freeciv 1.14.0 - en to fi translation catalogue (2976 entries)

en: 
    
    Note that discovering %s or %s will obsolete any existing %s.
fi: 
    
    Huomaa, että %3$s vanhentuu jos %1$s tai %2$s keksitään.

en: 
    
    The discovery of %s will make %s obsolete.
fi: 
    
    %2$s vanhentuu kun %1$s keksitään.

en: 
    (%d turn/advance) | 
    (%d turns/advance)
fi[0]: 
    (%d vuoro/askel)
fi[1]: 
    (%d vuoroa/askel)

en: 
    (no research)
fi: 
    (ei edistystä)

en: 
    Total trade %d Trade/Year
fi: 
    Kokonaiskauppa %d yksikköä/vuosi

en: u8Improvementsn
fi: u8Rakennushankkeetn

en: u8Unitsn
fi: u8Yksikötn

en: u8Worklistsn
fi: u8Työlistatn

en:       A traderoute already exists between %s and %s!
fi:       Kauppareitti kaupunkien %s ja %s välillä on jo olemassa!

en:       The city of %s already has %d trade routes!
fi:       Kaupungilla %s on jo %d kauppareittiä!

en:      Of course, the owner of that city can still give it to you, in which case the area around the city is shown on your map.  One important thing to note: any units in the field and supported by that city are also transfered (but not those sitting in other cities).  So make sure the other player isn't getting a better deal than you expect.
fi:      Luonnollisesti kaupungin omistaja voi silti antaa sen sinulle, missä tapauksessa kaupunkia ympäröivä alue tulee näkyviin kartallesi. Yksi tärkeä asia huomattavaksi: Kaikki yksiköt kaupungin alueella, tai joita kaupunki ylläpitää, siirtyvät myös kaupassa (paitsi ne, jotka ovat muissa kaupungeissa). Muista varmistaa, että toinen pelaaja ei saa parempaa sopimusta kuin kuvittelet.

en:     A couple of notes:
    
       - You can't give away your capital.
    
       - If you can't see a city on your map, then you can't request it.
fi:     Pari huomautusta:
    
       - Et voi antaa pois pääkaupunkiasi.
    
       - Jos jokin kaupunki ei näy kartallasi, et voi vaatia sitä.

en:     If too much food is being generated, a citizen can be taken off the farmland by clicking on the occupied farmland square.  This citizen can then be transferred to the other duties mentioned previously.
fi:     Jos ruokaa tuotetaan liikaa, asukas voidaan ottaa pois peltotöistä klikkaamalla ko. peltoruutua. Sen jälkeen tämä asukas voidaan siirtää edellä mainittuihin muihin tehtäviin.

en:     If you have established an embassy with another human player, then you can arrange a diplomatic meeting. This is done by going to the `Game' menu, selecting players and clicking on the player with whom you wish to meet.  If you actually have an embassy (denoted by an X) and the other player is connected then a diplomacy menu will pop up.
fi:     Jos sinulla on lähetystö toisen ihmispelaajan luona, voit järjestää diplomaattitapaamisen. Tämä tapahtuu valitsemalla 'Peli'-valikosta 'Pelaajat' ja klikkaamalla sitä pelaajaa, jonka haluat tavata. Jos sinulla on lähetystö (jonka merkkinä on 'X') ja toinen pelaaja on yhdistetty palvelimeen, neuvotteluvalikko avautuu.

en:     If you move all of your citizens into the city and right-click on the central tile of the farmland, the citizens will be rearranged to maximise food production.
fi:     Jos klikkaat oikealla napilla keskimmäistä ruutua, asukkaat järjestetään ruuantuotannon maksimoimiseksi.

en:     In this menu you can choose to:
    
       - Trade Maps (Sea or entire map),
    
       - Trade advances,
    
       - Trade Cities,
    
       - and Give Gold.
fi:     Tästä valikosta voit valita:
    
       - Vaihtaa karttoja (meri- tai maailmankartta),
    
       - Vaihtaa edistysaskelia,
    
       - Vaihtaa kaupunkeja,
    
       - Antaa rahaa.

en:     Keep in mind that with some types of government, military units inside or outside cities can reduce or create unhappiness. Also remember that when a unit is inside a city, it gets a 50% defensive bonus, as if fortified.  When a new city is built, the city starts to build the best available defensive unit from the above list.
fi:     Muista, että joissain hallitusmuodoissa sotilasyksiköt kaupunkien sisällä tai ulkopuolella saattavat lisätä tai vähentää tyytymättömien asukkaiden määrää. Muista myös, että kun yksikkö on kaupungin sisällä, sen puolustuskyky on 50% suurempi, kuten linnoittautuneena. Kun uusi kaupunki perustetaan, se alkaa tuottaa parasta tarjolla olevaa puolustusyksikköä ylläolevasta listasta.

en:     The golden rule of taking care of a city is that there should be at least as many happy citizens as unhappy citizens.  A city where this is not so is labelled with a lightning bolt.  Take care not to let this happen to any of your cities, as unhappy cities produce nothing, and will soon revolt.
fi:     Kaupungista huolehtimisen kultainen sääntö on, että siellä pitäisi olla ainakin yhtä monta onnellista kuin tyytymätöntä asukasta. Muuten kaupunki merkitään salamalla. Älä anna tämän tapahtua yhdellekään kaupungillesi, koska tyytymättömät kaupungit eivät tuota mitään, ja ennen pitkää kapinoivat.

en:     There is no need to trade like for like, by trading say, an advance or city for gold - you can can consider this buying and selling.
fi:     Ei ole mitään pakkoa vaihtaa pelkästä vaihtamisen ilosta esimerkiksi edistysaskelta tai kaupunkia rahaan - voit pitää tätä ostamisena ja myymisenä.

en:   %s from %s (command access level %s), bufsize=%dkb
fi:   %s, yhteys %s (komentotaso %s), puskurikoko = %d kb

en:   (%d more)
fi:   (%d muuta)

en:   - Messages starting with '/' are interpreted as server commands (if the server is recent enough; regular 1.8.0 servers are not) and executed, if you have the required access rights.
fi:  - Rivit, joiden alussa on '/'tulkitaan palvelinkomennoiksi (jos palvelimen versio on tarpeeksi uusi; normaali 1.8.0-palvelin ei ole) ja suoritetaan, mikäli sinulla on riittävän korkea komentotaso.

en:   - Messages starting with 'foo:' are private messages to the player named 'foo'; player names can be abbreviated.
fi:  - Rivit, jotka alkavat esim. 'erkki:' ovat yksityisiä viestejä pelaajalle nimeltä 'erkki'; pelaajien nimiä voi lyhentää.

en:   -M, --Metaserver ADDR	Set ADDR as metaserver address
fi:   -M, -Metaserver ADDR	Aseta ADDR metapalvelimen osoitteeksi

en:   -P, --Plugin PLUGIN	Use PLUGIN for sound output %s
fi:   -P, --Plugin LIITÄNNÄINEN   Käytä LIITÄNNÄISTÄ äänentoistoon %s

en:   -S, --Sound FILE	Read sound tags from FILE
fi:   -S, --Sound TIED	Lue äänitiedot tiedostosta TIED

en:   -a, --autoconnect	Skip connect dialog
fi:    -a, --autoconnect	Ohita liittymisikkuna

en:   -d, --debug NUM	Set debug log level (0 to 3)
fi:   -d --debug NUM	Aseta debug-lokitarkkuus (0 - 3)

en:   -d, --debug NUM	Set debug log level (0 to 4, or 4:file1,min,max:...)
fi:   -d, --debug NUM	Aseta debug-lokitarkkuus (0,1,2,3 tai 4:tiedosto1,min,max:...)

en:   -f, --file FILE	Load saved game FILE
fi:   -f, --file FILE	Lataa tallennettu peli tiedostosta FILE

en:   -g, --gamelog FILE	Use FILE as game logfile
fi:   -g, --gamelog FILE	Käytä tiedostoa FILE pelilokia varten.

en:   -h, --help		Print a summary of the options
fi:   -h, --help		Näytä valintojen yhteenveto

en:   -i, --info INFO	Extra info for the metaserver
fi:   -i, --info INFO	Lisätietoja metapalvelimelle

en:   -l, --log FILE	Use FILE as logfile
fi:   -l, --log FILE	Käytä tiedostoa FILE lokia varten.

en:   -m, --meta		notify metaserver and send server's info
fi:   -m, --meta		Ilmoittaudu ja lähetä tietoa metapalvelimelle

en:   -m, --meta HOST	Connect to the metaserver at HOST
fi:   -m, --meta HOST	Yhdistä välipalvelimeen osoitteessa HOST

en:   -n, --name NAME	Use NAME as name
fi:   -n, --name NAME	käytä nimeä NAME

en:   -p, --port PORT	Connect to server port PORT
fi:   -p, --port PORT	Yhdistä palvelimen porttiin PORT

en:   -p, --port PORT	Listen for clients on port PORT
fi:   -p, --port PORT	Odota client-yhteydenottoja porttiin PORT

en:   -q, --quitidle TIME	Quit if no players for TIME seconds
fi:   -q, --quitidle TIME	Lopeta jos ei pelaajia TIME sekuntiin

en:   -r, --read FILE	Read startup script FILE
fi:   -r, --read FILE	Lue käynnistysskripti tiedostosta FILE

en:   -s, --server HOST	Connect to the server at HOST
fi:   -s, --server HOST	Yhdistä palvelimeen osoitteessa HOST

en:   -t, --tiles FILE	Use data file FILE.tilespec for tiles
fi:   -t, --tiles TIED	Käytä tiedostoa TIED.tilespec kuvitustyylinä

en:   -v, --version		Print the version number
fi:   -v, --version		Näytä versionumero.

en:   Ok
fi:   OK

en:   Original authors:
        (they are no longer involved, please don't mail them!)
fi:   Alkuperäiset tekijät:
        (he ovat jo aikoja sitten irtisanoutuneet tästä, anna heille rauha!)

en:   Pillaging
fi:   Turmeleminen

en:   Present administrators:
fi:   Nykyiset vastuuhenkilöt:

en:   Rivers
fi:  joet

en:  %d connection: |  %d connections:
fi[0]:  %d yhteys:
fi[1]:  %d yhteyttä:

en:  (connection incomplete)
fi:  (yhteys ei ole valmis)

en:  (observer mode)
fi:  (tarkkailijamoodi)

en:  (observer)
fi:  (tarkkailija)

en:  (player %s)
fi:  (pelaaja %s)

en:  (total %d repeat) |  (total %d repeats)
fi[0]:  (%d toisto kaikkiaan)
fi[1]:  (%d toistoa kaikkiaan)

en:  (veteran)
fi:  (konkari)

en:  (with
fi:  (yhdessä askeleen

en:  (worklist)
fi:  (työlista)

en:  - "Exhausted" attackers are weaker: if the attacker has only 1/3 movement point left, its strength is divided by 3; if it has 2/3 movement point, its strength is multiplied by 2/3.  If the attacker has 1 or more movement points left, no further modifications occur.
fi:  - "Uupuneet" hyökkääjät ovat heikompia: jos hyökkääjän liikepisteistä on vain 1/3 jäljellä, sen voimakkuus jaetaan kolmella; jos jäljellä on 2/3 liikepisteistä, sen voimat kerrotaan 2/3:lla. Jos hyökkääjällä on vähintään 1 liikepiste jäljellä, ei enempää muutoksia tehdä.

en:  - A railroad increases the shield resources produced by a square by 50%.  (Depending on server options, railroads may also increase food and trade resources, or may increase shield resources by an amount other than 50%.)
fi:  - Rautatie lisää ruudun raaka-ainetuotantoa 50%. (Palvelimen asetuksista riippuen rautatie voi lisätä myös ruuan ja kauppatavaroiden tuotantoa, tai raaka-ainetuotannon muutos voi olla jotain muuta kuin 50%).

en:  - A road may increase the trade resources produced by some types of terrain.
fi:  - Tie saattaa lisätä joidenkin maastotyyppien kaupankäyntiä.

en:  - Against land units (other than Howitzers) and Helicopters, defending units in a city with City Walls have their strength tripled.
fi:  - Maavoimien yksikköjä (paitsi haupitseja) ja helikoptereita vastaan muurien suojaamassa kaupungissa puolustautuvat yksiköt kolminkertaistavat voimansa.

en:  - An SDI Defense doubles the defender's strength yet again against missile attacks.
fi:  - Tähtien sota -puolustus (SDI) kaksinkertaistaa vielä kerran puolustajan voimat ohjusiskuja vastaan.

en:  - DISORDER
fi: - LEVOTTOMUUKSIA

en:  - Finally, if the defender is a ground unit, and is either fortified or inside a city, its strength is multiplied by 1.5.
fi:  - Lopuksi, jos puolustaja on maavoimien yksikkö ja se on joko linnoittautunut tai kaupungissa, sen voimakkuus kerrotaan 1.5:llä.

en:  - If a Fighter is attacking an Helicopter the firepower of the Helicopter is set to 1.
fi: - Jos hävittäjälentokone hyökkää helikopterin kimppuun, helikopterin tulivoimaksi tulee 1.

en:  - If a ship is attacking a ground unit on land the firepower of both is set to 1.
fi: - Jos laiva hyökkää maalla olevan maayksikön kimppuun, molempien tulivoimaksi tulee 1.

en:  - If the attacker is a ship and the defender is in a city with a Coastal Defense, the defender's strength is doubled.
fi:  - Jos hyökkääjä on laiva ja puolustaja on kaupungissa, johon on rakennettu rannikkopuolustus, puolustajan voimat kaksinkertaistetaan.

en:  - If the attacker is a veteran, its strength is multiplied by 1.5.
fi:  - Jos hyökkääjä on konkari, sen voimakkuus kerrotaan 1,5:llä.

en:  - If the defender is a ship and is inside a city the firepower of the attacker is doubled and the firepower of the ship is set to 1.
fi: - Jos puolustaja on laiva ja kaupungin sisällä, hyökkääjän tulivoima kaksinkertaistuu ja laivan tulivoimaksi tulee 1.

en:  - If the defender is a veteran, then its strength is multiplied by 1.5.
fi:  - Jos puolustaja on konkari, sen voimakkuus kerrotaan 1,5:llä.

en:  - If the defender is an AEGIS Cruiser defending against airborne units (including missiles and Helicopters), the defense is quintupled.
fi:  - Jos kyseessä on ohjusristeilijä puolustautumassa ilma-aluksia (mukaanlukien ohjukset ja helikopterit), puolustuskyky viisinkertaistetaan.

en:  - If the defender is in a fortress (and not a city), its strength is doubled.
fi:  - Jos puolustaja on linnakkeessa (eikä kaupungissa), sen voimat kaksinkertaistetaan.

en:  - Next, the defender's strength is doubled if it is a Pikeman unit defending against a mounted unit.
fi:  - Seuraavaksi puolustajan voimat kaksinkertaistetaan, jos kyseessä on keihäsmies-yksikkö puolustautumassa hevosilla hyökkäävää vihollista vastaan.

en:  - The defender's strength is doubled again if it is in a city with a SAM Battery and the attacker is an air unit (other than an Helicopter) or a missile.
fi:  - Puolustajan voimat kaksinkertaistuvat taas, jos se on kaupungissa, johon on rakennettu ohjuspatteri ja hyökkääjä on ilma-alus (paitsi helikopteri) tai ohjus.

en:  - Then the defender's strength is multiplied by the defense factor of the terrain it occupies.
fi:  - Sitten puolustajan voimakkuus kerrotaan maaston puolustuskertoimella.

en:  - Under Anarchy or Despotism, you will not suffer the normal production penalty for squares which produce more than 2 units of any resource (food, shields or trade).
fi:  - Anarkiassa tai yksinvallassa et kärsi normaalista tuotannonrajoituksesta niillä ruuduilla, jotka tuottavat yli kaksi yksikköä mitä tahansa tuotantopanosta (ruokaa, raaka-aineita tai kauppatavaroita).

en:  - Under Monarchy or Communism, your city will gain the trade bonus of Republican/Democratic governments: 1 bonus trade in any square which already produces at least 1 trade.
fi:  - Monarkiassa ja kommunismissa kaupunkisi saa saman kauppabonuksen kuin tasavallassa ja demokratiassa: yksi ylimääräinen kauppayksikkö kaikille ruuduille, jotka ennestään tuottavat vähintään yhden yksikön verran kauppatavaroita.

en:  - Under a Republic or a Democracy, your city's population will increase by 1 each turn until there is no excess food or until the number of happy citizens is no longer sufficient for celebration.
fi:  - Tasavallassa ja demokratiassa kaupunkisi asukasluku kasvaa yhdellä joka pelivuorolla, kunnes ruuasta ei ole enää riittävästi tuotantoa tai onnellisten asukkaiden määrä ei enää riitä juhlimiseen.

en:  - Units expend no movement points when moving along a railroad. You may ride a railroad indefinitely.
fi:  - Rautatietä pitkin kulkevat yksiköt eivät kuluta liikepisteitä lainkaan. Voit ajella junalla loputtomiin.

en:  - Units use only one third of a movement point when going from one square to an adjacent square, if both squares have a road.
fi:  - Yksiköt käyttävät vain 1/3 liikepistettä siirtyäkseen tietä pitkin ruudulta toiselle.

en:  - celebrating
fi: - juhlii

en:  - farmland
     - irrigation
     - mining
     - a fortress
     - an airbase
     - a railroad
     - a road
fi:  - peltomaa
     - kasteluverkosto
     - kaivos
     - linnake
     - lentokenttä
     - rautatie
     - tie

en:  - happy
fi: - onnellinen

en:  0. Choosing the first city site.
    
        Start the game by wandering around BRIEFLY to find a good place to build the first city.  Don't feel tempted to investigate any yellow-roofed villages yet - they might contain barbarian tribes.  Build the city close to resources and perhaps close to the sea.  Keep in mind that the city you build first will be your capital!  The idea is to balance the quality of the site you find against getting your first city established as early as possible.
fi:  0. Ensimmäisen kaupungin paikan valinta.
    
        Aloita peli LYHYELLÄ tutustumisella lähialueisiin löytääksesi hyvän paikan ensimmäiselle kaupungillesi. Älä anna periksi houkutukselle tutustua olkikattoisiin kyliin vielä - niissä saattaa piileksiä barbaariheimoja. Perusta kaupunki lähelle raaka-aineita ja ehkä lähelle merta. Muista, että ensimmäisestä kaupungistasi tulee valtakuntasi pääkaupunki! Joudut tasapainoilemaan sijainnin laadun ja paikan etsimiseen hukkautuvan ajan välillä.

en:  0. Choosing the first city site.
     1. Mapping the countryside.
     2. Defending the cities.
     3. Deciding which units to build first.
     4. Building agriculture improvements.
     5. Deciding where to build cities.
     6. Taking care of the cities.
     7. Exploring the world.
     8. Things to keep in mind.
     9. Making your own strategy for the game.
    10. Interacting with other players (Diplomacy).
fi:  0. Ensimmäisen kaupungin paikan valinta.
     1. Ympäristön kartoittaminen.
     2. Kaupunkien puolustaminen.
     3. Ensimmäisten tuotettavien yksiköiden valinta.
     4. Maatalouden kehittäminen.
     5. Muiden kaupunkien sijainnista päättäminen.
     6. Kaupungeista huolehtiminen.
     7. Maailman kartoittaminen.
     8. Muistettavat asiat.
     9. Oman pelistrategian kehittäminen.
    10. Muiden pelaajien kanssa asioiminen (diplomatia).

en:  1. Mapping the countryside.
    
        After the capital city has been founded, it will start producing a warrior unit.  These units can be used to rove around exploring the countryside.  Remember, it is risky to leave a city undefended, so perhaps keep the first warrior in the city, and use the following one to explore.  If you started the game with an explorer unit, use that to explore, obviously!
fi:  1. Ympäristön kartoittaminen.
    
        Kun pääkaupunki on perustettu, se alkaa tuottaa sotilasyksikköä. Näitä yksiköitä voidaan käyttää ympäristön tutkimiseen. Muista että kaupungin jättäminen ilman puolustusta on vaarallista, joten ehkä olisi parasta pitää ensimmäinen yksikkö kaupungissa ja käyttää seuraavaa tutkimuksiin. Jos aloitit pelin tutkimusmatkailijayksikön kanssa, käytä luonnollisesti sitä!

en:  10. Interacting with other players (Diplomacy).
    
        Humans and AI differ in many ways, but the most significant is the additional diplomacy that you can take part in with other humans - and no, we are not talking about using spies and diplomats to incite and steal.
fi: 10. Muiden pelaajien kanssa asioiminen (diplomatia).
    
        Ihmiset ja AI eroavat monella tavalla, mutta huomattavin ero on ylimääräinen diplomatia jota voit harjoittaa muiden ihmispelaajien kanssa - emmekä me tarkoita vakoojien ja diplomaattien käyttöä varastamiseen ja yllyttämiseen.

en:  2. Defending the cities.
    
        At this point, defend your cities by always leaving a warrior unit in them.  As your civilization develops units with a greater defense strength, replace the obsolete units with new ones to ensure your cities have maximum defense.  The units most often used for defense are (in order of strength):  Warrior, Phalanx, Pikemen, Musketeers, and Riflemen.
fi:  2. Kaupunkien puolustaminen.
    
        Tässä vaiheessa puolusta kaupunkejasi jättämällä niihin aina taistelijayksikkö. Kun sivilisaatiosi kehittää uusia yksiköitä joiden puolustuskyky on suurempi vaihda vanhentuneet yksiköt niihin varmistaaksesi kaupungeillesi parhaan mahdollisen puolustuksen. Yleisimmin puolustukseen käytetyt yksiköt ovat (voimakkuusjärjestyksessä): taistelija, falangi, keihäsmies, musketööri, kiväärimies.

en:  3. Deciding which units to build first.
    
        After building one or two Warrior units, start building Settlers.  The second Settler can be used to build roads and irrigate the farmland close to the city, and the third can be used to build a new city.  Or, you can use the second Settler to build another city, and use the third Settler for agricultural improvements in the farmland around the cities.  Keep in mind that a large population increases both the amount of productivity and your civilization's research rate.
fi:  3. Ensimmäisten tuotettavien yksiköiden valinta.
    
        Kun olet tuottanut yhden tai kaksi sotilasyksikköä, ala tuottaa uudisraivaajia. Toista uudisraivaajaa voidaan käyttää rakentamaan teitä ja kastelujärjestelmiä kaupungin lähelle, ja kolmatta voidaan käyttää uuden kaupunkin perustamiseen. Tai voit käyttää toista uudisraivaajaa perustamaan kaupungin ja kolmatta viljelysmaan parantamiseen kaupunkien ympärillä. Muista, että suuri asukasluku nostaa sekä tuotannon määrää että sivilisaatiosi tieteen tasoa.

en:  4. Building agriculture improvements.
    
        Each city has an area of farmland around it that can be used for growing food, producing goods, and generating trade.  This can be increased by using Settlers to improve the farmland. The land can be improved with roads, irrigation, mines, and others.
fi:  4. Maatalouden kehittäminen.
    
        Jokaisen kaupungin ympärillä on viljelysmaata, jota voidaan käyttää ravinnon ja hyödykkeiden tuotantoon sekä kaupankäyntiin. Näitä voidaan lisätä käyttämällä uudisraivaajia parantamaan viljelysmaata. Maata voidaan parantaa teillä, kastelujärjestelmillä, kaivoksilla ja muilla.

en:  5. Deciding where to build cities.
    
        The best location for a city is a matter of taste.  A city which is placed near the sea is easier to spot by opponents, but can also serve as a port for sea-going units.  (They also usually need a coastal defense later on.)  The best strategy is to build a few of both, but keep in mind that your opponents will find it harder to locate your city if you don't build it by the sea.
fi:  5. Muiden kaupunkien sijainnista päättäminen.
    
        Paras sijainti kaupungille on makuasia. Vastustajat löytävät rannikolle rakennetun kaupungin helpommin, mutta se voi myös toimia satamana merivoimien yksiköille. Myöhemmin rannikkokaupungit yleensä tarvitsevat rannikkopuolustuksen. Parasta lienee rakentaa muutama kaupunki sekä rannikolle, että sisämaahan, mutta muista että vastustajien on vaikeampi löytää kaupunkisi ellet rakenna sitä rannikolle.

en:  6. Taking care of the cities.
    
        Every city has a band of citizens.  The number of citizens depends on the city's population.  When you click on a city, you can see how the farmland around the city is being used.  You can assign your citizens to the farmland, or they can be scientists, entertainers or taxmen.  Especially at the start of the game, care should be taken to ensure that the citizens are employed so that they maximise growth, trade and production.
fi:  6. Kaupungeista huolehtiminen.
    
        Jokaisella kaupungilla on joukko asukkaita. Asukkaiden määrä riippuu väkimäärästä. Kun klikkaat kaupunkia, näet, kuinka viljelysmaita kaupungin ympärillä käytetään. Voit ohjata asukkaasi töihin viljelysmaille, tai he voivat olla tutkijoita, viihdyttäjiä tai verottajia. Erityisesti pelin alussa on pidettävä huolta, että kaikki asukkaat ovat työllistettyjä, niin että he maksimoivat kasvun, kaupankäynnin ja tuotannon.

en:  7. Exploring the world.
    
        After you have fortified your cities with troops, build Triremes in the cities near the sea.  Use the Triremes to map the world in search of opponents and new lands.  If you are on an island, you should spend less on military and more on expansion.  Or if you are located close to an opponent, it is truly a good idea to make a peace treaty and share the advances you have made. Diplomatic units are very useful here, and WILL pay off later.
fi:  7. Maailman kartoittaminen.
    
        Kun olet linnoittanut joukkoja kaupunkeihisi, rakenna kaleereja rannikkokaupungeissasi. Käytä niitä maailman kartoittamiseen ja vastustajien sekä uusien maiden etsimiseen. Jos olet saarella, käytä vähemmän voimavaroja sotilaisiin ja enemmän laajentumiseen. Jos asustelet lähellä vastustajaa, on todella hyvä ajatus solmia rauhansopimus ja jakaa löytämänne kehitysaskeleet. Diplomaatit ovat erittäin käytännöllisiä näissä asioissa, ja maksavat itsensä takaisin myöhemmin.

en:  8. Things to keep in mind.
    
      - What the next advance you'll need is.
    
      - What your tax, luxury and research rates are currently set to.
    
      - Treaties are often broken, so don't neglect defense...
    
      - Some wonders can be made obsolete by the development of certain advances.
fi:  8. Muistettavat asiat.
    
     - Mikä on seuraava tarvitsemasi kehitysaskel.
    
     - Mitkä ovat veroasteesi tällä hetkellä.
    
     - Sopimukset rikotaan helposti, joten älä unohda puolustusta...
    
     - Joidenkin ihmeiden vaikutus voidaan kumota tiettyjen kehitysaskelien kehittämisellä.

en:  9. Making your own strategy for the game.
    
        These basic concepts will allow you to play the game pretty well, especially in the beginning of the game.  But to improve, you need to study the various units and advances, and PRACTICE, PRACTICE, PRACTICE!  Freeciv has many twists, so if you haven't played a similar game before, try consulting the Freeciv WWW pages at http://www.freeciv.org/
    You'll find more tips for playing, and details of how to contact other players.
fi:  9. Oman pelistrategian kehittäminen.
    
        Nämä perusohjeet auttavat sinua mukavasti alkuun pelaamisessa. Kehittyäksesi pelaajana sinun täytyy opiskella eri yksiköiden ja kehitysaskelten ominaisuuksia, ja HARJOITELLA, HARJOITELLA ja HARJOITELLA! Freeciv on monimutkainen peli, joten ellet ole pelannut samankaltaisa peliä aikaisemmin, tutustu Freecivin WWW-sivustoon osoitteessa http://www.freeciv.org/
    Löydät sieltä lisää pelivinkkejä ja ohjeita yhteyden ottamiseen muiden pelaajien kanssa.

en:  Buy
fi:  Osta

en:  Choose Your Diplomat's Strategy
fi:  Valitse diplomaattisi tehtävä

en:  Civil War
fi:  Sisällissota

en:  Combat example 1
fi:  Taisteluesimerkki 1

en:  Combat example 2
fi:  Taisteluesimerkki 2

en:  Connect to Freeciv Server
fi:  Yhdistä Freeciv-palvelimeen

en:  M goods
fi:  M tuotteita

en:  M tons
fi:  M t

en:  Ok
fi:  OK

en:  Out Mes Pop
fi: Txt Vst Oma

en:  Sell
fi:  Myy

en:  Terrain Alterations
fi:  Maastotyypin muutokset

en:  This number may vary depending on what other players will research.
fi:  Määrä voi vaihdella riippuen siitä mitä muut pelaajat tutkivat.

en:  V
fi:  ko

en:  and
fi:  ja

en:  at %s
fi:  kaupungin %s luona

en:  from the worklist
fi:  työlistasta

en:  happy
fi: onnellista

en:  improvement
fi:  rakennushanke

en:  in %s
fi:  kaupungissa %s

en:  month |  months
fi[0]:  kk
fi[1]:  kk

en:  near %s
fi:  lähellä kaupunkia %s

en:  or
fi:  tai

en:  outside %s
fi:  kaupungin %s ulkopuolella

en:  sq. mi.
fi:  km^2

en:  ton |  tons
fi[0]:  t
fi[1]:  t

en:  unit
fi:  yksikkö

en:  wonder
fi:  ihme

en: %-*s value   (min,max)
fi: %-*s arvo (min, maks)

en: %-20svalue  (min , max)
fi: %-20sarvo (min, maks)

en: %2d: The %s %s
fi: %2d: %s %s

en: %2d: The %s %s scored %d point
     | %2d: The %s %s scored %d points
fi[0]: %2d: %s %s saivat %d pisteen
fi[1]: %2d: %s %s saivat %d pistettä

en: %2d: The %s City of %s of size %d,
fi: %2d: %s kaupunki %s (koko: %d),

en: %32s: %2d Trade/Year
fi: %32s: %2d yksikköä/vuosi

en: %3d gold per turn
fi: %3d kultaa joka vuoro

en: %3d turn | %3d turns
fi[0]: %3d vuoro
fi[1]: %3d vuoroa

en: %5d
    %5d %%
    %5d %%
    %5d tons
    %5.1f years
    %5d %%
    %8s
fi: %5d
    %5d %%
    %5d %%
    %5d tonnia
    %5.1f vuotta
    %5d %%
    %8s

en: %d AD
fi: %d jKr.

en: %d BC
fi: %d eKr.

en: %d additional unhappy citizens.
fi: %d tyytymätöntä lisää.

en: %d content before penalty with
fi: %d rauhallista ennen vähennyksiä:

en: %d per unit).
fi: %d yksikköä kohden).

en: %d turn | %d turns
fi[0]: %d vuoro
fi[1]: %d vuoroa

en: %d unit maximum,  | %d units maximum,
fi[0]: enintään %d yksikkö,
fi[1]: enintään %d yksikköä

en: %d/%d %d turns
fi: %d/%d %d vuoroa

en: %d/turn
fi: %d/vuoro

en: %s
    %s of the %s
    %s %s: %s
fi: %1$s
    %3$ss %2$s
    %4$s %5$s: %6$s

en: %s
    %s of the %s
    %s %s: %s%s
fi: %s
    %s ja %s
    %s %s: %s%s

en: %s
    (%d turn/advance) | %s
    (%d turns/advance)
fi[0]: %s
    %d vuoro/askel
fi[1]: %s
    %d vuoroa/askel

en: %s
    (no research)
fi: %s
    (ei edistystä)

en: %s (%d) %d turn | %s (%d) %d turns
fi[0]: %s (%d) %d vuoro
fi[1]: %s (%d) %d vuoroa

en: %s (%i, %i) disbanded into %s by the %s
fi: %s (%i, %i) hajoitetaan kaupungissa %s, jota hallitsevat %s

en: %s (%i, %i) founded by the %s
fi: %s (%i, %i), perustajina %s

en: %s (%s) (%i,%i) conquered by %s
fi: %s (%s) (%i,%i), jonka %s valtasivat

en: %s (%s) (%i,%i) destroyed by %s
fi: %s (%s) (%i,%i), jonka %s tuhosivat

en: %s (%s) (%i,%i) liberated by %s
fi: %s (%s) (%i,%i), jonka %s valtasivat takaisin

en: %s (%s) (worklist)
fi: %s (%s) (työlista)

en: %s (XX) %d/turn
fi: %s (XX) %d/vuoro

en: %s - %s citizens
fi: %s - %s asukasta

en: %s - %s citizens%s
fi: %s - %s %s asukasta

en: %s F/R/T:
fi: %s E/R/K:

en: %s People
    Year: %s
    Gold: %d
    Tax:%d Lux:%d Sci:%d
fi: %s asukasta
    Vuosi: %s
    Rahaa: %d
    Hallinto:%d Luksus:%d Tutkimus:%d

en: %s People
    Year: %s Turn: %d
    Gold: %d
    Net Income: %d
    Tax:%d Lux:%d Sci:%d
    Researching %s: %d/%d
    Government: %s
fi: %s Väestö
    Vuosi: %s Vuoro: %d
    Varat: %d
    Nettotulot: %d
    Verot:%d Luksus:%d Tutkimus:%d
    Tutkii parhaillaan %s: %d/%d
    Hallitusmuoto: %s

en: %s Trireme lost at sea
fi: %s kaleeri katosi merellä

en: %s acquire %s (Treaty) from %s
fi: %s saavat lahjoituksen %s yhteistyökumppaniltaan %s

en: %s and %s agree to a treaty
fi: %s ja %s laativat sopimuksen

en: %s are first to learn %s
fi: %s ovat ensimmäisiä maailmassa: %s opittu

en: %s build %s in %s
fi: %s: %s valmistuu kaupungissa %s

en: %s build %s in %s (%i,%i)
fi: %s: %s valmistuu kaupungissa %s (%i,%i)

en: %s citizens%s
fi: %s asukasta%s

en: %s civilization destroyed
fi: %s kansa tuhottu

en: %s costs %d gold.
    Treasury contains %d gold.
fi: %s maksaa %d .
    Kassan pohjalla on vain %d .

en: %s discover %s
fi: %s ovat tehneet löydön (%s).

en: %s discover %s (Hut)
fi: %s ovat tehneet löydön (%s) majan avulla.

en: %s discover %s (Library)
fi: %s tekevät Kirjastosta löydön %s

en: %s discover Future Tech %d
fi: %s on löytänyt Tulevaisuuden teknologian %d.

en: %s establish an embassy in %s (%s) (%i,%i)
fi: %s ovat perustaneet lähetystön kaupunkiin %s (%s) (%i,%i)

en: %s file appears incompatible:
fi: tiedosto %s on yhteensopimaton:

en: %s file claims required option(s) which we don't support:
fi: %s tiedosto vaatii toiminnon/toja, jo(i)ta me emme tue:

en: %s form a %s
fi: %s ovat nyt %s

en: %s from %s
fi: %s osoitteesta %s

en: %s has been DESTROYED
fi: %s on TUHOUTUNUT

en: %s has been added as an AI-controlled player.
fi: AI-pelaaja %s lisätty.

en: %s has client version %d.%d.%d%s
fi: Pelaajalla %s on client-versio %d.%d.%d%s

en: %s has joined as player %s.
fi: %s on liittynyt pelaajana %s.

en: %s in %s (%s)
fi: %s kaupungissa %s (%s)

en: %s is not controlled by the AI.
fi: %s ei ole AI:n ohjauksessa.

en: %s is now under AI control.
fi: %s on nyt AI:n ohjaama.

en: %s is now under human control.
fi: %s on nyt ihmisen ohjaama.

en: %s lose %s (%i,%i)
fi: %s menettävät %s (%i,%i)

en: %s lose %s (famine)
fi: %s menettävät kaupungin %s (nälänhätä)

en: %s lose %s to the %s
fi: %s menettävät yksikkönsä %s - asialla olivat %s

en: %s lose %s when %s lost
fi: %s menettävät yksikkönsä %s yksikön %s mukana.

en: %s lose a %s (fuel)
fi: %s menettävät yksikön %s (löpö loppu)

en: %s lose a %s (out of hp)
fi: %s menettävät yksikön %s (voimapisteet loppuivat)

en: %s max rate: %d%%
fi: %s maksimiosuus: %d%%

en: %s no longer gives us shared vision!
fi: %s eivät enää jaa näkymäänsä kanssamme!

en: %s report on the HAPPIEST Civilizations in the World.
fi: %s listaa maailman ONNELLISIMMAT sivilisaatiot.

en: %s report on the LARGEST Civilizations in the World.
fi: %s listaa maailman SUURIMMAT sivilisaatiot.

en: %s report on the RICHEST Civilizations in the World.
fi: %s listaa maailman RIKKAIMMAT sivilisaatiot.

en: %s report on the most ADVANCED Civilizations in the World.
fi: %s listaa maailman KEHITTYNEIMMÄT sivilisaatiot.

en: %s report on the most MILITARIZED Civilizations in the World.
fi: %s listaa maailman MILITARISOITUNEIMMAT sivilisaatiot.

en: %s steal %s from %s
fi: %s varkaissa - %s kateissa, %s tolaltaan

en: %s steals %s from the %s
fi: Peli: %s varastivat teknologian %s - %s eivät saaneet syyllistä kiinni.

en: %s steals Future Tech. %d from the %s
fi: %s varasti Tulevaisuuden teknologian %d, %s ovat raivoissaan.

en: %s to allies: %s
fi: %s liittolaisilleen: %s

en: %s view:
fi: %s näkymä:

en: %s was rejected: %s already connected.
fi: %s jätetty ulkopuolelle, %s on jo yhteydessä.

en: %s was rejected: Game running and unknown name %s.
fi: %s jätetty ulkopuolelle: Peli on käynnissä ja nimi %s on tuntematon.

en: %s was rejected: Maximum number of players reached.
fi: %s jätetty ulkopuolelle: Pelaajamäärä on suurin sallittu.

en: %s was rejected: Mismatched capabilities.
fi: %s jätetty ulkopuolelle: epäyhteensopivat ohjelmistot.

en: %s was rejected: Name %s already used.
fi: %s jätetty ulkopuolelle, nimi %s jo käytössä.

en: %s was rejected: No connections as new player.
fi: %s jätetty ulkopuolelle: Ei uusien pelaajien yhteydenottoja.

en: %s was rejected: No observation of AI players.
fi: %s jätetty ulkopuolelle: Ei AI-pelaajien seuraamista.

en: %s was rejected: No observation of barbarians.
fi: Ei barbaarien seuraamista - %s jätetty ulkopuolelle.

en: %s was rejected: No observation of dead players.
fi: %s jätetty ulkopuolelle: Ei kuolleiden pelaajien seuraamista.

en: %s was rejected: No reconnection to human players.
fi: %s jätetty ulkopuolelle: Ei uudelleenyhdistämistä ihmispelaajille.

en: %s%d food
fi: %s%d ruokaa

en: %s%d gold
fi: %s%d kultaa

en: %s%d shield
fi: %s%d raaka-aineita

en: %s%d unhappy
fi: %s%d tyytymätöntä

en: %s: Fatal error: you're trying to run me as superuser!
fi: %s: Vakava virhe: root-käyttäjän ei sovi ajaa minua!

en: 'Cause civilization should be free!
fi: Koska sivilisaation tulisi olla vapaa!

en: 'metaconnection ?' reports on the status of the connection to metaserver.
    'metaconnection down' or 'metac d' brings the metaserver connection down.
    'metaconnection up' or 'metac u' brings the metaserver connection up.
fi: 'metaconnection ?' näyttää välityspalvelinyhteyden tilan.
    'metaconnection down' tai 'metac d' katkaisee yhteyden metapalvelimeen.
    'metaconnection up' tai 'metac u' ottaa yhteyden metapalvelimeen.

en: (%d step) | (%d steps)
fi[0]: (%d vaihe)
fi[1]: (%d vaihetta)

en: (%d steps)
fi: (%d vaihetta)

en: (%d,%d) land created from ocean
fi: (%d,%d) maa nousee merestä

en: (%d,%d) ocean created from land
fi: (%d,%d) meri valtaa maan

en: (%ld steps)
fi: (%ld vaihetta)

en: (Never)
fi: (Ei koskaan)

en: (Railroads and fortresses require 3 turns, regardless of terrain.)
fi: (Maastosta riippumatta rautateiden ja linnoitusten rakentaminen kestää kolme pelivuoroa.)

en: (Stock,Target,Turns,Buy)
fi: (Valmiina, Tavoite, Pelivuoroa, Ostohinta)

en: (The %s improvement is also required for a city to grow larger than size %d.)
fi: (Myös %s tarvitaan jotta kaupunki voisi kasvaa suuremmaksi kuin %d.)

en: (Unknown)
fi: (Tuntematon)

en: (ambiguous)
fi: (epäselvä)

en: (beta version)
fi: (beta-versio)

en: (building %s in %s (%s))
fi: (rakenteilla %s kaupungissa %s (%s))

en: (idle %d turn) | (idle %d turns)
fi[0]: (toimeton %d vuoron)
fi[1]: (toimeton %d vuoroa)

en: (in prog.)
fi: (tekeillä)

en: (is empty)
fi: (on tyhjä)

en: (server prompt)
fi: (palvelinkehote)

en: (unknown)
fi: (tuntematon)

en: (veteran)
fi: (konkari)

en: (worklist)
fi: (työlista)

en: * A field unit: one unhappiness applies even when non-aggressive.
fi: * Hyökkäysase: aiheuttaa tyytymättömyyttä vaikkei olisikaan aggressiivinen.

en: * A missile unit: gets used up in making an attack.
fi: * Ohjusyksikkö: tuhoutuu hyökkäyksessä.

en: * A non-military unit (cannot attack; no martial law).
fi: * Siviiliyksikkö (ei voi hyökätä; ei 'sotalakeja').

en: * Attacks with full strength even if less than one movement left.
fi: * Hyökkää täydellä teholla vaikka täyttä liikepistettä ei olisi jäljellä.

en: * Can attack enemy air units.
fi: * Voi hyökätä vihollisen ilmavoimia vastaan.

en: * Can attack from aboard sea units: against enemy cities and onto land squares.
fi: * Voi hyökätä suoraan alukselta maissa olevaa kohdetta vastaan.

en: * Can be paradropped from a friendly city (Range: %d).
fi: * Voidaan pudottaa laskuvarjolla %d:n etäisyydelle ystävällismielisestä kaupungista.

en: * Can build new cities.
fi: * Voi perustaa uusia kaupunkeja.

en: * Can carry %d ground unit across water.
     | * Can carry %d ground units across water.
fi[0]: * Voi kuljettaa %d maayksikön veden yli.
fi[1]: * Voi kuljettaa %d maayksikköä veden yli.

en: * Can carry and refuel %d air unit.
     | * Can carry and refuel %d air units.
fi[0]: * Voi kantaa ja tankata %d ilmayksikön.
fi[1]: * Voi kantaa ja tankata %d ilmayksikköä.

en: * Can carry and refuel %d missile unit.
     | * Can carry and refuel %d missile units.
fi[0]: * Voi kantaa ja tankata %d ohjuksen.
fi[1]: * Voi kantaa ja tankata %d ohjusta.

en: * Can establish trade routes.
fi: * Voi luoda kauppareittejä.

en: * Can help build wonders.
fi: * Voi auttaa ihmeen valmistelussa.

en: * Can only attack units on ocean squares (no land attacks).
fi: * Voi hyökätä vain vesillä olevia yksiköitä vastaan (ei rannikolle).

en: * Can perform diplomatic actions, plus special spy abilities.
fi: * Pystyy normaalien diplomaattitoimien lisäksi erityisiin vakoilutehtäviin.

en: * Can perform diplomatic actions.
fi: * Voi hoitaa diplomaattisia tehtäviä.

en: * Can perform settler actions.
fi: * Voi tehdä uudisraivaajan töitä.

en: * Counts as 'mounted' against certain defenders.
fi: * Lasketaan ratsastavaksi yksiköksi tiettyjä puolustajia vastaan.

en: * Gets double defense against units specified as 'mounted'.
fi: * Kaksinkertaistaa puolustusvoimansa ratsastavia yksiköitä vastaan.

en: * Gets quintuple defence against missiles and aircraft.
fi: * Saa viisinkertaisen puolustustehon kaikkea lentävää vastaan.

en: * Ignores terrain effects (treats all squares as roads).
fi: * On kotonaan maastossa kuin maastossa (kulkee kuten tiellä).

en: * Ignores the effects of city walls.
fi: * Ei piittaa kaupunginmuureista.

en: * Ignores zones of control.
fi: * Ei piittaa valvonta-alueista.

en: * Is invisible except when next to an enemy unit or city.
fi: * On näkymätön paitsi aivan vihollisen yksikön tai kaupungin vieressä.

en: * Making an attack ends this unit's turn.
fi: * Hyökkäys päättää tämän yksikön vuoron.

en: * Must end turn in a city or next to land, or has a 50%% risk of being lost at sea.
fi: * Joutuu päättämään vuoronsa kaupunkiin tai rannikon läheisyyteen, tai katoaa merelle 50%% todennäköisyydellä.

en: * This unit's attack causes a nuclear explosion!
fi: * Tällä yksiköllä hyökkääminen aiheuttaa ydinräjähdyksen!

en: * Unit has to be in a city, or on a %s after %d turn.
     | * Unit has to be in a city, or on a %s after %d turns.
fi[0]: * Yksikön tulee olla kaupungissa (%s riittää myös) %d vuoron jälkeen.
fi[1]: * Yksikön tulee olla kaupungissa (%s riittää myös) %d vuoron jälkeen.

en: + means you may change the option
fi: + tarkoittaa että voit muuttaa asetusta

en: +%d Food / %d
fi: +%d Elintarvikkeita / %d

en: +%d Res. / %d
fi: +%d Raaka-aineita / %d

en: +%d Trade / %d
fi: +%d Kauppaa / %d

en: , Dead
fi: , kuollut

en: , difficulty level %s
fi: , vaikeusaste %s

en: , nation %s
fi: , kansakunta %s

en: - A Diplomat can establish embassies with other civilizations by moving into another player's city.
    
