freeciv 1.12.0 - en to da translation catalogue (2850 entries)

en: 
    
    Note that discovering %s or %s will obsolete any existing %s.
da: 
    
    Husk at få viden om %s eller %s vil forælde eksisterende %s.

en: 
    
    The discovery of %s will make %s obsolete.
da: 
    
    At få viden om %s vil forælde %s.

en: 
    (%d turn/advance) | 
    (%d turns/advance)
da[0]: 
    (%d runde/fremskridt)
da[1]: 
    (%d runder/fremskridt)

en: 
    (no research)
da: 
    (ingen forskning)

en: 
    Total trade %d Trade/Year
da: 
    Total handel %d Handel/År

en: u8Improvementsn
da: u8Forbedringern

en: u8Unitsn
da: u8Enhedern

en: u8Worklistsn
da: u8Arbejdslistern

en:       A traderoute already exists between %s and %s!
da:       En handelsrute eksisterer allerede mellem %s og %s!

en:       The city of %s already has %d trade routes!
da:       Byen %s har allerede %d handelsruter!

en:      Of course, the owner of that city can still give it to you, in which case the area around the city is shown on your map.  One important thing to note: any units in the field and supported by that city are also transfered (but not those sitting in other cities).  So make sure the other player isn't getting a better deal than you expect.
da:      Naturligvis kan byens ejer fortsat give dig den; da bliver området omkring byen synlig. En vigtig ting er at alle enheder i felter som tilhører byen også indgår i overførslen (ikke dem som befinder sig i andre byer). Så man bør tjekke at den anden spiller ikke får en bedre aftale end man havde tænkt sig.

en:     A couple of notes:
    
       - You can't give away your capital.
    
       - If you can't see a city on your map, then you can't request it.
da:     Nogen bemærkninger:
    
       - Man kan ikke give sin hovedstad bort.
    
       - Hvis man ikke kan se en by på sit kort, kan man ikke få den.

en:     If too much food is being generated, a citizen can be taken off the farmland by clicking on the occupied farmland square.  This citizen can then be transferred to the other duties mentioned previously.
da:    Hvis der bliver produceret for meget mad kan en borger blive taget af landbrugsjorden ved at klikke på det okkuperede felt. Denne borger kan derefter blive overført til en af de andre opgaver som nævnt tidligere.

en:     If you have established an embassy with another human player, then you can arrange a diplomatic meeting. This is done by going to the `Game' menu, selecting players and clicking on the player with whom you wish to meet.  If you actually have an embassy (denoted by an X) and the other player is connected then a diplomacy menu will pop up.
da:       Hvis du har oprettet en ambassade hos en anden menneskelig spiller så kan du arrangere et diplomatisk møde. Dette gøres ved at gå til 'Spil' menuen, og vælge spillere og klikke på den spiller som du ønsker at møde. Hvis du virkelig har en ambassade (mærket med en X) og den anden spiller er opkoblet så vil en diplomati-menu vises.

en:     If you move all of your citizens into the city and right-click on the central tile of the farmland, the citizens will be rearranged to maximise food production.
da:     Hvis du flytter alle dine borgere ind til byen og højreklikker på centrum af landbrugsjorden, så vil borgerne blive flyttet rundt for at maksimere madproduktionen.

en:     In this menu you can choose to:
    
       - Trade Maps (Sea or entire map),
    
       - Trade advances,
    
       - Trade Cities,
    
       - and Give Gold.
da:     I denne menu kan man vælge at:
    
       - Handle med kort (søkort eller hele verdenskortet),
    
       - Handle med teknologier,
    
       - Handle med byer,
    
       - og give guld.

en:     Keep in mind that with some types of government, military units inside or outside cities can reduce or create unhappiness. Also remember that when a unit is inside a city, it gets a 50% defensive bonus, as if fortified.  When a new city is built, the city starts to build the best available defensive unit from the above list.
da:     Husk at med nogen styreformer kan militære enheder inden i eller udenfor byer reducere eller øge lyksaligheden i byen. Når en enhed er inde i en by, får den desuden 50% forsvarsbonus, som om den var befæstet. Når en ny by bliver bygget, begynder byen altid med at bygge den bedste tilgængelige forsvarsenhed fra listen ovenover.

en:     The golden rule of taking care of a city is that there should be at least as many happy citizens as unhappy citizens.  A city where this is not so is labelled with a lightning bolt.  Take care not to let this happen to any of your cities, as unhappy cities produce nothing, and will soon revolt.
da:     NB! Der bør være mindst lige så mange lykkelige borgere som ulykkelige borgere. En by hvor det ikke er sådan bliver mærket med en lynstråle. Vær forsigtig og lad ikke det ske i nogen af dine byer, for ulykkelige indbyggere producerer ingenting og vil hurtigt gøre oprør.

en:     There is no need to trade like for like, by trading say, an advance or city for gold - you can can consider this buying and selling.
da:     Man behøver ikke bytte lige for lige, man kan for eksempel handle et fremskridt eller en by mod guld - man kan betragte det som køb og salg.

en:   %s from %s (command access level %s), bufsize=%dkb
da:   %s fra %s (kommando-adgangsniveau %s), bufstørrelse=%dkb

en:   (%d more)
da:   (%d flere)

en:   - Messages starting with '/' are interpreted as server commands (if the server is recent enough; regular 1.8.0 servers are not) and executed, if you have the required access rights.
da:   - Meddelelser som starter med '/' bliver tolket som server-kommandoer (hvis serveren er nyere end 1.8.0) og vil blive udført, hvis du har rettigheder til det.

en:   - Messages starting with 'foo:' are private messages to the player named 'foo'; player names can be abbreviated.
da:   - Meddelelser der starter med 'foo:' er private meddelelser til spilleren med navnet 'foo'; spillernavn kan forkortes.

en:   -M, --Metaserver ADDR	Set ADDR as metaserver address
da:   -M, --Metaserver ADDR	Sæt adressen for Metaserveren.

en:   -P, --Plugin PLUGIN	Use PLUGIN for sound output %s
da:   -P, --Plugin PLUGIN	Benytter PLUGIN for lydstøtte %s

en:   -S, --Sound FILE	Read sound tags from FILE
da:   -S, --Sound FIL\tLæs lyd-information fra FIL

en:   -a, --autoconnect	Skip connect dialog
da:   -a, --autoconnect	Overspringer opkoblings-dialogen

en:   -d, --debug NUM	Set debug log level (0 to 3)
da:   -d, --debug NUM		Sæt debug-logniveau (0-3)

en:   -d, --debug NUM	Set debug log level (0 to 4, or 4:file1,min,max:...)
da:   -d, --debug NUM		Sæt fejlfindings-logniveau (0-4, eller 4:fil1,min,max:...)

en:   -f, --file FILE	Load saved game FILE
da:   -f, --file FIL	Indlæs gemt spil-FIL

en:   -g, --gamelog FILE	Use FILE as game logfile
da:   -g, --gamelog FIL	Brug FIL som logfil for spillet

en:   -h, --help		Print a summary of the options
da:   -h, --help		Udskriv sammendrag af optionerne

en:   -i, --info INFO	Extra info for the metaserver
da:   -i, --info INFO	Yderligere information for metaserveren

en:   -l, --log FILE	Use FILE as logfile
da:   -l, --log FIL	Brug FIL som logfil.

en:   -m, --meta		notify metaserver and send server's info
da:   -m, --meta		Informer metaserveren og send serverens info

en:   -m, --meta HOST	Connect to the metaserver at HOST
da:   -m, --meta S\tOpkobl til metaserveren S

en:   -n, --name NAME	Use NAME as name
da:   -n, --name NAVN\tBrug NAVN som navn

en:   -p, --port PORT	Connect to server port PORT
da:   -p, --port PORT	Opkobl til PORT.

en:   -p, --port PORT	Listen for clients on port PORT
da:   -p, --port PORT	Lyt efter klienter på PORT.

en:   -q, --quitidle TIME	Quit if no players for TIME seconds
da:   -q, --quitidle TID   Afslut hvis ingen spillere inden TID sekunder

en:   -r, --read FILE	Read startup script FILE
da:   -r, --read FIL	Læs opstartsmanus i FIL

en:   -s, --server HOST	Connect to the server at HOST
da:   -s, --server S\tOpkobl til serveren S

en:   -t, --tiles FILE	Use data file FILE.tilespec for tiles
da:   -t, --tiles FIL	Brug datafile FIL.tilespec for feltgrafik

en:   -v, --version		Print the version number
da:   -v, --version		Udskriv versionsnummeret

en:   Original authors:
        (they are no longer involved, please don't mail them!)
da:   Originale forfattere:
        (de laver ikke noget længere, venligst send ikke epost!)

en:   Pillaging
da:   Plyndring

en:   Present administrators:
da:   Nuværende administratorer:

en:   Rivers
da:   Floder

en:  %d connection: |  %d connections:
da[0]:  %d opkobling:
da[1]:  %d opkoblinger:

en:  (connection incomplete)
da:  (opkobling ikke fuldført)

en:  (observer mode)
da:  (observatør modus)

en:  (observer)
da:  (observatør)

en:  (player %s)
da:  (spiller %s)

en:  (total %d repeat) |  (total %d repeats)
da[0]:  (totalt %d gentagelse)
da[1]:  (totalt %d gentagelser)

en:  (with
da:  (med

en:  (worklist)
da:  (arbejdsliste)

en:  - "Exhausted" attackers are weaker: if the attacker has only 1/3 movement point left, its strength is divided by 3; if it has 2/3 movement point, its strength is multiplied by 2/3.  If the attacker has 1 or more movement points left, no further modifications occur.
da:  - "Udmattede" angribere er svagere: hvis angriberen bare har 1/3 flyttepoint igen, bliver dens styrke divideret med 3; hvis den har 2/3 flyttepoint igen bliver styrken multipliceret med 2/3. Hvis angriberen har 1 eller flere flyttepoint igen sker der ingen ændringer.

en:  - A railroad increases the shield resources produced by a square by 50%.  (Depending on server options, railroads may also increase food and trade resources, or may increase shield resources by an amount other than 50%.)
da:  - En jernbane øger skjold-ressurserne produceret på et felt med 50%. (Afhængigt af serveralternativene, kan jernbanen også øge mad- og handelsressurser, eller den kan øge skjoldressurserne med en størrelse forskellig fra 50%.)

en:  - A road may increase the trade resources produced by some types of terrain.
da:  - En vej kan øge handelsressursene som bliver produceret af nogen terræntyper.

en:  - Against land units (other than Howitzers) and Helicopters, defending units in a city with City Walls have their strength tripled.
da:  - Forsvaret tredobles for forsvarende enheder i en by med bymure mod landenheder (ikke Howitzer) og helikoptere.

en:  - An SDI Defense doubles the defender's strength yet again against missile attacks.
da:  - SDI Forsvar dobler forsvarerens styrke endnu en gang mod missilangreb.

en:  - DISORDER
da:  - OPRØR

en:  - Finally, if the defender is a ground unit, and is either fortified or inside a city, its strength is multiplied by 1.5.
da:  - Til slut, hvis forsvareren er en landenhed og den er befæstet eller i en by, så vil dens styrke multipliceres med 1.5.

en:  - If a Fighter is attacking an Helicopter the firepower of the Helicopter is set to 1.
da:  - Hvis en jager angriber et helikopter bliver ildkraften for helikopteren 1.

en:  - If a ship is attacking a ground unit on land the firepower of both is set to 1.
da:  - Hvis et skib angriber en landenhed på land bliver ildkraften for begge enhedene 1.

en:  - If the attacker is a ship and the defender is in a city with a Coastal Defense, the defender's strength is doubled.
da:  - Hvis angriberen er et skib og forsvareren er i en by med Kystforsvar så vil forsvarerens styrke dobles.

en:  - If the attacker is a veteran, its strength is multiplied by 1.5.
da:  - Hvis angriberen er veteran bliver dens styrke multipliceret med 1,5.

en:  - If the defender is a ship and is inside a city the firepower of the attacker is doubled and the firepower of the ship is set to 1.
da:  - Hvis forsvareren er et skib som er inde i en by vil ildkraften for angriberen dobles og ildkraften for skibet sættes til 1.

en:  - If the defender is a veteran, then its strength is multiplied by 1.5.
da:  - Hvis forsvareren er en veteran, vil dens styrke multipliceres med 1.5.

en:  - If the defender is an AEGIS Cruiser defending against airborne units (including missiles and Helicopters), the defense is quintupled.
da:  - Hvis forsvareren er en AEGIS Cruiser som forsvarer mod en flyvende enhed (inklusive missiler og helikopter) femdobles forsvaret.

en:  - If the defender is in a fortress (and not a city), its strength is doubled.
da:  - Hvis forsvareren er i et fort (og ikke i en by) bliver dens styrke doblet.

en:  - Next, the defender's strength is doubled if it is a Pikeman unit defending against a mounted unit.
da:  - Derefter dobles forsvarerens styrke hvis det er en Pikeman-enhed som forsvarer mod en ridende enhed.

en:  - The defender's strength is doubled again if it is in a city with a SAM Battery and the attacker is an air unit (other than an Helicopter) or a missile.
da:  - Forsvarerens styrke bliver doblet igen hvis den er i en by med et SAM batteri og angriberen er en flyenhed (undtaget helikoptere) eller et missil.

en:  - Then the defender's strength is multiplied by the defense factor of the terrain it occupies.
da:  - Så vil forsvarerens styrke blive multipliceret med forsvarsfaktoren til terrænnet den okkuperer.

en:  - Under Anarchy or Despotism, you will not suffer the normal production penalty for squares which produce more than 2 units of any resource (food, shields or trade).
da:  - Under Anarki eller Despotisme, lider man ikke af de normale produktionsreduktioner for felter som giver mere end 2 enheder af nogen ressource (mad, skjolde eller handel)

en:  - Under Monarchy or Communism, your city will gain the trade bonus of Republican/Democratic governments: 1 bonus trade in any square which already produces at least 1 trade.
da:  - Under monarki eller kommunisme får byen samme handelsbonus som under republik/demokrati: 1 handelsbonus i hvert felt som allerede giver mindst 1 handel.

en:  - Under a Republic or a Democracy, your city's population will increase by 1 each turn until there is no excess food or until the number of happy citizens is no longer sufficient for celebration.
da:  - Under republik eller demokrati øger byens indbyggertal med 1 hver runde indtil det ikke længere er madoverskud eller at antal lykkelige borgere ikke længere er tilstrækkelig for fejring.

en:  - Units expend no movement points when moving along a railroad. You may ride a railroad indefinitely.
da:  - Enheder forbruger ingen bevægelsespoint hvis de bevæger sig langs en jernbane. Du kan bevæge dig uendeligt på en jernbane.

en:  - Units use only one third of a movement point when going from one square to an adjacent square, if both squares have a road.
da:  - Enheder bruger bare en tredjedel af et bevægelsespoint når de går fra et felt til et tilstødende felt hvis begge felter har en vej

en:  - celebrating
da:  - fester

en:  - farmland
     - irrigation
     - mining
     - a fortress
     - an airbase
     - a railroad
     - a road
da:  - landbrugsjord
     - overrisling
     - en grube
     - et fort
     - en flybase
     - en jernbane
     - en vej

en:  - happy
da:  - lykkelig

en:  0. Choosing the first city site.
    
        Start the game by wandering around BRIEFLY to find a good place to build the first city.  Don't feel tempted to investigate any yellow-roofed villages yet - they might contain barbarian tribes.  Build the city close to resources and perhaps close to the sea.  Keep in mind that the city you build first will be your capital!  The idea is to balance the quality of the site you find against getting your first city established as early as possible.
da:  0. Vælg stedet til den første by.
    
          Start spillet med at gå LIDT omkring for at finde et godt sted at bygge den første by. Bliv ikke fristet til at udforske hyttene endnu - de kan indeholde barbarer. Byg byen i nærheden af ressourcer og måske i nærheden af havet. Husk at den første by du bygger bliver hovedstaden! Pointet er at balancere kvaliteten af stedet du finder med at få etableret den første by så tidligt som muligt.

en:  0. Choosing the first city site.
     1. Mapping the countryside.
     2. Defending the cities.
     3. Deciding which units to build first.
     4. Building agriculture improvements.
     5. Deciding where to build cities.
     6. Taking care of the cities.
     7. Exploring the world.
     8. Things to keep in mind.
     9. Making your own strategy for the game.
    10. Interacting with other players (Diplomacy).
da:  0. Vælg stedet til den første by.
     1. Udforsk landområdet.
     2. Forsvar byerne.
     3. Bestem hvilke enheder som skal bygges først.
     4. Landbrugsforbedringer
     5. Bestem hvilke byer som skal bygges.
     6. Pas på byerne.
     7. Udforsk verden.
     8. Ting at huske på.
     9. Lav sin egen strategi for spillet.
    10. Kommunikér med andre spillere (Diplomatvirksomhed)

en:  1. Mapping the countryside.
    
        After the capital city has been founded, it will start producing a warrior unit.  These units can be used to rove around exploring the countryside.  Remember, it is risky to leave a city undefended, so perhaps keep the first warrior in the city, and use the following one to explore.  If you started the game with an explorer unit, use that to explore, obviously!
da:  1. Udforsk landområdet.
    
        Efter at hovedstaden er grundlagt vil den bygge en krigerenhed. Disse enheder kan bruges til at flytte rundt for at udforske landområdet omkring byen. Husk at det er risikabelt at forlade byen uden forsvar, så du burde måske beholde den første kriger i byen, og bruge den næste til at udforske med. Hvis du startede spillet med en udforskerenhed kan du selvfølgelig bruge den til at udforske med!

en:  10. Interacting with other players (Diplomacy).
    
        Humans and AI differ in many ways, but the most significant is the additional diplomacy that you can take part in with other humans - and no, we are not talking about using spies and diplomats to incite and steal.
da:  10. Samarbejd med andre spillere (Diplomati).
    
         Mennesker og AI er forskellige på mange måder, men den vigtigste forskel er diplomatiet som du kan have med andre mennesker - og det er ikke bare snak om at bruge spioner og diplomater til at infiltrere og stjæle.

en:  2. Defending the cities.
    
        At this point, defend your cities by always leaving a warrior unit in them.  As your civilization develops units with a greater defense strength, replace the obsolete units with new ones to ensure your cities have maximum defense.  The units most often used for defense are (in order of strength):  Warrior, Phalanx, Pikemen, Musketeers, and Riflemen.
da:  2. Forsvaring af byerne.
    
        Nu er det på tide at forsvare dine byer, ved altid at have en krigerenhed i dem. Efterhånden som civilisationen udvikler enheder med bedre forsvarsstyrke, så kan du erstatte de gamle enheder med nye for at sikre at byerne har bedst muligt forsvar. Enhederne som oftest bliver brugt til forsvar (sorteret efter styrke): kriger, Falanks, Spydbærere, Musketerer og Riffelmænd.

en:  3. Deciding which units to build first.
    
        After building one or two Warrior units, start building Settlers.  The second Settler can be used to build roads and irrigate the farmland close to the city, and the third can be used to build a new city.  Or, you can use the second Settler to build another city, and use the third Settler for agricultural improvements in the farmland around the cities.  Keep in mind that a large population increases both the amount of productivity and your civilization's research rate.
da:  3. Bestemmelse af hvilke enheder som først skal bygges.
    
        Efter du har bygget et par krigerenheder, så kan du bygge nybyggere. Den anden nybygger kan bruges til at bygge veje eller overrisle landbrugsjorden i nærheden af byen, og den tredje kan bruges til at bygge en ny by. Eller du kan bruge den anden nybygger til at bygge en ny by, og den tredje nybygger til landbrugsforbedringer. Husk at en stor befolkning øger produktiviteten og civilisationens forskningsfart.

en:  4. Building agriculture improvements.
    
        Each city has an area of farmland around it that can be used for growing food, producing goods, and generating trade.  This can be increased by using Settlers to improve the farmland. The land can be improved with roads, irrigation, mines, and others.
da:  4. Bygning af landbrugsforbedringer.
    
        Hver by har et område omkring sig som kan bruges til at dyrke mad, producere varer og generere handel. Dette kan øges ved at bruge en nybygger til at forbedre landskabet. Landet kan forbedres med veje, overrisling, gruber og andet.

en:  5. Deciding where to build cities.
    
        The best location for a city is a matter of taste.  A city which is placed near the sea is easier to spot by opponents, but can also serve as a port for sea-going units.  (They also usually need a coastal defense later on.)  The best strategy is to build a few of both, but keep in mind that your opponents will find it harder to locate your city if you don't build it by the sea.
da:  5. Bestemmelse af hvor man skal bygge byer.
    
        Den bedste placering for en by er en smagssag. En by placeret nær havet er nemmere at opdage af modstandere, men kan også fungere som havn for søgående enheder. (De behøver normalt kystforsvar senere i spillet.) Den bedste strategi er at bygge et par af begge, men husk at dine modstandere vil har vanskeligere ved at finde dine byer hvis du ikke bygger dem i nærheden af havet.

en:  6. Taking care of the cities.
    
        Every city has a band of citizens.  The number of citizens depends on the city's population.  When you click on a city, you can see how the farmland around the city is being used.  You can assign your citizens to the farmland, or they can be scientists, entertainers or taxmen.  Especially at the start of the game, care should be taken to ensure that the citizens are employed so that they maximise growth, trade and production.
da:  6. Pasning af byerne.
    
        Hver by har en række borgere. Antal borgere afhænger af byens indbyggertal. Når du klikker på en by, så kan du se hvordan landbrugsjorden omkring byen bliver brugt. Du kan sætte borgerne til at drive landbrug, eller de kan være forskere, underholdere eller skatteopkrævere. Specielt i starten af spillet er det vigtig at indbyggerne arbejder sådan at de øger væksten, handelen og produktionen.

en:  7. Exploring the world.
    
        After you have fortified your cities with troops, build Triremes in the cities near the sea.  Use the Triremes to map the world in search of opponents and new lands.  If you are on an island, you should spend less on military and more on expansion.  Or if you are located close to an opponent, it is truly a good idea to make a peace treaty and share the advances you have made. Diplomatic units are very useful here, and WILL pay off later.
da:  7. Udforskning af verden.
    
        Efter at du har forsvaret dine byer med tropper så byg triremer i byerne i nærheden af havet. Brug triremer for at kortlægge verden i søgen efter modstandere og nyt land. Hvis du er på en ø, burde du bruge mindre tid på militæret og mere tid på ekspansion. Eller hvis du er placeret i nærheden af en modstander, er det en god idé at indgå en fredsaftale og dele de fremskridt I har gjort. Diplomatenheder er nyttige her, og VIL lønne sig senere.

en:  8. Things to keep in mind.
    
      - What the next advance you'll need is.
    
      - What your tax, luxury and research rates are currently set to.
    
      - Treaties are often broken, so don't neglect defense...
    
      - Some wonders can be made obsolete by the development of certain advances.
da:  8. Ting at huske på.
    
      - Hvad der er det næste fremskridt du behøver.
    
      - Hvad dit niveau for skat, luksus og forskning er sat til nu.
    
      - Aftaler bliver ofte brudt, så glem ikke forsvar....
    
      - Nogen vidundere bliver forældet ved opdagelsen af bestemte fremskridt.

en:  9. Making your own strategy for the game.
    
        These basic concepts will allow you to play the game pretty well, especially in the beginning of the game.  But to improve, you need to study the various units and advances, and PRACTICE, PRACTICE, PRACTICE!  Freeciv has many twists, so if you haven't played a similar game before, try consulting the Freeciv WWW pages at http://www.freeciv.org/
    You'll find more tips for playing, and details of how to contact other players.
da: 9. Lav din egen strategi for spillet.
    
        Disse basale begreber lader dig spille spillet ganske godt, specielt i begyndelsen af spillet. Men for at blive bedre skal du studere de forskellige enheder og fremskridtene, og ØVELSE GØR MESTER! Freeciv har mange muligheder, så hvis du ikke har prøvet et lignende spil før, så burde du tjekke Freeciv WWW siden på http://www.freeciv.org/
    Der finder du flere tips for at spille, og desuden detaljer for hvordan du kontakter andre spillere.

en:  Buy
da:  Køb

en:  Choose Your Diplomat's Strategy
da:  Vælg din diplomats strategi

en:  Civil War
da:  Borgerkrig

en:  Combat example 1
da:  Kampeksempel 1

en:  Combat example 2
da:  Kampeksempel 2

en:  Connect to Freeciv Server
da:  Kobl til Freeciv server

en:  M goods
da:  M produkt

en:  M tons
da:  M t

en:  Ok
da:  OK

en:  Out Mes Pop
da: Txt Bsk Eget

en:  Sell
da:  Sælg

en:  Terrain Alterations
da:  Terræn ændringer

en:  This number may vary depending on what other players will research.
da:  Dette nummer kan variere afhængigt af til hvad andre spillere forsker på.

en:  and
da:  og

en:  at %s
da:  ved %s

en:  from the worklist
da:  fra arbejdslisten

en:  happy
da:  ulykkelig

en:  improvement
da:  forbedringer

en:  in %s
da:  i %s

en:  month |  months
da[0]:  måned
da[1]:  måneder

en:  near %s
da:  nær %s

en:  or
da:  eller

en:  outside %s
da:  udenfor %s

en:  sq. mi.
da:  km2

en:  ton |  tons
da[0]:  t
da[1]:  t

en:  unit
da:  enhed

en:  wonder
da:  vidunder

en: %-*s value   (min,max)
da: %-*s værdi  (min,maks)

en: %-20svalue  (min , max)
da: %-20sværdi (min , maks)

en: %2d: The %s %s
da: %2d: %s %s

en: %2d: The %s %s scored %d point
     | %2d: The %s %s scored %d points
da[0]: %2d: De %s %s fik %d point
da[1]: %2d: De %s %s fik %d point

en: %2d: The %s City of %s of size %d,
da: %2d: Den %se by %s af størrelse %d,

en: %32s: %2d Trade/Year
da: %32s: %2d Handel/År

en: %3d gold per turn
da: %3d guld per runde

en: %3d turn | %3d turns
da[0]: %3d runde
da[1]: %3d runder

en: %5d
    %5d %%
    %5d %%
    %5d tons
    %5.1f years
    %5d %%
    %8s
da: %5d
    %5d %%
    %5d %%
    %5d ton
    %5.1f år
    %5d %%
    %8s

en: %d AD
da: %d e. Kr

en: %d BC
da: %d f. Kr

en: %d additional unhappy citizens.
da: %d ulykkelige indbyggere.

en: %d content before penalty with
da: %d glade før straf med

en: %d per unit).
da: %d per enhed).

en: %d turn | %d turns
da[0]: %d runde
da[1]: %d runder

en: %d unit maximum,  | %d units maximum,
da[0]: %d enhed maksimalt,
da[1]: %d enheder maksimalt,

en: %d/%d %d turns
da: %d/%d %d runder

en: %d/turn
da: %d/runde

en: %s
    %s of the %s
    %s %s: %s
da: %1$s
    %3$ss %2$s
    %4$s %5$s: %6$s

en: %s
    %s of the %s
    %s %s: %s%s
da: %s
    %s af %s
    %s %s: %s%s

en: %s
    (%d turn/advance) | %s
    (%d turns/advance)
da[0]: %s
    (%d runde/fremskridt)
da[1]: %s
    (%d runder/fremskridt)

en: %s
    (no research)
da: %s
    (ingen forskning)

en: %s (%d) %d turn | %s (%d) %d turns
da[0]: %s (%d) %d runde
da[1]: %s (%d) %d runder

en: %s (%i, %i) disbanded into %s by the %s
da: %s (%i, %i) opløses til %s af %s

en: %s (%i, %i) founded by the %s
da: %s (%i, %i) grundlagt af %s

en: %s (%s) (%i,%i) conquered by %s
da: %s (%s) (%i,%i) erobret af %s

en: %s (%s) (%i,%i) destroyed by %s
da: %s (%s) (%i,%i) ødelagt af %s

en: %s (%s) (%i,%i) liberated by %s
da: %s (%s) (%i,%i) befriet af %s

en: %s (%s) (worklist)
da: %s (%s) (arbejdsliste)

en: %s (XX) %d/turn
da: %s (XX) %d/runde

en: %s - %s citizens
da: %s - %s borgere

en: %s - %s citizens%s
da: %s - %s borgere%s

en: %s F/R/T:
da: %s F/P/H:

en: %s People
    Year: %s
    Gold: %d
    Tax:%d Lux:%d Sci:%d
da: %s Mennesker
    År: %s
    Gul: %d
    Skat:%d Lux:%d Forsk:%d

en: %s People
    Year: %s Turn: %d
    Gold: %d
    Net Income: %d
    Tax:%d Lux:%d Sci:%d
    Researching %s: %d/%d
    Government: %s
da: %s folk
    År: %s Runde:% d
    Guld: %d
    Netto indtægt: %d
    Skat:%d Lux:%d Forsk:%d
    Forsker på %s: %d/%dRegering: %s

en: %s Trireme lost at sea
da: %s Trireme forsvundet på havet

en: %s acquire %s (Treaty) from %s
da: %s fik %s (Aftale) fra %s.

en: %s and %s agree to a treaty
da: %s og %s indgår en aftale

en: %s are first to learn %s
da: %s er de første som lærer %s

en: %s build %s in %s
da: %s bygger %s i %s

en: %s build %s in %s (%i,%i)
da: %s bygger %s i %s (%i,%i)

en: %s citizens%s
da: %s borgere%s

en: %s civilization destroyed
da: %s civilisation ødelagt

en: %s costs %d gold.
    Treasury contains %d gold.
da: %s koster %d guld.
    Skatkammeret har %d guld.

en: %s discover %s
da: %s opdager %s

en: %s discover %s (Hut)
da: %s opdager %s (Hytte)

en: %s discover %s (Library)
da: %s opdager %s (bibliotek)

en: %s discover Future Tech %d
da: %s har opdaget Fremtidsteknologi %d.

en: %s establish an embassy in %s (%s) (%i,%i)
da: %s etablerer en ambassade i %s (%s) (%i,%i)

en: %s file appears incompatible:
da: %s filen ser inkompatibel ud:

en: %s file claims required option(s) which we don't support:
da: %s filen kræver option(er) vi ikke understøtter:

en: %s form a %s
da: %s fra en %s

en: %s from %s
da: %s fra %s

en: %s has been DESTROYED
da: %s er blevet ØDELAGT

en: %s has been added as an AI-controlled player.
da: %s er blevet tilføjet som en AI-kontrolleret spiller.

en: %s has client version %d.%d.%d%s
da: %s har klientversion %d.%d.%d%s

en: %s has joined as player %s.
da: %s deltager nu som spiller %s.

en: %s in %s (%s)
da: %s i %s (%s)

en: %s is not controlled by the AI.
da: %s er ikke kontrolleret af AIen.

en: %s is now under AI control.
da: %s er nu under AI-kontrol.

en: %s is now under human control.
da: %s er nu under menneskelig kontrol.

en: %s lose %s (%i,%i)
da: %s mister %s (%i,%i)

en: %s lose %s (famine)
da: %s mister %s (sult)

en: %s lose %s to the %s
da: %s mister %s til %s

en: %s lose %s when %s lost
da: %s tabte %s da %s gik tabt.

en: %s lose a %s (fuel)
da: %s mister en %s (tør for brændstof)

en: %s lose a %s (out of hp)
da: %s mister en %s

en: %s max rate: %d%%
da: %s maks niveau: %d%%

en: %s no longer gives us shared vision!
da: %s giver os ikke længere delt udsyn!

en: %s report on the HAPPIEST Civilizations in the World.
da: %s rapport om de LYKKELIGSTE civilisationer i verden.

en: %s report on the LARGEST Civilizations in the World.
da: %s rapport om de STØRSTE civilisationer i verden.

en: %s report on the RICHEST Civilizations in the World.
da: %s rapport om de RIGESTE civilisationer i verden.

en: %s report on the most ADVANCED Civilizations in the World.
da: %s rapport om de mest AVANCEREDE civilisationer i verden.

en: %s report on the most MILITARIZED Civilizations in the World.
da: %s rapport om de mest MILITARISEREDE civilisationer i verden.

en: %s steal %s from %s
da: %s stjæler %s fra %s

en: %s steals %s from the %s
da: %s stjæler %s fra %s

en: %s steals Future Tech. %d from the %s
da: %s stjæler fremtidsteknologi %d fra %s.

en: %s to allies: %s
da: %s til allierede: %s

en: %s view:
da: %s vises:

en: %s was rejected: %s already connected.
da: %s blev afvist: %s er allerede opkoblet.

en: %s was rejected: Game running and unknown name %s.
da: %s blev afvist: Spil i gang og ukendt navn %s.

en: %s was rejected: Maximum number of players reached.
da: %s blev afvist: Maksimalt antal spillere nået.

en: %s was rejected: Mismatched capabilities.
da: %s blev afvist: Ikke-kompatible egenskaber

en: %s was rejected: Name %s already used.
da: %s blev afvist: Navnet %s er allerede brugt.

en: %s was rejected: No connections as new player.
da: %s blev afvist: Nye opkoblinger ikke tilladt.

en: %s was rejected: No observation of AI players.
da: %s blev afvist: Ingen observering af AI-spillere.

en: %s was rejected: No observation of barbarians.
da: %s blev afvist: Ingen observation af barbarer.

en: %s was rejected: No observation of dead players.
da: %s blev afvist: Ingen observation af døde spillere.

en: %s was rejected: No reconnection to human players.
da: %s blev afvist: Ingen re-opkoblinger til menneskelige spillere.

en: %s%d food
da: %s%d mad

en: %s%d gold
da: %s%d guld

en: %s%d shield
da: %s%d skjold

en: %s%d unhappy
da: %s%d ulykkelig

en: %s: Fatal error: you're trying to run me as superuser!
da: %s: Fatal fejl: du forsøger at køre mig som superbruger!

en: 'Cause civilization should be free!
da: Fordi civilisationer bør være frie!

en: 'metaconnection ?' reports on the status of the connection to metaserver.
    'metaconnection down' or 'metac d' brings the metaserver connection down.
    'metaconnection up' or 'metac u' brings the metaserver connection up.
da: "metaconnection ?" viser status for opkoblingen til metaserveren.
    "metaconnection d" eller "metac d" lukker opkoblingen til metaserveren ned.
    "metaconnection u" eller "metac u" bringer opkoblingen til metaserveren op.

en: (%d step) | (%d steps)
da[0]: (%d trin)
da[1]: (%d trin)

en: (%d steps)
da: (%d trin)

en: (%d,%d) land created from ocean
da: (%d,%d) land erstatter hav

en: (%d,%d) ocean created from land
da: (%d,%d) hav erstatter land

en: (%ld steps)
da: (%ld trin)

en: (Never)
da: (Aldrig)

en: (Railroads and fortresses require 3 turns, regardless of terrain.)
da: (Jernbaner og fæstninger kræver 3 runder, uanset terræn.)

en: (Stock,Target,Turns,Buy)
da: (Opsamlet,Mål,Runder,Købspris)

en: (The %s improvement is also required for a city to grow larger than size %d.)
da: (Forbedringen %s er nødvendig for at lade en by vokse sig større end %d.)

en: (Unknown)
da: (Ukendt)

en: (ambiguous)
da: (uklar)

en: (beta version)
da: (beta-version)

en: (building %s in %s (%s))
da: (bygger %s i %s (%s))

en: (idle %d turn) | (idle %d turns)
da[0]: (stille %d runde)
da[1]: (stille %d runder)

en: (in prog.)
da: (i gang)

en: (is empty)
da: (er tom)

en: (server prompt)
da: (server kommandolinje)

en: (unknown)
da: (ukendt)

en: (worklist)
da: (arbejdsliste)

en: * A field unit: one unhappiness applies even when non-aggressive.
da: * En kampenhed: medfører 1 ulykkelig selv når den er ikke-aggressiv.

en: * A missile unit: gets used up in making an attack.
da: * En raketenhed: bliver brugt op idet den angriber.

en: * A non-military unit (cannot attack; no martial law).
da: * En ikke-militær enhed (kan ikke angribe; ingen undtagelsestilstand).

en: * Attacks with full strength even if less than one movement left.
da: * Angriber med fuld styrke selv om det er mindre end et træk igen.

en: * Can attack enemy air units.
da: * Kan angribe fjendtlige luftenheder.

en: * Can attack from aboard sea units: against enemy cities and onto land squares.
da: * Kan fra søenheder angribe fjendens byer og landenheder på felter på land

en: * Can be paradropped from a friendly city (Range: %d).
da: * Kan lave faldskærmsudspring fra venlig by (Rækkevidde: %d).

en: * Can build new cities.
da: * Kan bygge nye byer.

en: * Can carry %d ground unit across water.
     | * Can carry %d ground units across water.
da[0]: * Kan transportere %d landenhed over vand.
da[1]: * Kan transportere %d landenheder over vand.

en: * Can carry and refuel %d air unit.
     | * Can carry and refuel %d air units.
da[0]: * Kan transportere og fylde brændstof på %d luftenhed.
da[1]: * Kan transportere og fylde brændstof på %d luftenheder.

en: * Can carry and refuel %d missile unit.
     | * Can carry and refuel %d missile units.
da[0]: * Kan transportere og fylde brændstof på %d raketenhed.
da[1]: * Kan transportere og fylde brændstof på %d raketenheder.

en: * Can establish trade routes.
da: * Kan etablere handelsruter.

en: * Can help build wonders.
da: * Kan hjælpe til at bygge vidunder.

en: * Can only attack units on ocean squares (no land attacks).
da: * Kan kunne angribe enheder på havet (ingen angreb mod land).

en: * Can perform diplomatic actions, plus special spy abilities.
da: * Kan udføre diplomatiske handlinger, samt specielle spion-egenskaber.

en: * Can perform diplomatic actions.
da: * Kan udføre diplomatiske handlinger.

en: * Can perform settler actions.
da: * Kan udføre nybygger-egenskaber.

en: * Counts as 'mounted' against certain defenders.
da: * Tæller som 'til hest' mod enkelte forsvarere.

en: * Gets double defense against units specified as 'mounted'.
da: * Får dobbelt forsvar mod enheder som er 'til hest'.

en: * Gets quintuple defence against missiles and aircraft.
da: * Får femdoblet forsvar mod raketter og fly.

en: * Ignores terrain effects (treats all squares as roads).
da: * Ignorerer effekten af terræn (alle felter svarer til veje).

en: * Ignores the effects of city walls.
da: * Ignorerer effekten af bymure.

en: * Ignores zones of control.
da: * Ignorerer kontrolzoner.

en: * Is invisible except when next to an enemy unit or city.
da: * Er usynlig undtaget når den er ved siden af en fremmed enhed eller by.

en: * Making an attack ends this unit's turn.
da: * Et angreb afslutter denne enheds runde.

en: * Must end turn in a city or next to land, or has a 50%% risk of being lost at sea.
da: * Skal afslutte runden i en by eller ved kysten, ellers har den en 50%% risiko for at gå tabt på havet.

en: * This unit's attack causes a nuclear explosion!
da: * Denne enheds angreb skaber en atomeksplosion!

en: * Unit has to be in a city, or on a %s after %d turn.
     | * Unit has to be in a city, or on a %s after %d turns.
da[0]: * Enhed skal være i en by, eller på %s efter %d runde.
da[1]: * Enhed skal være i en by, eller på %s efter %d runder.

en: + means you may change the option
da: + betyder at du kan ændre optionen

en: +%d Food / %d
da: +%d Mad / %d

en: +%d Res. / %d
da: +%d Prod. / %d

en: +%d Trade / %d
da: +%d Handel / %d

en: , Dead
da: , Død

en: , difficulty level %s
da: , sværhedsgrad %s

en: , nation %s
da: , nation: %s

en: - A Diplomat can establish embassies with other civilizations by moving into another player's city.
    
    - Diplomats can also try to sabotage enemy production, or steal an advance from an enemy city.  (An advance can only be stolen once per city).
    
    - A Diplomat can also bribe an enemy unit, if that unit is the only unit on its square.
    
    - Diplomats can even start a revolution in an enemy city and turn it into your own, if you have the money!
    
    - In some game strategies, hordes of Diplomats can be used to wreak havoc on the enemy.  Little wonder that Diplomats are often viewed with suspicion and fear!
da: - En diplomat kan oprette ambassader hos andre civilisationer ved at flytte ind i en anden spillers by.
    
    - Diplomater kan også sabotere fjendens produktion, eller stjæle et fremskridt fra en fjendtlig by. (Kun et fremskridt kan stjæles fra en by).
    
    - En diplomat kan også bestikke en fjendtlig enhed, hvis den enhed er den eneste enhed på sit felt.
    
    - Diplomater kan også starte en revolution i en fjendtlig by og gøre den til din egen, hvis du kan betale!
    