    - Diplomats can also try to sabotage enemy production, or steal an advance from an enemy city.  (An advance can only be stolen once per city).
    
    - A Diplomat can also bribe an enemy unit, if that unit is the only unit on its square.
    
    - Diplomats can even start a revolution in an enemy city and turn it into your own, if you have the money!
    
    - In some game strategies, hordes of Diplomats can be used to wreak havoc on the enemy.  Little wonder that Diplomats are often viewed with suspicion and fear!
fi:  - Diplomaatit voivat perustaa lähetystöjä muihin sivilisaatioihin menemällä toisten pelaajien kaupunkeihin.
    
     - Diplomaatit voivat myös yrittää sabotoida vihollisen tuotantoa tai varastaa teknologiaa vihollisen kaupungista. (Teknologiaa voidaan varastaa yhdestä kaupungista vain kerran).
    
     - Diplomaatti voi myös lahjoa vihollisen sotilasyksikön, jos se on ainoa yksikkö ruudullaan.
    
     - Diplomaatti voi jopa käännyttää vihollisen kaupungin omaksesi, jos sinulla on tarpeeksi rahaa tehtävän toteuttamiseksi!
    
     - Joissakin pelistrategioissa diplomaattilaumoja käytetään tekemään tuhojaan vihollisen keskuudessa. Eipä ihmekään, että diplomaatteja usein katsotaan epäillen ja pelolla!

en: 0 - no barbarians 
    1 - barbarians only in huts 
    2 - normal rate of barbarian appearance 
    3 - frequent barbarian uprising 
    4 - raging hordes, lots of barbarians
fi: 0 - ei barbaareja
    1 - barbaareja vain majoissa
    2 - normaalitaso
    3 - barbaarien hyökkäykset yleisiä
    4 - raivoavia joukkoja, paljon barbaareja

en: 0 = continents may attach to poles; 1 = poles will be separate
fi: 0 = muut mantereet voivat ulottua napoihin; 1 = navat ovat erillään

en: 0 = no 1x1 islands; 1 = some 1x1 islands
fi: 0 = ei 1x1-saaria; 1 = 1x1-saaret mahdollisia

en: 1 = standard, with random continents;
    2 = equally sized large islands with one player each, and twice that many
        smaller islands;
    3 = equally sized large islands with one player each, and a number of other
        islands of similar size;
    4 = equally sized large islands with two players on every island (or one
        with three players for an odd number of players), and additional
        smaller islands.
    5 = one or more large earthlike continents with some scatter.
    Note: values 2,3 and 4 generate "fairer" (but more boring) maps.
    (Zero indicates a scenario map.)
fi: 1 = tavallinen, sattumanvaraisia mantereita;
    2 = tasakokoisia suuria saaria, yksi pelaaja kullakin, ja kaksin-
        kertainen määrä pikkusaaria;
    3 = tasakokoisia suuria saaria, yksi pelaaja kullakin, ja muutama saman-
        kokoinen lisäsaari;
    4 = tasakokoisia saaria, kaksi pelaajaa kullakin (yhdellä saarella kolme 
        jos pelaajia on pariton määrä), ja muutama pikkusaari.
    5 = yksi tai useampi maatyylinen manner, pienellä hajonnalla.
    Huom: 2, 3 ja 4 luovat "reiluja" (mutta samalla tylsähköjä) karttoja. 
    (0 tarkoittaa erityistä skenaariokarttaa.)

en: <no connections>
fi: <ei yhteyksiä>

en: <no players>
fi: <ei pelaajia>

en: = means the option is on its default value
fi: = tarkoittaa että asetus on oletusarvossaan

en: ?and:,
fi: ,

en: ?animals:Game
fi: ?eläin:riistaa

en: ?built:B
fi: ?rakennettu:R

en: ?city:Name
fi: Nimi

en: ?city_state:Disorder
fi: ?city_state:Levoton

en: ?city_state:Peace
fi: ?city_state:Rauhallinen

en: ?city_state:Rapture
fi: ?city_state:Hurmoksessa

en: ?corruption:Cor
fi: Kor

en: ?diplomatic_state:Alliance
fi: ?diplomatic_state:Liittouma

en: ?diplomatic_state:Cease-fire
fi: ?diplomatic_state:Tulitauko

en: ?diplomatic_state:Neutral
fi: ?diplomatic_state:Neutraalit

en: ?diplomatic_state:No Contact
fi: ?diplomatic_state:Ei yhteyksiä

en: ?diplomatic_state:Peace
fi: ?diplomatic_state:Rauha

en: ?diplomatic_state:War
fi: ?diplomatic_state:Sotatila

en: ?duration:overflow
fi: ?duration:ylivuoto

en: ?dys/hrs:%02dd %02dh
fi: ?dys/hrs:%02dpv %02dh

en: ?embassy:Both
fi: ?embassy:Molemmat

en: ?embassy:With Us
fi: ?embassy:Meidän kanssamme

en: ?embassy:Yes
fi: ?embassy:On

en: ?entertainers/scientists/taxmen:E/S/T
fi: Vi/T/Ve

en: ?filler:XXX/XXX XXX turns
fi: XXX/XXX XXX vuoroa

en: ?food/prod/trade:F/P/T
fi: R/T/K

en: ?gold/lux/sci:G/L/S
fi: K/L/T

en: ?happy/content/unhappy/angry:H/C/U/A
fi: O/R/T/V

en: ?hrs/mns:%02dh %02dm
fi: ?hrs/mns:%02dh %02dmin

en: ?mins/secs:%02dm %02ds
fi: ?mins/secs:%02dmin %02ds

en: ?obsolete:O
fi: ?vanhentunut:v

en: ?or:,
fi: ,

en: ?plural:Americans
fi: ?plural:yhdysvaltalaiset

en: ?plural:Arabs
fi: ?plural:arabit

en: ?plural:Argentines
fi: ?plural:argentiinalaiset

en: ?plural:Australians
fi: ?plural:australialaiset

en: ?plural:Aztecs
fi: ?plural:atsteekit

en: ?plural:Babylonians
fi: ?plural:babylonialaiset

en: ?plural:Barbarians
fi: ?plural:barbaarit

en: ?plural:Bavarians
fi: ?plural:baijerilaiset

en: ?plural:Boers
fi: ?plural:buurit

en: ?plural:Brazilians
fi: ?plural:brasilialaiset

en: ?plural:Canadians
fi: ?plural:kanadalaiset

en: ?plural:Carthaginians
fi: ?plural:karthagolaiset

en: ?plural:Catalans
fi: ?plural:katalonialaiset

en: ?plural:Chileans
fi: ?plural:chileläiset

en: ?plural:Chinese
fi: ?plural:kiinalaiset

en: ?plural:Cornish
fi: ?plural:cornwallilaiset

en: ?plural:Croatians
fi: ?plural:kroaatit

en: ?plural:Czechs
fi: ?plural:tsekit

en: ?plural:Danes
fi: ?plural:tanskalaiset

en: ?plural:Dunedan
fi: ?plural:dùnedan

en: ?plural:Dutch
fi: ?plural:hollantilaiset

en: ?plural:Egyptians
fi: ?plural:egyptiläiset

en: ?plural:English
fi: ?plural:englantilaiset

en: ?plural:Estonians
fi: ?plural:eestiläiset

en: ?plural:Filipinos
fi: ?plural:filippiiniläiset

en: ?plural:Finns
fi: ?plural:suomalaiset

en: ?plural:French
fi: ?plural:ranskalaiset

en: ?plural:Germans
fi: ?plural:saksalaiset

en: ?plural:Greeks
fi: ?plural:kreikkalaiset

en: ?plural:Hungarians
fi: ?plural:unkarilaiset

en: ?plural:Incas
fi: ?plural:inkat

en: ?plural:Indians
fi: ?plural:intialaiset

en: ?plural:Irish
fi: ?plural:irlantilaiset

en: ?plural:Israelis
fi: ?plural:israelilaiset

en: ?plural:Italians
fi: ?plural:italialaiset

en: ?plural:Japanese
fi: ?plural:japanilaiset

en: ?plural:Kenyans
fi: ?plural:kenialaiset

en: ?plural:Koreans
fi: ?plural:korealaiset

en: ?plural:Latvians
fi: ?plural:latvialaiset

en: ?plural:Lithuanians
fi: ?plural:liettualaiset

en: ?plural:Mongols
fi: ?plural:mongolit

en: ?plural:Mordors
fi: ?plural:mordorilaiset

en: ?plural:Persians
fi: ?plural:persialaiset

en: ?plural:Polish
fi: ?plural:puolalaiset

en: ?plural:Portuguese
fi: ?plural:portugalilaiset

en: ?plural:Romans
fi: ?plural:roomalaiset

en: ?plural:Russians
fi: ?plural:venäläiset

en: ?plural:Scots
fi: ?plural:skotit

en: ?plural:Serbians
fi: ?plural:serbit

en: ?plural:Silesians
fi: ?plural:sleesialaiset

en: ?plural:Singaporeans
fi: ?plural:singaporelaiset

en: ?plural:Sioux
fi: ?plural:siouxit

en: ?plural:Slovenians
fi: ?plural:sloveenit

en: ?plural:Spanish
fi: ?plural:espanjalaiset

en: ?plural:Swedes
fi: ?plural:ruotsalaiset

en: ?plural:Thai
fi: ?plural:thait

en: ?plural:Turks
fi: ?plural:turkkilaiset

en: ?plural:Ukrainians
fi: ?plural:ukrainalaiset

en: ?plural:Vietnamese
fi: ?plural:vietnamilaiset

en: ?plural:Vikings
fi: ?plural:viikingit

en: ?plural:Welsh
fi: ?plural:waleslaiset

en: ?plural:Zulus
fi: ?plural:zulut

en: ?pollution:Pol
fi: Saa

en: ?size:Sz
fi: Ko

en: ?techhelp:
fi: ?techhelp: kanssa)

en: ?techhelp:).
fi: ?techhelp: kanssa).

en: ?trade_routes:T
fi: K

en: ?trade_routes:n
fi: m

en: ?vision:Both
fi: ?vision:Molemmat

en: ?vision:To Them
fi: ?vision:Heille

en: ?vision:To Us
fi: ?vision:Meille

en: ?wonder:w
fi: ?ihme:i

en: A Cathedral makes 3 unhappy citizens content in a city, making it easier to maintain order in that city.  The discovery of Theology increases the effect of a Cathedral, making an additional unhappy citizen content.  The discovery of Communism lessens the effect of a Cathedral, reducing by one the number of unhappy citizens made content.
fi: Tuomiokirkko muuttaa kolme tyytymätöntä kaupungin asukasta rauhallisiksi, mikä helpottaa merkittävästi järjestyksenpitoa. Teologian keksiminen lisää Tuomiokirkon vaikutusta vielä yhdellä asukkaalla. Kommunismin keksiminen vähentää tehoa yhdellä asukkaalla.

en: A Cathedral makes 4 unhappy citizens content in a city, making it easier to maintain order in that city.
fi: Tuomiokirkko tekee 4 tyytymätöntä asukasta rauhallisiksi kaupungissa, mikä helpottaa järjestyksenpitoa.

en: A Communist government is based on the ideal that all people are equal.  All goods are owned by the state, rather than by private citizens.  Communism gives a balance between military and commercial styles of government.
    
    Under Communism, corruption does not vary by distance from the capital; all cities (including the capital) have a modest amount of corruption.  In addition, Communist cities more than 10 squares away from the capital are considered to be only 10 squares away when computing the cost of inciting a revolt (see Units, Diplomat).
    
    Settlers consume 1 food per turn under Communism.
    
    If a city governed by Communism is celebrating, it will receive a bonus of 1 trade in each square which already produces at least 1 trade.  See Happiness for details.
    
    Diplomats and Spies created under Communism are always veterans.
    
    Under Communism, your cities can support up to 3 military units without paying shields for upkeep.  (Additional units require 1 production shield each.)
    
    You may impose martial law under Communism: each military unit inside a city will keep one unhappy citizen content.  (Or at least, unhappy citizens will act content, and will not cause disorder.)
fi: Kommunistinen hallinto perustuu ajatukseen kaikkien ihmisten tasa-arvosta. Kaiken omaisuuden omistaa valtio, eivätkä yksityiset kansalaiset. Kommunismi on eräänlainen sotilaallisen ja taloudellisen hallitusmuodon välimuoto.
    
    Kommunistivaltiossa lahjonnan määrä ei ole riippuvainen etäisyydestä pääkaupunkiin; kaikki kaupungit (myös pääkaupunki) kärsivät hieman. Lisäksi kaikki yli kymmenen ruudun päässä pääkaupungista sijaitsevat kaupungit tulkitaan vain kymmenen ruudun päässä sijaitseviksi, kun lasketaan kapinaan yllyttämisen kustannuksia (Katso diplomaatin ohjetta).
    
    Uudisraivaajat kuluttavat yhden yksikön ruokaa.
    
    Juhliva kommunistikaupunki saa yhden yksikön verran kauppabonusta jokaiselta ruudulta, joka ennestään tuottaa vähintään yhden yksikön verran kauppaa. Katso ohjeen kohtaa onnellisuus.
    
    Kaikki kommunistien kouluttamat diplomaatit ja vakoojat ovat konkareita.
    
    Kommunistisessa hallinnossa kaupungit voivat ylläpitää kolmea sotilasyksikköä ilman ylläpitokustannuksia. (Lisäyksiköt kuluttavat yhden raaka-aineyksikön kukin.)
    
    Vahvemman laki toimii kommunistivaltiossa: kukin kaupungissa oleva sotilasyksikkö pitää yhden tyytymättömän asukkaan rauhallisena. (... Tai ainakin tyytymättömät kansalaiset käyttäytyvät rauhallisesti eivätkä mellakoi.)

en: A Communist government is based on the ideal that all people are equal.  All goods are owned by the state, rather than by private citizens.  Communism gives a balance between military and commercial styles of government.
    
    Under Communism, corruption does not vary by distance from the capital; all cities (including the capital) have a modest amount of corruption.  In addition, Communist cities more than 10 squares away from the capital are considered to be only 10 squares away when computing the cost of inciting a revolt (see Units, Diplomat).
    
    Settlers consume 1 food per turn under Communism.
    
    If a city governed by Communism is celebrating, it will receive a bonus of 1 trade in each square which already produces at least 1 trade.  See Happiness for details.
    
    The maximum rate you can set for science, tax or luxuries is 80%.
    
    Diplomats and Spies created under Communism are always veterans.
    
    Under Communism, your cities can support up to 3 military units without paying shields for upkeep.  (Additional units require 1 production shield each.)
    
    You impose limited but efficient martial law under Communism.  Each military unit inside a city, up to a maximum of 3, will keep 2 unhappy citizens content.
fi: Kommunistinen hallinto perustuu ajatukseen tasa-arvosta. Kaikki hyödykkeet omistaa yksityisten ihmisten sijasta valtio. Kommunismi on sotilaallisen ja kaupallisen hallintomuodon välimaastossa.
    
    Lahjonnan määrä ei ole riippuvainen kaupungin etäisyydestä pääkaupunkiin. Samoin kaikki yli kymmenen ruudun päässä pääkaupungista olevat kaupungit lasketaan sijaitseviksi tasan kymmenen ruudun päässä, kun lasketaan kapinan kustannuksia (katso yksiköt, diplomaatti).
    
    Uudisraivaajat kuluttavat yhden yksikön ruokaa pelivuoroa kohti.
    
    Juhliva kommunistikaupunki saa yhden kauppayksikön bonuksen jokaiselta kauppaa käyvältä ruudultaan. Katso yksityiskohtia kohdasta onnellisuus.
    
    Tieteen, hallintokulujen tai luksuksen maksimiosuus on 80%.
    
    Kaikki kommunistien kouluttamat diplomaatit ja vakoojat ovat konkareita.
    
    Kaupungit voivat ylläpitää kolmea sotilasyksikköä ilman kustannuksia (lisäyksiköt kuluttavat yhden yksikön verran tuotantopanoksia kukin).
    
    Vahvemman laki on rajoitettu, mutta tehokas: korkeintaan kolme sotilasyksikköä kaupungissa voi pitää rauhallisena kahta asukasta kukin.

en: A Communist government is based on the ideal that all people are equal.  All goods are owned by the state, rather than by private citizens.  Communism gives a balance between military and commercial styles of government.
    
    Under Communism, corruption does not vary by distance from the capital; all cities (including the capital) have a modest amount of corruption.  In addition, Communist cities more than 10 squares away from the capital are considered to be only 10 squares away when computing the cost of inciting a revolt (see Units, Diplomat).
    
    Settlers consume 2 food per turn under Communism.
    
    If a city governed by Communism is celebrating, it will receive a bonus of 1 trade in each square which already produces at least 1 trade.  See Happiness for details.
    
    The maximum rate you can set for science, tax or luxuries is 80%.
    
    Diplomats and Spies created under Communism are always veterans.
    
    Under Communism, your cities can support up to 3 military units without paying shields for upkeep.  (Additional units require 1 production shield each.)
    
    You impose limited but efficient martial law under Communism.  Each military unit inside a city, up to a maximum of 3, will keep 2 unhappy citizens content.
fi: Kommunistinen hallinto perustuu ajatukseen tasa-arvosta. Kaikki hyödykkeet omistaa yksityisten ihmisten sijasta valtio. Kommunismi on sotilaallisen ja kaupallisen hallintomuodon välimaastossa.
    
    Lahjonnan määrä ei ole riippuvainen kaupungin etäisyydestä pääkaupunkiin. Samoin kaikki yli kymmenen ruudun päässä pääkaupungista olevat kaupungit lasketaan sijaitseviksi tasan kymmenen ruudun päässä, kun lasketaan kapinan kustannuksia (katso yksiköt, diplomaatti).
    
    Uudisraivaajat kuluttavat kaksi yksikköä ruokaa pelivuoroa kohti.
    
    Juhliva kommunistikaupunki saa yhden kauppayksikön bonuksen jokaiselta kauppaa käyvältä ruudultaan. Katso yksityiskohtia kohdasta onnellisuus.
    
    Tieteen, hallintokulujen tai luksuksen maksimiosuus on 80%.
    
    Kaikki kommunistien kouluttamat diplomaatit ja vakoojat ovat konkareita.
    
    Kaupungit voivat ylläpitää kolmea sotilasyksikköä ilman kustannuksia (lisäyksiköt kuluttavat yhden yksikön verran tuotantopanoksia kukin).
    
    Vahvemman laki on rajoitettu, mutta tehokas: korkeintaan kolme sotilasyksikköä kaupungissa voi pitää rauhallisena kahta asukasta kukin.

en: A Diplomat or Spy acting against a city which has one or more defending Diplomats or Spies has a diplchance (percent) chance to defeat each such defender.  Also, the chance of a Spy returning from a successful mission is diplchance percent.  (Diplomats never return.)  Also, a basic chance of success for Diplomats and Spies. Defending Spys are generally twice as capable as Diplomats, veteran units 50% more capable than non-veteran ones.
fi: Jos diplomaatti tai vakooja 'hyökkää' kaupunkiin jossa on yksi tai useampi puolustava diplomaatti/vakooja, hän voittaa kunkin puolustajan näin monen prosentin todennäköisyydellä. Samoin vakoojan paluutodennäköisyys onnistuneen tehtävän jälkeen on näin monta prosenttia. (Diplomaatit eivät koskaan palaa.) Tämä on myös diplomaattien ja vakoojien onnistumisen perustodennäköisyys. Puolustavat vakoojat ovat yleensä ottaen kaksi kertaa niin kyvykkäitä kuin diplomaatit, ja konkarit ovat 50% kyvykkäämpiä kuin kokemattomat.

en: A Spy is a full time professional and as such is much more skilled in the arts of espionage than her Diplomat predecessor.
    
    The most inoffensive skills in a Spy's repertoire are her ability to investigate cities - revealing detailed information, and the establishment of embassies.  However, if your Spy has gained herself a reputation for clandestine behaviour she will be executed if she tries to establish an embassy.
    
    She can also be used to: poison the water supply of an enemy city (reducing the population); steal specific technology; and sabotage predetermined city targets (note: sabotaging improvements in a capital or sabotaging City Walls increases the risks of capture). A Spy can also infiltrate a city and ferment a revolt.
    
    A Spy can also be of aid on the battlefield - sabotaging enemy units as well as bribing them to change allegiance.
fi: Vakooja on täysammattilainen ja sellaisena paljon taitavampi vakoilun alalla kuin edeltäjänsä diplomaatti.
    
    Harmittomimpia vakoojan taidoista ovat kyky tutkia kaupunkeja paljastaen tarkkoja tietoja niistä, ja taito perustaa lähetystöjä. Kuitenkin, mikäli vakoojasi on ehtinyt saada vaarallisen maineen, hänet teloitetaan, mikäli hän yrittää perustaa lähetystön.
    
    Vakoojaa voidaan käyttää myös viholliskaupungin vesivarastojen myrkyttämiseen väkiluvun pienentämiseksi, halutun teknologian varastamiseen ja etukäteen valitun kohteen sabotoimiseen (huomaa, että kaupunginmuurien tai pääkaupungin rakennushankkeiden lisää paljastumisen riskiä). Myös vakooja voi yllyttää kaupunkilaisia kapinaan.
    
    Vakooja on hyödyllinen myös taistelukentällä sabotoidessaan vihollisen yksiköitä ja lahjoessaan niitä vaihtamaan puolta.

en: A civil war is triggered if a player has at least this many cities and the player's capital is captured.  If this option is set to the maximum value, civil wars are turned off altogether.
fi: Sisällissota syttyy jos pelaajalla on vähintään näin monta kaupunkia ja pääkaupunki kaapataan. Jos arvo on suurin mahdollinen, sisällissotia ei syty lainkaan.

en: A number of Partisans are granted free when an enemy conquers your city, but only under these conditions:
    
     - Guerilla Warfare must be known by at least 1 player.
    
     - You must be the player who originally built the city.
    
     - You must know about Communism and Gunpowder.
    
     - You must run either a Democracy or a Communist government.
fi: Saat muutaman sissiryhmän ilmaiseksi vihollisen vallatessa kaupunkisi, jos seuraavat ehdot täyttyvät:
    
     - Vähintään yhden pelaajan on tunnettava sissisota.
    
     - Sinun on oltava kaupungin alkuperäinen perustaja.
    
     - Sinun on tunnettava kommunismi ja ruuti.
    
     - Hallitusmuotosi on oltava joko kommunismi tai demokratia.

en: A player already exists by that name.
fi: Nimi on jo toisen pelaajan käytössä.

en: A poorly-named city
fi: Huonosti nimetty kaupunki

en: A.Smith's Trading Co.
fi: Adam Smithin kauppakomppania

en: A:%d D:%d FP:%d HP:%d/%d%s%s
fi: H:%d P:%d TV:%d VP:%d/%d%s%s

en: A:%d D:%d FP:%d HP:%d0%%
fi: H:%d P:%d TV:%d VP:%d0%%

en: AEGIS Cruiser
fi: Ohjusristeilijä

en: AI Mode is now %s.
fi: AI-moodi on nyt %s.

en: AI controlled players cannot participate in diplomatic meetings.
fi: AI:n ohjaamat pelaajat eivät voi osallistua diplomaattisiin kokouksiin.

en: AI is controlling the %s ruled by %s.
fi: %s ovat AI:n hallinnassa, johtaja: %s.

en: About
fi: lisätietoja

en: Accept
fi: Hyväksy

en: Accept _treaty
fi: _Hyväksy sopimus

en: Accept treaty
fi: Hyväksy sopimus

en: Acti_vate present units
fi: Aktivoi yksiköt

en: Activate
fi: Aktivoi

en: Activate Units
fi: Aktivoi yksiköt

en: Activate unit
fi: Aktivoi yksikkö

en: Activate unit, _close dialog
fi: Aktivoi yksikkö, _sulje ikkuna

en: Activate unit, close dialog
fi: Aktivoi yksikkö, sulje ikkuna

en: Active
fi: Toiminnassa

en: Activity:
fi: Toiminta:

en: Add preset
fi: Lisää malli

en: Add to City
fi: Lisää kaupunkiin

en: Add to City (_B)
fi: Lisää tähän kaupunkiin

en: Adds 1 extra shield resource on all Ocean squares in a city.  The city needs to be coastal to build this improvement.
fi: Kaikkien kaupungin meriruutujen tuotanto lisääntyy yhdellä.  Voidaan rakentaa vain rannikkokaupunkeihin.

en: Adds one extra shield resource on every square around the city where it is built.
fi: Lisää tuotantoa joka ruudussa sen kaupungin ympärillä, johon rakennetaan.

en: Advanced Flight
fi: Kehittynyt ilmailu

en: Advances
fi: Edistysaskeleet

en: After these preliminaries, combat occurs, as long as both units are still alive (i.e., hit points are greater than 0).  Each round, a random number between 1 and the sum of the attacker's and defender's strengths is generated.  If this number is greater than the defender's strength, the defender loses hit points equal to the attacker's firepower.  Otherwise, the attacker loses hit points equal to the defender's firepower. The first unit to reach 0 hit points (or negative hit points) loses.
fi: Näiden valmistelujen jälkeen taistelu jatkuu niin kauan kuin molemmat yksiköt ovat elossa (eli niillä on vielä voimapisteitä jäljellä). Joka kierroksella arvotaan satunnaisluku 1:n ja hyökkääjän ja puolustajan voimien summan väliltä. Jos tämä luku on suurempi kuin puolustajan voimat, puolustaja menettää voimapisteitä hyökkääjän tulivoiman mukaan. Muussa tapauksessa hyökkääjä menettää voimapisteitä puolustajan tulivoiman mukaan. Ensimmäinen yksikkö, jonka voimapisteet loppuvat, häviää.

en: Ai
fi: AI

en: Air units
fi: Ilmavoimat

en: Air units can move on any square not occupied by an enemy unit or enemy city.  The movement rate of air units is not affected by loss of hitpoints.  Air units require fuel, which is obtained by ending their turn in a friendly city, Airbase or Carrier (or a Submarine for missile units).  The number of turns an air unit can last without fuel varies by the unit type (see the individual units). Like sea units, air units are unable to enter an empty enemy city to capture it.  When outside cities, air units can only be attacked by Fighters (or Stealth Fighters).  Air units cannot be used to explore villages; depending upon server options, an overflown village may disband.
fi: Ilma-alukset voivat liikkua kaikkialla, missä ei ole vihollisen yksiköitä tai viholliskaupunkia. Ilma-alusten liikuntakyky ei heikkene voimapisteiden vähetessä. Ilma-alukset tarvitsevat polttoainetta, jota saa ystävällisismielisistä kaupungeista, lentokentiltä ja tukialuksilta (tai sukellusveneistä, jos kyse on ohjuksista). Se, kuinka monta vuoroa yksikkö kestää ilman tankkausta, riippuu yksiköstä (katso yksiköiden ohjetekstejä). Aivan kuten merivoimien yksiköt, ilma-alukset eivät voi vallata vihollisen kaupunkia. Kaupunkien ulkopuolella ilma-alusten kimppuun voivat hyökätä vain hävittäjälentokoneet. Ilma-aluksia ei voi käyttää kylien tutkimiseen; palvelinasetuksista riippuen ylilennetty kylä saattaa kadota.

en: Air_lift
fi: _Lennätä

en: Airbase
fi: Lentotukikohta

en: Airlift
fi: Lennätä

en: Airport
fi: Lentoasema

en: All Cities
fi: Kaikki kaupungit

en: All cities on the map become visible for the player who owns it.  It allows all players to start building spaceship parts (assuming they have researched the necessary technologies).
fi: Kaikki kaupungit tulevat näkyviin pelaajalle, jolla tämä ihme on. Sallii kaikkien pelaajien alkaa rakentamaan avaruusaluksen osia (jos heillä on siihen tarvittava teknologia).

en: All ground units have the ability to destroy terrain alterations, by pillaging.  Pillaging removes 1 terrain alteration per turn per unit.  Depending upon server settings, you may be given a choice of which terrain alteration to pillage, or they will be pillaged in the following order:
fi: Kaikki maavoimien yksiköt voivat turmella maaperän muunnoksia käyttökelvottomiksi. Turmeleminen poistaa yhden muutoksen pelivuorossa yksikköä kohti. Palvelimen asetuksista riippuen sinä voit ehkä valita, mikä muutos milloinkin tuhotaan, tai sitten ne turmellaan seuraavassa järjestyksessä:

en: All the cities of smaller or equal size to this do not produce trade at all. The produced trade increases gradually for cities larger than notradesize and smaller than fulltradesize.  See also fulltradesize.
fi: Vain tätä suuremmat kaupungit tuottavat kauppaa. Tuotetun kaupan määrä lisääntyy vähitellen kunnes 'fulltradesize', maksimikoko, saavutetaan. Ks. myös 'fulltradesize'.

en: All your new ground units become veterans (for all cities).  The chance of a unit becoming a veteran after a battle increases from 50% to 100%.
fi: Kaikki uudet maavoimien yksikkösi (kaikissa kaupungeissa) ovat konkareita. Jokainen taistelusta selviävä yksikkösi muuttuu konkariksi.

en: Allowed city names
fi: Sallitut kaupunkien nimet

en: Allowed connections string contains invalid
    characters.  Try "help allowconnect".
fi: Yhteysmerkkijonoissa sallitaan oudot
    merkit. Ks. "help allowconnect".

en: Allows
fi: Sallii

en: Allows
fi: Sallii:

en: Allows %s (with %s).
fi: %s mahdollistuu (lisäksi tarvitaan %s).

en: Allows %s to build airbases.
fi: Sallii %s-yksiköiden rakentaa lentotukikohtia.

en: Allows %s to build fortresses.
fi: Sallii %s-yksiköiden rakentaa linnakkeita.

en: Allows %s to build roads on river squares.
fi: Sallii %s-yksikön rakentaa teitä jokien yli.

en: Allows %s to upgrade irrigation to farmland.
fi: Mahdollistaa %s-yksiköille kastellun maan muuttamisen pelloksi.

en: Allows %s to upgrade roads to railroads.
fi: Sallii %s-yksiköiden parantaa tiet rautateiksi.

en: Allows %s.
fi: %s edellyttää tätä.

en: Allows a city to build veteran sea units.  Also, damaged sea units which stay in town for one full turn without moving are completely restored.
fi: Kaupunki voi tuottaa konkareita merivoimiin. Vahingoittuneet merivoimien yksiköt, jotka viipyvät kaupungissa täyden vuoron liikkumatta korjataan täydellisesti.

en: Allows a city to grow larger than size %d.
fi: Mahdollistaa kaupungin kasvamisen suuremmaksi kuin %d.

en: Allows a city to grow larger than size 12.  An Aqueduct is first required for a city to grow larger than size 8.
fi: Sallii kaupungin kasvaa suuremmaksi kuin 12. Ensin tosin tarvitaan vesijohtoverkosto, jotta kaupunki voisi kasvaa suuremmaksi kuin 8.

en: Allows a city to produce veteran air units.  Also, damaged air units which stay in town for one full turn without moving are completely restored.
    
    Two cities with Airports can airlift one unit per turn.  Airlifting instantly transports the unit from one city to another and will use all of the unit's movement points.  A unit must have some movement points left to be airlifted.
fi: Kaupunki tuottaa ilmavoimiin konkareita.  Vahingoittuneet ilma-alukset, jotka viipyvät kaupungissa kokonaisen pelivuoron liikkumatta korjataan täysin.
    
    Kahden kaupungin välille voidaan muodostaa ilmasilta, mikäli molemmissa on lentoasema.  Ilmasiltaa pitkin voidaan siirtää yksi yksikkö vuoron aikana.  Siirrettävä yksikkö menettää kaikki liikepisteensä.  Yksiköllä on oltava liikepisteitä jäljellä voidakseen tulla siirretyksi.

en: Allows all players with knowledge of %s to build %s units.
fi: Sallii pelaajien joilla on %s tuottaa %s-yksiköitä.

en: Allows changing government to %s.
fi: Sallii pelaajan ottaa uudeksi hallitusmuodokseen %s.

en: Allows you to choose any government, including those that have not yet been researched by your civilization, and without the transition period of Anarchy.
fi: Voit valita minkä tahansa hallitusmuodon (myös sellaisen jota et ole tutkinut) ja vaihtaa niitä ilman välikauden anarkiaa.

en: Alphabet
fi: Aakkoset

en: Alpine Troops
fi: Alppijääkärit

en: Ambiguous option name.
fi: Asetuksen nimi ei ole yksiselitteinen.

en: American
fi: yhdysvaltalaisten

en: Amount of "special" resource squares
fi: "Erityisten" luonnonvarojen suht. määrä

en: Amount of desert squares
fi: Aavikkoalueiden määrä

en: Amount of forest squares
fi: Metsäalueiden määrä

en: Amount of grass squares
fi: Ruohoalueiden määrä

en: Amount of hills/mountains
fi: Kukkuloiden/vuorien määrä

en: Amount of huts (minor tribe villages)
fi: Majojen (pienten alkuasukaskylien) määrä

en: Amount of land vs ocean
fi: Maamassa vs. vesialueet

en: Amount of river squares
fi: Jokialueiden määrä (kaikki 'alueet' ruutuina)

en: Amount of swamp squares
fi: Suoalueiden määrä

en: Amphibious Warfare
fi: Maihinnousu

en: An improved Bomber, with improved attack and a higher movement radius.
fi: Kehittynyt pommikone, jonka toimintaetäisyys ja tulivoima ovat lisääntyneet.

en: An improved Fighter, with improved attack and a higher movement radius.
fi: Kehittynyt hävittäjä, jonka toimintaetäisyys ja tulivoima ovat lisääntyneet.

en: Anarchy
fi: Anarkia

en: Anarchy is simply the absence of any recognizable government. Citizens are disorganized and unproductive, and will spend all income as quickly as possible, rather than paying taxes or conducting research.
    
    Anarchy offers slightly less corruption than Despotism, but slightly more unhappiness.
    
    Settlers consume 1 food per turn under Anarchy.  Squares which would normally yield more than 2 units of food, shields or trade suffer a 1-unit penalty (e.g., an irrigated grassland square which would normally yield 3 food only yields 2 food while you are in Anarchy). (This penalty is removed if the city is celebrating; see Happiness.)
    
    Under Anarchy, each of your cities can support a number of military units equal to its size without paying shields for upkeep. (Additional units require 1 production shield each.)
    
    You may impose martial law under Anarchy: each military unit inside a city will keep one unhappy citizen content.  (Or at least, unhappy citizens will act content, and will not cause disorder.)
fi: Anarkia tarkoittaa kaikenlaisen hallinnon ja järjestyksen puuttumista. Kansalaiset ovat laiskoja ja tuhlaavaisia, eivätkä maksa veroja tai tee järkevää tutkimustyötä.
    
    Lahjontaa esiintyy hieman vähemmän kuin yksinvallassa, mutta ihmiset ovat vähän onnettomampia.
    
    Uudisraivaajat kuluttavat yhden yksikön ruokaa pelivuorossa. Ruutujen, jotka normaalisti tuottaisivat enemmän kuin kolme yksikköä ruokaa, tuotantopanoksia tai kauppaa, tuotanto vähenee yhdellä yksiköllä. Juhlivan kaupungin ruudut eivät kärsi tästä rangaistuksesta.
    
    Anarkian aikana on hallittava kovalla kädellä: jokainen sotilasyksikkö kaupungissa pystyy rauhoittamaan yhden tyytymättömän asukkaan niin, ettei tämä aiheuta epäjärjestystä.

en: Another player already has the name '%s'.  Please choose another name.
fi: Samanniminen ('%s') pelaaja on jo liittynyt peliin. Ole hyvä ja valitse toinen nimi.

en: Any terrain type (except Ocean) may have a River on it.  A River adds 1 trade to the resources produced by that tile.  It also increases a tile's defense factor by 50%.  Finally, land units may move along a River (but not diagonally); movement along a River costs only 1/3 of a movement point.
    
    Roads and railroads can only be built on River squares if your civilization has learned Bridge Building technology.
fi: Kaikki muut maastot kuin valtameri voivat sisältää joen. Joki lisää yhden yksikön kauppaa ruudun tuotantoon. Se myös parantaa ruudun puolustuskerrointa 50%. Maavoimien yksiköt voivat kulkea jokea pitkin pääilmansuuntiin; liikkuminen kuluttaa vain 1/3 liikepistettä.
    
    Teitä ja rautateitä voidaan rakentaa jokien yli vain jos sivilisaatiosi on oppinut sillanrakennustaidon.

en: Apollo Program
fi: Apollo-ohjelma

en: Apply onc_e
fi: Käytä kerran

en: April
fi: huhtikuu

en: Aqueduct
fi: Vesijohto

en: Arab
fi: arabien

en: Archbishop
fi: Arkkipiispa

en: Archers
fi: Jousimiehet

en: Arctic
fi: arktinen alue

en: Arctic squares are found only in the most northerly or southerly reaches of the world.  They are very cold, and hence difficult to work with.
fi: Arktisia alueita on vain kaikkein pohjoisimmilla ja eteläisimmillä kolkilla. Kylmyytensä vuoksi ne ovat erittäin vaikeita hyödyntää.

en: Area where initial units are located
fi: Aloitusyksiköiden hajonta-alue

en: Argentine
fi: argentiinalaisten

en: Argh! ran out of nations!
fi: Höh, kansallisuudet loppuivat kesken!

en: Argument must be 'u', 'up', 'd', 'down', or '?'.
fi: Argumentin tulee olla 'u', 'up', 'd', 'down' tai '?'.

en: Armor
fi: Panssarivaunu

en: Arquebisbe
fi: Arkkipiispa

en: Artillery
fi: Tykistö

en: Astronomy
fi: Tähtitiede

en: At Spy's Discretion
fi: Vakoojan mielen mukaan

en: Atomic Theory
fi: Atomiteoria

en: Atrocious
fi: Karsea

en: Attack:
fi: Hyökkäyskyky:

en: August
fi: elokuu

en: Australian
fi: australialaisten

en: Auto Attack
fi: Hyökkää automaattisesti

en: Auto Center on Combat
fi: Keskitä taisteluihin automaattisesti

en: Auto Center on Units
fi: Keskitä yksiköihin automaattisesti

en: Auto E_xplore
fi: Kartoita automaattisesti

en: Auto Explore
fi: Tutki automaattisesti

en: Auto Settler
fi: Uudisraivaaja automaattiasentoon

en: Auto attack vs
fi: Hyökkää automaattisesti kun vastassa on

en: Auto-attack vs air units
fi: Hyökkää automaattisesti ilma-aluksia vastaan

en: Auto-attack vs air units:
fi: Hyökkää automaattisesti ilma-aluksia vastaan:

en: Auto-attack vs helicopters
fi: Hyökkää automaattisesti helikoptereita vastaan

en: Auto-attack vs helicopters:
fi: Hyökkää automaattisesti helikoptereita vastaan:

en: Auto-attack vs land units
fi: Hyökkää automaattisesti maavoimien yksiköitä vastaan

en: Auto-attack vs land units:
fi: Hyökkää automaattisesti maavoimien yksiköitä vastaan:

en: Auto-attack vs sea units
fi: Hyökkää automaattisesti merivoimien yksiköitä vastaan

en: Auto-attack vs sea units:
fi: Hyökkää automaattisesti merivoimien yksiköitä vastaan:

en: Auto-connecting to server "%s" at port %d as "%s" every %d.%d second(s) for %d times
fi: Automaattinen yhdistäminen palvelimeen "%s", portti %d, nimellä "%s" %d.%d sekunnin välein %d kertaa

en: Auto-save name prefix
fi: Automaattisen tallennustiedoston nimen alku

en: Automatically saved games will have name "<prefix><year>.sav".
    This setting sets the <prefix> part.
fi: Automaattisesti tallennettujen pelien nimeksi tulee "<alku><vuosi>.sav".
    Tässä asetetaan <alku>:n arvo.

en: Automobile
fi: Auto

en: Available Improvements
fi: Rakennushankkeet saatavilla

en: Available Targets
fi: Mahdolliset tavoitteet

en: Available To Build
fi: Rakennettavissa

en: Available Units
fi: Yksiköt saatavilla

en: Available Wonders
fi: Ihmeet saatavilla

en: Available Worklists
fi: Mahdolliset työlistat

en: Available items
fi: Saatavilla

en: Available targets
fi: Mahdolliset tavoitteet

en: Available worklists
fi: Mahdolliset työlistat

en: Aztec
fi: atsteekkien

en: Babylonian
fi: babylonialaisten

en: Bad list argument: '%s'.  Try '%shelp list'.
fi: Kelvoton parametri komennolle 'list': '%s'. Ks. '%shelp list'.

en: Bad log level "%s".
fi: Mahdoton lokitarkkuus "%s".

en: Bad log level %d in "%s".
fi: Mahdoton lokitarkkuus %d tiedostossa "%s".

en: Bad team name.
fi: Epäkelpo joukkueen nimi.

en: Badly formed log level argument "%s".
fi: Lokitarkkuuden argumentti "%s" on kelvoton.

en: Bank
fi: Pankki

en: Banking
fi: Pankkitoiminta

en: Barbarian
fi: Barbaari

en: Barbarian Leader
fi: Barbaarijohtaja

en: Barbarian appearance frequency
fi: Barbaarien aktiivisuustaso

en: Barbarian onset year
fi: Barbaarien ilmaantumisvuosi

en: Barbarians will not appear before this year.
fi: Barbaareja ei ilmaannu ennen tätä vuotta

en: Barracks
fi: Kasarmi

en: Barracks II
fi: Kasarmi II

en: Barracks III
fi: Kasarmi III

en: Basic Upkeep:
fi: Ylläpitokustannus:

en: Battleship
fi: Taistelulaiva

en: Bavarian
fi: baijerilaisten

en: Before a game is started, anyone can connect to the server by supplying its hostname and port number (5555 by default). If the server is started with the -m flag, it will report to the metaserver,
fi: Ennen pelin aloittamista kuka tahansa voi yhdistää itsensä palvelimeen ilmoittamalla sen nimen ja portin numeron (oletus on 5555). Jos palvelin käynnistetään -m -komennolla, se raportoi välipalvelimelle,

en: Before other adjustments, the first unhappysize citizens in a city are content, and subsequent citizens are unhappy.  See also cityfactor.
fi: Ennen muita muunnoksia, näin moni asukas on rauhallinen, ja rajan ylittävät asukkaat ovat tyytymättömiä. Ks. myös kaupunkien määrän merkitys.

en: Before you can build spaceship parts, the Apollo Program wonder must have been built by any player.  You also need specific technologies to build the different spaceship parts: see the help texts for Space Structural, Space Component, and Space Module, under City Improvements.  (If there are no help texts for these items, it probably means the spacerace server option is off for your game.)
fi: Ennen kuin voit rakentaa avaruusaluksen osia, on jonkun pelaajan pitänyt rakentaa Apollo-ohjelma. Sinulla on myös oltava tarvittavat teknologiat eri osille: katso avaruusaluksen osien ohjetekstejä. Ellei ohjetekstejä löydy, on mahdollisuus voittaa peli tällä tavalla ilmeisesti kytketty pois päältä.

en: Boer
fi: buurien

en: Bomber
fi: Pommikone

en: Boosts science production by 100% in the city where it is built.
fi: Lisää tutkimuspanosta kaupungissaan 100%.

en: Boosts science production by 50% in the city where it is built.
fi: Lisää tutkimuspanosta kaupungissa 50%.

en: Boosts science production in each city by 50%.
fi: Lisää tutkimuspanosta kaikissa kaupungeissa 50%.

en: Boosts science production in each city with a Library by 50%.  (Counts as having a Research Lab in all of your cities.)
fi: Lisää tutkimuspanosta 50% kaikissa niissä kaupungeissa, joissa on kirjasto (Kuin olisi tutkimuslaboratorio kaikissa kaupungeissa).

en: Both units keep their firepower of 1 unchanged.
fi: Kummankin yksikön tulivoima (1) pysyy samana.

en: Brazilian
fi: brasilialaisten

en: Bribe Enemy Unit
fi: Lahjo vihollisen yksikkö

en: Bribe unit for %d gold?
    Treasury contains %d gold.
fi: Lahjo yksikkö %d kultarahalla?
    Valtion kassassa on %d .

en: Bribing the unit costs %d gold.
    Treasury contains %d gold.
fi: Yksikön lahjominen maksaa %d .
    Kassassa on %d .

en: Bridge Building
fi: Sillanrakennus

en: Bronze Working
fi: Pronssi

en: Bu_ild Farmland
fi: Raivaa peltomaaksi

en: Buffalo
fi: puhveleita

en: Build Airbas_e
fi: Rakenna lentokenttä

en: Build Airbase
fi: Rakenna lentotukikohta

en: Build City
fi: Perusta kaupunki

en: Build Farmland
fi: Muokkaa viljelysmaaksi

en: Build Fortress
fi: Rakenna linnoitus

en: Build Irrigation
fi: Rakenna kasteluverkosto

en: Build Mine
fi: Perusta kaivos

en: Build New City
fi: Perusta uusi kaupunki

en: Build Railroad
fi: Rakenna rautatie

en: Build Road
fi: Rakenna tie

en: Build _Fortress
fi: Rakenna linnoitus

en: Build _Irrigation
fi: Rakenna kasteluverkosto

en: Build _Mine
fi: Perusta kaivos

en: Build _Railroad
fi: Rakenna rautatie

en: Build _Road
fi: Rakenna tie

en: Building Improvement
fi: Rakentaa

en: Building Improvements
fi: Rakennushankkeet

en: Building Name
fi: Rakennus

en: Building Name       Count Cost Total
fi: Rakennushanke       Lkm Kust Yht

en: Building Unit
fi: Tekee yksikköä

en: Building Units
fi: Yksiköiden teko

en: Building Wonder
fi: Rakentaa ihmettä

en: Building Wonders
fi: Ihmeiden rakennus

en: Building a recycling center reduces the amount of pollution generated by production in a city by 66%.
fi: Vähentää kaupungin tuotannosta johtuvan saasteen määrää 66%.

en: Buildings:
fi: Rakennukset:

en: Built
fi: Valmistunut

en: Buy
fi: Osta

en: Buy %s for %d gold?
    Treasury contains %d gold.
fi: Ostetaanko %s hintaan %d ?
    Valtion kassassa on %d .

en: Buy It!
fi: Ostetaan!

en: CMA
fi: KA

en: CMA and presets
fi: KA ja toimintamallit

en: CMA page
fi: KA-sivu

en: CMA: %s has changed and the calculated result can't be applied. Will retry.
fi: KA: %s on muuttunut ja laskettua tulosta ei voi ottaa käyttöön. Yritän uudelleen.

en: CMA: %s has changed multiple times. This may be an error in freeciv or bad luck. Please contact <freeciv-dev@freeciv.org>. The CMA will detach itself from the city now.
fi: KA: %s on muuttunut useaan otteeseen. Tämä voi johtua huonosta onnesta tai virheestä freecivissä. Ole hyvä ja lähetä ilmoitus osoitteeseen <freeciv-dev@freeciv.org>. KA irroittautuu nyt kaupungista.

en: CMA: The agent can't fulfill the requirements for %s. Passing back control.
fi: KA: Vaatimusten täyttäminen kaupungissa %s ei onnistu. Palautan hallinnan.

en: CMA: You lost control of %s. Detaching from city.
fi: KA: Menetit kaupungin %s hallinnan.

en: CM_A
fi: K_A

en: C_MA
fi: KA

en: C_hange permanent
fi: Vai_hda pysyvästi

en: C_hatline
fi: C_hattilinja

en: C_lauses:
fi: _Ehdot:

en: C_lose
fi: _Sulje

en: C_ontrols
fi: K_ontrollit

en: Ca_ncel
fi: _Peru

en: Caliph
fi: Kalifi

en: Can't add AI players once the game has begun.
fi: AI:n ohjaamia pelaajia ei voi lisätä pelin alettua.

en: Can't add more players, server is full.
fi: Palvelin on täynnä, en voi lisätä enempää pelaajia.

en: Can't load a game while another is running.
fi: Peliä ei voi ladata kun toinen peli on käynnissä.

en: Can't use an empty name.
fi: En voi käyttää tyhjää nimeä.

en: Canadian
fi: kanadalaisten

en: Cancel
fi: Peru

en: Cancel Treaty
fi: Pura sopimus

en: Cancel meeting
fi: Peruuta tapaaminen

en: Cancel pact
fi: Pura sopimus

en: Cannon
fi: Kanuuna

en: Cannot change teams once game has begun.
fi: Peli: Et voi muuttaa rahoitussuhteita ennen kuin peli on alkanut.

en: Cannot create pipe
fi: Putken ('pipe') luonti epäonnistui

en: Cannot decrease command access level '%s' for connection '%s'; you only have '%s'.
fi: Et voi laskea pelaajan '%2$s' komentotasoa '%1$s'; sinulla on vain '%3$s'.

en: Cannot end the game: no game running.
fi: En voi lopettaa peliä: yhtään peliä ei ole käynnissä.

en: Cannot find audio file %s
fi: En löydä äänitiedostoa %s

en: Cannot find sound spec-file "%s".
fi: En löydä ääniasetustiedostoa "%s".

en: Cannot find your home directory
fi: Kotihakemistoasi ei löydy

en: Cannot increase command access level to '%s'; you only have '%s' yourself.
fi: Et voi nostaa komentotasoa arvoon '%s'; oma tasosi '%s' ei riitä siihen.

en: Cannot read command line scriptfile '%s'.
fi: Komentolinjan juontotiedoston ('skripti') '%s' lukeminen epäonnistui.

en: Cannot start the game: it is already running.
fi: En voi aloittaa peliä: se on jo käynnissä.

en: Cannot toggle a barbarian player.
fi: Barbaaripelaajaa ei voi muuttaa.

en: Capital: %s
fi: Pääkaupunki: %s

en: Capitalization
fi: Pääoman kasvatus

en: Captain General
fi: Kenraali

en: Caravan
fi: Karavaani

en: Caravel
fi: Karaveli

en: Cardinal
fi: Kardinaali

en: Carrier
fi: Lentotukialus

en: Carthaginian
fi: karthagolaisten

en: Catalan
fi: katalonialaisten

en: Catapult
fi: Katapultti

en: Cathedral
fi: Tuomiokirkko

en: Cavalry
fi: Ratsuväki

en: Celebrate
fi: Juhli

en: Cen_ter
fi: Keskitä

en: Center
fi: Keskitä

en: Center View
fi: Keskitä näkymä

en: Center map when Popup city
fi: Keskitä kartta kaupungin tietoja katseltaessa

en: Ceremonial Burial
fi: Hautajaisseremonia

en: Chairman
fi: Puheenjohtaja

en: Chairperson
fi: Puheenjohtaja

en: Chan_ge
fi: _Vaihda

en: Chan_ge Production
fi: Vaihda tuotantoa

en: Chance for conquered building destruction
fi: Valloitetun rakennuksen tuhoutumisriski

en: Chance in diplomat/spy contests
fi: Diplomaatin/vakoojan kilpajuoksun todennäköisyys (%)

en: Chance of moving into tile after attack
fi: Todennäköisyys ruutuun liikkumiselle hyökkäyksen jälkeen

en: Chance to win: A:%d%% D:%d%%
fi: Vaihda ikkunaan: A:%d%% D:%d%%

en: Chancellor
fi: Kansleri

en: Change
fi: Vaihda

en: Change All
fi: Vaihda kaikki

en: Change All...
fi: Vaihda kaikki...

en: Change Production
fi: Vaihda tuotantoa

en: Change Production Everywhere
fi: Vaihda kaikkien kaupunkien tuotanto

en: Change in:
fi: Koon muutokseen:

en: Change to %s
fi: Tee tästä %s

en: Change to %s (_I)
fi: Tee tästä %s

en: Change to %s (_M)
fi: Tee tästä %s

en: Change, add or remove a player's team affiliation.
fi: Muuta pelaajan joukkuetta: liity, vaihda uuteen tai poistu.

en: Chariot
fi: Sotavaunut

en: Charles Darwin's voyage sparked the discovery of the evolution of the species, which inspired greater confidence in science. Gives two immediate technology advances.
fi: Charles Darwin lisäsi tutkimuksellaan lajien synnystä ihmisten uskoa tieteen mahtiin. Antaa kaksi teknologista edistysaskelta välittömästi.

en: Chatline
fi: Keskustelulinja

en: Chemistry
fi: Kemia

en: Chief
fi: Päällikkö

en: Chilean
fi: chileläisten

en: Chinese
fi: kiinalaisten

en: Chivalry
fi: Ritarilaitos

en: Choose Your Diplomat's Strategy
fi: Valitse diplomaattisi strategia

en: Choose Your New Government
fi: Valitse uusi hallitusmuotosi

en: Choose Your Spy's Strategy
fi: Anna toimintaohjeet vakoojallesi

en: Choose new ruleset directory or modpack. Calling this
     without any arguments will show you the currently selected ruleset.
fi: Valitse uusi hakemisto säännöstökokoelmalle tai mod-paketti.
    Jos uutta hakemistoa ei anneta, tämänhetkinen hakemisto näytetään.

en: Choose player to be
fi: Valitse pelaajasi

en: Choose unit activity:
fi: Valitse yksikön toiminta:

en: Ci_ties:
fi: Kaupungi_t:

en: Cities
fi: Kaupungit

en: Cities: %d total, %d over threshold of %d cities.
fi: Kaupungit: %d kaikkiaan, %d yli %d kaupungin kynnyksen.

en: Citizen Management Agent
fi: Kaupunkiapuri

en: Citizen _Management
fi: Kaupunkiapuri

en: Citizens may be either happy, content or unhappy.  Keeping your citizens happy (or at least content) is one of the most important objectives in Freeciv.  When your citizens become unhappy, your cities will fall into disorder (which disrupts production); but when your citizens are happy, your cities will celebrate, and your production will increase greatly.
fi: Asukkaat voivat olla joko onnellisia, rauhallisia tai tyytymättömiä. Heidän pitämisensä onnellisina (tai ainakin rauhallisina) on yksi tärkeimmistä tehtävistäsi pelissä. Kun asukkaasi tulevat tyytymättömiksi, kaupungeissasi syntyy sekasortoa, joka estää kaiken tuotannon; onnelliset asukkaat taas järjestävät suuria juhlia ja tuottavuus kaupungissa kasvaa hurjasti.

en: City
fi: Kaupunki

en: City %s
fi: Kaupunki %s

en: City Advisor
fi: Neuvonantaja

en: City Improvements
fi: Rakennushankkeet

en: City Management Agent
fi: Kaupunkiapuri

en: City Name
fi: Kaupungin nimi

en: City Names
fi: Kaupunkien nimet

en: City Options
fi: Kaupungin asetukset

en: City Output
fi: Kaupungin tuotanto

en: City Overview
fi: Kaupunkikatsaus

en: City Overview page
fi: Kaupunkikatsaus

en: City Production
fi: Kaupungin tuotanto

en: City Productions
fi: Kaupunkien tuotanto

en: City Report
fi: Kaupunkiraportti

en: City Report...
fi: Kaupunkiraportti...

en: City Walls
fi: Kaupunginmuuri

en: City Walls make it easier to defend a city.  They triple the defence strength of units within the city against ground and helicopter units.  They are ineffective against airborne and sea units as well as Howitzers.  City Walls also prevent the loss of population which occurs when a defending unit is destroyed by a land unit.
fi: Muuri helpottaa kaupungin puolustusta. Se kolminkertaistaa kaupungissa olevien yksiköiden puolustuskyvyn maajoukkoja ja helikoptereita vastaan. Sillä ei ole vaikutusta puolustautumiseen ilmasta tai mereltä tulevaa iskua tai haupitseja vastaan.  Muuri suojaa kaupungin asukkaita jos hyökkäävät maajoukot tuhoavat puolustavan yksikön, eikä kaupungin väkiluku vähene.

en: City Walls make it easier to defend a city.  They triple the defence strength of units within the city against ground, sea, and helicopter units.  They are ineffective against non-helicopter airborne units as well as Artillery.  City Walls also prevent the loss of population which occurs when a defending unit is destroyed by a land unit.
fi: Kaupunginmuuri helpottaa kaupungin puolustamista. Se kolminkertaistaa kaupungissa olevien yksiköiden puolustuskyvyn maa- ja merivoimien yksiköitä sekä helikoptereita vastaan. Muurit eivät auta puolustauduttaessa ilma-aluksia tai tykistöä vastaan. Muurit suojaavat myös siviiliväestöä; Kaupungin väkiluku ei laske vaikka puolustava yksikkö tuhoutuisikin maavoimien yksikön hyökkäyksessä.

en: City _Improvements
fi: Rakennushankkeet

en: City _Names
fi: Kaupunkien nimet

en: City _Overview
fi: _Kaupunkikatsaus

en: City _Productions
fi: Kaupunkien tuotanto

en: City can't be incited!
fi: Kaupungissa ei voi lietsoa kapinaa!

en: City grows:
fi: Kaupungin kasvu:

en: City improvements
fi: Rakennukset

en: City improvements are built in each of your cities to improve trade revenue, science production, etc.  Most improvements require you to pay an upkeep every turn.  If you can't afford the upkeep for a building, then it'll be automatically sold.
fi: Rakennushankkeilla parannetaan kaupunkien kauppatasetta, tieteen tutkimusta jne. Useimmista hankkeista aiheutuu ylläpitokustannuksia, jotka on maksettava joka kierroksella. Jos sinulla ei ole varaa ylläpitää jotain rakennusta, se myydään automaattisesti.

en: City improvements which would normally have an upkeep of 1 are free of upkeep, for all cities.
fi: Kaikkien perusparannusten, joiden normaali ylläpitokustannus on 1, ylläpito on ilmaista. Koskee pelaajan kaikkia kaupunkeja.

en: City info
fi: Kaupungin tiedot

en: City map
fi: Kaupungin kartta

en: City name
fi: Kaupungin nimi

en: City no. %d
fi: kaupunki %d

en: City of %s
fi: Kaupunki %s

en: City options
fi: Kaupungin asetukset

en: City size before people become unhappy
fi: Rauhallisten asukkaiden määrä kaupunkia kohden

en: City you are trying to give no longer exists, you can't accept treaty.
fi: Yrität antaa kaupungin, jota ei enää ole. Et voi hyväksyä sopimusta.

en: City: %s(%s)
fi: Kaupunki: %s(%s)

en: City: %s(%s) %s
fi: Kaupunki: %s(%s) %s

en: City: Building Unavailable Item
fi: Kaupunki: Rakentaa mahdottomuuksia

en: City: Captured/Destroyed
fi: Kaupunki: Valloitettu/tuhottu

en: City: Celebrating
fi: Kaupunki: Juhlii

en: City: Civil Disorder
fi: Kaupunki: Levottomuuksia

en: City: Famine
fi: Kaupunki: Nälänhätä

en: City: Famine Feared
fi: Kaupunki: Nälänhädän vaara

en: City: Growth
fi: Kaupunki: Kasvu

en: City: May Soon Grow
fi: Kaupunki: Saattaa kasvaa pian

en: City: Needs Aqueduct
fi: Kaupunki: Vesijohto tarvitaan

en: City: Needs Aqueduct Being Built
fi: Kaupunki: Vesijohto tarvitaan (työn alla)

en: City: Normal
fi: Kaupunki: Ei ihmeempiä

en: City: Nuked
fi: Kaupunki: Ydinisku

en: City: Released from CMA
fi: Kaupunki: Ei enää KA:n hoidossa

en: City: Suggest Growth Throttling
fi: Kaupunki: Ehdotan kasvun rajoittamista

en: City: Transfer
fi: Kaupunki: Saatu

en: City: Was Built
fi: Kaupunki: Rakennettu

en: City: Worklist Events
fi: Kaupunki: Työlistatapahtumat

en: City_name
fi: Kaupungin nimi

en: Citymap
fi: Kaupungin kartta

en: Civ: Barbarian Uprising
fi: Civ: Barbaareja liikkeellä

en: Civ: Civil War
fi: Civ: Sisällissota

en: Civ: Collapse to Anarchy
fi: Civ: Romahtaa anarkiaan

en: Civ: First Contact
fi: Civ: Ensimmäinen yhteys

en: Civ: Learned New Government
fi: Civ: Uusi hallitusmuoto omaksuttu

en: Civ: Low Funds
fi: Civ: Rahat vähissä

en: Civ: Pollution
fi: Civ: Saaste

en: Civ: Revolt Ended
fi: Civ: Kapina loppui

en: Civ: Revolt Started
fi: Civ: Kapina alkoi

en: Civ: Spaceship Events
fi: Civ: Avaruusaluksen tapahtumat

en: Civil war is devastating to any empire, and is triggered by the loss of your capital (palace).  Up to half of your cities will rebel and declare allegiance to a new (AI) leader, who will loot half of your treasury and retain all of your scientific advances.
fi: Sisällissota tuhoaa minkä valtakunnan tahansa. Se syttyy jos menetät pääkaupunkisi (sen, jossa palatsisi sijaitsee). Jopa puolet kaupungeistasi kapinoi ja liittoutuu uuden AI-johtajan kanssa. Hän saa puolet käteisvaroistasi ja kaiken teknologisen tietämyksesi.

en: Classical
fi: Klassinen

en: Clean Nuclear Fallout
fi: Puhdista ydinlaskeumaa

en: Clean Pollution
fi: Korjaa ympäristötuhoja

en: Clean _Nuclear Fallout
fi: Puhdista ydinlaskeuma

en: Clean _Pollution
fi: Puhdista saasteet

en: Clear Log
fi: Tyhjennä loki

en: Cleared output window.
fi: Tulostusikkuna tyhjennetty.

en: Cleared output window.
fi: Tyhjensin tulostusikkunan.

en: Client capability string: %s
fi: Asiakasohjelman toimintomuuttuja: %s

en: Client does not support isometric tilesets. Using default tileset instead.
fi: Asiakasohjelma ei tue isometristä kuvitusta. Käytetään oletusasetuksia.

en: Client does not support overhead view tilesets. Using default tileset instead.
fi: Asiakasohjelma ei tue ylhäältä nähtävää kuvitusta. Käytetään oletusasetuksia.

en: Client for Freeciv
fi: Freeciv-asiakas

en: Close
fi: Sulje

en: Close dialog
fi: Sulje ikkuna

en: Close metaserver connection to [%s].
fi: Yhteys välityspalvelimeen [%s] katkaistu.

en: Co_nnecting
fi: Yhdistämi_nen

en: Coal
fi: hiiltä

en: Coastal Cities
fi: Rannikkokaupungit

en: Coastal Defense
fi: Rannikkopuolustus

en: Coastline
fi: Rantaviiva

en: Code of Laws
fi: Lainsäädäntö

en: Coinage
fi: Kotiuta tulot

en: Collapse All
fi: Piilota kaikki

en: Colosseum
fi: Areena

en: Colossus
fi: Kolossipatsas

en: Com_bat
fi: Taisteleminen

en: Combat
fi: Taistelu

en: Combined Arms
fi: Helikopteri

en: Combustion
fi: Polttomoottori

en: Command access level '%s' has been grabbed by connection %s.
fi: Ensimmäisen ottajan komentotaso '%s' on nyt pelaajayhteydellä %s.

en: Command access level could not be set to '%s' for connection %s.
fi: Sallittujen komentojen tasoa ei voitu asettaa arvoon '%s' pelaajalle %s.

en: Command access level for first player to take it: %s
fi: Komentotaso ensimmäiselle ottajalle: %s

en: Command access level for new connections: %s
fi: Komentotaso uusille yhteydenottajille: %s

en: Command access level set to '%s' for connection %s.
fi: Pelaajan %2$s sallittujen komentojen taso asetettu arvoon '%1$s'.

en: Command access level set to '%s' for first player to grab it.
fi: Komentotaso ensimmäiselle ottajalle: %s

en: Command access level set to '%s' for new players.
fi: Komentojen taso uusille pelaajille asetettu arvoon '%s'.

en: Command access levels in effect:
fi: Käytössä olevat komentotasot:

en: Command:
fi: Komento:

en: Comment
fi: Lisätiedot

en: Communism
fi: Kommunismi

en: Computers
fi: Tietokone

en: Comrade
fi: Toveri

en: Con_figure
fi: _Asetukset

en: Con_figure...
fi: Asetukset...

en: Concise *=Rapture, X=Disorder
fi: Lyhenne *=Hurmoksessa, X=Levoton

en: Concise City Production
fi: Supista kaupungin tuotantokuvaus

en: Configure
fi: Asetukset

en: Configure Cities Report
fi: Kaupunkiraportin asetukset

en: Configure City Report
fi: Kaupunkiraportin asetukset

en: Connect
fi: Yhdistä

en: Connect to Freeciv Server
fi: Yhdistä Freeciv-palvelimeen

en: Connect to this location
fi: Yhdistä...

en: Connecting
fi: Yhdistetään...

en: Connection name prefix '%s' is ambiguous.
fi: Pelaajayhteyden nimen etuliite '%s' on moniselitteinen.

en: Connection request from %s from %s
fi: %s osoitteesta %s lähettää yhteyspyynnön

en: Connection request from %s from %s (connection named %s)
fi: %s osoitteesta %s lähettää yhteyspyynnön (yhteys nimeltään %s)

en: Connection to server refused. Please start the server.
fi: Palvelimeen ei saada yhteyttä. Ole hyvä ja käynnistä se.

en: Conscription
fi: Asevelvollisuus

en: Construction
fi: Rakennustaito

en: Consul
fi: Konsuli

en: Control c_ity
fi: Johda kaupunkia

en: Control metaserver connection.
fi: Kontrolloi yhteyttä metapalvelimeen.

en: Controls
fi: Ohjauskomennot

en: Copernicus' Observatory
fi: Kopernikuksen observatorio

en: Copying
fi: Kopiointi

en: Cornish
fi: cornwallilaisten

en: Corruption
fi: Korruptio

en: Corruption is the loss of trade due to inefficiency and greed. Under most forms of government, the farther away from the capital a city is, the more trade will be lost to corruption.  (If you do not have a capital, your cities will suffer extremely high levels of corruption.)  A Courthouse will reduce the level of corruption in a city.
fi: Lahjonnan määrä kuvaa tehottomuuden ja ahneuden vuoksi menetettyjä voimavaroja. Useimmissa hallitusmuodoissa lahjontaa esiintyy sitä enemmän, mitä kauempana pääkaupungista kaupunkisi on. Jos sinulla ei ole pääkaupunkia, lahjonta paisuu todelliseksi ongelmaksi kaikissa kaupungeissasi. Käräjätalo vähentää lahjonnan määrää kaupungissa.

en: Corruption:
fi: Korruptio:

en: Cost
fi: Hinta

en: Cost:
fi: Hinta:

en: Cost: %ld
fi: Kustannukset: %ld

en: Could not find a readable "%s" ruleset file.
fi: En löytänyt lukukelpoista "%s"-sääntökokoelmatiedostoa.

en: Could not get the mask although there must be one (%s)! Graphics may look corrupt.
fi: Maskia ei löytynyt vaikka sellainen pitää olla (%s)! Grafiikassa voi olla vikaa.

en: Could not load ruleset file "%s".
fi: Sääntökokoelmatiedoston "%s" lataaminen ei onnistunut.

en: Could not load sound spec-file: %s
fi: Ääniasetustiedoston lataaminen epäonnistui: %s

en: Could not open "%s".
fi: En saanut avattua tiedostoa "%s".

en: Could not read data directory %s: %s.
fi: Datahakemiston %s lukeminen epäonnistui: %s.

en: Could not read script file '%s'.
fi: Juontotiedoston ('skripti') '%s' lukeminen epäonnistui.

en: Could not write script file '%s'.
fi: Juontotiedostoon ('skripti') '%s' kirjoittaminen epäonnistui.

en: Couldn't find a supported gfx file extension for %s
fi: Tuettua grafiikkalaajennusta %s:lle ei löytynyt

en: Couldn't find soundset "%s" trying "%s".
fi: Sääntökokoelmatiedoston "%s" lataaminen ei onnistunut, katsotaan toimisiko "%s".

en: Couldn't load gfx file for the spec file %s
fi: Grafiikkalaajennuksen lataaminen tiedostolle %s ei onnistunut

en: Couldn't load savefile: %s
fi: Tallennetun pelin lataaminen tiedostosta %s ei onnistunut.

en: Couldn't open gamelogfile "%s" for appending.
fi: Pelilokitiedoston "%s" avaaminen liittämistä varten ei onnistunut.

en: Couldn't open logfile: %s for appending.
fi: Lokitiedoston %s avaaminen epäonnistui.

en: Couldn't open the main window (Gfx memory problem or screensize too small)
fi: Pääikkunan avaaminen ei onnistunut (ongelma joko grafiikkamuistissa tai näytön koossa)

en: Count
fi: Lukumäärä

en: Counts as a Police Station in every city.  (That is, for each city, reduces unhappiness for military units outside the city by 2 under Democracy and 1 under Republic.  This wonder has no effect under other governments.)
fi: Lasketaan poliisiasemaksi kaikissa kaupungeissa. Tällä ihmeellä on vaikutusta vain demokratiana tai tasavaltana hallituille kansakunnille.

en: Counts as having a Cathedral in each of your cities.  This makes 3 unhappy citizens content in each city.  The discovery of Theology increases the effect of a Cathedral, making an additional unhappy citizen content.  The discovery of Communism lessens the effect of a Cathedral, reducing by one the number of unhappy citizens made content.
fi: Lasketaan tuomiokirkoksi jokaisessa kaupungissasi. Muuttaa 3 tyytymätöntä kansalaista rauhallisiksi joka kaupungissa. Teologian keksiminen lisää vaikutusta yhdellä, kun taas kommunismin keksiminen vähentää vaikutusta yhdellä.

en: Counts as having a Granary in every city.
fi: Lasketaan viljavarastoksi kaikissa kaupungeissa.

en: Courthouse
fi: Käräjätalo

en: Create an AI player with a given name.
fi: Luo annetunniminen AI-pelaaja.

en: Croatian
fi: kroaattien

en: Cruise Missile
fi: Risteilyohjus

en: Cruiser
fi: Risteilijä

en: Crusaders
fi: Ristiretkeläiset

en: Cure For Cancer
fi: Syövän parannus

en: Currency
fi: Raha

en: Current Targets
fi: Nykyiset tavoitteet

en: Current data path is: "%s"
fi: Tämänhetkinen data-hakemistopolku on: "%s"

en: Current ruleset directory is "%s"
fi: Tämänhetkinen hakemistopolku sääntökokoelmille on: "%s"

en: Current worklist
fi: Nykyinen työlista

en: Currently Building
fi: Tuottaa parhaillaan

en: Cut a client's connection to server.
fi: Katkaise clientin yhteys palvelimeen.

en: Cut specified client's connection to the server, removing that client from the game.  If the game has not yet started that client's player is removed from the game, otherwise there is no effect on the player.  Note that this command now takes connection names, not player names.
fi: Katkaise tietyn clientin yhteys palvelimeen ja poista se pelistä. Jos peli ei ole vielä alkanut, clientin päässä oleva pelaaja poistetaan pelistä, muutoin tällä ei ole vaikutusta pelaajaan. Huomaa että komento käyttää nykyään yhteyksien nimiä, ei pelaajien.

en: Cutting connection %s.
fi: Katkaisen yhteyden %s.

en: Czar
fi: Tsaari

en: Czarina
fi: Tsaarinna

en: Czech
fi: tsekkien

en: Danish
fi: tanskalaisten

en: Dark Lord
fi: Musta Ruhtinas

en: Darn
fi: Pirskatti

en: Darwin's Voyage
fi: Darwinin tutkimusretket

en: December
fi: joulukuu

en: Decent
fi: hyvät

en: Default AI skill level set to '%s'.
fi: AI:n vaikeustason oletusarvo on nyt '%s'.

en: Default metaserver
fi: Oletusvälipalvelin

en: Default name of sound set
fi: Oletusäänisetin nimi

en: Default player's username
fi: Oletuspelaajan käyttäjänimi

en: Default server
fi: Oletuspalvelin

en: Default server's port
fi: Oletuspalvelimen portti

en: Default sound plugin
fi: Oletusääniliitännäinen

en: Default tileset
fi: Oletuskuvitus

en: Defense:
fi: Puolustuskyky:

en: Defense: %ld.%ld
fi: Puolustautuminen: %ld.%ld

en: Delete
fi: Poista

en: Delete preset
fi: Poista malli

en: Democracy
fi: Demokratia

en: Demographics
fi: Tilastotietoja

en: Demographics Report:
fi: Väestökatsaus:

en: Demography string contains invalid characters. Try "help demography".
fi: Väestötietomerkkijonossa on sopimattomia merkkejä. Katso "help demography".

en: Depending upon server options, any set of unit types may reduce the population of a City without City Walls by one point upon a successful attack.
fi: Palvelimen asetuksista riippuen mikä tahansa yksikkö voi onnistuneesti hyökätessään vähentää kaupungin asukkaita yhdellä, ellei kaupungissa ole muuria.

en: Description:
fi: Kuvaus:

en: Desert
fi: autiomaa

en: Deserts are regions of extreme dryness, making agriculture and trade very difficult.
fi: Autiomaat ovat äärimmäisen kuivia alueita, mikä vaikeuttaa pahasti maanviljelystä ja kaupankäyntiä.

en: Despicable
fi: Halveksuttava

en: Despotism
fi: Yksinvalta

en: Destroyer
fi: Keskipatterilaiva

en: Detail level for logging game events
fi: Pelin tapahtumien kirjanpidon yksityiskohtaisuustaso

en: Dictador
fi: Diktaattori

en: Dictadora
fi: Diktaattori

en: Dictator
fi: Diktaattori

en: Dictatrix
fi: Diktaattori

en: Difficulty:
fi: Vaikeusaste:

en: Dipl.State
fi: Diplomaattisuhteet

en: Diplomacy meeting
fi: Diplomaattinen kohtaaminen

en: Diplomat
fi: Diplomaatti

en: Diplomat Action: Bribe
fi: Diplomaattien toiminta: Lahjus

en: Diplomat Action: Caused Incident
fi: Diplomaattien toiminta: Välikohtaus

en: Diplomat Action: Embassy
fi: Diplomaattien toiminta: Suurlähetystö

en: Diplomat Action: Escape
fi: Diplomaattien toiminta: Pako

en: Diplomat Action: Failed
fi: Diplomaattien toiminta: Epäonnistuminen

en: Diplomat Action: Incite
fi: Diplomaattien toiminta: Kapinan lietsonta

en: Diplomat Action: Poison
fi: Diplomaattien toiminta: Myrkytys

en: Diplomat Action: Sabotage
fi: Diplomaattien toiminta: Sabotaasi

en: Diplomat Action: Theft
fi: Diplomaattien toiminta: Varkaus

en: Diplomat/Spy Actions
fi: Diplomaatin/vakoojan toiminta

en: Diplomat\/Spy Actions
fi: Diplomaatin tai vakoojan toiminta

en: Diplomat|Spy Actions
fi: Diplomaatin ja vakoojan tehtävät

en: Director-President
fi: Johtaja-Presidentti

en: Disband
fi: Lakkauta yksikkö

en: Disband Unit
fi: Lakkauta yksikkö

en: Disband if build settler at size 1
fi: Hylkää kaupunki jos uudisraivaaja rakennetaan kun koko on 1

en: Disband if build settler at size 1:
fi: Hylkää kaupunki jos uudisraivaaja rakennetaan kun koko on 1:

en: Disband unit
fi: Lakkauta yksikkö

en: Disconnect
fi: Katkaise yhteys

en: Disconnecting from server.
fi: Katkaistaan yhteys palvelimeen.

en: Dishonorable
fi: Epäilyttävä

en: Done
fi: Valmis

en: Double effects of Cathedrals, in all cities.
fi: Kaksinkertaistaa tuomiokirkkojen vaikutuksen kaikissa kaupungeissa.

en: Doubles the defense of all units inside the city when attacked by non-nuclear air units.
fi: Kaksinkertaistaa kaikkien kaupungissa olevien yksiköiden puolustuskyvyn ilmaiskua vastaan. Ei tehoa ydiniskuun.

en: Doubles the effect of Temples, in all cities.
fi: Kaksinkertaistaa temppeleiden vaikutuksen kaikissa kaupungeissa.

en: Dowager
fi: Keisarinna

en: Down
fi: Alas

en: Dragoons
fi: Rakuunat

en: Draw Diagonal Roads/Rails
fi: Piirrä viistot tiet ja rautatiet

en: Dunedain
fi: dùnedainien

en: Dutch
fi: hollantilaisten

en: Dyktator
fi: Diktaattori

en: Dyktatorka
fi: Diktaattori

en: Dynamic timeout set to %d %d %d %d
fi: Dynaaminen vuoron aikaraja asetettu arvoiksi %d %d %d %d.

en: Each round of combat, a random number between 1 and 282 is generated.  If the number is greater than 202 (about a 28% chance), the defender loses 1 hit point.  Otherwise (about a 72% chance), the attacker loses 1 point.
fi: Jokaisella taistelukierroksella arvotaan satunnaisluku 1:n ja 282:n väliltä. Jos numero on suurempi kuin 202 (noin 25% todennäköisyys), puolustaja menettää 1 voimapisteen. Muussa tapauksessa (noin 72% todennäköisyys) hyökkääjä menettää 1 pisteen.

en: Each round, a random number from 1 to 405 is generated.  If it is greater than 225 (about a 44% chance) the defender loses 1 hit point.  Otherwise, the attacker loses 1 hit point.
fi: Joka kierroksella arvotaan satunnaisluku väliltä 1-405. Jos se on suurempi kuin 225 (noin 44% mahdollisuus), puolustaja menettää yhden voimapisteen. Muussa tapauksessa hyökkääjä menettää yhden voimapisteen.

en: Each square around the city where this wonder is built that is already generating some trade produces one extra trade resource.
fi: Kaikki kauppaa tuottavat ruudut tämän kaupungin ympärillä tuottavat yhden yksikön enemmän kauppaa.

en: Each wonder has specific benefits for your civilization. Each wonder is unique and is placed in the city which constructed it.
fi: Kaikista ihmeistä on etuja sivilisaatiollesi. Jokainen ihme on erilainen ja se sijoitetaan siihen kaupunkiin, joka sen valmisti.

en: Economics
fi: Taloustiede

en: Economy
fi: Talous

en: Economy: Gold, Luxuries, Science
fi: Talous: Kultaa, luksusta, tutkimuspanosta

en: Edit
fi: Muuta

en: Edit worklists
fi: Muuta työlistoja

en: Egyptian
fi: egyptiläisten

en: Eiffel Tower
fi: Eiffel-torni

en: Electricity
fi: Sähkö

en: Electronics
fi: Elektroniikka

en: Elephants
fi: Sotanorsut

en: Eliminates all pollution generated by production in a city.  It also increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in the city: a Factory and a Solar Plant together give a 100% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Solar Plant together give a 150% production bonus.
    