    - I visse spilstrategier kan horder af diplomater bruges til at overtage mange byer på meget kort tid. Ikke mærkeligt at diplomater ofte bliver set på med mistænksomhed og frygt!

en: 0 - no barbarians 
    1 - barbarians only in huts 
    2 - normal rate of barbarian appearance 
    3 - frequent barbarian uprising 
    4 - raging hordes, lots of barbarians
da: 0 - ingen barbarer 
    1 - barbarer kun i mindre hytter 
    2 - normal barbarfrekvens 
    3 - høj barbarfrekvens 
    4 - vandrende horder, massevis af barbarer

en: 0 = continents may attach to poles; 1 = poles will be separate
da: 0 = kontinenter kan tilsluttes polerne, 1 = polerne er separate

en: 0 = no 1x1 islands; 1 = some 1x1 islands
da: 0=ingen 1x1 øer; 1=nogle 1x1 øer

en: 1 = standard, with random continents;
    2 = equally sized large islands with one player each, and twice that many
        smaller islands;
    3 = equally sized large islands with one player each, and a number of other
        islands of similar size;
    4 = equally sized large islands with two players on every island (or one
        with three players for an odd number of players), and additional
        smaller islands.
    5 = one or more large earthlike continents with some scatter.
    Note: values 2,3 and 4 generate "fairer" (but more boring) maps.
    (Zero indicates a scenario map.)
da: 1 = standard, med tilfældige kontinenter;
    2 = lige store øer med en spiller på hver, og dobbelt så mange mindre øer;
    3 = lige store øer med en spiller på hver, og et tilsv. antal andre øer af tilsv. størrelse;
    4 = lige store øer med to spillere på hver ø
        (eller en med tre spillere hvis ulige antal spillere), og tilsvarende små øer.
    5 = en eller flere store jordlignende kontinenter med lidt udenoms.
    Bemærk: værdierne 2, 3 og 4 genererer "mere retfærdige" (men kedeligere) kort.
    (0 indikerer kort for specielt scenario.)

en: <no connections>
da: <ingen opkoblinger>

en: <no players>
da: <ingen spillere>

en: = means the option is on its default value
da: = betyder at optionen har standardværdi

en: ?and:,
da: ?og:,

en: ?animals:Game
da: ?dyr:Jagt

en: ?city:Name
da: ?city:Bynavn

en: ?city_state:Disorder
da: ?city_state:Uro

en: ?city_state:Peace
da: ?city_state:Fred

en: ?city_state:Rapture
da: ?city_state:Glæde

en: ?corruption:Cor
da: ?korruption:Kor

en: ?diplomatic_state:Cease-fire
da: ?diplomatic_state:Våbenhvile

en: ?diplomatic_state:No Contact
da: ?diplomatic_state:Ingen kontakt

en: ?diplomatic_state:Peace
da: ?diplomatic_state:Fred

en: ?diplomatic_state:War
da: ?diplomatic_state:Krig

en: ?duration:overflow
da: ?duration:overflod

en: ?dys/hrs:%02dd %02dh
da: ?dys/hrs:%02dd %02dt

en: ?embassy:Both
da: ?embassy:begge

en: ?embassy:With Us
da: ?embassy:hos oss

en: ?embassy:Yes
da: ?embassy:ja

en: ?entertainers/scientists/taxmen:E/S/T
da: ?artister/forskere/skatteopkrævere:A/F/S

en: ?filler:XXX/XXX XXX turns
da: ?filler:XXX/XXX XXX runder

en: ?food/prod/trade:F/P/T
da: ?mad/prod/handel:M/P/H

en: ?gold/lux/sci:G/L/S
da: ?gold/lux/sci:G/L/F

en: ?happy/content/unhappy/angry:H/C/U/A
da: ?happy/content/unhappy/angry:L/F/U/S

en: ?hrs/mns:%02dh %02dm
da: ?hrs/mns:%02dt %02dm

en: ?obsolete:O
da: ?obsolete:f

en: ?or:,
da: ?eller:,

en: ?plural:Americans
da: ?plural:amerikanerne

en: ?plural:Arabs
da: ?plural:araberne

en: ?plural:Argentines
da: ?plural:argentinerne

en: ?plural:Australians
da: ?plural:australierne

en: ?plural:Aztecs
da: ?plural:aztekerne

en: ?plural:Babylonians
da: ?plural:babylonerne

en: ?plural:Barbarians
da: ?plural:barbarene

en: ?plural:Bavarians
da: ?plural:bayere

en: ?plural:Boers
da: ?plural:boere

en: ?plural:Brazilians
da: ?plural:brasilianere

en: ?plural:Canadians
da: ?plural:canadierne

en: ?plural:Carthaginians
da: ?plural:karthagenerne

en: ?plural:Catalans
da: ?plural:katalanere

en: ?plural:Chileans
da: ?plural:chilenere

en: ?plural:Chinese
da: ?plural:kineserne

en: ?plural:Cornish
da: ?plural:cornvallere

en: ?plural:Croatians
da: ?plural:kroaterne

en: ?plural:Czechs
da: ?plural:tjekkerne

en: ?plural:Danes
da: ?plural:danskerne

en: ?plural:Dunedan
da: ?plural:dúnedain

en: ?plural:Dutch
da: ?plural:hollænderne

en: ?plural:Egyptians
da: ?plural:egypterne

en: ?plural:English
da: ?plural:englænderne

en: ?plural:Estonians
da: ?plural:esterne

en: ?plural:Filipinos
da: ?plural:filippinerne

en: ?plural:Finns
da: ?plural:finnerne

en: ?plural:French
da: ?plural:franskmændene

en: ?plural:Germans
da: ?plural:tyskerne

en: ?plural:Greeks
da: ?plural:grækerne

en: ?plural:Hungarians
da: ?plural:ungarerne

en: ?plural:Incas
da: ?plural:inkaerne

en: ?plural:Indians
da: ?plural:inderne

en: ?plural:Irish
da: ?plural:irerne

en: ?plural:Israelis
da: ?plural:israelerne

en: ?plural:Italians
da: ?plural:italienerne

en: ?plural:Japanese
da: ?plural:japanerne

en: ?plural:Kenyans
da: ?plural:kenyanerne

en: ?plural:Koreans
da: ?plural:koreanerne

en: ?plural:Latvians
da: ?plural:letterne

en: ?plural:Lithuanians
da: ?plural:litauere

en: ?plural:Mongols
da: ?plural:mongolerne

en: ?plural:Mordors
da: ?plural:mordorianerne

en: ?plural:Persians
da: ?plural:perserne

en: ?plural:Polish
da: ?plural:polakkerne

en: ?plural:Portuguese
da: ?plural:portugiserne

en: ?plural:Romans
da: ?plural:romerne

en: ?plural:Russians
da: ?plural:russerne

en: ?plural:Scots
da: ?plural:skotterne

en: ?plural:Serbians
da: ?plural:serberne

en: ?plural:Silesians
da: ?plural:silesierne

en: ?plural:Singaporeans
da: ?plural:singaporeanerne

en: ?plural:Sioux
da: ?plural:siouxerne

en: ?plural:Slovenians
da: ?plural:slovenerne

en: ?plural:Spanish
da: ?plural:spaniolerne

en: ?plural:Swedes
da: ?plural:svenskerne

en: ?plural:Thai
da: ?plural:thaier

en: ?plural:Turks
da: ?plural:tyrkerne

en: ?plural:Ukrainians
da: ?plural:ukrainerne

en: ?plural:Vietnamese
da: ?plural:vietnameserne

en: ?plural:Vikings
da: ?plural:vikingerne

en: ?plural:Welsh
da: ?plural:waliserne

en: ?plural:Zulus
da: ?plural:zuluerne

en: ?pollution:Pol
da: forurening:For

en: ?size:Sz
da: ?size:St

en: ?timeout:off
da: ?timeout:fra

en: ?trade_routes:T
da: ?handelsruter:H

en: ?trade_routes:n
da: ?handelsruter:n

en: ?vision:Both
da: ?vision:begge

en: ?vision:To Them
da: ?vision:for dem

en: ?vision:To Us
da: ?vision:for os

en: ?wonder:w
da: ?wonder:u

en: A Cathedral makes 3 unhappy citizens content in a city, making it easier to maintain order in that city.  The discovery of Theology increases the effect of a Cathedral, making an additional unhappy citizen content.  The discovery of Communism lessens the effect of a Cathedral, reducing by one the number of unhappy citizens made content.
da: En katedral gør 3 ulykkelige borgere glade i en by, og gør det lettere at holde ro og orden i den by. Opdagelsen af teologi øger effekten af en katedral, ved at gøre endnu en ulykkelig borger glad. Opdagelsen af kommunisme reducerer effekten af en katedral, ved at reducere antallet ulykkelige borgere som bliver glade med 1.

en: A Cathedral makes 4 unhappy citizens content in a city, making it easier to maintain order in that city.
da: En katedral gør 4 ulykkelige borgere glade i en by, og det gør det lettere at holde ro og orden i den by.

en: A Communist government is based on the ideal that all people are equal.  All goods are owned by the state, rather than by private citizens.  Communism gives a balance between military and commercial styles of government.
    
    Under Communism, corruption does not vary by distance from the capital; all cities (including the capital) have a modest amount of corruption.  In addition, Communist cities more than 10 squares away from the capital are considered to be only 10 squares away when computing the cost of inciting a revolt (see Units, Diplomat).
    
    Settlers consume 2 food per turn under Communism.
    
    If a city governed by Communism is celebrating, it will receive a bonus of 1 trade in each square which already produces at least 1 trade.  See Happiness for details.
    
    The maximum rate you can set for science, tax or luxuries is 80%.
    
    Diplomats and Spies created under Communism are always veterans.
    
    Under Communism, your cities can support up to 3 military units without paying shields for upkeep.  (Additional units require 1 production shield each.)
    
    You impose limited but efficient martial law under Communism.  Each military unit inside a city, up to a maximum of 3, will keep 2 unhappy citizens content.
da: En kommunistisk regering baserer sig på idealet om at alle mennesker er lige. Alt ejes af staten, i stedet for af enkelte borgere. Kommunisme giver en balance mellem krigerisk og økonomisk styreform.
    
    Under kommunisme ændres korruptionen ikke i forhold til afstanden fra hovedstaden; alle byer (også hovedstæder) har lille korruption. Desuden betragtes kommunistiske byer som er mere end 10 felter bort fra hovedstaden som bare 10 felter borte, ved beregning af omkostningen for at starte oprør (se enheder, diplomat).
    
    Nybyggere koster 2 mad hver runde under kommunisme.
    
    Hvis en by fejrer under kommunisme, får den en bonus på 1 handel i hvert felt som allerede giver mindst 1 handel. Se "Lyksalighed" for detaljer.
    
    Det højeste niveau du kan sætte for forskning, skat eller luksus er 80%.
    
    Diplomater og spioner som bygges under kommunismen er altid veteraner.
    
    Under kommunismen kan byer forsørge op til 3 krigsenheder uden at betale for det. (Hver ekstra koster 1 skjold.)
    
    Man kan indføre begrænset undtagelsestilstand under kommunisme: hver krigsenhed i en by, op til 3, holder 2 ulykkelige borgere glade.

en: A Diplomat or Spy acting against a city which has one or more defending Diplomats or Spies has a diplchance (percent) chance to defeat each such defender.  Also, the chance of a Spy returning from a successful mission is diplchance percent.  (Diplomats never return.)  Also, a basic chance of success for Diplomats and Spies. Defending Spys are generally twice as capable as Diplomats, veteran units 50% more capable than non-veteran ones.
da: En diplomat eller spion som handler mod en by som har en eller flere forsvarende diplomater eller spioner har "diplchance" hundredeles chance for at besejre en sådan forsvarer. Sandsynligheden for at en sådan enhed returnerer fra en vellykket mission er også diplchance procent. (Diplomat returnerer aldrig) "diplchance" er også en grundlæggende sandsynlighed for fremgang hos Diplomater og Spioner. Forsvarende spillere er normalt dobbelt så stærke som diplomater, veteraner er 50% bedre end normale enheder.

en: A Spy is a full time professional and as such is much more skilled in the arts of espionage than her Diplomat predecessor.
    
    The most inoffensive skills in a Spy's repertoire are her ability to investigate cities - revealing detailed information, and the establishment of embassies.  However, if your Spy has gained herself a reputation for clandestine behaviour she will be executed if she tries to establish an embassy.
    
    She can also be used to: poison the water supply of an enemy city (reducing the population); steal specific technology; and sabotage predetermined city targets (note: sabotaging improvements in a capital or sabotaging City Walls increases the risks of capture). A Spy can also infiltrate a city and ferment a revolt.
    
    A Spy can also be of aid on the battlefield - sabotaging enemy units as well as bribing them to change allegiance.
da: En spion er professionel og er bedre til at drive spionage end sin forgænger, diplomaten.
    
    Den fredeligste evne for en spion er at undersøge byer; finde detaljeret information om byen, og at oprette ambassader. Men hvis spionen har fået et rygte på sig for at gøre ting i smug, bliver den henrettet hvis den forøger at oprette en ambassade.
    
    Spionen kan også bruges til at forgifte vandforsyningen for en fjendtlig by (som mindsker indbyggertallet); stjæle teknologier; sabotere mål i byen (bemærk: sabotage på byforbedringer i hovedstaden eller at sabotere bymure øger chancen for at blive opdaget). En spion kan også infiltrere en by og gøre oprør.
    
    En spion kan også hjælpe til på slagmarken - sabotere fjendtlige enheder såvel som bestikke dem til at skifte lederskab.

en: A civil war is triggered if a player has at least this many cities and the player's capital is captured.  If this option is set to the maximum value, civil wars are turned off altogether.
da: Borgerkrig udløses hvis en spiller har mindst dette antal byer og hovedstaden falder. Hvis dette alternativ er sat til sin største værdi vil der aldrig komme borgerkrig.

en: A number of Partisans are granted free when an enemy conquers your city, but only under these conditions:
    
     - Guerilla Warfare must be known by at least 1 player.
    
     - You must be the player who originally built the city.
    
     - You must know about Communism and Gunpowder.
    
     - You must run either a Democracy or a Communist government.
da: Man får et antal partisaner gratis hvis man mister en by til fjenden, men kun på disse vilkår:
    
     - Guerillakrigsføring må være kendt af mindst 1 spiller.
    
     - Man skal være den spiller som oprindeligt grundlagde byen.
    
     - Man skal have opdaget kommunisme og krudt.
    
     - Man skal have demokrati eller kommunisme som styreform.

en: A player already exists by that name.
da: Der findes allerede en spiller med det navn.

en: A poorly-named city
da: En by med dårligt navn

en: A.Smith's Trading Co.
da: Adam Smiths Handelsselskab

en: A:%d D:%d FP:%d HP:%d/%d%s%s
da: A:%d F:%d FP:%d TK:%d/%d%s%s

en: A:%d D:%d FP:%d HP:%d0%%
da: A:%d F:%d FP:%d TK:%d0%%

en: AEGIS Cruiser
da: AEGIS Krydser

en: AI Mode is now %s.
da: AI modus er nu %s.

en: AI controlled players cannot participate in diplomatic meetings.
da: AI-styrede spillere kan ikke deltage i diplomatiske forhandlinger.

en: AI is controlling the %s ruled by %s.
da: AI-en kontrollerer %s styret af %s.

en: About
da: Om

en: Accept
da: Acceptér

en: Accept treaty
da: Accepter aftale

en: Acti_vate present units
da: Akti_vér tilstedeværende enheder

en: Activate
da: Aktivér

en: Activate Units
da: Aktiver enheder

en: Activate unit
da: Aktivér enhed

en: Activate unit, _close dialog
da: Aktivér enhed, _luk dialogboks

en: Activate unit, close dialog
da: Aktivér enhed, luk dialogboks

en: Active
da: Aktiv

en: Activity:
da: Aktivitet:

en: Add preset
da: Tilføj forhåndsvalg

en: Add to City
da: Tilføj by

en: Add to City (_B)
da: Tilføj by (_B)

en: Adds 1 extra shield resource on all Ocean squares in a city.  The city needs to be coastal to build this improvement.
da: Lægger til 1 ekstra skjold-resurse på alle vandfelter i byen. Byen skal være en kystby for at bygge denne forbedring.

en: Adds one extra shield resource on every square around the city where it is built.
da: Lægger til en ekstra skjoldressurse på hvert felt omkring byen hvor den bygges.

en: Advanced Flight
da: Avanceret flyteknik

en: Advances
da: Fremskridt

en: After these preliminaries, combat occurs, as long as both units are still alive (i.e., hit points are greater than 0).  Each round, a random number between 1 and the sum of the attacker's and defender's strengths is generated.  If this number is greater than the defender's strength, the defender loses hit points equal to the attacker's firepower.  Otherwise, the attacker loses hit points equal to the defender's firepower. The first unit to reach 0 hit points (or negative hit points) loses.
da: Efter de indledende sammenligninger begynder kampen og fortsætter så længe begge enheder fortsat er i live. (dvs. begge har mere end 0 træfpoint). Hver runde laves der et tilfældigt tal mellem 1 og summen af angriberens og forsvarerens styrke. Hvis det tilfældige tal er større end forsvarerens styrke, mister forsvareren lige så mange træfpoint som angriberens ildkraft. Ellers mister angriberen lige så mange træfpoint som forsvarerens ildkraft. Den første enhed som får 0 træfpoint (eller negative træfpoint) taber.

en: Air units
da: Flyenheder

en: Air units can move on any square not occupied by an enemy unit or enemy city.  The movement rate of air units is not affected by loss of hitpoints.  Air units require fuel, which is obtained by ending their turn in a friendly city, Airbase or Carrier (or a Submarine for missile units).  The number of turns an air unit can last without fuel varies by the unit type (see the individual units). Like sea units, air units are unable to enter an empty enemy city to capture it.  When outside cities, air units can only be attacked by Fighters (or Stealth Fighters).  Air units cannot be used to explore villages; depending upon server options, an overflown village may disband.
da: Flyenheder kan bevæge sig på alle felter som ikke er okkuperet af en fjendtlig enhed eller by. Længden en flyenhed kan bevæge sig påvirkes ikke af reduktion af træfkapaciteten. Flyenheder skal fylde brændstof, som kan gøres ved at afslutte runden i en venlig by, flybase eller hangarskib (eller ubåd for missilenheder). Antal runder en enhed kan holde ud uden brændstof afhænger af enhedtypen (se info om de individuelle enheder). Ligesom søenheder kan flyenheder ikke overtage tomme fjendtlige byer. Udenfor byer kan flyenheder kun angribes af kampfly. Flyenheder kan ikke blive brugt til at udforske hytter, men hvis serveren er indstillet til det, kan hytter som bliver overfløjet blive ødelagt.

en: Airbase
da: Flybase

en: Airlift
da: Flytransport

en: Airport
da: Lufthavn

en: All Cities
da: Alle byer

en: All cities on the map become visible for the player who owns it.  It allows all players to start building spaceship parts (assuming they have researched the necessary technologies).
da: Alle byer på kortet bliver synlige for spilleren som ejer det. Det lader alle spillere begynde at bygge rumskibdele (dersom de har forsket i de nødvendige teknologier).

en: All ground units have the ability to destroy terrain alterations, by pillaging.  Pillaging removes 1 terrain alteration per turn per unit.  Depending upon server settings, you may be given a choice of which terrain alteration to pillage, or they will be pillaged in the following order:
da: Alle landenheder har evnen til at ødelægge terrænforbedringer, ved at plyndre terrænet. Plyndring ødelægger 1 terrænforbedring per runde per enhed. Afhængig af serverens indstillinger, kan du vælge mellem hvilken forbedring du ønsker at ødelægge, ellers bliver de ødelagt i følgende rækkefølge:

en: All the cities of smaller or equal size to this do not produce trade at all. The produced trade increases gradually for cities larger than notradesize and smaller than fulltradesize.  See also fulltradesize.
da: Alle byer mindre eller lige så store som dette har ingen handel. Handelen øger gradvis for byer større end notradesize og mindre end fulltradesize. Se også fulltradesize.

en: All your new ground units become veterans (for all cities).  The chance of a unit becoming a veteran after a battle increases from 50% to 100%.
da: Alle din nye landenheder bliver veteraner (i alle byer). Chancen for at en enhed bliver veteran efter en kamp øger fra 50% til 100%.

en: Allowed city names
da: Tilladte bynavne

en: Allowed connections string contains invalid
    characters.  Try "help allowconnect".
da: Tekststrengen for tilladte opkoblinger indeholder ugyldige bogstaver. Prøv "help allowconnect".

en: Allows
da: Tillader

en: Allows
da: Tillader

en: Allows %s (with %s).
da: Tillader %s (med %s).

en: Allows %s to build airbases.
da: Tillader %s at bygge flybaser.

en: Allows %s to build fortresses.
da: Tillader %s at bygge forter.

en: Allows %s to build roads on river squares.
da: Tillader %s at bygge veje på flod-felter

en: Allows %s to upgrade irrigation to farmland.
da: Tillader %s at opgradere overrislet land til landbrugsland.

en: Allows %s to upgrade roads to railroads.
da: Tillader %s at opgradere veje til jernbaner.

en: Allows %s.
da: Tillader %s.

en: Allows a city to build veteran sea units.  Also, damaged sea units which stay in town for one full turn without moving are completely restored.
da: Tillader en by at bygge veteran-søenheder. Desuden bliver skadede søenheder som bliver i byen en hel runde uden at bevæge sig helt repareret.

en: Allows a city to grow larger than size %d.
da: Tillader en by at vokse sig større end %d.

en: Allows a city to grow larger than size 12.  An Aqueduct is first required for a city to grow larger than size 8.
da: Tillader en by at vokse sig større end størrelse 12. Akvædukt er først krævet når en by skal vokse sig større end 8.

en: Allows a city to produce veteran air units.  Also, damaged air units which stay in town for one full turn without moving are completely restored.
    
    Two cities with Airports can airlift one unit per turn.  Airlifting instantly transports the unit from one city to another and will use all of the unit's movement points.  A unit must have some movement points left to be airlifted.
da: Tillader produktion af veteran-flyenheder. Desuden bliver skadede flyenheder som forbliver i byen en hel runde uden at flytte sig repareret fuldstændigt.
    
    To byer med lufthavne kan flytte en enhed med fly per runde. Flyflytning flytter enheden øjeblikkelig fra en by til en anden, og vil forbruge alle enhedens bevægelsespoint. En enhed skal have nogen bevægelsespoint tilbage for at flyflyttes.

en: Allows all players with knowledge of %s to build %s units.
da: Tillader alle spillere med kundskab om %s at bygge %s enheder.

en: Allows changing government to %s.
da: Tillader at ændre styreform til %s.

en: Allows you to choose any government, including those that have not yet been researched by your civilization, and without the transition period of Anarchy.
da: Lader dig vælge hvilken som helst styreform, inkluderet de som du ikke har forsket frem endnu, uden overgangstid med anarki.

en: Alphabet
da: Alfabetet

en: Alpine Troops
da: Gurkha tropper

en: Ambiguous option name.
da: Optionsnavn er ikke entydigt.

en: American
da: amerikansk

en: Amount of "special" resource squares
da: Mængde felter med "specielle" resurser

en: Amount of desert squares
da: Mængde ørkenområder

en: Amount of forest squares
da: Mængde skovområder

en: Amount of grass squares
da: Mængde græsklædte områder

en: Amount of hills/mountains
da: Mængde bakker/bjerge

en: Amount of huts (minor tribe villages)
da: Mængde hytter (mindre stammelandsbyer)

en: Amount of land vs ocean
da: Mængde land og hav

en: Amount of river squares
da: Mængde flodområder

en: Amount of swamp squares
da: Mængde sumpområder

en: Amphibious Warfare
da: Amfibisk krigsføring

en: An improved Bomber, with improved attack and a higher movement radius.
da: Et forbedret bombefly, med forbedret angreb og større rækkevidde.

en: An improved Fighter, with improved attack and a higher movement radius.
da: Et forbedret jagerfly med forbedret angreb og længere rækkevidde.

en: Anarchy
da: Anarki

en: Anarchy is simply the absence of any recognizable government. Citizens are disorganized and unproductive, and will spend all income as quickly as possible, rather than paying taxes or conducting research.
    
    Anarchy offers slightly less corruption than Despotism, but slightly more unhappiness.
    
    Settlers consume 1 food per turn under Anarchy.  Squares which would normally yield more than 2 units of food, shields or trade suffer a 1-unit penalty (e.g., an irrigated grassland square which would normally yield 3 food only yields 2 food while you are in Anarchy). (This penalty is removed if the city is celebrating; see Happiness.)
    
    Under Anarchy, each of your cities can support a number of military units equal to its size without paying shields for upkeep. (Additional units require 1 production shield each.)
    
    You may impose martial law under Anarchy: each military unit inside a city will keep one unhappy citizen content.  (Or at least, unhappy citizens will act content, and will not cause disorder.)
da: Anarki er helt enkelt fravær af en regering. Indbyggere er uorganiserede og uproduktive, og bruger alle deres indtægter så hurtigt som muligt, i stedet for at betale skat og forske.
    
    Uden regering bliver korruptionen noget mindre end med despotisme, men ulyksaligheden bliver noget større.
    
    Nybyggere koster 1 mad hver runde uden regering. Felter som ellers skulle give mere end 2 enheder mad, skjold eller handel, rammes af en reduktion med 1. (f.eks. et græsfelt med overrisling som normalt skulle give 3 mad giver 2 mad uden regering). (Denne reduktion ophæves hvis byen fejrer, se "Lyksalighed".)
    
    Når man ikke har en regering kan hver by forsørge et antal krigsenheder lige så stort som byens størrelse, uden at betale for det (Hver ekstra enhed koster 1 skjold hver runde.)
    
    Man kan indføre undtagelsestilstand når man ikke har regering: hver krigsenhed i en by holder 2 ulykkelige borgere glade. (Eller ulykkelige borgere optræder som glade, og gør ikke oprør.)

en: Another player already has the name '%s'.  Please choose another name.
da: En anden spiller kaldet '%s' deltager allerede.  Vælg et andet navn.

en: Any terrain type (except Ocean) may have a River on it.  A River adds 1 trade to the resources produced by that tile.  It also increases a tile's defense factor by 50%.  Finally, land units may move along a River (but not diagonally); movement along a River costs only 1/3 of a movement point.
    
    Roads and railroads can only be built on River squares if your civilization has learned Bridge Building technology.
da: Alle landskabstyper (undtaget hav) kan have en flod på sig. En flod tilføjer 1 handel på ressurserne som bliver produceret på det felt. Den øger også feltets forsvarsfaktor med 50%. Landenheder kan flytte sig langs en flod (men ikke diagonalt), bevægelse langs en flod koster kun 1/3 af et flyttepoint.
    
    Veje og jernbaner kan kun bygges på et felt med flod hvis din civilisation har opdaget brobygning.

en: Apollo Program
da: Apollo Programmet

en: Apply onc_e
da: Beny_t en gang

en: April
da: april

en: Aqueduct
da: Akvædukt

en: Arab
da: arabisk

en: Archbishop
da: Ærkebiskop

en: Archers
da: Bueskytter

en: Arctic
da: Arktisk

en: Arctic squares are found only in the most northerly or southerly reaches of the world.  They are very cold, and hence difficult to work with.
da: Arktiske felter findes kun helt nordpå eller sydpå. Felterne er meget kolde og derfor meget vanskelige at få gjort noget med.

en: Area where initial units are located
da: Området hvor startenheder er

en: Argentine
da: argentinsk

en: Argh! ran out of nations!
da: Argh! Løb tør for nationer!

en: Argument must be 'u', 'up', 'd', 'down', or '?'.
da: Argumentet skal være 'u', 'up', 'd', 'down', eller '?'.

en: Armor
da: Tanks

en: Arquebisbe
da: Ærkebiskop

en: Artillery
da: Artilleri

en: Astronomy
da: Astronomi

en: At Spy's Discretion
da: Lad spionen vælge

en: Atomic Theory
da: Atomteori

en: Atrocious
da: grusom

en: Attack:
da: Angreb:

en: August
da: august

en: Australian
da: australsk

en: Auto Attack
da: Autoangreb

en: Auto Center on Combat
da: Autocentrér på kamp

en: Auto Center on Units
da: Autocentrér på enheder

en: Auto E_xplore
da: Auto udforsk

en: Auto Explore
da: Auto udforsk

en: Auto Settler
da: Autonybygger

en: Auto attack vs
da: Autoangreb mod

en: Auto-attack vs air units
da: Auto-angreb mod luftenheder

en: Auto-attack vs air units:
da: Auto-angreb mod luftenheder:

en: Auto-attack vs helicopters
da: Auto-angreb mod helikoptere

en: Auto-attack vs helicopters:
da: Auto-angreb mod helikoptere:

en: Auto-attack vs land units
da: Auto-angreb mod land-enheder

en: Auto-attack vs land units:
da: Auto-angreb mod landenheder:

en: Auto-attack vs sea units
da: Auto-angreb mod søenheder

en: Auto-attack vs sea units:
da: Auto-angreb mod søenheder:

en: Auto-connecting to server "%s" at port %d as "%s" every %d.%d second(s) for %d times
da: Auto-opkobler server "%s" på port %d som "%s" hvert %d.%d sekund  %d gange

en: Auto-save name prefix
da: Autogemnings præfiks

en: Automatically saved games will have name "<prefix><year>.sav".
    This setting sets the <prefix> part.
da: Automatisk lagrede spil vil have navnet "<forstavelse><år>.sav"
    Denne indstilling ændrer <forstavelse> delen.

en: Automobile
da: Bilen

en: Available Improvements
da: Tilgængelige Forbedringer

en: Available Targets
da: Tilgængelige mål

en: Available To Build
da: Tilgængelig for bygning

en: Available Units
da: Tilgængelige enheder

en: Available Wonders
da: Tilgængelige vidundere

en: Available Worklists
da: Tilgængelige arbejdslister

en: Available items
da: Tilgængelige ting

en: Available targets
da: Tilgængelige mål

en: Available worklists
da: Tilgængelige arbejdslister

en: Aztec
da: aztekisk

en: Babylonian
da: babylonsk

en: Bad list argument: '%s'.  Try '%shelp list'.
da: Ulovligt listeargument: '%s'.  Forsøg '%shelp list'.

en: Bad log level "%s".
da: Forkert logniveau "%s".

en: Bad log level %d in "%s".
da: Forkert logniveau %d i "%s".

en: Bad team name.
da: Ugyldig holdnavn.

en: Badly formed log level argument "%s".
da: Forkert formet logniveau-argument "%s".

en: Banking
da: Bankvæsen

en: Barbarian
da: barbar

en: Barbarian Leader
da: Barbarleder

en: Barbarian appearance frequency
da: Hvor ofte barbarerne dukker op

en: Barbarian onset year
da: År for barbarer

en: Barbarians will not appear before this year.
da: Barbarer vil ikke dukke op før dette år

en: Barracks
da: Barakker

en: Barracks II
da: Barakker II

en: Barracks III
da: Barakker III

en: Basic Upkeep:
da: Vedligeholdspris

en: Battleship
da: Slagskib

en: Bavarian
da: bayersk

en: Before a game is started, anyone can connect to the server by supplying its hostname and port number (5555 by default). If the server is started with the -m flag, it will report to the metaserver,
da: Inden et spil er sat i gang kan hvem som helst koble til serveren ved at angive sit værtsnavn og port (5555 standard). Hvis serveren startes med -m flaget, vil den rapportere sig til metaserveren.

en: Before other adjustments, the first unhappysize citizens in a city are content, and subsequent citizens are unhappy.  See also cityfactor.
da: Før andre faktorer har indvirkning er de første unhappysize indbyggere i en by glade, derefter er indbyggerne tilfredse. Se også cityfactor.

en: Before you can build spaceship parts, the Apollo Program wonder must have been built by any player.  You also need specific technologies to build the different spaceship parts: see the help texts for Space Structural, Space Component, and Space Module, under City Improvements.  (If there are no help texts for these items, it probably means the spacerace server option is off for your game.)
da: Før man kan bygge rumskibdele skal en spiller have bygget vidunderet Apolloprogrammet. Man skal desuden have specielle teknologier for at bygge de forskellige rumskibsdele: se hjælpetekstene for Rumstrukturer, Rumkomponenter og Rum-moduler under Byforbedringer. Hvis der ikke findes hjælpetekster for disse objekter betyder det at servermuligheden "spacerace" er deaktiveret.)

en: Boer
da: boer

en: Bomber
da: Bombefly

en: Boosts science production by 100% in the city where it is built.
da: Øger forskningen i byen det er bygget med 100%.

en: Boosts science production by 50% in the city where it is built.
da: Øger forskningsproduktionen med 50% i byen den er bygget i.

en: Boosts science production in each city by 50%.
da: Øger forskningen i hver by med 50%.

en: Boosts science production in each city with a Library by 50%.  (Counts as having a Research Lab in all of your cities.)
da: Øger forskningen i hver by med et bibliotek med 50%. (Tæller som at have forknings-laboratorier i alle dine byer.)

en: Both units keep their firepower of 1 unchanged.
da: Begge enheder beholder ildkraften på 1 uændret.

en: Brazilian
da: brasiliansk

en: Bribe Enemy Unit
da: Bestik fjendens enhed

en: Bribe unit for %d gold?
    Treasury contains %d gold.
da: Bestik enhed for %d guld?
    Skatkammeret har %d guld.

en: Bribing the unit costs %d gold.
    Treasury contains %d gold.
da: At bestikke enheden koster %d guld.
    Skatkammeret har %d guld.

en: Bridge Building
da: Brobygning

en: Bronze Working
da: Broncearbejde

en: Bu_ild Farmland
da: Opdyrk landet

en: Buffalo
da: Bøfler

en: Build Airbas_e
da: Byg fly_base

en: Build Airbase
da: Byg flybase

en: Build City
da: Byg by

en: Build Farmland
da: Opdyrk landet

en: Build Fortress
da: Byg fæstning

en: Build Irrigation
da: Lav kunstig vanding

en: Build Mine
da: Byg grube

en: Build New City
da: Byg ny by

en: Build Railroad
da: Byg jernbane

en: Build Road
da: Byg vej

en: Build _Fortress
da: Byg _Fæstning

en: Build _Irrigation
da: Lav kunstig vanding

en: Build _Mine
da: Byg grube

en: Build _Railroad
da: Byg je_rnbane

en: Build _Road
da: Byg vej

en: Building Improvement
da: Bygningsforbedring

en: Building Improvements
da: Bygningsforbedringer

en: Building Name
da: Bygningsnavn

en: Building Name       Count Cost Total
da: Bygning            Tæller Koster Total

en: Building Unit
da: Bygger enhed

en: Building Units
da: Bygger enheder

en: Building Wonder
da: Bygning af vidunder

en: Building Wonders
da: Bygning af vidunder

en: Building a recycling center reduces the amount of pollution generated by production in a city by 66%.
da: At bygge et genbrugscenter reducerer mængden forurening som bliver lavet i en by med 66%.

en: Buildings:
da: Bygninger:

en: Built
da: Bygget

en: Buy
da: Køb

en: Buy %s for %d gold?
    Treasury contains %d gold.
da: Købe %s for %d guld?
    Skatkammeret har %d guld.

en: Buy It!
da: Køb det!

en: CMA
da: Byforvaltning

en: CMA and presets
da: Byforvaltning og forhåndssatte indstillinger

en: CMA page
da: Byforvaltning

en: CMA: %s has changed and the calculated result can't be applied. Will retry.
da: Byforvaltning: %s er ændret og det beregnede resultat kan ikke bruges. Prøver igen.

en: CMA: %s has changed multiple times. This may be an error in freeciv or bad luck. Please contact <freeciv-dev@freeciv.org>. The CMA will detach itself from the city now.
da: Byforvaltning: %s er blevet ændret flere gange. Dette er nok en fejl! Tag venligst kontakt med <freeciv-dev@freeciv.org>. Byforvaltning er deaktiveret.

en: CMA: The agent can't fulfill the requirements for %s. Passing back control.
da: Byforvaltning: Vi kan ikke opfylde kravene for %s. Giver kontrollen tilbage til dig.

en: CMA: You lost control of %s. Detaching from city.
da: Byforvaltning: Du mistede kontrollen over %s. Fjernes fra byen.

en: CM_A
da: _Byforvaltning

en: C_hange permanent
da: Æ_ndr permanent

en: C_hatline
da: Snakkekanal

en: C_lose
da: _Luk

en: C_ontrols
da: K_ontrol

en: Ca_ncel
da: _Afbryd

en: Caliph
da: Kalif

en: Can't add AI players once the game has begun.
da: Kan ikke tilføje AI-spillere når spillet er startet.

en: Can't add more players, server is full.
da: Kan ikke tilføje flere spillere, serveren er fuld.

en: Can't load a game while another is running.
da: Kan ikke indlæse et spil når et andet kører.

en: Can't use an empty name.
da: Kan ikke bruge et tomt navn

en: Canadian
da: canadisk

en: Cancel
da: Afbryd

en: Cancel Treaty
da: Afbryd aftale

en: Cancel meeting
da: Aflys møde

en: Cancel pact
da: Afbryd pagt

en: Cannon
da: Kanon

en: Cannot change teams once game has begun.
da: Kan ikke ændre holdene når spillet er startet.

en: Cannot create pipe
da: Kan ikke lave datakanal

en: Cannot decrease command access level '%s' for connection '%s'; you only have '%s'.
da: Kan ikke sænke kommandoniveau '%s' for opkobling '%s'; du har kun '%s'.

en: Cannot end the game: no game running.
da: Kan ikke afslutte spil: det er ikke noget spil i gang.

en: Cannot find audio file %s
da: Kan ikke finde lydfilen %s

en: Cannot find sound spec-file "%s".
da: Kunne ikke finde lydopsætning i filen "%s".

en: Cannot find your home directory
da: Kan ikke finde dit hjemmekatalog

en: Cannot increase command access level to '%s'; you only have '%s' yourself.
da: Kan ikke øge kommandoniveau til '%s'; du har kun '%s' selv.

en: Cannot read command line scriptfile '%s'.
da: Kunne ikke læse kommandoskriptfilen "%s".

en: Cannot start the game: it is already running.
da: Kan ikke starte spil: det er allerede i gang.

en: Cannot toggle a barbarian player.
da: Kan ikke ændre en 'barbar'-spiller.

en: Capital: %s
da: Hovedstad: %s

en: Capitalization
da: Profitmaksimering

en: Captain General
da: Kaptejn-General

en: Caravan
da: Karavane

en: Caravel
da: Karavel

en: Cardinal
da: Kardinal

en: Carrier
da: Hangarskib

en: Carthaginian
da: karthagensk

en: Catalan
da: katalansk

en: Catapult
da: Katapult

en: Cathedral
da: Katedral

en: Cavalry
da: Kavaleri

en: Celebrate
da: Fest

en: Cen_ter
da: Cen_trér

en: Center
da: Centrér

en: Center View
da: Centrér Kortvindue

en: Center map when Popup city
da: Centrér kort ved visning af by

en: Ceremonial Burial
da: Begravelsesrituale

en: Chairman
da: Formand

en: Chairperson
da: Forperson

en: Chan_ge
da: Ændr

en: Chance for conquered building destruction
da: Risiko for ødelæggelse af bygning ved erobring

en: Chance in diplomat/spy contests
da: Chance (1 af N) for diplomat-/spion-kampe

en: Chance of moving into tile after attack
da: Chance for at flytte ind i felt efter angreb

en: Chancellor
da: Kansler

en: Change
da: Ændr

en: Change All
da: Ændr alt

en: Change All...
da: Ændr alt...

en: Change Production
da: Ændr produktion

en: Change Production Everywhere
da: Ændr produktion alle steder

en: Change in:
da: Ændring i:

en: Change to %s
da: Ændr til %s

en: Change to %s (_I)
da: Ændr til %s (_I)

en: Change to %s (_M)
da: Ændr til %s (_M)

en: Change, add or remove a player's team affiliation.
da: Ændr, tilføj eller fjern en spillers tilhørsforhold til hold.

en: Chariot
da: Kampvogn

en: Charles Darwin's voyage sparked the discovery of the evolution of the species, which inspired greater confidence in science. Gives two immediate technology advances.
da: Charles Darwins rejse udløste opdagelsen af artsudviklingen, som øgede troen på forskning. Giver to umiddelbare teknologiske fremskridt.

en: Chatline
da: Snakkekanal

en: Chemistry
da: Kemi

en: Chief
da: Høvding

en: Chilean
da: chilensk

en: Chinese
da: kinesisk

en: Chivalry
da: Ridderlig opførsel

en: Choose Your Diplomat's Strategy
da: Vælg din diplomats strategi

en: Choose Your New Government
da: Vælg din nye styreform

en: Choose Your Spy's Strategy
da: Vælg spionens strategi

en: Choose new ruleset directory or modpack. Calling this
     without any arguments will show you the currently selected ruleset.
da: Vælg et nyt katalog for regelopsætning eller modifikationspakke. 
    At kalde denne uden argumenter vil vise dig den nuværende regelopsætning.

en: Choose player to be
da: Vælg din spiller

en: Choose unit activity:
da: Vælg enheds aktivitet:

en: Cities
da: Byer

en: Cities: %d total, %d over threshold of %d cities.
da: Byer: %d totalt, %d over tærskelen %d byer.

en: Citizen Management Agent
da: Byforvaltning

en: Citizen _Management
da: Byforvalt_ning

en: Citizens may be either happy, content or unhappy.  Keeping your citizens happy (or at least content) is one of the most important objectives in Freeciv.  When your citizens become unhappy, your cities will fall into disorder (which disrupts production); but when your citizens are happy, your cities will celebrate, and your production will increase greatly.
da: Borgere kan enten være lykkelige, glade eller ulykkelige. At holde dine borgere lykkelige (eller i hvert fald glade) er en af de vigtigste mål i Freeciv. Hvis dine borgere bliver ulykkelige gør byerne oprør (som forstyrrer produktionen); men når dine borgere er lykkelige, vil dine byer fejre, og produktionen øger væsentligt.

en: City %s
da: By %s

en: City Advisor
da: Byrådgiver

en: City Improvements
da: Byforbedringer

en: City Management Agent
da: Byforvaltning

en: City Name
da: Bynavn

en: City Names
da: Bynavn

en: City Options
da: Bytilpasning

en: City Output
da: By resultat

en: City Overview
da: Byoversigt

en: City Overview page
da: Byoversigt

en: City Production
da: Byproduktion

en: City Productions
da: Byproduktion

en: City Report
da: Byrapport

en: City Report...
da: Byrapport...

en: City Walls
da: Bymur

en: City Walls make it easier to defend a city.  They triple the defence strength of units within the city against ground and helicopter units.  They are ineffective against airborne and sea units as well as Howitzers.  City Walls also prevent the loss of population which occurs when a defending unit is destroyed by a land unit.
da: Bymure gør det lettere at forsvare en by. De tredobler forsvarsstyrken for enheder i byen mod landenheder og helikopter. De er ikke effektive mod flyenheder, søenheder og Howitzere. Bymure forhindrer at befolkningen mindsker som følge af at en forsvarende enhed bliver ødelagt af en landenhed.

en: City Walls make it easier to defend a city.  They triple the defence strength of units within the city against ground, sea, and helicopter units.  They are ineffective against non-helicopter airborne units as well as Artillery.  City Walls also prevent the loss of population which occurs when a defending unit is destroyed by a land unit.
da: Bymure gør det lettere at forsvare en by. De tredobler forsvarsstyrken til enheder i byen mod helikoptere, land- og sø-enheder. De er ikke effektive mod ikke-helikopter flyenheder og artilleri. Bymure forhindrer at befolkningen mindsker som følge af at en forsvarende enhed bliver ødelagt af en landenhed.

en: City _Improvements
da: Byforbedr_inger

en: City _Names
da: By_navn

en: City _Overview
da: By_oversigt

en: City _Productions
da: By_produktion

en: City can't be incited!
da: Byen kan ikke blive infiltreret!

en: City grows:
da: Byvækst:

en: City improvements
da: Byforbedringer

en: City improvements are built in each of your cities to improve trade revenue, science production, etc.  Most improvements require you to pay an upkeep every turn.  If you can't afford the upkeep for a building, then it'll be automatically sold.
da: Byforbedringer kan bygges i hver by for at øge for eksempel handelen eller forskningen. Nogen forbedringer kræver at man betaler vedligehold hver omgang. Hvis du ikke har råd til vedligeholdelse af en bygning vil den blive solgt automatisk!

en: City improvements which would normally have an upkeep of 1 are free of upkeep, for all cities.
da: Byforbedringer som normalt vil have udgifter på 1 vil blive gratis i alle byer.

en: City info
da: By-info

en: City map
da: Bykort

en: City name
da: By_navn

en: City no. %d
da: By nr. %d

en: City of %s
da: Byen %s

en: City options
da: Bytilpasning

en: City size before people become unhappy
da: Bystørrelse før folk bliver ulykkelige

en: City you are trying to give no longer exists, you can't accept treaty.
da: Byen du forsøger at give bort eksisterer ikke længere, du kan ikke acceptere aftalen.

en: City: %s(%s)
da: By: %s(%s)

en: City: %s(%s) %s
da: By: %s(%s) %s

en: City: Building Unavailable Item
da: By: Bygger noget som ikke er tilgængelig

en: City: Captured/Destroyed
da: By: Indtaget/ødelagt

en: City: Celebrating
da: By: Fester

en: City: Civil Disorder
da: By: Uroligheder

en: City: Famine
da: By: Hungersnød

en: City: Famine Feared
da: By: Hungersnød frygtet

en: City: Growth
da: By: Byvækst

en: City: May Soon Grow
da: By: Byen kan vokse snart

en: City: Needs Aqueduct
da: By: behøver akvædukt

en: City: Needs Aqueduct Being Built
da: By: behøver akvædukt bliver bygget

en: City: Normal
da: By: normal

en: City: Nuked
da: By: Atomangrebet

en: City: Released from CMA
da: By: Frigjort fra Byforvaltning

en: City: Suggest Growth Throttling
da: By: Forslag om standset vækst

en: City: Transfer
da: By: Ændr

en: City: Was Built
da: By: Enhed bygget

en: City: Worklist Events
da: By: Arbejdsliste hændelser

en: City_name
da: By_navn

en: Citymap
da: Bykort

en: Civ: Barbarian Uprising
da: Civ: Barbaroprør

en: Civ: Civil War
da: Civ: Borgerkrig

en: Civ: Collapse to Anarchy
da: Civ: Kollaps til anarki

en: Civ: First Contact
da: Civ: Første kontakt

en: Civ: Learned New Government
da: Civ: Lærte om ny styreform

en: Civ: Low Funds
da: Civ: Mangler penge

en: Civ: Pollution
da: Civ: Forurening

en: Civ: Revolt Ended
da: Civ: Oprør forbi

en: Civ: Revolt Started
da: Civ: Oprør startet

en: Civ: Spaceship Events
da: Civ: Rumskib hændelser

en: Civil war is devastating to any empire, and is triggered by the loss of your capital (palace).  Up to half of your cities will rebel and declare allegiance to a new (AI) leader, who will loot half of your treasury and retain all of your scientific advances.
da: Borgerkrig er ødelæggende for ethvert rige, og udløses ved tab af din hovedstad (palads). Op til halvdelen af dine byer vil gøre oprør og indgå alliance med en ny (AI) leder, som vil røve halvdelen af dine penge og tage alle de videnskabelige fremskridt.