    A city can only have one Solar Plant, Hydro Plant, Power Plant, or Nuclear Plant.
fi: Poistaa kaupungin saastepäästöt kokonaan. Lisää myös kaupungissa olevan tehtaan tai teollisuuskompleksin tuotantoa: Tehdas ja aurinkovoimala yhdessä kaksinkertaistavat tuotannon, ja tehdas, teollisuuskompleksi ja aurinkovoimala yhdessä lisäävät tuotantoa 150%.
    
    Kaupungissa voi olla vain yksi voimalaitos: Aurinkovoimala, vesivoimala, hiilivoimala tai ydinvoimala.

en: Eliminates all pollution generated by production in a city.  It also increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in the city: a Factory and a Solar Plant together give a 75% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Solar Plant together give a 150% production bonus.
    
    A city can only have one Solar Plant, Hydro Plant, Power Plant, or Nuclear Plant.
fi: Poistaa kaiken tuotannosta johtuvan saastumisen kaupungista. Lisää Tehtaan ja Teollisuuskompleksin tuotantoa: Tehdas ja Aurinkovoimala yhdessä tuovat 75% lisän, ja Tehdas, Teollisuuskompleksi ja Aurinkovoimala yhdessä lisäävät tuotantoa 150%.
    
    Kaupungissa voi olla vain yksi voimalaitos.

en: Elvises
fi: viihdyttäjiä

en: Embassy
fi: Lähetystö

en: Emperor
fi: Keisari

en: Empress
fi: Keisarinna

en: Empty argument for "%s".
fi: "%s": tyhjä argumentti.

en: Empty filename in log level argument "%s".
fi: Lokitarkkuuden tiedostonimi-argumentti on tyhjä ("%s").

en: End Game
fi: Lopeta peli

en: End Turn when done moving
fi: Päätä pelivuoro kun kaikkia yksiköitä on liikutettu

en: End the game.
fi: Lopeta peli.

en: Enemy Diplomat: Bribe
fi: Vihollisdiplomaatti: Lahjoo

en: Enemy Diplomat: Embassy
fi: Vihollisdiplomaatti: Suurlähetystö

en: Enemy Diplomat: Failed
fi: Vihollisdiplomaatti: Epäonnistui

en: Enemy Diplomat: Incite
fi: Vihollisdiplomaatti: Lietsoo kapinaa

en: Enemy Diplomat: Poison
fi: Vihollisdiplomaatti: Myrkyttää

en: Enemy Diplomat: Sabotage
fi: Vihollisdiplomaatti: Sabotoi

en: Enemy Diplomat: Theft
fi: Vihollisdiplomaatti: Varastaa

en: Engineering
fi: Tekniikka

en: Engineers
fi: Teknikot

en: Engineers are similar to Settlers, but they work twice as fast and move twice as fast.  Engineers may also perform major terrain transformations (for example, converting Tundra into Desert) which are beyond the capabilities of Settlers.
    
    TIP 1:  Upgrade Settlers to Engineers when possible, as Engineers require the same resources as ordinary Settlers.
    
    TIP 2:  If you manage to build Leonardo's Workshop, research Explosives before the Workshop becomes obsolete.  This way, your Settler units will be upgraded for free.
fi: Teknikot ovat muuten samanlaisia kuin uudisraivaajat, mutta ne työskentelevät ja liikkuvat kaksinkertaisella nopeudella. Teknikot voivat myös tehdä suuria maastonmuokkauksia (esimerkiksi muuttaa tundran autiomaaksi) jotka ovat liian vaativia uudisraivaajille.
    
    VIHJE 1:   Ajanmukaista uudisraivaajat teknikoiksi heti kun se on mahdollista, koska teknikkojen ylläpitokustannukset ovat samat kuin uudisraivaajien, mutta työteho kaksinkertainen.
    
    VIHJE 2:   Jos onnistut rakentamaan Leonardon työpajan, opettele valmistamaan räjähteitä ennenkuin työpaja vanhentuu. Näin uudisraivaajasi ajanmukaistetaan ilman kustannuksia.

en: English
fi: englantilaisten

en: Entertainers
fi: Viihdyttäjiä

en: Entertainers, Scientists, Taxmen
fi: Viihdyttäjät, Tutkijat, Verottajat

en: Entertains the citizens of a city, making 3 unhappy citizens content.
fi: Viihdyttää kaupungin asukkaita, tekee 3 tyytymätöntä asukasta rauhallisiksi.

en: Entertains the citizens of a city, making 3 unhappy citizens content.  (Four after the discovery of Electricity.)
fi: Sirkushuveja kansalle. Kolme tyytymätöntä asukasta muuttuu rauhallisiksi (Neljä sähkön keksimisen jälkeen).

en: Entertains the citizens of a city, making 3 unhappy citizens content.  (Four after the discovery of Electronics.)
fi: Viihdyttää kaupungin asukkaita, tekee kolme tyytymätöntä asukasta rauhalliseksi. (Neljä sen jälkeen, kun elektroniikka on keksitty.)

en: Entire map becomes visible for the player who owns it.  It allows all players to start building spaceship parts (assuming they have researched the necessary technologies).
fi: Apollon rakentanut pelaaja näkee koko maailman kartan. Kaikki pelaajat voivat alkaa rakentaa avaruusalusta (jos heidän teknologiansa riittää).

en: Environmentalism
fi: Ympäristötietoisuus

en: Erase clause
fi: Poista lauselma

en: Error contacting server "%s" at port %d as "%s":
     %s
fi: Virhe yhdistettäessä palvelimeen "%s", portti %d, nimellä "%s":
    %s

en: Error creating new AI player: %s.
fi: Virhe luotaessa uutta AI-pelaajaa: %s.

en: Error creating new ai player: %s
fi: Virhe AI-pelaajaa luotaessa: %s

en: Error opening OpenTransport (Id: %g)
fi: Virhe OpenTransportia avatessa (Id: %g)

en: Error while caching sample <%d>: confirm value != music_id
fi: Virhe ääninäytteen <%d> lataamisessa: confirm value != music_id

en: Error while caching sample <%d>: confirm value != samples[].id
fi: Virhe ääninäytteen <%d> lataamisessa: confirm value != samples[].id

en: Error: command access level must be one of 'none', 'info', 'ctrl', or 'hack'.
fi: Virhe: komentotason tulee olla 'none', 'info', 'ctrl' tai 'hack'.

en: Error: unknown option '%s'
fi: Virhe: tuntematon valinta/"option" (%s)

en: Espionage
fi: Vakoilu

en: Establish Embassy
fi: Perusta lähetystö

en: Establish _Embassy
fi: Perusta lähetystö

en: Establish _Traderoute
fi: Vakinaista kaupparei_tti

en: Establish traderoute
fi: Vakiinnuta kauppareitti

en: Established trade routes
fi: Vakiinnutetut kauppareitit

en: Estonian
fi: eestiläisten

en: European
fi: Eurooppalainen

en: Event
fi: Tapahtuma

en: Every <turn> turns, add <value> to timeout timer, then add <turninc> to <turn> and multiply <value> by <valuemult>.  Use this command in concert with the option "timeout". Defaults are 0 0 0 1
fi: Joka <vuoro>:s vuoro, lisää <arvo> vuoronkestoajastimeen, sitten lisää <vuorolisä> <vuoro>:oon sekä kerro <arvo> <arvokerroin>:lla. Käytä tätä komentoa yhdessä "timeout"-asetuksen kanssa. Oletusarvot ovat 0 0 0 1

en: Every Caravan that is used to build a wonder will add 50 shields towards the production of the wonder.
    
    TIP:  You can stockpile a stack of Caravans in advance and bring them all into a city where you have started to build a wonder, and finish it in only one turn!
fi: Jokainen karavaani, jota käytetään ihmeen rakentamiseen, lisää 50 raaka-aineyksikköä sen tuotantoon.
    
    VIHJE:  Voit varastoida karavaaneja etukäteen ja tuoda ne sitten kaikki kaupunkiin, johon olet alkanut rakentaa ihmettä. Näin voit saada ihmeen valmiiksi yhden vuoron aikana!

en: Excellent
fi: Erinomainen

en: Expand All
fi: Näytä kaikki

en: Expand Unknown
fi: Näytä tuntemattomat

en: Explain server options.
fi: Selosta palvelimen asetusparametrit ('options').

en: Explanations are available for the following server options:
fi: Seuraavista palvelimen asetuksista on saatavilla seloste:

en: Explode Nuclear
fi: Räjäytä ydinlataus

en: Explore
fi: Tutki

en: Explorer
fi: Seikkailija

en: Explorers are very useful for mapping unknown territory.
fi: Seikkailijat ovat erittäin hyödyllisiä tuntemattomien alueiden kartoituksessa.

en: Explosives
fi: Räjähteet

en: Export Log
fi: Tallenna loki

en: Export complete.
fi: Tallennettu.

en: Export failed, couldn't write to file.
fi: Tallennus epäonnistui, tiedostoon ei voi kirjoittaa.

en: Exporting output window to civgame.log ...
fi: Tulostusikkunan sisältö tallennetaan tiedostoon civgame.log ...

en: Extra vision range for units in a fortress
fi: Linnoituksessa olevien yksiköiden näköetu

en: FREECIV_PATH is set but empty; using default path instead.
fi: FREECIV_PATH on asetettu tyhjäksi, käytän oletuspolkua.

en: Factor
fi: Kerroin

en: Factory
fi: Tehdas

en: Failed loading font: %s
fi: Fontin lataaminen ei onnistunut: %s

en: Failed looking up host
fi: Palvelinta ei löytynyt

en: Failed reading XPM file: %s
fi: XPM-tiedoston lukeminen epäonnistui: %s

en: Failed saving game as %s
fi: Pelin tallennus tiedostoon %s epäonnistui

en: Failed to contact server "%s" at port %d as "%s" after %d attempts
fi: Palvelimen "%s" porttiin %d yhdistyminen nimellä "%s" epäonnistui %d yrityksen jälkeen

en: Falling back to generator 2.
fi: Palaan generaattoriin 2.

en: Fallout
fi: Laskeuma

en: Fanatics
fi: Fanaatikot

en: Farmland
fi: Pelto

en: February
fi: helmikuu

en: Female
fi: Nainen

en: Feudalism
fi: Feodalismi

en: Fighter
fi: Hävittäjä

en: Filipino
fi: filippiiniläisten

en: Final Report:
fi: Lopullinen raportti:

en: Find City
fi: Etsi kaupunki

en: Find City...
fi: Etsi kaupunki...

en: Finnish
fi: suomalaisten

en: FirePower:
fi: Tulivoima:

en: Firepower:
fi: Tulivoima:

en: First Minister
fi: Pääministeri

en: First, the attacker's strength is modified.
fi: Ensin lasketaan hyökkääjän voimat.

en: Fish
fi: kalaa

en: Fixed-length turns play mode
fi: Tasapitkät kierrokset

en: Flag
fi: Lippu

en: Flight
fi: Lentokone

en: Focus Unit
fi: Keskitä yksikköön

en: Focus on Awakened Units
fi: Keskitä heränneisiin yksiköihin

en: Fog of War
fi: Rajoitettu näkymä

en: Food
fi: Ruoka

en: Food Stock
fi: Ruokavarasto

en: Food required for a city to grow
fi: Kaupungin kasvuun tarvittava ruokamäärä

en: Food/Prod/Trade: %s
fi: Ruoka/raaka-aineet/kauppa: %s

en: Food/Res/Trade:
fi: Elintarvikkeita/raaka-aineita/kauppaa:

en: Food/Resources/Trade:
fi: Elintarvikkeet/Raaka-aineet/Kauppa:

en: Food:
fi: Ruokaa:

en: Food:    %2d (%+2d)
    Prod:    %2d (%+2d)
    Trade:   %2d (%+2d)
fi: Ruokaa:     %2d (%+2d)
    Raaka-aineita:    %2d (%+2d)
    Kauppaa:  %2d (%+2d)

en: Food:   %d
    Shield: %d
    Trade:  %d
fi: Ruokaa:        %d
    Raaka-aineita: %d
    Kauppaa:       %d

en: Food:  %3d (%+-4d)
    Prod:  %3d (%+-4d)
    Trade: %3d (%+-4d)
fi: Elintarvikkeet:    %3d (%+-4d)
    Raaka-aineet:   %3d (%+-4d)
    Kauppa: %3d (%+-4d)

en: For each advance you gain "for free" (other than covered by diplcost or conquercost: specifically, from huts or from the Great Library), you lose research points equal to this percentage of the cost to research a new advance.  You can end up with negative research points if this is non-zero.
fi: Jokaista "ilmaiseksi" (ei diplomatiasuhteilla eikä valloittamalla, vaan majojen tai Suuren kirjaston kautta) saamaasi teknologista edistysaskelta kohden menetät näin monta prosenttia uuden edistysaskeleen vaatimista tutkimuspisteistä - voit siis päätyä pakkasen puolelle tutkimuspisteissäsi.

en: For each advance you gain by conquering an enemy city, you lose research points equal to this percentage of the cost to research an new advance.  You can end up with negative research points if this is non-zero.
fi: Jokaista valloittamalla saatua teknologista edistysaskelta kohden menetät näin monta prosenttia uuden edistysaskeleen vaatimista tutkimuspisteistä - voit siis päätyä pakkasen puolelle tutkimuspisteissäsi.

en: For each advance you gain from a diplomatic treaty, you lose research points equal to this percentage of the cost to research an new advance.  You can end up with negative research points if this is non-zero.
fi: Jokaista diplomaattisen sopimuksen kautta saatua teknologista edistysaskelta kohden menetät näin monta prosenttia uuden edistysaskeleen vaatimista tutkimuspisteistä - voit siis päätyä pakkasen puolelle tutkimuspisteissäsi.

en: For each connected client, pops up a window showing the current player scores.
fi: Avaa jokaista yhteydessä olevaa client-ohjelmaa kohden ikkunan jossa näkyy pelaajan tämänhetkinen pistemäärä.

en: For each connected client, pops up a window showing the message entered.
fi: Avaa jokaista yhteydessä olevaa client-ohjelmaa kohden ikkunan jossa lähetetty viesti näkyy.

en: For information on:
fi: Tietoja aiheesta

en: For introductory help, type 'help'.
fi: Jos haluat esittelyn, kirjoita 'help'.

en: For more information about submitting bug reports see the file BUGS in the Freeciv distribution.  For more information in general, visit the Freeciv website, at:
fi: Lisäohjeita virheraportin lähettämiseen tiedostossa BUGS jonka pitäisi tulla Freecivin mukana. Yleisiä lisätietoja Freecivistä web-sivuilla osoitteessa

en: For sound support, install either esound or SDL_mixer
fi: Saadaksesi ääntä asenna joko esound tai SDL_mixer

en: For zero (the default) a seed will be chosen based on the time.
fi: Valinnalla 0 (oletus) tekijä valitaan kellonajan perusteella.

en: Foreign Intelligence Report
fi: Ulkomaantiedustelun raportti

en: Forest
fi: metsä

en: Forests are densely wooded, making agriculture somewhat problematic.
fi: Tiheä puusto metsissä tekee maanviljelystä lähes mahdotonta.

en: Fortified
fi: Linnoittautunut

en: Fortify
fi: Linnoittaudu

en: Fortify unit
fi: Linnoittaudu

en: Fortifying
fi: Linnoittautumassa

en: Fortress
fi: Linnoitus

en: Fortress & Airbase
fi: Tukikohdat

en: Fortress and Airbase
fi: Linnoitus ja lentotukikohta

en: Freeciv - Cityproduction
fi: Freeciv - Kaupungin tuotanto

en: Freeciv - Cityview
fi: Freeciv - Kaupungin näkymä

en: Freeciv - Connect
fi: Freeciv - Yhdistä

en: Freeciv - Edit Worklist
fi: Freeciv - muokkaa työlistaa

en: Freeciv - Edit Worklists
fi: Freeciv - Muokkaa työlistoja

en: Freeciv - Pillage
fi: Freeciv - Turmele

en: Freeciv - Select a Nation
fi: Freeciv - Valitse kansakunta

en: Freeciv - Select an unit
fi: Freeciv - Valitse yksikkö

en: Freeciv Client
fi: Freeciv-asiakas

en: Freeciv Help Browser
fi: Freeciv-ohje

en: Freeciv Server Selection
fi: Freeciv-palvelimen valinta

en: Freeciv is a turn-based strategy game, in which each player becomes the leader of a civilization, fighting to obtain the ultimate goal: the extinction of all other civilizations.
fi: Freeciv on vuoropohjainen strategiapeli, jossa jokainen pelaaja oman sivilisaationsa johtajana taistelee saavuttaakseen lopullisen päämäärän: kaikkien muiden sivilisaatioiden hävittämisen.

en: Freeciv is covered by the GPL, which is included here:
fi: Freeciv on GPL:n alainen ohjelma, lisenssi mukana:

en: Freeciv is free software and you are welcome to distribute copies of it
    under certain conditions; See the "Copying" item on the Help menu.
    Now.. Go give'em hell!
fi: Freeciv on ilmaisohjelma.
    Tiedostossa COPYING on tarkemmat tiedot käyttäjän oikeuksistasi.
    Löydät sieltä myös ohjeet ohjelman muuttamisesta ja edelleenjakamisesta.
    
    Käännöstä koskevia huomautuksia ja toiveita otetaan mieluusti vastaan 
    osoitteessa <sini.ruohomaa@iki.fi>. Suomi ja englanti ovat 
    peruslähtökohdiltaan varsin erilaisia, ja kaikki suomennokset eivät
    ikävä kyllä ole erinomaisen sujuvia.

en: Freeciv must be compiled with the DEBUG flag to use debug level %d.
fi: Freeciv pitää kääntää DEBUG-vaihtoehto valittuna jotta debug-taso %d
    olisi käytettävissä.

en: Freeciv supports several local languages.  See the Native Language Support section of the README file for instructions on how to use one of these languages.
    
    If you would like to add a localization (translation) for your language, please see the instructions at:
    
      http://www.freeciv.org/l10n.phtml
    
    (Check here first to see if a localization is already in progress for your language.)
    
    You are also welcome to send any questions to the freeciv-dev mailing list:
    
      freeciv-dev@freeciv.org
fi: Freeciv tukee useita eri kieliä. Lisätietoja README-tiedostossa.
    
    Jos haluat lisätä käännöksen omalle kielellesi, lue ohjeet netistä osoitteessa 
    
      http://www.freeciv.org/l10n.phtml
    
    (Tarkista ensin täältä, tiedä vaikka käännöstyö olisi jo käynnissä.)
    
    Voit myös lähettää kysymyksiä postituslistallemme, jonka osoite on 
    
      freeciv-dev@freeciv.org

en: Freeciv version %s
fi: Freeciv-versio %s

en: Freeciv version %s %s
fi: Freeciv-versio %s %s

en: Freight
fi: Rekka-auto

en: French
fi: ranskalaisten

en: Frigate
fi: Fregatti

en: From:
fi: Mistä:

en: Fruit
fi: hedelmiä

en: Fully remove player from game.
fi: Poista pelaaja pelistä lopullisesti.

en: Fundamentalism
fi: Fundamentalismi

en: Fundamentalism is a form of government organized around a central set of beliefs. The beliefs, usually religious in nature, form a rigid guideline for actions and reactions of both the rulers and the people.
    
    In a fundamentalist society, the people and the rulers are entirely devoted to their beliefs, and are usually willing to die to preserve them.
    
    Under Fundamentalism, your cities can support up to 10 military units without paying shields for upkeep. (Additional units require 1 production shield each. Fanatics units need no upkeep.
    
    Settlers consume 2 food per turn under Fundamentalism.
    
    If a city governed by Fundamentalism is celebrating, it will receive a bonus of 1 trade in each square which already produces at least 1 trade.  See Happiness for details.
    
    The maximum rate you can set for science, tax or luxuries is 80%.
    
    The maximum effective rate for science is 50%, the surplus is used for collecting tax, and furthermore the science production is halved.
    
    Cities under Fundamentalism suffer a small amount of corruption.
    
    Improvement that normally convert unhappy citizens to content citizens, produces `tithes' (gold) equivalent to the number of people they would convert, and require no maintenance.
fi: Fundamentalismi on hallitusmuoto joka perustuu keskeisille uskomuksille. Nämä useimmiten uskonnolliset uskomukset muodostavat jäykän sääntöjen verkoston, joka rajoittaa sekä hallitsijan että kansalaisten toimia ja vastatoimia.
    
    Fundamentalistisessa yhteiskunnassa kansa ja sen hallitsijat ovat täysin omistautuneita uskomuksilleen ja ovat usein valmiita kuolemaan uskonsa puolesta.
    
    Fundamentalismin aikana kaupunkisi voivat ylläpitää jopa 10 yksikköä maksamatta yhtään kilpeä. (Sitä useammat yksiköt vaativat 1 tuotantokilven kukin, fanaatikoita lukuunottamatta.)
    
    Uudisraivaajat tarvitsevat 2 ruokaa/vuoro. 
    
    Kun kaupunki juhlii, se saa bonuksena 1 pisteen kauppaa joka ruudulta jossa jo tuotetaan vähintään 1 piste. Ks. myös onnellisuus, siellä on lisää yksityiskohtia.
    
    Tieteen, verojen ja viihteen maksimitaso on 80%.
    
    Tieteen suurin mahdollinen taso käytännössä on 50%, loput käytetään verojen keräämiseen. Tieteen tuotanto puolittuu tämän lisäksi.
    
    Fundamentalismin aikana kaupungit kärsivät vähäisestä korruptiosta.
    
    Rakennukset jotka tavallisesti muuttavat tyytymättömiä asukkaita rauhallisiksi, tuottavat 'kymmenyksiä' (kultaa), joiden määrä vastaa sitä kuinka monen asukkaan mieltä ne muuttaisivat. Näillä rakennuksilla ei ole ylläpitokustannuksia.

en: Furs
fi: turkiseläimiä

en: Fusion Power
fi: Fuusiovoima

en: Future Tech. %d
fi: Tulevaisuuden teknologia %d

en: Galleon
fi: Kaljuuna

en: Game
fi: Peli

en: Game Control
fi: Pelinhallinta

en: Game ended in a draw
fi: Peli päättyi tasapeliin

en: Game ended in a draw as end year exceeded
fi: Peli päättyi tasapeliin, kun lopetusvuosi ylittyi

en: Game ended in allied victory
fi: Peli päättyi liittoutuneiden voittoon

en: Game ended in victory for %s
fi: Peli päättyi, %s voitti

en: Game over
fi: Peli on päättynyt

en: Game saved as %s
fi: Peli tallennettu tiedostoon %s

en: Game started.
fi: Peli on käynnissä.

en: Game version does not match Resource version.
fi: Pelin ja resurssitiedoston versiot eivät vastaa toisiaan.

en: Game version: %s - Resource version: %s
fi: Pelin versio: %s - Resurssitiedoston versio: %s

en: Game:
fi: Peli:

en: Game:  %s cancelled the diplomatic agreement! The diplomatic state between the %s and the %s is now %s.
fi: Peli: %s peruutti diplomaattisen sopimuksen - %s ja %s toteavat, että kansojen välillä on nyt %s.

en: Game: %d %s upgraded to %s for %d gold.
fi: Peli: %d %s-yksikköä ajanmukaistettu yksiköiksi %s %d kullasta.

en: Game: %s
fi: Peli: %s

en: Game: %s aborted GOTO as there are units in the way.
fi: Peli: %s keskeytti MENE-toiminnon, koska muut yksiköt estävät kulkemisen.

en: Game: %s acquired from The Great Library!
fi: Peli: %s saatu Aleksandrian kirjastosta!

en: Game: %s added to aid %s in growing.
fi: Peli: %s lisätty auttamaan kaupunkia %s kasvamaan.

en: Game: %s boosts research, you gain 2 immediate advances.
fi: Peli: %s tehostaa tutkimusta, harppaat 2 edistysaskelta.

en: Game: %s bought in %s for %d gold.
fi: Peli: %s ostettu kaupunkiin %s, hinta: %d.

en: Game: %s can only move into your own zone of control.
fi: Peli: Yksikkösi %s voi liikkua vain itse valvomallesi alueelle.

en: Game: %s can't build %s from the worklist.  Purging...
fi: Peli: %s ei voi rakentaa tätä: %s poistettu työlistasta.

en: Game: %s can't build %s from the worklist; Reason unknown!  Postponing...
fi: Peli: %s ei seuraa työlistaansa, %s on ongelmallinen.. mutta syytä ei tiedetä! Rakentamista lykätty.

en: Game: %s can't build %s from the worklist; need to have %s first.  Postponing...
fi: Peli: %s ei voi seurata työlistaansa: %s vaatii teknologian %s.
    Lykkäämme rakentamista.

en: Game: %s can't build %s from the worklist; tech not yet available.  Postponing...
fi: Peli: %s: Koska tarvittavaa teknologiaa ei vielä ole, projekti %s lykkäytyy.

en: Game: %s can't build %s yet, and we can't disband our only city.
fi: Peli: %s: Suunnitelmat rakentaa %s eivät ole vielä toteutettavissa,
    emmekä voi lakkauttaa ainoaa kaupunkiamme.

en: Game: %s can't build %s yet.
fi: Peli: %s ei voi vielä aloittaa projektia %s.

en: Game: %s can't upkeep %s, unit disbanded.
fi: %s ei voi ylläpitää kaikkia yksikköjään, %s menetetty.

en: Game: %s canceled the meeting!
fi: Peli: %s peruuttivat tapaamisen!

en: Game: %s conquered %s and looted %d gold from the city.
fi: Peli: %s valloitti kaupungin %s ja sai saaliikseen %d kultaa.

en: Game: %s costs %d gold and you only have %d gold.
fi: Peli: %s maksaa %d ja sinulla on vain %d .

en: Game: %s declares allegiance to %s.
fi: Peli: %s julistaa, että %s on sen liittolainen.

en: Game: %s detonated a nuke!
fi: Peli: %s räjäytti ydinohjuksen!

en: Game: %s gives you shared vision.
fi: Peli: %s jakaa näkymänsä kanssasi.

en: Game: %s grows to size %d.
fi: Peli: %s kasvaa kokoon %d.

en: Game: %s has been added as an AI-controlled player.
fi: Peli: Lisätty AI-pelaaja %s.

en: Game: %s has been destroyed by %s.
fi: Peli: Kaupunki %s on tuhottu, asialla oli %s.

en: Game: %s has been removed from the game.
fi: Peli: %s on poistettu pelistä.

en: Game: %s has caused an incident while bribing your %s.
fi: Peli: %s on aiheuttanut selkkauksen lahjoessaan yksikköäsi (%s).

en: Game: %s has caused an incident while stealing tech from you.
fi: Peli: %s on aiheuttanut selkkauksen varastaessaan teknologiaa sinulta.

en: Game: %s has finished building %s.
fi: Peli: %s sai valmiiksi hankkeen %s.

en: Game: %s has revolted, %s influence suspected.
fi: Peli: %s kapinoi, %s lähettiläs on luultavasti syypää.

en: Game: %s has upgraded %s to %s%s.
fi: Peli: %s on ajanmukaistanut yksikön %s yksiköksi %s%s.

en: Game: %s have caused an incident while inciting a revolt in %s.
fi: Peli: %s ovat aiheuttaneet selkkauksen lietsoessaan kapinaa kaupungissa %s.

en: Game: %s is an ambiguous connection name-prefix.
fi: Peli: Yhteysnimen alkuliite %s on epäselvä.

en: Game: %s is an ambiguous player name-prefix.
fi: Peli: Pelaajanimen alkuliite %s on epäselvä.

en: Game: %s is building %s%s.
fi: Peli: %s on aloittanut hankkeen %s%s.

en: Game: %s is building %s, which is no longer available.
fi: Peli: %s: rakenteilla on %s, joka ei enää ole saatavilla.

en: Game: %s is building %s.
fi: Peli: %s on aloittanut uuden hankkeen: %s.

en: Game: %s is disbanded into %s.
fi: Peli: %s lakkautettu kaupungissa %s.

en: Game: %s is finished building %s.
fi: Peli: %s sai valmiiksi hankkeensa %s.

en: Game: %s is not a valid name.
fi: Peli: %s ei sovi nimeksi.

en: Game: %s is not connected.
fi: Peli: %s ei ole yhteydessä.

en: Game: %s is selling %s (not needed) for %d.
fi: Peli: %s: myydään %s (tarpeeton) hintaan %d.

en: Game: %s is selling %s (obsolete) for %d.
fi: Peli: %s realisoi omaisuuttaan: Vanhentunut %s myyty hintaan %d.

en: Game: %s is suspected of poisoning the water supply of %s.
fi: Peli: Huhutaan että %s myrkyttivät veden kaupungissa %s.

en: Game: %s is the %s ruler %s.
fi: Peli: %s on %s hallitsija %s.

en: Game: %s is too big to add %s.
fi: Peli: %s on liian suuri, %s ei voi liittyä joukkoon.

en: Game: %s liberated %s and looted %d gold from the city.
fi: Peli: %s vapautti kaupungin %s ja sai saaliikseen %d kultaa.

en: Game: %s lost to an attack by %s's %s%s.
fi: Peli: %s menetettiin, kun %s hyökkäsi yksiköllä %s%s.

en: Game: %s lost to an attack from %s's %s.
fi: Peli: %s menetetty kun %s hyökkäsi yksiköllä %s.

en: Game: %s lost when %s was lost.
fi: Peli: %s menetetty yksikön %s mukana.

en: Game: %s may soon grow to size %i.
fi: Peli: %s saattaa pian kasvaa kokoon %i

en: Game: %s needs %s (being built) to grow any further.
fi: Peli: %s ei voi kasvaa enempää ennen kuin %s (rakenteilla) on valmistunut.

en: Game: %s needs %s to grow any further.
fi: Peli: %s ei voi kasvaa ennen kuin %s rakennetaan sinne.

en: Game: %s needs %s to grow, so you cannot add %s.
fi: Peli: %s: kasvamiseen tarvitaan %s, %s ei voi liittyä.

en: Game: %s now governs the %s as a %s.
fi: Peli: %s johtaa nyt kansaansa (%s) hallitusmuodolla %s.

en: Game: %s rate exceeds the max rate for %s.
fi: Peli: %s-taso on liian korkea tälle valtiomuodolle (%s).

en: Game: %s rules the %s.
fi: Peli: %s sai johtaakseen %s.

en: Game: %s transported succesfully.
fi: Peli: %s on turvallisesti siirretty kohteeseensa.

en: Game: %s unit has no moves left to add to %s.
fi: Peli: %s yksiköllä ei ole tarpeeksi liikepisteitä jäljellä kasvattaakseen kaupungin %s väestöä.

en: Game: %s unit has no moves left to build city.
fi: Peli: %s yksiköllä ei ole tarpeeksi liikepisteitä jäljellä kaupungin rakentamiseen.

en: Game: %s upgraded to %s for %d gold.
fi: Peli: %s ajanmukaistettu yksiköksi %s %d kullasta.

en: Game: %s was nuked by %s.
fi: Peli: %s pamautettiin tuusannuuskaksi, %s ydiniskun takana.

en: Game: %s's %s failed to steal technology from %s.
fi: Peli: %1$s eivät saaneet varastettua teknologiaa kaupungissa %3$s - %2$s jäi kiinni.

en: Game: %s's %s stole %s from %s.
fi: Peli: %s %s varastivat teknologian %s kaupungista %s.

en: Game: %s's %s was nuked.
fi: Peli: %s menetti yksikkönsä %s ydiniskussa.

en: Game: %s's worklist is now empty.
fi: Peli: %s teki työlistansa loppuun.

en: Game: A band of friendly mercenaries joins your cause.
fi: Peli: Ryhmä palkkasotureita liittyy joukkoihisi.

en: Game: A city called %s already exists.
fi: Peli: Yksi kaupunki on jo nimeltään %s.

en: Game: A treaty containing %d clause was agreed upon. | Game: A treaty containing %d clauses was agreed upon.
fi[0]: Peli: %d-kohtainen sopimus hyväksyttiin.
fi[1]: Peli: %d-kohtainen sopimus hyväksyttiin.

en: Game: An abandoned village is here.
fi: Peli: Täällä on vain hylätty kylä.

en: Game: Anyone can assume command access level '%s' now by issuing the 'firstlevel' command.
fi: Peli: Kuka tahansa voi napata komentotason '%s' nyt käyttämällä komentoa 'firstlevel'.

en: Game: Auto-Attack: %s's %s attacking %s's %s
fi: Peli: Kaupungin %s puolustaja %s hyökkää vihollisen (%s: %s) kimppuun

en: Game: Auto-Attack: %s's %s found a too tough enemy (%s)
fi: Peli: Kaupungin %s puolustaja %s törmäsi ylivoimaiseen viholliseen (%s)

en: Game: Barbarian leader captured, %d gold ransom paid.
fi: Peli: Barbaarijohtaja vangittu, %d kultaa maksettu lunnaina.

en: Game: Broadcast Report
fi: Peli: Kuulutettava raportti

en: Game: CIVIL DISORDER CONTINUES in %s.
fi: Peli: %s: LEVOTTOMUUDET JATKUVAT.

en: Game: Can't add %s to %s.
fi: Peli: %s ei voi liittyä kaupunkiin %s.

en: Game: Can't add to a city.
fi: Peli: Kaupunkiin liittyminen epäonnistui.

en: Game: Can't afford to maintain %s in %s, building sold!
fi: Peli: %s ylläpito kävi liian kalliiksi kaupungille %s, rakennus myyty!

en: Game: Can't attack %s's unit in the city of %s because you are not at war with %s.
fi: Peli: %s kaupungissa %s ei ole sallittu kohde, koska %s eivät ole sodassa kanssasi.

en: Game: Can't build a city.
fi: Peli: Kaupungin rakentaminen ei onnistu.

en: Game: Can't buy units when city is in disorder.
fi: Peli: Yksikköjä ei voi ostaa kun kaupungissa mellakoidaan.

en: Game: Can't place city here.
fi: Peli: Tähän ei voi rakentaa kaupunkia.

en: Game: Can't use %s as a city name. It is reserved for %s.
fi: Peli: Et voi antaa %s kaupungin nimeksi. Se on varattu (%s).

en: Game: Cancel treaty in the players dialog first (F3).
fi: Peli: Pura ensin sopimuksesi pelaajan kanssa (F3).

en: Game: Cannot attack from sea.
fi: Peli: Merihyökkäys ei onnistu.

en: Game: Cannot attack unless you declare war first.
fi: Peli: Et voi hyökätä ennen sodanjulistusta.

en: Game: Cannot buy in city created this turn.
fi: Peli: Tällä vuorolla luotuun kaupunkiin ei voi ostaa mitään.

en: Game: Cannot change rates before game start.
fi: Peli: Et voi muuttaa rahoitussuhteita ennen kuin peli on alkanut.

en: Game: Cannot paradrop into ocean.
fi: Peli: Et voi hypätä mereen.

en: Game: Changed homecity of %s in %s.
fi: Peli: Yksikön %s kotipaikka on nyt %s.

en: Game: Changed homecity of %s to %s.
fi: Peli: %s: kotikaupunki on nyt %s.

en: Game: Changing production of every %s into %s.
fi: Peli: Vaihdettu tuotanto: %s -> %s.

en: Game: Civil disorder in %s.
fi: Peli: %s on kapinan partaalla.

en: Game: Coastlines have been flooded and vast ranges of grassland have become deserts.
fi: Peli: Rannikkoalueita on joutunut tulvan valtaan ja laajoja ruohikkoalueita on aavikoitunut.

en: Game: Concerned citizens point out that the cease-fire with %s will run out soon.
fi: Peli: %s aiheuttaa huolta: kansalaiset muistuttavat tulitauon päättyvän pian

en: Game: Connection %s from %s has joined as player %s.
fi: Peli: Yhteys %s osoitteesta %s on liittynyt peliin nimellä %s.

en: Game: Didn't find a route to the destination!
fi: Peli: Kohteeseen ei löytynyt käyttökelpoista reittiä!

en: Game: Disbanded your %s at (%d, %d).
fi: Peli: Yksikkösi %s paikassa (%d, %d) lakkautettiin.

en: Game: Disbanded your %s due to changing land to sea at (%d, %d).
fi: Peli: Yksikkösi %s on lakkautettu koska maa muuttui mereksi sen alla ruudussa (%d, %d).

en: Game: Disbanded your %s due to changing sea to land at (%d, %d).
fi: Peli: Yksikkösi %s piti lakkauttaa, meri muuttui maaksi sen alla ruudussa (%d, %d).

en: Game: Discovery of %s OBSOLETES %s in %s!
fi: Peli: %s on keksitty, joten %s kaupungissa %s on VANHENTUNUT.

en: Game: Discovery of %s makes the government form %s available. You may want to start a revolution.
fi: Peli: %s mahdollistaa hallitusmuodon %s. Ehkä haluat aloittaa vallankumouksen.

en: Game: Docked your %s due to changing sea to land at (%d, %d).
fi: Peli: %s joutui siirtymään satamaan, meri alkoi muuttua maaksi sen alla ruudussa (%d, %d).

en: Game: Eliminated %s %s while infiltrating %s.
fi: Peli: %s %s tuhoutui yrittäessään soluttautua kaupunkiin %s.

en: Game: Embarked your %s due to changing land to sea at (%d, %d).
fi: Peli: Yksikkösi %s nousi laivaan koska maa muuttui mereksi sen alla ruudussa (%d, %d).

en: Game: Famine causes population loss in %s.
fi: Peli: Nälänhätä vähentää väkilukua kaupungissa %s.

en: Game: Famine feared in %s, %s lost!
fi: Peli: Nälänhätä kaupungissa %s, %s menetetty!

en: Game: Friendly nomads are impressed by you, and join you.
fi: Peli: Joukko paimentolaisia liittyy seurueeseesi.

en: Game: Future Tech. %d stolen by %s %s from %s.
fi: Peli: Tulevaisuuden teknologia %1$d varastettu kaupungista %4$s, %2$s %3$s asialla.

en: Game: Game Ended
fi: Peli: Peli päättyy

en: Game: Game Started
fi: Peli: Peli alkaa

en: Game: Global warming has occurred!
fi: Peli: Maailmanlaajuista lämpenemistä on ilmennyt!

en: Game: Great scientists from all the world join your civilization: you get an immediate advance.
fi: Peli: Suuret tiedemiehet ympäri maailmaa liittyvät riveihisi; saat välittömästi edistysaskeleen.

en: Game: Illegal move, unit not in city!
fi: Peli: Luvaton liike, yksikkö ei ole kaupungissa!

en: Game: Illegal package, can't upgrade %s (yet).
fi: Peli: Luvaton paketti, et voi ajanmukaistaa sitä (%s) - vielä.

en: Game: Illegal packet, can't upgrade %s (yet).
fi: Peli: Luvaton paketti, et voi ajanmukaistaa sitä (%s) - vielä.

en: Game: Insufficient funds, upgrade costs %d.
fi: Peli: Ajanmukaistaminen maksaa %d, varasi eivät riitä.

en: Game: Invalid amount of gold specified.
fi: Peli: Rahamäärä määritelty väärin.

en: Game: Learned %s.
fi: Peli: Saavutimme edistysaskeleen %s.

en: Game: Learned %s.  Our scientists focus on %s, goal is %s.
fi: Peli: %s opittu. Seuraava tutkimuskohde on %s, tähtäimessä %s.

en: Game: Learned %s.  Scientists choose to research %s.
fi: Peli: %s opittu. Tutkijoiden seuraava kohde on %s.

en: Game: Let's not build a city with such a stupid name.
fi: Peli: Ei viitsitä antaa kaupunkiparalle tuollaista nimeä.

en: Game: Lost connection: %s.
fi: Peli: Yhteys katkesi: %s.

en: Game: Luxury rate exceeded the max rate for %s; adjusted.
fi: Peli: Luksuksen osuus on liian korkea tälle valtiomuodolle (%s); korjattu.

en: Game: Meeting with %s canceled.
fi: Peli: %s ei voikaan tavata sinua...

en: Game: Message from Server Operator
fi: Peli: Viesti palvelinoperaattorilta

en: Game: Moved %s out of disbanded city %s to avoid being landlocked.
fi: Peli: Siirrettiin %s pois hylätystä kaupungista %s ettei se katoaisi.

en: Game: Moved your %s due to changing land to sea at (%d, %d).
fi: Peli: Yksikkösi %s on siirretty, koska maa muuttui mereksi sen alla ruudussa (%d, %d).

en: Game: Moved your %s due to changing sea to land at (%d, %d).
fi: Peli: Yksikkösi %s on siirretty koska meri muuttui maaksi sen alla ruudussa (%d, %d).

en: Game: Nation Selected
fi: Peli: Kansa valittu

en: Game: New hope sweeps like fire through the country as the discovery of railroad is announced.
          Workers spontaneously gather and upgrade all cities with railroads.
fi: Peli: Uusi toivo leviää voimakkaasti eri osissa maata rautateiden keksimisen myötä.
          Työläiset pitävät talkoot ja rakentavat rautatien joka kaupunkiin.

en: Game: No diplomat action possible.
fi: Peli: Diplomaattina ei voi nyt toimia.

en: Game: No new technology found in %s.
fi: Peli: Kaupungista %s ei löytynyt uutta teknologiaa.

en: Game: No units could be upgraded.
fi: Peli: Yhtään yksikköä ei voitu ajanmukaistaa.

en: Game: No war declared against %s, cannot attack.
fi: Peli: %s eivät ole sodassa kanssasi, et voi hyökätä.

en: Game: No war declared against %s, cannot take over city.
fi: Peli: %s eivät ole sodassa kanssasi, et voi vallata heidän kaupunkiaan.

en: Game: Notice: Wonder %s in %s will be finished next turn.
fi: Peli: Huomaa: %s valmistuu ensi vuorolla kaupungissa %s.

en: Game: Nuclear winter has occurred!
fi: Peli: Ydintalvi on tullut!

en: Game: One of the cities %s is giving away is destroyed! Treaty canceled!
fi: Peli: Yksi kaupungeista, joita %s on antamassa, on tuhottu! Sopimus peruttu!

en: Game: Only %s can add to a city.
fi: Peli: Vain %s voi liittyä kaupunkiin.

en: Game: Only %s can attack from sea.
fi: Peli: Vain %s voi hyökätä mereltä.

en: Game: Only %s can build a city.
fi: Peli: Vain %s voi rakentaa kaupungin.

en: Game: Only ground troops can take over a city.
fi: Peli: Vain maajoukot voivat valloittaa kaupungin.

en: Game: Only nuclear units can do this.
fi: Peli: Vain ydinaseet pystyvät tähän.

en: Game: Only paratrooper units can do this.
fi: Peli: Tähän tarvitaan laskuvarjojääkäreitä.

en: Game: Only settler units and military units in cities can be put in auto-mode.
fi: Game: Vain uudisraivaajat ja kaupungeissa olevat sotilasyksiköt voidaan automatisoida.

en: Game: Only transporter units can be unloaded.
fi: Peli: Vain rahtilaivat pystyvät purkamaan lastinsa.

en: Game: Order restored in %s.
fi: Peli: %s: Järjestys on palannut kaupunkiin.

en: Game: Player Destroyed
fi: Peli: Pelaaja tuhottu

en: Game: Pollution near %s.
fi: Peli: %s raportoi saasteista lähistöllä.

en: Game: Production of %s is upgraded to %s in %s.
fi: Peli: Tuotantoa uudistetaan: %s korvattu tavoitteella %s kaupungissa %s.

en: Game: Report
fi: Peli: Raportti

en: Game: Revolt incited in %s, you now rule the city!
fi: Peli: %s kapinoi ja liittyy valtakuntaasi!

en: Game: Revolution finished
fi: Peli: Vallankumous päättynyt

en: Game: Science rate exceeded the max rate for %s; adjusted.
fi: Peli: Tutkimuksen osuus on liian korkea tälle valtiomuodolle (%s); korjattu.

en: Game: Select a unit or improvement to change production from.
fi: Peli: valitse yksikkö tai hanke joka muutetaan.

en: Game: Select a unit or improvement to change production to.
fi: Peli: Valitse yksikkö tai rakennushanke uudeksi tuotannoksi.

en: Game: Sorry, airunit patrol not yet implemented.
fi: Peli: Olen pahoillani, mutta tätä ominaisuutta ei vielä ole kehitetty.

en: Game: Sorry, there are no nations left.
fi: Peli: Ikävä kyllä vapaita kansallisuuksia ei enää ole.

en: Game: Sorry, your %s cannot establish a trade route here!
fi: Peli: Olen pahoillani, mutta yksikkösi %s ei voi luoda kauppareittiä tänne!

en: Game: Spaceship action received, but you don't have a spaceship!
fi: Peli: Avaruusaluskomento vastaanotettu - mutta sinulla ei ole avaruusalusta, jota komentaa!

en: Game: Suggest throttling growth in %s to use %s (being built) more effectively.
fi: Peli: Kannattaisiko hidastaa kaupungin %s kasvua, jotta rakenteilla oleva %s tulisi tehokkaammin käytetyksi?

en: Game: Tax rate exceeded the max rate for %s; adjusted.
fi: Peli: Veron osuus on liian korkea tälle valtiomuodolle (%s); korjattu.

en: Game: Technology goal is %s.
fi: Peli: Tutkijoiden tavoitteena on %s.

en: Game: Teleported your %s from (%d, %d) to %s.
fi: Peli: Yksikkösi %s siirrettiin paikasta (%d, %d) kaupunkiin %s.

en: Game: That Space Structural would not be connected!
fi: Peli: Runko-osa ei olisi kiinni missään!

en: Game: That's the same thing!
fi: Peli: Tuo on ihan sama asia!

en: Game: The %s are no more!
fi: Peli: %s on hävitetty kokonaan maailmankartalta!

en: Game: The %s destroyed the %s in %s.
fi: Peli: %s tuhosivat kohteen %s kaupungissa %s.

en: Game: The %s don't have the promised amount of gold! Treaty canceled!
fi: Peli: %s eivät kykene maksamaan sovittua kultamäärää! Sopimus peruutettu!

en: Game: The %s have acquired %s and %s from %s.
fi: Peli: %s saivat edistysaskeleet %s ja %s, luovuttajina %s.

en: Game: The %s have acquired %s from ancient scrolls of wisdom.
fi: Peli: %s ovat oppineet teknologian %s muinaisista kirjoituksista.

en: Game: The %s have acquired %s from the %s.
fi: Peli: %s saivat edistysaskeleen %s, luovuttajina %s.

en: Game: The %s have acquired %s from the Great Library.
fi: Peli: %s tonkivat Aleksandrian kirjastoa ja oppivat uutta (%s)!

en: Game: The %s have established an embassy in %s.
fi: Peli: %s ovat perustaneet lähetystön kaupunkiin %s.

en: Game: The %s have finished building %s in %s.
fi: Peli: %s ehtivät ensin: %s on valmistunut kaupungissa %s.

en: Game: The %s have incited a revolt!
fi: Peli: %s ovat aloittaneet vallankumouksen!

en: Game: The %s have launched a spaceship!  It is estimated to arrive on Alpha Centauri in %s.
fi: Peli: %s ovat laukaisseet avaruusaluksen! Laskettu saapumisaika Alpha Centauriin: %s.

en: Game: The %s have researched %s.
fi: Peli: %s ovat oppineet uutta (%s).

en: Game: The %s have researched Future Tech. %d.
fi: Peli: %s ovat tutkineet Tulevaisuuden teknologian %d.

en: Game: The %s have started building The %s in %s.
fi: Peli: %s tavoittelevat taivaita: %s rakenteilla kaupungissa %s.

en: Game: The %s have started building a spaceship!
fi: Peli: %s rakentavat jo avaruusalusta!

en: Game: The %s have stolen %s from the %s.
fi: Peli: %s varastivat edistysaskeleen %s; %s raivoissaan.

en: Game: The %s have stopped building The %s in %s.
fi: Peli: %s ovat keskeyttäneet hankkeensa %s kaupungissa %s.

en: Game: The %s no longer control %s! Treaty canceled!
fi: Peli: %s eivät enää omista kaupunkia %s! Sopimus peruutettu!

en: Game: The %s spaceship has arrived at Alpha Centauri.
fi: Peli: %s avaruusalus on laskeutunut Alpha Centauriin.

en: Game: The %s stole %s from you!
fi: Peli: %s varastivat sinulta teknologian %s!

en: Game: The capture of %s's capital and the destruction of the empire's administrative
          structures have sparked a civil war.  Opportunists have flocked to the rebel cause,
          and the upstart %s now holds power in %d rebel provinces.
fi: Peli: Kun %s menettivät pääkaupunkinsa ja valtakunnan hallintorakenteet tuhoutuivat,
          sisällissota syttyi. Opportunistit tukevat vallankumousta ja %s,
          nousukas, on saanut valtaansa %d kapinoivaa maakuntaa.

en: Game: The cease-fire with %s has run out. You are now neutral towards the %s.
fi: Peli: %s ilmoittaa, että tulitauko on päättynyt. %s ja sinä olette nyt neutraaleissa väleissä.

en: Game: The destination location is not known.
fi: Peli: Kohderuutu on tuntematon.

en: Game: The diplomatic state between the %s and the %s is now %s.
fi: Peli: %s ja %s ovat puhuneet; valtioiden välillä on nyt %s.

en: Game: The distance to the target (%i) is greater than the unit's range (%i).
fi: Peli: Etäisyys kohteesta (%i) ylittää yksikön toimintasäteen (%i).

en: Game: The game is over...
fi: Peli: Peli päättyy...

en: Game: The nuclear attack on %s was avoided by your SDI defense.
fi: Peli: Ohjustorjuntajärjestelmä pelasti - %s ei vahingoittunut ydinaseiskussa.

en: Game: The people are pleased to hear that your scientists finally know about railroads.
          Workers spontaneously gather and upgrade all cities with railroads.
fi: Peli: Kansa ilahtuu saadessaan tietää että tiedemiehesi ovat vihdoin keksineet rautatiet.
          Työläiset pitävät talkoot ja rakentavat rautatien joka kaupunkiin.

en: Game: The people have overthrown your %s, your country is in turmoil.
fi: Peli: %s on kaadettu, valtio natisee liitoksissaan.

en: Game: The people in %s are stunned by your technological insight!
          Workers spontaneously gather and upgrade the city with railroads.
fi: Peli: Koko %s ihastelee millaista teknologiaa hallitset!
          Työläiset päättävät kehittää kaupunkia ja rakentavat talkoovoimin
          rautatieverkoston.

en: Game: The production of %s was destroyed in %s, %s are suspected.
fi: Peli: %s ei valmistu ajoissa kaupungissa %s, %s saattavat olla syypäitä.

en: Game: The senate decides to dissolve rather than support your actions any longer.
fi: Peli: Senaatti päättää mieluummin hajaantua kuin tukea toimiasi yhtään enempää.

en: Game: There is no connection by the name %s.
fi: Peli: En löydä sennimistä (%s) yhteyttä.

en: Game: There is no player nor connection by the name %s.
fi: Peli: En löydä sennimistä (%s) pelaajaa enkä yhteyttä.

en: Game: This unit has no moves left.
fi: Peli: Tällä yksiköllä ei ole liikepisteitä jäljellä.

en: Game: This unit type can not be paradropped.
fi: Peli: Tämä yksikkö ei sovellu laskuvarjohyppelyyn.

en: Game: Too far for this unit.
fi: Peli: Välimatka on liian pitkä tälle yksikölle.

en: Game: Transfered %s from %s to %s.
fi: Peli: %s siirretty pelaajalta %s pelaajalle %s.

en: Game: Transfered %s in %s from %s to %s.
fi: Peli: %s siirretty kaupungissa %s pelaajalta %s pelaajalle %s.

en: Game: Turn Bell
fi: Peli: Vuorokello

en: Game: Unit must be on land to perform diplomatic action.
fi: Peli: Yksikön pitää olla maissa toimiakseen diplomaattina.

en: Game: WARNING, we're LOW on FUNDS sire.
fi: Peli: VAROITUS, rahavarasi ovat vähissä!

en: Game: Warning: Famine feared in %s.
fi: Peli: Nälänhädän vaara kaupungissa %s.

en: Game: We Love The %s Day canceled in %s.
fi: Peli: %2$s ei enää vietä "Kauan eläköön %1$s!"-juhlia.

en: Game: We Love The %s Day celebrated in %s.
fi: Peli: %2$s viettää "Kauan eläköön %1$s!"-juhlaa.

en: Game: Wetlands have dried up and vast ranges of grassland have become tundra.
fi: Peli: Suoalueita on kuivunut ja tundra on levinnyt laajalti.

en: Game: When %s was disbanded your %s could not get out, and it was therefore stranded.
fi: Peli: Kun %s hylättiin, yksikkösi %s ei voinut poistua ja se menetettiin.

en: Game: Without guidance from the capital, the %s spaceship is lost!
fi: Peli: %s pääkaupungin myötä menetettiin avaruusaluskin!

en: Game: Year Advance
fi: Peli: Vuosi vaihtuu

en: Game: You agree on a cease-fire with %s.
fi: Peli: Sinä ja %s sovitte tulitauosta.

en: Game: You agree on a peace treaty with %s.
fi: Peli: Sinä ja %s sovitte rauhasta.

en: Game: You agree on an alliance with %s.
fi: Peli: %s on nyt liittolaisesi.

en: Game: You already have a city called %s
fi: Peli: Sinulla on jo kaupunki nimeltään %s

en: Game: You are dead!
fi: Game: Olet kuollut!

en: Game: You are taught the knowledge of %s.
fi: Peli: Saat uutta tietoa: %s opittu.

en: Game: You can't attack there.
fi: Peli: Et voi hyökätä sinne.

en: Game: You can't bribe a unit from this nation.
fi: Peli: Et voi lahjoa tämän valtion yksikköjä.

en: Game: You can't modify your spaceship after launch!
fi: Peli: Et voi muunnella avaruusalusta kun se on jo matkalla!

en: Game: You can't subvert a city from this nation.
fi: Peli: Et voi käännyttää tämän valtion kaupunkeja puolellesi.

en: Game: You can't subvert the capital of a nation.
fi: Peli: Et voi käännyttää valtion pääkaupunkia puolellesi.

en: Game: You cannot sabotage a wonder or a %s!
fi: Peli: Ihmeet ja %s ovat immuuneja sabotaasille!

en: Game: You caught %s %s attempting sabotage in %s!
fi: Peli: %s %s jäi kiinni yrittäessään sabotaasia kaupungissa %s!

en: Game: You caught %s %s attempting to incite a revolt in %s!
fi: Peli: %s %s jäi kiinni yrittäessään lietsoa kapinaa kaupungissa %s!

en: Game: You caught %s %s attempting to sabotage the %s in %s!
fi: Peli: %s %s yritti sabotaasia - kohteena %s kaupungissa %s!

en: Game: You conquer %s, your lootings accumulate to %d gold!
fi: Peli: Valloitat kaupungin %s, saaliisi on %d kultaa!

en: Game: You destroy %s completely.
fi: Peli: Tuhoat kaupungin %s kokonaan.

en: Game: You don't buy %s!
fi: Peli: %s ei ole ostettavissa!

en: Game: You don't have any unplaced Space Components!
fi: Peli: Sinulla ei ole yhtään vapaita komponentteja!

en: Game: You don't have any unplaced Space Modules!
fi: Peli: Sinulla ei ole yhtään vapaita moduuleja!

en: Game: You don't have any unplaced Space Structurals!
fi: Peli: Sinulla ei ole yhtään vapaita runko-osia!

en: Game: You don't have enough gold to bribe %s's %s.
fi: Peli: Sinulla ei ole tarpeeksi varoja lahjoa yksikköä %2$s (%1$s).

en: Game: You don't have enough gold to subvert %s.
fi: Peli: Rahasi eivät riitä kaupungin %s käännyttämiseen.

en: Game: You don't have enough gold, you can't accept treaty.
fi: Peli: Rahasi eivät riitä. Et voi hyväksyä sopimusta.

en: Game: You don't have tech %s, you can't accept treaty.
fi: Peli: Sinulla ei ole teknologiaa %s, et voi hyväksyä sopimusta.

en: Game: You found %d gold.
fi: Peli: Löysit %d kultaa.

en: Game: You found %s in ancient scrolls of wisdom.
fi: Peli: Edistysaskel %s löytyi vanhoista tietäjien kirjoituksista.

en: Game: You found a friendly city.
fi: Peli: Löysit kannattajakaupungin.

en: Game: You get %d gold.
fi: Peli: Saat %d kultaa.

en: Game: You give city of %s to %s.
fi: Peli: %2$s saavat sinulta kaupungin %1$s.

en: Game: You give shared vision to %s.
fi: Peli: %s näkevät nyt sen mitä sinäkin.

en: Game: You have already bought this turn.
fi: Peli: Olet jo ostanut jotain tällä vuorolla.

en: Game: You have already sold something here this turn.
fi: Peli: Olet jo myynyt jotain tällä vuorolla.

en: Game: You have bought this turn, can't change.
fi: Peli: Olet jo ostanut tällä vuorolla, et voi vaihtaa.

en: Game: You have caused an incident while bribing %s's %s.
fi: Peli: Olet aiheuttanut selkkauksen lahjomalla yksikköä %2$s (%1$s).

en: Game: You have caused an incident while inciting a revolt in %s.
fi: Peli: Olet aiheuttanut selkkauksen lietsoessasi kapinaa kaupungissa %s.

en: Game: You have caused an incident while stealing tech from %s.
fi: Peli: Olet aiheuttanut selkkauksen varastaessasi teknologiaa - %s raivostuivat.

en: Game: You have established an embassy in %s.
fi: Peli: Olet perustanut lähetystön kaupunkiin %s.

en: Game: You have founded %s
fi: Peli: Olet perustanut kaupungin %s

en: Game: You have liberated %s!! lootings accumulate to %d gold.
fi: Peli: Olet vapauttanut kaupungin %s!! Saaliisi on %d kultaa.

en: Game: You have made contact with the %s, ruled by %s.
fi: Peli: Kohdattu %s ja hallitsijansa %s.

en: Game: You have unleashed a horde of barbarians!
fi: Peli: Olet joutunut keskelle rosvojoukon leiriä!

en: Game: You lost %d unit to an attack from %s's %s%s. | Game: You lost %d units to an attack from %s's %s%s.
fi[0]: Peli: %d yksikkö menetetty kun %s hyökkäsi yksiköllä %s%s.
fi[1]: Peli: %d yksikköä menetetty kun %s hyökkäsi yksiköllä %s%s.

en: Game: You lost your capital %s. A new palace was built in %s.
fi: Peli: %s, pääkaupunkisi, on menetetty. Uusi palatsi rakennettiin kaupunkiin %s.

en: Game: You need an embassy to establish a diplomatic meeting.
fi: Peli: Tapaamista ei voi järjestää ilman lähetystöä.

en: Game: You need to have a capital in order to launch your spaceship.
fi: Peli: Sinulla täytyy olla pääkaupunki jotta voisit laukaista avaruusaluksesi.

en: Game: You nuked %s.
fi: Peli: Kohde %s on pamautettu tuusannuuskaksi.

en: Game: You receive %s's seamap.
fi: Peli: %s näyttävät merikarttansa.

en: Game: You receive %s's worldmap.
fi: Peli: %s näyttävät maailmankarttansa.

en: Game: You receive city of %s from %s.
fi: Peli: %2$s antoivat kaupungin %1$s sinulle.

en: Game: You sell %s in %s (now landlocked) for %d gold.
fi: Peli: Myyt vesiyhteyttä vaativan parannuksen %s kaupungissa %s %d kullasta.

en: Game: You sell %s in %s for %d gold.
fi: Peli: %s myyty kaupungissa %s hintaan %d.

en: Game: You steal %s from the %s.
fi: Peli: Varastit teknologian %s, %s kihisevät kiukusta.

en: Game: You've been removed from the game!
fi: Peli: Sinut on poistettu pelistä!

en: Game: Your %s cancelled patrol order because it encountered a foreign unit.
fi: Peli: Yksikkösi %s kohtasi vieraan yksikön ja lopetti partioinnin.

en: Game: Your %s could not find anything to sabotage in %s.
fi: Peli: Lähettämäsi %s ei löytänyt mitään sabotoitavaa kaupungista %s.

en: Game: Your %s could not find the %s technology to steal in %s.
fi: Peli: Lähettämäsi %s ei löytänyt haluamaasi teknologiaa %s kaupungista %s.

en: Game: Your %s could not find the %s to sabotage in %s.
fi: Peli: Lähettämäsi %s ei löytänyt sabotaasinsa suunniteltua kohdetta %s kaupungista %s.

en: Game: Your %s could not poison the water supply in %s.
fi: Peli: Lähettämäsi %s ei onnistunut myrkyttämään vesivarantoja kaupungissa %s.

en: Game: Your %s could not sabotage %s's %s.
fi: Peli: Lähettämäsi %1$s ei onnistunut sabotoimaan yksikköä %3$s (%2$s).

en: Game: Your %s destroyed the %s in %s.
fi: Peli: Lähettämäsi %s tuhosi kohteensa %s kaupungissa %s.

en: Game: Your %s from %s has arrived in %s, and revenues amount to %d in gold and research.
fi: Peli: Yksikkösi %s kaupungista %s saapui kaupunkiin %s. Matka tuotti %d yksikköä rahana ja tutkimuspanoksena.

en: Game: Your %s has been eliminated defending against a %s in %s.
fi: Peli: Kaupunkiin %3$s tunkeutui vihollisen %2$s - puolustava %1$s tuhoutui.

en: Game: Your %s has been killed by barbarians!
fi: Peli: Barbaarit tappoivat yksikkösi %s!

en: Game: Your %s has been lost on the high seas.
fi: Peli: %ssi on uponnut avomerellä.

en: Game: Your %s has returned to refuel.
fi: Peli: Yksikkösi %s on palannut tankkaamaan.

en: Game: Your %s has run out of fuel.
fi: Peli: Yksikkösi %s polttoaine loppui.

en: Game: Your %s has run out of hit points.
fi: Peli: Yksikösi %s voimapisteet loppuivat.

en: Game: Your %s has successfully completed her mission and returned unharmed to %s.
fi: Peli: Lähettämäsi %s onnistui tehtävässään ja palasi vahingoittumattomana kaupunkiin %s.

en: Game: Your %s helps build the %s in %s (%d remaining).
fi: Peli: %s auttaa valmistelemaan ihmettä %s kaupungissa %s (%d jäljellä).

en: Game: Your %s paradropped into the ocean and was lost.
fi: Peli: Yksikkösi %s hyppäsi mereen ja katosi.

en: Game: Your %s poisoned the water supply of %s.
fi: Peli: Lähettämäsi %s myrkytti vesivarastot kaupungissa %s.

en: Game: Your %s stole %s from %s.
fi: Peli: Lähettämäsi %s varasti teknologian %s kaupungista %s.

en: Game: Your %s stole Future Tech. %d from %s.
fi: Peli: Lähettämäsi %s varasti Tulevaisuuden teknologian %d kaupungista %s.

en: Game: Your %s succeeded in bribing %s's %s.
fi: Peli: Lähettämäsi %1$s onnistui lahjomaan yksikön %3$s (%2$s).

en: Game: Your %s succeeded in destroying the production of %s in %s.
fi: Peli: Lähettämäsi %s onnistui! %s ei valmistu aikataulussa kaupungissa %s.

en: Game: Your %s succeeded in sabotaging %s's %s.
fi: Peli: Lähettämäsi %1$s sabotoi yksikön %3$s (%2$s).

en: Game: Your %s was bribed by %s.
fi: Peli: Yksikkösi, %s, lahjottiin vihollisen (%s) puolelle.

en: Game: Your %s was captured after completing her mission in %s.
fi: Peli: Lähettämäsi %s onnistui tehtävässään, mutta jäi kiinni kaupungissa %s.

en: Game: Your %s was captured after completing her mission.
fi: Peli: Lähettämäsi %s onnistui tehtävässään, mutta jäi kiinni.

en: Game: Your %s was caught in the attempt of inciting a revolt!
fi: Peli: Lähettämäsi %s jäi kiinni kapinan lietsonnasta!

en: Game: Your %s was caught in the attempt of industrial sabotage!
fi: Peli: Lähettämäsi %s jäi kiinni teollisuussabotaasin yrityksestä!

en: Game: Your %s was caught in the attempt of sabotage!
fi: Peli: Lähettämäsi %s jäi kiinni kesken sabotointiyrityksen!

en: Game: Your %s was caught in the attempt of stealing technology from %s.
fi: Peli: Lähettämäsi %s jäi kiinni yrittäessään varastaa teknologiaa kaupungissa %s.

en: Game: Your %s was eliminated by a defending %s in %s.
fi: Peli: Lähettämäsi %s tuhoutui - %s puolusti kaupunkia %s.

en: Game: Your %s was executed in %s by primitive %s.
fi: Peli: Lähettämäsi %s teloitettiin kaupungissa %s - %s ovat selvästi barbaareja.

en: Game: Your %s was executed in %s on suspicion of spying.  The %s welcome future diplomatic efforts providing the Ambassador is reputable.
fi: Peli: Lähettämäsi %s teloitettiin kaupungissa %s vakoilusta epäiltynä; %s ottaisivat mielellään vastaan kunnollisen lähettilään.

en: Game: Your %s was killed by enemy units at the paradrop destination.
fi: Peli: Maahanlaskupaikalla olleet viholliset tuhosivat yksikkösi %s.

en: Game: Your %s was nuked by %s.
fi: Peli: Yksikkösi %s pamautettiin tuusannuuskaksi, %s ydiniskun takana.

en: Game: Your %s was sabotaged by %s!
fi: Peli: Yksikkösi %s on sabotoitu - mokomat %s!

en: Game: Your %s%s survived the pathetic attack from %s's %s.
fi: Peli: %s%s selviytyi surkeasta hyökkäyksestä jota %s yritti yksiköllään %s.

en: Game: Your Nuclear missile was shot down by SDI defences, what a waste.
fi: Peli: Ydinohjuksesi ammuttiin alas - kohteessa oli toimiva ohjustorjunta.

en: Game: Your attacking %s failed against %s's %s%s!
fi: Peli: Hyökännyt yksikkösi %s hävisi - %s ja tämän %s%s voittivat.

en: Game: Your attacking %s succeeded against %s's %s%s!
fi: Peli: Hyökännyt yksikkösi %s onnistui, %s ja tämän %s%s hävisivät.

en: Game: Your capital (%s) is requested, you can't accept treaty.
fi: Peli: Vastapuoli haluaa pääkaupunkisi (%s). Et voi hyväksyä sopimusta.

en: Game: Your nation is thrust into civil war,  %s is declared the leader of the rebel states.
fi: Peli: Sisällissota syttyy, %s nimitetään kapinallisten valtioiden johtajaksi.

en: Game: Your overflight frightens the tribe; they scatter in terror.
fi: Peli: Ylilentosi pelottaa alkukantaista heimoa; he hajaantuvat kauhuissaan.

en: Game: Your reputation is now %s.
fi: Peli: Maineesi on nyt '%s'.

en: Game: Your spaceship already has the maximum number of Fuel Components!
fi: Peli: Avaruusaluksessasi on jo maksimimäärä polttoainesäiliöitä!

en: Game: Your spaceship already has the maximum number of Habitation Modules!
fi: Peli: Avaruusaluksessasi on jo maksimimäärä miehistötiloja!

en: Game: Your spaceship already has the maximum number of Life Support Modules!
fi: Peli: Avaruusaluksessasi on jo maksimimäärä ylläpitojärjestelmiä!

en: Game: Your spaceship already has the maximum number of Propulsion Components!
fi: Peli: Avaruusaluksessasi on jo maksimimäärä moottoreita!

en: Game: Your spaceship already has the maximum number of Solar Panel Modules!
fi: Peli: Avaruusaluksessasi on jo maksimimäärä aurinkopaneeleita!

en: Game: Your spaceship can't be launched yet!
fi: Peli: Avaruusaluksesi ei ole vielä laukaisuvalmis!

en: Game: Your spaceship is already launched!
fi: Peli: Avaruusaluksesi on jo matkalla!

en: Game: you don't have a worker here.
fi: Peli: Täällä ei ole työvoimaa.

en: Gems
fi: jalokiviä

en: General random seed
fi: Yleinen sattumanvaraisuustekijä ('seed')

en: Generator 3 didn't place all big islands.
fi: 3-generaattori ei asettanut kaikkia suuria saaria paikalleen.

en: Generator 3 left %li landmass unplaced.
fi: Generaattori 3 jätti %li maa-alasta sijoittamatta.

en: Genetic Engineering
fi: Geenisuunnittelu

en: German
fi: saksalaisten

en: Get Score
fi: Katso pisteet

en: Get sound sets from <%s>.
fi: Äänisettejä löytyy osoitteesta <%s>.

en: Gibbon's
fi: Kustaa Vilkuna

en: Give shared vision
fi: Jaa näkymä

en: Gives all sea units 1 additional movement point and eliminates the risk of losing Triremes on the high seas.  Makes all new sea units veterans (for all cities).
fi: Antaa kaikille laivastoyksiköille yhden ylimääräisen liikepisteen, eivätkä kaleerit enää katoa avoremelle. Kaikki uudet laivastoyksiköt (kaikissa kaupungeissa) ovat konkareita.

en: Gives all sea units 1 additional movement point.
fi: Antaa kaikille merivoimien yksiköille yhden ylimääräisen liikepisteen.

en: Gives all sea units 2 additional movement points.
fi: Kaikki laivastoyksiköt saavat 2 ylimääräistä liikepistettä.

en: Gives one extra food resource on all Ocean squares.  The city needs to be coastal to build this improvement.
fi: Ruuantuotanto lisääntyy yhdellä kaikissa meriruuduissa. Voidaan rakentaa vain rannikkokaupunkeihin.

en: Gives sea units one extra move.
fi: Merivoimien yksiköt saavat ylimääräisen liikepisteen.

en: Glacier
fi: jäätikkö

en: Glaciers are found only in the most northerly or southerly reaches of the world.  They are very cold, and hence difficult to work with.
fi: Jäätiköitä on vain kaikkein pohjoisimmilla ja eteläisimmillä alueilla. Ne ovat hyvin kylmiä ja sen vuoksi vaikeita hyödyntää.

en: Global: Eco-Disaster
fi: Maailma: Ekokatastrofi

en: Global: Nuke Detonated
fi: Maailma: Ydinase räjäytetty

en: Glorious
fi: maineikkaat

en: Go to
fi: Mene

en: Go/Air_lift to City
fi: Mene/_lennätä toiseen kaupunkiin

en: Go/Airlift to City
fi: Mene/Lennätä kaupunkiin

en: Go\/Airlift to City
fi: Mene tai lennätä kaupunkiin

en: Goal
fi: Tavoite

en: Goal: %s (%d steps)
fi: Tavoite: %s (%d askelta)

en: Gold
fi: kultaa

en: Gold(max %d)
fi: Kultaa (max %d)

en: Gold:
fi: Rahaa:

en: Gold:    %2d (%+2d)
    Luxury:  %2d
    Science: %2d
fi: Kultaa:      %2d (%+2d)
    Luksusta:    %2d
    Tutkimusta: %2d

en: Gold:  %3d (%+-4d)
    Lux:   %3d
    Sci:   %3d
fi: Rahaa:    %3d (%+-4d)
    Luksus:   %3d
    Tutkimus: %3d

en: Gold: %d
fi: Kultaa: %d

en: Goodbye.
fi: Näkemiin.

en: Got a packet of type %d from a dead or observer player
fi: Kuollut pelaaja tai sivustakatsoja lähetti tyypin %d paketin

en: Goto
fi: Mene

en: Goto and Close
fi: Siirry ja sulje

en: Goto location
fi: Mene

en: Goto this location
fi: Mene

en: Goto/Airlift Unit
fi: Mene tai lennätä yksikkö

en: Government
fi: Hallintomuoto

en: Government: %s
fi: Hallitusmuoto: %s

en: Go|Airlift to City
fi: Mene|Lennätä toiseen kaupunkiin

en: Grab the 'first come' command access level.
fi: Nappaa ensimmäisen tulijan komentotaso.

en: Gran Bruixa
fi: Arkkipiispa

en: Granary
fi: Viljavarasto

en: Granary:
fi: Ruokavarasto:

en: Granary: %3d/%-3d
fi: Ruokavarastot: %3d/%-3d

en: Granary: %c%3d/%-3d
fi: Ruokavarasto: %c%3d/%-3d

en: Grassland
fi: ruohomaa

en: Grasslands afford exceptional agricultural opportunities.
fi: Ruohomaa tarjoaa erinomaiset mahdollisuudet maanviljelyyn.

en: Great
fi: suuret

en: Great Chief
fi: Suuri päällikkö

en: Great Duchess
fi: Suurherttuatar

en: Great Duke
fi: Suurherttua

en: Great Khan
fi: Suurkaani

en: Great Library
fi: Aleksandrian kirjasto

en: Great Pharaoh
fi: Suuri Faarao

en: Great Wall
fi: Kiinan muuri

en: Great philosophers from all the world join your civilization: you get an immediate advance.
fi: Suuret filosofit ympäri maailmaa liittyvät riveihisi; saat välittömästi edistysaskeleen.

en: Greek
fi: kreikkalaisten

en: Guerilla Warfare
fi: Sissisota

en: Gunpowder
fi: Ruuti

en: Hanging Gardens
fi: Riippuvat puutarhat

en: Happin_ess
fi: Onn_ellisuus

en: Happiness
fi: Onnellisuus

en: Happiness page
fi: Onnellisuussivu

en: Harbour
fi: Kalastussatama

en: Helicopter
fi: Helikopteri

en: Helicopters
fi: Helikopterit

en: Help
fi: Ohje

en: Help Build Wonder
fi: Auta ihmeen valmistelussa

en: Help _Build Wonder
fi: Auta ihmeen toteuttamisessa

en: Help argument '%s' is ambiguous.
fi: Avun argumentti '%s' ei ole yksiselitteinen.

en: Help build Wonder
fi: Auta ihmeen valmistelussa

en: Help build _Wonder
fi: _Auta ihmeen toteuttamisessa

en: Help:
fi: Ohje:

en: Herodotus'
fi: Herodotos

en: Hetman
fi: Atamaani

en: High Priest
fi: Ylipappi

en: High Priestess
fi: Ylipapitar

en: High landmass - this may take a few seconds.
fi: Paljon maa-alaa - tässä voi mennä jonkin aikaa.

en: Hilarious
fi: naurettavat

en: Hills
fi: kukkula

en: Historian Publishes!
fi: Historioitsija julkituo!

en: Hitpoints:
fi: Voimapisteet:

en: Honorable
fi: Kunnioitettava

en: Hoover Dam
fi: Assuanin pato

en: Horseback Riding
fi: Ratsastaminen

en: Horsemen
fi: Hevosmiehet

en: Horses
fi: hevosia

en: Host
fi: Palvelin

en: Host:
fi: Palvelin:

en: However, if the number of happy citizens in a city is at least as great as the number of content citizens, and you have no unhappy citizens in that city, and the city has at least 3 citizens, then the city celebrates.  This is designated by the term "Rapture" on the City Report.  The effects of celebration vary depending on your government type:
fi: Jos kaupungissa on onnellisia asukkaita vähintään yhtä paljon kuin rauhallisia, eikä tyytymättömiä ole ollenkaan, ja asukkaita on vähintään kolme, kaupunki alkaa juhlia. Juhlinnan vaikutukset riippuvat hallintomuodostasi:

en: Howitzer
fi: Haupitsi

en: Human
fi: Ihminen

en: Hungarian
fi: unkarilaisten

en: Hut
fi: Maja

en: Hut: Barbarians in a Hut Roused
fi: Maja: Barbaarit hyökkäävät

en: Hut: City Founded from Hut
fi: Maja: Kaupunki perustetaan

en: Hut: Gold Found in Hut
fi: Maja: Rahaa löytynyt

en: Hut: Killed by Barbarians in a Hut
fi: Maja: Hyökänneet barbaarit tappoivat

en: Hut: Mercenaries Found in Hut
fi: Maja: Palkkasotureita löytynyt

en: Hut: Settler Found in Hut
fi: Maja: Uudisraivaaja löytynyt

en: Hut: Tech Found in Hut
fi: Maja: Teknologiaa löytynyt

en: Hut: Unit Spared by Barbarians
fi: Maja: Barbaarit säästivät yksikön

en: Hydro Plant
fi: Vesivoimala

en: Idle
fi: Toimeton

en: Idle Turns
fi: Vuorot toimetta

en: If 'cmdlevel first come' has been used to set a special 'first come'
    command access level, this is the command to grab it with.
fi: Jos komentoa 'cmdlevel first come' on käytetty asettamaan tietty 'ensimmäisen tulijan' komentotaso, sen voi napata tällä komennolla.

en: If a TCP connection is blocking for a time greater than this value, then the TCP connection is closed. Zero means there is no timeout beyond that enforced by the TCP protocol implementation itself.
fi: Jos TCP-yhteys on lukossa (blocking) kauemmin kuin tämän ajan sekunteina, yhteys suljetaan. Jos arvo on nolla, yhteyttä ei suljeta tällä perusteella ellei TCP-protokollan toteutus sitä itse tee.

en: If a city would expand, but it can't because it needs an Aqueduct (or Sewer System), it loses this percentage of its foodbox (or half that amount if it has a Granary).
fi: Jos kaupunki kasvaisi muuten, mutta Akveduktin (tai Viemäriverkoston) puutteen takia ei siinä onnistu, se menettää näin monta prosenttia ruokavaroistaan (tai puolet siitä jos kaupungissa on Viljasiilo).

en: If all players have not hit "Turn Done" before this time is up, then the turn ends automatically. Zero means there is no timeout. In DEBUG servers, a timeout of -1 sets the autogame test mode. Use this with the command "timeoutincrease" to have a dynamic timer.
fi: Jos kaikki pelaajat eivät ole valinneet "Vuoro päättyy" ennen kuin tämä aika on loppunut, vuoro päättyy automaattisesti. Arvolla 0 aikarajoitusta ei ole. DEBUG-palvelimissa aikarajoituksen arvo -1 asettaa automaattisen pelin testitilaan. Käytä tätä komennon "timeoutincrease" kanssa luodaksesi dynaamisen ajastimen.

en: If all players have not hit "Turn Done" before this time is up, then the turn ends automatically. Zero means there is no timeout. Use this with the command "timeoutincrease" to have a dynamic timer.
fi: Jos kaikki pelaajat eivät ole valinneet "Vuoro päättyy" ennen kuin tämä aika on loppunut, vuoro päättyy automaattisesti. Arvolla 0 aikarajoitusta ei ole. Käytä tätä yhdessä komennon "timeoutincrease" kanssa luodaksesi dynaamisen ajastimen.

en: If enabled, the default city names will be determined based on the surrounding terrain.
fi: Jos tämä on valittu, kaupunkien oletusnimet valitaan niiden ympäristön perusteella.