en: Classical
da: Klassisk

en: Clean Nuclear Fallout
da: Fjern atomaffald

en: Clean Pollution
da: Fjern forurening

en: Clean _Nuclear Fallout
da: Fjern atomaffald

en: Clean _Pollution
da: Fjern forurening

en: Clear Log
da: Rens log

en: Cleared output window.
da: Rensede udskriftsvindue.

en: Cleared output window.
da: Rensede udskriftsvindue.

en: Client capability string: %s
da: Klient egenskabsstreng: %s

en: Client does not support isometric tilesets. Using default tileset instead.
da: Klienten understøtter ikke isometrisk grafik. Bruger almindelig grafik istedet.

en: Client does not support overhead view tilesets. Using default tileset instead.
da: Klienten understøtter ikke grafik sæt ovenfra. Benytter standard grafik i stedet.

en: Client for Freeciv
da: Klient for Freeciv

en: Close
da: Luk

en: Close dialog
da: Luk dialog

en: Close metaserver connection to [%s].
da: Luk metaserver-tilknytningen til [%s].

en: Co_nnecting
da: Kobler til

en: Coal
da: Kul

en: Coastal Cities
da: Byer ved kysten

en: Coastal Defense
da: Kystforsvar

en: Coastline
da: Kystlinje

en: Code of Laws
da: Lovværk

en: Coinage
da: Kapitalisering

en: Collapse All
da: Sammenfold alt

en: Colosseum
da: Kolosseum

en: Colossus
da: Kolossen

en: Com_bat
da: Kamp

en: Combat
da: Kamp

en: Combined Arms
da: Militærkombinationer

en: Combustion
da: Forbrænding

en: Command access level '%s' has been grabbed by connection %s.
da: Kommando-adgangsniveau '%s' er blevet tildelt opkobling %s.

en: Command access level could not be set to '%s' for connection %s.
da: Kommando adgangsniveau kunne ikke sættes til '%s' for opkobling %s.

en: Command access level for first player to take it: %s
da: Kommando adgangs-niveau for første spiller: %s.

en: Command access level for new connections: %s
da: Kommandoniveau for nye opkoblinger: %s

en: Command access level set to '%s' for connection %s.
da: Kommando adgangs-niveau sat til '%s' for opkobling %s.

en: Command access level set to '%s' for first player to grab it.
da: Kommando-adgangsniveau tildeles '%s' første spiller som kobler til.

en: Command access level set to '%s' for new players.
da: Kommando adgangs-niveau sat til '%s' for nye spillere.

en: Command access levels in effect:
da: Kommandoniveau i brug:

en: Command:
da: Kommando:

en: Comment
da: Kommentar

en: Communism
da: Kommunisme

en: Computers
da: Datamaskiner

en: Comrade
da: Kammerat

en: Con_figure
da: _Tilpas

en: Con_figure...
da: _Tilpas...

en: Concise *=Rapture, X=Disorder
da: Kort *=Fest, X=Uroligheder

en: Concise City Production
da: Sammenfattet byproduktion

en: Configure
da: Indstillinger

en: Configure Cities Report
da: Tilpas byrapport

en: Configure City Report
da: Tilpas byrapport

en: Connect
da: Kobl til

en: Connect to Freeciv Server
da: Kobl til Freeciv server

en: Connect to this location
da: Kobl til dette sted

en: Connecting
da: Kopler til

en: Connection name prefix '%s' is ambiguous.
da: Spillernavn-præfikset '%s' er ikke-entydigt.

en: Connection request from %s from %s
da: Opkoblingsforespørgsel fra %s fra %s

en: Connection request from %s from %s (connection named %s)
da: Opkoblingsforespørgsel fra %s fra %s (opkoblingsnavn %s)

en: Connection to server refused. Please start the server.
da: Opkobling til serveren nægtet. Venligst start serveren.

en: Conscription
da: Tvungen værnepligt

en: Construction
da: Konstruktion

en: Consul
da: Konsul

en: Control c_ity
da: Kontrollér _by

en: Control metaserver connection.
da: Kontroller metaserver opkobling.

en: Controls
da: Kontroller

en: Copernicus' Observatory
da: Copernicus observatorium

en: Copying
da: Kopierer

en: Cornish
da: cornvallsk

en: Corruption
da: Korruption

en: Corruption is the loss of trade due to inefficiency and greed. Under most forms of government, the farther away from the capital a city is, the more trade will be lost to corruption.  (If you do not have a capital, your cities will suffer extremely high levels of corruption.)  A Courthouse will reduce the level of corruption in a city.
da: Korruption er tab af handel som følge af ineffektivitet og grådighed. Under de fleste styreformer bliver korruptionen større desto længere bort fra hovedstaden man kommer. (Hvis man ikke har nogen hovedstad, rammes man af ekstrem korruption.) En retssal minsker korruptionen i en by.

en: Corruption:
da: Korruption:

en: Cost
da: Omkostning

en: Cost:
da: Omkostning:

en: Cost: %ld
da: Pris: %ld

en: Could not find a readable "%s" ruleset file.
da: Kunne ikke finde en læselig fil "%s" med regler.

en: Could not get the mask although there must be one (%s)! Graphics may look corrupt.
da: Kan ikke skaffe masken, men der skal være en (%s)! Grafikken kan se ødelagt ud

en: Could not load ruleset file "%s".
da: Kunne ikke indlæse regelsætfilen "%s".

en: Could not load sound spec-file: %s
da: Kunne ikke indlæse lydopsætningten i filen: %s

en: Could not open "%s".
da: Kunne ikke åbne "%s".

en: Could not read data directory %s: %s.
da: Kunne ikke læse fra datakataloget %s: %s.

en: Could not read script file '%s'.
da: Kunne ikke læse skriptfilen '%s'.

en: Could not write script file '%s'.
da: Kunne ikke skrive til skriptfilen '%s'.

en: Couldn't find a supported gfx file extension for %s
da: Kunne ikke finde en understøttet grafik-fil udvidelse for %s

en: Couldn't find soundset "%s" trying "%s".
da: Kunne ikke finde lydsættet "%s" forsøger "%s".

en: Couldn't load gfx file for the spec file %s
da: Kunne ikke indlæse grafik-fil for specifikationsfilen %s

en: Couldn't load savefile: %s
da: Kunne ikke indlæse gemt spil i: %s

en: Couldn't open gamelogfile "%s" for appending.
da: Kunne ikke åbne spil-logfilen "%s" for tilføjelser.

en: Couldn't open logfile: %s for appending.
da: Kunne ikke åbne logfil: %s for tilføjelse.

en: Couldn't open the main window (Gfx memory problem or screensize too small)
da: Kunne ikke åbne hovedvinduet (Grafikhukommelsesproblem eller skærmstørrelse for lille)

en: Count
da: Antal

en: Counts as a Police Station in every city.  (That is, for each city, reduces unhappiness for military units outside the city by 2 under Democracy and 1 under Republic.  This wonder has no effect under other governments.)
da: Tæller som en politistation i hver by. (Dvs. i hver by reduceres ulyksaligheden fra militære enheder udenfor byen med 2 under demokrati og 1 under republik. Dette vidunder har ingen effekt under andre styreformer.)

en: Counts as having a Cathedral in each of your cities.  This makes 3 unhappy citizens content in each city.  The discovery of Theology increases the effect of a Cathedral, making an additional unhappy citizen content.  The discovery of Communism lessens the effect of a Cathedral, reducing by one the number of unhappy citizens made content.
da: Regnes som at have en katedral i alle dine byer. (Dette gør 3 ulykkelige borgere glade i hver by. Opdagelsen af teologi øger virkningen af en katedral ved at gør yderligere en ulykkelig borger glad. Opdagelsen af kommunisme mindsker antallet med 1.

en: Counts as having a Granary in every city.
da: Tæller som at have kornlager i alle byer.

en: Courthouse
da: Retssal

en: Create an AI player with a given name.
da: Opret en AI spiller med givet navn.

en: Croatian
da: kroatisk

en: Cruise Missile
da: Krydsermissil

en: Cruiser
da: Krydser

en: Crusaders
da: Korsfarere

en: Cure For Cancer
da: Løsning på kræftgåden

en: Currency
da: Møntenhed

en: Current Targets
da: Nuværende mål

en: Current data path is: "%s"
da: Nuværende datasti er: "%s"

en: Current ruleset directory is "%s"
da: Nuværende katalog for regelopsætningen er: "%s"

en: Current worklist
da: Nuværende arbejdsliste

en: Currently Building
da: Bygger for øjeblikket

en: Cut a client's connection to server.
da: Afbryd en klients opkobling til server.

en: Cut specified client's connection to the server, removing that client from the game.  If the game has not yet started that client's player is removed from the game, otherwise there is no effect on the player.  Note that this command now takes connection names, not player names.
da: Nedkobler den angivne klient fra serveren og fjerner den fra spillet. Hvis spillet ikke er sat i gang fjernes klientens spiller fra spillet. Ellers påvirkes spilleren ikke. Læg mærke til at denne kommandoen nu tager imod opkoblingsnavne, ikke spillernavne.

en: Cutting connection %s.
da: Afbryder opkobling til %s.

en: Czar
da: Tsar

en: Czarina
da: Tsarina

en: Czech
da: tjekkisk

en: Danish
da: dansk

en: Dark Lord
da: Mørkets herre

en: Darn
da: Oops

en: Darwin's Voyage
da: Darwins rejse

en: December
da: december

en: Decent
da: gode

en: Default AI skill level set to '%s'.
da: Standard AI sværhedsgrad er sat til '%s'.

en: Default metaserver
da: Standard metaserver

en: Default name of sound set
da: Standard navn på lydopsætning

en: Default player's username
da: Standard spillers brugernavn

en: Default server
da: Standard server

en: Default server's port
da: Standard server port

en: Default sound plugin
da: Standard lydmodul

en: Default tileset
da: Standard spillebrædt

en: Defense:
da: Forsvar:

en: Defense: %ld.%ld
da: Forsvar: %ld.%ld

en: Delete
da: Slet

en: Delete preset
da: Slet forhåndsvalg

en: Democracy
da: Demokrati

en: Demographics
da: Demografi

en: Demographics Report:
da: Landsoversigt:

en: Demography string contains invalid characters. Try "help demography".
da: Demografi-tekststrengen indeholder ugyldige bogstaver. Prøv "help demography".

en: Depending upon server options, any set of unit types may reduce the population of a City without City Walls by one point upon a successful attack.
da: Afhængig af serveralternativerne kan alle enheder reducere en bys indbyggertal i en by uden bymure med 1 ved et vellykket angreb.

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: Desert
da: Ørken

en: Deserts are regions of extreme dryness, making agriculture and trade very difficult.
da: Ørkener er områder med ekstrem tørke, noget som gøre landbrug og handel vanskelig.

en: Despicable
da: modbydelig

en: Despotism
da: Despotisme

en: Detail level for logging game events
da: Detaljeringsniveau for logning af spil-hændelser

en: Dictador
da: Diktator

en: Dictadora
da: Diktator

en: Dictator
da: Diktator

en: Dictatrix
da: Diktator

en: Difficulty:
da: Sværhedsgrad:

en: Dipl.State
da: Dipl. status

en: Diplomacy meeting
da: Diplomatisk møde

en: Diplomat Action: Bribe
da: Diplomataktivitet: Bestikkelse

en: Diplomat Action: Caused Incident
da: Diplomatisk hændelse: Forårsaget ulykke

en: Diplomat Action: Embassy
da: Diplomataktivitet - Ambassade

en: Diplomat Action: Escape
da: Diplomataktivitet - Undslap

en: Diplomat Action: Failed
da: Diplomataktivitet - Mislykket

en: Diplomat Action: Incite
da: Diplomataktivitet - Infiltreret

en: Diplomat Action: Poison
da: Diplomataktivteter - Forgiftning

en: Diplomat Action: Sabotage
da: Diplomataktivitet - Sabotage

en: Diplomat Action: Theft
da: Diplomataktivitet - Tyveri

en: Diplomat/Spy Actions
da: Diplomat/Spion - Handlinger

en: Diplomat\/Spy Actions
da: Diplomat\/Spion-handlinger

en: Diplomat|Spy Actions
da: Diplomat|Spion Handlinger

en: Director-President
da: Præsident

en: Disband
da: Opløs

en: Disband Unit
da: Opløs enhed

en: Disband if build settler at size 1
da: Opløs hvis en bygger nybygger på størrelse 1

en: Disband if build settler at size 1:
da: Opløs hvis en bygger nybygger på størrelse 1:

en: Disband unit
da: Opløs enhed

en: Disconnect
da: Kobl ned

en: Disconnecting from server.
da: Kopler fra serveren.

en: Dishonorable
da: uærlig

en: Done
da: Fuldført

en: Double effects of Cathedrals, in all cities.
da: Dobler effekten af katedraler, i alle byer.

en: Doubles the defense of all units inside the city when attacked by non-nuclear air units.
da: Dobler forsvaret af alle enheder inde i en by når de bliver angrebet af flyenheder uden atomvåben.

en: Doubles the effect of Temples, in all cities.
da: Dobler effekten af templer, i alle byer.

en: Down
da: Ned

en: Dragoons
da: Dragoner

en: Draw Diagonal Roads/Rails
da: Tegn diagonale veje/skinner

en: Dunedain
da: dúnedain

en: Dutch
da: hollandsk

en: Dyktator
da: Diktator

en: Dyktatorka
da: Diktator

en: Dynamic timeout set to %d %d %d %d
da: Dynamisk rundetidsbegrænsning sat til %d %d %d %d

en: Each round of combat, a random number between 1 and 282 is generated.  If the number is greater than 202 (about a 28% chance), the defender loses 1 hit point.  Otherwise (about a 72% chance), the attacker loses 1 point.
da: Hver kamprunde bliver et tilfældigt tal mellem 1 og 282 genereret. Hvis tallet er større end 202 (omtrent 28% chance), så taber forsvareren 1 træfpoint. Ellers (omtrent 72% chance), så mister angriberen 1 træfpoint.

en: Each round, a random number from 1 to 405 is generated.  If it is greater than 225 (about a 44% chance) the defender loses 1 hit point.  Otherwise, the attacker loses 1 hit point.
da: Hver runde bliver et tilfældig tal mellem 1 og 405 genereret. Hvis det er større end 225 (ca. 44% chance) så taber forsvareren 1 træfkapacitet. Hvis ikke, taber angriber 1 af sin træfkapacitet.

en: Each square around the city where this wonder is built that is already generating some trade produces one extra trade resource.
da: Hvert felt omkring byen hvor vidunderet er bygget som allerede genererer noget handel producerer en ekstra handelsresurse.

en: Each wonder has specific benefits for your civilization. Each wonder is unique and is placed in the city which constructed it.
da: Hvert vidunder har specielle fordele for din civilisation. Det er unikt og placeret i byen hvor det blev bygget.

en: Economics
da: Økonomi

en: Economy
da: Økonomi

en: Economy: Gold, Luxuries, Science
da: Økonomi: Guld, Luksus, Forskning

en: Edit
da: Ændr

en: Edit worklists
da: Ændr arbejdslister

en: Egyptian
da: egyptisk

en: Eiffel Tower
da: Eiffeltårnet

en: Electricity
da: Elektricitet

en: Electronics
da: Elektronik

en: Elephants
da: Elefanter

en: Eliminates all pollution generated by production in a city.  It also increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in the city: a Factory and a Solar Plant together give a 100% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Solar Plant together give a 150% production bonus.
    
    A city can only have one Solar Plant, Hydro Plant, Power Plant, or Nuclear Plant.
da: Fjerner al forurening fra produktion i en by. Det øger også skjoldproduktionen fra en fabrik eller et fabrikskompleks i byen: en fabrik og et solcellekraftværk giver tilsammen 100% produktionsbonus, og en fabrik, fabrikskompleks og solcellekraftværk giver tilsammen 150% produktionsbonus.
    
    En by kan bare have et solcellekraftværk, vandkraftværk, kraftværk eller atomkraftværk.

en: Eliminates all pollution generated by production in a city.  It also increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in the city: a Factory and a Solar Plant together give a 75% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Solar Plant together give a 150% production bonus.
    
    A city can only have one Solar Plant, Hydro Plant, Power Plant, or Nuclear Plant.
da: Fjerner al forurening fra produktion i en by. Det øger også skjoldproduktionen fra en fabrik eller et fabrikskompleks i en by: en fabrik og et fabrikskompleks giver tilsammen 75% produktionsbonus, og en fabrik, et fabrikskompleks og et solkraftværk giver tilsammen 150% produktionsbonus.
    
    En by kan kun have et vandkraftværk, kraftværk eller atomkraftværk.

en: Elvises
da: Artister

en: Embassy
da: Ambassade

en: Emperor
da: Kejser

en: Empress
da: Kejserinde

en: Empty argument for "%s".
da: Mangler argument for "%s".

en: Empty filename in log level argument "%s".
da: Tomt filnavn i logniveau-argument "%s".

en: End Game
da: Afslut

en: End Turn when done moving
da: Afslut runde efter træk

en: End the game.
da: Afslut spillet.

en: Enemy Diplomat: Bribe
da: Fjendtlig diplomat: Bestikkelse

en: Enemy Diplomat: Embassy
da: Fjendtlig diplomat: Ambassade

en: Enemy Diplomat: Failed
da: Fjendtlig Diplomat: Mislykkes

en: Enemy Diplomat: Incite
da: Fjendtlig diplomat: Infiltreret

en: Enemy Diplomat: Poison
da: Fjendtlig diplomat: Forgiftning

en: Enemy Diplomat: Sabotage
da: Fjendtlig diplomat: Sabotage

en: Enemy Diplomat: Theft
da: Fjendtlig diplomat: Tyveri

en: Engineering
da: Ingeniørkunst

en: Engineers
da: Ingeniørbrigade

en: Engineers are similar to Settlers, but they work twice as fast and move twice as fast.  Engineers may also perform major terrain transformations (for example, converting Tundra into Desert) which are beyond the capabilities of Settlers.
    
    TIP 1:  Upgrade Settlers to Engineers when possible, as Engineers require the same resources as ordinary Settlers.
    
    TIP 2:  If you manage to build Leonardo's Workshop, research Explosives before the Workshop becomes obsolete.  This way, your Settler units will be upgraded for free.
da: Ingeniører ligner nybyggere, men de arbejder dobbelt så hurtigt og flytter sig dobbelt så hurtigt. Ingeniører kan også udføre større landskabsforandringer (f.eks. forvandling af tundra til ørken) som er meget bedre end det en nybygger er i stand til.
    
    Tip 1: Opgradér nybyggere til ingeniører når det er muligt, da ingeniører kræver de samme ressurser som nybyggere.
    
    Tip 2: Hvis du kan klare at bygge Leonardo's værksted, så forsk på eksplosiver før værkstedet bliver forældet. Da bliver nybyggerne opgraderede helt gratis.

en: English
da: engelsk

en: Entertainers
da: Underholdere

en: Entertainers, Scientists, Taxmen
da: Artister, Forskere, Skatteopkrævere

en: Entertains the citizens of a city, making 3 unhappy citizens content.
da: Underholder borgerne i en by, ved at gøre 3 ulykkelige borgere glade.

en: Entertains the citizens of a city, making 3 unhappy citizens content.  (Four after the discovery of Electricity.)
da: Underholder indbyggerne i byen, gør 3 ulykkelige borgere glade. (Fire efter opdagelsen af elektricitet.)

en: Entertains the citizens of a city, making 3 unhappy citizens content.  (Four after the discovery of Electronics.)
da: Underholder borgerne i en by, ved at gøre 3 ulykkelige borgere glade. (Fire efter opdagelsen af elektronik.)

en: Entire map becomes visible for the player who owns it.  It allows all players to start building spaceship parts (assuming they have researched the necessary technologies).
da: Hele kortet bliver synligt for spilleren som ejer det. Det lader alle spillere begynde med at bygge rumskibsdele (hvis de har forsket på de nødvendige teknologier).

en: Environmentalism
da: Miljøbevisthed

en: Erase clause
da: Fjern punkt

en: Error contacting server "%s" at port %d as "%s":
     %s
da: Kunne ikke kontakte server "%s" på port %d som "%s":
     %s

en: Error creating new AI player: %s.
da: Fejl ved oprettelse af ny AI-spiller: %s.

en: Error creating new ai player: %s
da: Fejl ved oprettelse af ny AI spiller: %s

en: Error opening OpenTransport (Id: %g)
da: Fejl ved åbning af OpenTransport (Id: %g)

en: Error while caching sample <%d>: confirm value != music_id
da: Fejl ved behandling af lydsekvensen <%d>: bekræft værdi != music_id

en: Error while caching sample <%d>: confirm value != samples[].id
da: Fejl ved behandling af lydsekvensen <%d>: bekræft værdi != samples[].id

en: Error: command access level must be one of 'none', 'info', 'ctrl', or 'hack'.
da: Fejl: kommandoniveau skal være en af 'none', 'info', 'ctrl', eller 'hack'.

en: Error: unknown option '%s'
da: Fejl: ukendt option '%s'

en: Espionage
da: Spionage

en: Establish Embassy
da: Etablér ambassade

en: Establish _Embassy
da: _Etablér ambassade

en: Establish _Traderoute
da: Etabler handelsru_te

en: Establish traderoute
da: Etablér handelsrute

en: Established trade routes
da: Etablerede handelsruter

en: Estonian
da: estisk

en: European
da: Europæisk

en: Event
da: Hændelse

en: Every <turn> turns, add <value> to timeout timer, then add <turninc> to <turn> and multiply <value> by <valuemult>.  Use this command in concert with the option "timeout". Defaults are 0 0 0 1
da: Udfør følgende hver <runde>te runde:
    1. Øg rundens tidsfrist med <værdi>.
    2. Øg <runde> med <rundetillæg>.
    3. Gang <værdi> med faktoren <faktor>.
    
    Brug denne kommando sammen med "timeout". Standardværdiene er 0 0 0 1.

en: Every Caravan that is used to build a wonder will add 50 shields towards the production of the wonder.
    
    TIP:  You can stockpile a stack of Caravans in advance and bring them all into a city where you have started to build a wonder, and finish it in only one turn!
da: Hver karavane som bruges til at bygge et vidunder bidrager med 50 skjold til vidunderet.
    
    Tip: Du kan stable en stak med karavaner på forhånd og bringe dem alle ind i en by hvor du er begyndt at bygge et vidunder, og så bygge det færdig på kun en runde!

en: Excellent
da: udmærket

en: Expand All
da: Udvid alt

en: Expand Unknown
da: Udvid ukendt

en: Explain server options.
da: Forklar server optioner.

en: Explanations are available for the following server options:
da: Forklaringer er tilgængelige for følgende serveroptioner:

en: Explode Nuclear
da: Udløs atomeksplosion

en: Explore
da: Udforsk

en: Explorer
da: Udforsker

en: Explorers are very useful for mapping unknown territory.
da: Udforskere er nyttige til at kortlægge ukendt territorium.

en: Explosives
da: Eksplosiver

en: Export Log
da: Eksportér log

en: Export complete.
da: Eksport fuldført.

en: Export failed, couldn't write to file.
da: Eksport fejlede, kunne ikke skrive til fil.

en: Exporting output window to civgame.log ...
da: Eksporterer udskriftsvindue til civgame.log ...

en: Extra vision range for units in a fortress
da: Ekstra sigtlængde for enheder i fæstninger.

en: FREECIV_PATH is set but empty; using default path instead.
da: FREECIV_PATH er sat til at være tom, benytter standard PATH i stedet.

en: Factor
da: Faktor

en: Factory
da: Fabrik

en: Failed loading font: %s
da: Kunne ikke indlæse font: %s

en: Failed looking up host
da: Mislykkedes i forsøg på at finde server

en: Failed reading XPM file: %s
da: Kunne ikke læse XPM fil: %s

en: Failed saving game as %s
da: Kunne ikke gemme spil som %s

en: Failed to contact server "%s" at port %d as "%s" after %d attempts
da: Kunne ikke koble til serveren "%s" på port %d som "%s" efter %d forsøg

en: Falling back to generator 2.
da: Falder tilbage på generator 2.

en: Fallout
da: Atomaffald

en: Fanatics
da: Fanatikere

en: Farmland
da: Dyrket land

en: February
da: februar

en: Female
da: Hunkøn

en: Feudalism
da: Feudalisme

en: Fighter
da: Jager

en: Filipino
da: filippinsk

en: Final Report:
da: Endelig rapport:

en: Find City
da: Find by

en: Find City...
da: Find by...

en: Finnish
da: finsk

en: FirePower:
da: Ildkraft

en: Firepower:
da: Ildkraft:

en: First Minister
da: Førsteminister

en: First, the attacker's strength is modified.
da: Først bliver angriberens styrke ændret.

en: Fish
da: Fisk

en: Fixed-length turns play mode
da: Fast-længde runder (spil-modus)

en: Flight
da: Fly

en: Focus Unit
da: Fokus på enhed

en: Focus on Awakened Units
da: Fokus på vækkede enheder

en: Fog of War
da: Krigståge

en: Food
da: Mad

en: Food Stock
da: Madbeholdning

en: Food required for a city to grow
da: Mad nødvendig for at få vækst i en by

en: Food/Prod/Trade: %s
da: Mad/Prod/Handel: %s

en: Food/Res/Trade:
da: Mad/Prod/Handel

en: Food/Resources/Trade:
da: Mad/Produktion/Handel:

en: Food:
da: Mad:

en: Food:    %2d (%+2d)
    Prod:    %2d (%+2d)
    Trade:   %2d (%+2d)
da: Mad:     %2d (%+2d)
    Prod:    %2d (%+2d)
    Handel:  %2d (%+2d)

en: Food:   %d
    Shield: %d
    Trade:  %d
da: Mad:    %d
    Prod:   %d
    Handel: %d

en: Food:  %3d (%+-4d)
    Prod:  %3d (%+-4d)
    Trade: %3d (%+-4d)
da: Mat:    %3d (%+-4d)
    Prod:   %3d (%+-4d)
    Handel: %3d (%+-4d)

en: For each advance you gain "for free" (other than covered by diplcost or conquercost: specifically, from huts or from the Great Library), you lose research points equal to this percentage of the cost to research a new advance.  You can end up with negative research points if this is non-zero.
da: For hvert fremskridt man får uden direkte omkostning (udover diplcost eller conquercost), det vil sige fra hytter eller Verdensbiblioteket, så mister man en del af sin forskningsværdi svarende til så mange procent af omkostningen ved at udvikle et nyt fremskridt. Forskningsværdien kan blive negativ hvis dette er forskellig fra nul.

en: For each advance you gain by conquering an enemy city, you lose research points equal to this percentage of the cost to research an new advance.  You can end up with negative research points if this is non-zero.
da: For hvert fremskridt man får ved at erobre en fjendtlig by mister man en del af sin forskningsværdi svarende til dette antal procentpoint af omkostningen af at udvikle en ny teknologi. Forskningsværdien kan blive negativ hvis dette er forskellig fra nul.

en: For each advance you gain from a diplomatic treaty, you lose research points equal to this percentage of the cost to research an new advance.  You can end up with negative research points if this is non-zero.
da: For hvert fremskridt man får gennem diplomatiske aftaler mister man en del af sin forskningsværdi svarende til dette antal procentpoint af omkostningen for at forske på et nyt fremskridt. Forskningsværdien kan blive dermed negativ hvis dette er forskellig fra nul.

en: For each connected client, pops up a window showing the current player scores.
da: For hver tilknyttet klient åbnes et vindue som viser nuværende spillers pointsum.

en: For each connected client, pops up a window showing the message entered.
da: For hver klient vises et vindue med den angivne meddelelse.

en: For information on:
da: For information om:

en: For introductory help, type 'help'.
da: For en introduktion til spillet, skriv 'help'.

en: For more information about submitting bug reports see the file BUGS in the Freeciv distribution.  For more information in general, visit the Freeciv website, at:
da: For mere info om at give tilbagemelding om fejl/svagheder/'bugs' se i filen BUGS i Freeciv distributionen. For mere info generelt, besøg Freeciv websiten på:

en: For sound support, install either esound or SDL_mixer
da: For at få lyd skal du installere esound eller SDL_mixer

en: For zero (the default) a seed will be chosen based on the time.
da: For 0 (standardværdi) vil udgangspunktet blive valgt baseret på klokkeslet.

en: Foreign Intelligence Report
da: Efterretningsrapport for udlandet

en: Forest
da: Skov

en: Forests are densely wooded, making agriculture somewhat problematic.
da: Skoven har meget tæt vegetation, som gør landbrug noget problematisk.

en: Fortified
da: Befæstet

en: Fortify
da: Befæst position

en: Fortify unit
da: Befæst position

en: Fortifying
da: Befæster position

en: Fortress
da: Fæstning

en: Fortress & Airbase
da: Fæstning & Flybase

en: Fortress and Airbase
da: Fæstning og Flybase

en: Freeciv - Cityproduction
da: Freeciv - Byproduktion

en: Freeciv - Cityview
da: Freeciv - Bybillede

en: Freeciv - Connect
da: Freeciv - Opkobling

en: Freeciv - Edit Worklist
da: Freeciv - Ændr arbejdslister

en: Freeciv - Edit Worklists
da: Freeciv - Ændr arbejdslister

en: Freeciv - Pillage
da: Freeciv - Plyndring

en: Freeciv - Select a Nation
da: Freeciv - Vælg nation

en: Freeciv - Select an unit
da: Freeciv - Vælg enhed

en: Freeciv Client
da: Freeciv klient

en: Freeciv Help Browser
da: Freeciv Hjælp

en: Freeciv Server Selection
da: Freeciv server valg

en: Freeciv is a turn-based strategy game, in which each player becomes the leader of a civilization, fighting to obtain the ultimate goal: the extinction of all other civilizations.
da: Freeciv er et rundebaseret strategispil, hvor hver spiller leder en nation som slås for at opnå det ultimative mål: udryddelse af alle andre nationer.

en: Freeciv is covered by the GPL, which is included here:
da: Freeciv er dækket af GPL, som er inkluderet her:

en: Freeciv is free software and you are welcome to distribute copies of it
    under certain conditions; See the "Copying" item on the Help menu.
    Now.. Go give'em hell!
da: Freeciv er _frit_ programmel.
    Se i COPYING-filen for hvilke rettigheder du som bruger har.
    Her står også hvordan du kan ændre programmet og give det væk til venner.
    
    Dette er første forsøg på at lave en dansk oversættelse af Freeciv.
    Venligst send tilbagemeddelelser til keld@dkuug.dk om oversættelsen
    som blev lavet på nogen få timer. Bemærk at det ikke altid er et-til-et
    forhold mellem den engelske version og den danske, fx Miniaturization er
    oversat som Mikroprocessor.

en: Freeciv must be compiled with the DEBUG flag to use debug level %d.
da: Freeciv skal kompileres med DEBUG option for at benytte debug niveau %d.

en: Freeciv supports several local languages.  See the Native Language Support section of the README file for instructions on how to use one of these languages.
    
    If you would like to add a localization (translation) for your language, please see the instructions at:
    
      http://www.freeciv.org/l10n.phtml
    
    (Check here first to see if a localization is already in progress for your language.)
    
    You are also welcome to send any questions to the freeciv-dev mailing list:
    
      freeciv-dev@freeciv.org
da: Freeciv er oversat til mange sprog. For at benytte et andet sprog, se på "Native Language Support" i README filen.
    
    Tilbagemeddelelser til den danske oversættelse kan sendes til den 
    nuværende oversætter Keld Simonsen - keld@dkuug.dk
    
    For mere information om oversettælser af Freeciv, gå til
    http://www.freeciv.org/l10n.phtml
    Du kan også indsende spørgsmål til mailinglisten 
    Freeciv International:  freeciv-i18n@freeciv.org

en: Freight
da: Fragt

en: French
da: fransk

en: Frigate
da: Fregat

en: From:
da: Fra:

en: Fruit
da: Frugt

en: Fully remove player from game.
da: Fjern spilleren fuldstændigt fra spillet.

en: Fundamentalism
da: Fundamentalisme

en: Fundamentalism is a form of government organized around a central set of beliefs. The beliefs, usually religious in nature, form a rigid guideline for actions and reactions of both the rulers and the people.
    
    In a fundamentalist society, the people and the rulers are entirely devoted to their beliefs, and are usually willing to die to preserve them.
    
    Under Fundamentalism, your cities can support up to 10 military units without paying shields for upkeep. (Additional units require 1 production shield each. Fanatics units need no upkeep.
    
    Settlers consume 2 food per turn under Fundamentalism.
    
    If a city governed by Fundamentalism is celebrating, it will receive a bonus of 1 trade in each square which already produces at least 1 trade.  See Happiness for details.
    
    The maximum rate you can set for science, tax or luxuries is 80%.
    
    The maximum effective rate for science is 50%, the surplus is used for collecting tax, and furthermore the science production is halved.
    
    Cities under Fundamentalism suffer a small amount of corruption.
    
    Improvement that normally convert unhappy citizens to content citizens, produces `tithes' (gold) equivalent to the number of people they would convert, and require no maintenance.
da: Fundamentalisme er en styreform organiseret omkring en stærk tro, normalt af religiøs natur, som former en fast vejledning for handlinger og reaktioner for ledere og folket.
    
    I et fundamentalistisk samfund er folket og lederne helt overbevist af sine trosforestillinger og er normalt forberedt på at dø for at bevare dem.
    
    Under fundamentalisme kan dine byer understøtte op til 10 militære enheder uden at betale udgifter for det. (Ekstra enheder koster 1 skjold per runde. Fanatiske enheder har ingen udgifter.
    
    Nybyggere forbruger 2 mad per runde under fundamentalisme.
    
    Hvis en by fejrer som er under fundamentalistisk styre får den 1 yderligere handel i hvert felt som allerede giver mindst 1 handel. Se lyksalighed for mere detaljer.
    
    Den højeste sats for forskning, skat og luksus er 80%.
    
    Den højeste virksomme sats for forskning er 50%, siden overskuddet bliver brugt til at inddrive skat. Desuden er forkningssatsen halveret.
    
    En lille mængde korruption forekommer i fundamentalistiske byer.
    
    Byforbedringer som normalt gør ulykkelige borgere glade, giver i stedet offergaver (guld) svarende til indbyggertallet de skulle have omvendt, og kræver ingen udgifter.

en: Furs
da: Pels

en: Fusion Power
da: Fusionskraft

en: Future Tech. %d
da: Fremtidsteknologi %d

en: Galleon
da: Gallease

en: Game
da: Spil

en: Game Control
da: Spilkontrol

en: Game ended in a draw
da: Spillet endte uafgjort

en: Game ended in a draw as end year exceeded
da: Spillet var uafgjort fordi slutårstallet blev overskredet

en: Game ended in allied victory
da: Spillet endte med holdsejr

en: Game ended in victory for %s
da: Spillet endte med sejr til %s

en: Game over
da: Spillet forbi

en: Game saved as %s
da: Spil gemt som %s

en: Game started.
da: Spil startet.

en: Game version does not match Resource version.
da: Spilversion ikke samme som resurseversion.

en: Game version: %s - Resource version: %s
da: Spilversion: %s - Resurseversion: %s

en: Game:
da: Spil:

en: Game:  %s cancelled the diplomatic agreement! The diplomatic state between the %s and the %s is now %s.
da: Spil: %s afbrød den diplomatiske aftale! Det diplomatiske forhold mellem %s og %s er nu %s.

en: Game: %d %s upgraded to %s for %d gold.
da: Spil: %d %s opgraderet til %s for %d guld.

en: Game: %s
da: Spil: %s

en: Game: %s aborted GOTO as there are units in the way.
da: Spil: %s afbrød GÅ-TIL da der er enheder i vejen.

en: Game: %s acquired from The Great Library!
da: Spil: %s hentet fra Verdensbiblioteket!

en: Game: %s added to aid %s in growing.
da: Spil: %s tilføjet for at hjælpe %s med at vokse.

en: Game: %s boosts research, you gain 2 immediate advances.
da: Spil: %s giver landvindinger for forskningen.
           Du får 2 umiddelbare fremskridt.

en: Game: %s bought in %s for %d gold.
da: Spil: %s købt i %s for %d guld.

en: Game: %s can only move into your own zone of control.
da: Spil: %s kan kun bevæge sig i din kontrolzone.

en: Game: %s can't build %s from the worklist.  Purging...
da: Spil: %s kan ikke bygge %s fra arbejdslisten.  Sletter fra liste...

en: Game: %s can't build %s from the worklist; Reason unknown!  Postponing...
da: Spil: %s kan ikke bygge %s fra arbejdslisten; Årsag ukendt! Udsætter...

en: Game: %s can't build %s from the worklist; need to have %s first.  Postponing...
da: Spil: %s kan ikke bygge %s fra arbejdslisten; skal have %s først. Udsætter...

en: Game: %s can't build %s from the worklist; tech not yet available.  Postponing...
da: Spil: %s kan ikke bygge %s fra arbejdslisten; har ikke tilstrækkelig teknologi.  Udsætter...

en: Game: %s can't build %s yet, and we can't disband our only city.
da: Spil: %s kan ikke bygge %s endnu, og vi kan ikke forlade vor eneste by.

en: Game: %s can't build %s yet.
da: Spil: %s kan ikke bygge %s endnu.

en: Game: %s can't upkeep %s, unit disbanded.
da: Spil: %s kan ikke opretholde %s, enhed opløst.

en: Game: %s canceled the meeting!
da: Spil: %s afbrød mødet!

en: Game: %s conquered %s and looted %d gold from the city.
da: Spil: %s har erobret %s og plyndret %d guld fra byen.

en: Game: %s costs %d gold and you only have %d gold.
da: Spil: %s koster %d guld og du har kun %d guld.

en: Game: %s declares allegiance to %s.
da: Spil: %s proklamerer alliance med %s.

en: Game: %s detonated a nuke!
da: Spil: %s detonerede en atombombe!

en: Game: %s gives you shared vision.
da: Spil: %s giver dig delt udsyn.

en: Game: %s grows to size %d.
da: Spil: %s vokser til størrelse %d.

en: Game: %s has been added as an AI-controlled player.
da: Spil: %s er blevet tilføjet som en AI-kontrolleret spiller.

en: Game: %s has been destroyed by %s.
da: Spil: %s er blevet ødelagt af %s.

en: Game: %s has been removed from the game.
da: Spil: %s er blevet fjernet fra spillet.

en: Game: %s has caused an incident while bribing your %s.
da: Spil: %s har forårsaget en skandale ved at bestikke din %s.

en: Game: %s has caused an incident while stealing tech from you.
da: Spil: %s har forårsaget en skandale ved at stjæle teknologi fra dig.

en: Game: %s has finished building %s.
da: Spil: %s har fuldført bygningen af %s.

en: Game: %s has revolted, %s influence suspected.
da: Spil: %s gør oprør, %s er mistænkt for at have en finger med i spillet.

en: Game: %s has upgraded %s to %s%s.
da: Spil: %s har opgraderet %s til %s%s.

en: Game: %s have caused an incident while inciting a revolt in %s.
da: Spil: %s har forårsaget en skandale ved at opmuntre til oprør i %s.

en: Game: %s is an ambiguous connection name-prefix.
da: Spil: %s er et ikke-entydig præfiks for opkoblingsnavn.

en: Game: %s is an ambiguous player name-prefix.
da: Spil: %s er et ikke-entydig præfiks for spillernavn.

en: Game: %s is building %s%s.
da: Spil: %s bygger nu %s%s.

en: Game: %s is building %s, which is no longer available.
da: Spil: %s bygger %s, som ikke længere er tilgængelig.

en: Game: %s is building %s.
da: Spil: %s bygger nu %s.

en: Game: %s is disbanded into %s.
da: Spil: %s er opløst i %s.

en: Game: %s is finished building %s.
da: Spil: %s har fuldført bygningen af %s.

en: Game: %s is not a valid name.
da: Spil: %s er ikke et gyldig navn.

en: Game: %s is not connected.
da: Spil: %s er ikke opkoblet.

en: Game: %s is selling %s (not needed) for %d.
da: Spil: %s sælger %s (ikke nødv.) for %d.

en: Game: %s is selling %s (obsolete) for %d.
da: Spil: %s sælger %s (forældet) for %d.

en: Game: %s is suspected of poisoning the water supply of %s.
da: Spil: %s er mistænkt for at have forgiftet vandtilførselen til %s.

en: Game: %s is the %s ruler %s.
da: Spil: %s er den %se hersker %s.

en: Game: %s is too big to add %s.
da: Spil: %s er for stor til at tilføje %s.

en: Game: %s liberated %s and looted %d gold from the city.
da: Spil: %s har frigjort %s og plyndret %d guld fra byen.

en: Game: %s lost to an attack by %s's %s%s.
da: Spil: %s gik tabt i et angreb fra %s%s %s.

en: Game: %s lost to an attack from %s's %s.
da: Spil: %s gik tabt i et angreb fra %ss %s.

en: Game: %s lost when %s was lost.
da: Spil: %s gik tabt da %s gik tabt.

en: Game: %s may soon grow to size %i.
da: Spil: %s vokser snart til størrelse %i.

en: Game: %s needs %s (being built) to grow any further.
da: Spil: %s behøver %s (under bygning) for fortsat vækst.

en: Game: %s needs %s to grow any further.
da: Spil: %s behøver %s for fortsat vækst.

en: Game: %s needs %s to grow, so you cannot add %s.
da: Spil: %s behøver %s for at vokse, så du kan ikke tilføje %s.

en: Game: %s now governs the %s as a %s.
da: Spil: %s styrer nu %s som %s.

en: Game: %s rate exceeds the max rate for %s.
da: Spil: %s niveauet er større end maks-niveauet for %s.

en: Game: %s rules the %s.
da: Spil: %s styrer %s.

en: Game: %s transported succesfully.
da: Spil: %s blev transporteret uskadt frem.

en: Game: %s unit has no moves left to add to %s.
da: Spil: %s enhed har ikke flere træk at tilføje %s.

en: Game: %s unit has no moves left to build city.
da: Spil: %s enhed har ingen træk igen til at bygge by.

en: Game: %s upgraded to %s for %d gold.
da: Spil: %s opgraderet til %s for %d guld.

en: Game: %s was nuked by %s.
da: Spil: %s blev udsat for atomangreb fra %s.

en: Game: %s's %s failed to steal technology from %s.
da: Spil: %ss %s mislykkedes med at stjæle teknologi fra %s.

en: Game: %s's %s stole %s from %s.
da: Spil: %ss %s stjal %s fra %s.

en: Game: %s's %s was nuked.
da: Spil: %ss %s blev udsat for atomangreb.

en: Game: %s's worklist is now empty.
da: Spil: %ss arbejdsliste er nu tom.