en: If non-zero, saved games will be compressed using zlib (gzip format).  Larger values will give better compression but take longer.  If the maximum is zero this server was not compiled to use zlib.
fi: Jos arvo ei ole 0, tallennetut pelit pakataan käyttäen zlib:iä (gzip-muodossa). Suuremmilla arvoilla tallennukset vievät vähemmän tilaa mutta tallentamiseen kuluu enemmän aikaa. Jos suurin mahdollinen arvo on 0, palvelin on käännetty ('compiled') niin että zlibin käyttöä ei mahdollistettu.

en: If set to 0, combat is Civ1/2-style (when you attack, you remain in place).  If set to 100, attacking units will always move into the tile they attacked if they win the combat (and no enemy units remain in the tile).  If set to a value between 0 and 100, this will be used as the percent chance of "occupying" territory.
fi: Jos tämä asetetaan 0:aan, taistelut ovat Civ1/Civ2-tyylisiä (kun hyökkäät, jäät paikallesi). Jos arvo on 100, hyökkäävät yksiköt liikkuvat aina ruutuun johon hyökkäsivät jos ne voittavat taistelun (eikä vastustajalla ole muita yksiköitä jäljellä ruudussa). Jos arvo on 0:n ja 100:n välillä, se tulkitaan maa-alueen "valtaamisen" prosentuaaliseksi todennäköisyydeksi.

en: If set to 0, there are no restrictions: players can have multiple cities with the same names. If set to 1, city names have to be unique to a player: one player can't have multiple cities with the same name. If set to 2 or 3, city names have to be globally unique: all cities in a game have to have different names. If set to 3, a player isn't allowed to use a default city name of another nations.
fi: Jos arvo on 0, rajoituksia ei ole: pelaajilla voi olla useampia kaupunkeja joilla on sama nimi. Jos arvo on 1, saman pelaajan kaupungeilla pitää olla ainutkertaiset nimet. Jos arvo on 2 tai 3, kaupungeilla tulee olla maailman- ja pelinlaajuisesti ainutkertaiset nimet. Jos arvo on 3, pelaaja ei saa käyttää muiden valtioiden kaupunkien oletusnimiä.

en: If the attacker is a ground unit and wins, and the defender is in a city without City Walls, the city is reduced in size by 1.
fi: Jos voittava hyökkääjä on maavoimien yksikkö ja häviävä puolustaja on kaupungissa, jonka suojana ei ole muureja, kaupungin koko pienenee yhdellä.

en: If the capital of a civilization is captured, a spaceship that has been launched will be lost, so defend your capital well!
fi: Jos sivilisaation pääkaupunki vallataan, laukaistu avaruusalus menetetään, eli puolusta pääkaupunkiasi hyvin!

en: If the defender loses, and is not inside a city or fortress, all other units at the defender's location are destroyed along with the defender.
fi: Jos puolustaja häviää eikä se ole kaupungissa tai linnakkeessa, kaikki muut yksiköt samassa ruudussa tuhoutuvat samalla kertaa.

en: If the number of unhappy citizens in a city exceeds the number of happy citizens, the city falls into disorder.  When a city falls into disorder, it produces nothing.  Cities which are in disorder are easier for enemy Diplomats and Spies to incite to revolt. Prolonged disorder under Democracy can lead to a spontaneous revolution, overthrowing your government.
fi: Jos kaupungissa on enemmän tyytymättömiä kuin onnellisia asukkaita, syntyy sekasorto. Sekasortoinen kaupunki ei tuota mitään, ja vihollisen diplomaatit ja vakoojat saavat sen yllytettyä kapinaan helpommin. Pitkään jatkunut epäjärjestys saattaa johtaa kapinaan ja spontaaniin vallankumoukseen, mikäli hallitusmuotosi on demokratia.

en: If the success probability is below 100%, some fraction of the people on board may not survive the journey.  This reduces the score bonus from the spaceship, but it still counts as a win.
fi: Jos onnistumisen todennäköisyys on alle 100%, jokin osa miehistöstä saattaa menehtyä matkan aikana. Tämä vähentää avaruusaluksesta saamiasi bonuspisteitä, mutta voitat pelin silti.

en: If there are fewer than this many players when the game starts, extra AI players will be created to increase the total number of players to the value of this option.
fi: Jos pelaajia on vähemmän kuin tämä arvo, peli luo AI-pelaajia kunnes pelaajien kokonaismäärä on tämä.

en: If this is set to 1 the game turn is not advanced until all players have finished their turn, including disconnected players.
fi: Jos tämä arvo on 1, pelikierros ei vaihdu ennen kuin kaikki pelaajat ovat päättäneet vuoronsa (mukaanlukien pelaajat joiden yhteys on poikki).

en: If this is set to 1 the game turn will not advance until the timeout has expired, irrespective of players clicking on "Turn Done".
fi: Jos tämä arvo on 1, uusi kierros ei ala ennen kuin asetettu kierrosaika on kulunut, riippumatta siitä ovatko kaikki painaneet "Vuoro päättyy".

en: If this is set to 1 when the capital is conquered, palace is automatically rebuilt for free in another randomly choosed city, regardless on the knowledge of Masonry.
fi: Jos tämä arvo on 1, palatsi rakennetaan uudelleen automaattisesti ja ilmaiseksi johonkin toiseen kaupunkiin, riippumatta siitä onko Muuraus keksitty.

en: If this is set to 1, AI status is turned off when a player connects, and on when a player disconnects.
fi: Jos tämä arvo on 1, AI-tilasta poistutaan kun pelaaja on yhteydessä, ja siihen palataan kun pelaaja katkaisee yhteyden.

en: If this is set to 1, only those units and cities within the sightrange of your own units and cities will be revealed to you. You will not see new cities or terrain changes in squares not observed.
fi: Jos arvo on 1, vain omien yksiköittesi ja kaupunkiesi näkökentässä olevat yksiköt ja kaupungit ovat näkyvissäsi. Et näe uusia kaupunkeja tai maaston muutoksia ruuduissa joita et tarkkaile.

en: If this is set to 1, player statistics are appended to the file "civscore.log" every turn.  These statistics can be used to create power graphs after the game.
fi: Jos arvo on 1, pelaajatilastot liitetään tiedostoon "civscore.log" joka vuoro. Näitä tilastoja voidaan käyttää valta/voima-kuvaajien luomiseen pelin päätyttyä.

en: If this option is 1, players can build spaceships.
fi: Jos tämä arvo on 1, pelaajat voivat rakentaa avaruusaluksia

en: If we would now start with %s we would need %d bulbs.
fi: Jos %s otettaisiin kohteeksi nyt, tarvitsisimme %d lamppua.

en: If you add a preset by hand, also update "number_of_presets"
fi: Jos lisäät KA-mallin käsin, päivitä myös arvoa "number_of_presets"

en: If you change your current research technology, and you have positive research points, you lose this percentage of those research points.  This does not apply if you have just gained tech this turn.
fi: Jos vaihdat tämänhetkistä tutkimuskohdettasi ja tutkimuspisteesi ovat positiivisia, menetät näin monta prosenttia tutkimuspisteistäsi. Menetystä ei tapahdu jos olet juuri löytänyt uutta teknologiaa tällä vuorolla.

en: If you find any bugs, then please send us a bug report.  This is best done by visiting the Freeciv Bug Tracking System, at:
    
      http://www.freeciv.org/cgi-bin/bugs
    
    or by sending email to:  bugs@cvs.freeciv.org
fi: Löytäessäsi ohjelmointivirheen ole ystävällinen ja raportoi meillekin. Parhaiten tämä onnistuu Freecivin palautesivuilla osoitteessa 
    
      http://www.freeciv.org/cgi-bin/bugs
    
    tai lähettämällä sähköpostia osoitteeseen  bugs@cvs.freeciv.org

en: If, after these modifications, the attacker has a strength of 0, it automatically loses.  Otherwise, if the defender has a strength of 0, the defender loses.
fi: Jos näiden laskentojen jälkeen hyökkääjän voimakkuus on 0, se häviää automaattisesti. Muuten, jos puolustajan voimakkuus on 0, puolustaja häviää.

en: Imperator
fi: Imperaattori

en: Imperatrix
fi: Imperaattori

en: Improvement
fi: Rakennushanke

en: Improvement: Bought
fi: Rakennushanke: Ostettu

en: Improvement: Built
fi: Rakennushanke: Rakennettu

en: Improvement: Forced to Sell
fi: Rakennushanke: Pakkomyyty

en: Improvement: New Improvement Selected
fi: Rakennushanke: Hanketta vaihdettu

en: Improvement: Sold
fi: Rakennushanke: Valmis rakennus myyty

en: Improvements
fi: rakennushankkeet

en: Improvements in City
fi: Kaupungissa toteutetut hankkeet

en: Improves the effect of Cathedrals.
fi: Lisää tuomiokirkkojen vaikutusta.

en: Improves the effect of Colosseums.
fi: Lisää areenojen vaikutusta.

en: Improves the effect of Temples.
fi: Lisää temppelien vaikutusta.

en: In addition to being amenable to agriculture, Hills are frequently rich in resources.
fi: Kukkulat ovat paitsi hyvää viljelysmaata, myös usein rikkaita luonnonvaroiltaan.

en: In addition to providing for fishing, Rivers make for excellent lines of communications and trade.
    
    Roads and railroads can only be built on River squares if your civilization has learned Bridge Building technology.
fi: Kalastusmahdollisuuksien lisäksi joet ovat erinomaisia kulku- ja kauppareittejä.
    
    Teitä ja rautateitä voidaan rakentaa jokien yli vain, jos sivilisaatiosi on oppinut sillanrakennustekniikan.

en: In addition, the form of government directly contributes to the chance of civil war.  Governments with universal franchise are far less likely to revolt than those more despotic in nature.
fi: Lisäksi hallitusmuotosi vaikuttaa suoraan sisällissodan todennäköisyyteen. Mitä yksinvaltaisempi hallitusmuotosi on, sitä suurempi on todennäköisyys, että kansa alkaa kapinoimaan.

en: In all cities, the unhappiness effect of every unit is reduced by 1. This means that in a Republic, units do not cause unhappiness, and in a Democracy, aggressive units cause only 1 unhappy citizen each.
fi: Kaikissa kaupungeissa sotilasyksiköiden aiheuttama tyytymättömyys vähenee yhdellä. Tämän jälkeen tasavallassa yksiköt eivät aiheuta tyytymättömyyttä ja demokratiassa aggressiiviset yksiköt aiheuttavat vain yhden tyytymättömän asukkaan.

en: In order to offset unhappiness, you may build city improvements that make unhappy citizens content  (such as, a Temple, a Colosseum, or a Cathedral - or even a Courthouse if your government is a Democracy), and/or relevant wonders of the world, and/or convert part of your trade into luxuries.  For every two luxuries produced in a city, one content citizen is made happy.  After converting all content citizens to happy citizens, unhappy citizens are converted to happy and/or content.  Some wonders of the world have also effects on citizens' happiness (see the appropriate sections for details).
fi: Poistaaksesi tyytymättömyyttä sinä voit käynnistää rakennushankkeita, jotka valmistuessaan lisäävät tyytyväisyyttä (kuten temppeli, areena tai katedraali - tai jopa käräjätalo, jos hallitusmuotosi on demokratia), ja/tai tuottaa vastaavia ihmeitä, ja/tai muuttaa osaa kaupankäynnistäsi luksukseksi. Kaksi yksikköä tuotettua luksusta tekee yhden rauhallisen asukkaan onnelliseksi. Jos rauhallisia ei enää ole, muutetaan tyytymättömiä rauhallisiksi ja/tai onnellisiksi. Jotkin ihmeet vaikuttavat myöskin asukkaiden tyytyväisyyteen (katso lisätietoja kyseisestä kohdasta).

en: In the following special cases ZOC does not apply:
    - A unit moving directly into or out of a city.
    - A unit moving onto a square occupied by a friendly unit.
    - A unit moving from an ocean square (disembarking from a boat).
    - A unit type which explicitly ignores ZOC, eg Diplomats and Spies.
fi: Seuraavissa erikoistapauksissa valvonta-alueita ei huomioida:
    - Yksikkö siirtyy suoraan kaupunkiin tai poistuu kaupungista.
    - Yksikkö siirtyy ruutuun, jossa jo on ystävällismielinen yksikkö.
    - Yksikkö on juuri nousemassa maihin laivasta.
    - Yksikkö ei lainkaan välitä valvonta-alueista, esimerkiksi diplomaatti.

en: In this case, the odds greatly favor the attacker winning.  The Battleship is 25% less likely to score a hit in any given round, but the Battleship has twice as many hit points. The Battleship should expect to lose about 60% of its hit points during the fight, and should expect to have no movement points left.
fi: Tässä tapauksessa todennäköisyys on hyökkääjän puolella. Taistelulaivan onnistumistodennäköisyys jokaisella kierroksella on 25% pienempi, mutta taistelulaivalla on kaksinkertainen määrä voimapisteitä. Taistelulaivan voisi olettaa menettävän noin 60% voimapisteistään taistelun aikana, eikä sillä pitäisi jälkeenpäin olla liikepisteitä jäljellä.

en: In-Prog
fi: Tuotannossa

en: Inca
fi: inkojen

en: Incite a Revolt
fi: Yllytä kapinaan

en: Incite a Revolt!
fi: Järjestä kapina!

en: Incite a _Revolt
fi: _Lietso kapinaa

en: Incite a _revolt
fi: Yllytä kapinaan

en: Incite a revolt for %d gold?
    Treasury contains %d gold.
fi: Käytetäänkö %d kapinan lietsomiseen?
    Valtiolla on %d .

en: Inciting a revolt costs %d gold.
    Treasury contains %d gold.
fi: Kapinan järjestäminen maksaa %d .
    Valtion kassassa on %d.

en: Income: %d    Total Costs: %d
fi: Tulot: %d     Kokonaismenot: %d

en: Income:%6d    Total Costs: %6d
fi: Tulot: %6d   Kokonaismenot: %6d

en: Increases the defence strength of units within a city by a factor of 2 when defending against bombardments from enemy ships.
fi: Kaksinkertaistaa kaupungissa olevien yksiköiden puolustuskyvyn vihollisen laivoja vastaan.

en: Increases the food resources by 50% on each farmland square which is being used around the city.  Farmland squares are those which have been irrigated a second time.
fi: Lisää ruuan tuotantoa 50% kaikilla kaupungin viljelysmailla. Viljelysmailla on kaksinkertainen kasteluverkosto.

en: Increases the luxury and tax output in a city by 50%.
fi: Lisää kaupungin luksusta ja verokertymää 50%.

en: Increases the pollution generated by the population.
fi: Lisää väestön aiheuttamaa saastumista.

en: Increases the science output in a city by 50%.
fi: Kasvattaa kaupungin tutkimustyötä 50%.

en: Increases the shield production in a city by 50%.  This increase may also contribute significantly to pollution.
fi: Lisää tuotantoa kaupungissa 50%. Tämä lisäys voi vaikuttaa merkittävästi saastuttamiseen.

en: Increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in a city: a Factory and a Power Plant together give a 100% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Power Plant together give a 150% production bonus.  The extra production may lead to the city generating more pollution.
    
    A city can only have one Hydro Plant, Power Plant, or Nuclear Plant.
fi: Lisää kaupungissa olevan tehtaan tai teollisuuskompleksin tuotantoa: Tehdas ja hiilivoimala yhdessä kaksinkertaistavat tuotannon, ja tehdas, teollisuuskompleksi ja hiilivoimala yhdessä lisäävät tuotantoa 150%. Lisääntynyt tuotanto saattaa lisätä kaupungin saastepäästöjä merkittävästi.
    
    Kaupungissa voi olla vain yksi voimalaitos: Vesivoimala, hiilivoimala tai ydinvoimala.

en: Increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in a city: a Factory and a Power Plant together give a 75% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Power Plant together give a 150% production bonus.  The extra production may lead to the city generating more pollution.
    
    A city can only have one Hydro Plant, Power Plant, or Nuclear Plant.
fi: Lisää Tehtaan ja Teollisuuskompleksin tuotantoa kaupungissa: Tehdas ja Hiilivoimala yhdessä antavat 75% lisän ja Tehdas, Teollisuuskompleksi ja Hiilivoimala tuottavat 150% lisäyksen.  Lisääntynyt tuotanto saattaa johtaa saastumisen kasvuun.
    
    Kaupungissa voi olla vain yksi voimalaitos.

en: Increases trade resources by 50% on all squares with roads or railroads.
fi: Lisää kauppaa 50% kaikissa ruuduissa joissa on tie tai rautatie.

en: Indian
fi: intialaisten

en: Industrial
fi: Teollistunut

en: Industrial Sabotage
fi: Vahingoita teollisuutta

en: Industrial _Sabotage
fi: Teollinen _sabotaasi

en: Industrial _sabotage
fi: Vahingoita teollisuutta

en: Industrialization
fi: Teollistuminen

en: Info
fi: Tietoja

en: Infrastructure:
fi: Infrastruktuuri:

en: Insert
fi: Lisää

en: Intelligence
fi: Tiedustelu

en: Intelligence Information for the %s Empire
fi: Tiedusteluraportti %s valtiosta

en: Internally, the values used for attacker and defender strength are 180 and 225, respectively.
fi: Sisäisessä laskennassa käytetyt arvot hyökkääjän ja puolustajan voimalle ovat 180 ja 225.

en: Introduces angry citizens like civilization II. Angry citizens have to become unhappy before any other class of citizens may be considered. See also unhappysize, cityfactor and governments.
fi: Lisätään vihaiset kansalaiset Civilization II:n tyyliin. Näiden pitää palata tyytymättömiksi ennen kuin muita kansalaisryhmiä tarkastellaan. Ks. myös 'unhappysize', 'cityfactor' ja 'governments'.

en: Invalid $http_proxy value, cannot find separating '/'
fi: Epätäydellinen $http_proxy -arvo, ei löydy erotinta '/'

en: Invalid $http_proxy value, must start with 'http://'
fi: Epätäydellinen $http_proxy -arvo, alussa on oltava 'http://'

en: Invalid argument %d.
fi: Kelvoton argumentti %d.

en: Invalid metaserver URL, must start with 'http://'
fi: Epätäydellinen välipalvelimen osoite, alussa on oltava 'http://'

en: Invalid name '%s'
fi: Kelvoton nimi '%s'

en: Invention
fi: Keksintötoiminta

en: Invert Selection
fi: Käänteinen valinta

en: Investigate City
fi: Tutki kaupunkia

en: Investigate City (free)
fi: Tutki kaupunkia (ilmaiseksi)

en: Irish
fi: irlantilaisten

en: Iron
fi: rautaa

en: Iron Working
fi: Rauta

en: Ironclad
fi: Panssarilaiva

en: Irrig. Result/Time:
fi: Kastelun lopputulos/aika:

en: Irrig. Rslt/Time:
fi: Kastelu lopputulos/aika:

en: Irrigation
fi: Kasteluverkosto

en: Isaac Newton's College
fi: Isaac Newtonin yliopisto

en: Israeli
fi: israelilaisten

en: Italian
fi: italialaisten

en: Ivory
fi: norsunluuta

en: J.S. Bach's Cathedral
fi: J.S. Bachin katedraali

en: January
fi: tammikuu

en: Japanese
fi: japanilaisten

en: Join Game
fi: Liity peliin

en: July
fi: heinäkuu

en: June
fi: kesäkuu

en: Jungle
fi: viidakko

en: Jungles are densely overgrown, making agriculture somewhat problematic.
fi: Viidakot ovat aivan liian tiheitä, jotta maanviljelys voisi onnistua.

en: Keep dialogs on top (GTK+ 2.0 only)
fi: Pidä dialogit päällimmäisenä (vain GTK+ 2.0)

en: Keep moving
fi: Jatka matkaa

en: Kenyan
fi: kenialaisten

en: Keyboard shortcuts: Home to focus the worklist, End to focus the available list, Up/Down arrows to select previous/next item in worklist or available list, PageUp/Down to move items up/down in the worklist, Insert to insert items from the available list into the worklist and Delete to delete the selected item from the worklist.
fi: Näppäimistölyhenteet: Home - valinta työlistaan, End - valinta saatavien listaan, nuolet ylös/alas - valitse edellinen/seuraava projekti työ- tai saatavien listalla, PageUp/Down - liikuta projektia ylös/alas työlistalla, Insert - liitä projekti saatavien listalta työlistalle ja Delete - poista projekti työlistalta.

en: Keyboard:
    =========
      a: (a)uto-settler  (settler units)
      a: (a)uto-attack  (military units)
      b: (b)uild city  (settler units)
      b: help (b)uild wonder  (caravan units)
      c: (c)enter view on unit
      C: unit (c)onnect  (then left-click mouse to select destination)
      d: (d)iplomat/spy actions  (diplomat/spy units)
      D: (D)isband unit
      e: build airbas(e)  (airbase units)
      f: (f)ortify unit  (military units)
      f: build (f)ortress  (settler units)
      F: open (F)ind City dialog
      g: unit (g)oto  (then left-click mouse to select destination)
      h: change (h)omecity  (to city at current location)
      i: build (i)rrigation/farmland  (settler units; may convert terr)
      l: go/air(l)ift to city
      L: open Work(L)ists dialog
      m: build (m)ine  (settler units; may convert terrain)
      n: clean (n)uclear fallout
      N: explode (N)uclear
      o: transf(o)rm terrain
      p: clean (p)ollution  (settler units)
      p: (p)aradrop  (paratroop units)
      P: (P)illage terrain alteration
      q: unit patrol  (then left-click mouse to select destination)
      r: build (r)oad/railroad  (settler units)
      r: establish trade (r)oute  (caravan units)
      R: incite a (R)evolution
      s: (s)entry unit
      t: show (t)iles city is using  (mouse over or near city)
      T: open (T)ax/Lux/Sci Rates dialog
      u: (u)nload boat
      w: (w)ait until later in turn
      W: (W)ake up other units on tile
      x: auto-e(x)plore
    
      1: move south-west                  F1: open City Report
      2: move south                       F2: open Unit Report
      3: move south-east                  F3: open Players dialog
      4: move west                        F5: open Economy Report
      5: focus on next unit               F6: open Science Report
      6: move east                        F7: open World Wonders
      7: move north-west                  F8: open Top Five Cities
      8: move north                      F10: open Messages dialog
      9: move north-east                 F11: open Demographics
                                         F12: open Spaceship
    
      arrows: move unit            Control-g: grid lines on/off
       space: unit stay put        Control-n: city names on/off
         tab: focus on next unit   Control-p: city production on/off
      return: turn done
fi: Näppäimistö:
    ============
      a: (a)uto-asuttaja (uudisasukasyksiköt)<
      a: (a)uto-hyökkäys (aseistetut yksiköt)
      b: rakenna kaupunki (uudisasukasyksiköt)
      b: auta rakentamaan ihmettä (karavaanit)
      c: keskitä näkymä yksikköön
      C: yhdistä (valitse sitten kohde vasemmalla hiiren napilla)
      d: (d)iplomaatti/vakoojatoimet (diplomaatit/vakoojat)
      D: lakkauta yksikkö
      e: rakenna lentotukikohta (lentotukikohtayksiköt)
      f: linnoittaudu (aseistetut yksiköt)
      f: rakenna linnoitus (uudisasukasyksiköt)
      F: avaa "löydä kaupunki" -ikkuna
      g: mene (valitse sitten kohde vasemmalla hiiren napilla)
      h: vai(h)da kotikaupunki (täksi kaupungiksi)
      i: kastele/v(i)ljele (uudisasukkaat, voi muuttaa maastoa)
      l: mene/(l)ennätä kaupunkiin
      L: avaa työlistaikkuna
      m: rakenna kaivos (uudisasukkaat, voi muuttaa maastoa)
      n: siivoa ydi(n)laskeumaa
      N: räjäytä ydinase
      o: muuta maastoa
      p: siivoa saasteita (uudisasukasyksiköt)
      p: hy(p)pää (laskuvarjohyppääjät)
      P: turmele maanparannus
      q: partioi (valitse sitten kohde vasemmalla hiiren napilla)
      r: rakenna tie/(r)autatie (uudisasukasyksiköt)
      r: aseta kauppa(r)eitti (karavaanit)
      R: aloita vallankumous
      s: leiriydy (yksikkö herää jos sen lähellä tapahtuu)
      t: näy(t)ä ruudut kaupungin (hiiren osoitin yllä tai lähellä) käytössä
      T: avaa verot/luksus/tiede -ikkuna
      u: p(u)ra aluksen lasti
      w: odota hetki (vuoron loppupuolelle)
      W: herätä muut yksiköt samassa ruudussa
      x: tutki ympäristöä itseksesi (auto-hortoile)
    
      1: liiku lounaaseen              F1: näytä kaupunkiraportti
      2: liiku etelään                 F2: näytä yksikköraportti
      3: liiku kaakkoon                F3: näytä pelaajaikkuna
      4: liiku länteen                 F5: näytä talousraportti
      5: keskitä seuraavaan yksikköön  F6: näytä tiederaportti
      6: liiku itään                   F7: näytä ihmeet
      7: liiku luoteeseen              F8: näytä 5 parasta kaupunkia
      8: liiku pohjoiseen             F10: näytä viesti-ikkuna
      9: liiku koilliseen             F11: näytä väestötilastot
                                      F12: näytä avaruusalus
    
      nuolinäppäimet: liikuta yksikköä   Ctrl-G: näytä/piilota ruudukko 
          välilyönti: yksikkö ei liiku   Ctrl-N:   "   kaupunkien nimet
        tabulaattori: keskity seuraavaan Ctrl-P:   "   tuotanto
         rivinvaihto: vuoro valmis

en: Khan
fi: Kaani

en: King
fi: Kuningas

en: King Richard's Crusade
fi: Ristiretki

en: Kingdom
fi: Valtakunta

en: Knights
fi: Ritarit

en: Korean
fi: korealaisten

en: Labor Union
fi: Ammattiyhdistys

en: Lady Protector
fi: Valtionhoitajatar

en: Land Area
fi: Pinta-ala

en: Land units
fi: Maavoimat

en: Land units move on land, and suffer the movement effects of terrain, but benefit from roads and railroads.  They cannot move on ocean squares except when carried by an appropriate sea unit.  When at sea, they cannot attack or defend for themselves, but rely on the sea unit carrying them.  Land units are the only units subject to zones of control.  On land, land units can fortify to get a 50% defensive bonus; land units in cities automatically get this bonus, whether fortified or not.  When a land unit successfully attacks a city without City Walls, the city is reduced by one population point.  Land units with zero attack strength are non-military units: they require no upkeep, have no happiness effects, and cannot attack enemy units or capture enemy cities.
fi: Maavoimien yksiköt liikkuvat maalla ja kärsivät vaikeasta maastosta, mutta hyötyvät teistä ja rautateistä. Ne eivät voi liikkua merellä paitsi sopivan aluksen kuljettamina. Merellä ne eivät voi hyökätä tai puolustautua, vaan joutuvat turvautumaan siihen alukseen, joka niitä kuljettaa. Vain maavoimien yksiköt joutuvat välittämään valvonta-alueista. Maalla maavoimien yksiköt voivat linnoittautua, jolloin niiden puolustuskyky lisääntyy 50%; kaupungeissa ne automaattisesti saavat tämän lisän olivat ne linnoittautuneet tai eivät. Kun maavoimien yksikkö onnistuneesti hyökkää kaupunkiin, jossa ei ole muureja, kaupungin koko pienenee yhdellä. Maavoimien yksiköt, joiden hyökkäysvoima on nolla, ovat epäsotilaallisia yksikköjä: Niillä ei ole ylläpitokustannusta eivätkä ne vaikuta tyytyväisyyteen, eivätkä ne voi hyökätä vihollisen kimppuun tai valloittaa vihollisen kaupunkeja.

en: Language_s
fi: _Kielet

en: Languages
fi: Kielet

en: Last active page
fi: Viimeksi käytetty sivu

en: Last player has disconnected: will need to restart.
fi: Viimeinenkin pelaaja on katkaissut yhteyden: uudelleenkäynnistä.

en: Latvian
fi: latvialaisten

en: Launch
fi: Laukaisu

en: Leader:
fi: Johtaja:

en: Leadership
fi: Johtamistaito

en: Legion
fi: Legioona

en: Leonardo's Workshop
fi: Leonardon työpaja

en: Level: %s
fi: Taso: %s

en: Library
fi: Kirjasto

en: Lighthouse
fi: Majakka

en: Like air units, Helicopters can move on any square not occupied by an enemy unit or enemy city, and their movement rate is not affected by loss of hitpoints.  Helicopters do not require fuel, but they lose a small amount of health for every turn not spent in a city or an Airbase, unless you have the United Nations wonder.  Unlike other air units, Helicopters can capture enemy cities.
fi: Aivan kuten muutkin ilma-alukset, helikopterit voivat liikkua kaikkialla, missä ei ole vihollisen yksiköitä tai viholliskaupunkia, eikä niiden liikuntakyky heikkene voimapisteiden vähetessä. Ne eivät tarvitse tankkausta, mutta niiden kunto heikkenee hieman jokaisella pelivuorolla, jota ne eivät vietä kaupungissa tai lentokentällä, ellei sinulla ole Yhdistyneitä Kansakuntia. Toisista ilma-aluksista poiketen helikopterit voivat vallata viholliskaupunkeja.

en: List all units
fi: Luetteloi kaikki yksiköt

en: List of connections to server:
fi: Lista yhteyksistä palvelimeen:

en: List of players:
fi: Pelaajaluettelo:

en: Literacy
fi: Lukutaito

en: Lithuanian
fi: liettualaisten

en: Livy's
fi: Livius

en: Load Game
fi: Lataa peli

en: Load Scenario
fi: Lataa skenaario

en: Load a game from <file-name>. Any current data including players, rulesets and server options are lost.
fi: Lataa peli <tiedostosta>. Nykytila, mukaanlukien pelaajat, sääntökokoelmat ja palvelinasetukset unohdetaan.

en: Load game from file.
fi: Lataa peli annetusta tiedostosta.

en: Loading rulesets
fi: Lataan sääntökokoelmaa

en: Loading saved game: %s...
fi: Lataan tallennettua peliä: %s...

en: Loading script file: %s
fi: Lataan juontotiedostoa: %s

en: Local Options
fi: Paikalliset asetukset

en: Location: (%d, %d)
fi: Sijainti: (%d, %d)

en: Lock
fi: Lukitse

en: Lord Protector
fi: Valtionhoitaja

en: Lost connection to server!
fi: Yhteys palvelimeen katkesi!

en: Lost connection: %s.
fi: Yhteys katkesi: %s.

en: Luxury
fi: Luksus

en: Luxury:
fi: Luksus:

en: Luxury: %d total (maximum %d usable).
fi: Luksus: %d kaikkiaan (enintään %d käytettävissä).

en: Luxury: %d total.
fi: Luksus: %d kaikkiaan.

en: Luxury: %d%%
fi: Luksus: %d%%

en: Machine Tools
fi: Teollisuusautomaatio

en: Magellan's Expedition
fi: Magalhaesin tutkimukset

en: Magnetism
fi: Magnetismi

en: Magnificent
fi: loistokkaat

en: Maharaja
fi: Maharadja

en: Make Homecity
fi: Tee tästä uusi kotikaupunki

en: Make Trade Route
fi: Luo kauppareitti

en: Make Trade _Route
fi: Perusta kauppareitti

en: Make _Homecity
fi: Vaihda kotikaupungiksi

en: Make new _homecity
fi: Tee tästä uusi kotikaupunki

en: Make new citizens into:
fi: Tee uusista asukkaista:

en: Make new homecity
fi: Tee tästä uusi kotikaupunki

en: Make server option changeable during game.
fi: Salli palvelinasetuksen muuttaminen pelin aikana.

en: Make server option unchangeable during game.
fi: Kiellä palvelinasetuksen muuttaminen pelin aikana.

en: Makes a city the capital and the center of your government.  Corruption in other cities is related to how far away from the capital they are, except when the government is Democracy or Communism.  The cost of inciting a revolt in a city also depends upon the city's distance from the capital (under all forms of government).
    
    Take good care of your capital, as its loss may result in your empire plunging into civil war. Losing your current palace also results in losing whatever spaceship you might have.
fi: Tekee kaupungista valtakuntasi pääkaupungin. Korruption määrä muissa kaupungeissa riippuu niiden etäisyydestä pääkaupunkiin, paitsi Demokratiassa ja Kommunismissa. Myös kapinan kustannukset riippuvat tästä etäisyydestä (kaikissa hallitusmuodoissa).
    
    Pidä hyvää huolta pääkaupungistasi, sillä sen menettäminen saattaa syöstä valtakuntasi sisällissotaan. Palatsisi menetys johtaa myös avaruusaluksesi menettämiseen, mikäli sinulla sellainen on.

en: Makes all unhappy citizens content, in the city where it is located.
fi: Muuttaa kaikki tyytymättömät asukkaat rauhallisiksi kaupungissaan.

en: Makes one content citizen happy in every city. Makes two extra content citizens happy in the city containing the Hanging Gardens (that is, a total of 3).  In the unlikely event where there are no content citizens to get the effect of Hanging Gardens, the wonder applies to unhappy citizens (making them content instead).
fi: Yksi rauhallinen asukas joka kaupungissa tulee onnelliseksi. Siinä kaupungissa, johon tämä ihme rakennetaan, vielä kaksi ylimääräistä rauhallista asukasta tulee onnelliseksi. Jos kaupungissa ei ole rauhallisia asukkaita, vaikutus muuttaa tyytymättömiä asukkaita rauhallisiksi.

en: Makes one unhappy citizen content.  Both the Mysticism advance and the Oracle wonder double this effect.  With both Mysticism and the Oracle, 4 citizens are made content.
fi: Muuttaa yhden tyytymättömän asukkaan rauhalliseksi. Sekä Mystiikka että Oraakkeli tuplaavat tämän vaikutuksen.

en: Makes two unhappy citizens content in every city of yours on the same continent where the wonder is built.
fi: Tekee kaksi tyytymätöntä asukasta rauhallisiksi kaikissa omissa kaupungeissasi samalla mantereella, jolle ihme on rakennettu.

en: Makes two unhappy citizens content in every city.
fi: Muuttaa kaksi tyytymätöntä asukasta rauhalliseksi joka kaupungissa.

en: Male
fi: Mies

en: Male
fi: Mies

en: Manhattan Project
fi: Manhattan-projekti

en: Manual Turn Done in AI Mode
fi: Vuoron päättäminen käsin AI-moodissa

en: Map Grid
fi: Koordinaatisto

en: Map Making
fi: Kartan piirtäminen

en: Map _Grid
fi: Koordinaatisto

en: Map generation random seed
fi: Kartanluonnin sattumanvaraisuustekijä ('seed')

en: Map generator: not enough start positions, fixing.
fi: Karttakehitin: liian vähän aloituspaikkoja, korjaan tilanteen.

en: Map height in squares
fi: Kartan korkeus ruutuina

en: Map width in squares
fi: Kartan leveys ruutuina

en: Maps
fi: Kartat

en: March
fi: maaliskuu

en: Marco Polo's Embassy
fi: Marco Polon lähetystö

en: Marines
fi: Merijalkaväki

en: Marketplace
fi: Tori

en: Martial law in effect (
fi: Armeija pitää kuria (

en: Masonry
fi: Muuraus

en: Mass Production
fi: Massatuotanto

en: Mass Transit
fi: Joukkoliikenne

en: Mass:            %5d ton | Mass:            %5d tons
fi[0]: Massa:            %5d t
fi[1]: Massa:            %5d t

en: Mathematics
fi: Matematiikka

en: Matriarch
fi: Matriarkka

en: Max seconds for TCP buffers to drain
fi: Maksimiaika ennen kuin TCP-puskurit katsotaan tyhjiksi (s)

en: Maximum number of players
fi: Suurin sallittu pelaajamäärä

en: Maximum seconds between PINGs
fi: Maksimiaika PINGausten välillä (s)

en: Maximum seconds per turn
fi: Suurin sallittu aika kierrosta kohti (sekunteina)

en: Maximum size of a city without trade
fi: Kaupattoman kaupungin maksimikoko

en: Maxplayers smaller than aifill; aifill reduced to %d.
fi: Pelaajamaksimi pienempi kuin 'aifill', 'aifill' pienennetty %d:ksi.

en: May
fi: toukokuu

en: Mech. Inf.
fi: Miehistönkuljetusvaunu

en: Mechanized Infantry; this unit has the strongest defence strength of any land unit, but is only available near the end of the technology tree.
fi: Panssaroitu jalkaväki; tämän yksikön puolustuskyky on maavoimien suurin, mutta se on käytettävissä vasta aivan pelin loppuvaiheessa.

en: Medicine
fi: Lääketiede

en: Mediocre
fi: keskinkertaiset

en: Meet
fi: Tapaa

en: Mes
fi: Vie

en: Mes:
fi: Vie:

en: Messa_ge Options
fi: Viestiasetukset

en: Message Options
fi: Viestiasetukset

en: Message Options...
fi: Viestien asetukset...

en: Message...
fi: Viesti...

en: Message:
fi: Sanoma:

en: Messages
fi: Viestit

en: Metallurgy
fi: Metallurgia

en: Metaserver
fi: Välipalvelin

en: Metaserver List
fi: Välityspalvelimet

en: Metaserver connection is already closed.
fi: Yhteys välityspalvelimeen on jo katkaistu.

en: Metaserver connection is already open.
fi: Yhteys välityspalvelimeen on jo muodostettu.

en: Metaserver connection is closed.
fi: Yhteys välityspalvelimeen on katkaistu.

en: Metaserver connection is open.
fi: Yhteys välityspalvelimeen on muodostettu.

en: Metaserver infostring set to '%s'.
fi: Metapalvelimen tietorivi on nyt '%s'.

en: Metaserver is now [%s].
fi: Välityspalvelin on nyt [%s].

en: Metaserver: bad address: [%s].
fi: Välipalvelin: epäkelpo osoite: [%s].

en: Method used to generate map
fi: Kartanluontitapa

en: Mfg. Plant
fi: Teollisuuskompleksi

en: Michelangelo's Chapel
fi: Sikstiiniläiskappeli

en: Military Report
fi: Sotilasraportti

en: Military Report...
fi: Sotilasraportti...

en: Military Service
fi: Asepalvelus

en: Military units have no happiness effect.
fi: Sotilasyksiköillä ei ole vaikutusta onnellisuuteen.

en: Military units in the field may cause unhappiness.
fi: Sotilasyksiköt poissa kotoa voivat aiheuttaa tyytymättömyyttä.

en: Militia
fi: Miliisi

en: Milling
fi: Mylly

en: Mine
fi: Kaivos

en: Mine Result/Time:
fi: Kaivoksen lopputulos/aika:

en: Mine Rslt/Time:
fi: Kaivos lopputulos/aika:

en: Mines
fi: Kaivokset

en: Miniaturization
fi: Nanotekniikka

en: Minimal Surplus
fi: Pienin sallittu ylijäämä

en: Minimum city size to get full trade
fi: Kaupungin minimikoko kaupan maksimoinniksi

en: Minimum distance between cities (move distance)
fi: Kaupunkien välinen minimietäisyys

en: Minimum number of cities for civil war
fi: Pienin määrä kaupunkeja sisällissodan syttymiseen

en: Minimum number of players
fi: Pienin sallittu pelaajamäärä

en: Minor Tribe Village
fi: Pieni heimokylä

en: Misc. Settings
fi: Sekal. asetukset

en: Missing argument for "%s".
fi: "%s": argumentti puuttuu.

en: Mobile Warfare
fi: Panssarivaunu

en: Modern
fi: Nykyaikainen

en: Monarchy
fi: Monarkia

en: Mongol
fi: mongolien

en: Monotheism
fi: Yksijumalaisuus

en: Mordor
fi: mordorilaisten

en: Mountains
fi: vuoristo

en: Mountains are regions of extreme altitude, making agriculture and trade very difficult.
fi: Vuoriston suuret korkeuserot vaikeuttavat kohtuuttomasti viljelyä ja kaupankäyntiä.

en: Mouse:
    ======
      Left-click:  (on city):  Pop up city window
                   (on unit):  Activate unit
      Center-click or
         Control-right-click:  Show tile info
      Right-click:             Center tile in view
      Shift-click:             Adjust city workers from main map
fi: Hiiri:
    ======
      Vasen nappi:  (kaupunki): Avaa kaupungin tietoikkuna
                     (yksikkö): Aktivoi yksikkö
      Keskinappi tai
         CTRL-oikea nappi:      Näytä ruudun tiedot
      Oikea nappi:              Keskitä ruutu näyttöön
      SHIFT-vasen nappi:        Siirrä kaupungin työläisiä pääkartalta

en: Move/Defense:
fi: Liikkuminen/puolustus:

en: Move:
fi: Liikepisteet:

en: Movecost: %ld
fi: Vaikeakulkuisuus: %ld

en: Movement/Defense:
fi: Liike/Puolustus:

en: Moves
fi: Liikkuu

en: Mr.
fi: Herra

en: Ms.
fi: Rouva

en: Musketeers
fi: Musketöörit

en: Mysticism
fi: Mystiikka

en: NONE
fi: EI MITÄÄN

en: Name
fi: Nimi

en: Name             Nation       Embassy  Dipl.State      Vision   Reputation    State    Host
fi: Nimi             Kansakunta   Lähetystö Dipl.suhteet   Näkymä   Maine         Tila     Palvelin

en: Name is empty, so cannot be a connection.
fi: Nimi on tyhjä, joten tämä ei voi olla pelaajayhteys.

en: Name is empty, so cannot be a player.
fi: Nimi on tyhjä, joten tämä ei voi olla pelaaja.

en: Name is too long, so cannot be a connection.
fi: Nimi on liian pitkä, joten tämä ei voi olla pelaajayhteys.

en: Name is too long, so cannot be a player.
fi: Nimi on liian pitkä, joten tämä ei voi olla pelaaja.

en: Name new preset
fi: Nimeä uusi malli

en: Name of Worklist
fi: Työlistan nimi

en: Name:
fi: Nimi:

en: Name: %s
    Food:       %10s Gold:    %10s
    Production: %10s Luxury:  %10s
    Trade:      %10s Science: %10s
    
        People (W/E/S/T): %s
              City grows: %s
    Production completed: %s
fi: Nimi: %s
    Ruokaa:    %10s Kultaa:   %10s
    Tuotantoa: %10s Luksusta: %10s
    Kauppaa:   %10s Tiedettä: %10s
    
    Väestö (Ty/Vi/Tu/Ve): %s
         Kaupungin kasvu: %s
         Tuotanto valmis: %s

en: Nation
fi: Kansakunta

en: Nation count smaller than aifill; aifill reduced to %d.
fi: Kansallisuusmäärä on pienempi kuin 'aifill', 'aifill' pienennetty %d:ksi.

en: Nation:
fi: Kansakunta:

en: Native unrest near %s led by %s.
fi: %s raportoi levottomuuksia lähistöllä, %s johtaa rähinöijiä.

en: Navigation
fi: Navigointi

en: Need an argument.  Usage: %s <option-name>.
fi: Parametriä ei ole määritelty. Käyttö: %s <asetuksen nimi>.

en: Neutralizes the pollution generated by the population.  The population simply has no effect on the pollution generated in the city.
fi: Poistaa väkimäärän vaikutuksen kaupungin saastutukseen.

en: New Game
fi: Uusi peli

en: New citizens are
fi: Uudet asukkaat ovat

en: Next time open
fi: Seuraavalla kerralla avataan

en: Next, the defender's strength is modified.
fi: Sitten lasketaan puolustajan voimat.

en: No
fi: Ei

en: No %s could be sold
fi: %s ei myytävissä

en: No Buildings Available
fi: Ei valittavissa olevia rakennushankkeita

en: No Cities
fi: Ei yhtään kaupunkia

en: No Units Available
fi: Ei valittavissa olevia yksiköitä

en: No Wonders Available
fi: Ei valittavissa olevia ihmeitä

en: No city
fi: Ei kaupunkeja

en: No connection by the name of '%s'.
fi: Ei pelaajayhteyttä nimellä '%s'.

en: No explanation for that yet.
fi: Tuolle ei ole vielä selostetta.

en: No match for help argument '%s'.
fi: Avun argumentille '%s' ei löytynyt vastinetta.

en: No nations left: Removing player %s.
fi: Kansallisuudet loppuivat kesken: poistan pelaajan %s.

en: No player by the name of '%s'.
fi: Pelaajaa nimellä '%s' ei ole.

en: No real audio plugin present, Proceeding with sound support disabled
fi: Real audio -liitännäistä ei ole saatavilla, jatketaan ilman äänitukea

en: No real audio subsystem managed to initialize!
fi: 'Real audio' -alijärjestelmät epäonnistuivat valmisteluissaan!

en: No sound spec-file given!
fi: Ääniasetustiedostoa ei ole asetettu!

en: No technology
fi: Ei teknologiaa

en: No trade routes exist.
fi: Ei vakituisia kauppareittejä.

en: No trade routes exist.
fi: Ei vakituisia kauppareittejä.

en: No useable default tileset found, aborting!
fi: Käyttökelpoista kuvitusta ei löydy, lopetan!

en: No version number in resources.
fi: Versionumero puuttuu resurssitiedoista.

en: None
fi: Ei yhtään

en: None.
fi: Ei yhtään.

en: Not an integer: '%s'
fi: '%s' ei ole kokonaisluku.

en: Not enough players, game will not start.
fi: Pelaajia ei ole tarpeeksi, peliä ei aloiteta.

en: Not reporting to the metaserver in this game.
fi: En lähetä raportteja metapalvelimelle tässä pelissä.

en: Not reporting to the metaserver.
fi: En raportoi metapalvelimelle.

en: Notes:
    
    - Only land units are restricted by ZOC.
    
    - Non-land units can impose ZOC (that is, count as enemy occupied squares), but only if they are on a land square.  So effectively sea units cannot impose ZOC (unless they are in a city), and air units (including helicopters) do not impose ZOC if they are over ocean squares.
    
    - ZOC does not restrict unit attacks, only movement.
    
    - An enemy city counts as an enemy occupied square if there are any units inside the city, but not if the city is empty. (This is the same rule as for any other square).
    
    - Moving from an ocean square is a special case; moving _to_ an ocean square (moving back onto a boat) is also permitted, by the special case of moving onto a friendly unit (the boat).
fi: Huomautuksia:
    
    - Valvonta-alueet asettavat rajoituksia vain maavoimien yksiköille.
    
    - Myös muut kuin maavoimien yksiköt voivat aiheuttaa valvottuja alueita, mutta vain maalla ollessaan. Eli laivat eivät voi valvoa maa-alueita paitsi kaupungeissa ollessaan, eivätkä ilma-aluksetkaan (mukaanlukien helikopterit) silloin kun ovat merialueiden yläpuolella.
    
    - Valvonta-alueet eivät rajoita hyökkäämistä, ainoastaan liikkumista.
    
    - Vihollisen kaupunki ei aiheuta ympärilleen valvonta-alueita, ellei sen sisällä ole vihollisen yksiköitä.
    
    - Laivasta maihinnouseminen on erikoistapaus; laivaan nouseminen on sallittua ystävällismielistä yksikköä (eli laivaa) koskevan säännön perusteella.

en: November
fi: marraskuu

en: Now accepting new client connections.
fi: Vastaanotan nyt uusia client-yhteydenottoja.

en: Nuclear
fi: Ydinohjus

en: Nuclear Fission
fi: Ydinreaktio

en: Nuclear Plant
fi: Ydinvoimala

en: Nuclear Power
fi: Ydinvoima

en: Number of Trade Routes
fi: Kauppareittien määrä

en: Number of cities for higher unhappiness
fi: Tyytymättömyys lisääntyy tässä valtion koossa

en: Number of initial advances per player
fi: Tieteellisten edistysaskeleiden määrä pelaajaa kohti pelin alussa

en: Number of initial explorers per player
fi: Tutkimusmatkailijoiden määrä pelaajaa kohti pelin alussa

en: Number of initial settlers per player
fi: Uudisraivaajien määrä pelaajaa kohti pelin alussa

en: Number of players is higher than requested value, keeping old value
fi: Pelaajien lukumäärä on pyydettyä suurempi, pidän vanhan arvon

en: Number of players to fill to with AI's
fi: AI-pelaajilla täydennettävä pelaajamäärä

en: Number of starts (%d) are lower than max_players (%d), lowering max_players.
fi: Aloitusten (%d) määrä on pienempi kuin pelaajamaksimi max_players (%d), pienennän pelaajamaksimia.

en: Number of turns between rapture effect
fi: Vuorojen määrä innostuksen vaikutusten välillä

en: OFF
fi: pois päältä

en: OK
fi: Selvä!

en: ON
fi: päällä

en: Oasis
fi: keidas

en: Obsolete
fi: Vanhentunut

en: Obsolete by:
fi: Vanhentuu:

en: Obsoletes
fi: Vanhentaa

en: Obsoletes
fi: Vanhentaa:

en: Obsoletes %s.
fi: %s vanhentuu.

en: Ocean
fi: valtameri

en: Oceans cover much of the world, and only sea units (Triremes and other boats) can travel on them.
    
    Ocean squares can never be polluted or subjected to fallout.
fi: Valtameret peittävät suuren osan maailmaa, ja vain kaleerit ja muut laivat voivat matkustaa niitä pitkin.
    
    Valtameri ei tässä pelissä kärsi saastumisesta eikä laskeumasta.

en: October
fi: lokakuu

en: Offshore Platform
fi: Porauslautta

en: Oil
fi: öljyä

en: Ok
fi: OK

en: Ok. RFC-style set.
fi: OK. RFC-tyyli valittu.

en: Ok. Standard style set.
fi: OK. Standardityyli valittu.

en: Old attributes detected and removed.
fi: Vanhoja attribuutteja löytyi ja poistettiin.

en: Only Fundamentalist nations can build Fanatic units.
    
    Fundamentalist nations can maintain Fanatic units without having to pay any shields for upkeep.
fi: Vain fundamentalistivaltiot voivat rakentaa fanaatikkoyksiköitä.
    
    Fundamentalistivaltioiden ei tarvitse maksaa ylläpitokustannuksia fanaatikkoyksiköistä.

en: Only applies if the game log feature is enabled (with the -g command line option).  Levels: 0=no logging, 20=standard logging, 30=detailed logging, 40=debuging logging.
fi: Arvolla on vaikutusta vain kun pelin kirjanpito on mahdollistettu (-g -käynnistyslinjavalinta). Tasot: 0=ei kirjanpitoa, 20=tavallinen kirjanpito, 30=yksityiskohtainen kirjanpito, 40=viankorjaus-kirjanpito.

en: Only color displays are supported for now...
fi: Kyllä nykyään pitäisi jo käyttää värimonitoria...

en: Open metaserver connection to [%s].
fi: Avaa yhteys välityspalvelimeen [%s].

en: Option
fi: Asetus

en: Option '%s' can never be modified after the game has started.
fi: Asetusta '%s' ei voi koskaan muuttaa pelin alettua.

en: Option:
fi: Asetus:

en: Option: %s has been set to "%s".
fi: Asetus: %s on asetettu arvoon "%s".

en: Option: %s has been set to %d.
fi: Asetus: %s on muutettu arvoon %d.

en: Option: '%s' may now be modified after the game has started.
fi: Asetusta '%s' saa nyt muuttaa pelin alettua.

en: Option: '%s' now cannot be modified after the game has started.
fi: Asetusta '%s' ei nyt voida muuttaa pelin alettua.

en: Options
fi: Valinnat

en: Options...
fi: Asetukset...

en: Oracle
fi: Delfoin oraakkeli

en: Order
fi: Komento

en: Orders
fi: Komennot

en: Out
fi: Tek

en: Out = Output window, Mes = Messages window,
    Pop = Popup individual window
fi: Txt = Tulostusikkuna, Vst = Viesti-ikkuna, 
    Oma = Avaa oma ikkuna

en: Out of memory trying to %s %lu bytes at line %d of %s.
fi: Muisti loppui, yritin %s %lu tavua (rivi %d tiedostossa %s).

en: Out:
fi: Tek:

en: Overlord
fi: Ruhtinas

en: Overview page
fi: Kaupunkikatsaussivu

en: Pacts
fi: Sopimukset

en: Palace
fi: Palatsi

en: Pan Ku's
fi: Elias Lönnrot

en: Paradrop
fi: Pudota laskuvarjolla

en: Paratroopers
fi: Laskuvarjojääkärit

en: Partisan
fi: Sissiryhmä

en: Pathetic
fi: mitättömät

en: Patriarch
fi: Patriarkka

en: Patrol
fi: Partioi

en: Patrol (_Q)
fi: Partioi

en: Peat
fi: turvetta

en: Penalty when getting a free tech
fi: Prosentuaalinen menetys ilmaisen teknologian saamisen takia

en: Penalty when getting tech from conquering
fi: Prosentuaalinen menetys valloituksen kautta saadun teknologian takia

en: Penalty when getting tech from treaty
fi: Prosentuaalinen menetys diplomatian kautta saadun teknologian takia

en: People (W/E/S/T):
fi: Väestö (Ty/Vi/Tu/Ve):

en: Percentage food lost when need aqueduct
fi: Prosentuaalinen ruokavarojen menetys kun kaupunki ei voi kasvaa

en: Percentage penalty when changing tech
fi: Prosentuaalinen menetys tutkimuskohdetta muutettaessa

en: Perhaps there is some misconfigurationg or bad permissions
fi: Kenties asetuksissa tai käyttöoikeuksissa on vikaa

en: Persian
fi: persialaisten

en: Phalanx
fi: Falangit

en: Pharaoh
fi: Faarao

en: Pheasant
fi: fasaaneja

en: Philosophy
fi: Filosofia

en: Physics
fi: Fysiikka

en: Pick Name
fi: Valitse nimi

en: Pierwszy Sekretarz
fi: Pääsihteeri

en: Pikemen
fi: Keihäsmiehet

en: Pillage
fi: Turmele

en: Plains
fi: tasanko

en: Plains are very broad, sparse regions, which makes trade slightly inconvenient.
fi: Tasangot ovat laajoja, karuja alueita, mikä vaikeuttaa kaupankäyntiä hieman.

en: Plastics
fi: Muovi

en: Player %d
fi: Pelaaja %d

en: Player %s is made teamless.
fi: Pelaaja %s on nyt joukkueeton.

en: Player %s set to team %s.
fi: Pelaaja %s on nyt joukkueessa %s.

en: Player '%s' now has AI skill level '%s'.
fi: Pelaajan '%s' AI-vaikeustaso on nyt '%s'.

en: Player name prefix '%s' is ambiguous.
fi: Pelaajanimen etuliite '%s' ei ole yksiselitteinen.

en: Players
fi: Pelaajat

en: Players cannot be removed once the game has started.
fi: Pelaajia ei voi poistaa kun peli on alkanut.

en: Players remain in the civil war state for just one turn, after which the empire enters a state of anarchy.
fi: Sisällissota kestää vain yhden pelivuoron ajan, jonka jälkeen valtakuntasi on anarkiassa.

en: Players...
fi: Pelaajat...

en: Playing
fi: Pelaaminen

en: Please choose a legal name.
fi: Ole hyvä ja valitse kelvollinen nimi.

en: Please choose a non-blank name.
fi: Ole hyvä ja valitse nimi joka ei ole tyhjä.

en: Pliny the Elder's
fi: Plinius vanhempi

en: Plugin %s found but can't be initialized.
fi: Liitännäinen %s löytyi mutta sen valmistelu epäonnistui.

en: Plugin '%s' is now selected
fi: Liitännäinen '%s' on valittu.

en: Plugin '%s' isn't available. Available are %s
fi: Liitännäinen '%s' ei ole saatavilla, vain %s

en: Points required to gain a new advance
fi: Vaaditut pisteet uuden edistysaskeleen saavuttamiseksi

en: Poison City
fi: Myrkytä juomavesi

en: Police Station
fi: Poliisiasema

en: Polish
fi: puolalaisten

en: Pollution
fi: Saastetta

en: Pollution & Fallout
fi: Saasteet & laskeuma

en: Pollution:
fi: Saasteet:

en: Pollution:    %3d
fi: Saasteet:     %3d

en: Pollution:   %3d
fi: Ympäristötuhot:   %3d

en: Polytheism
fi: Monijumalaisuus

en: Poor
fi: Kehno

en: Pop
fi: Eri

en: Pop:
fi: Eri:

en: Population
fi: Väkiluku

en: Population:
    Support:
    Energy:
    Mass:
    Travel time:
    Success prob.:
    Year of arrival:
fi: Väkiluku:          1234
    Ylläpito:           100 %
    Energia:            100 %
    Massa:            12345 t
    Matka-aika:        1234 v
    Onnist. tod.:       100 %
    Saapumisvuosi:     1234 eKr

en: Population:       1234
    Support:           100 %
    Energy:            100 %
    Mass:            12345 tons
    Travel time:      1234 years
    Success prob.:     100 %
    Year of arrival:  1234 AD
fi: Väkiluku:          1234
    Ylläpito:           100 %
    Energia:            100 %
    Massa:            12345 t
    Matka-aika:        1234 v
    Onnist. todennäk.:  100 %
    Saapumisaika:      1234 jKr.

en: Population:      %5d
    Support:         %5d %%
    Energy:          %5d %%
    %s
    %s
    Success prob.:   %5d %%
    Year of arrival: %8s
fi: Väkiluku:        %5d
    Ylläpito:        %5d %%
    Energia:         %5d %%
    %s
    %s
    Onnist. todennäk:%5d %%
    Saapumisvuosi:   %8s

en: Population: %s
fi: Väkiluku: %s

en: Population: %s
    Year: %s
    Gold %d
    Tax: %d Lux: %d Sci: %d
fi: Väkiluku: %s
    Vuosi: %s
    Kultaa %d
    Hallinto: %d Luksus: %d Tutkimus: %d

en: Popup
fi: Avaa ikkuna

en: Popup City
fi: Näytä kaupungin tiedot

en: Popup Request
fi: Ikkunapyyntö

en: Popup dialogs in AI Mode
fi: Näytä tiedotteet AI-moodissa

en: Port
fi: Portti

en: Port Facility
fi: Sotilassatama

en: Port:
fi: Portti:

en: Port: %d
fi: Portti: %d

en: Portuguese
fi: portugalilaisten

en: PostModern
fi: Postmoderni

en: Pottery
fi: Keramiikka

en: Power Plant
fi: Hiilivoimala

en: Pregame
fi: Peli ei ole alkanut

en: Premier
fi: Pääministeri

en: Prepend
fi: Aikaista

en: Presence or absence of 1x1 islands
fi: Sallitaanko 1x1-saaret

en: Present units %d
fi: Paikallaolevia yksiköitä %d

en: Present units (%d)
fi: Yksiköt paikalla (%d)

en: Presets
fi: Toimintamallit

en: President
fi: Presidentti

en: Press ENTER or double-click to sell an improvement.
fi: Paina ENTER tai tuplaklikkaa myydäksesi rakennuksen.

en: Prezydent
fi: Presidentti

en: Prime Minister
fi: Pääministeri

en: Primer Ministre
fi: Pääministeri

en: Primera Ministre
fi: Pääministeri

en: Prince
fi: Ruhtinas

en: Princebishop
fi: Kirkkoruhtinas

en: Princess
fi: Ruhtinatar

en: Private colormap ran out of entries -  exiting.
fi: Yksityinen värikarttasi tyhjeni - poistutaan.

en: Pro_duction
fi: Tuotanto

en: Proceeding with sound support disabled
fi: Jatketaan äänituetta

en: Process server commands from file.
fi: Suorita palvelinkäskyjä tiedostosta.

en: Prod:
fi: Tuotanto:

en: Production
fi: Tuotanto

en: Production Worklist
fi: Tuotannon työlista

en: Production completed:
fi: Tuotanto valmis:

en: Production page
fi: Tuotantosivu

en: Production worklist
fi: Tuotannon työlista

en: Production:
fi: Tuotanto:

en: Progress Scores:
fi: Tämänhetkiset pisteet:

en: Prophetess
fi: Ennustajatar

en: Protects a city from attacks from Nuclear units.  Nuclear attacks simply have no effect on the city.  Also, doubles defence against non-nuclear missiles.
fi: Suojelee kaupunkia ydiniskulta.  Ydiniskut eivät vaikuta kaupunkiin mitenkään. Kaksinkertaistaa puolustuskyvyn tavanomaisia ohjuksia vastaan.

en: Pyramids
fi: Pyramidit

en: Queen
fi: Kuningatar

en: Query or set command access level access.
fi: Tarkista tai aseta sallittu komentotaso.

en: Questionable
fi: Kyseenalainen

en: Quit
fi: Lopeta

en: Quit Game
fi: Lopeta peli

en: Quit the game and shutdown the server.
fi: Lopeta peli ja sulje palvelin.

en: R.I.P
fi: Kuollut

en: RATE CHANGE: %s %i %i %i
fi: TASON VAIHDOS: %s %i %i %i

en: REVOLUTION...
fi: VALLANKUMOUS...

en: Railroad
fi: Rautatie

en: Ran out of colors -  trying with a private colormap.
fi: Värit loppuivat - yritetään käyttää yksityistä värikarttaa.

en: Ran out of nations.  AI controlled player %s not created.
fi: Ei vapaita kansallisuuksia, AI-pelaajaa %s ei luotu.

en: Range of vision for units in a fortress
fi: Linnoituksessa olevien yksiköiden näkökenttä

en: Rapture/Peace/Disorder
fi: Hurmoksessa/Rauhallinen/Levoton

en: Rates
fi: Veroasteet

en: Ready all
fi: Aktivoi kaikki

en: Reason: line not found
fi: Syy: riviä ei löytynyt

en: Reason: line too short (expected %d got %lu
fi: Syy: rivi on liian lyhyt (odotettu %d, oli %lu

en: Rebuild palace if capital is conquered
fi: Rakenna palatsi uudelleen jos pääkaupunki vallataan

en: Recycling
fi: Kierrätys

en: Recycling Center
fi: Kierrätyskeskus

en: Reduce city population after attack
fi: Vähennä kaupungin väestöä hyökkäyksen jälkeen

en: Reduces the amount of pollution generated by production in a city by 50%.  It also increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in the city: a Factory and a Hydro Plant together give a 100% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Hydro Plant together give a 150% production bonus.
    
    A city can only have one Hydro Plant, Power Plant, or Nuclear Plant.  A city can only build a Hydro Plant if it is next to (or on) a Mountain or River tile.
fi: Vähentää kaupungin aiheuttamaa saastumista 50%. Lisää kaupungissa olevan tehtaan tai teollisuuskompleksin tuotantoa: Tehdas ja vesivoimalaitos yhdessä kaksinkertaistavat tuotannon, ja tehdas, teollisuuskompleksi ja vesivoimalaitos yhdessä lisäävät tuotantoa 150%.
    
    Kaupungissa voi olla vain yksi voimalaitos. Kaupunki voi rakentaa vesivoimalan vain jos se sijaitsee joen varrella tai vuoren rinteellä (so. samassa tai viereisessä ruudussa).

en: Reduces the amount of pollution generated by production in a city by 50%.  It also increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in the city: a Factory and a Hydro Plant together give a 75% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Hydro Plant together give a 150% production bonus.
    
    A city can only have one Hydro Plant, Power Plant, or Nuclear Plant.  A city can only build a Hydro Plant if it is next to (or on) a Mountain or River tile.
fi: Vähentää tuotannosta johtuvaa saastutusta kaupungissa 50%.  Lisää Tehtaan ja Teollisuuskompleksin tuotantoa: Tehdas ja Vesivoimala yhdessä antavat 75% lisän, ja Tehdas, Teollisuuskompleksi ja Vesivoimala yhdessä antavat 150% bonuksen.
    
    Kaupungissa voi olla vain yksi voimala. Vesivoimala voidaan rakentaa vain joen tai vuoren välittömään läheisyyteen.

en: Reduces the amount of pollution generated by production in a city by 50%.  It also increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in the city: a Factory and a Nuclear Plant together give a 100% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Nuclear Plant together give a 150% production bonus.
    
    A city can only have one Hydro Plant, Power Plant, or Nuclear Plant.
fi: Vähentää kaupungin aiheuttamaa saastumista 50%. Lisää kaupungissa olevan tehtaan tai teollisuuskompleksin tuotantoa: Tehdas ja ydinvoimala yhdessä kaksinkertaistavat tuotannon, ja tehdas, teollisuuskompleksi ja ydinvoimala yhdessä lisäävät tuotantoa 150%.
    
    Kaupungissa voi olla vain yksi voimalaitos: Vesivoimala, hiilivoimala tai ydinvoimala.

en: Reduces the amount of pollution generated by production in a city by 50%.  It also increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in the city: a Factory and a Nuclear Plant together give a 75% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Nuclear Plant together give a 150% production bonus.
    
    A city can only have one Hydro Plant, Power Plant, or Nuclear Plant.
fi: Vähentää tuotannosta johtuvaa saastumista kaupungissa 50%.  Lisää Tehtaan ja Teollisuuskompleksin tuotantoa: Tehdas ja Ydinvoimala yhdessä antavat 75% lisän, ja Tehdas, Teollisuuskompleksi ja Ydinvoimala yhdessä antavat 150% bonuksen.
    
    Kaupungissa voi olla vain yksi voimalaitos.

en: Reduces the corruption in a city by 50%.  Under a Democracy, a Courthouse makes 1 unhappy citizen content.  Also halves the effective distance to the capital, for the purpose of calculating revolt cost.
fi: Vähentää korruptiota kaupungissa 50%. Demokratiassa tekee yhden tyytymättömän asukkaan rauhalliseksi. Puolittaa kapinan hintaa laskettaessa pääkaupungin etäisyyden vaikutuksen.

en: Reduces the effect of Cathedrals.
fi: Vähentää tuomiokirkkojen vaikutusta.

en: Reduces the unhappiness caused by military units outside the city by 2 under Democracy and 1 under Republic.  This improvement has no effect under other governments.
fi: Vähentää kentällä olevista sotilasyksiköistä johtuvaa tyytymättömyyttä kahdella Demokratiassa ja yhdellä Tasavallassa. Ei vaikutusta muissa hallitusmuodoissa.

en: Refining
fi: Öljynjalostus

en: Refresh
fi: Virkistä

en: Refrigeration
fi: Jääkaappi

en: Rei
fi: Kuningas

en: Reina
fi: Kuningatar

en: Rejected connection from %s with invalid name.
fi: Yhteydenotto kohteesta %s hylätty sopimattoman nimen takia.

en: Religion
fi: Uskonto

en: Remove
fi: Poista

en: Remove this preset?
fi: Poistetaanko tämä malli?

en: Removed
fi: Poistettu

en: Removed player %s from the game.
fi: Pelaaja %s on poistettu pelistä.

en: Removing player %s.
fi: Pelaaja %s on poistettu pelistä.

en: Rename
fi: Nimeä uudelleen

en: Rename City
fi: Nimeä kaupunki uudelleen

en: Rename Worklist
fi: Nimeä työlista

en: Rename worklist
fi: Nimeä työlista

en: Report
fi: Raportti

en: Report bugs to <%s>.
fi: Lähetä virheraportit osoitteeseen <%s>.

en: Reports
fi: Raportit

en: Republic
fi: Tasavalta

en: Reputation
fi: Maine

en: Requirement:
fi: Vaatimukset:

en: Research Lab
fi: Tutkimuslaitos

en: Research Speed
fi: Tutkimuksen nopeus

en: Research into technology is a necessity for improving the ability of your civilization to develop new military units and city improvements.
fi: Uusien teknologioiden kehittäminen on välttämätöntä, jotta sivilisaatiosi voisi kehittää uusia sotilasyksiköitä ja rakennushankkeita.

en: Research speed: %d turn/advance | Research speed: %d turns/advance
fi[0]: Tutkimuksen nopeus: %d vuoro/edistysaskel
fi[1]: Tutkimuksen nopeus: %d vuoroa/edistysaskel

en: Research speed: no research
fi: Tutkimuksen nopeus: ei edistystä

en: Researching
fi: Tutkimuskohde nyt

en: Researching %s.
fi: Tutkittavana %s.

en: Researching %s: %d/%d
fi: Tutkittavana %s: %d/%d

en: Researching: %s(%d/%d)
fi: Tutkittavana: %s(%d/%d)

en: Reset Tree
fi: Palauta taulukko

en: Resources
fi: luonnonvaroja

en: Results
fi: Lopputulos

en: Reverend
fi: kunnianarvoisa

en: Revolution
fi: Vallankumous

en: Revolution!
fi: Vallankumous!

en: Riflemen
fi: Jalkaväki

en: Riflery
fi: Kivääri

en: River
fi: Joki

en: Road
fi: Tie

en: Road & Rails
fi: Tiet ja rautatiet

en: Road Result/Time:
fi: Tienteon tulos/aika:

en: Road Rslt/Time:
fi: Tie lopputulos/aika:

en: Roads & Rails
fi: Tiet ja rautatiet

en: Roads and Rails
fi: Tiet ja rautatiet

en: Roads and railroads can be built on any square except Ocean.  (To build a road or railroad on a River square, though, you must know Bridge Building.)  Roads and railroads allow your units to move more quickly, and they increase the resources produced in cities.
fi: Tie tai rautatie voidaan rakentaa kaikille muille ruuduille paitsi merelle (rakentaaksesi tien tai rautatien joen ylitse, on sinun tunnettava sillanrakennustaito). Tiet ja rautatiet sallivat yksiköillesi nopeamman liikkumisen, ja ne lisäävät kaupunkien tuotantoa.

en: Robotics
fi: Robotti

en: Rocketry
fi: Raketti

en: Roman
fi: roomalaisten

en: Rounds
fi: Vuoroa

en: Ruler: %s %s
fi: Valtionpäämies: %s %s

en: Ruleset datafile appears incompatible:
fi: Sääntökokoelman datatiedosto ei näytä yhteensopivalta:

en: Ruleset datafile claims required option(s) which we don't support:
fi: Sääntökokoelmatiedosto vaatii asetuksen/-ia joita ei tueta:

en: Ruleset directory "%s" not found
fi: Säännöstökokoelmahakemistoa "%s" ei löydy

en: Ruleset directory set to "%s"
fi: %s asetettu säännöstökokoelmahakemistoksi

en: Running
fi: Peli on käynnissä

en: Russian
fi: venäläisten

en: SAM Battery
fi: Ilmatorjuntaohjuspatteri

en: SDI Defense
fi: Tähtien sota

en: SETI Program
fi: SETI-ohjelma

en: S_how
fi: _Näytä...

en: S_paceship
fi: Avaruusalus

en: Sabotage
fi: Sabotoi

en: Sabotage City
fi: Sabotoi kaupunkia

en: Sabotage Enemy Unit
fi: Sabotoi vihollisen yksikkö

en: Sabotage Improvements
fi: Sabotoi rakennushanke

en: Sail
fi: Purjelaiva

en: Same Island
fi: Samalla saarella olevat kaupungit

en: Sanitation
fi: Puhtaanapito

en: Save Game
fi: Tallenna peli

en: Save Settings
fi: Tallenna asetukset

en: Save failed, cannot find a filename.
fi: Tallennus epäonnistui, tiedostonimeä ei löydy.

en: Save failed, cannot write to file %s
fi: Tallennus epäonnistui, tiedostoon %s ei voi kirjoittaa

en: Save game to file.
fi: Tallenna peli annettuun tiedostoon.

en: Save the current game to file <file-name>.  If no file-name argument is given saves to "<auto-save name prefix><year>m.sav[.gz]".
    To reload a savegame created by 'save', start the server with the command-line argument:
        --file <filename>
    and use the 'start' command once players have reconnected.
fi: Tallenna tämänhetkinen peli tiedostoon <tiedostonimi>. Jos parametriä ei ole, tallentaa pelin tiedostoon "<auto-tallennusalkuliite><vuosi>m.sav[.gz]".
    Ladataksesi pelin joka on tallennettu 'savella', käynnistä palvelin komentoparametrillä:
        --file <tiedostonimi>
    ja käytä komentoa 'start' kunhan pelaajat ovat taas yhteydessä.

en: Saved settings to file %s
fi: Asetukset tallennettu tiedostoon %s

en: Savegame compression level
fi: Tallennetun pelin pakkaustaso

en: Savegame too old, at least version 1.9.0 required.
fi: Tallennettu peli on liian vanha, tarvitaan vähintään versio 1.9.0.

en: Science
fi: Tiede

en: Science Advisor
fi: Tiedeneuvonantaja

en: Science Report
fi: Tiederaportti

en: Science Report...
fi: Tiederaportti...

en: Science:
fi: Tiede:

en: Science: %d%%
fi: Tutkimusmenot: %d%%

en: Scientists
fi: Tutkijoita

en: Scottish
fi: skottien

en: Sea raiders seen near %s!
fi: %s on havainnut merirosvoja!

en: Sea units
fi: Merivoimat

en: Sea units move on Ocean squares and into cities next to Ocean squares.  They can only be built by such cities.  The movement rate of sea units is affected by several wonders (Lighthouse, Magellan's Expedition) and by the advance of Nuclear Power.  Most sea units can attack units on the coast and in coastal cities, but they cannot enter an enemy city to capture it, even if the city is undefended.
fi: Merivoimien yksiköt liikkuvat merellä ja rannikkokaupungeissa. Niitä voidaan varustaa vain näissä kaupungeissa. Useat ihmeet vaikuttavat merivoimien yksiköiden liikuntakykyyn (Majakka, Magalhaesin tutkimukset), samoin ydinvoiman kehittäminen. Useimmat merivoimien yksiköt voivat hyökätä rannikolle ja rannikon kaupunkiin, mutta ne eivät voi valloittaa vihollisen kaupunkia, vaikka kaupungissa ei olisi puolustavia yksiköitä.

en: Sea-Map
fi: Merikartta

en: Sea-map
fi: Merikartta

en: Seafaring
fi: Merenkulku

en: Seals
fi: hylkeitä

en: Seconds to let a client connection block
fi: Aika jonka yhteys saa olla lukossa (block) (s).

en: See "help timeoutincrease".
fi: Ks. 'help timeoutincrease'.

en: Select
fi: Valitse

en: Select Advance to Steal
fi: Valitse varastettava edistysaskel

en: Select Improvement to Sabotage
fi: Valitse sabotoitava rakennushanke

en: Select Unit(s)
fi: Valitse yksiköt

en: Select a city
fi: Valitse kaupunki:

en: Select a city:
fi: Valitse kaupunki:

en: Select a nation
fi: Valitse kansakunta

en: Select city style:
fi: Valitse kaupunkien rakennustyyli:

en: Select connection
fi: Valitse yhteys

en: Select destination
fi: Valitse kohde

en: Select destination:
fi: Valitse määränpää:

en: Select government type:
fi: Valitse:

en: Select nation and name
fi: Valitse kansakunta ja johtajan nimi

en: Select nation and name:
fi: Valitse kansakunta ja nimi:

en: Select new production
fi: Valitse uusi tuotanto

en: Select tax, luxury and science rates
fi: Valitse hallinnon, viihteen ja tieteen meno-osuudet

en: Select tax, luxury and science rates:
fi: Valitse hallinnon, luksuksen ja tutkimuksen meno-osuudet:

en: Select what to pillage:
fi: Valitse mitä haluat turmella:

en: Select your city style
fi: Valitse kaupunkiesi rakennustyyli

en: Select your sex
fi: Valitse sukupuolesi

en: Select your sex:
fi: Valitse sukupuolesi:

en: Sell
fi: Myy

en: Sell %s for %d gold?
fi: Myydäänkö %s hintaan %d ?

en: Sell (worth %d gold)
fi: Myy (arvo %d kultaa)

en: Sell All
fi: Myy kaikki

en: Sell It!
fi: Myydään pois!

en: Sell Obsolete
fi: Myy vanhentuneet

en: Sell _All
fi: Myy kaikki

en: Sell _Obsolete
fi: Myy vanhentuneet

en: Sell-Off:
fi: Myyty:

en: Sell-Off: Results
fi: Myynti: Tulokset

en: Send message to all connections.
fi: Lähetä viesti kaikille.

en: Sending info to metaserver [%s]
fi: Lähetän tietoa metapalvelimelle [%s]

en: Sentry
fi: Leiriydy

en: Sentry unit
fi: Leiriydy

en: September
fi: syyskuu

en: Serbian
fi: serbien

en: Server Name
fi: Palvelimen nimi

en: Server Name                         Port  Version     Status  Players  Comment
fi: Palvelimen nimi                     Portti Versio     Tila    Pelaajia Kuvaus

en: Server Operator: %s
fi: Palvelinoperaattori: %s

en: Server Opt _initial
fi: Alkuperäiset palvelinasetukset

en: Server Opt _ongoing
fi: Tämänhetkiset palvelinasetukset

en: Server Opt initial
fi: Alkuperäiset palvelinasetukset

en: Server Opt ongoing
fi: Nykyiset palvelinasetukset

en: Server Options (initial)
fi: Palvelimen asetukset (alussa)

en: Server Options (ongoing)
fi: Palvelimen asetukset (tämänhetkiset)

en: Server Selection
fi: Palvelimen valinta

en: Server cannot read standard input. Ignoring input.
fi: Palvelin ei saa luettua STDIN:iä. Sen kautta tulevat komennot jätetään huomiotta.

en: Server capability string: %s
fi: Palvelimen toimintomuuttuja: %s

en: Server opt initial...
fi: Alkuperäiset palvelinasetukset...

en: Server opt ongoing...
fi: Tämänhetkiset palvelinasetukset...

en: Set address for metaserver to report to.
fi: Aseta osoite johon metapalvelimen tulee raportoida.

en: Set columns shown
fi: Valitse näytettävät sarakkeet

en: Set local options
fi: Muokkaa paikallisia asetuksia

en: Set metaserver info line.
fi: Muuta metapalvelimen infotekstiä.

en: Set one or all AI players to 'easy'.
fi: Aseta yhden tai kaikkien AI-pelaajien vaikeustasoksi helppo.

en: Set one or all AI players to 'experimental'.
fi: Aseta yhden tai kaikkien AI-pelaajien vaikeustasoksi 'kokeellinen'.

en: Set one or all AI players to 'hard'.
fi: Aseta yhden tai kaikkien AI-pelaajien vaikeustasoksi vaikea.

en: Set one or all AI players to 'normal'.
fi: Aseta yhden tai kaikkien AI-pelaajien vaikeustasoksi tavallinen.

en: Set server option.
fi: Muuta palvelimen asetuksia.

en: Set tax, luxury and science rates
fi: Aseta hallinnon, luksuksen ja tieteen osuudet

en: Sets a player as member of a team. If no team specified, the player is set teamless. Use "" if names contain whitespace. A team is a group of players that start out allied, with shared vision and embassies, and fight together to achieve team victory with averaged individual scores.
fi: Asettaa pelaajan joukkueen jäseneksi. Jos joukkuetta ei anneta, pelaaja merkitään joukkueettomaksi. Käytä ""-merkkejä jos nimissä on välilyöntejä. Joukkue on ryhmä pelaajia joka aloittaa liittoutuneena, jaetuin näkymin, suurlähetystöin ja taistelee rinta rinnan saavuttaakseen joukkuevoiton. Yksilöiden pistemäärät keskiarvotetaan.

en: Sets some basic rules; 1 means style of Civ1, 2 means Civ2.
    Currently this option affects the following rules:
      - Apollo shows whole map in Civ2, only cities in Civ1.
    See also README.rulesets.
fi: Tämä asettaa muutamia perussääntöjä; 1 vastaa Civ1:n tyyliä, 2 Civ2:n.
    Tällä hetkellä tämä vaihtoehto vaikuttaa seuraaviin sääntöihin:
      - Apollo näyttää koko kartan Civ2:ssa, Civ1:ssä vain kaupungit.
    Ks. myös README.rulesets.

en: Sets the number of turns between rapture growth of a city. If set to n a city will grow after rapturing n+1 turns.
fi: Asettaa, miten monen vuoron välein juhliva kaupunki kasvaa sen seurauksena. Jos arvo on n, kaupunki kasvaa juhlittuaan n+1 vuoroa.

en: Settled Area
fi: Asuttu ala

en: Settlers
fi: Uudisraivaajat

en: Settlers and Engineers have the ability to alter terrain squares in several ways.
fi: Uudisraivaajat ja teknikot pystyvät muuttamaan peliruutujen maastotyyppiä monin tavoin.

en: Settlers and Engineers may also build a fortress.  Units inside a fortress defend at twice their normal strength; also, units inside a fortress must be destroyed one at a time.  See the Combat help section for further details.
fi: Uudisraivaajat ja teknikot voivat rakentaa myös linnoituksia. Linnoituksen sisällä olevilla yksiköillä on kaksinkertainen puolustuskyky normaaliin verrattuna; ne on myös tuhottava yksi kerrallaan. Katso taistelun ohjetta saadaksesi lisätietoja.

en: Settlers are one of the key units in the game.  They can be used to found new cities, irrigate land, build roads, railroads, fortresses and mines, and clean up pollution and nuclear fallout.  Upkeep for Settlers is in food as well as production, and a Settler can die if its supporting city runs out of food.
    