en: Game: A band of friendly mercenaries joins your cause.
da: Spil: Et slæng med lejesoldater som ikke har set penge længe slutter sig til dine rækker.

en: Game: A city called %s already exists.
da: Spil: En by som hedder %s eksisterer allerede.

en: Game: A treaty containing %d clause was agreed upon. | Game: A treaty containing %d clauses was agreed upon.
da[0]: Spil: Der blev enighed om en aftale som indeholdt %d punkt.
da[1]: Spil: Der blev enighed om en aftale som indeholdt %d punkter.

en: Game: An abandoned village is here.
da: Spil: En forladt landsby er her.

en: Game: Anyone can assume command access level '%s' now by issuing the 'firstlevel' command.
da: Spil: Alle kan få kommando-adgangsniveau '%s' nu ved at bruge 'firstlevel' kommandoen.

en: Game: Auto-Attack: %s's %s attacking %s's %s
da: Spil: Auto-angreb: %ss %s angriber %ss %s

en: Game: Auto-Attack: %s's %s found a too tough enemy (%s)
da: Spil: Auto-Angreb: %ss %s fandt en for stærk fjende (%s)

en: Game: Barbarian leader captured, %d gold ransom paid.
da: Spil: Barbarleder fanget, %d guld betalt i løsepenge.

en: Game: Broadcast Report
da: Spil: Rundsender Rapport

en: Game: CIVIL DISORDER CONTINUES in %s.
da: Spil: UROLIGHEDERNE FORTSÆTTER i %s.

en: Game: Can't add %s to %s.
da: Spil: Kan ikke tilføje %s til %s.

en: Game: Can't add to a city.
da: Spil: Kan ikke tilføje på en by her.

en: Game: Can't afford to maintain %s in %s, building sold!
da: Spil: Har ikke råd til at opretholde %s i %s, bygningen er blevet solgt!

en: Game: Can't attack %s's unit in the city of %s because you are not at war with %s.
da: Spil: Kan ikke angribe %s enhed i byen %s da du ikke er i krig med %s.

en: Game: Can't build a city.
da: Spil: Kan ikke bygge en by.

en: Game: Can't buy units when city is in disorder.
da: Spil: Kan ikke købe enheder når det er uroligheder i byen.

en: Game: Can't place city here.
da: Spil: Kan ikke placere by her.

en: Game: Can't use %s as a city name. It is reserved for %s.
da: Spil: Kan ikke kalde byen %s. Det er reserveret for %s.

en: Game: Cancel treaty in the players dialog first (F3).
da: Spil: Afbryd aftale i spillerdialog først (F3).

en: Game: Cannot attack from sea.
da: Spil: Kan ikke angribe fra havet.

en: Game: Cannot attack unless you declare war first.
da: Spil: Kan ikke angribe hvis du ikke erklærer krig først.

en: Game: Cannot buy in city created this turn.
da: Spil: Kan ikke købe i by grundlagt i denne runde.

en: Game: Cannot change rates before game start.
da: Spil: Kan ikke ændre prioritering/niveau før spillestart.

en: Game: Cannot paradrop into ocean.
da: Spil: Kan ikke tage faldskærmudspring ud i havet.

en: Game: Changed homecity of %s in %s.
da: Spil: Forandret hjemby for %s i %s

en: Game: Changed homecity of %s to %s.
da: Spil: Ændret hjemby for %s til %s

en: Game: Changing production of every %s into %s.
da: Spil: Ændrer produktion for alle %s til %s.

en: Game: Civil disorder in %s.
da: Spil: Uroligheder i %s.

en: Game: Coastlines have been flooded and vast ranges of grassland have become deserts.
da: Spil: Kystlinjer er blevet oversvømmet og enorme områder græsklædte enge er blevet til ørken.

en: Game: Concerned citizens point out that the cease-fire with %s will run out soon.
da: Spil: Bekymrede borgere påpeger at våbenhvilen med %s snart udløber.

en: Game: Connection %s from %s has joined as player %s.
da: Spil: Opkobling %s fra %s deltager som spiller %s.

en: Game: Didn't find a route to the destination!
da: Spil: Fandt ingen rute til målet.

en: Game: Disbanded your %s at (%d, %d).
da: Spil: Opløste din %s ved (%d, %d).

en: Game: Disbanded your %s due to changing land to sea at (%d, %d).
da: Spil: Opløste din %s på grund af transformation fra land til hav ved (%d, %d).

en: Game: Disbanded your %s due to changing sea to land at (%d, %d).
da: Spil: Opløste din %s pga transformationen fra hav til land ved (%d, %d).

en: Game: Discovery of %s OBSOLETES %s in %s!
da: Spil: Opdagelsen af %s FORÆLDER %s i %s!

en: Game: Discovery of %s makes the government form %s available. You may want to start a revolution.
da: Spil: Opdagelsen af %s gør styreformen %s tilgængelig. Du vil muligvis starte en revolution.

en: Game: Docked your %s due to changing sea to land at (%d, %d).
da: Spil: Landsatte din %s på grund af transformation fra hav til land ved (%d, %d).

en: Game: Eliminated %s %s while infiltrating %s.
da: Spil: En %s %s blev elimineret i et forsøg på at infiltrere %s.

en: Game: Embarked your %s due to changing land to sea at (%d, %d).
da: Spil: Søsatte din %s på grund af transformation fra land til hav ved (%d, %d).

en: Game: Famine causes population loss in %s.
da: Spil: Hungersnød fører til befolkningstab i %s.

en: Game: Famine feared in %s, %s lost!
da: Spil: Hungersnød frygtet i %s, %s tabt!

en: Game: Friendly nomads are impressed by you, and join you.
da: Spil: Venligtsindede nomader er imponeret af at du kan spille mundspil under vand og slutter sig til dine rækker.

en: Game: Future Tech. %d stolen by %s %s from %s.
da: Spil: Fremtidsteknologi %d stjålet af %s %s fra %s.

en: Game: Game Ended
da: Spil: Spillet er slut

en: Game: Game Started
da: Spil: Spillet er i gang

en: Game: Global warming has occurred!
da: Spil: Der er sket en global opvarmning!

en: Game: Great scientists from all the world join your civilization: you get an immediate advance.
da: Spil: Kloge videnskabsmænd fra hele verden flytter til din civilisation; du får et umiddelbart gennembrud.

en: Game: Illegal move, unit not in city!
da: Spil: Ulovligt træk, enhed ikke i en by!

en: Game: Illegal package, can't upgrade %s (yet).
da: Spil: Ulovlig pakke, kan ikke opgradere %s (endnu).

en: Game: Illegal packet, can't upgrade %s (yet).
da: Spil: Ulovlig pakke, kan ikke opgradere %s (endnu).

en: Game: Insufficient funds, upgrade costs %d.
da: Spil: Utilstrækkeligt med guld, opgradering koster %d.

en: Game: Invalid amount of gold specified.
da: Spil: Ugyldig mængde guld specificeret

en: Game: Learned %s.
da: Spil: Du har lært %s.

en: Game: Learned %s.  Our scientists focus on %s, goal is %s.
da: Spil: Lærte %s. Vore forskere fokuserer på %s, målet er %s.

en: Game: Learned %s.  Scientists choose to research %s.
da: Spil: Lærte %s. Forskerne valgte at forske om %s.

en: Game: Let's not build a city with such a stupid name.
da: Spil: Lad os ikke bygge en by med et så tåbeligt et navn.

en: Game: Lost connection: %s.
da: Spil: Mistet opkobling: %s.

en: Game: Luxury rate exceeded the max rate for %s; adjusted.
da: Spil: Luksusniveauet er højere end maksniveauet for %s; justeret.

en: Game: Meeting with %s canceled.
da: Spil: Mødet med %s aflyst.

en: Game: Message from Server Operator
da: Spil: Melding fra Server Operatør

en: Game: Moved %s out of disbanded city %s to avoid being landlocked.
da: Spil: Flyttede %s ud af forladt by %s for at undgå at blive låst fast.

en: Game: Moved your %s due to changing land to sea at (%d, %d).
da: Spil: Flyttede din %s pga transformation fra land til sø ved (%d, %d).

en: Game: Moved your %s due to changing sea to land at (%d, %d).
da: Spil: Flyttede din %s på grund af transformation fra hav til land ved (%d, %d).

en: Game: Nation Selected
da: Spil: Nation valgt

en: Game: New hope sweeps like fire through the country as the discovery of railroad is announced.
          Workers spontaneously gather and upgrade all cities with railroads.
da: Spil: Nyt håb spreder sig som varmt hvedebrød i tørt græs som opdagelsen af jernbanen bliver kundgjort.
          Arbejderne samler sig til dåd og bygger jernbaner i samtlige byer.

en: Game: No diplomat action possible.
da: Spil: Ikke muligt at udføre diplomattjenester.

en: Game: No new technology found in %s.
da: Spil: Ingen ny teknologi fundet i %s.

en: Game: No units could be upgraded.
da: Spil: Ingen enheder kunne opgraderes.

en: Game: No war declared against %s, cannot attack.
da: Spil: Er ikke i krig med %s, kan ikke angribe.

en: Game: No war declared against %s, cannot take over city.
da: Spil: Er ikke i krig med %s, kan ikke overtage by.

en: Game: Notice: Wonder %s in %s will be finished next turn.
da: Spil: Notits: Vidunder %s i %s vil blive fuldført næste runde.

en: Game: Nuclear winter has occurred!
da: Spil: Atomvinter er opstået!

en: Game: One of the cities %s is giving away is destroyed! Treaty canceled!
da: Spil: En af byerne, %s giver bort, er raseret! Aftale brudt!

en: Game: Only %s can add to a city.
da: Spil: Kun %s kan tilføje til en by.

en: Game: Only %s can attack from sea.
da: Spil: Kun %s kan angribe fra havet.

en: Game: Only %s can build a city.
da: Spil: Kun %s kan bygge en by.

en: Game: Only ground troops can take over a city.
da: Spil: Kun fodstyrker kan overtage en by.

en: Game: Only nuclear units can do this.
da: Spil: Kun atombombe-enheder kan gøre dette.

en: Game: Only paratrooper units can do this.
da: Spil: Kun faldskærmjægere kan gøre dette.

en: Game: Only settler units and military units in cities can be put in auto-mode.
da: Game: Kun nybyggere og militære enheder i byer kan placeres i auto-modus.

en: Game: Only transporter units can be unloaded.
da: Spil: Kun transportenheder kan aflastes.

en: Game: Order restored in %s.
da: Spil: Lov og orden er genindført i %s.

en: Game: Player Destroyed
da: Spil: Spiller knust

en: Game: Pollution near %s.
da: Spil: Forurening nær %s.

en: Game: Production of %s is upgraded to %s in %s.
da: Spil: Produktion af %s er opgraderet til %s i %s.

en: Game: Report
da: Spil: Handelsrapport

en: Game: Revolt incited in %s, you now rule the city!
da: Spil: Oprør startet i %s, du styrer nu byen!

en: Game: Revolution finished
da: Spil: Revolutionen er forbi.

en: Game: Science rate exceeded the max rate for %s; adjusted.
da: Spil: Forskningsniveauet er højere end maksniveauet for %s; justeret.

en: Game: Select a unit or improvement to change production from.
da: Spil: Vælg en enhed eller forbedring at ændre produktion i.

en: Game: Select a unit or improvement to change production to.
da: Spil: Vælg en enhed eller forbedring at ændre produktion i.

en: Game: Sorry, airunit patrol not yet implemented.
da: Spil: Beklager, luftpatruljering er ikke implementeret.

en: Game: Sorry, there are no nations left.
da: Spil: Beklager, der er ikke flere nationer at vælge blandt.

en: Game: Sorry, your %s cannot establish a trade route here!
da: Spil: Beklager, din %s kan ikke etablere en handelsrute her!

en: Game: Spaceship action received, but you don't have a spaceship!
da: Spil: rumskib-kommando modtaget, men du har ikke noget rumskib!

en: Game: Suggest throttling growth in %s to use %s (being built) more effectively.
da: Spil: Foreslår at standse væksten i %s for at benytte %s (under bygning) mere effektivt.

en: Game: Tax rate exceeded the max rate for %s; adjusted.
da: Spil: Skatteniveauet er højere end max niveau for %s; justeret.

en: Game: Technology goal is %s.
da: Spil: Teknologimålet er %s.

en: Game: Teleported your %s from (%d, %d) to %s.
da: Spil: Teleporterede din %s fra (%d, %d) til %s.

en: Game: That Space Structural would not be connected!
da: Spil: Rumstrukturen kunne ikke opkobles!

en: Game: That's the same thing!
da: Spil: Det er den samme ting!

en: Game: The %s are no more!
da: Spil: %s findes ikke længere!

en: Game: The %s destroyed the %s in %s.
da: Spil: %s ødelagde %s i %s.

en: Game: The %s don't have the promised amount of gold! Treaty canceled!
da: Spil: %s har ikke så meget guld som de lovet! Aftalen brudt!

en: Game: The %s have acquired %s and %s from %s.
da: Spil: %s har skaffet %s og %s fra %s.

en: Game: The %s have acquired %s from ancient scrolls of wisdom.
da: Spil: %s har tilegnet sig %s fra ældgamle skriftruller med viden.

en: Game: The %s have acquired %s from the %s.
da: Spil: %s har skaffet %s fra %s.

en: Game: The %s have acquired %s from the Great Library.
da: Spil: %s har hentet %s fra Verdensbiblioteket!

en: Game: The %s have established an embassy in %s.
da: Spil: %s har etableret en ambassade i %s.

en: Game: The %s have finished building %s in %s.
da: Spil: %s har fuldført bygningen af %s i %s.

en: Game: The %s have incited a revolt!
da: Spil: %s har startet et oprør!

en: Game: The %s have launched a spaceship!  It is estimated to arrive on Alpha Centauri in %s.
da: Spil: %s har sendt et rumskib af sted! Beregnet ankomst på Alfa Centauri er %s.

en: Game: The %s have researched %s.
da: Spil: %s har forsket frem %s.

en: Game: The %s have researched Future Tech. %d.
da: Spil: %s har forsket frem Fremtidsteknologi %d.

en: Game: The %s have started building The %s in %s.
da: Spil: %s har startet bygningen af %s i %s.

en: Game: The %s have started building a spaceship!
da: Spil: %s har startet bygningen af et rumskib!

en: Game: The %s have stolen %s from the %s.
da: Spil: Din %s stjal %s fra %s.

en: Game: The %s have stopped building The %s in %s.
da: Spil: %s har stoppet bygningen af %s i %s.

en: Game: The %s no longer control %s! Treaty canceled!
da: Spil: %s kontrollerer ikke længere %s! Aftalen brudt!

en: Game: The %s spaceship has arrived at Alpha Centauri.
da: Spil: %s-rumskibet er landet på Alfa Centauri.

en: Game: The %s stole %s from you!
da: Spil: %s stjal %s fra dig!

en: Game: The capture of %s's capital and the destruction of the empire's administrative
          structures have sparked a civil war.  Opportunists have flocked to the rebel cause,
          and the upstart %s now holds power in %d rebel provinces.
da: Spil: Erobringen af %ss hovedstad og ødelæggelsen af rigets administrative
           strukturer har udløst en borgerkrig. Opportunister har sluttet sig til
           oprørerne, og opkomlingen %s har nu magten i %d landsdele.

en: Game: The cease-fire with %s has run out. You are now neutral towards the %s.
da: Spil: Våbenhvilen med %s er udløbet. Du er nu neutral til %s.

en: Game: The destination location is not known.
da: Spil: Bestemmelsesstedet er ukendt.

en: Game: The diplomatic state between the %s and the %s is now %s.
da: Spil: Den diplomatiske status mellem %s og %s er nu %s.

en: Game: The distance to the target (%i) is greater than the unit's range (%i).
da: Spil: Afstanden til målet (%i) er større end enhedens rækkevidde (%i).

en: Game: The game is over...
da: Spil: Spillet er forbi...

en: Game: The nuclear attack on %s was avoided by your SDI defense.
da: Spil: Atomangrebet på %s blev undgået af dit SDI-forsvar.

en: Game: The people are pleased to hear that your scientists finally know about railroads.
          Workers spontaneously gather and upgrade all cities with railroads.
da: Spil: Folket er glad for at høre, at dine forskere endelig har viden om jernbaner.
          Arbejderne samler sig til dåd og bygger jernbaner i samtlige byer.

en: Game: The people have overthrown your %s, your country is in turmoil.
da: Spil: Folket har forkastet din %s. Hele landet er i oprør.

en: Game: The people in %s are stunned by your technological insight!
          Workers spontaneously gather and upgrade the city with railroads.
da: Spil: Folket i %s lader sig forbløffe over din enorme teknologiske indsigt!
           Arbejderne samler sig til dåd og opgraderer byen med jernbaner.

en: Game: The production of %s was destroyed in %s, %s are suspected.
da: Spil: Produktionen af %s i %s blev ødelagt, %s er mistænkt.

en: Game: The senate decides to dissolve rather than support your actions any longer.
da: Spil: Senatet opløser sig selv fremfor at støtte dine handlinger.

en: Game: There is no connection by the name %s.
da: Spil: Der er ingen opkobling med navn %s.

en: Game: There is no player nor connection by the name %s.
da: Spil: Der er ingen spiller eller opkobling med navn %s.

en: Game: This unit has no moves left.
da: Spil: Denne enhed har ingen træk igen.

en: Game: This unit type can not be paradropped.
da: Spil: Denne enhed kan ikke lave faldskærmsudspring.

en: Game: Too far for this unit.
da: Spil: For langt for denne enhed.

en: Game: Transfered %s from %s to %s.
da: Spil: Overførte %s fra %s til %s.

en: Game: Transfered %s in %s from %s to %s.
da: Spil: Overførte %s i %s fra %s til %s.

en: Game: Turn Bell
da: Spil: Rundeklokke

en: Game: Unit must be on land to perform diplomatic action.
da: Spil: Enheden skal være på land for at udføre diplomatiske forhandlinger.

en: Game: WARNING, we're LOW on FUNDS sire.
da: Spil: ADVARSEL, STATSKASSEN er snart TOM.

en: Game: Warning: Famine feared in %s.
da: Spil: Advarsel: Hungersnød frygtet i %s.

en: Game: We Love The %s Day canceled in %s.
da: Spil: Fejring af %ss fødselsdag aflyst i %s.

en: Game: We Love The %s Day celebrated in %s.
da: Spil: Den nationale '%s-dag' fejres i %s.

en: Game: Wetlands have dried up and vast ranges of grassland have become tundra.
da: Spil: Vådområder er tørret ud og enorme græsklædte områder er blevet tundra.

en: Game: When %s was disbanded your %s could not get out, and it was therefore stranded.
da: Spil: Da %s blev opløst kunne din %s ikke flygte og gik derfor tabt.

en: Game: Without guidance from the capital, the %s spaceship is lost!
da: Spil: Uden vejledning fra hovedstaden er %s rumskibet tabt!

en: Game: Year Advance
da: Spil: Året går

en: Game: You agree on a cease-fire with %s.
da: Spil: Du bliver enig om våbenhvile med %s.

en: Game: You agree on a peace treaty with %s.
da: Spil: Du bliver enig om fred med %s.

en: Game: You agree on an alliance with %s.
da: Spil: Du indgår alliance med %s.

en: Game: You already have a city called %s
da: Spil: Du har allerede en by som hedder %s

en: Game: You are dead!
da: Spil: Du er død!

en: Game: You are taught the knowledge of %s.
da: Spil: Du får kundskab om %s.

en: Game: You can't attack there.
da: Spil: Du kan ikke angribe der.

en: Game: You can't bribe a unit from this nation.
da: Spil: Du kan ikke bestikke en enhed fra denne nation.

en: Game: You can't modify your spaceship after launch!
da: Spil: Du kan ikke ændre rumskibet efter at det er sendt ud!

en: Game: You can't subvert a city from this nation.
da: Spil: Du kan ikke vende byer fra denne nation til din side.

en: Game: You can't subvert the capital of a nation.
da: Spil: Du kan ikke vende en hovedstad fra en nation til din side.

en: Game: You cannot sabotage a wonder or a %s!
da: Spil: Du kan ikke sabotere et vidunder eller en %s!

en: Game: You caught %s %s attempting sabotage in %s!
da: Spil: Du afslørede og fangede en %s %s som forsøgte på sabotage i %s!

en: Game: You caught %s %s attempting to incite a revolt in %s!
da: Spil: Du afslørede og fangede %s %s som forsøgte at lave oprør i %s!

en: Game: You caught %s %s attempting to sabotage the %s in %s!
da: Spil: Du afslørede og fangede en %s %s som forsøgte at sabotere %s i %s!

en: Game: You conquer %s, your lootings accumulate to %d gold!
da: Spil: Du erobrer %s og plyndringerne summerer sig til %d guld!

en: Game: You destroy %s completely.
da: Spil: Du ødelægge %s fuldstændig.

en: Game: You don't buy %s!
da: Spil: Du køber ikke %s!

en: Game: You don't have any unplaced Space Components!
da: Spil: Du har ingen uplacerede Rumkomponenter!

en: Game: You don't have any unplaced Space Modules!
da: Spil: Du har ingen uplacerede Rummoduler!

en: Game: You don't have any unplaced Space Structurals!
da: Spil: Du har ingen uplacerede Rumstrukturer!

en: Game: You don't have enough gold to bribe %s's %s.
da: Spil: Du har ikke nok guld til at bestikke %ss %s.

en: Game: You don't have enough gold to subvert %s.
da: Spil: Du har ikke nok guld til at vende %s til din side.

en: Game: You don't have enough gold, you can't accept treaty.
da: Spil: Du har ikke nok guld, du kan ikke acceptere aftalen.

en: Game: You don't have tech %s, you can't accept treaty.
da: Spil: Du har ikke teknologien %s, du kan ikke acceptere aftalen.

en: Game: You found %d gold.
da: Spil: Du fandt %d guld.

en: Game: You found %s in ancient scrolls of wisdom.
da: Spil: Du fandt %s i ældgamle skriftruller med viden.

en: Game: You found a friendly city.
da: Spil: Du fandt en venligtsindet by.

en: Game: You get %d gold.
da: Spil: Du får %d guld.

en: Game: You give city of %s to %s.
da: Spil: Du giver byen %s bort til %s.

en: Game: You give shared vision to %s.
da: Spil: Du giver delt udsyn til %s.

en: Game: You have already bought this turn.
da: Spil: Du har allerede købt i denne runde.

en: Game: You have already sold something here this turn.
da: Spil: Du har allerede solgt noget her i denne runde.

en: Game: You have bought this turn, can't change.
da: Spil: Du har købt i denne runde, kan ikke ændre.

en: Game: You have caused an incident while bribing %s's %s.
da: Spil: Du har forårsaget en skandale ved at bestikke %ss %s.

en: Game: You have caused an incident while inciting a revolt in %s.
da: Spil: Du har forårsaget en skandale ved at opmuntre til oprør i %s.

en: Game: You have caused an incident while stealing tech from %s.
da: Spil: Du har skabt en skandale ved teknologityveriet fra %s.

en: Game: You have established an embassy in %s.
da: Spil: Du har etableret en ambassade i %s.

en: Game: You have founded %s
da: Spil: Du har grundlagt %s.

en: Game: You have liberated %s!! lootings accumulate to %d gold.
da: Spil: Du har frigjort %s!! plyndringerne summerer sig til %d guld

en: Game: You have made contact with the %s, ruled by %s.
da: Spil: Du har opnået kontakt med %s, styret af %s.

en: Game: You have unleashed a horde of barbarians!
da: Spil: Du har fremprovokeret en fjendtlig barbarhorde!

en: Game: You lost %d unit to an attack from %s's %s%s. | Game: You lost %d units to an attack from %s's %s%s.
da[0]: Spil: Du mistede %d enhed i et angreb fra %ss %s%s.
da[1]: Spil: Du mistede %d enheder i et angreb fra %ss %s%s.

en: Game: You lost your capital %s. A new palace was built in %s.
da: Spil: Du mistede din hovedstad %s. Et nyt palads er bygget i %s.

en: Game: You need an embassy to establish a diplomatic meeting.
da: Spil: Du behøver en ambassade for at have et diplomatisk møde.

en: Game: You need to have a capital in order to launch your spaceship.
da: Spil: Du skal have en hovedstad for at sende et rumskib op.

en: Game: You nuked %s.
da: Spil: Du udførte et atomangreb mod %s.

en: Game: You receive %s's seamap.
da: Spil: Du får %ss søkort.

en: Game: You receive %s's worldmap.
da: Spil: Du får %ss verdenskort.

en: Game: You receive city of %s from %s.
da: Spil: Du får byen %s af %s.

en: Game: You sell %s in %s (now landlocked) for %d gold.
da: Spil: Du sælger %s i %s (nu uden havn) for %d guld.

en: Game: You sell %s in %s for %d gold.
da: Spil: Du sælger %s i %s for %d guld.

en: Game: You steal %s from the %s.
da: Spil: Du stjæler %s fra %s.

en: Game: You've been removed from the game!
da: Spil: Du er blevet fjernet fra spillet!

en: Game: Your %s cancelled patrol order because it encountered a foreign unit.
da: Spil: Din %s afsluttede patruljeringsordren da den stødte på en fremmed enhed.

en: Game: Your %s could not find anything to sabotage in %s.
da: Spil: Din %s kunne ikke finde noget at sabotere i %s.

en: Game: Your %s could not find the %s technology to steal in %s.
da: Spil: Din %s kunne ikke finde %s teknologien der skulle stjæles i %s.

en: Game: Your %s could not find the %s to sabotage in %s.
da: Spil: Din %s kunne ikke finde %s som skulle saboteres i %s.

en: Game: Your %s could not poison the water supply in %s.
da: Spil: Din %s kunne ikke forgifte vandtilførselen til %s.

en: Game: Your %s could not sabotage %s's %s.
da: Spil: Din %s kunne ikke sabotere %ss %s.

en: Game: Your %s destroyed the %s in %s.
da: Spil: Din %s ødelagde %s i %s.

en: Game: Your %s from %s has arrived in %s, and revenues amount to %d in gold and research.
da: Game: Din %s fra %s er ankommet i %s, og overskuddet udgør %d i guld og forskning.

en: Game: Your %s has been eliminated defending against a %s in %s.
da: Spil: Din %s er blevet elimineret idet den forsvarede sig mod en %s i %s.

en: Game: Your %s has been killed by barbarians!
da: Spil: Dine %s er blevet slagtet af et slæng af barbarer.

en: Game: Your %s has been lost on the high seas.
da: Spil: Din %s er gået tabt på havet.

en: Game: Your %s has returned to refuel.
da: Spil: Din %s er returneret for brændstofpåfyldning.

en: Game: Your %s has run out of fuel.
da: Spil: Din %s er løbet tør for brændstof.

en: Game: Your %s has run out of hit points.
da: Spil: Din %s er løbet tør for træfkapacitet.

en: Game: Your %s has successfully completed her mission and returned unharmed to %s.
da: Spil: Din %s har klaret sit opdrag og er returneret uskadt til %s.

en: Game: Your %s helps build the %s in %s (%d remaining).
da: Spil: Din %s hjælper med at bygge %s i %s (%d udestående).

en: Game: Your %s paradropped into the ocean and was lost.
da: Spil: Dine %s udførte faldskærmsudspring på det øde hav og druknede alle sammen.

en: Game: Your %s poisoned the water supply of %s.
da: Spil: Din %s forgiftede vandtilførselen til %s.

en: Game: Your %s stole %s from %s.
da: Spil: Din %s stjal %s fra %s.

en: Game: Your %s stole Future Tech. %d from %s.
da: Spil: Din %s stjal Fremtidsteknologi %d fra %s.

en: Game: Your %s succeeded in bribing %s's %s.
da: Spil: Din %s lykkedes med at bestikke %ss %s.

en: Game: Your %s succeeded in destroying the production of %s in %s.
da: Spil: Din %ss forsøg på at ødelægge produktionen af %s i %s var vellykket.

en: Game: Your %s succeeded in sabotaging %s's %s.
da: Spil: Din %s lykkedes med at sabotere %ss %s.

en: Game: Your %s was bribed by %s.
da: Spil: Din %s blev bestukket af %s.

en: Game: Your %s was captured after completing her mission in %s.
da: Spil: Din %s blev fanget efter at have fuldført sit opdrag i %s.

en: Game: Your %s was captured after completing her mission.
da: Spil: Din %s blev fanget efter at have fuldført sit opdrag.

en: Game: Your %s was caught in the attempt of inciting a revolt!
da: Spil: Din %s blev fanget i forsøget på at lave oprør!

en: Game: Your %s was caught in the attempt of industrial sabotage!
da: Spil: Din %s blev fanget i forsøget på industriel sabotage!

en: Game: Your %s was caught in the attempt of sabotage!
da: Spil: Din %s blev afsløret og fanget i et forsøg på sabotage!

en: Game: Your %s was caught in the attempt of stealing technology from %s.
da: Spil: Din %s blev fanget i forsøget på at stjæle teknologi fra %s.

en: Game: Your %s was eliminated by a defending %s in %s.
da: Spil: Din %s blev elimineret af en forsvarende %s i %s.

en: Game: Your %s was executed in %s by primitive %s.
da: Spil: Din %s blev henrettet i %s af primitive %s.

en: Game: Your %s was executed in %s on suspicion of spying.  The %s welcome future diplomatic efforts providing the Ambassador is reputable.
da: Spil: Din %s blev henrettet i %s på mistanke om spionage. %s ønsker fremtidige diplomatiske forsøg velkommen, forudsat at Ambassadøren er anstændig.

en: Game: Your %s was killed by enemy units at the paradrop destination.
da: Spil: Dine %s blev slagtet på udspringsstedet.

en: Game: Your %s was nuked by %s.
da: Spil: Din %s blev udsat for atomangreb fra %s.

en: Game: Your %s was sabotaged by %s!
da: Spil: Din %s blev saboteret af %s!

en: Game: Your %s%s survived the pathetic attack from %s's %s.
da: Spil: Din %s%s overlevede det ynkelige angreb fra %s %s.

en: Game: Your Nuclear missile was shot down by SDI defences, what a waste.
da: Spil: Din atomraket blev skudt ned af SDI-forsvar. Sikke noget spild.

en: Game: Your attacking %s failed against %s's %s%s!
da: Spil: Din %s mislykkes i sit angreb mod %ss %s%s!

en: Game: Your attacking %s succeeded against %s's %s%s!
da: Spil: Din %s lykkedes i sit angreb mod %ss %s%s!

en: Game: Your capital (%s) is requested, you can't accept treaty.
da: Spil: Din hovedstad (%s) er forlangt, du kan ikke acceptere aftalen.

en: Game: Your nation is thrust into civil war,  %s is declared the leader of the rebel states.
da: Spil: Din nation er splittet i en borgerkrig.
           %s er proklameret leder for de oprørske landsdele.

en: Game: Your overflight frightens the tribe; they scatter in terror.
da: Spil: Din overflyvning skræmmer stammen; de spreder sig i frygt.

en: Game: Your reputation is now %s.
da: Spil: Dit rygte er nu %s.

en: Game: Your spaceship already has the maximum number of Fuel Components!
da: Spil: Dit rumskib har allerede maksimalt antal Drivstofskomponenter!

en: Game: Your spaceship already has the maximum number of Habitation Modules!
da: Spil: Dit rumskib har allerede maksimalt antal Passagermoduler

en: Game: Your spaceship already has the maximum number of Life Support Modules!
da: Spil: Dit rumskib har allerede maksimalt antal Overlevelsesmoduler!

en: Game: Your spaceship already has the maximum number of Propulsion Components!
da: Spil: Dit rumskib har allerede maksimalt antal Fremdriftskomponenter!

en: Game: Your spaceship already has the maximum number of Solar Panel Modules!
da: Spil: Dit rumskib har allerede maksimalt antal Solcelle-moduler!

en: Game: Your spaceship can't be launched yet!
da: Spil: Dit rumskib kan ikke sendes endnu!

en: Game: Your spaceship is already launched!
da: Spil: Dit rumskib er allerede sendt af sted!

en: Game: you don't have a worker here.
da: Spil: du har ingen arbejdere her.

en: Gems
da: Ædelstene

en: General random seed
da: Normalt udgangspunkt for tilfældighedsfunktion

en: Generator 3 didn't place all big islands.
da: Generator 3 placerede ikke alle de store øer.

en: Generator 3 left %li landmass unplaced.
da: Generator 3 forlod %li landmasse uplaceret.

en: Genetic Engineering
da: Genmanipulering

en: German
da: tysk

en: Get Score
da: Vis pointsum

en: Get sound sets from <%s>.
da: Lydopsætning kan hentes hjem fra <%s>.

en: Gibbon's
da: Gibbons

en: Give shared vision
da: Giv delt udsyn

en: Gives all sea units 1 additional movement point and eliminates the risk of losing Triremes on the high seas.  Makes all new sea units veterans (for all cities).
da: Giver alle søenheder 1 ekstra flyttepoint og eliminerer risikoen for at miste Triremer på havet. Gør alle nye søenheder til veteraner (i alle byer).

en: Gives all sea units 1 additional movement point.
da: Giver alle søenheder et ekstra bevægelsespoint

en: Gives all sea units 2 additional movement points.
da: Giver alle søenheder 2 ekstra flyttepoint.

en: Gives one extra food resource on all Ocean squares.  The city needs to be coastal to build this improvement.
da: Giver en ekstra mad-resurse på alle vandfelter. Byen behøver at være i nærheden af vand for at bygge denne forbedring.

en: Gives sea units one extra move.
da: Giver søenheder et ekstra træk.

en: Glacier
da: Gletscher

en: Glaciers are found only in the most northerly or southerly reaches of the world.  They are very cold, and hence difficult to work with.
da: Gletschere findes kun i de nordligste og sydligste kanter af verden. De er meget kolde, og meget vanskelige at arbejde med.

en: Global: Eco-Disaster
da: Global: Øko-katastrofe

en: Global: Nuke Detonated
da: Globalt: Atombombe detoneret

en: Glorious
da: heltemodige

en: Go to
da: Gå til

en: Go/Air_lift to City
da: Gå/F_lyv til by

en: Go/Airlift to City
da: Gå/Fly til by

en: Go\/Airlift to City
da: Gå\/Helikopter til by

en: Goal
da: Mål

en: Goal: %s (%d steps)
da: Mål: %s (%d steg)

en: Gold
da: Guld

en: Gold(max %d)
da: Guld(maks %d)

en: Gold:
da: Guld:

en: Gold:    %2d (%+2d)
    Luxury:  %2d
    Science: %2d
da: Guld:      %2d (%+2d)
    Luksus:    %2d
    Forskning: %2d

en: Gold:  %3d (%+-4d)
    Lux:   %3d
    Sci:   %3d
da: Gull:  %3d (%+-4d)
    Lux:   %3d
    Forsk: %3d

en: Gold: %d
da: Guld: %d

en: Goodbye.
da: Farvel.

en: Got a packet of type %d from a dead or observer player
da: Modtog en netpakke af type %d fra en død eller observatør spiller

en: Goto
da: Gå til

en: Goto and Close
da: Gå til og luk

en: Goto location
da: Gå til

en: Goto this location
da: Gå til dette sted

en: Goto/Airlift Unit
da: Gå til/Flyflyt enhed

en: Government
da: Styreform

en: Government: %s
da: Styreform: %s

en: Go|Airlift to City
da: Gå|Flytransport til b_y

en: Grab the 'first come' command access level.
da: Tag 'første opkobling's kommando adgangs-niveau.

en: Gran Bruixa
da: Storbruxia

en: Granary
da: Kornlager

en: Granary:
da: Kornlager:

en: Granary: %3d/%-3d
da: Kornlager: %3d/%-3d

en: Granary: %c%3d/%-3d
da: Kornlager: %c%3d/%-3d

en: Grassland
da: Græsklædt land

en: Grasslands afford exceptional agricultural opportunities.
da: Græsklædt land muliggør svært effektivt og produktivt landbrug.

en: Great
da: store

en: Great Chief
da: Store Høvding

en: Great Duchess
da: Storfyrstinde

en: Great Duke
da: Storfyrste

en: Great Khan
da: Store Khan

en: Great Library
da: Verdensbiblioteket

en: Great Pharaoh
da: Mægtige Farao

en: Great Wall
da: Den Store Mur

en: Great philosophers from all the world join your civilization: you get an immediate advance.
da: Spil: Kloge filosofer fra hele verden flytter til din civilisation; du får et umiddelbart gennembrud.

en: Greek
da: græsk

en: Guerilla Warfare
da: Guerillakrigsføring

en: Gunpowder
da: Krudt

en: Hanging Gardens
da: Hængende Haver

en: Happin_ess
da: Lykk_e

en: Happiness
da: Lykke

en: Happiness page
da: Side for lykke

en: Harbour
da: Havn

en: Helicopter
da: Helikopter

en: Helicopters
da: Helikoptere

en: Help
da: Hjælp

en: Help Build Wonder
da: Hjælp med bygning af vidunder

en: Help _Build Wonder
da: Hjælp med _bygning af vidunder

en: Help argument '%s' is ambiguous.
da: Hjælpeargument '%s' er ikke entydigt.

en: Help build Wonder
da: Hjælp til at bygge vidunder

en: Help build _Wonder
da: Hjælp med at bygge _vidunder

en: Help:
da: Hjælp:

en: Herodotus'
da: Herodots

en: High Priest
da: Højestepræst

en: High Priestess
da: Højestepræstinde

en: High landmass - this may take a few seconds.
da: Høje landmasse - dette kan tage nogen sekunder.

en: Hilarious
da: latterlige

en: Hills
da: Bakker

en: Historian Publishes!
da: Nyt historisk værk!

en: Hitpoints:
da: Træfkapacitet

en: Honorable
da: ærefuld

en: Hoover Dam
da: Assandæmningen

en: Horseback Riding
da: Hestehold

en: Horsemen
da: Ryttere

en: Horses
da: Heste

en: Host
da: Server

en: Host:
da: Server:

en: However, if the number of happy citizens in a city is at least as great as the number of content citizens, and you have no unhappy citizens in that city, and the city has at least 3 citizens, then the city celebrates.  This is designated by the term "Rapture" on the City Report.  The effects of celebration vary depending on your government type:
da: Når derimod antallet af lykkelige borgere er mindst lige så stort som antallet af glade borgere i en by, og der ikke findes nogen ulykkelige borgere, og byr have mindst 3 borgere, da fejrer byen. Dette begreb kaldes "Fejring" i byrapporten. Effektene af fejring kan variere i forhold til styreformen:

en: Human
da: Menneske

en: Hungarian
da: ungarsk

en: Hut
da: Hytte

en: Hut: Barbarians in a Hut Roused
da: Hytte: Barbarer sluppet fra en hytte

en: Hut: City Founded from Hut
da: Hytte: By grundlagt fra en hytte

en: Hut: Gold Found in Hut
da: Hytte: Guld fundet i en hytte

en: Hut: Killed by Barbarians in a Hut
da: Hytte: Dræbt af barbarer i en hytte

en: Hut: Mercenaries Found in Hut
da: Hytte: Lejemordere fundet i en hytte

en: Hut: Settler Found in Hut
da: Hytte: Nybygger fundet i en hytte

en: Hut: Tech Found in Hut
da: Hytte: Teknologi fundet i en hytte

en: Hut: Unit Spared by Barbarians
da: Hytte: Enhed reddet fra barbarer

en: Hydro Plant
da: Vandkraftværk

en: Idle
da: Stille

en: If 'cmdlevel first come' has been used to set a special 'first come'
    command access level, this is the command to grab it with.
da: Hvis 'cmdlevel first come' er brugt for at sætte et bestemt 'first come'
    kommando adgangsniveau, så er dette kommandoen til at kontrollere den med.

en: If a TCP connection is blocking for a time greater than this value, then the TCP connection is closed. Zero means there is no timeout beyond that enforced by the TCP protocol implementation itself.
da: Hvis en TCP-opkobling spærrer for en længere periode end denne værdi, lukkes den. 0 betyder at der ikke findes nogen tidsbegrænsning ondtagen den som findes i selve TCP-protokollen.

en: If a city would expand, but it can't because it needs an Aqueduct (or Sewer System), it loses this percentage of its foodbox (or half that amount if it has a Granary).
da: Hvis en by burde vokse, men ikke kan fordi den behøver en Akvædukt (eller Kloaksystem),  mister den dette antal procent af sin mad (eller halvdelen hvis den har Kornlager).

en: If all players have not hit "Turn Done" before this time is up, then the turn ends automatically. Zero means there is no timeout. In DEBUG servers, a timeout of -1 sets the autogame test mode. Use this with the command "timeoutincrease" to have a dynamic timer.
da: Hvis ikke alle spillerne har trykket på "Runde over" før tidsbegrænsningen er udløbet, vil runden slutte automatisk. Nul betyder ingen tidsbegrænsning. I DEBUG servere vil en tidsbegrænsning på -1 køre spillet selvstændigt i testtilstand. Benyt dette med "timeoutincrease" for at få en dynamisk tidsbegrænsning.

en: If all players have not hit "Turn Done" before this time is up, then the turn ends automatically. Zero means there is no timeout. Use this with the command "timeoutincrease" to have a dynamic timer.
da: Hvis ikke alle spillerne har trykket på "Runde over" før tidsbegrænsningen er udløbet vil runden afsluttes af sig selv. Nul betyder at det ikke er tidsbegrænsning. Brug dette med kommandoen "timeoutincrease" for at få en dynamisk tidsbegrænsning.

en: If enabled, the default city names will be determined based on the surrounding terrain.
da: Hvis dette er valgt bestemmes bynavnene efter landskabet omkring byen.

en: If non-zero, saved games will be compressed using zlib (gzip format).  Larger values will give better compression but take longer.  If the maximum is zero this server was not compiled to use zlib.
da: Hvis forskellig fra nul, vil lagrede spil blive komprimeret med gzip. Højere tal vil give højere komprimering, men tage længere tid.

en: If set to 0, combat is Civ1/2-style (when you attack, you remain in place).  If set to 100, attacking units will always move into the tile they attacked if they win the combat (and no enemy units remain in the tile).  If set to a value between 0 and 100, this will be used as the percent chance of "occupying" territory.
da: Hvis sat til 0, er kampen i stil med Civ1/2 (når man angriber, bliver man stående). Hvis sat til 100, flytter angriberens enhed altid i det felt som bliver angrebet hvis de vinder over den sidste fjendtlige enhed. Værdier mellem 0 og 100 giver varierende sandsynlighed for at området bliver "okkuperet".

en: If set to 0, there are no restrictions: players can have multiple cities with the same names. If set to 1, city names have to be unique to a player: one player can't have multiple cities with the same name. If set to 2 or 3, city names have to be globally unique: all cities in a game have to have different names. If set to 3, a player isn't allowed to use a default city name of another nations.
da: Hvis denne er sat til 0, er der ingen restriktioner: spillere kan have mange byer med det samme navn. Hvis denne er sat til 1, skal alle byerne for en spiller have unikke navne: en spiller kan ikke have flere byer som hedder det samme. Hvis denne er sat til 2 eller 3, skal alle byerne globalt have unikke navne: alle byer i spillet skal have forskellige navne. Hvis denne er sat til 3, får spillerne ikke lov til at benytte standardnavnene for en anden nations byer.

en: If the attacker is a ground unit and wins, and the defender is in a city without City Walls, the city is reduced in size by 1.
da: Hvis angriberen er en landenhed og den vinder, og forsvareren er i en by uden bymure, så bliver byens størrelse reduceret med 1.

en: If the capital of a civilization is captured, a spaceship that has been launched will be lost, so defend your capital well!
da: Hvis hovedstaden i en civilisation bliver erobret, bliver eventuelle rumskibe som er sendt op tabt; så forsvar hovedstaden godt!

en: If the defender loses, and is not inside a city or fortress, all other units at the defender's location are destroyed along with the defender.
da: Hvis forsvareren taber, og den ikke er i en by eller er befæstet, så bliver alle andre enheder på forsvarerens position også ødelagt.

en: If the number of unhappy citizens in a city exceeds the number of happy citizens, the city falls into disorder.  When a city falls into disorder, it produces nothing.  Cities which are in disorder are easier for enemy Diplomats and Spies to incite to revolt. Prolonged disorder under Democracy can lead to a spontaneous revolution, overthrowing your government.
da: Hvis antal ulykkelige borgere i en by overstiger antal lykkelige indbyggere, gør byerne oprør. Når en by gør oprør producerer den ingenting og det er lettere for fjendtlige diplomater og spioner at starte oprør. Lange oprør under demokrati kan føre til revolution og regeringen styrtes.

en: If the success probability is below 100%, some fraction of the people on board may not survive the journey.  This reduces the score bonus from the spaceship, but it still counts as a win.
da: Hvis sandsynligheden for succes er under 100%, kan det hænde at en brøkdel af befolkningen ombord ikke overlever rejsen. Dette mindsker pointsum-bonusen fra rumskibet, men det tæller stadig som en sejr.

en: If there are fewer than this many players when the game starts, extra AI players will be created to increase the total number of players to the value of this option.
da: Hvis der er færre end dette antal spillere når spillet starter, vil ekstra AI-spillere blive suppleret.

en: If this is set to 1 the game turn is not advanced until all players have finished their turn, including disconnected players.
da: Hvis denne er sat til 1, så går spillet ikke videre før alle
    spillerne har afsluttet deres runde, inkluderet afkoblede spillere.

en: If this is set to 1 the game turn will not advance until the timeout has expired, irrespective of players clicking on "Turn Done".
da: Hvis denne er sat til 1, så går spil-runden ikke videre før tiden er løbet ud, uanset spillernes klikning på 'Runde færdig'.

en: If this is set to 1 when the capital is conquered, palace is automatically rebuilt for free in another randomly choosed city, regardless on the knowledge of Masonry.
da: Hvis denne er sat til 1 bygges et nyt palads uden omkostning i en ny hovedstad hvis hovedstaden mistes. Den nye hovedstad vælges tilfældigt blandt de byer som er tilbage. Man behøver ikke at have kundskab om Murerkunst for at få nyt palads.

en: If this is set to 1, AI status is turned off when a player connects, and on when a player disconnects.
da: Hvis denne er sat til 1, deaktiveres datastyring når en spiller kobler op, og aktiveres når en spiller kobler ned.

en: If this is set to 1, only those units and cities within the sightrange of your own units and cities will be revealed to you. You will not see new cities or terrain changes in squares not observed.
da: Hvis denne sættes til 1 kan man kun se de enheder som er inden for synsfeltet for sine egne enheder og byer. Man kan ikke se nye byer, eller landskabsforandringer i ikke-observerede felter.

en: If this is set to 1, player statistics are appended to the file "civscore.log" every turn.  These statistics can be used to create power graphs after the game.
da: Hvis denne er sat til 1, så bliver spillerstatistik tilføjet filen
    "civscore.log" hver runde. Disse statistikker kan benyttes til at
    lave "power graphs" efter spillet er forbi.

en: If this option is 1, players can build spaceships.
da: Hvis denne option er 1, kan spillerne bygge rumskibe

en: If we would now start with %s we would need %d bulbs.
da: Hvis vi havde startet med %s ville vi have behøvet %d forskningspoint.

en: If you add a preset by hand, also update "number_of_presets"
da: Hvis man tilføjede en forhåndsvalgt værdi manuelt, skal man også opdatere "number_of_presets"

en: If you change your current research technology, and you have positive research points, you lose this percentage of those research points.  This does not apply if you have just gained tech this turn.
da: Hvis man ændrer forskningsretning fra en teknologi til en anden og har overskud af forskningsværdi mister man denne procentandel af det. Dette gælder ikke hvis man netop har gjort et fremskridt i denne omgang.

en: If you find any bugs, then please send us a bug report.  This is best done by visiting the Freeciv Bug Tracking System, at:
    
      http://www.freeciv.org/cgi-bin/bugs
    
    or by sending email to:  bugs@cvs.freeciv.org
da: Hvis du finder nogen fejl, venligst send os en rapport. Dette gøres mest hensigtsmæssig ved at besøge Freeciv Bug Tracking System, på:
    
      http://www.freeciv.org/cgi-bin/bugs
    
    eller ved at sende epost til:  bugs@cvs.freeciv.org

en: If, after these modifications, the attacker has a strength of 0, it automatically loses.  Otherwise, if the defender has a strength of 0, the defender loses.
da: Efter disse modifikationer, hvis angriberen har en styrke på 0, så taber den automatisk. Eller hvis forsvareren har en styrke på 0, så taber den.

en: Imperatrix
da: Imperatix

en: Improvement
da: Forbedring

en: Improvement: Bought
da: Forbedringer: købt

en: Improvement: Built
da: Forbedringer: Bygget færdig

en: Improvement: Forced to Sell
da: Forbedringer: Tvangssalg

en: Improvement: New Improvement Selected
da: Forbedringer: Ny forbedring valgt

en: Improvement: Sold
da: Forbedringer: Solgt

en: Improvements
da: Forbedringer

en: Improvements in City
da: Forbedringer i by

en: Improves the effect of Cathedrals.
da: Øger effekten af katedraler.

en: Improves the effect of Colosseums.
da: Øger effekten af kolosseumer.

en: Improves the effect of Temples.
da: Øger effekten af templer.

en: In addition to being amenable to agriculture, Hills are frequently rich in resources.
da: Foruden at være tilgængelige for landbrug er åse ofte rige på ressurser.

en: In addition to providing for fishing, Rivers make for excellent lines of communications and trade.
    
    Roads and railroads can only be built on River squares if your civilization has learned Bridge Building technology.
da: Udover at tilbyde fiskeri er floder udmærkede til samfærdsel og handelsruter.
    
    Veje og jernbaner kan kun bygges på felter med flod hvis civilisationen har opdaget brobygning.

en: In addition, the form of government directly contributes to the chance of civil war.  Governments with universal franchise are far less likely to revolt than those more despotic in nature.
da: I tillæg kan styreformen direkte have indvirkning på chancen for borgerkrig. Styreformer med almen stemmeret har langt mindre risiko for oprør end de styreformer med enevælde.

en: In all cities, the unhappiness effect of every unit is reduced by 1. This means that in a Republic, units do not cause unhappiness, and in a Democracy, aggressive units cause only 1 unhappy citizen each.
da: Minsker hver enheds indvirkning på ulyksaligheden i hver by med 1. Det indebærer at i en republik forårsager enheder ingen ulyksalighed, og under demokrati forårsager enheder kun 1 ulykkelig borger hver.

en: In order to offset unhappiness, you may build city improvements that make unhappy citizens content  (such as, a Temple, a Colosseum, or a Cathedral - or even a Courthouse if your government is a Democracy), and/or relevant wonders of the world, and/or convert part of your trade into luxuries.  For every two luxuries produced in a city, one content citizen is made happy.  After converting all content citizens to happy citizens, unhappy citizens are converted to happy and/or content.  Some wonders of the world have also effects on citizens' happiness (see the appropriate sections for details).
da: For at bekæmpe ulyksalighed kan man bygge byforbedringer som gør ulykkelige borgere glade (f.eks. et tempel, et kolosseum, en katedral (og retssal under demokrati), og/eller relevante vidundere, og/eller konvertere handel til luksus. For hver anden afsat enhed luksus bliver 1 glade borger lykkelig. Efter forvandling af alle glade borgere til lykkelige borgere, forvandles borgere til lykkelige og/eller glade. Til og med visse vidundere har indvirkning på borgernes lyksalighed (se på hjælpesiden for vidundere og andre relevante sektioner for mere info.)

en: In the following special cases ZOC does not apply:
    - A unit moving directly into or out of a city.
    - A unit moving onto a square occupied by a friendly unit.
    - A unit moving from an ocean square (disembarking from a boat).
    - A unit type which explicitly ignores ZOC, eg Diplomats and Spies.
da: I de følgende tilfælde har kontrolzoner ikke nogen effekt:
    - En enhed flytter sig direkte ind eller ud af en by.
    - En enhed flytter til et felt som er okkuperet af en venlig enhed.
    - En enhed flytter fra et vandfelt (fra en båd)
    - En enhedstype som eksplicit ignorerer kontrolzoner, f.eks diplomater og spioner.

en: In this case, the odds greatly favor the attacker winning.  The Battleship is 25% less likely to score a hit in any given round, but the Battleship has twice as many hit points. The Battleship should expect to lose about 60% of its hit points during the fight, and should expect to have no movement points left.
da: I dette tilfælde er det mest sandsynligt, at angriberen vinder. Slagskibet har 25% mindre chance for at ramme i en runde, men slagskibet har dobbelt så mange træfpoint. Slagskibet bør forvente at miste omtrent 60% af sine træfpoint i løbet af kampen, og ikke have nogen flyttepoint igen.

en: In-Prog
da: I gang

en: Inca
da: inka

en: Incite a Revolt
da: Opildn oprør

en: Incite a Revolt!
da: Start oprør!

en: Incite a _Revolt
da: Opildn op_rør

en: Incite a _revolt
da: Start op_rør

en: Incite a revolt for %d gold?
    Treasury contains %d gold.
da: Start oprør for %d guld?
    Skatkammeret har %d guld.

en: Inciting a revolt costs %d gold.
    Treasury contains %d gold.
da: At skabe et oprør koster %d guld.
    Skatkammeret har %d guld.

en: Income: %d    Total Costs: %d
da: Indtægt: %d   Total pris: %d

en: Income:%6d    Total Costs: %6d
da: Indtægt: %6d   Total pris: %6d

en: Increases the defence strength of units within a city by a factor of 2 when defending against bombardments from enemy ships.
da: Øger forsvarsstyrken for enheder i byen med 2 når de forsvarer mod bombardementer fra fjendtlige skibe.

en: Increases the food resources by 50% on each farmland square which is being used around the city.  Farmland squares are those which have been irrigated a second time.
da: Øger madressourcerne med 50% på hvert felt med landbrugsjord som bliver brugt omkring byen. Landbrugsjord er de felter som er blevet overrislet en ekstra gang.

en: Increases the luxury and tax output in a city by 50%.
da: Øger byens luksus- og skatte-bidrag med 50%.

en: Increases the pollution generated by the population.
da: Øger forureningen skabt af befolkningen.

en: Increases the science output in a city by 50%.
da: Øger byens forskningsbidrag med 50%.

en: Increases the shield production in a city by 50%.  This increase may also contribute significantly to pollution.
da: Øger skjold-produktionen i en by med 50%. Det fører også til at forureningen øges betragteligt.

en: Increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in a city: a Factory and a Power Plant together give a 100% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Power Plant together give a 150% production bonus.  The extra production may lead to the city generating more pollution.
    
    A city can only have one Hydro Plant, Power Plant, or Nuclear Plant.
da: Øger skjoldproduktionen fra en fabrik eller fabrikskompleks i en by: en fabrik og et fabrikskompleks giver tilsammen 100% produktionsbonus, og et fabrik, fabrikskompleks og kraftværk giver tilsammen 150% produktionsbonus. Den ekstra produktion kan føre til at byen forurener mere.
    
    En by kan kun have et vandkraftværk, kraftværk eller atomkraftværk.

en: Increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in a city: a Factory and a Power Plant together give a 75% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Power Plant together give a 150% production bonus.  The extra production may lead to the city generating more pollution.
    
    A city can only have one Hydro Plant, Power Plant, or Nuclear Plant.
da: Det øger skjoldproduktionen fra en fabrik eller et fabrikskompleks i en by: en fabrik og et fabrikskompleks giver til sammen 75%  produktionsbonus, og en fabrik, et fabrikskompleks og et kraftværk giver tilsammen 150% produktionsbonus.
    
    En by kan kun have et vandkraftværk, kraftværk eller atomkraftværk.

en: Increases trade resources by 50% on all squares with roads or railroads.
da: Øger handelsressurserne med 50% på alle felter med veje eller jernbaner.

en: Indian
da: indisk

en: Industrial
da: Industriel

en: Industrial Sabotage
da: Industrisabotage

en: Industrial _Sabotage
da: Industri_sabotage

en: Industrial _sabotage
da: Industri_sabotage

en: Industrialization
da: Industrialisering

en: Infrastructure:
da: Infrastruktur:

en: Insert
da: Sæt ind

en: Intelligence
da: Intelligens

en: Intelligence Information for the %s Empire
da: Efterretningsinfo om det %se rige

en: Internally, the values used for attacker and defender strength are 180 and 225, respectively.
da: Internt bruges værdierne 108 og 205 henholdsvis for angribers og forsvarers styrke.

en: Introduces angry citizens like civilization II. Angry citizens have to become unhappy before any other class of citizens may be considered. See also unhappysize, cityfactor and governments.
da: Introducerer vrede indbyggere som civilization II. Vrede indbyggere skal blive tilfredse før nogen andre indbyggere kan komme med i beregningen. Se også unhappysize, cityfactor og governments.

en: Invalid $http_proxy value, cannot find separating '/'
da: Ugyldig $http_proxy værdi, kan ikke finde skilletegn '/'

en: Invalid $http_proxy value, must start with 'http://'
da: Ugyldig $http_proxy værdi, skal starte med 'http://'

en: Invalid argument %d.
da: Ugyldigt argument %d.

en: Invalid metaserver URL, must start with 'http://'
da: Ugyldig metaserver URL, skal starte med 'http://'

en: Invalid name '%s'
da: Ugyldigt navn '%s'

en: Invention
da: Opfindelse

en: Invert Selection
da: Vend valg om

en: Investigate City
da: Inspicér by

en: Investigate City (free)
da: Inspicér byen (gratis)

en: Irish
da: irsk

en: Iron
da: Jern

en: Iron Working
da: Jernarbejde

en: Ironclad
da: Panserskib

en: Irrig. Result/Time:
da: Overrisling. Resultat/Tid:

en: Irrig. Rslt/Time:
da: Vanding Rslt/Tid:

en: Irrigation
da: Overrislet land

en: Isaac Newton's College
da: Isak Newtons Universitet

en: Israeli
da: israelsk

en: Italian
da: italiensk

en: Ivory
da: Elfenben

en: J.S. Bach's Cathedral
da: J.S. Bachs katedral

en: January
da: januar

en: Japanese
da: japansk

en: Join Game
da: Kobl til server

en: July
da: juli

en: June
da: juni

en: Jungles are densely overgrown, making agriculture somewhat problematic.
da: Jungler er overgroede og gør det vanskeligt at drive landbrug der.

en: Keep moving
da: Fortsæt

en: Kenyan
da: kenyansk

en: Keyboard shortcuts: Home to focus the worklist, End to focus the available list, Up/Down arrows to select previous/next item in worklist or available list, PageUp/Down to move items up/down in the worklist, Insert to insert items from the available list into the worklist and Delete to delete the selected item from the worklist.
da: Tastaturgenveje: Home, flytter fokus til arbejdslisten
    End, flytter fokus til listen over den tilgængelige liste
    Pil op/ned, vælger forrige/næste objekt i listen
    PageUp/PageDown, flytter objekter i arbejdslisten
    Insert, indsæt objekt fra listen over tilgængelige objekter i arbejdslisten
    Delete, slet det valgte objekt fra arbejdslisten.

en: Keyboard:
    =========
      a: (a)uto-settler  (settler units)
      a: (a)uto-attack  (military units)
      b: (b)uild city  (settler units)
      b: help (b)uild wonder  (caravan units)
      c: (c)enter view on unit
      C: unit (c)onnect  (then left-click mouse to select destination)
      d: (d)iplomat/spy actions  (diplomat/spy units)
      D: (D)isband unit
      e: build airbas(e)  (airbase units)
      f: (f)ortify unit  (military units)
      f: build (f)ortress  (settler units)
      F: open (F)ind City dialog
      g: unit (g)oto  (then left-click mouse to select destination)
      h: change (h)omecity  (to city at current location)
      i: build (i)rrigation/farmland  (settler units; may convert terr)
      l: go/air(l)ift to city
      L: open Work(L)ists dialog
      m: build (m)ine  (settler units; may convert terrain)
      n: clean (n)uclear fallout
      N: explode (N)uclear
      o: transf(o)rm terrain
      p: clean (p)ollution  (settler units)
      p: (p)aradrop  (paratroop units)
      P: (P)illage terrain alteration
      q: unit patrol  (then left-click mouse to select destination)
      r: build (r)oad/railroad  (settler units)
      r: establish trade (r)oute  (caravan units)
      R: incite a (R)evolution
      s: (s)entry unit
      t: show (t)iles city is using  (mouse over or near city)
      T: open (T)ax/Lux/Sci Rates dialog
      u: (u)nload boat
      w: (w)ait until later in turn
      W: (W)ake up other units on tile
      x: auto-e(x)plore
    
      1: move south-west                  F1: open City Report
      2: move south                       F2: open Unit Report
      3: move south-east                  F3: open Players dialog
      4: move west                        F5: open Economy Report
      5: focus on next unit               F6: open Science Report
      6: move east                        F7: open World Wonders
      7: move north-west                  F8: open Top Five Cities
      8: move north                      F10: open Messages dialog
      9: move north-east                 F11: open Demographics
                                         F12: open Spaceship
    
      arrows: move unit            Control-g: grid lines on/off
       space: unit stay put        Control-n: city names on/off
         tab: focus on next unit   Control-p: city production on/off
      return: turn done
da: Tastatur:
    ==========
      a: (a)uto-nybygger  (nybyggere)
      a: (a)uto-angreb  (militære enheder)
      b: (b)yg ny by (nybyggere)
      b: hjælp til at (b)ygge vidunder (karavane-enheder)
      c: centrér fokus på enheden
      C: forbind (venstreklik for at vælge destination)
      d: (d)iplomat/spion-forhandlinger (diplomat/spion enheder)
      D: Opløs enhed
      e: byg flybase (flybaseenheder)
      f: befæst enhed (krigsenheder)
      g: (g)å til (venstreklik derefter på målet)
      h: ændr (h)jemby (til byen på nuværende sted)
      i: byg overrisling/dyrket land (nybyggere kan ændre landskabet)
      l: gå/f(l)yv til en by
      L: åbn arbejdslisten
      m: byg grube (nybyggere kan ændre landskabet)
      n: rens radioaktivt affald
      N: udløs atomvåben
      o: ændr landskabet
      p: rens forurening (nybyggere)
      p: hop i faldskærm (faldskærmhoppere)
      P: plyndr landskabsforbedring
      q: gå vagtrunde (venstreklik derefter på målet)
      r: byg vej/jernbane (nybyggere)
      r: opret handelsrute (karavane-enheder)
      R: hav en (R)evolution
      s: (s)æt enhed på vagt
      t: vis felter som byen bruger (musepeger over eller nær byen)
      T: åbn ska(T)te-/luksus-/forsknings-dialogen
      U: last (u)d af båd
      w: vent til senere i samme runde
      W: væk andre enheder på dette felt
      x: udforsk selvstændigt
    
      1: flyt sydvest                   F1: åbn By-rapporten
      2: flyt syd                       F2: åbn Enheds-rapporten
      3: flyt sydøst                    F3: åbn Spiller-dialogen
      4: flyt vest                      F5: åbn økonomi-rapporten
      5: fokusér på næste enhed         F6: åbn forsknings-rapporten
      6: flyt øst                       F7: åbn Verdens Vidundere
      7: flyt nordvest                  F8: åbn de 5 bedste byer
      8: flyt nord                     F10: åbn Meddelelses-dialogen
      9: flyt nordøst                  F11: åbn demografi
                                       F12: åbn Rumkapløb
    
            pile: flyt enhed                   Control-g: feltnet fra/til
       mellemrum: lad enheden blive stående    Control-n: bynavn fra/til
             tab: fokusér på næste enhed       Control-p: by produktion fra/til       Enter: afslut runde

en: King
da: Konge

en: King Richard's Crusade
da: Kong Rikard Løvehjertes Korstog

en: Kingdom
da: Kongedømme

en: Knights
da: Riddere

en: Korean
da: koreansk

en: Labor Union
da: Fagforening

en: Land Area
da: Landområde

en: Land units
da: Landenheder

en: Land units move on land, and suffer the movement effects of terrain, but benefit from roads and railroads.  They cannot move on ocean squares except when carried by an appropriate sea unit.  When at sea, they cannot attack or defend for themselves, but rely on the sea unit carrying them.  Land units are the only units subject to zones of control.  On land, land units can fortify to get a 50% defensive bonus; land units in cities automatically get this bonus, whether fortified or not.  When a land unit successfully attacks a city without City Walls, the city is reduced by one population point.  Land units with zero attack strength are non-military units: they require no upkeep, have no happiness effects, and cannot attack enemy units or capture enemy cities.
da: Landenheder bevæger sig på land, og forsinkes af landskabets bevegelsesmuligheder, mens det går hurtigere på veje og jernbaner. De kan ikke bevæge sig på vandfelter medmindre de bæres af en passende søenhed. Når landenheder er til søs, kan de ikke angribe eller forsvare sig, der er det enheden som bærer dem som bestemmer. Landenheder er de eneste som kontrolområdet har indvirkning på. På land kan landenheder befæste sig og får da 50% forsvarsbonus; landenheder i byer får altid denne bonus, uanset om de er befæstet eller ikke. Når en landenhed lykkes med et angreb mod en by uden bymure, mindskes indbyggertallet med 1. Landenheder med angrebsstyrke 0 er ikke-militære enheder: de kræver ingen udgifter, har ingen effekt på lykken i byen, og kan ikke angribe fjender eller byer.

en: Language_s
da: _Sprog

en: Languages
da: Sprog

en: Last active page
da: Forrige aktive side

en: Last player has disconnected: will need to restart.
da: Sidste spiller har koblet fra - start serveren igen.

en: Latvian
da: lettisk

en: Launch
da: Affyring

en: Leader:
da: Lederskab:

en: Leadership
da: Lederskab

en: Leonardo's Workshop
da: Leonardos Arbejdsværelse

en: Level: %s
da: Niveau: %s

en: Library
da: Bibliotek

en: Lighthouse
da: Fyrtårn

en: Like air units, Helicopters can move on any square not occupied by an enemy unit or enemy city, and their movement rate is not affected by loss of hitpoints.  Helicopters do not require fuel, but they lose a small amount of health for every turn not spent in a city or an Airbase, unless you have the United Nations wonder.  Unlike other air units, Helicopters can capture enemy cities.
da: Ligesom flyenheder kan helikoptere bevæge sig på alle felter som ikke er okkuperet af en fjendtlig enhed eller by, og længden en helikopterenhed kan bevæge sig påvirkes ikke af reduktion af træfkapaciteten. Helikoptere bruger ikke brændstof, men de mister lidt liv for hver runde de ikke er i en by eller flybase, med mindre du har vidunderet De Forenede Nationer. Helikoptere kan overtage fjendtlige byer.

en: List all units
da: List alle enheder

en: List of connections to server:
da: Liste af opkoblinger til server:

en: List of players:
da: Spillerliste:

en: Literacy
da: Uddannelse

en: Lithuanian
da: litauisk

en: Livy's
da: Livys

en: Load Game
da: Fortsæt et spil

en: Load Scenario
da: Spil et scenario

en: Load a game from <file-name>. Any current data including players, rulesets and server options are lost.
da: Fortsæt et spil fra <filnavn>. Eventuelle nuværende data inkluderet spillere, regelopsætning og serveralternativer vil forsvinde.

en: Load game from file.
da: Indlæs spil fra fil.

en: Loading rulesets
da: Indlæser regelsæt

en: Loading saved game: %s...
da: Indlæser gemt spil: %s...

en: Loading script file: %s
da: Indlæser skriptfil: %s

en: Local Options
da: Lokale optioner

en: Location: (%d, %d)
da: Position: (%d, %d)

en: Lock
da: Lås

en: Lost connection to server!
da: Mistede opkobling til serveren!

en: Lost connection: %s.
da: Mistet opkobling: %s.

en: Luxury
da: Luksus

en: Luxury:
da: Luksus:

en: Luxury: %d total (maximum %d usable).
da: Luksus: %d totalt (maksimum %d tilgængelig)

en: Luxury: %d total.
da: Luksus: %d totalt.

en: Luxury: %d%%
da: Luksus: %d%%

en: Machine Tools
da: Industriautomatisering

en: Magellan's Expedition
da: Magellans ekspedition

en: Magnetism
da: Magnetisme

en: Magnificent
da: utrolige

en: Make Homecity
da: Gør til hjemby

en: Make Trade Route
da: Lav handelsrute

en: Make Trade _Route
da: Lav handels_rute

en: Make _Homecity
da: Gør til _hjemby

en: Make new _homecity
da: Lav ny _hjemby

en: Make new citizens into:
da: Lav nye indbyggere om til:

en: Make new homecity
da: Lav ny hjemby

en: Make server option changeable during game.
da: Gør at server alternativer kan ændres mens spillet er i gang.

en: Make server option unchangeable during game.
da: Gør at server-alternativ ikke kan ændres mens et spil er i gang.

en: Makes a city the capital and the center of your government.  Corruption in other cities is related to how far away from the capital they are, except when the government is Democracy or Communism.  The cost of inciting a revolt in a city also depends upon the city's distance from the capital (under all forms of government).
    
    Take good care of your capital, as its loss may result in your empire plunging into civil war. Losing your current palace also results in losing whatever spaceship you might have.
da: Gør byen til hovedstad og centrum for din regering. Korruption i andre byer er afhængig af hvor langt de ligger fra hovedstaden, undtaget når styreformen er demokrati eller kommunisme. Omkostningen ved at skabe oprør i en by afhænger også af hvor langt byen ligger fra hovedstaden. (under alle styreformer).
    
    Pas godt på hovedstaden, hvis du mister den kan hele dit rige komme i borgerkrig. Hvis du mister dit palads så mister du også et eventuelt rumskib.

en: Makes all unhappy citizens content, in the city where it is located.
da: Gør alle ulykkelige borgere glade i byen hvor den er placeret.

en: Makes one content citizen happy in every city. Makes two extra content citizens happy in the city containing the Hanging Gardens (that is, a total of 3).  In the unlikely event where there are no content citizens to get the effect of Hanging Gardens, the wonder applies to unhappy citizens (making them content instead).
da: Gør en glad borger lykkelig i hver by. Gør to ekstra glade borgere lykkelige i byen med Hængende Haver (totalt 3). I den usandsynlige situation hvor der er ingen glade borgere som kan tage effekten af Hængende Haver gælder vidunderet for ulykkelige borgere i stedet (og gør dem glade i stedet).

en: Makes one unhappy citizen content.  Both the Mysticism advance and the Oracle wonder double this effect.  With both Mysticism and the Oracle, 4 citizens are made content.
da: Gør en ulykkelig borger glad. Både Mystisisme og Orakel vidunderet dobler denne effekt. Med Mystisisme og Orakel bliver 4 borgere glade.

en: Makes two unhappy citizens content in every city of yours on the same continent where the wonder is built.
da: Gør to ulykkelige borgere glade i enhver af dine byer som er på samme kontinent som vidunderet er bygget.

en: Makes two unhappy citizens content in every city.
da: Gør to ulykkelige indbyggere glade i hver by.

en: Male
da: Hankøn

en: Male
da: hankøn

en: Manhattan Project
da: Manhattan projektet

en: Manual Turn Done in AI Mode
da: Manuel runde gjort i AI modus

en: Map Grid
da: Kort-gitter

en: Map Making
da: Kartografi

en: Map _Grid
da: Kort-gitter

en: Map generation random seed
da: 'Udgangspunkt' for tilfældig generering af kort

en: Map generator: not enough start positions, fixing.
da: Kartgenerator: Ikke nok startpositioner, retter.

en: Map height in squares
da: Korthøjde i kvadrater

en: Map width in squares
da: Kortbredde i kvadrater

en: Maps
da: Kort

en: March
da: marts

en: Marco Polo's Embassy
da: Marco Polos ambassade

en: Marines
da: Marinesoldater

en: Marketplace
da: Markedsplads

en: Martial law in effect (
da: Undtagelsestilstand (

en: Masonry
da: Murkunst

en: Mass Production
da: Masseproduktion

en: Mass Transit
da: Kollektivtrafik

en: Mass:            %5d ton | Mass:            %5d tons
da[0]: Masse:        %5d ton
da[1]: Masse:        %5d ton

en: Mathematics
da: Matematik

en: Matriarch
da: Matriark

en: Max seconds for TCP buffers to drain
da: Maks sekunder for tømning af TCP-buffere

en: Maximum number of players
da: Maksimalt antal spillere

en: Maximum seconds between PINGs
da: Maksimalt antal sekunder mellem PING

en: Maximum seconds per turn
da: Maksimalt antal sekunder pr runde

en: Maximum size of a city without trade
da: Største størrelse på en by uden handel

en: Maxplayers smaller than aifill; aifill reduced to %d.
da: Antal spillere mindre end 'aifill'; 'aifill' reduceret til %d.

en: May
da: maj

en: Mech. Inf.
da: Mekaniseret Infanteri

en: Mechanized Infantry; this unit has the strongest defence strength of any land unit, but is only available near the end of the technology tree.
da: Mekaniseret infanteri; denne enhed har stærkest forsvarsstyrke af alle landenheder, men den er kun tilgængelig nær slutningen på teknologitræet.

en: Medicine
da: Medicin

en: Mediocre
da: middelmådige

en: Meet
da: Mød

en: Mes
da: B

en: Mes:
da: Bsk:

en: Messa_ge Options
da: Beskedindstillin_ger

en: Message Options
da: Beskeds indstillinger

en: Message Options...
da: Besked indstillinger...

en: Message...
da: Besked...

en: Message:
da: Besked:

en: Messages
da: Beskeder

en: Metallurgy
da: Metallurgi

en: Metaserver List
da: Metaserver liste

en: Metaserver connection is already closed.
da: Metaserver-tilknytning er allerede lukket.

en: Metaserver connection is already open.
da: Metaserver-tilknytning er allerede åben.

en: Metaserver connection is closed.
da: Metaserver-tilknytning er lukket.

en: Metaserver connection is open.
da: Metaserver-tilknytning er åben.

en: Metaserver infostring set to '%s'.
da: Metaserver infostreng sat til '%s'.

en: Metaserver is now [%s].
da: Metaserver er nu [%s].

en: Metaserver: bad address: [%s].
da: Metaserver: adressefejl: [%s].

en: Method used to generate map
da: Metode brugt for at generere kort

en: Mfg. Plant
da: Fabrik-kompleks

en: Michelangelo's Chapel
da: Det Sixtinske Kapel

en: Military Report
da: Militærrapport

en: Military Report...
da: Militærrapport...

en: Military Service
da: Militærtjeneste

en: Military units have no happiness effect.
da: Militære enheder har ingen indvirkning på lyksaligheden.

en: Military units in the field may cause unhappiness.
da: Militære enheder i felten kan føre til ulyksalighed.

en: Militia
da: Krigere

en: Milling
da: Møller

en: Mine
da: Grube

en: Mine Result/Time:
da: Grube Resultat/Tid:

en: Mine Rslt/Time:
da: Grube Rslt/Tid:

en: Mines
da: Gruber

en: Miniaturization
da: Mikroprocessor

en: Minimal Surplus
da: Mindste overskud

en: Minimum city size to get full trade
da: Mindste størrelse på by for at få fuld handel

en: Minimum distance between cities (move distance)
da: Mindste afstand mellem byer

en: Minimum number of cities for civil war
da: Minimum antal byer for borgerkrig

en: Minimum number of players
da: Minimum antal spillere

en: Minor Tribe Village
da: Mindre stammelandsbyer

en: Misc. Settings
da: Forskellige indstillinger

en: Missing argument for "%s".
da: Mangler argument for "%s".

en: Mobile Warfare
da: Mobil krigsførelse

en: Modern
da: Moderne

en: Monarchy
da: monarki

en: Mongol
da: mongolsk

en: Monotheism
da: Monoteisme

en: Mordor
da: mordorsk

en: Mountains
da: Bjerge

en: Mountains are regions of extreme altitude, making agriculture and trade very difficult.
da: Fjeld er områder med ekstreme højder, som gør landbrug og handel vanskelig.

en: Mouse:
    ======
      Left-click:  (on city):  Pop up city window
                   (on unit):  Activate unit
      Center-click or
         Control-right-click:  Show tile info
      Right-click:             Center tile in view
      Shift-click:             Adjust city workers from main map
da: Mus:
    ====
      Venstreklik: (på by):   Åbner byvinduet
      Venstreklik: (på enhed):    Gør enheden aktiv
      Midterklik eller
      Control-højreklik:   Vis feltinformation
      Højrerklik:   Centrér feltet i fokus
      Shift-klik:   Justér byens arbejdere fra kortvinduet

en: Move/Defense:
da: Træk/Forsvar:

en: Move:
da: Træk:

en: Movecost: %ld
da: Flytteomkostning: %ld

en: Movement/Defense:
da: Bevægelse/Forsvar:

en: Moves
da: Træk

en: Mr.
da: Hr.

en: Ms.
da: Fr.

en: Musketeers
da: Musketerer

en: Mysticism
da: Mysticisme

en: NONE
da: INGEN

en: Name
da: Navn

en: Name             Nation       Embassy  Dipl.State      Vision   Reputation    State    Host
da: Navn             Nation        Ambassade  Dipl. status  Udsyn    Rygte         Stat     Host

en: Name is empty, so cannot be a connection.
da: Navnet er tomt, så det kan ikke være en opkobling.

en: Name is empty, so cannot be a player.
da: Navnet er tomt, så det kan ikke være en spiller.

en: Name is too long, so cannot be a connection.
da: Navnet er for langt, så det kan ikke være en opkobling.

en: Name is too long, so cannot be a player.
da: Navnet er for langt, så det kan ikke være en spiller.

en: Name new preset
da: Navngiv ny indstilling

en: Name of Worklist
da: Arbejdslistens navn

en: Name:
da: Navn:

en: Name: %s
    Food:       %10s Gold:    %10s
    Production: %10s Luxury:  %10s
    Trade:      %10s Science: %10s
    
        People (W/E/S/T): %s
              City grows: %s
    Production completed: %s
da: Navn: %s
    Mad:        %10s Guld:      %10s
    Produktion: %10s Luksus:    %10s
    Handel:     %10s Forskning: %10s
    
    Folk (A/U/F/S): %s
    Befolkningsvækst: %s
    Produktion fuldført: %s

en: Nation count smaller than aifill; aifill reduced to %d.
da: Nationsantal mindre end 'aifill'; 'aifill' reduceret til %d.

en: Native unrest near %s led by %s.
da: Uroligheder nær %s, ledet af %s.

en: Need an argument.  Usage: %s <option-name>.
da: Et argument er nødvendig.  Brug: %s <alternativnavn>.

en: Neutralizes the pollution generated by the population.  The population simply has no effect on the pollution generated in the city.
da: Neutraliserer forureningen genereret af befolkningen. Befolkningen har absolut ingen effekt på forureningen fra byen.

en: New Game
da: Nyt spil

en: New citizens are
da: Nye borgere er

en: Next time open
da: Næste gang åbnes

en: Next, the defender's strength is modified.
da: Så bliver forsvarerens styrke ændret.

en: No
da: Nej

en: No %s could be sold
da: Ingen %s kunne sælges

en: No Buildings Available
da: Ingen bygninger tilgængelig

en: No Cities
da: Ingen byer

en: No Units Available
da: Ingen enheder tilgængelige

en: No Wonders Available
da: Ingen vidundere tilgængelig

en: No city
da: Ingen by

en: No connection by the name of '%s'.
da: Ingen opkobling med navn '%s'.

en: No explanation for that yet.
da: Ingen forklaring på det endnu.

en: No match for help argument '%s'.
da: Ingen træffer fundet for hjælpeargument '%s'.

en: No nations left: Removing player %s.
da: Tom for nationer: Fjerner spiller %s.

en: No player by the name of '%s'.
da: Ingen spiller med navn '%s'.

en: No real audio plugin present, Proceeding with sound support disabled
da: Intet lydmodul fundet, fortsætter med lyd deaktiveret.

en: No real audio subsystem managed to initialize!
da: Ingen lydsystemer kunne initialiseres!

en: No sound spec-file given!
da: Ingen lydopsætning specificeret!

en: No technology
da: Ingen teknologi

en: No trade routes exist.
da: Ingen handelsruter eksisterer.

en: No trade routes exist.
da: Ingen handelsruter eksisterer.

en: No useable default tileset found, aborting!
da: Ingen brugbare feltsæt fundet, afbryder!

en: No version number in resources.
da: Intet versionsnummer i ressourcerne

en: None
da: Ingen

en: None.
da: Ingen.

en: Not an integer: '%s'
da: Ikke et heltal: '%s'

en: Not enough players, game will not start.
da: Ikke nok spillere, spillet vil ikke starte.

en: Not reporting to the metaserver in this game.
da: Rapporterer ikke til Metaserver i dette spil.

en: Not reporting to the metaserver.
da: Rapporterer ikke til metaserver.

en: Notes:
    
    - Only land units are restricted by ZOC.
    
    - Non-land units can impose ZOC (that is, count as enemy occupied squares), but only if they are on a land square.  So effectively sea units cannot impose ZOC (unless they are in a city), and air units (including helicopters) do not impose ZOC if they are over ocean squares.
    
    - ZOC does not restrict unit attacks, only movement.
    
    - An enemy city counts as an enemy occupied square if there are any units inside the city, but not if the city is empty. (This is the same rule as for any other square).
    
    - Moving from an ocean square is a special case; moving _to_ an ocean square (moving back onto a boat) is also permitted, by the special case of moving onto a friendly unit (the boat).
da: Bemærkninger:
    
      - Kun landenheder er begrænset af kontrolzoner
    
    - Ikke-landenheder kan bevirke kontrolzoner (dvs. tællende som om en fjende okkuperer feltet), men kun hvis de er på et landfelt. Dermed kan søenheder ikke bevirke kontrolzoner (med mindre de er i en by), og flyenheder (inkluderet helikoptere) kan ikke bevirke kontrolzoner hvis de er over vandfelter.
    
    - Kontrolzoner begrænser ikke angreb, kun flytning.
    
    - En fjendtlig by tæller som om en fjende okkuperer feltet hvis det er er enheder inde i byen, men ikke hvis byen er tom. (Dette er den samme regel som for andre felter.)
    
    - At flytte sig fra et vandfelt er et specialtilfælde; at flytte sig _til_ et vandfelt (til en båd) er også tilladt i det specielle tilfælde når man flytter ombord en venlig enhed (båden).

en: November
da: november

en: Now accepting new client connections.
da: Accepterer nu nye klient-opkoblinger.

en: Nuclear
da: Atombombe

en: Nuclear Fission
da: Atomfission

en: Nuclear Plant
da: Atomkraftværk

en: Nuclear Power
da: Atomkraft

en: Number of Trade Routes
da: Antal handelsruter

en: Number of cities for higher unhappiness
da: Antal byer for øget ulyksalighed

en: Number of initial advances per player
da: Antal videnskabelige fremskridt pr spiller ved start

en: Number of initial explorers per player
da: Antal udforskere pr spiller ved start

en: Number of initial settlers per player
da: Antal nybyggere pr spiller ved start

en: Number of players is higher than requested value, keeping old value
da: Antal spillere er højere end den ønskede værdi, beholder den gamle værdi

en: Number of players to fill to with AI's
da: Antal spillere som skal være AI'er

en: Number of starts (%d) are lower than max_players (%d), lowering max_players.
da: Antal tilmeldte (%d) er lavere end max_players (%d), sænker max_players.

en: Number of turns between rapture effect
da: Antal runder mellem hver fejring

en: OFF
da: FRA

en: OK
da: O.K.

en: ON
da: TIL

en: Oasis
da: Oase

en: Obsolete
da: Forældet

en: Obsolete by:
da: Forældet af:

en: Obsoletes
da: Forælder

en: Obsoletes
da: Forælder

en: Obsoletes %s.
da: Forælder %s.

en: Ocean
da: Hav

en: Oceans cover much of the world, and only sea units (Triremes and other boats) can travel on them.
    
    Ocean squares can never be polluted or subjected to fallout.
da: Hav dækker store dele af verden, og kun søenheder (Triremer og andre både) kan færdes på dem.
    
    Vandfelter kan aldrig forurenes eller ødelægges af affald.

en: October
da: oktober

en: Offshore Platform
da: Olieplatform

en: Oil
da: Olie

en: Ok. RFC-style set.
da: Ok. RFC-stil valgt.

en: Ok. Standard style set.
da: Ok. Standard stil valgt.

en: Only Fundamentalist nations can build Fanatic units.
    
    Fundamentalist nations can maintain Fanatic units without having to pay any shields for upkeep.
da: Kun fundamentalistiske nationer kan bygge fanatiske enheder.
    
    Fundamentalistiske nationer kan opretholde fanatiske enheder uden at betale skjold i vedligehold.

en: Only applies if the game log feature is enabled (with the -g command line option).  Levels: 0=no logging, 20=standard logging, 30=detailed logging, 40=debuging logging.
da: Gælder kun hvis spillets log-funktion er aktiveret (-g kommandolinje option).
    Nivå: 0=ingen logning, 20=standard logning, 30=detaljeret logning og 40=debug logning.

en: Only color displays are supported for now...
da: Kun farveskærme er understøttet for øjeblikket...

en: Open metaserver connection to [%s].
da: Åbn metaserver kobling til [%s].

en: Option '%s' can never be modified after the game has started.
da: Indstillingen '%s' kan aldrig ændres efter at spillet er startet.

en: Option: %s has been set to "%s".
da: Option: %s er blevet sat til "%s".

en: Option: %s has been set to %d.
da: Option: %s er blevet sat til %d.

en: Option: '%s' may now be modified after the game has started.
da: Indstilling '%s' kan nu ændres efter at spillet er startet.

en: Option: '%s' now cannot be modified after the game has started.
da: Indstillingen '%s' kan nu ikke ændres efter at spillet er startet.

en: Options
da: Optioner

en: Options...
da: Optioner...

en: Oracle
da: Orakel

en: Order
da: Ordrer

en: Orders
da: Ordrer

en: Out
da: T

en: Out = Output window, Mes = Messages window,
    Pop = Popup individual window
da: Txt = Tekstvindue, Bsk = Beskedvindue, 
    Eget = Eget vindue

en: Out of memory trying to %s %lu bytes at line %d of %s.
da: Tomt for hukommelse ved forsøg på %s %lu byte på linje %d i %s.

en: Out:
da: Txt:

en: Overlord
da: Overherre

en: Pacts
da: Aftaler

en: Palace
da: Slot

en: Pan Ku's
da: Pan Kus

en: Paradrop
da: Faldskærmsudspring

en: Paratroopers
da: Faldskærmjægere

en: Partisan
da: Partisaner

en: Pathetic
da: ynkelige

en: Patriarch
da: Patriark

en: Patrol
da: Patruljér

en: Patrol (_Q)
da: Patruljer (_Q)

en: Peat
da: Torv

en: Penalty when getting a free tech
da: Tab af forskningspoint når du får gratis teknologi

en: Penalty when getting tech from conquering
da: Tab ved anskaffelse af teknologi fra erobring

en: Penalty when getting tech from treaty
da: Tab ved anskaffelse af teknologi via diplomati

en: People (W/E/S/T):
da: Folk (A/U/F/S):

en: Percentage food lost when need aqueduct
da: Procentandel mad som går tabt når det er behov for akvædukt

en: Percentage penalty when changing tech
da: Procentvis tab ved ændring af forskning

en: Perhaps there is some misconfigurationg or bad permissions
da: Måske er der fejl ved konfigurationen

en: Persian
da: persisk

en: Phalanx
da: Falanks

en: Pharaoh
da: Farao

en: Pheasant
da: Fasaner

en: Philosophy
da: Filosofi

en: Physics
da: Fysik

en: Pick Name
da: Vælg navn

en: Pierwszy Sekretarz
da: Generalsekretær

en: Pikemen
da: Spydbærere

en: Pillage
da: Plyndre

en: Plains
da: Sletter

en: Plains are very broad, sparse regions, which makes trade slightly inconvenient.
da: Sletter er meget store, lidt øde områder, som gør det vanskeligt at drive handel.

en: Plastics
da: Plast

en: Player %d
da: Spiller %d

en: Player %s is made teamless.
da: Spiller %s er gjort holdløs.

en: Player %s set to team %s.
da: Spiller %s er med i holdet %s.

en: Player '%s' now has AI skill level '%s'.
da: Spiller '%s' har nu AI sværhedsgrad '%s'.

en: Player name prefix '%s' is ambiguous.
da: Spillernavn præfikset '%s' er ikke entydigt.

en: Players
da: Spillere

en: Players cannot be removed once the game has started.
da: Spillere kan ikke fjernes efter at spillet er startet.

en: Players remain in the civil war state for just one turn, after which the empire enters a state of anarchy.
da: Spillere forbliver i borgerkrig kun i en runde; derefter falder riget i anarki (regeringsløst).

en: Players...
da: Spillere...

en: Playing
da: Spiller

en: Please choose a non-blank name.
da: Venligst vælg et ikke-blankt navn.

en: Pliny the Elder's
da: Pliny den Ældres

en: Plugin %s found but can't be initialized.
da: Modul %s fundet, men kan ikke startes.

en: Plugin '%s' is now selected
da: Modul '%s' er nu valgt

en: Plugin '%s' isn't available. Available are %s
da: Modul '%s' er ikke tilgængeligt. Følgende modul er tilgængeligt %s

en: Points required to gain a new advance
da: Point som kræves for nyt fremskridt

en: Poison City
da: Forgift byens drikkevand

en: Police Station
da: Politistation

en: Polish
da: polsk

en: Pollution
da: Forurening

en: Pollution & Fallout
da: Forurening & Atomaffald

en: Pollution:
da: Forurening:

en: Pollution:    %3d
da: Forurening:  %3d

en: Pollution:   %3d
da: Forurening:   %3d

en: Polytheism
da: Polyteisme

en: Poor
da: fattig

en: Pop
da: E

en: Pop:
da: Eget:

en: Population
da: Befolkning

en: Population:
    Support:
    Energy:
    Mass:
    Travel time:
    Success prob.:
    Year of arrival:
da: Befolkning:
    Support:
    Energi:
    Vægt:
    Rejsetid:
    Succes sands.:
    Ankomstår:

en: Population:       1234
    Support:           100 %
    Energy:            100 %
    Mass:            12345 tons
    Travel time:      1234 years
    Success prob.:     100 %
    Year of arrival:  1234 AD
da: Befolkning:       1234
    Support:           100 %
    Energi:            100 %
    Vægt:            12345 ton
    Rejsetid:         1234 år
    Succes sands.:     100 %
    Ankomstår:        1234 e.Kr

en: Population:      %5d
    Support:         %5d %%
    Energy:          %5d %%
    %s
    %s
    Success prob.:   %5d %%
    Year of arrival: %8s
da: Befolkning:       %5d
    Support:          %5d %%
    Energi:           %5d %%
    %s
    %s
    Succes sands.:    %5d %%
    Ankomstår:        %8s

en: Population: %s
da: Befolkning: %s

en: Population: %s
    Year: %s
    Gold %d
    Tax: %d Lux: %d Sci: %d
da: Befolkning: %s
    År: %s
    Guld %d
    Skat: %d Lux: %d Forsk: %d

en: Popup
da: Vis

en: Popup City
da: Vis by

en: Popup Request
da: Pop-op spørgsmål

en: Popup dialogs in AI Mode
da: Vis dialoger i AI modus

en: Port Facility
da: Havneområde

en: Portuguese
da: portugisisk

en: PostModern
da: Postmoderne

en: Pottery
da: Keramik

en: Power Plant
da: Kulkraftværk

en: Pregame
da: Opstart

en: Prepend
da: Tilføj foran

en: Presence or absence of 1x1 islands
da: Om 1x1 øer skal være med eller ikke

en: Present units (%d)
da: Enheder tilstede (%d)

en: Presets
da: Forhåndsvalg

en: President
da: Præsident

en: Prezydent
da: Præsident

en: Prime Minister
da: Statsminister

en: Primer Ministre
da: Statsminister

en: Primera Ministre
da: Statsminister

en: Prince
da: Prins

en: Princebishop
da: Prinsbiskop

en: Princess
da: Prinsesse

en: Private colormap ran out of entries -  exiting.
da: Privat farvekort løb tør for pladser - afslutter.

en: Proceeding with sound support disabled
da: Fortsætter med lydstøtte deaktiveret.

en: Process server commands from file.
da: Udfør serverkommandoer fra fil.

en: Production
da: Produktion

en: Production Worklist
da: Arbejdsliste for produktion

en: Production completed:
da: Produktion fuldført:

en: Production worklist
da: Produktions arbejdsliste

en: Production:
da: Produktion:

en: Progress Scores:
da: Udviklingspoint:

en: Prophetess
da: Spåkvinde

en: Protects a city from attacks from Nuclear units.  Nuclear attacks simply have no effect on the city.  Also, doubles defence against non-nuclear missiles.
da: Beskytter en by mod angreb fra atomenheder. Atomangreb har ingen effekt i byen. Og den dobler forsvaret mod ikke-atombaserede missiler.

en: Pyramids
da: Pyramider

en: Queen
da: Dronning

en: Query or set command access level access.
da: Bed om eller sæt kommandoniveau adgang.

en: Questionable
da: tvivlsom

en: Quit
da: Afslut

en: Quit Game
da: Afslut spillet

en: Quit the game and shutdown the server.
da: Afslut spillet og serveren.

en: RATE CHANGE: %s %i %i %i
da: SKAT ÆNDRET: %s %i %i %i

en: Railroad
da: Jernbane

en: Ran out of colors -  trying with a private colormap.
da: Løb tør for farver - forsøger med et privat farvekort.

en: Ran out of nations.  AI controlled player %s not created.
da: Løb tør for nationer. AI-kontrolleret spiller %s ikke oprettet.

en: Range of vision for units in a fortress
da: Sigtens længde for enheder i fæstning.

en: Rapture/Peace/Disorder
da: Fest/Fred/Uroligheder

en: Rates
da: Niveau

en: Ready all
da: Klargør alt

en: Reason: line not found
da: Begrundelse: linjen blev ikke fundet

en: Reason: line too short (expected %d got %lu
da: Begrundelse: linjen er for kort (forventede %d, men fik %lu

en: Rebuild palace if capital is conquered
da: Byg nyt palads hvis hovedstaden er erobret

en: Recycling
da: Genbrug

en: Recycling Center
da: Genbrugsstation

en: Reduce city population after attack
da: Reducér bybefolkning efter angreb

en: Reduces the amount of pollution generated by production in a city by 50%.  It also increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in the city: a Factory and a Hydro Plant together give a 100% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Hydro Plant together give a 150% production bonus.
    
    A city can only have one Hydro Plant, Power Plant, or Nuclear Plant.  A city can only build a Hydro Plant if it is next to (or on) a Mountain or River tile.
da: Reducerer mængden af forurening fra produktion i en by med 50%. Det øger skjoldproduktionen fra en fabrik eller et fabrikskompleks i en by: en fabrik og et fabrikskompleks giver til sammen 75%  produktionsbonus, og en fabrik, et fabrikskompleks og et vandkraftværk giver tilsammen 150% produktionsbonus.
    
    En by kan kun have et vandkraftværk, kraftværk eller atomkraftværk. En by kan kun bygge et vandkraftværk hvis det er ved siden af (eller på) et fjeld eller en flod.

en: Reduces the amount of pollution generated by production in a city by 50%.  It also increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in the city: a Factory and a Hydro Plant together give a 75% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Hydro Plant together give a 150% production bonus.
    
    A city can only have one Hydro Plant, Power Plant, or Nuclear Plant.  A city can only build a Hydro Plant if it is next to (or on) a Mountain or River tile.
da: Reducerer mængden af forurening genereret af en by med 50%. Det øger skjold-produktionen fra en fabrik eller et fabrikskompleks i byen: en fabrik og et fabrikskompleks giver til sammen 75% produktionsbonus, og en fabrik, et fabrikskompleks og et vandkraftværk giver tilsammen 150% produktionsbonus.
    
    En by kan kun have et vandkraftværk, kraftværk eller atomkraftværk. En by kan kun bygge vandkraftværk hvis den er ved siden af (eller på) et fjeld eller en flod.

en: Reduces the amount of pollution generated by production in a city by 50%.  It also increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in the city: a Factory and a Nuclear Plant together give a 100% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Nuclear Plant together give a 150% production bonus.
    
    A city can only have one Hydro Plant, Power Plant, or Nuclear Plant.
da: Reducerer forureningen fra produktion i en by med 50%. Det reducerer også skjoldproduktionen fra fabrikker eller fabrikskompleks i en by: en fabrik og et atomkraftværk giver tilsammen 100% produktionsbonus, og en fabrik, et fabrikskompleks og et atomkraftværk får tilsammen 150% produktionsbonus.
    
    En by kan kun have et vandkraftværk, kraftværk eller atomkraftværk.

en: Reduces the amount of pollution generated by production in a city by 50%.  It also increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in the city: a Factory and a Nuclear Plant together give a 75% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Nuclear Plant together give a 150% production bonus.
    
    A city can only have one Hydro Plant, Power Plant, or Nuclear Plant.
da: Reducerer mængden af forurening fra produktion i en by med 50%. Det øger også skjoldproduktionen fra en fabrik eller et fabrikskompleks i byen: en fabrik og et atomkraftværk giver tilsammen 75% produktionsbonus, og en fabrik, et fabrikskompleks og et atomkraftværk giver tilsammen 150% produktionsbonus.
    
    En by kan kun have et vandkraftværk, kraftværk eller atomkraftværk.

en: Reduces the corruption in a city by 50%.  Under a Democracy, a Courthouse makes 1 unhappy citizen content.  Also halves the effective distance to the capital, for the purpose of calculating revolt cost.
da: Reducerer korruptionen i en by med 50%. Under et demokrati vil en retssal gøre en ulykkelig borger glad. Desuden halveres den effektive afstand til hovedstaden, med hensigt på at kalkulere oprørsomkostninger.

en: Reduces the effect of Cathedrals.
da: Reducerer effekten af katedraler.

en: Reduces the unhappiness caused by military units outside the city by 2 under Democracy and 1 under Republic.  This improvement has no effect under other governments.
da: Reducerer ulyksaligheden som skabes af militære enheder udenfor byen med 2 under demokrati og 1 under republik. Denne forbedring har ingen effekt under andre styreformer.

en: Refining
da: Raffinering

en: Refresh
da: Opfrisk

en: Refrigeration
da: Nedkøling

en: Rejected connection from %s with invalid name.
da: Nægtet opkobling fra %s med ugyldigt navn.

en: Remove
da: Fjern

en: Remove this preset?
da: Fjern denne indstilling?

en: Removed
da: Fjernet

en: Removed player %s from the game.
da: Fjernede spiller %s fra spillet.

en: Removing player %s.
da: Fjernet spiller %s.

en: Rename
da: Ændr navn

en: Rename City
da: Omdøb by

en: Rename Worklist
da: Omdøb arbejdsliste

en: Rename worklist
da: Omdøb arbejdsliste

en: Report
da: Rapporter

en: Report bugs to <%s>.
da: Rapportér fejl, unoder og/eller 'bugs' til <%s>.

en: Reports
da: Rapporter

en: Republic
da: Republik

en: Reputation
da: Rygte

en: Requirement:
da: Krav:

en: Research Lab
da: Forskningslaboratorium

en: Research Speed
da: Forskningstempo

en: Research into technology is a necessity for improving the ability of your civilization to develop new military units and city improvements.
da: Forskning er en nødvendighed for at forbedre en civilisations evne til at bygge nye militære enheder og byforbedringer.

en: Research speed: %d turn/advance | Research speed: %d turns/advance
da[0]: Forskningsfart: %d runder/fremskridt
da[1]: Forskningsfart: %d runder/fremskridt

en: Research speed: no research
da: Forskningstempo: ingen forskning

en: Researching
da: Forsker på

en: Researching %s.
da: Forsker på %s.

en: Researching %s: %d/%d
da: Forsker på %s: %d/%d

en: Researching: %s(%d/%d)
da: Forsker på: %s(%d/%d)

en: Reset Tree
da: Nulstíl træ

en: Resources
da: Resurser

en: Results
da: Resultat

en: Riflemen
da: Moderne infanteri

en: Riflery
da: Skydevåben

en: River
da: Flod

en: Road
da: Vej

en: Road & Rails
da: Vej & Togskinner

en: Road Result/Time:
da: Vej Resultat/Tid:

en: Road Rslt/Time:
da: Vej Rslt/Tid:

en: Roads & Rails
da: Veje & Togskinner

en: Roads and Rails
da: Veje og togskinner

en: Roads and railroads can be built on any square except Ocean.  (To build a road or railroad on a River square, though, you must know Bridge Building.)  Roads and railroads allow your units to move more quickly, and they increase the resources produced in cities.
da: Veje og jernbaner kan bygges på alle felter undtagen på havet. (For at bygge vej eller jernbane på floder, skal du have forsket på brobygning.) Veje og jernbaner lader dine enheder flytte hurtigere og de øger produktionen af ressourcer i byer.

en: Robotics
da: Robotter

en: Rocketry
da: Raketter

en: Roman
da: romersk

en: Rounds
da: Runder

en: Ruler: %s %s
da: Hersker: %s %s

en: Ruleset datafile appears incompatible:
da: Datafilen til regelsættet ser inkompatibel ud:

en: Ruleset datafile claims required option(s) which we don't support:
da: Regelsæt datafil kræver option(er) som ikke er understøttet:

en: Ruleset directory "%s" not found
da: Kunne ikke finde regelopsætningskataloget "%s"

en: Ruleset directory set to "%s"
da: Regelopsætningskataloget er "%s"

en: Running
da: I gang

en: Russian
da: russisk

en: SAM Battery
da: SAM raketbatteri

en: SDI Defense
da: SDI forsvar

en: SETI Program
da: SETI programmet

en: S_paceship
da: Rumski_b

en: Sabotage
da: Sabotér

en: Sabotage City
da: Sabotér by

en: Sabotage Enemy Unit
da: Sabotér fjendtlig enhed

en: Sabotage Improvements
da: Sabotér Forbedringer

en: Sail
da: Sejlskude

en: Same Island
da: Samme ø

en: Sanitation
da: Sanitet

en: Save Game
da: Gem spil

en: Save Settings
da: Gem indstillinger

en: Save failed, cannot find a filename.
da: Gemning af spillet gik ikke, kan ikke finde et filnavn

en: Save failed, cannot write to file %s
da: Gemning mislykkedes, Kan ikke skrive til fil %s

en: Save game to file.
da: Gem spil i fil.

en: Save the current game to file <file-name>.  If no file-name argument is given saves to "<auto-save name prefix><year>m.sav[.gz]".
    To reload a savegame created by 'save', start the server with the command-line argument:
        --file <filename>
    and use the 'start' command once players have reconnected.
da: Gem det nuværende spil i filen <filnavn>. Hvis der ikke gives noget filnavn gemmes spillet i "<auto-lagrings-prefiks><år>m.sav[.gz]"
    For at fortsætte et gemt spil lavet med 'save' kommandoen, så start serveren med kommandolinje-argumentet: 
           -f <filnavn>
    og brug 'start' kommandoen når alle spillerne har koblet op igen.

en: Saved settings to file %s
da: Gemte opsætning i filen %s

en: Savegame compression level
da: Komprimeringsniveau på gemt spil

en: Savegame too old, at least version 1.9.0 required.
da: Den gemte fil er for gammel, versioner fra og med 1.9.0 er understøttet.

en: Science
da: Forskning

en: Science Advisor
da: Videnskabsrådgiver

en: Science Report
da: Forskningsrapport...

en: Science Report...
da: Forskningsrapport...

en: Science:
da: Forskning:

en: Science: %d%%
da: Forskning: %d%%

en: Scientists
da: Forskere

en: Scottish
da: skotsk

en: Sea raiders seen near %s!
da: Pirater set nær %s!

en: Sea units
da: Havenheder

en: Sea units move on Ocean squares and into cities next to Ocean squares.  They can only be built by such cities.  The movement rate of sea units is affected by several wonders (Lighthouse, Magellan's Expedition) and by the advance of Nuclear Power.  Most sea units can attack units on the coast and in coastal cities, but they cannot enter an enemy city to capture it, even if the city is undefended.
da: Søenheder bevæger sig på vandfelter og ind i byer ved siden af vandfelter. De kan kun bygges i sådanne byer. Længden en søenhed kan bevæge sig styres af flere vidundere (Fyrtårn, Magellans Ekspedition) og af opdagelsen af Atomkraft. De fleste søenheder kan angribe enheder på kysten og i kystbyer, men de kan ikke overtage en fjendtlig by, selv ikke hvis den er uforsvaret.

en: Sea-Map
da: Søkort

en: Sea-map
da: Søkort

en: Seafaring
da: Søfart

en: Seals
da: Sæler

en: Seconds to let a client connection block
da: Maksimal klient-blokering (sekunder)

en: See "help timeoutincrease".
da: Se "help timeoutincrease".

en: Select
da: Vælg

en: Select Advance to Steal
da: Vælg fremskridt som skal stjæles

en: Select Improvement to Sabotage
da: Vælg forbedring at sabotere

en: Select Unit(s)
da: Vælg enhed(er)

en: Select a city
da: Vælg en by

en: Select a city:
da: Vælg en by:

en: Select city style:
da: Vælg stíl for byerne:

en: Select connection
da: Vælg opkobling

en: Select destination
da: Vælg destination

en: Select destination:
da: Vælg destination:

en: Select government type:
da: Vælg styreform:

en: Select nation and name
da: Vælg nation og navn

en: Select nation and name:
da: Vælg nation og navn:

en: Select new production
da: Vælg ny produktion

en: Select tax, luxury and science rates
da: Vælg skat, luksus og forskningsniveau

en: Select tax, luxury and science rates:
da: Vælg skat, luksus og forskningsniveau:

en: Select what to pillage:
da: Vælg hvad som skal plyndres:

en: Select your city style
da: Vælg stil for byerne

en: Select your sex
da: Vælg køn

en: Select your sex:
da: Vælg køn:

en: Sell
da: Sælg

en: Sell %s for %d gold?
da: Sælg %s for %d guld?

en: Sell (worth %d gold)
da: Sælg (%d guld værd)

en: Sell All
da: Sælg alt

en: Sell It!
da: Sælg!

en: Sell Obsolete
da: Sælg forældede

en: Sell _All
da: Sælg _alt

en: Sell _Obsolete
da: Sælg f_orældede

en: Sell-Off:
da: Salg:

en: Sell-Off: Results
da: Salg: Resultater

en: Send message to all connections.
da: Sender meddelelsen til alle klienterne.

en: Sending info to metaserver [%s]
da: Sender info til metaserver [%s]

en: Sentry
da: Hold stand

en: Sentry unit
da: Hold stand

en: September
da: september

en: Serbian
da: serbisk

en: Server Name
da: Servernavn

en: Server Name                         Port  Version     Status  Players  Comment
da: Server Navn                         Port  Version     Status  Spillere Kommentar

en: Server Operator: %s
da: Server Operatør: %s

en: Server Opt _initial
da: Server Opt. _initielle

en: Server Opt _ongoing
da: Server _Opt pågående

en: Server Opt initial
da: Server Opt. initielle

en: Server Opt ongoing
da: Server Opt pågående

en: Server Options (initial)
da: Server Optioner (initielle)

en: Server Options (ongoing)
da: Server Optioner (pågående)

en: Server Selection
da: Server valg

en: Server cannot read standard input. Ignoring input.
da: Serveren kan ikke læse fra tastaturet. Ignorerer det.

en: Server capability string: %s
da: Server egenskabsstreng: %s

en: Server opt initial...
da: Server Opt. initielle...

en: Server opt ongoing...
da: Server-indstillinger pågående...

en: Set address for metaserver to report to.
da: Sæt adresse metaserveren skal rapportere til.

en: Set columns shown
da: Sæt ant. kolonner som bliver vist

en: Set local options
da: Sæt lokale tilpasninger

en: Set metaserver info line.
da: Sæt metaserver infolinje.

en: Set one or all AI players to 'easy'.
da: Sæt en eller alle AI-spillere til 'let'.

en: Set one or all AI players to 'experimental'.
da: Sæt en eller alle AI-spillere til 'eksperimental'.

en: Set one or all AI players to 'hard'.
da: Sæt en eller alle AI-spillere til at være vanskelig (hard).

en: Set one or all AI players to 'normal'.
da: Sæt en eller alle AI-spillere til 'normal'.

en: Set server option.
da: Sæt server-option.

en: Set tax, luxury and science rates
da: Vælg skat, luksus og forskningsniveau

en: Sets a player as member of a team. If no team specified, the player is set teamless. Use "" if names contain whitespace. A team is a group of players that start out allied, with shared vision and embassies, and fight together to achieve team victory with averaged individual scores.
da: Sætter en spiller som medlem af et hold. Hvis der ikke er specificeret et hold, vil spilleren blive holdløs. Brug "" hvis navne indeholder mellemrum. Et hold er en gruppe spillere som starter spillet som allierede, med delt vision og ambassader, og slås sammen for at opnå holdsejr med snittet af de individuelle pointsummer.

en: Sets some basic rules; 1 means style of Civ1, 2 means Civ2.
    Currently this option affects the following rules:
      - Apollo shows whole map in Civ2, only cities in Civ1.
    See also README.rulesets.
da: Sætter nogen grundlæggende regler; 1 betyder stil som i Civ1, 2 betyder Civ2. 
    Dette alternativ har indvirkning på følgende regler: 
      - Apolloprogrammet viser hele kortet i Civ2, men kun byer i Civ1.
     Se også README.rulesets

en: Sets the number of turns between rapture growth of a city. If set to n a city will grow after rapturing n+1 turns.
da: Sætter antal runder mellem vækst fra fejring i en by. Når sat til n vil byen vokse efter at have fejret i n+1 runder.

en: Settled Area
da: Befolket område

en: Settlers
da: Nybyggere

en: Settlers and Engineers have the ability to alter terrain squares in several ways.
da: Nybyggere og Ingeniører har evnen til at ændre terrænet på forskellige måder.

en: Settlers and Engineers may also build a fortress.  Units inside a fortress defend at twice their normal strength; also, units inside a fortress must be destroyed one at a time.  See the Combat help section for further details.
da: Nybyggere og ingeniører kan også bygge en fæstning. Enheder i en fæstning forsvarer sig dobbelt så godt som normalt; desuden skal enheder i en fæstning ødelægges en ad gangen. Se på hjælpeafsnitet om kamp for mere information.

en: Settlers are one of the key units in the game.  They can be used to found new cities, irrigate land, build roads, railroads, fortresses and mines, and clean up pollution and nuclear fallout.  Upkeep for Settlers is in food as well as production, and a Settler can die if its supporting city runs out of food.
    
    Settlers may work together to decrease the amount of time required for long projects.  If two or more Settlers are both working on the same task in the same square, their efforts will be added together each turn until the task is finished.  Be careful not to dedicate too many workers to one task, though; excess effort can be wasted, and a group of Settlers is highly vulnerable to enemy attacks.
da: Nybyggere er en af nøgleenhedene i spillet. De kan anvendes til at grundlægge nye byer, bygge overrisling, veje, jernbaner, fæstninger, flybaser og gruber, og rense forurening og radioaktivt affald. Udgifter til nybyggere koster både mad og skjold, og en nybygger kan dø hvis byen som forsørger den løber tør for mad.
    
    Nybyggere og ingeniører kan arbejde sammen for at reducere tiden det tager at fuldføre store projekter. Hvis to eller flere nybyggere og/eller ingeniører arbejder på samme opgave på samme sted, lægges deres indsats sammen hver runde til opgaven er færdig. Sæt ikke for mange nybyggere på en opgave, for da kan indsatsen sløses bort, og en stor gruppe nybyggere/ingeniører er meget udsat for angreb.

en: Settlers are one of the key units in the game.  They can be used to found new cities, irrigate land, build roads, railroads, fortresses, airbases and mines, and clean up pollution and nuclear fallout.  Upkeep for Settlers is in food as well as production, and a Settler can die if its supporting city runs out of food.
    
    Settlers and Engineers may work together to decrease the amount of time required for long projects.  If two or more Settlers and/or Engineers are both working on the same task in the same square, their efforts will be added together each turn until the task is finished.  Be careful not to dedicate too many workers to one task, though; excess effort can be wasted, and a group of Settlers and/or Engineers is highly vulnerable to enemy attacks.
da: Nybyggere er en af nøgleenhedene i spillet. De kan anvendes til at grundlægge nye byer, bygge overrisling, veje, jernbaner, fæstninger, flybaser og gruber, og rense forurening og radioaktivt affald. Udgifter til nybyggere koster både mad og produktion, og en nybygger kan dø hvis byen som forsørger den løber tør for mad.
    
    Nybyggere og ingeniører kan arbejde sammen for at reducere tiden det tager at fuldføre store projekter. Hvis to eller flere nybyggere og/eller ingeniører arbejder på samme opgave på samme sted, lægges deres indsats sammen hver runde til opgaven er færdig. Sæt ikke for mange nybyggere på en opgave, for da kan indsatsen sløses bort, og en stor gruppe nybyggere/ingeniører er meget udsat for angreb.

en: Sewer System
da: Kloaksystem

en: Shakespeare's Theatre
da: Shakespeares teater

en: Shared vision
da: Delt udsyn

en: Shield
da: Skjold

en: Shields
da: Skjolde

en: Show a list of players or connections.
da: Vis en liste over spillerne eller opkoblingene.

en: Show a list of players, or a list of connections to the server.  The argument may be abbreviated, and defaults to 'players' if absent.
da: Viser en liste over spillere, eller en liste over opkoblinger til serveren.Argumentet kan forkortes, og er "players" som standard hvis det mangler.

en: Show combat animation
da: Vis kampanimation

en: Show current scores.
da: Vis pointsummerne som det ligger nu.

en: Show future targets
da: Vis fremtidige mål

en: Show future targets:
da: Vis fremtidige mål:

en: Show help about server commands and server options.
da: Vis hjælp for serverkommandoer og serveroptioner.

en: Show server options.
da: Vis server optioner.

en: Silesian
da: silesisk

en: Silk
da: Silke

en: Since both units have 20 hit points, the odds favor a victory for the defender.  The defender will probably lose somewhere around 40% of its hit points during the fight.  But the outcome is never certain as long as both units have non-zero strengths; the defender might emerge untouched, or it might lose most of its hit points, or it might even lose the battle.
da: Siden begge enheder har 20 træfpoint er det mest sandsynligt at forsvareren vinder. Forsvareren kommer nok til at tabe omtrent 40% af sine træfpoint under kampen. Men udfaldet er aldrig sikkert så længe begge enheder har styrke større end nul;
    forsvareren kan komme derfra uskadt, eller tabe de fleste af sine træfpoint, eller til og med tabe kampen.

en: Singaporean
da: singaporsk

en: Sioux
da: sioux

en: Sir, the diplomat is waiting for your command
da: Deres højhed, diplomaten afventer Deres ordre

en: Sir, the spy is waiting for your command
da: Deres højhed, spionen afventer Deres ordre

en: Size
da: Størrelse

en: Slovenian
da: slovensk

en: Small values give flat maps, higher values give more hills and mountains.
da: Små værdier giver flade kort, højere værdier giver flere bakker og bjerge.

en: Smooth unit move steps
da: Pæne enhedstræk (skridt)

en: Smooth unit moves
da: Pæne enhedstræk

en: Solar Plant
da: Solbaseret kraftværk

en: Sold %d %s for %d gold
da: Solgte %d %s for %d guld

en: Solid unit background color
da: Helfarvet baggrund for enheder

en: Some types of terrain can be mined, which increases the number of resources (shields) produced by that square.
da: Nogen terræntyper kan have grubedrift, som øger antallet ressurser (skjolde) som bliver produceret på det felt.

en: Someone else already has command access level '%s' or better.
da: Nogen andre har allerede adgangsniveau '%s' eller bedre.

en: Sorry, %s is already connected.
da: Beklager, %s er allerede opkoblet.

en: Sorry, no help topic for %s.
da: Beklager, ikke noget hjælpeemne for %s.

en: Sorry, no help topic for %s.
    This page was auto-generated.
da: Beklager, ingen hjælp for %s.
    Denne side blev auto-genereret.

en: Sorry, no new players allowed in this game.
da: Beklager, nye spillere ikke tilladt.

en: Sorry, no observation of AI players in this game.
da: Beklager, man kan ikke observere AI-spillere i dette spil.

en: Sorry, no observation of barbarians in this game.
da: Beklager, ingen observation af barbarer i dette spil.

en: Sorry, no observation of dead players in this game.
da: Beklager, kan ikke betjene døde spillere.

en: Sorry, no reconnections to human-mode players in this game.
da: Beklager, ingen gen-opkoblinger til menneskelige spillere.

en: Sorry, someone else already has that name.
da: Beklager, en anden bruger allerede det navn.

en: Sorry, the '%s' command is not implemented yet.
da: Beklager, kommandoen '%s' er ikke implementeret endnu.

en: Sorry, the Demographics report is unavailable.
da: Beklager, landsoversigten er ikke tilgængelig.

en: Sorry, the game is already running.
da: Beklager, spillet er allerede i gang.

en: Sorry, the game is full.
da: Beklager, du kan ikke deltage. Spillet er fuldt.

en: Sorry, you are not allowed to use server commands.
da: Beklager, du har ikke lov at benytte kommandoer på serveren.

en: Sorry, you do not have access to view option '%s'.
da: Beklager, du har ikke adgang til at se option '%s'.

en: Sorry: cannot upgrade %s.
da: Beklager: kan ikke opgradere %s.

en: Sound bell at new turn
da: Ring en klokke ved ny runde

en: Sp1 F/R/T:
da: Sp2 M/P/H

en: Sp2 F/R/T:
da: Sp2 M/P/H

en: Space Component
da: Rumkomponent

en: Space Components can be differentiated into Propulsion and Fuel Components.  Each pair of them reduces your spaceship's travel time.  You can build up to 8 pairs.
    
    Before you can build any spaceship parts, the Apollo Program wonder must have been built by any player.
da: Rumkomponenter kan deles i fremdrifts- og brændstof-komponenter. Hvert par kan reducere dit rumskibs rejsetid. Du kan bygge op til 8 par.
    
    Før du kan bygge nogen rumkomponenter skal en spiller have bygget Apolloprogrammet.

en: Space Flight
da: Rumfart

en: Space Module
da: Rum-modul

en: Space Modules are the most expensive parts of spaceships.  There are three different types of Space Module:
    
    - Habitation Module: provides living space for 10,000 people.
    
    - Life Support Module: provides food and water for the population of  one Habitation Module.
    
    - Solar Panels: provides the energy needed for any two of the other  Modules.
    
    You can build up to 4 Space Modules of each kind.
    
    Before you can build any spaceship parts, the Apollo Program wonder must have been built by any player.
da: Rum-moduler er de dyreste dele af et rumskib. Det findes 3 slags rum-moduler:
    
    - Boligmodul: har boliger til 10000 mennesker.
    
    - Overlevelsesmoduler: har mad og vand til indbyggere i et boligmodul.
    
    . - Solcellepanelmodul: producerer energi til de to andre moduler.
    
    Man kan bruge op til 4 rum-moduler af hver slags.
    
    Før man kan bygge nogen rumskibsdele skal en spiller have bygget vidunderet Apolloprogrammet.

en: Space Race
da: Rumkapløb

en: Space Structural
da: Rumstruktur

en: Space Structurals form the base of your spaceship.  All other spaceship parts need to be connected to Structurals in order to function.  You can build up to 32 Space Structurals.
    
    Before you can build any spaceship parts, the Apollo Program wonder must have been built by any player.
da: Rumstrukturer danner fundamentet i rumskibet. Alle andre rumskibsdele skal være fæstet til strukturene for at fungere. Du kan bygge op til 32 rumstrukturer.
    
    Før man kan bygge nogen rumskibsdele skal en spiller have bygget vidunderet Apolloprogrammet.

en: Space _Race
da: _Rumkapløb

en: Spaceship
da: Rumskib

en: Spanish
da: spansk

en: Special
da: Speciel

en: Special resources improve the basic terrain type they are on.  The server variable's scale is parts per thousand.
da: Specielle resurser forbedrer terrænnet de er på. Serverens variabelskala er dele pr. tusind.

en: Specials
da: Specielle

en: Spice
da: Krydder

en: Spotless
da: uklanderlig

en: Spy
da: Spion

en: Ssu-ma Ch'ien's
da: Ssu-ma Ch'iens

en: Start Game
da: Start spil

en: Start New Game
da: Start nyt spil

en: Start a game
da: Start et spil

en: Start game automatically?
da: Start spillet automatisk?

en: Start of turn %d
da: Runden begynder %d

en: Start the game, or restart after loading a savegame.
da: Start spillet, eller start igen efter at have indlæst gemt spil.

en: Starting game.
da: Starter spil.

en: Starting gold per player
da: Antal guld pr spiller ved start

en: Starting new log
da: Starter ny log

en: State
da: Status

en: Statue of Liberty
da: Frihedsstatuen

en: Steal
da: Stjæl

en: Steal Technology
da: Stjæl teknologi

en: Steal _Technology
da: Stjæl _teknologi

en: Steal _technology
da: Stjæl _teknologi

en: Stealth
da: Kamuflering

en: Stealth Bomber
da: Stealth bombefly

en: Stealth Fighter
da: Stealth jagerfly

en: Steam Engine
da: Dampmaskinen

en: Steel
da: Stål

en: Stock
da: Beholdning

en: Stock Exchange
da: Børs

en: Strategy and tactics
da: Strategi og taktik

en: Strength values inside the game are actually multiplied by 10, with fractions dropped, so the attacker's strength is 80, and the defender's strength is 202.
da: Styrkeværdier i spillet er i virkeligheden multipliceret med 10, decimaltal bliver droppet, således at angriberens styrke er 80, og forsvarerens styrke er 202.

en: String value too long.  Usage: set <option> <value>.
da: Streng værdi for lang. Brug: set <option> <værdi>.

en: Style of Civ rules
da: Civ regel-stil

en: Submarine
da: Ubåd

en: Submarines have a very high strategic value, but have a weak defence.
da: Ubåde har en meget høj strategisk værdi, men dårligt egetforsvar.

en: Subvert Enemy Unit
da: Omvend fjendtlig enhed

en: Suitable types of terrain can be irrigated.  This requires a nearby source of water: an Ocean or River square, or another square which is irrigated, must be directly adjacent to the target square, to the north, south, east or west.  Irrigating a square causes it to produce some extra food each turn.  In addition, given sufficient technology, you may irrigate a square a second time, turning it into even more productive Farmland.
da: Egnede terræntyper kan overrisles. Dette kræver en vandkilde i nærheden: et hav eller en flod, eller et andet overrislet felt, skal være direkte tilstødende, nord, syd, øst eller vest. At overrisle et felt fører til at den producerer ekstra mad hver runde. Desuden kan du med nødvendig teknologi overrisle feltet endnu en gang, og lave den om til endnu mere produktiv landbrugsjord.

en: Sun Tzu's War Academy
da: Sun Tzus Krigsakademi

en: Super Highways
da: Motorveje

en: Superconductors
da: Superledere

en: Supermarket
da: Supermarked

en: Supported Units
da: Støttede enheder

en: Supported units
da: Støttede enheder

en: Supported units (%d)
da: Støttede enheder (%d)

en: Supported units:
da: Støttede enheder:

en: Suppose a veteran Battleship (A:12, D:12, HP:40, F:2) with 3 movement points attacks a veteran Alpine Troops (A:5, D:5, HP:20, F:1) inside a city built on a Grassland tile, with City Walls and a Coastal Defense.
da: Antag at et veteranslagskib (A:12, F:12, TP:40, F:2) med 3 flyttepoint igen angriber Alpine veteran-tropper (A:5, F:5, TP:20, F:1) inde i en by som er bygget på et græsklædt felt, med bymure og kystforsvar.

en: Suppose a veteran Cannon (A:8, D:1, HP:20, F:1) with 2/3 movement points left attacks a non-veteran Musketeer (A:3, D:3, HP:20, F:1) inside a city with City Walls built on a Forest tile.
da: Antag at en veterankanon (A:8, F:1, TP:20, F:1) med 2/3 flyttepoint igen angriber en ikke-veteran Musketer (A:3, F:3, TP:20, F:1) inde i en by (med bymur) på et skovfelt.

en: Supreme Director
da: Overdiktator

en: Surplus
da: Overskud

en: Surplus: Food, Production, Trade
da: Overskud: Mad, Produktion, Handel

en: Swamp
da: Sump

en: Swamps suffer from an over-abundance of water, making agriculture somewhat problematic.
da: Sumpe har en overflod af vand, som gør landbrug vanskeligt.

en: Swedish
da: svensk

en: Switch server output between 'RFC-style' and normal style.
da: Skift server-udskrifter mellem 'RFC-stil' og normal stil.

en: Synopsis:
da: Sammendrag:

en: THIS IS A BETA VERSION
    Freeciv %s will be released in
    %s, at %s
da: DETTE ER EN BETA VERSION
    Freeciv %s vil snart blive udgivet i
    %s, på %s

en: TIP 1:  Offensive military campaigns are difficult under Republican and Democratic governments unless you give your citizens lots of luxuries to keep them happy.  When conquering other civilizations, it may be helpful to switch to one of the more militant styles of government.
da: Tip 1: Offensive militærkampagner er vanskelige under republikker og demokratier med mindre du giver dine indbyggere meget luksus for at gøre dem glade. Når du erobrer andre civilisationer kan det være nyttigt at skifte til en af de mere militante styreformer.

en: TIP 2:  Scientific advancement requires high levels of trade, which are much easier to achieve under Republican and Democratic governments.  Consider switching to the Republic as soon as you can; gaining advanced technology early in the game puts you at an advantage.
da: Tip 2: Videnskabelige fremskridt kræver store mængder handel, som er meget lettere at opnå under styreformerne republik eller demokrati. Overvej at skifte til republik så tidligt som muligt, for det er vigtig at skaffe sig teknologi så tidligt som muligt for at få et forspring.

en: TIP:  A handful of these can successfully keep the waters around your treasured homeland free of enemy ships.
da: Tip: Et par af disse kan holde havet omkring dit hjemland frit for fjendtlige skibe.

en: TIP:  A very fast unit, which is very useful for hunting down enemy Transports.
da: TIPS:  En meget hurtig enhed som er meget nyttig i jagten på fjendtlige transportskibe.

en: TIP:  Guard Carriers with a handful of fast-moving ships and a battleship, as losing a fully-equipped Carrier is VERY painful and expensive.
da: Tip: Beskyt hangarfartøjer med en håndfuld hurtige skibe og et slagskib da det er meget plagsomt og dyrt at miste et fuldt udstyret hangarskib.

en: TIP:  If an enemy civilization has launched a spaceship, try to quickly build a light spaceship with many propulsion units that will arrive earlier.  The only other option is to capture their capital.
da: Tip: Hvis en fjendtlig civilisation har opsendt et rumskib, så kan du forsøge at bygge et let rumskib med mange fremdriftsenheder som ankommer først. Det andet alternativ er at erobre deres hovedstad.

en: TIP:  You can infiltrate enemy zones by first moving in a Diplomat (or some other unit which ignores ZOC), and then moving regular units onto the square now occupied by the Diplomat. By repeating this process (and optionally leaving some units behind to keep squares occupied), you can make a path through enemy territory.
da: Tip: Du kan infiltrere fjendtlige zoner ved at først flytte en diplomat ind (eller en anden enhed som ignorerer kontrolzoner), og så flytte ind normale enheder til feltet som diplomaten okkuperer. Ved at gentage processen (og eventuelt efterlade enheder for at okkupere felterne), så kan du lave en vej gennem fjendens territorium.

en: Tactics
da: Taktik

en: Tax
da: Skat

en: Tax Rate...
da: Skatteniveau...

en: Tax Rates
da: Skatteniveau

en: Tax:
da: Skat:

en: Tax: %d%%
da: Skat: %d%%

en: Tax:%d Lux:%d Sci:%d
da: Skat:%d Luks%d Forsk:%d

en: Taxmen
da: Skattefogder

en: Team
da: Hold

en: Team victory to %s
da: Holdsejr til %s

en: Tech: Learned From Great Library
da: Teknologi: lært fra Verdensbiblioteket

en: Tech: Learned New Tech
da: Ny teknologi opdaget

en: Techno_logy
da: Tekno_logi

en: Technology
da: Teknologi

en: Temple
da: Tempel

en: Terrain
da: Terræn

en: Terrain     Road   Irrigation     Mining         Transform
da: Terræn      Vej    Overrisling    Grubedrift     Ændring

en: Terrain: %s
da: Terræn: %s

en: Thai
da: thai

en: That name exceeds the maximum of %d chars.
da: Det navn er længere end det maksimale som er %d tegn.

en: The "%s" file is required ... aborting!
da: Den nødvendige fil "%s" mangler...   afslutter!

en: The %s give %d gold
da: %s giver dig %d guld

en: The %s give %s
da: %s giver %s

en: The %s give their seamap
da: %s giver dig sine søkort

en: The %s give their worldmap
da: %s giver dig sine verdenskort

en: The %s give unknown city.
da: %s giver ukendt by bort.

en: The %s gives shared vision
da: %s giver dig udsyn

en: The %s of the %s
da: %2$ss stolte %1$s

en: The %s offerings
da: %s gaver

en: The %s revolt!
da: %s gør oprør!

en: The %s spaceship has arrived at Alpha Centauri.
da: %s-rumskibet er landet på Alfa Centauri.

en: The 'create' command is only available before the game has been started.
da: 'create' kommandoen er kun tilgængelig før spillet er startet.

en: The 'explain' command gives a subset of the functionality of 'help', and is included for backward compatibility.  With no arguments it gives a list of options (like 'help options'), and with an argument it gives help for a particular option (like 'help <option-name>').
da: Kommandoen "explain" har en delmængde af funktionaliteten til kommandoen "help", og er til for bagudkompatibilitet. Uden argumenter giver den en liste over argumenter (som "help options"), og med et argument giver den hjælp for en valgmulighed (som "help <alternativnavn>").

en: The 'firstlevel' command makes no sense from the server command line.
da: 'Førsteniveau'-kommandoen giver ikke mening på server-kommandolinje.

en: The Citizen Management Agent (CMA) helps you manage your cities. It deploys the available workers on the free tiles around the city to achieve maximal city output. It also changes workers to scientists, taxmen, or entertainers, if appropriate. And the CMA has another astonishing ability: whenever possible, it keeps your cities content.
    
    There are various means to tell the CMA what kind of output you would like. Open the city window and click on the CMA tab. There are two kinds of sliders: On the left, you can set a Minimal Surplus for each kind of production; e.g. Gold = +3 means the city earns 3 gold more than it needs to upkeep its improvements. On the right, the sliders let you define by how much you prefer one kind of production to another; setting science to 3 means you prefer a single bulb to three shields (or gold, trade,...). You can set different factors for each kind of production, according to your needs.
    
    If you set up some Minimal Surpluses which are impossible to fulfill, the CMA can't be activated. Whenever the CMA can't fulfill its task in the ongoing game, it passes back control to you. So you'd better not define too high a surplus; instead, use factors to achieve your goals.
    
    The Celebrate checkbox lets your city - celebrate. This will work only with a high luxury rate. See help about 'Happiness'.
    
    Clicking on 'Control city' puts the city under control of the CMA, 'Release city' passes control back to you.
    
    For ease of use, you can save your slider setting as a preset with a name. Click on 'add preset' and enter a name for your setting. You can use this preset in every city by just clicking on its name. Also, you can control your setting from within the city report, in the CMA column. And you can change it from there (use 'change' --> 'CMA'), if you have saved it as a preset.
    
    Use 'Game' --> 'Save Settings' to store your presets permanently.
    
    But beware! If you use the CMA for some of your cities, you will encounter some difficulties with managing cities nearby, by hand. It's best to manage all cities on an island either by hand or by CMA. Read more hints, some background information, and some preset examples in the file README.cma, included with Freeciv.
da: Byforvaltningen hjælper dig med at holde styr på dine byer. Den bruger de tilgængelige arbejdere omkring byen for at opnå størst mulig udbytte. Den ændrer også arbejdere til videnskabsmænd, skatteopkrævere eller underholdere efter behov. Desuden holder Byforvaltningen befolkningen glade hvis den kan.
    
    Man kan styre Byforvaltningen på forskellige måder. Først kan du åbne Byforvaltningssiden i bydialogen. Der findes der 2 typer lister. Til venstre indstiller man mindste overskud for hver type produktion, f.eks. Guld = +3 betyder at byen tjener 3 guld mere end den behøver for at betale sine udgifter. Til højre findes der lister hvor man indstiller den relative værdi for forskellige produktioner; at sætte forskning til 3 betyder at man foretrækker 1 enhed forskning lige så meget som 3 enheder produktion (eller guld, handel, ......). Man kan sammensætte forskellige faktorer for hver slags produktion efter sine egne ønsker. 
    
    Hvis man sætter et minimumsoverskud som det ikke er mulig at opnå, vil Byforvaltningen ikke blive benyttet. Hvis byforvaltningen under spillets gang opdager at den ikke kan opnå et mindsteoverskud så stopper den med at styre. Sæt derfor ikke for høje mindsteoverskud. Brug faktorene i stedet. 
    
    Afkrydsningsboksen "Fejr" lader byen fejre. Det går kun an med høj luksus. Se hjælp om "Luksus".
    
    Man kan gemme listeindstillingene med et navn. Klik på 'Tilføj forhåndsindstillet valg' og angiv et navn for indstillingen. Man kan bruge denne indstilling i hver by ved at klikke på dette navn senere. Man kan også styre sine indstillinger fra byalternativenes byforvaltningskolonne. Derfra kan man ændre det (brug "ændr"-->"Byforvaltning"), hvis man har gemt det som et forhåndsindstillet valg.
    Brug "Spil"-->"Gem indstillinger" for at gemme forhåndsindstillingerne permanent.
    Advarsel! Hvis man bruger Byforvaltningen på nogen byer kan man få problemer med at håndtere byer som ligger i nærheden som styres manuelt. Det bedste er at styre alle byer enten med byforvaltning eller manuelt. Se også README.cma

en: The Corporation
da: Bureaukrati

en: The Five Greatest Cities in the World!
da: De fem mest enestående byer i verden!

en: The Freight unit replaces the Caravan, and moves at twice the speed.
da: Fragt-enheden erstatter karavanen, og bevæger sig dobbelt så raskt.

en: The Greatest Civilizations in the world.
da: De vigtigste civilisationer i verden.

en: The Helicopter is a very powerful unit, as it can both fly and conquer cities.  Care must be exercised, because Helicopters lose a small amount of health for every turn not spent in a city, unless you have the United Nations wonder.
da: Helikopteren er en meget kraftig enhed, da den både kan flyve og erobre byer. Det er vigtig at passe på, siden helikoptere mister en lille mængde helse for hver runde som de ikke er i en by, hvis man ikke har vidunderet De Forenede Nationer.

en: The Republic
da: Republik

en: The Space Race is a second option to win the game, besides eliminating all other civilizations.  If your spaceship arrives first at Alpha Centauri, the game is over and you have won. (However it is possible for this option to be off as a server option.)
da: Rumkapløbet er en anden måde at vinde spillet på, ved siden af at eliminere alle de andre civilisationer. Hvis dit rumskib ankommer til Alfa Centauri først er spillet forbi, og du har vundet. (Men det er muligt at deaktivere denne mulighed som et serveralternativ.)

en: The Wheel
da: Hjulet

en: The amount of stored food will be set to half full whenever a city with a Granary shrinks or grows. This helps a city to grow faster and more easily withstand famine.
da: Med kornlager bliver mængden af lagret mad sat til halvdelen af maks når en by vokser eller mindsker. Dette hjælper en by med at vokse hurtigere og lettere modstå sult.

en: The attacker's base strength is 8.  Veteran status makes this 12, but because it only has 2/3 movement points its final strength is 8.
da: Angriberens grundstyrke er 8. Veteranstatus gør dette til 12, men fordi den bare har 2/3 flyttepoint igen bliver den endelige styrke 8.

en: The attacker's strength is 12, raised to 18 because of veteran status.
da: Angriberens styrke er 12, øget til 18 grundet veteranstatus.

en: The capture of your capital does not always lead to civil war.  If you have treated your people with kindness, you are more likely to retain their loyalty.  Each city that is celebrating reduces the chance of civil war, while each revolting city increases the likelihood.
da: At miste hovedstaden fører ikke altid til borgerkrig. Hvis du har behandlet dit folk med godhed, er chancerne større for at folket er loyale mod dig. Hver by som fejrer reducerer chancerne for borgerkrig, mens hver by med oprør øger chancene.

en: The civilization which builds the Great Library gets every advance that at least two other civilizations have achieved.
da: Civilisationen som bygger Verdensbiblioteket får alle fremskridt som mindst to andre civilisationer har opdaget.

en: The civserver will poll the clients with a PING request each time this period elapses. If a client doesn't reply with a PONG before the next server PING request the client is disconnected.
da: Civserveren vil kontakte klienterne med en PING-forespørgsel hver gang dette tidsrum er gået. Hvis en klient ikke svarer med en PONG før den næste PING fra serveren bliber klienten koblet fra.

en: The civserver will wait for upto the value of this parameter in seconds, for all client connection TCP buffers to unblock. Zero means the server will not wait at all.
da: Civserveren vil vente i op til så mange sekunder på at alle klient-opkoblingers TCP-buffere ikke er blokerede. 0 betyder at serveren ikke vil vente overhovedet.

en: The client can fetch this page, too: use the Metaserver button in the connection dialog.  If it never shows any results, check if your WWW browser is using a HTTP proxy; to make civclient use the same proxy, set the $http_proxy environment variable to
    
      http://proxyhost:proxyportnumber/
    
    before starting civclient.
da: Klienten kan også hente denne side: brug Metaserver-knappen i Opkoblingsdialogen. Hvis den aldrig viser noget resultat, så kontrollér om din netlæser bruger en HTTP-proxy; for at få klienten til at bruge samme proxy; sæt $http_proxy systemvariablen til 
    
      http://proxyhost:proxyportnummer/
    
    før du starter civclient.

en: The client has a primitive chat interface.  The lines you type are sent to all players, except:
da: Klienten har en primitiv snakke-grænseflade. Linjerne du skriver bliver sendt til alle spillerne, undtagen:

en: The client is missing a capability that this server needs.
    Server version: %d.%d.%d%s Client version: %d.%d.%d%s.  Upgrading may help!
da: Klienten mangler en egenskab som denne server behøver.
    Server version: %d.%d.%d%s  Klient version: %d.%d.%d%s.  Det kan hjælpe at opgradere!

en: The command access level controls which server commands are available
    to users via the client chatline.  The available levels are:
        none  -  no commands
        info  -  informational commands only
        ctrl  -  commands that affect the game and users
        hack  -  *all* commands - dangerous!
    With no arguments, the current command access levels are reported.
    With a single argument, the level is set for all existing connections,
    and the default is set for future connections.
    If 'new' is specified, the level is set for newly connecting clients.
    If 'first come' is specified, the 'first come' level is set; it will be
    granted to the first client to connect, or if there are connections
    already, the first client to issue the 'firstlevel' command.
    If a connection name is specified, the level is set for that connection only.
    Command access levels do not persist if a client disconnects, because some untrusted person could reconnect with the same name.  Note that this command now takes connection names, not player names.
da: Kommando-adgangsniveauet styrer hvilke kommandoer som er tilgængelige 
    for brugere via klientens chatlinje. De tilgængelige niveauer er:
        none  -  ingen kommandoer
        info  -  kun informationsgivende kommandoer
        ctrl  -  kommandoer som styrer spillet og spillerne
        hack  -  *alle* kommandoer - farligt!
    Uden argument viser denne kommando det nuværende adgangsniveau.
    Med et argument sættes niveauet for alle nuværende opkoblinger, og standardniveauet sættes for fremtidige opkoblinger.
    Hvis "new" angives, sættes niveauet for nye opkoblinger.
    Hvis "first come" angives, sættes niveauet "first come"; det gives til den første klient som opkobles. Hvis der allerede er opkoblinger gives det til den første klient som giver kommandoen "firstlevel".
    Hvis et opkoblingsnavn angives, sættes niveauet kun for denne opkobling.
    Kommandoniveauet bevares ikke hvis en spiller kobler fra, fordi en ukendt person kan koble til med det samme navn. Læg mærke til at denne kommando nu tager imod opkoblingsnavne, ikke spillernavne.

en: The data path may be set via the environment variable FREECIV_PATH.
da: Datastien kan sættes via (environment) miljøvariablen FREECIV_PATH.

en: The defender's base strength is 3.  Because it is on a Forest tile, its strength becomes 4.5.  It is behind City Walls, so its strength is tripled, to 13.5.  It is a ground unit inside a city, so its strength is increased to 20.25.
da: Forsvarerens grundstyrke er 3. Fordi den står på en skovfelt bliver styrken 4.5. Den er bag en bymur, så styrken tredobles til 13,5. Det er en landenhed inde i en by, så styrken øges til 20,25.

en: The defender's strength is 5, raised to 7.5 due to veteran status. The terrain's defense factor is 1 (no effect).  The Coastal Defense doubles the defender's strength to 15. (The City Walls have no effect against attacking sea units.) The defender is a ground unit inside a city, so its total strength is 22.5.
da: Forsvarerens styrke er 5, som øger til 7,5 pga. veteranstatus. Terrænets forsvars-faktor er 1 (ingen effekt). Kystforsvaret dobler forsvarerens styrke til 15. (Bymure har ingen effekt mod søenheder.) Forsvareren er en landenhed inde i en by, så dens totale styrke bliver 22,5

en: The different types of terrain each have different strengths and drawbacks.  When choosing a place for a new city, make sure there are enough food-producing squares nearby to support your growing population.
da: De forskellige typer terræn har hver sine fordele og ulemper. Når du vælger placering for en ny by, så bør du forsikre dig om at det er nok madproducerende felter i nærheden til at forsørge den voksende befolkning.

en: The firepower of the Battleship is set from 2 to 1.
da: Ildkraften for slagskibet reduceres fra 2 til 1.

en: The firepower of the attacker and defender are also modified.
da: Ildkraften for angriberen og forsvareren er også ændret.

en: The first player to research %s gets an immediate advance.
da: Den første spiller som forsker på %s får et umiddelbart fremskridt.

en: The following clauses have been agreed upon:
da: Følgende punkt er der opnået enighed om:

en: The following server commands are available:
da: Følgende serverkommandoer er tilgængelige:

en: The following table shows the number of turns required for one unit of Settlers to complete an activity. These numbers are reduced to half (rounded up) for Engineers, and they can be reduced further by stockpiling several Settlers/Engineers, doing teamwork.
da: Den følgende tabel viser antal runder det vil tage for en nybygger at fuldføre sin aktivitet. Disse tal bliver reduceret til halvdelen (rundet op) for ingeniører, og de kan reduceres yderligere ved at bruge flere nybyggere/ingeniører som samarbejder.

en: The game cannot be saved before it is started.
da: Spillet kan ikke gemmes før det er startet.

en: The game is already running.
da: Spillet er allerede i gang.

en: The game is over!
da: Spillet er forbi!

en: The game must be running before you can see the score.
da: Spillet skal være i gang for at se pointene.

en: The game will be automatically saved per this number of turns.
    Zero means never auto-save.
da: Spillet vil automagisk gemmes med så mange runders mellemrum.
    0 betyder at man ikke ønsker auto-gemning.

en: The general rule is that a land unit which is adjacent to an enemy occupied square cannot move directly to another square which is also adjacent to an enemy occupied square.  Here an enemy occupied square means a land square with an enemy unit on it.  Adjacency means any of the eight squares surrounding a unit.
da: Generelt vil en landenhed som er på et felt som grænser til et felt med en fjendtlig enhed på ikke kunne flytte sig direkte til et andet felt som også grænser til et felt med en fjendtlig enhed på. Hvert felt har 8 tilgrænsende felter.

en: The maximal number of human and AI players who can be in the game. When this number of players are connected in the pregame state, any new players who try to connect will be rejected.
da: Det største antal menneskelige og datastyrede spillere som kan være med i spillet. Når dette antal spillere er opkoblet under forspillet afvises alle yderligere spillere som forsøger at opkoble.

en: The net benefit of a square for your city depends on your government type as well as city improvements and wonders.
da: Nettofortjenesten fra et felt afhænger af styreform, byforbedringer og vidundere.

en: The normal state of a citizen is contentment.  However, as your cities grow larger, crowding causes citizens to become unhappy. Each citizen in a city after the 4th (that is, the default value of the option unhappysize in the server) will be generated unhappy, instead of content.  If you have a large number of cities (depending on your government as well as the server option cityfactor), the limit on content citizens is reduced to 3.
da: En borgers grundtilstand er glad. Men når en by vokser sig større gør trængslen at indbyggerne bliver misfornøjede. Hver borger i en by efter den fjerde (det er std. værdien på servermuligheden "unhappysize") skabes som ulykkelig i stedet for glad. Hvis man har mange byer (afhænger af styreformen og servermuligheden "cityfactor"), mindskes grænsen til 3.

en: The number of cities an empire needs before it can erupt into civil war is by default 10.  That is, empires with fewer than 10 cities are immune from civil war.  However, this is a server option, and may vary upwards from a minimum of 6.
da: Antal byer som et rige kan have før der bryder borgerkrig ud er normalt 10. Dvs riger med mindre end 10 byer er immune mod borgerkrig. Dette er et serveralternativ, og kan variere opad fra minimum 6.

en: The parties agree on a cease-fire
da: Parterne bliver enige om en våbenhvile

en: The parties agree on a peace
da: Parterne slutter fred

en: The parties create an alliance
da: Parterne allierer sig

en: The player who owns it gets an embassy with all players.
da: Spilleren som ejer det får en ambassade hos alle spillerne.

en: The same seed will always produce the same map; for zero (the default) a seed will be chosen based on the time, to give a random map.
da:   Den samme værdi ('udgangspunkt') vil altid producere samme kort; for 0 (standardværdi)
      vil en værdi vælges baseret på klokkeslettet for at give et tilfældigt kort.

en: The save file contains incomplete map data.  This can happen with old saved games, or it may indicate an invalid saved game file.  Proceed at your own risk.
da: Den gemte fil indeholder fejl med kortdata. Dette kan ske med gamle gemte spil, eller det kan tyde på fejl ved selve filen. Fortsæt på eget ansvar.

en: The savegame uses the classic terrain ruleset which is no longer supported.
da: Den gemte fil bruger den klassiske terræn-regelopsætning som ikke længere er understøttet.

en: The senate passes your bill because of the constant provocations of the %s.
da: Senatet vedtager dit lovforslagt pga de konstante provokationer fra %s.

en: The server is missing a capability that the client needs.
    Server version: %d.%d.%d%s Client version: %d.%d.%d%s.  Upgrading may help!
da: Serveren mangler en egenskab som denne klient behøver.
    Serverversion: %d.%d.%d%s Klientversion: %d.%d.%d%s.
    En opgradering kan hjælpe!

en: The server you tried to connect is too old (1.12.0 or earlier). Please choose another server next time. Good bye.
da: Serveren som du prøvede at koble til er for gammel (1.12.0 eller tidligere). Prøv en anden server næste gang. Farvel.

en: The turn timeout has exceeded its maximum value, fixing at its maximum
da: Rundens tidsfrist har overskredet sin maksimale værdi, sætter til maksimum

en: The turn timeout is smaller than zero, fixing at zero.
da: Rundens tidsfrist er mindre end nul, sætter den til nul.

en: The worklist editor is used to edit both worklists for each city (from the city dialog) and global worklists. Using this editor You can create lists specifying what to build in the turns to come.
da: Arbejdsliste-editoren bruges til at ændre arbejdslisten både for en by og globalt. Med denne editor kan man lave lister over hvad som skal bygges i kommende runder.

en: Theology
da: Teologi

en: Theory of Gravity
da: Gravitationsteorien

en: There are four general types of unit: Land, Sea, Air, and Helicopter.  (Helicopters are sufficiently different from other air units that it is easiest to think of them as a separate unit type.)
da: Det er fire generelle typer enheder: Land, Sø, Luft og Helikopter.(Helikoptere er tilstrækkeligt foskellige fra andre enheder til at det er lettest at tænke på dem som en separat ennhedstype.)

en: There is a trade penalty in all cities smaller than this. The penalty is 100% (no trade at all) for sizes up to notradesize, and decreases gradually to 0% (no penalty except the normal corruption) for size=fulltradesize.  See also notradesize.
da: Der findes en handelsbegrænsning for alle byer mindre en denne værdi. Begrænsningen er 100% (ingen handel) for byer op til notradesize og formindskes gradvis til 0% (ingen begrænsning udover normal korruption) for byer med størrelse fulltradesize. Se også notradesize.

en: There must be at least this many players (connected players or AI's) before the game can start.
da: Der skal være minimum så mange spillere (opkoblede spillere eller AIer)
    før spillet kan starte.

en: There was an error while auto connecting; aborting.
da: Der opstod en fejl under automatisk opkobling, afbryder.

en: These rules differ slightly from previous versions of Freeciv (release 1.8.0 and before) in the following ways:
    - Enemy cities with no units in them no longer impose ZOC.
    - The special case for land units disembarking is new.
da: Disse regler er forskellige fra tidligere versioner af Freeciv (version 1.8.0 og ældre) på følgende måde:
    - Fjendtlige byer uden enheder bevirker ikke længere kontrolzoner.
    - Specialtilfældet for landenheder som flytter fra land er nyt.

en: These steps may vary depending upon the server options, but in general, the steps are:
da: Disse trin kan variere i forhold til serverens indstillinger, men generelt er trinnene:

en: These trade routes have been established with %s:
da: Disse handelsruter har vi etableret med %s:

en: This *completely* removes a player from the game, including all cities and units etc.  Use with care!
da: Dette fjerner en spiller fuldstændigt fra spillet, også alle byer og enheder. Bruges med forsigtighed!

en: This Eternal Treaty
    marks the results
    of the diplomatic work between
    The %s %s %s
    and
    The %s %s %s
da: Denne Evige Aftale
    markerer resultatet
    af det diplomatiske arbejde mellem
    %s %s %s
    og
    %s %s %s

en: This Eternal Treaty
    marks the results of the diplomatic work between
    The %s %s %s
    and
    The %s %s %s
da: Denne Evige Aftale
    markerer resultatet af det diplomatiske arbejde mellem
    %s %s %s
    og
    %s %s %s

en: This Misc. Settings page
da: Dette er indstillingssiden

en: This affects how quickly players can research new technology.
da: Dette påvirker hvor hurtigt spillere kan fremforske ny teknologi.

en: This command ends the game immediately.
da: Denne kommando afslutter spillet med det samme.

en: This command is not currently implemented.
da: Beklager, den kommando er ikke implementeret endnu.

en: This command may only be used before the game has started.
da: Denne kommando kan kun bruges før spillet er startet.

en: This command starts the game.  When starting a new game, it should be used after all human players have connected, and AI players have been created (if required), and any desired changes to initial server options have been made.  After 'start', each human player will be able to choose their nation, and then the game will begin.  This command is also required after loading a savegame for the game to recommence.  Once the game is running this command is no longer available, since it would have no effect.
da: Denne kommando sætter spillet i gang. Når et nyt spil startes, skal kommandoen benyttes efter alle menneskelige spillere er opkoblet, alle eventuelle datastyrede spillere er oprettet, og alle ønskede ændringer af innstillinger udført. Efter "start", kan hver spiller vælge sin nation, og derefter begynder spillet. Når spiller er i gang er denne kommando ikke længere tilgængelig.

en: This flag indicates if city population is reduced after successful attack of enemy unit, depending on its movement type (OR-ed):
      1 = land
      2 = sea
      4 = heli
      8 = air
da: Dette flag styrer om en bys befolkning reduceres efter et vellykket angreb fra fjendtlige enheder, afhængig af deres type (ELLER-af):
      1 = land
      2 = hav
      4 = heli
      8 = luft

en: This is half the length of a side of the square within which the initial units are dispersed.
da: Dette er halv længde af siden på firkanten hvor startenhederne er spredt ud.

en: This is not a normal improvement.  Instead, setting a city's production to Capitalization means its shield production is converted to tax output (money).
da: Dette er ikke en normal forbedring. At sætte en bys produktion til kapitalisering betyder at skjoldproduktionen bliver konverteret til skat (penge!).

en: This is not a normal improvement.  Instead, setting a city's production to Coinage means its shield production is converted to tax output (money, coins!).
da: Dette er ikke en normal forbedring. At sætte en bys produktion til kapitalisering betyder at skjoldproduktionen bliver konverteret til skat (penge!).

en: This is the server for %s
da: Dette er serveren for %s

en: This setting can't be modified after the game has started.
da: Denne indstilling kan ikke ændres efter at spillet er startet.

en: This setting is protected from being modified after the game has started.
da: Denne indstilling er beskyttet mod ændring efter at spillet er startet.

en: This should be a string of characters, each of which specifies a type or status of a civilization, or "player".  Clients will only be permitted to connect to those players which match one of the specified letters.  This only affects future connections, and existing connections are unchanged.  The characters and their meanings are:
        N   = New players (only applies pre-game)
        H,h = Human players (pre-existing)
        A,a = AI players
        d   = Dead players
        b   = Barbarian players
    The first description from the _bottom_ which matches a player is the one which applies.  Thus 'd' does not include Barbarians, 'a' does not include dead AI players, and so on.  Upper case letters apply before the game has started, lower case letters afterwards.
    Each character above may be followed by one of the following special characters to allow or restrict multiple and observer connections:
       * = Multiple controlling connections allowed;
       + = One controller and multiple observers allowed;
       = = Multiple observers allowed, no controllers;
       - = Single observer only, no controllers;
       (none) = Single controller only.
    Multiple connections and observer connections are currently EXPERIMENTAL.
da: Dette bør være en tegnstreng. Hvert tegn ændrer en type eller status for en civilisation, eller "spiller". Klienter kan kun opkobles de spillere hvor en af bogstaverne er ens. Dette påvirker kun fremtidige opkoblinger, så nuværende opkoblinger er uændret. Tegnene og deres betydning er: 
        N   = Ny spiller (gælder kun forspillet)
        H,h = Menneskelig spiller (allerede tilstede)
        A,a = datastyret spiller
        d   = Død spiller
        b   = Barbarisk spiller
    Den første beskrivelse fra _bunden_ som passer på en spiller gælder. Derfor gælder "d" ikke barbarer "a" gælder ikke døde datastyrede spillere osv. Store bogstaver gælder før spillet er startet, små bogstaver derefter.
    Hvert tegn ovenfor kan efterfølges af et af de følgende specialtegn:
        * = Flere kontrollerende opkoblinger er tilladt;
        + = 1 kontrollerende og flere observerende opkoblinger tilladt;
        = = Ingen kontrollerende, kun en observatør;
        (ingen) = Kun en kontrollerende opkobling.
    
    Flere opkoblinger og observatøropkoblinger er EKSPERIMENTELT!

en: This should be a string of characters, each of which specifies the the inclusion of a line of information in the Demographics report.
    The characters and their meanings are:
        N = include Population           P = include Production
        A = include Land Area            E = include Economics
        S = include Settled Area         M = include Military Service
        R = include Research Speed       O = include Pollution
        L = include Literacy
    Additionally, the following characters control whether or not certain columns are displayed in the report:
        q = display "quantity" column    r = display "rank" column
        b = display "best nation" column
    (The order of these characters is not significant, but their case is.)
da: Dette skal være en tekststreng, hvor hvert tegn angiver visningen af en linje med information i demografirapporten.
        N = vis befolkning               P = vis produktion
        A = vis landareal                E = vis økonomi
        S = vis bosat areal              M = vis militærtjeneste
        R = vis forskningshastighed      O = vis forurening
        L = vis læsekyndighed
    Desuden angiver følgende bogstaver om visse kolonner skal vises i rapporten:
        q = vis kolonnen "mængde"       r = vis kolonnen "rang"
        b = vis kolonnen "bedste stat"
    (Rækkefølgen betyder ingenting, men størrelsen på bogstaverne gør det)

en: This stunning technological achievement makes one unhappy citizen content in all cities.
da: Denne imponerende teknologiske præstation gør en ulykkelig borger glad i alle byer.

en: This unit may be built from the start of the game.  It is the weakest unit.
da: Denne enheden kan bygges helt fra starten af spillet.  Det er den svageste enheden.

en: Tile %s
da: Grafikfelt: "%s"

en: Tiles that do not have terrain alterations (farmland, irrigation, mining, fortress, airbase, railroad or road) cannot be pillaged. In addition, terrain conversions and transformations cannot be undone by pillaging.  For example, if you have irrigated a Forest tile to convert it into a Plain, pillaging will not convert it back into a Forest -- to do so, you would have to convert the tile again with a Settler or Engineer.
da: Felter som ikke har landskabsforbedringer (landbrugsjord, overrisling, grube, fæstning, flybase, jernbane eller vej) kan ikke plyndres. Heller ikke landskabsforvandlinger kan ophæves gennem plyndring. Hvis man for eksempel har bygget overrisling på et skovfelt sådan at den forvandles til slette så kan plyndring ikke forvandle landskabet tilbage til skov. For at gøre det skal man forvandle tilbage med en nybygger eller ingeniør.

en: To add an item to the worklist, double-click the desired item in the list of available items. You can also press the Help button to get help on the selected item. Pressing Help with no item selected will display this page.
da: For at tilføje et objekt til en arbejdsliste dobbeltklikker man på det ønskede objekt i listen over tilgængelige objekter. Man kan også trykke på hjælpeknappen for at få hjælp om det valgte objekt. Hvis man trykker på hjælpeknappen uden at et objekt er valgt vises denne hjælp.

en: To get sound you need to download a sound set!
da: For at få lyd skal du installere en lydopsætning.

en: To reach %s we need to obtain %d other technologies first. The whole project will require %d bulbs to complete.
da: For at nå %s behøver vi at anskaffe %d andre teknologier først. Hele projektet kræver %d forskningspoint for at fuldføres.

en: To remove an item from the worklist simply double-click the item to remove. Use the buttons below the worklist to move items up and/or down in the list.
da: For at fjerne et objekt fra arbejdslisten dobbeltklikker man på objektet som skal fjernes. Brug knapperne nedenfor arbejdslisten for at flytte objektet op eller ned i listen.

en: To:
da: Til:

en: Together with a Factory, a Manufacturing Plant increases the shield production in a city by 100%.
da: Sammen med en fabrik øger et fabrikskompleks skjoldproduktionen i en by med 100%.

en: Together with a Library , a Research Lab increases the science production of a city by 100%. Together with a Library and a University, a Research Lab increases the science production of a city by 150%.
da: Sammen med et bibliotek øger et forskningslaboratorium forskningen i en by med 100%. Sammen med et bibliotek og et universitet øger et forskningslaboratorium forskningen i en by med 150%.

en: Together with a Library, a University increases the science production of a city by 100%.
da: Sammen med bibliotek vil et universitet øge forskningsproduktionen i en by med 100%.

en: Together with a Marketplace and a Bank, a Stock Exchange boosts tax and luxury production in a city by 150%.
da: Sammen med en markedsplads og en bank øger børsen skatte- og luksus-produktionen i en by med 150%.

en: Together with the Marketplace improvement, a Bank increases the luxury and tax production within a city by 100%.
da: I tillæg til markedsplads-forbedringen øger en bank produktionen af luksus og skat i en by med 100%.

en: Toggle AI status of player.
da: Skift spillers AI-status.

en: Top Five Cities
da: Top fem byer

en: Total Cost:
da: Total pris:

en: Total players (fill with AIs)
da: Antal spillere (fylder op med datastyrede spillere)

en: Total trade from trade routes: %d
da: Total handel fra handelsruter: %d

en: Totals
da: Totaler

en: Totals:
da: Summer:

en: Totals:                     %9d%9d%9d%9d
da: Totalt:                     %9d%9d%9d%9d

en: Totals:                     %s%9d%s%9d%s%9d%s%9d
da: Totalt:                     %s%9d%s%9d%s%9d%s%9d

en: Totals: ...
da: Totalt: ...

en: Toynbee's
da: Toynbees

en: Trade
da: Handel

en: Trade Advisor
da: Handelsrådgiver

en: Trade Report
da: Handelsrapport

en: Trade Report...
da: Handelsrapport...

en: Trade Routes
da: Handelsruter

en: Trade Routes page
da: Side for handelsruter

en: Trade with %s gives %d trade.
da: Handel med %s giver %d handel.

en: Trade:
da: Handel:

en: Traitors Demand Too Much!
da: Forrædere kræver for meget!

en: Trans. Result/Time:
da: Trans. Resultat/Tid:

en: Trans. Rslt/Time:
da: Trans. Rslt/Tid:

en: Transf_orm Terrain
da: Ændr terræn

en: Transf_orm to %s
da: Ændr til %s

en: Transf_orm to Hills
da: Ændr til bakker

en: Transform
da: Ændr

en: Transform Terrain
da: Ændr terræn

en: Transform terrain
da: Ændr terræn

en: Transform to %s
da: Ændr til %s

en: Travel time:        N/A
da: Rejsetid:           N/A

en: Travel time:     %5.1f years
da: Rejsetid:        %5.1f år

en: Traveler's Report:
da: Rejsende fortæller:

en: Treaty: Alliance
da: Aftale: Alliance

en: Treaty: Broken
da: Aftale: Brudt

en: Treaty: Ceasefire
da: Aftale: Våbenhvile

en: Treaty: Peace
da: Aftale: Fred

en: Treaty: Shared Vision
da: Traktat: Delt vision

en: Trying "%s" tileset.
da: Forsøger "%s" feltsæt.

en: Trying alternative ruleset filename syntax.
da: Prøver med alternativ syntaks for filnavnet til regelfilen.

en: Trying to alloc nation outside of SELECT_RACES_STATE!
da: Forsøger at allokere en nation udenom SELECT_RACES_STATE!

en: Trying to write invalid map data: '%c' %d
da: Prøver at lagre alternativ kort-data: '%c' %d

en: Tundra are broad, cold regions, fit for some agriculture and little else.
da: Tundra er store, kolde områder, som er egnet til noget landbrug og lidet andet.

en: Turk
da: tyrkisk

en: Turn
    Done
da: Runde
    forbi

en: Turn Done
da: Runde forbi

en: Turn-blocking game play mode
da: Rundeblokerende spilmodus

en: Turn-blocking game play: waiting on %s to finish turn...
da: Ventende spillestil: venter på at %s skal blive færdig...

en: Turns
da: Runder

en: Turns per auto-save
da: Runder pr auto-gemning

en: U
da: E

en: U Total
da: K Sum

en: Ukrainian
da: ukrainsk

en: Undefined argument.  Usage: set <option> <value>.
da: Udefineret argument. Brug: set <option> <værdi>.

en: Undefined argument.  Usage: team <player> [team].
da: Udefineret argument.  Brug: team <spiller> [hold].

en: Under Democracy, citizens govern directly by voting on issues. Democracy offers the highest possible level of trade, but also offers the most potential for unhappiness.  There is no corruption during Democracy, but citizens become very upset during wars.
    
    Settlers consume 2 food per turn under Democracy.  Squares with at least 1 trade resource get a trade bonus of 1 under Democracy.
    
    Democratic cities which are celebrating grow at a rate of 1 citizen per turn; see Happiness for details.
    
    There are no taxation limits under Democracy; you can set science, tax or luxuries to 100%.
    
    Under Democracy, military units require 1 production shield each for upkeep.  In addition the following units generate unhappiness:
    
    - Units with an attack strength greater than 0 which are not inside a city, or inside a fortress within 3 squares of a friendly city, generate 2 unhappy citizens.
    
    - Air units with an attack strength greater than 0 which are inside a city generate only 1 unhappy citizen.  Fighters generate no unhappiness.
    
    If a city remains in disorder more than 2 turns under Democratic rule, the citizens will spontaneously revolt and plunge your civilization into Anarchy.
    
    Because (happy) citizens of Democracy believe strongly in the government, their loyalty is unswerving.  Military units of Democratic civilizations cannot be bribed, and Democratic cities cannot be incited to revolt by enemy Diplomats and Spies.
da: Under demokrati styrer indbyggerne direkte ved at stemme om tingene. Demokrati tilbyder det højeste handelsniveau, men også størst mulighed for misfornøjede indbyggere. Det forekommer ingen korruption i et demokrati, men indbyggerne bliver meget oprørt under krig.
    
    Nybyggere forbruger 2 mad hver runde under demokrati. Felter med mindst 1 handel får 1 handel ekstra under demokrati.
    
    Byer som fejrer under demokrati vokser med 1 borger hver runde, se "Lyksalighed" for detaljer.
    
    Det er ingen grænse for hvor meget skat, luksus eller forskning demokratiet kan have.
    
    Under demokrati kræver militæreenheder 1 skjold hver runde i vedligehold. Desuden fører de følgende enheder til ulyksalighed:
    
    - Enheder med angrebsstyrke større end 0 som ikke er i en by eller i en fæstning indenfor 3 felter fra en egen eller allieret by giver 2 ulykkelige borgere.
    
    - Flyenheder med angrebsstyrke større end 0 som er i byer giver kun 1 ulykkelig borger. Kampfly giver ingen ulyksalighed.
    
    Hvis en by forbliver i oprør for mere end 2 runder under demokrati gør alle indbyggerne oprør og civilisationen falder hen i anarki.
    
    De lykkelige borgere i et demokrati har stor tro på styreformen. Krigsenheder som tilhører demokratiske regeringer kan ikke bestikkes, og fjendtlige diplomater og spioner kan ikke starte oprør i demokratiske byer.

en: Under Democracy, citizens govern directly by voting on issues. Democracy offers the highest possible level of trade, but also offers the most potential for unhappiness.  There is no corruption during Democracy, but citizens become very upset during wars.
    
    Settlers consume 2 food per turn under Democracy.  Squares with at least 1 trade resource get a trade bonus of 1 under Democracy.
    
    Democratic cities which are celebrating grow at a rate of 1 citizen per turn; see Happiness for details.
    
    Under Democracy, military units require 1 production shield each for upkeep.  In addition the following units generate unhappiness:
    
    - Units with an attack strength greater than 0 which are not inside a city, or inside a fortress within 3 squares of a friendly city, generate 2 unhappy citizens.
    
    - Air units with an attack strength greater than 0 which are inside a city generate only 1 unhappy citizen.
    
    If a city remains in disorder more than 2 turns under Democratic rule, the citizens will spontaneously revolt and plunge your civilization into Anarchy.
    
    Because (happy) citizens of Democracy believe strongly in the government, their loyalty is unswerving.  Military units of Democratic civilizations cannot be bribed, and Democratic cities cannot be incited to revolt by enemy Diplomats and Spies.
da: Under demokrati styrer indbyggerne direkte ved at stemme om tingene. Demokrati tilbyder det højeste handelniveau, men også størst mulighed for misfornøjede indbyggere. Det forekommer ingen korruption i et demokrati, men indbyggerne bliver meget oprørte under krig.
    
    Nybyggere forbruger 2 mad hver runde under demokrati. Felter med mindst 1 handel får 1 handel ekstra under demokrati.
    
    Byer som fejrer under demokrati vokser med 1 borger hver runde, se "Lyksalighed" for detaljer.
    
    Under demokrati kræver militæreenheder 1 skjold hver runde i vedligehold. Desuden fører de følgende enheder til ulyksalighed:
    
    - Enheder med angrebsstyrke større end 0 som ikke er i en by eller i en fæstning indenfor 3 felter fra en egen eller allieret by giver 2 ulykkelige borgere.
    
    - Flyenheder med angrebsstyrke større end 0 som er i byer giver kun 1 ulykkelig borger. Kampfly giver ingen ulyksalighed.
    
    Hvis en by forbliver i oprør for mere end 2 runder under demokrati gør alle indbyggerne oprør og civilisationen falder hen i anarki.
    
    De lykkelige borgere i et demokrati har stor tro på styreformen. Krigsenheder som tilhører demokratiske regeringer kan ikke bestikkes, og fjendtlige diplomater og spioner kan ikke starte oprør i demokratiske byer.

en: Under Despotism, you are the absolute ruler of your people.  Your control over your citizens is maintained largely by martial law.
    
    Despotism suffers the highest level of corruption of all forms of government.
    
    Settlers consume 1 food per turn under Despotism.  Squares which would normally yield more than 2 units of food, shields or trade suffer a 1-unit penalty (e.g., an irrigated grassland square which would normally yield 3 food only yields 2 food while you are under Despotic rule).  (This penalty is removed if the city is celebrating; see Happiness.)
    
    The maximum rate you can set for science, tax or luxuries is 60%.
    
    Under Despotism, each of your cities can support a number of military units equal to its size without paying shields for upkeep.  (Additional units require 1 production shield each.)
    
    You may impose martial law under Despotism: each military unit inside a city will keep one unhappy citizen content.  (Or at least, unhappy citizens will act content, and will not cause disorder.)
da: Under despotisme er du den absolutte leder af folket. Din kontrol over indbyggerne sker oftest gennem undtagelsestilstand.
    
    Despotisme er mest ramt af korruption af alle styreformerne.
    
    Nybyggere koster 1 mad hver runde under despotisme. Felter som ellers skulle give mere end 2 enheder mad, skjold eller handel, rammes af en reduktion med 1 (f.eks. et græsfelt med overrisling som normalt skulle give 3 mad giver 2 mad under despotisme). (Denne reduktion ophæves hvis byen fejrer, se "Lyksalighed".)
    
    Den højeste sats som kan sættes for skat, luksus eller forskning er 60%.
    
    Under enevælde kan hver by forsørge et antal krigsenheder som er lige så stort som byens størrelse, uden at betale for det. (Hver ekstra enhed koster 1 skjold hver runde.)
    
    Man kan indføre undtagelsestilstand under despotisme: hver krigsenhed i en by holder 1 ulykkelig borger glad. (Eller i det mindste optræder de glade, og vil ikke gøre oprør.)

en: Under Despotism, you are the absolute ruler of your people.  Your control over your citizens is maintained largely by martial law.
    
    Despotism suffers the highest level of corruption of all forms of government.
    
    Settlers consume 1 food per turn under Despotism.  Squares which would normally yield more than 2 units of food, shields or trade suffer a 1-unit penalty (e.g., an irrigated grassland square which would normally yield 3 food only yields 2 food while you are under Despotic rule).  (This penalty is removed if the city is celebrating; see Happiness.)
    
    Under Despotism, each of your cities can support a number of military units equal to its size without paying shields for upkeep.  (Additional units require 1 production shield each.)
    
    You may impose martial law under Despotism: each military unit inside a city will keep one unhappy citizen content.  (Or at least, unhappy citizens will act content, and will not cause disorder.)
da: Under despotisme er du den absolutte leder for folket. Din kontrol over indbyggerne sker oftest gennem undtagelsestilstand.
    
    Despotisme er mest ramt af korruption af alle styreformerene.
    
    Nybyggere koster 1 mad hver runde under despotisme. Felter som ellers skulle give mere end 2 enheder mad, skjold eller handel, rammes af en reduktion med 1 (f.eks. et græsfelt med overrisling som normalt skulle give 3 mad giver 2 mad under despotisme). (Denne reduktion ophæves hvis byen fejrer, se "Lyksalighed".)
    
    Under enevælde kan hver by forsørge et antal krigsenheder som er lige så stort som byens størrelse, uden at betale for det. (Hver ekstra enhed koster 1 skjold hver runde.)
    
    Man kan indføre undtagelsestilstand under despotisme: hver krigsenhed i en by holder 1 ulykkelig borger glad. (Eller i det mindste optræder de glade, og vil ikke gør oprør.)

en: Under Monarchy, a king or queen serves as a hereditary figurehead for your government.
    
    Monarchy suffers the same small amount of corruption that the Republic does.
    
    Settlers consume 1 food per turn under Monarchy.
    
    If a city governed by a Monarchy is celebrating, it will receive a bonus of 1 trade in each square which already produces at least 1 trade.  See Happiness for details.
    
    The maximum rate you can set for science, tax or luxuries is 70%.
    
    Under Monarchy, your cities can support up to 3 military units without paying shields for upkeep.  (Additional units require 1 production shield each.)
    
    You may impose limited martial law under Monarchy: each military unit in a city, up to a maximum of 3, will keep one unhappy citizen content.
da: Under monarki tjener kongen eller dronningen som statsoverhoved for regeringen.
    
    Monarki har lige så meget korruption som republik.
    
    Nybyggere koster 1 mad hver runde under monarki.
    
    Hvis en by fejrer under monarki, får den bonus på 1 handel i hvert felt som allerede giver mindst 1 handel. Se "Lyksalighed" for detaljer.
    
    Det højeste niveau du kan sætte for forskning, skat eller luksus er 70%.
    
    Under monarki kan byer forsørge op til 3 krigsenheder uden at betale for det. (Hver ekstra koster 1 skjold per runde.)
    
    Man kan indføre en begrænset undtagelsestilstand under monarki: hver krigsenhed i en by op til 3 holder 1 ulykkelig borger glad.

en: Under a Republican government, citizens hold an election to select a representative who will govern them; since elected leaders must remain popular to remain in control, citizens are given a greater degree of freedom.  Citizens under the Republic become unhappy easily, but the self-sufficiency of your citizens allows high levels of trade.
    
    Cities under the Republic suffer a small amount of corruption.
    
    Settlers consume 2 food per turn under the Republic.  Squares with at least 1 trade resource get a trade bonus of 1 under the Republic.
    
    Republican cities which are celebrating grow at a rate of 1 citizen per turn; see Happiness for details.
    
    The maximum rate you can set for science, tax or luxuries is 80%.
    
    Under the Republic, military units require 1 production shield each for upkeep.  In addition the following units are considered aggressive units:
    
    - units with an attack strength greater than 0 which are not inside a city or inside a fortress within 3 squares of a friendly city
    
    - air units (including missiles and helicopters, but not fighters) with an attack strength greater than 0, regardless of their location
    
    The citizens of a city will tolerate 1 aggressive unit; subsequent units will generate 1 unhappy citizen each.
da: I en republik vælger indbyggerne en repræsentant som skal regere; eftersom valgte ledere må holde sig populære for at beholde magten har indbyggerne større frihed. Indbyggerne i en republik bliver let ulykkelige, men indbyggernes selvstændighed tillader meget handel.
    
    Det forekommer lille korruption i en republik.
    
    Nybyggere koster 2 mad hver runde under republik. Felter med mindst 1 handel giver 1 handel ekstra i bonus under republik.
    
    En fejrende by i en republik vokser med 1 borger hver runde; se "Lyksalighed" for detaljer.
    
    Det højeste niveau du kan sætte for skat, luksus eller forskning er 80%.
    
    Under republik kræver militærenheder 1 skjold hver runde i vedligehold. Desuden regnes følgende enheder som krigsenheder:
    
    - Enheder med angrebsstyrke mindre end 0 som ikke er i en by eller i en fæstning indenfor 3 felter fra en egen by eller allieret by
    
    - flyenheder (inkluderet missiler og helikoptere, men ikke kampfly) med en angrebsstyrke større end 0, uanset placering
    
    Indbyggerne i en by vil tolerere 1 aggressiv enhed; hver ekstra enhed gør en borger ulykkelig.

en: Under a Republican government, citizens hold an election to select a representative who will govern them; since elected leaders must remain popular to remain in control, citizens are given a greater degree of freedom.  Citizens under the Republic become unhappy easily, but the self-sufficiency of your citizens allows high levels of trade.
    
    Cities under the Republic suffer a small amount of corruption.
    
    Settlers consume 2 food per turn under the Republic.  Squares with at least 1 trade resource get a trade bonus of 1 under the Republic.
    
    Republican cities which are celebrating grow at a rate of 1 citizen per turn; see Happiness for details.
    
    Under the Republic, military units require 1 production shield each for upkeep.  In addition the following units are considered aggressive units:
    
    - units with an attack strength greater than 0 which are not inside a city or inside a fortress within 3 squares of a friendly city
    
    - air units (including missiles and helicopters) with an attack strength greater than 0, regardless of their location
    
    The citizens of a city will tolerate 1 aggressive unit; subsequent units will generate 1 unhappy citizen each.
da: I en republik vælger indbyggerne en repræsentant som skal regere; eftersom valgte ledere må holde sig populære for at beholde magten har indbyggerne større frihed. Indbyggerne i en republik bliver let ulykkelige, men indbyggernes selvstændighed tillader meget handel.
    
    Det forekommer lille korruption i en republik.
    
    Nybyggere koster 2 mad hver runde under republik. Felter med mindst 1 handel giver 1 handel ekstra i bonus under republik.
    
    En fejrende by i en republik vokser med 1 borger hver runde; se "Lyksalighed" for detaljer.
    
    Under republik kræver militærenheder 1 skjold hver runde i vedligehold. Desuden regnes følgende enheder som krigsenheder:
    
    - Enheder med angrebsstyrke større end 0 som ikke er i en by eller i en fæstning indenfor 3 felter fra en egen by eller allieret by
    
    - flyenheder (inkluderet missiler og helikoptere, men ikke kampfly) med en angrebsstyrke større end 0, uanset placering
    
    Indbyggerne i en by vil tolerere 1 aggressiv enhed; hver ekstra enhed gør en borger ulykkelig.

en: Under many forms of government, the presence of military units in a city can create contentment by imposing martial law.  Under a Republic or a Democracy, however, military units can cause unhappiness (see Government for details).  It is noted that, in this case, city improvements, such as those mentioned above, do not have any effect on citizens' unhappiness.  This form of unhappiness can be offset by building a Police Station, relevant wonders of the world (such as the Hanging Gardens, J.S. Bach's Cathedral, the Cure for Cancer, Shakespeare's Theatre, and, of course, the Women's Suffrage; note, however, that the Michelangelo's Chapel will not have an effect in this case, since it counts as a Cathedral in every city or double effects of Cathedrals, depending on ruleset), or converting part of your trade into luxuries.
da: Under mange styreformer kan tilstedeværlsen af krigsenheder skabe glade borgere ved at indføre undtagelsestilstand. Under republik eller demokrati kan krigsenheder derimod skabe ulyksalighed (se mere info om de enkelte styreformer). I dette tilfælde hjælper det ikke med de ovennævnte byforbedringer. Denne form for ulyksalighed kan bekæmpes ved at bygge politistationer, passende vidundere (f.eks. De Hængende Haver, Johann Sebastian Bachs Katedral, Løsning på kræftgåden, Shakespeares Teater, og selvfølgelig Stemmeret for kvinder; bemærk at Michelangelos Kapel ikke har indvirkning på dette tilfælde, siden det regnes som en katedral i hver by, eller dobler katedralens virkning, afhængig af regelopsætningen), eller ved at afsætte en del handel til luksus.

en: Undo
da: Fortryd

en: Unexpected match_result %d (%s) for '%s'.
da: Uventet match_result %d (%s) for '%s'.

en: Unit %s
da: Enhed %s

en: Unit Commands
da: Enhed kommandoer

en: Unit List
da: Enhedsliste

en: Unit Type
da: Enheds-type

en: Unit Type            Upgrade  In-Prog   Active   Shield     Food
da: Enhed-type        Opgrader  Fremdr.   Aktiv    Skjold     Mad

en: Unit selection
da: Valg af enheder

en: Unit: %s(%s%s)
da: Enhed: %s(%s%s)

en: Unit: Attack Failed
da: Enhed: Angreb mislykket

en: Unit: Attack Succeeded
da: Enhed: Angreb vellykket

en: Unit: Bought
da: Enhed: købt

en: Unit: Built
da: Enhed: bygget

en: Unit: Defender Destroyed
da: Enhed: Forsvar knust

en: Unit: Defender Survived
da: Enhed: Forsvar overlevede

en: Unit: Production Upgraded
da: Enhed: Produktion opgraderet

en: Unit: Relocated
da: Enhed: Flyttet

en: United Nations
da: Forenede Nationer

en: Units
da: Enheder

en: Units Present
da: Enheder tilstede

en: Units can be used for three purposes: attack, defense, and reconnaissance.  How useful a particular unit is for each of these roles depends on the unit's strength in attack and defense, and its ability to move.
da: Enheder kan blive brugt til tre funktioner: angreb, forsvar eller udforskning.  Hvor nyttig en enhed er for disse roller kommer an på dens styrke inden for angreb, forsva, og dens bevægelighed.

en: Units page
da: Enheds-side

en: Units present
da: Enheder tilstede

en: Units present:
da: Enheder tilstede:

en: Units regain two extra hitpoints per turn.
da: Enheden får to ekstra træfpoint per runde.

en: Units which have been damaged in combat will regain hit points each turn in which they are not moved.  Normally, a unit which has not moved will regain one hit point per turn.  A land unit in a city with Barracks, or a sea unit in a city with a Port Facility, or an air unit in a city with an Airport, will regain all lost hit points if a full turn is spent (without moving) in the city. Otherwise, a unit which spends a turn in a city regains one third of its base hit points.  A unit which spends a turn on a fortress regains an extra one quarter of its base hitpoints.  Units which are fortified regain an extra hit point.  If a player has the United Nations wonder, that player's units regain an extra two hit points per turn, even for units which have moved.  In addition to all other effects, Helicopters lose two hit points (or gain two hit points less than they otherwise would) each turn that they do not end in a city.  Damaged units in Sentry mode will wake up when they have regained all of their hit points.
da: Enheder som er blevet skadet i kamp vil få træfpoint tilbage hver runde som de ikke flytter sig. Normalt vil en enhed som ikke har flyttet sig få et træfpoint tilbage hver runde. En landenhed i en by med barakker, eller en søenhed i en by med havneområde eller en flyenhed i en by med lufthavn vil få alle træfpointene tilbage hvis de opholder sig en hel runde i byen uden at flytte sig. Ellers får en enhed som opholder sig en runde i en by en tredjedel af sine træfpoint tilbage. En enhed som opholder sig en runde i en fæstning får en fjerdedel af sine træfpoint tilbage. Enheder som er befæstet får et ekstra træfpoint tilbage. Hvis en spiller har vidunderet De Forenede Nationer får spilleren to ekstra træfpoint tilbage for hver runde, det gælder også enheder som har flyttet sig. I tillæg til alle andre ændringer mister helikoptere to træfpoint (eller får to træfpoint mindre end de ellers ville have fået) hver runde som de ikke afslutter i en by. Skadede enheder som holder stand vil vågne op når de har fået alle deres træfpoint tilbage.

en: Units:
da: Enheder:

en: University
da: Universitet

en: Unknown
da: Ukendt

en: Unknown command.  Try '%shelp'.
da: Ukendt kommando. Forsøg '%shelp'.

en: Unknown option '%s'.
da: Ukendt option '%s'.

en: Unknown option name.
da: Ukendt alternativnavn.

en: Unload
da: Aflast

en: Unrecognized option: "%s"
da: Ukendt option: "%s"

en: Up
da: Op

en: Update
da: Opdatér

en: Upgrade
da: Opgradér

en: Upgrade %s to %s for %d gold?
    Treasury contains %d gold.
da: Opgradér %s til %s for %d guld?
    Skatkammeret har %d guld.

en: Upgrade Obsolete Units
da: Opgradér forældede enheder

en: Upgrade Unit!
da: Opgradér enhed!

en: Upgrade as many %s to %s as possible for %d gold each?
    Treasury contains %d gold.
da: Opgradér så mange %s til %s som muligt for %d guld hver?
    Skatkammer har %d guld.

en: Upgrade unit
da: Opgradér enhed

en: Upgrades one obsolete unit per game turn.
da: Opgraderer en forældet enhed hver spilrunde.

en: Upgrading %s to %s costs %d gold.
    Treasury contains %d gold.
da: At opgradere %s til %s koster %d guld.
    Skatkammeret har %d gold.

en: Upkeep
da: Vedligehold

en: Upkeep (Total: %d)
da: Udgifter(Totalt: %d)

en: Upkeep:
da: Vedligehold:

en: Usage: %s [option ...]
    Valid options are:
da: Brug: %s [option ...]
    Gyldige optioner er:

en: Usage: load <filename>
da: Brug: load <filnavn>

en: Usage: timeoutincrease <turn> <turnadd> <value> <valuemult>.
da: Brug: timeoutincrease <runde> <rundetillæg> <værdi> <faktor>.

en: Use a non-privileged account instead.
da: Brug en ikke-priviligeret konto i stedet

en: Useless
da: ubrugelige

en: Using fallback resources - which is OK
da: Bruger reserveresurser - det er OK

en: Value must be an integer.
da: Værdien skal være et heltal

en: Value out of range (minimum: %d, maximum: %d).
da: Værdi udenfor område (minimum: %d, maksimum: %d).

en: Value out of range (minimum: 0, maximum: 1).
da: Værdi udenfor område (minimum: 0, maksimum: 1).

en: Value: "%s", Default: "%s"
da: Værdi: "%s", Std.værdi: "%s"

en: Value: %d, Minimum: %d, Default: %d, Maximum: %d
da: Værdi: %d, Minimum: %d, Std.værdi: %d, Maksimum: %d

en: Value: %d, Minimum: 0, Default: %d, Maximum: 1
da: Værdi: %d, Minimum: 0, Std.værdi: %d, Maksimum: 1

en: Vietnamese
da: vietnamesisk

en: View
da: Kortvindue

en: Viking
da: viking

en: Vision
da: Udsyn

en: Vision:
da: Sigtrækkevidde

en: Wait
da: Vent

en: Waiting
da: Venter

en: Wake up
da: Væk

en: Wake up o_thers
da: Væk _andre

en: Wake up others
da: Væk andre

en: Warlord
da: Krigsherre

en: Warning: '%s' interpreted as '%s', but it is ambiguous.  Try '%shelp'.
da: Advarsel: '%s' tolket som '%s', men dette er ikke nødv. rigtigt.  Forsøg '%shelp'.

en: Warning: Different rulesetdirs ('%s' and '%s') are no longer supported. Using '%s'.
da: Advarsel: Forskellige regelopsætningskataloger ('%s' og '%s') er ikke længere støttet. Bruger '%s'.

en: Warning: the %s option is obsolete.  Use -m to enable the metaserver.
da: Advarsel: optionen %s er forældet. Brug -m for at benytte metaserveren.

en: Warrior Code
da: Krigsetik

en: Warriors
da: Krigere

en: Welcome - this is the introductory help text for the Freeciv server.
    
    Two important server concepts are Commands and Options.
    Commands, such as 'help', are used to interact with the server.
    Some commands take one or more arguments, separated by spaces.
    In many cases commands and command arguments may be abbreviated.
    Options are settings which control the server as it is running.
    
    To find out how to get more information about commands and options,
    use 'help help'.
    
    For the impatient, the main commands to get going are:
      show   -  to see current options
      set    -  to set options
      start  -  to start the game once players have connected
      save   -  to save the current game
      quit   -  to exit
da: Velkommen - dette er den indledende hjælpetekst for Freecivserveren.
    
    To vigtige serverbegreber er kommandoer og alternativer.
    Kommandoer, f.eks. "help", bruges for at kommunikere med serveren.
    Visse kommandoer tager et eller flere alternativer, adskilt af mellemrum.
    I mange tilfælde kan kommandoen og alternativet forkortes. Alternativer er innstillinger som styrer serveren mens den er i gang.
    Husk at kommandoer og alternativer skrives på engelsk.
    
    For at finde ud hvordan man får mere information om kommandoer og 
    alternativer, brug "help help"
    
    De vigtigste kommandoer er:
      show   -  se nuværende alternativer
      set    -  sæt alternativer
      start  -  sæt spillet i gang når spillerne er opkoblet
      save   -  gem det nuværende spil
      quit   -  afslut

en: Welcome to the %s Server at port %d.
da: Velkommen til %s serveren på port %d.

en: Welcome to the %s Server running at %s port %d.
da: Velkommen til %s serveren som kører på %s port %d.

en: Welsh
da: walisisk

en: Whales
da: Hvaler

en: What Nation Will You Be?
da: Hvilken nation vil du være?

en: What To Pillage
da: Hvad skal plyndres

en: What connections are allowed
da: Hvilke opkoblinger er tilladt

en: What do you wish to to?
da: Hvad ønsker du at lave?

en: What is in the Demographics report
da: Hvad er der i demografi-rapporten

en: What nation will you be?
da: Hvilken nation vil du være?

en: What should the new name be?
da: Hvad skal det nye navn være?

en: What should we call our new city?
da: Hvad skal vi kalde vor nye by?

en: What should we name the preset?
da: Hvad skal vi kalde forhåndsvalget?

en: What should we rename the city to?
da: Hvad skal vi omdøbe byen til?

en: Wheat
da: Hvede

en: When a player conquers a city, each City Improvement has this percentage chance to be destroyed.
da: Når en spiller erobrer en by, så har hver byforbedring denne
    procentrisiko for at blive ødelagt.

en: When a player founds a new city, it is checked if there is no other city in citymindist distance. For example, if citymindist is 3, there have to be at least two empty fields between two cities every direction. If it is set to 0 (default), it is overwritten by the current ruleset when the game starts.
da: Når en spiller grundlægger en ny by kontrolleres det om det findes en by i afstand citymindist. For eksempel hvis citymindist er 3 så skal det være mindst 2 felter mellem 2 byer. Hvis det er sat til 0 (standard) så benyttes værdien i regelsættet i stedet.

en: When barbarian leader is killed on a tile without any defending units, the 100 gold ransom is paid, but only to land units and helicopters.
da: Når en barbarhøvding dræbes på et felt uden forsvarende enheder, betales 100 guld i løsepenge, men bare til landenheder og helikoptere.

en: When barbarian leader is killed on a tile without any defending units, the 100 gold ransom is paid, but only to land units.
da: Når en barbarhøvding dræbes på et felt uden forsvarende enheder, betales 100 guld i løsepenge, men kun til landenheder og helikoptere.

en: When built, every civilization's attitude toward you is improved by 25%.
da: Når det bygges færdig vil hver civilisations indstilling til dig forbedres med 25%.

en: When one unit attacks another unit, either the attacker will be destroyed, or the defender will be destroyed -- never both (unless the attacker was a missile).  The outcome depends on several factors, including chance.
da: Når en enhed angriber en anden enhed, bliver enten angriberen ødelagt, eller så bliver forsvareren ødelagt - aldrig begge to (undtaget hvis angriberen var en missil). Udfaldet afhænger af forskellige faktorer, inklusive tilfældigheder.

en: When the game has started, everyone can connect as any player who isn't already connected, including AI players.  Merely connecting to an AI player doesn't make it human controlled; this is an independent server setting.  If you lose connection early in the game and reconnect, use the name you chose for your ruler, not your original nickname!  If the server is reporting on the metaserver, the player names can be found there.
da: Når et spil er sat i gang kan alle koble op som en spiller som ikke allerede er opkoblet, inkluderet datastyrede spillere. At opkoble en datastyret spiller gør den ikke menneskestyret, dette er en uafhængig serverindstilling. Hvis du mister opkoblingen tidligt i spillet og kobler op igen, skal du bruge navnet du valgte som leder, ikke dit originale kaldenavn! Hvis serveren rapporterer til metaserveren kan navnet på spillerne blive fundet der.

en: When the number of cities a player owns is greater than cityfactor, one extra citizen is unhappy before other adjustments; see also unhappysize.  This assumes a Democracy; for other governments the effect occurs at smaller numbers of cities.
da: Når antal byer som en spiller kontrollerer er større end cityfactor, bliver yderligere en indbygger utilfreds før andre faktorer har indvirkning. Se også unhappysize. Dette forudsætter et Demokrati, for andre styreformer er effekten mindre.

en: When you have started building your spaceship, you can see it with the "Spaceship" command in the Report menu.  To see spaceships of other players, select the player in the Players dialog and click "Spaceship".
da: Når manerhar begyndt at bygge rumskibdele kan man se det med kommandoen "Rumskib" i menuen for "Rapporter". For at se andre spilleres rumskibe skal du vælge en anden spiller i spillerdialogen og klikke på "Rumskib".

en: Where to Display Messages
da: Hvor beskeder skal vises

en: Where to Display Messages
    Out = Output window, Mes = Messages window,
    Pop = Popup individual window
da: Hvor skal beskeder vises
    T = Tekstvindue, B = Beskedsvindue,
    E = Eget vindue

en: Where to Display Messages
    Out = Output window, Mes = Messages window, Pop = Popup individual window
da: Hvor skal beskeder vises
    Txt = Tekstvindue, Bsk = Besked vindue, Eget = Eget vindue

en: Where to display messages?
    <b>Out</b>put window ; <b>Mes</b>sages window ; <b>Pop</b>up individual window
da: Hvor skal meddelelserne vises?
    <b>T</b>ekst vindue ; <b>B</b>esked vindue ; <b>E</b>get vindue

en: Whether AI-status toggles with connection
da: Automatisk AI-status

en: Whether angry citizens are enabled
da: Om vrede indbyggere er muligt

en: Whether the poles are separate continents
da: Om polerne er separate kontinenter

en: Whether to allow space race
da: Hvorvidt rumkapløb tillades

en: Whether to enable fog of war
da: Hvorvidt 'fog of war' skal tillades

en: Whether to log player statistics
da: Hvorvidt spillerstatistik skal logges

en: Whether to use natural city names
da: Hvorvidt naturlige bynavne skal benyttes

en: Whichever unit survives the fight has a chance of becoming a veteran, if it was not a veteran already.  If the winner's civilization has the Sun Tzu's War Academy (and if it isn't obsolete), the unit will always become a veteran.  Otherwise, the chance of becoming a veteran is 50%.
da: Den enhed som overlever kampen har mulighed for at blive veteran, hvis den ikke allerede er det. Hvis vinderens civilisation har Sun Tzus Krigsakademi (og det ikke er forældet), bliver enheden altid veteran. Ellers er chancen for at blive veteran 50%.

en: While every game is different, there's a basic strategy which most players follow, especially at the start of the game.
da: Selv om alle spil er forskellige så er der en enkel strategi som de fleste spillere følger, specielt i begyndelsen af spillet.

en: Will continue with disabled sounds.
da: Fortsætter uden lyd.

en: Wine
da: Vindruer

en: With a Barracks, each new land unit built in a city will automatically have Veteran status, which means that its attack and defence strengths are increased by 50%.  Also, damaged land units which stay in town for one full turn without moving are completely restored.
da: Med barakker bliver alle nye landenheder veteraner. Det betyder at deres angrebs- og forsvars-styrke øger med 50%. Skadede landenheder som bliver i byen for en hel runde uden at flytte sig bliver repareret fuldstændigt.

en: With a Barracks, each new unit built in a city will automatically have Veteran status, which means that its attack and defence strengths are increased by 50%.  Also, damaged units which stay in town for one full turn without moving are completely restored.
da: Med barakker får alle nye enheder i byen automatisk veteran status, som betyder at deres angrebs- og forsvars-styrke øges med 50%. Desuden bliver skadede enheder som bliver i byen en hel runde uden at flytte sig fuldstendigt repareret.

en: With no arguments gives some introductory help.  With argument "commands" or "options" gives respectively a list of all commands or all options.  Otherwise the argument is taken as a command name or option name, and help is given for that command or option.  For options, the help information includes the current and default values for that option.  The argument may be abbreviated where unambiguous.
da: Uden noget argument kommer der indledende hjælp. Med argumentet "commands" eller "options" kommer der en liste over alle kommandoer med respektive argumenter. Ellers tolkes argumentet som et kommandonavn eller alternativnavn, og hjælp gives da for denne kommando eller alternativ. For alternativer indeholder hjælpen information om den nuværende værdi og standardværdien. Forkortelser for argumenter kan benyttes hvis det ikke er flertydig.

en: With no arguments, sets all AI players to skill 'experimental', and sets the default level for any new AI players to this.  With an argument, sets the skill level for that player only. THIS IS ONLY FOR TESTING OF NEW AI FEATURES! For ordinary servers, this option has no effect.
da: Uden argument sætter denne kommando alle datastyrede spilleres sværhedsgrad til 'experimental', og sætter standardsværhedsgraden for alle nye datastyrede spillere til dette. Med et argument sætter kommandoen sværhedsgraden kun for den spiller. DETTE ER KUN FOR TESTNING AF NYE AI FUNKTIONER! For normale servere har denne indstilling ingen effekt.

en: With no arguments, sets all AI players to skill level 'easy', and sets the default level for any new AI players to 'easy'.  With an argument, sets the skill level for that player only.
da: Uden argument sætter denne kommando alle datastyrede spilleres sværhedsgrad til "easy", og sætter standardsværhedsgraden for alle nye datastyrede spillere til "easy". Med et argument sætter kommandoen sværhedsgraden kun for den spiller

en: With no arguments, sets all AI players to skill level 'hard', and sets the default level for any new AI players to 'hard'.  With an argument, sets the skill level for that player only.
da: Uden argument sætter denne kommando alle datastyrede spilleres sværhedsgrad til "hard", og sætter standardsværhedsgraden for alle nye datastyrede spillere til "hard". Med et argument sætter kommandoen sværhedsgraden kun for den spiller

en: With no arguments, sets all AI players to skill level 'normal', and sets the default level for any new AI players to 'normal'.  With an argument, sets the skill level for that player only.
da: Uden argument sætter denne kommando alle datastyrede spilleres sværhedsgrad til "normal", og sætter standardsværhedsgraden for alle nye datastyrede spillere til "normal". Med et argument sætter kommandoen sværhedsgraden kun for den spiller

en: With no arguments, shows all server options (or available options, when used by clients).  With an argument, show only the named option, or options with that prefix.
da: Uden argumenter vises alle server-alternativerne (eller de tilgængelige alternativer, når den er benyttet af klienterne). Med et argument, vises kun de valgte alternativene, eller alternativ med det præfiks.

en: Withdraw vision
da: Fjern udsyn

en: Women's Suffrage
da: Stemmeret for kvinder

en: Won_ders
da: _Vidundere

en: Wonder
da: Vidunder

en: Wonder: Finished
da: Vidunder: Fuldført

en: Wonder: Made Obsolete
da: Vidunder: Forældet

en: Wonder: Started
da: Vidunder: Startet

en: Wonder: Stopped
da: Vidunder: Arbejde standset

en: Wonder: Will Finish Next Turn
da: Vidunder: Bliver fuldført næste runde

en: Wonders
da: Vidundere

en: Wonders in City
da: Vidundere i byen

en: Wonders of the World
da: Verdens vidundere

en: Wonders:
da: Vidundere:

en: Work_lists
da: Arbejds_Liste

en: Workers
da: Arbejdere

en: Workers: Happy, Content, Unhappy, Angry
da: Arbejdere: Lykkelige, Glade, Ulykkelige, Vrede

en: Worklist
da: Arbejdsliste

en: Worklist Editor
da: Arbejdsliste-redigering

en: Worklist for city
da: Arbejdsliste for by

en: Worklist page
da: Side for arbejdsliste

en: Worklists
da: Arbejdslister

en: Worklists...
da: Arbejdslister...

en: Works as a City Wall in all cities.
da: Fungerer som bymur i alle byer.

en: Works as if you had a Hydro Plant in every city on the same continent where the wonder is built.  (This reduces pollution and increases the effects of Factories and Mfg. Plants.)
da: Fungerer som om du havde vandkraftværker i alle byer på det samme kontinent som vidunderet er bygget på. (Dette reducerer forurening og øger effekten af fabrikker og fabrik-komplekser.)

en: Works as if you had a Hydro Plant in every city.  (This reduces pollution and increases the effects of Factories and Mfg. Plants.)
da: Fungerer som om du havde et vandkraftværk i hver by. (Dette reducerer forureningen og øger effekten af fabrikker og fabrikskomplekser)

en: World-Map
da: Verdenskort

en: World-map
da: Verdenskort

en: Worthless
da: værdiløse

en: Write current settings as server commands to file.
da: Skriv opsætningen som bliver brugt nu til en fil som serverkommandoer.

en: Writing
da: Skrivekunst

en: Year the game ends
da: Året spillet slutter

en: Year: %s
da: År: %s

en: Yes
da: Ja

en: You already had a city called %s. The city was renamed to %s.
da: Du har allerede en by som hedder %s. Byen blev omdøbt til %s.

en: You already have command access level '%s' or better.
da: Du har allerede adgangsniveau '%s' eller bedre.

en: You are not allowed to set option '%s', so you may not allow it to be set, either.
da: Du har ikke lov til at ændre alternativet '%s', så du kan ikke tillade at det bliver ændret.

en: You are not allowed to set option '%s', so you may not prevent it from being set, either.
da: Du har ikke lov til at ændre alternativet '%s', så du kan ikke forhindre at det bliver ændret.

en: You are not allowed to set this option.
da: Du har ikke lov at sætte denne option.

en: You are not allowed to use this command.
da: Du har ikke lov at bruge denne kommando.

en: You are not owner of %s, you can't accept treaty.
da: Du er ikke ejer af %s, du kan ikke acceptere aftalen.

en: You can build Nuclear units when you have the required advance, and the Manhattan Project wonder has been built by any player.
    
    On impact, the blast will destroy any unit in a 3x3-square area, including friendly units.  When striking a city, the city size is halved, and the surrounding squares are subject to nuclear fallout.
    
    TIP 1:  Nuking the ocean will not generate fallout, and is a most effective (but expensive!!) way of getting rid of enemy ships.
    
    TIP 2:  You may be involved in a situation where you've invaded an enemy country en masse, but the enemy cities are too strong. Before using a Nuclear unit, assemble a gang of Settlers and/or Engineers next to the city and have them ready to fix the fallout on the same turn it occurs!  This minimizes the chance of nuclear winter.  Eco-friendly nukes!
da: Man kan bygge atomvåbenenheder når man har den nødvendige teknologi, og en spiller har bygget Manhattanprojektet.
    
    Ved detonation ødelægger eksplosionen alle enheder i et 3x3-felters kvadrat, inklusive venlige enheder. Hvis du angriber en by, bliver størrelsen halveret og området omkring bliver ramt af radioaktivt affald.
    
    Tip 1: At sprænge atombomber på havet vil ikke føre til radioaktivt udslip, og er den mest effektive (men også dyreste) måde at blive fjendtlige skibe kvit på.
    
    Tip 2: I en situation hvor man har fået stærkt fodfæste i en fjendes land, men ikke kan indtage byerne, samler man på forhånd nogen nybyggere/ingeniører tæt på byerne, som vil være klare til at rense det radioaktive affald som kommer når du angriber med atomvåben. Det reducerer chancerne for atomvinter!

en: You can build Nuclear units when you have the required advance, and the Manhattan Project wonder has been built by any player.
    
    On impact, the blast will destroy any unit in a 3x3-square area, including friendly units.  When striking a city, the city size is halved, and the surrounding squares are subject to nuclear fallout.
    
    TIP 1:  Nuking the ocean will not generate fallout, and is a most effective (but expensive!!) way of getting rid of enemy ships.
    
    TIP 2:  You may be involved in a situation where you've invaded an enemy country en masse, but the enemy cities are too strong. Before using a Nuclear unit, assemble a gang of Settlers next to the city and have them ready to fix the fallout on the same turn it occurs!  This minimizes the chance of nuclear winter.  Eco-friendly nukes!
da: Man kan bygge atomvåbenenheder når man har den nødvendige teknologi, og en spiller har bygget Manhattanprojektet.
    
    Ved detonation ødelægger eksplosionen alle enheder i et 3x3-felters kvadrat, inkluderet venlige enheder. Hvis du angriber en by, bliver størrelsen halveret og området omkring bliver ramt af radioaktivt affald.
    
    Tip 1: At sprænge atombomber på havet vil ikke føre til radioaktivt udslip, og er den mest effektive (men også dyreste) måde at blive af med fjendtlige skibe.
    
    Tip 2: I en situation hvor man har fået stærkt fodfæste i en fjendes land, men ikke kan indtage byerne, samler man på forhånd nogen nybyggere tæt på byerne, som vil være klare til at rense det radioaktive affald som kommer når du angriber med atomvåben. Det reducerer risikoen for atomvinter!

en: You can learn a lot about Freeciv at %s
da: Du kan lære meget om Freeciv på %s

en: You can't incite a revolt in %s.
da: Du kan ikke starte oprør i %s.

en: You executed a %s the %s had sent to establish an embassy in %s for being untrustworthy
da: Du henrettede en %s som %s sendte for at etablere ambassade i %s for at være utroværdig

en: You may also build Airbases, at which your air units may land and refuel.
da: Du kan også bygge flybaser, hvor luftenheder kan lande og fylde brændstof.

en: You might have an old Freeciv resourcefile in /usr/lib/X11/app-defaults
da: Du kan have en gammel Freeciv resursefil i /usr/lib/X11/app-defaults

en: You must select a nation.
da: Du skal vælge en nation

en: You must select your city style.
da: Du skal vælge stil for dine byer.

en: You must select your sex.
da: Du skal vælge dit køn.

en: You must type a legal name.
da: Du skal skrive et gyldigt navn.

en: You probably have an old (circa V1.0) Freeciv resource file somewhere.
da: Du har muligvis en ældre (ca. v1.0) Freeciv resursefil et sted.

en: You say you wanna revolution?
da: Så du vil have revolution?

en: You were rejected from the game: %s
da: Du blev afvist fra spillet: %s

en: You're not associated with a player and the game is starting. Bye.
da: Du er ikke knyttet til en spiller og spillet starter. Farvel.

en: Your %s has arrived at %s.
    What is your command?
da: Din %s er ankommet til %s.
    Hvad er din ordre?

en: Your Caravan Has Arrived
da: Din karavane er kommet frem

en: Your New Government
da: Din nye styreform

en: Your caravan from %s reaches the city of %s.
    What now?
da: Din karavane fra %s når %s.
    Hvad nu?

en: Your civilization starts out under a Despotism.  As your technology improves, you can select other forms of government (listed below). In order to change your form of government, you must start a revolution.  This will cause your civilization to undergo a period of Anarchy (lasting 1-5 turns); at the end of this time, you will be able to choose your new government.
da: Din civilisation begynder med despotisme (enevælde). Efterhånden som din teknologi bliver bedre, kan du vælge andre styreformer (opremset nedenfor). For at ændre styreform skal du starte en revolution. Dette fører til at din civilisation går ind i en periode (1-5 runder) med anarki (regeringsløshed); når denne periode er ovre kan du vælge din nye styreform.

en: Your government type influences your cities' productivity and commerce, your citizens' happiness, and many other game factors.
da: Din styreform har indvirkning på dine byers produktivitet og handel, dine indbyggeres lyksalighed og mange andre faktorer i spillet.

en: Your leader name
da: Dit ledernavn

en: Your name:
da: Dit navn:

en: ZOC
da: Kontrolzone

en: Zones of Control
da: Kontrolzoner

en: Zones of Control, abbreviated as ZOC, is a game concept which prevents you moving freely in zones controlled (or partially controlled) by enemy forces.
da: Kontrolzoner, forkortet til ZOC, er et spilkoncept som hindrer dig fra at bevæge dig frit i zoner som er kontrolleret (eller delvis kontrolleret) af fjendtlige styrker.

en: Zulu
da: zulu

en: _About
da: _Om

en: _Accept treaty
da: _Acceptér aftale

en: _Activate unit
da: _Aktivér enhed

en: _Add preset
da: _Tilføj indstilling

en: _Airlift
da: Flytr_ansport

en: _Auto Attack
da: _Autoangreb

en: _Auto Settler
da: _Autonybygger

en: _Bribe Enemy Unit
da: _Bestik fjendens enhed

en: _Build City
da: _Byg by

en: _Buy
da: _Køb

en: _Cancel
da: _Afbryd

en: _Cancel Treaty
da: _Afbryd aftale

en: _Cancel meeting
da: Aflys møde

en: _Center View
da: Centrér Kortvindue

en: _Change
da: _Ændr

en: _Change...
da: _Ændr...

en: _Cities
da: _Byer

en: _City Style
da: Bystil

en: _Clear Log
da: _Rens log

en: _Close
da: Luk

en: _Connect
da: Kobl til

en: _Copying
da: _Kopierer

en: _Darn
da: _Ups

en: _Delete preset
da: _Slet forhåndsvalg

en: _Demographics
da: _Demografi

en: _Diplomat/Spy Actions
da: _Diplomat/Spion - Handlinger

en: _Disband if build settler at size 1
da: Opløs hvis en bygger nybygger på størrelse 1

en: _Disband unit
da: _Opløs enhed

en: _Disconnect
da: _Kobl ned

en: _Economy
da: _Økonomi

en: _Edit
da: _Ændr

en: _Establish embassy
da: _Etablér ambassade

en: _Establish traderoute
da: _Etablér handelsrute

en: _Export Log
da: _Eksportér log

en: _Find City
da: _Find by

en: _Fortify
da: Be_fæst position

en: _Fortify unit
da: Be_fæst position

en: _Game
da: _Spil

en: _Go to
da: _Gå til

en: _Goal
da: Mål

en: _Goto
da: _Gå til

en: _Goto Location
da: _Gå til

en: _Goto and Close
da: _Gå til og luk

en: _Goto location
da: _Gå til

en: _Government
da: _Styreform

en: _Happiness
da: _Lykke

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Help build Wonder
da: _Hjælp med til at bygge vidunder

en: _Host
da: Server

en: _Intelligence
da: _Efterretning

en: _Investigate City
da: _Inspicér by

en: _Investigate City (free)
da: _Inspicér byen (gratis)

en: _Investigate city
da: _Inspicér by

en: _Investigate city (free)
da: _Inspicér byen (gratis)

en: _Keep moving
da: _Fortsæt

en: _Kingdom
da: _Kongedømme

en: _Launch
da: Opskydning

en: _Leader Name
da: _Leders navn

en: _List present units
da: _List alle enheder

en: _Local Options
da: _Lokale optioner

en: _Meet
da: _Møde

en: _Messages
da: _Beskeder

en: _Misc. Settings
da: _Forskellige indstillinger

en: _Name
da: _Navn

en: _New
da: _Ny

en: _Next city
da: Næste by

en: _No
da: _Nej

en: _Orders
da: _Ordrer

en: _Paradrop
da: Faldskærmsudspring

en: _Players
da: _Spillere

en: _Playing
da: _Spiller

en: _Poison City
da: For_gift byens drikkevand

en: _Poison city
da: For_gift byens drikkevand

en: _Popup
da: Vis _By

en: _Popup City
da: Vis by

en: _Prev city
da: _Forrige by

en: _Quit
da: _Afslut

en: _Ready All
da: Kla_rgør alle

en: _Refresh
da: _Opfrisk

en: _Release city
da: F_rigiv byen

en: _Remove
da: Fje_rn

en: _Reports
da: _Rapporter

en: _Research
da: Forsker på

en: _Sabotage
da: _Sabotér

en: _Sabotage City
da: _Sabotér by

en: _Sabotage Enemy Unit
da: _Sabotér fjendtlig enhed

en: _Sabotage city
da: _Sabotér by

en: _Save Settings
da: Gem ind_stillinger

en: _Science
da: _Forskning

en: _Select...
da: _Vælg...

en: _Sell
da: _Sælg

en: _Sentry
da: Hold _stand

en: _Sentry idle units
da: Inaktive enheder hold _stand

en: _Sentry unit
da: Hold _stand

en: _Spaceship
da: _Rumskib

en: _Steal
da: _Stjæl

en: _Tax Rates
da: _Skatteniveau

en: _Terrain
da: _Terræn

en: _Top Five Cities
da: _Top-fem byer

en: _Trade Routes
da: _Handelsruter

en: _Units
da: _Enheder

en: _Unload
da: Aflast

en: _Upgrade
da: Opgradér

en: _Upgrade unit
da: _Opgradér enhed

en: _View
da: _Kortvindue

en: _Wait
da: Vent

en: _Withdraw vision
da: Tilbagetræk delt _udsyn

en: _Wonders of the World
da: _Verdens vidundere

en: _Worklist
da: _Arbejdsliste

en: _Worklist Editor
da: _Arbejdslisteredigering

en: _Yes
da: _Ja

en: _ZOC
da: Kontrolzone

en: aitoggle <player-name>
da: aitoggle <spillernavn>

en: ambiguous
da: uklar

en: betatest version
da: beta-test version

en: blocked
da: blokeret

en: changeable
da: kan ændres

en: cmdlevel
    cmdlevel <level>
    cmdlevel <level> new
    cmdlevel <level> first
    cmdlevel <level> <connection-name>
da: cmdlevel
    cmdlevel <niveau>
    cmdlevel <niveau> new
    cmdlevel <niveau> first
    cmdlevel <niveau> <opkoblingsnavn>

en: create <player-name>
da: create <spillernavn>

en: custom
da: egendefineret

en: cut <connection-name>
da: cut <opkoblingsnavn>

en: description
da: beskrivelse

en: done
da: færdig

en: easy
da: let

en: easy
    easy <player-name>
da: easy
    easy <spillernavn>

en: empty
da: tom

en: empty worklist
da: tom arbejdsliste

en: entry | entries
da[0]: felt
da[1]: felter

en: error %d (compiled without strerror)
da: fejl %d (kompileret uden 'strerror')

en: exact match
da: eksakt træffer

en: experimental
    experimental <player-name>
da:  
    <spillernavn>

en: explain
    explain <option-name>
da: explain
    explain <optionsnavn>

en: file options: %s
da: fil optioner: %s

en: file: "%s"
da: fil: "%s"

en: fix <option-name>
da: fix <alternativsnavn>

en: fixed
da: rettet

en: fulltradesize must be always bigger than notradesize, keeping old value.
da: fulltradesize skal altid være større end notradesize, beholder den gamle værdi.

en: hard
da: vanskelig

en: hard
    hard <player-name>
da: hard
    hard <spillernavn>

en: help
    help commands
    help options
    help <command-name>
    help <option-name>
da: help
    help commands
    help options
    help <kommandonavn>
    help <alternativnavn>

en: including sample presets,
da: inkluderet eksempel-indstillinger,

en: last message repeated %d time | last message repeated %d times
da[0]: sidste besked gentaget %d gang
da[1]: sidste besked gentaget %d gange

en: load
    load <file-name>
da: load
    load <filnavn>

en: medium
da: middel

en: metainfo <meta-line>
da: metainfo <metalinje>

en: metaserver <address>
da: metaserver <adresse>

en: more
da: mere

en: moving
da: flytter

en: n/a
da: -

en: nd
da: .

en: never
da: aldrig

en: new preset
da: Nyt forhåndsvalg

en: no extra / %d
da: ingen ekstra / %d

en: no maximum,
da: intet maksimum,

en: non-match
da: ikke træffer

en: none
da: ingen

en: normal
    normal <player-name>
da: normal
    normal <spillernavn>

en: notradesize must be always smaller than fulltradesize, keeping old value.
da: notradesize skal altid være mindre end fulltradesize, beholder den gamle værdi.

en: off
da: fra

en: only match
da: eneste træffer

en: rd
da: .

en: read <file-name>
da: read <filnavn>

en: remove <player-name>
da: remove <spillernavn>

en: rulesetdir <directory>
da: rulesetdir <katalog>

en: save
    save <file-name>
da: save
    save <filnavn>

en: see README.cma.
da: se README.cma

en: set <option-name> <value>
da: set <optionsnavn> <værdi>

en: show
    show <option-name>
    show <option-prefix>
da: show
    show <optionsnavn>
    show <optionsprefiks>

en: sound spec-file appears incompatible:
da: lydopsætningen i filen ser inkompatibel ud:

en: sound spec-file claims required option(s) which we don't support:
da: lydopsætningen kræver alternativer som vi ikke understøtter:

en: st
da: .

en: supported options: %s
da: støttede optioner: %s

en: team <player> [team]
da: team <spiller> [hold]

en: th
da: .

en: timeoutincrease <turn> <turninc> <value> <valuemult>
da: timeoutincrease <runde> <rundetillæg> <værdi> <faktor>

en: too long
da: for lang

en: unfix <option-name>
da: unfix <alternativnavn>

en: username %s,
da: brugernavn %s,

en: wall <message>
da: wall <besked>

en: watchtower extra vision range: If set to 0, it has no effect. If larger than 0, the visionrange of a unit is raised by this value, if the unit is inside a fortress and the invention determined by the flag 'Watchtower' in the techs ruleset has been made. Always the larger value of wtowervision and wtowerevision will be used. Also see wtowervision.
da: Ekstra sigtlængde i fæstninger: Hvis sat til 0 har denne ingen effekt. 
    Hvis den nødvendige teknologi er opfundet øges sigtlængden i forhold til 
     denne værdi. Teknologien bestemmes af flaget "Watchtower"
    i regelfilen for teknologier. Den største værdi på wtowervision og 
    wtowerrevision vil blive benyttet. Se også wtowervision.

en: watchtower vision range: If set to 1, it has no effect. If 2 or larger, the vision range of a unit inside a fortress is set to this value, if the necessary invention has been made. This invention is determined by the flag 'Watchtower' in the techs ruleset. Also see wtowerevision.
da: Udsigtstårnets sigtlængde: Har ingen virkning hvis sat til 1. Hvis den er sat til 2 eller højere
    vil enheder i fæstninger få denne sigtlængde forudsat at den nødvendige 
    teknologi er opfundet. Denne teknologi bestemmes af flaget "Watchtower"
    i regelopsætningen for teknologier. Se også wtowerevision.

en: with
da: med

en: with %d wonder
     | with %d wonders
da[0]:  med %d vidunder
da[1]:  med %d vidundere

en: with City Walls
da: med bymure

en: with no wonders
da: uden nogen vidundere

en: write <file-name>
da: write <filnavn>

en: yourself
da: dig selv