    Settlers may work together to decrease the amount of time required for long projects.  If two or more Settlers are both working on the same task in the same square, their efforts will be added together each turn until the task is finished.  Be careful not to dedicate too many workers to one task, though; excess effort can be wasted, and a group of Settlers is highly vulnerable to enemy attacks.
fi: Uudisraivaajat ovat eräitä pelin tärkeimmistä yksiköistä. Niitä käytetään uusien kaupunkien perustamiseen, viljelytoimenpiteisiin, teiden ja rautateiden sekä linnoitusten ja kaivosten rakentamiseen, sekä saasteiden ja ydinlaskeuman puhdistamiseen. Uudisraivaajien ylläpito maksaa sekä ruokaa että raaka-aineita, ja uudisraivaaja saattaa kuolla jos sitä ylläpitävän kaupungin ruokavarastot tyhjenevät.
    
    Uudisraivaajat voivat työskennellä yhdessä vähentääkseen pitkiin projekteihin kuluvaa aikaa. Jos kaksi tai useampi uudisraivaaja työskentelee samalla ruudulla saman tehtävän parissa, niiden työpanokset lasketaan yhteen joka pelivuorolla, kunnes tehtävä on loppuunsaatettu. Varo kuitenkin, ettet käytä liian monia työntekijöitä samaan työhön; ylimääräinen työpanos valuu hukkaan, ja ryhmä uudisraivaajia on erittäin haavoittuvainen vihollisen hyökkäyksille.

en: Settlers are one of the key units in the game.  They can be used to found new cities, irrigate land, build roads, railroads, fortresses, airbases and mines, and clean up pollution and nuclear fallout.  Upkeep for Settlers is in food as well as production, and a Settler can die if its supporting city runs out of food.
    
    Settlers and Engineers may work together to decrease the amount of time required for long projects.  If two or more Settlers and/or Engineers are both working on the same task in the same square, their efforts will be added together each turn until the task is finished.  Be careful not to dedicate too many workers to one task, though; excess effort can be wasted, and a group of Settlers and/or Engineers is highly vulnerable to enemy attacks.
fi: Uudisraivaajat ovat pelin tärkeimpiä yksikköjä. Niiden avulla perustetaan uusia kaupunkeja, viljellään maata, rakennetaan teitä, rautateitä ja linnoituksia, lentotukikohtia ja kaivoksia, sekä puhdistetaan saasteita ja ydinlaskeumaa. Uudisraivaajien ylläpito kuluttaa sekä ruokaa että raaka-aineita, ja uudisraivaajat kuolevat, mikäli niitä ylläpitävä kaupunki kärsii ruokapulasta.
    
    Uudisraivaajat ja teknikot voivat työskennellä yhdessä lyhentääkseen pitkään projektiin vaadittavaa aikaa. Jos kaksi tai useampia näitä yksiköitä työskentelee samalla ruudulla samassa tehtävässä, heidän ponnistelunsa lasketaan yhteen kunnes tehtävä on saatu loppuun. Varo kuitenkin, ettet käytä liian montaa työläistä yhteen tehtävään; ylimääräinen työpanos valuu hukkaan ja ryhmä uudisraivaajia ja/tai teknikkoja on erittäin haavoittuva vihollisen hyökkäyksille.

en: Sewer System
fi: Viemäriverkosto

en: Shah
fi: Shaahi

en: Shakespeare's Theatre
fi: Shakespearen teatteri

en: Shared vision
fi: Jaettu näkymä

en: Shield
fi: Kulutus

en: Shields
fi: Raaka-aineita

en: Show Map Scrollbars (GTK+ only)
fi: Näytä kartan vierityspalkit (vain GTK+)

en: Show _All Cities
fi: Näytä k_aikki kaupungit

en: Show _Future Targets
fi: Näytä tulevaisuuden tavoitteet

en: Show a list of players or connections.
fi: Näytä lista pelaajista ja yhteyksistä.

en: Show a list of players, or a list of connections to the server.  The argument may be abbreviated, and defaults to 'players' if absent.
fi: Näytä lista pelaajista, tai lista yhteyksistä palvelimeen. Parametri voidaan lyhentää, ja mikäli sitä ei ole, käytetään 'players'iä oletusarvona.

en: Show combat animation
fi: Näytä taisteluanimaatio

en: Show current scores.
fi: Näytä tämänhetkiset pisteet.

en: Show future targets
fi: Näytä tulevaisuuden tavoitteet

en: Show future targets:
fi: Näytä tulevaisuuden kohteet:

en: Show help about server commands and server options.
fi: Näytä ohje palvelinkomentojen ja parametrien käytöstä.

en: Show server options.
fi: Näytä palvelimen asetusparametrit.

en: Silesian
fi: sleesialaisten

en: Silk
fi: silkkiä

en: Since both units have 20 hit points, the odds favor a victory for the defender.  The defender will probably lose somewhere around 40% of its hit points during the fight.  But the outcome is never certain as long as both units have non-zero strengths; the defender might emerge untouched, or it might lose most of its hit points, or it might even lose the battle.
fi: Koska molemmilla yksiköillä on 20 voimapistettä, todennäköinen voittaja on puolustaja. Puolustaja todennäköisesti menettää noin 40% voimapisteistään taistelussa. Lopputulos ei kuitenkaan koskaan ole täysin ennalta arvattava niin kauan kuin molemmilla on voimaa jäljellä; puolustaja saattaa säilyä koskemattomana tai menettää valtaosan voimapisteistään, tai jopa hävitä taistelun.

en: Singaporean
fi: singaporelaisten

en: Sioux
fi: siouxien

en: Sir, the diplomat is waiting for your command
fi: Diplomaattisi odottaa komentoasi

en: Sir, the spy is waiting for your command
fi: Vakoojasi odottaa toimintaohjeita

en: Size
fi: Koko

en: Slovenian
fi: sloveenien

en: Small values give flat maps, higher values give more hills and mountains.
fi: Pienet arvot luovat tasaisia karttoja, korkeat arvot lisäävät epätasaisuuksia.

en: Smooth unit move steps
fi: Pehmeät yksiköiden siirrot

en: Smooth unit moves
fi: Pehmeät yksiköiden liikkeet

en: Solar Plant
fi: Aurinkovoimala

en: Sold %d %s for %d gold
fi: Myyty %d x %s, saatu %d

en: Solid unit background color
fi: Yksivärinen yksikön tausta

en: Some types of terrain can be mined, which increases the number of resources (shields) produced by that square.
fi: Joihinkin maastotyyppeihin voi rakentaa kaivoksen, mikä lisää raaka-aineiden tuotantoa ruudulla.

en: Someone else already has command access level '%s' or better.
fi: Jollakulla muulla on jo vähintään komentotaso '%s'.

en: Sorry, %s is already connected.
fi: Pahoittelen, %s on jo yhteydessä palvelimeen.

en: Sorry, no help topic for %s.
fi: %s: Valitettavasti tälle ei ole ohjetta.

en: Sorry, no help topic for %s.
    This page was auto-generated.
fi: Valitettavasti aiheesta %s ei ole ohjetta.
    Tämä sivu on luotu automaattisesti.

en: Sorry, no new players allowed in this game.
fi: Ikävä kyllä uusia pelaajia ei sallita tähän peliin.

en: Sorry, no observation of AI players in this game.
fi: AI-pelaajia ei seurata tässä pelissä.

en: Sorry, no observation of barbarians in this game.
fi: Pahoittelen, tässä pelissä ei voi seurata barbaareja.

en: Sorry, no observation of dead players in this game.
fi: Tässä pelissä ei seurata kuolleita pelaajia.

en: Sorry, no reconnections to human-mode players in this game.
fi: Ei uudelleenyhdistämistä ihmispelaajille tässä pelissä.

en: Sorry, someone else already has that name.
fi: Ikävä kyllä tuo nimi on jo käytössä.

en: Sorry, the '%s' command is not implemented yet.
fi: Pahoittelen, komentoa '%s' ei ole vielä toteutettu.

en: Sorry, the Demographics report is unavailable.
fi: Ikävä kyllä väestökatsaus ei ole saatavilla.

en: Sorry, the game is already running.
fi: Pahoittelen, peli on jo käynnissä.

en: Sorry, the game is full.
fi: Pahoittelen, peli on täynnä.

en: Sorry, you are not allowed to use server commands.
fi: Pahoittelen, sinulla ei ole lupaa käyttää palvelimen komentoja.

en: Sorry, you do not have access to view option '%s'.
fi: Ikävä kyllä sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia asetuksen '%s' näyttämiseen.

en: Sorry: cannot upgrade %s.
fi: Valitan: %s ei voi nyt tulla ajanmukaistetuksi.

en: Sound bell at new turn
fi: Merkkiääni pelivuoron vaihtuessa

en: Source _Tasks:
fi: _Tehtävät lähteestä:

en: Sp1 F/R/T:
fi: Sp1 E/R/K

en: Sp2 F/R/T:
fi: Sp2 E/R/K

en: Space Component
fi: Avaruusaluksen komponentti

en: Space Components can be differentiated into Propulsion and Fuel Components.  Each pair of them reduces your spaceship's travel time.  You can build up to 8 pairs.
    
    Before you can build any spaceship parts, the Apollo Program wonder must have been built by any player.
fi: Voidaan jakaa Moottoreihin ja Polttoainesäiliöihin.  Jokainen pari näitä vähentää avaruusaluksesi matkustusaikaa.  Voit rakentaa jopa 8 paria.
    
    Ennen kuin voit rakentaa avaruusaluksen osia, on jonkun pelaajan pitänyt rakentaa Apollo-ohjelma.

en: Space Flight
fi: Avaruuslento

en: Space Module
fi: Avaruusaseman moduuli

en: Space Modules are the most expensive parts of spaceships.  There are three different types of Space Module:
    
    - Habitation Module: provides living space for 10,000 people.
    
    - Life Support Module: provides food and water for the population of  one Habitation Module.
    
    - Solar Panels: provides the energy needed for any two of the other  Modules.
    
    You can build up to 4 Space Modules of each kind.
    
    Before you can build any spaceship parts, the Apollo Program wonder must have been built by any player.
fi: Nämä ovat avaruusalusten kalleimpia osia. Moduuleita on kolmea eri tyyppiä:
    
    - Asuinosa: Asuintiloja 10,000 ihmiselle.
    
    - Elintoiminto-osa: Ruokaa ja juomaa yhden asuinosan väestölle.
    
    - Aurinkopaneelit: Energiaa kahdelle muulle moduulille.
    
    Voit rakentaa 4 kutakin moduulia.
    
    Ennen kuin voit rakentaa avaruusaluksen osia, on jonkun pelaajan pitänyt rakentaa Apollo-ohjelma.

en: Space Race
fi: Avaruuden kilpajuoksu

en: Space Structural
fi: Avaruusaseman runko-osa

en: Space Structurals form the base of your spaceship.  All other spaceship parts need to be connected to Structurals in order to function.  You can build up to 32 Space Structurals.
    
    Before you can build any spaceship parts, the Apollo Program wonder must have been built by any player.
fi: Runko-osat muodostavat avaruusaluksesi luurangon.  Kaikki muut osat on kiinnitettävä runkoon jotta ne toimisivat.  Voit rakentaa enintään 32 runko-osaa.
    
    Ennen kuin voit rakentaa avaruusaluksen osia, on jonkun pelaajan pitänyt rakentaa Apollo-ohjelma.

en: Space _Race
fi: Ava_ruuden kilpajuoksu

en: Spaceship
fi: Avaruusalus

en: Spanish
fi: espanjalaisten

en: Speaker
fi: Puhemies

en: Special
fi: Erityisalat

en: Special resources improve the basic terrain type they are on.  The server variable's scale is parts per thousand.
fi: Erityisluonnonvarat parantavat maa-aluetta jolla ne ovat. Palvelinmuuttujan suhde on 1 / 1000 (ruutua).

en: Special1
fi: Erikois1

en: Special2
fi: Erikois2

en: Specials
fi: Erityispiirteet

en: Spice
fi: mausteita

en: Spotless
fi: Tahraton

en: Spy
fi: Vakooja

en: Ssu-ma Ch'ien's
fi: Yrjö-Sakari Yrjö-Koskinen

en: Start Game
fi: Aloita peli

en: Start New Game
fi: Aloita uusi peli

en: Start a game
fi: Aloita peli

en: Start game automatically?
fi: Aloitetaanko peli automaattisesti?

en: Start of turn %d
fi: Vuoron %d alku

en: Start the game, or restart after loading a savegame.
fi: Aloita peli tai käynnistä uudelleen tallennetun pelin lataamisen jälkeen.

en: Starting game.
fi: Aloitan pelin.

en: Starting gold per player
fi: Kullan määrä pelaajaa kohti pelin alussa

en: Starting new log
fi: Aloitan uuden lokin

en: State
fi: Tila

en: Statue of Liberty
fi: Vapaudenpatsas

en: Status
fi: Tila

en: Status: %s
fi: Tila: %s

en: Steal
fi: Varasta

en: Steal Technology
fi: Varasta teknologiaa

en: Steal _Technology
fi: Varasta _teknologiaa

en: Steal _technology
fi: Varasta _teknologiaa

en: Stealth
fi: Tutkanharhautus

en: Stealth Bomber
fi: Stealth-pommikone

en: Stealth Fighter
fi: Stealth-hävittäjä

en: Steam Engine
fi: Höyrykone

en: Steel
fi: Teräs

en: Stock
fi: Varasto

en: Stock Exchange
fi: Pörssi

en: Strategy and tactics
fi: Strategia ja taktiikka

en: Strength values inside the game are actually multiplied by 10, with fractions dropped, so the attacker's strength is 80, and the defender's strength is 202.
fi: Itse asiassa kaikki voimakkuuden arvot pelissä kerrotaan kymmenellä ja desimaalit typistetään, eli hyökkääjän voimakkuus on 80 ja puolustajan voimakkuus on 202.

en: String conversion from %s not possible.  You may
    want to set your local encoding manually by setting
    the environment variable $FREECIV_LOCAL_ENCODING.Proceeding anyway...
fi: Merkkijonon muuntaminen merkistöstä %s ei onnistu. Sinun
    kannattanee asettaa paikallinen kooditus käsin asettamalla
    ympäristömuuttuja $FREECIV_LOCAL_ENCODING. Jatkan silti...

en: String value too long.  Usage: set <option> <value>.
fi: Merkkijonoarvo on liian pitkä. Käyttö: set <asetus> <arvo>.

en: Style of Civ rules
fi: Civ-sääntöjen tyyli

en: Submarine
fi: Sukellusvene

en: Submarines have a very high strategic value, but have a weak defence.
fi: Sukellusveneillä on paljon strategista arvoa, mutta ne ovat heikkoja puolustautumaan.

en: Subvert Enemy Unit
fi: Käännytä vihollisyksikkö

en: Suitable types of terrain can be irrigated.  This requires a nearby source of water: an Ocean or River square, or another square which is irrigated, must be directly adjacent to the target square, to the north, south, east or west.  Irrigating a square causes it to produce some extra food each turn.  In addition, given sufficient technology, you may irrigate a square a second time, turning it into even more productive Farmland.
fi: Sopiville maastotyypeille voidaan rakentaa kasteluverkosto. Lähellä on oltava saatavilla vettä: Meri- tai jokiruutu, tai jo kasteltu ruutu, on oltava heti kohteena olevan ruudun vieressä pääilmansuunnissa. Kasteluverkoston rakentaminen lisää ruudun ruuantuotantoa. Riittävän teknologisen tason saavutettuasi voit muokata viljelymaasi vielä uudelleen, jolloin se muuttuu vielä tuottavammaksi peltomaaksi.

en: Sultan
fi: Sulttaani

en: Sun Tzu's War Academy
fi: Sun Tzun sotakorkeakoulu

en: Super Highways
fi: Moottoritie

en: Superconductors
fi: Suprajohteet

en: Supported Units
fi: Ylläpidetyt yksiköt

en: Supported units
fi: Ylläpidetyt yksiköt

en: Supported units %d
fi: Ylläpidettyjä yksiköitä %d

en: Supported units (%d)
fi: Ylläpidetyt yksiköt (%d)

en: Supported units:
fi: Ylläpidetyt yksiköt:

en: Suppose a veteran Battleship (A:12, D:12, HP:40, F:2) with 3 movement points attacks a veteran Alpine Troops (A:5, D:5, HP:20, F:1) inside a city built on a Grassland tile, with City Walls and a Coastal Defense.
fi: Oletetaan, että konkari-taistelulaiva (H:12, P:12, VP:40, TV:2), jolla on kolme liikepistettä, hyökkää konkari-alppijääkärin (H:5, P:5, VP:20, TV:1), joka on ruohomaalle rakennetussa, muurein ja rannikkopuolustuksella suojatussa kaupungissa, kimppuun.

en: Suppose a veteran Cannon (A:8, D:1, HP:20, F:1) with 2/3 movement points left attacks a non-veteran Musketeer (A:3, D:3, HP:20, F:1) inside a city with City Walls built on a Forest tile.
fi: Oletetaan, että konkari-kanuuna (H:8, P:1, VP:20, TV:1), jonka liikepisteistä 2/3 on jäljellä, hyökkää musketöörin (H:3, P:3, VP:20, TV:1), joka on muurein suojatussa, metsäruudulle rakennetussa kaupungissa, kimppuun.

en: Supreme Director
fi: Suuri johtaja

en: Surplus
fi: Ylijäämä

en: Surplus: Food, Production, Trade
fi: Ylijäämä: Ruoka, Tuotanto, Kauppa

en: Swamp
fi: suo

en: Swamps suffer from an over-abundance of water, making agriculture somewhat problematic.
fi: Suot ovat liian märkiä tuottoisaan viljelyyn.

en: Swedish
fi: ruotsalaisten

en: Switch server output between 'RFC-style' and normal style.
fi: Muuta palvelimen tulostus RFC-tyyliseksi tai tavalliseksi.

en: Synopsis:
fi: Yhteenveto:

en: THIS IS A BETA VERSION
    Freeciv %s will be released in
    %s, at %s
fi: TÄMÄ ON BETA-VERSIO
    Freeciv %s ilmestyy
    %sssa %s

en: TIP 1:  Offensive military campaigns are difficult under Republican and Democratic governments unless you give your citizens lots of luxuries to keep them happy.  When conquering other civilizations, it may be helpful to switch to one of the more militant styles of government.
fi: VIHJE 1:  Hyökkäävät sotilasoperaatiot ovat vaikeita toteuttaa, jos hallitusmuotosi on tasavalta tai demokratia, paitsi jos tarjoat kansalle paljon sirkushuveja pitääksesi sen tyytyväisenä. Valloittaessasi muita sivilisaatioita saattaa olla edullista vaihtaa vähän sotilaallisempaan hallitusmuotoon.

en: TIP 2:  Scientific advancement requires high levels of trade, which are much easier to achieve under Republican and Democratic governments.  Consider switching to the Republic as soon as you can; gaining advanced technology early in the game puts you at an advantage.
fi: VIHJE 2:  Tieteellinen edistyminen vaatii vahvaa taloutta, joka on paljon helpompi saavuttaa tasavallassa ja demokratiassa, kuin muissa hallitusmuodoissa. Harkitse vaihtamista tasavaltaan niin pian kuin voit; edistyksellisen teknologian saavuttaminen varhaisessa pelin vaiheessa antaa sinulle etulyöntiaseman.

en: TIP:  A handful of these can successfully keep the waters around your treasured homeland free of enemy ships.
fi: VIHJE: kourallinen risteilyohjuksia voi pitää kallisarvoisen kotimaasi lähivedet vapaina vihollisen aluksista.

en: TIP:  A very fast unit, which is very useful for hunting down enemy Transports.
fi: VIHJE: Erittäin nopea alus, joka sopii hyvin vihollisen kuljetusalusten tuhoamiseen.

en: TIP:  Guard Carriers with a handful of fast-moving ships and a battleship, as losing a fully-equipped Carrier is VERY painful and expensive.
fi: VIHJE: Suojele tukialuksiasi taistelulaivalla ja muutamalla nopealla aluksella, koska täyteen kuormatun tukialuksen menettäminen on ERITTÄIN tuskallista ja kallista.

en: TIP:  If an enemy civilization has launched a spaceship, try to quickly build a light spaceship with many propulsion units that will arrive earlier.  The only other option is to capture their capital.
fi: VIHJE: Jos vihollissivilisaatio on laukaissut avaruusaluksen, yritä nopeasti rakentaa kevyt avaruusalus, jossa on paljon moottoreita, jotta se saapuisi perille aikaisemmin. Ainoa toinen vaihtoehto on vallata heidän pääkaupunkinsa.

en: TIP:  You can infiltrate enemy zones by first moving in a Diplomat (or some other unit which ignores ZOC), and then moving regular units onto the square now occupied by the Diplomat. By repeating this process (and optionally leaving some units behind to keep squares occupied), you can make a path through enemy territory.
fi: VIHJE:  Voit tunkeutua vihollisen valvomille alueille siirtämällä sinne ensin diplomaatin (tai jonkun muun soveltuvan yksikön) ja siirtämällä sitten tavallisia yksiköitä diplomaatin päälle. Toistamalla tämän menettelyn (ja mahdollisesti jättämällä joitain yksikköjä jälkeen pitääksesi ruudut miehitettyinä) voit tehdä kulkuväyliä vihollisen alueen läpi.

en: Tactics
fi: Taktiikka

en: Target _Worklist:
fi: Kohdetyölista:

en: Tax
fi: Vero

en: Tax Rate...
fi: Veroaste...

en: Tax Rates
fi: Veroasteet

en: Tax:
fi: Vero:

en: Tax: %d%%
fi: Hallintokulut: %d%%

en: Tax:%d Lux:%d Sci:%d
fi: Hallinto:%d Luksus:%d Tiede:%d

en: Taxmen
fi: Verottajia

en: Team
fi: Joukkue

en: Team victory to %s
fi: Joukkuevoitto joukkueelle %s

en: Tech: Learned From Great Library
fi: Teknologia: Opittu Aleksandrian kirjastosta

en: Tech: Learned New Tech
fi: Teknologia: Uusi opittu

en: Techno_logy
fi: Tekno_logiat

en: Technology
fi: Teknologia

en: Temple
fi: Temppeli

en: Terrain
fi: Maasto

en: Terrain     Road   Irrigation     Mining         Transform
fi: Maasto      Tie    Kastelu        Kaivos         Muutos

en: Terrain: %s
fi: Maasto: %s

en: Thai
fi: thaimaalaisten

en: Thane
fi: Taani

en: That name exceeds the maximum of %d chars.
fi: Nimi on liian pitkä, yläraja on %d merkkiä.

en: The "%s" file is required ... aborting!
fi: Tiedosto "%s" vaaditaan ... keskeytän!

en: The %s give %d gold
fi: %s antavat %d kultaa

en: The %s give %s
fi: %s antavat %s

en: The %s give their seamap
fi: %s antavat merikarttansa

en: The %s give their worldmap
fi: %s antavat maailmankarttansa

en: The %s give unknown city.
fi: %s antavat tuntemattoman kaupungin

en: The %s gives shared vision
fi: %s jakavat näkymänsä

en: The %s of the %s
fi: %2$s ja hallintomuotonsa %1$s

en: The %s offerings
fi: %s tarjoukset

en: The %s revolt!
fi: %s aloittavat vallankumouksen!

en: The %s spaceship has arrived at Alpha Centauri.
fi: %s avaruusalus on laskeutunut Alpha Centauriin.

en: The 'create' command is only available before the game has been started.
fi: Komento on käytettävissä vain ennen pelin alkua.

en: The 'explain' command gives a subset of the functionality of 'help', and is included for backward compatibility.  With no arguments it gives a list of options (like 'help options'), and with an argument it gives help for a particular option (like 'help <option-name>').
fi: Komento 'explain' on toimivuudeltaan osa 'help'-komentoa. Se on jäänne vanhemmista versioista. Ilman argumentteja se listaa mahdolliset parametrit (kuten 'help options'), muussa tapauksessa se yrittää näyttää argumentin mukaisen parametrin ohjeen (kuten 'help <parametrin nimi>').

en: The 'firstlevel' command makes no sense from the server command line.
fi: Komentoa 'firstlevel' ei auta käyttää palvelimen komentolinjalla.

en: The Citizen Management Agent (CMA) helps you manage your cities. It deploys the available workers on the free tiles around the city to achieve maximal city output. It also changes workers to scientists, taxmen, or entertainers, if appropriate. And the CMA has another astonishing ability: whenever possible, it keeps your cities content.
    
    There are various means to tell the CMA what kind of output you would like. Open the city window and click on the CMA tab. There are two kinds of sliders: On the left, you can set a Minimal Surplus for each kind of production; e.g. Gold = +3 means the city earns 3 gold more than it needs to upkeep its improvements. On the right, the sliders let you define by how much you prefer one kind of production to another; setting science to 3 means you prefer a single bulb to three shields (or gold, trade,...). You can set different factors for each kind of production, according to your needs.
    
    If you set up some Minimal Surpluses which are impossible to fulfill, the CMA can't be activated. Whenever the CMA can't fulfill its task in the ongoing game, it passes back control to you. So you'd better not define too high a surplus; instead, use factors to achieve your goals.
    
    The Celebrate checkbox lets your city - celebrate. This will work only with a high luxury rate. See help about 'Happiness'.
    
    Clicking on 'Control city' puts the city under control of the CMA, 'Release city' passes control back to you.
    
    For ease of use, you can save your slider setting as a preset with a name. Click on 'add preset' and enter a name for your setting. You can use this preset in every city by just clicking on its name. Also, you can control your setting from within the city report, in the CMA column. And you can change it from there (use 'change' --> 'CMA'), if you have saved it as a preset.
    
    Use 'Game' --> 'Save Settings' to store your presets permanently.
    
    But beware! If you use the CMA for some of your cities, you will encounter some difficulties with managing cities nearby, by hand. It's best to manage all cities on an island either by hand or by CMA. Read more hints, some background information, and some preset examples in the file README.cma, included with Freeciv.
fi: Kaupunkiapuri (KA) auttaa kaupunkiesi hallinnassa. Se sijoittaa työläiset kaupungin ympäristöön tuoton maksimoimiseksi. Se myös vaihtaa työläisiä tutkijoiksi, verottajiksi tai viihdyttäjiksi tarpeen mukaan. Lisäksi KA pitää asukkaasi rauhallisina, jos vain mahdollista.
    
    On eri keinoja kertoa KA:lle millaista tuottoa haluat. Avaa kaupunki-ikkuna ja mene KA-välilehdelle. Siinä on kahdenlaisia säätimiä. Vasemmalla on vähimmäisylijäämä: esimerkiksi Kulta = +3 tarkoittaa että kaupunki tuottaa 3 kultaa enemmän kuin sen ylläpitoon kuluu. Oikealla määrittelet miten suosit tuotannonlajeja: jos laitat tieteelle 3, se tarkoittaa että yhden 'lampun' saaminen vastaa kolmea 'kilpeä' (tai mitä tahansa muuta). Voit määrittää kertoimet kullekin lajille tarpeesi mukaan.
    
    Jos vaadit vähimmäisylijäämiä joita ei voi toteuttaa, KA:ta ei saa päälle. Jos pelin kuluessa KA ei pysy tavoitteessa, se luovuttaa hallinnan sinulle, joten ei kannata määrittää liian suurta ylijäämää. Käytä sen sijaan kertoimia.
    
    Juhli-valinta antaa kaupunkisi... juhlia. Tämä onnistuu vain korkealla luksustasolla. Katso kohtaa 'Onnellisuus'.
    
    'Johda kaupunkia' siirtää kaupungin KA:n hallintaan. 'Luovu' antaa hallinnan takaisin sinulle.
    
    Voit tallentaa säätimien asetukset toimintamalliksi. Paina 'Luo malli' ja anna mallille nimi. Voit käyttää tällaisia malleja joka kaupungissa valitsemalla nimen. Asetukset näkee myös kaupunkiraportissa KA-sarakkeessa, ja niitä voi vaihtaa ('vaihda' --> 'KA'), jos käyttää tallennettua mallia.
    
    Voit tallentaa mallisi pysyvästi: 'Peli' --> 'Tallenna asetukset'.
    
    Huomaa! Jos käytät KA:ta joissakin kaupungeissa, muiden kaupunkien hallinta on hankalaa mikäli ne ovat lähellä. On paras hallita joko käsin tai KA:lla kaikkia saman saaren kaupunkeja. Lisää vihjeitä, taustatietoa ja esimerkkejä on Freecivin mukana tulevassa tiedostossa README.cma.

en: The Corporation
fi: Osakeyhtiö

en: The Five Greatest Cities in the World!
fi: Maailman viisi suurinta kaupunkia!

en: The Freight unit replaces the Caravan, and moves at twice the speed.
fi: Rekka-auto korvaa karavaanin ja liikkuu kaksinkertaisella nopeudella.

en: The Greatest Civilizations in the world.
fi: Maailman mahtavimmat sivilisaatiot.

en: The Helicopter is a very powerful unit, as it can both fly and conquer cities.  Care must be exercised, because Helicopters lose a small amount of health for every turn not spent in a city, unless you have the United Nations wonder.
fi: Helikopteri on erittäin voimakas yksikkö, koska se voi sekä lentää, että valloittaa kaupunkeja. Ole tarkkana, sillä helikopterien kunto heikkenee hieman joka pelivuorolla, jota ne eivät vietä kaupungissa (paitsi jos sinulla on Yhdistyneet Kansakunnat -ihme).

en: The Republic
fi: Tasavalta

en: The Space Race is a second option to win the game, besides eliminating all other civilizations.  If your spaceship arrives first at Alpha Centauri, the game is over and you have won. (However it is possible for this option to be off as a server option.)
fi: Avaruuden kilpajuoksu on toinen mahdollisuus voittaa peli, siis kaikkien muiden sivilisaatioiden tuhoamisen lisäksi. Jos avaruusaluksesi saapuu ensimmäisenä Alpha Centauriin, peli on ohi ja sinä olet voittaja. Tämä mahdollisuus saattaa kuitenkin olla pois päältä, riippuen taas palvelimen asetuksista.

en: The Wheel
fi: Pyörä

en: The amount of stored food will be set to half full whenever a city with a Granary shrinks or grows. This helps a city to grow faster and more easily withstand famine.
fi: Ruokavarastot ovat puolillaan aina kun kaupunki kasvaa tai kutistuu. Kaupungin on helpompi kasvaa nopeasti ja kestää paremmin nälänhätää.

en: The attacker's base strength is 8.  Veteran status makes this 12, but because it only has 2/3 movement points its final strength is 8.
fi: Hyökkääjän perusvoimakkuus on 8. konkarilla se on 12, mutta koska sillä on vain 2/3 liikepisteistä jäljellä sen lopullinen voimakkuus on 8.

en: The attacker's strength is 12, raised to 18 because of veteran status.
fi: Hyökkääjän perusvoima on 12, konkarilla se on kuitenkin 18.

en: The capture of your capital does not always lead to civil war.  If you have treated your people with kindness, you are more likely to retain their loyalty.  Each city that is celebrating reduces the chance of civil war, while each revolting city increases the likelihood.
fi: Pääkaupungin menettäminen ei aina johda sisällissotaan. Jos olet kohdellut kansalaisiasi lempeästi, säilytät heidän luottamuksensa todennäköisemmin. Jokainen juhliva kaupunki vähentää sisällissodan todennäköisyyttä ja jokainen kapinoiva kaupunki vastaavasti lisää sitä.

en: The civilization which builds the Great Library gets every advance that at least two other civilizations have achieved.
fi: Se kansakunta, joka rakentaa Aleksandrian kirjaston, saa käyttöönsä kaikki ne tieteen ja teknologian saavutukset, jotka ainakin kaksi muuta kansakuntaa ovat saavuttaneet.

en: The civserver will poll the clients with a PING request each time this period elapses. If a client doesn't reply with a PONG before the next server PING request the client is disconnected.
fi: Civ-palvelin lähettää PING-pyynnön clienteille joka kerta kun tämä aika on kulunut. Jos client ei vastaa PONGilla ennen seuraavaa PINGiä, yhteys siihen katkaistaan.

en: The civserver will wait for upto the value of this parameter in seconds, for all client connection TCP buffers to unblock. Zero means the server will not wait at all.
fi: Civ-palvelin odottaa korkeintaan näin monta sekuntia kaikkien pelaajayhteys-TCP-puskureiden aukeamista (unblock). Jos arvo on nolla, palvelin ei odota lainkaan.

en: The client can fetch this page, too: use the Metaserver button in the connection dialog.  If it never shows any results, check if your WWW browser is using a HTTP proxy; to make civclient use the same proxy, set the $http_proxy environment variable to
    
      http://proxyhost:proxyportnumber/
    
    before starting civclient.
fi: Myös asiakasohjelma voi noutaa tämän sivun: käytä Välipalvelin-nappia yhdistämisikkunassa. Jos tuloksia ei näy, tarkista käyttääkö WWW-selaimesi välityspalvelinta; jotta asiakasohjelma käyttäisi samaa välityspalvelinta, aseta muuttujan $http_proxy arvoksi
    
      http://proxyhost:proxyportnumber/
    
    ennen kuin käynnistät asiakasohjelman.

en: The client has a primitive chat interface.  The lines you type are sent to all players, except:
fi: Ohjelmassa on yksinkertainen keskustelukanava. Rivit, jotka kirjoitat, lähetetään kaikille pelaajille, paitsi:

en: The client is missing a capability that this server needs.
    Server version: %d.%d.%d%s Client version: %d.%d.%d%s.  Upgrading may help!
fi: Client-ohjelmasta puuttuu tämän palvelimen vaatima ominaisuus.
    Palvelimen versio: %d.%d.%d%s Client-ohjelman versio: %d.%d.%d%s. Päivittäminen voi auttaa!

en: The command access level controls which server commands are available
    to users via the client chatline.  The available levels are:
        none  -  no commands
        info  -  informational commands only
        ctrl  -  commands that affect the game and users
        hack  -  *all* commands - dangerous!
    With no arguments, the current command access levels are reported.
    With a single argument, the level is set for all existing connections,
    and the default is set for future connections.
    If 'new' is specified, the level is set for newly connecting clients.
    If 'first come' is specified, the 'first come' level is set; it will be
    granted to the first client to connect, or if there are connections
    already, the first client to issue the 'firstlevel' command.
    If a connection name is specified, the level is set for that connection only.
    Command access levels do not persist if a client disconnects, because some untrusted person could reconnect with the same name.  Note that this command now takes connection names, not player names.
fi: Komentotason asetuksilla määritellään mitkä komennot ovat pelaajien 
    käytettävissä client-ohjelman keskustelulinjan kautta. Eri tasot ovat:
        none - ei sallittuja komentoja
        info - vain informatiiviset komennot sallittu
        ctrl - komennot joilla on vaikutusta peliin ja käyttäjiin sallittu
        hack - *kaikki* komennot sallittu - vaarallista!
    Jos argumentteja ei ole, kone raportoi tämänhetkisen tilanteen.
    Jos argumentteja on yksi, kyseinen taso asetetaan kaikille yhteyksille, ja 
    taso toimii oletusarvona uusille yhteydenotoille.
    Jos lisäargumenttina on 'new', taso asetetaan uusille yhteydenotoille.
    Jos 'first come', taso asetetaan ensimmäiselle yhteydenottajalle, tai jos 
    joku on jo yhteydessä, ensimmäiselle joka ajaa komennon 'firstlevel'.
    Jos pelaajan nimi on lisäargumenttina, taso asetetaan vain tälle pelaajalle.
    
    Komentotasot unohtuvat jos pelaaja katkaisee yhteyden, jottei taso siirry
    seuraavalle samannimiselle yhteydelle. Huomaa, että komento ottaa nykyään
    vastaan yhteysnimiä, ei pelaajanimiä.

en: The data path may be set via the environment variable FREECIV_PATH.
fi: Data-hakemistopolun voi asettaa FREECIV_PATH-ympäristömuuttujalla.

en: The defender's base strength is 3.  Because it is on a Forest tile, its strength becomes 4.5.  It is behind City Walls, so its strength is tripled, to 13.5.  It is a ground unit inside a city, so its strength is increased to 20.25.
fi: Puolustajan perusvoimakkuus on 3. Koska se on metsäruudulla, sen voimakkuudeksi tulee 4,5. Se on muurien suojassa, joten voimakkuus kolminkertaistuu 13,5:ksi. Se on maavoimien yksikkö kaupungin sisällä, joten sen voimakkuus on lopulta 20,25.

en: The defender's strength is 5, raised to 7.5 due to veteran status. The terrain's defense factor is 1 (no effect).  The Coastal Defense doubles the defender's strength to 15. (The City Walls have no effect against attacking sea units.) The defender is a ground unit inside a city, so its total strength is 22.5.
fi: Puolustajan perusvoima on 5 ja konkarina 7,5. Maaston puolustuskerroin on 1 (ei vaikutusta). Rannikkopuolustusjärjestelmä kaksinkertaistaa puolustajan voimat 15:ksi. Kaupunginmuurilla ei ole vaikutusta mereltä tulevaa hyökkäystä vastaan. Puolustaja on maavoimien yksikkö kaupungissa, joten sen kokonaisvoima on 22,5.

en: The different types of terrain each have different strengths and drawbacks.  When choosing a place for a new city, make sure there are enough food-producing squares nearby to support your growing population.
fi: Eri maastotyypeillä on kullakin omat etunsa ja omat haittapuolensa. Valitessasi sijaintia uudelle kaupungillesi, varmista, että lähiympäristössä on riittävästi elintarviketuotantoon soveltuvia alueita väestön kasvattamiseksi.

en: The firepower of the Battleship is set from 2 to 1.
fi: Taistelulaivan tulivoima muutetaan kahdesta yhdeksi.

en: The firepower of the attacker and defender are also modified.
fi: Myös hyökkääjän ja pulustajan tulivoimia muunnetaan.

en: The first player to research %s gets an immediate advance.
fi: Ensimmäinen pelaaja joka saavuttaa %s:n saa välittömästi ylimääräisen edistysaskeleen.

en: The following clauses have been agreed upon:
fi: Seuraavista lauselmista on sovittu:

en: The following server commands are available:
fi: Seuraavat palvelinkomennot ovat saatavilla:

en: The following table shows the number of turns required for one unit of Settlers to complete an activity. These numbers are reduced to half (rounded up) for Engineers, and they can be reduced further by stockpiling several Settlers/Engineers, doing teamwork.
fi: Seuraava taulukko kertoo, kuinka monta pelivuoroa uudisraivaajat tarvitsevat tietyn tehtävän suorittamiseen. Teknikot selviävät töistä puolta nopeammin (pyöristetään ylöspäin), ja aikaa voidaan vielä lyhentää käyttämällä tehtävään useampia yksiköitä yhtä aikaa.

en: The game cannot be saved before it is started.
fi: Peliä ei voi tallentaa ennen kuin se on aloitettu.

en: The game is already running.
fi: Peli on jo käynnissä.

en: The game is over!
fi: Peli päättyy...

en: The game must be running before you can see the score.
fi: Pelin tulee olla käynnissä ennen kuin voit katsoa pistetilannetta.

en: The game will be automatically saved per this number of turns.
    Zero means never auto-save.
fi: Peli tallennetaan automaattisesti näin monen vuoron välein. 
    Jos arvo on 0, automaattista tallennusta ei tapahdu.

en: The general rule is that a land unit which is adjacent to an enemy occupied square cannot move directly to another square which is also adjacent to an enemy occupied square.  Here an enemy occupied square means a land square with an enemy unit on it.  Adjacency means any of the eight squares surrounding a unit.
fi: Perussääntö on, että maavoimien yksikkö, joka on vihollisyksikön viereisessä ruudussa, ei voi siirtyä suoraan toiseen ruutuun, joka myös on vihollisyksikön vieressä. Vierekkäiseksi lasketaan kaikki kahdeksan yksikköä ympäröivää ruutua.

en: The maximal number of human and AI players who can be in the game. When this number of players are connected in the pregame state, any new players who try to connect will be rejected.
fi: Kun tämä ihmis- ja AI-pelaajien määrä on liittynyt peliin sen valmisteluvaiheessa, useampia pelaajia ei oteta.

en: The net benefit of a square for your city depends on your government type as well as city improvements and wonders.
fi: Jonkin ruudun nettohyöty kaupungillesi riippuu niin hallitusmuodostasi kuin kaupungissa toteutetuista rakennushankkeista ja ihmeistäkin.

en: The normal state of a citizen is contentment.  However, as your cities grow larger, crowding causes citizens to become unhappy. Each citizen in a city after the 4th (that is, the default value of the option unhappysize in the server) will be generated unhappy, instead of content.  If you have a large number of cities (depending on your government as well as the server option cityfactor), the limit on content citizens is reduced to 3.
fi: Normaalisti asukas on rauhallinen. Kun kaupunkisi kasvavat suuremmiksi, väentiheys aiheuttaa tyytymättömyyttä. Jokainen uusi asukas neljännen jälkeen (joka on siis oletusarvo tälle palvelimen asetukselle) on tyytymätön. Jos sinulla on paljon kaupunkeja (riippuen taas hallitusmuodostasi ja palvelimen asetuksista) tämä raja-arvo laskee kolmeen.

en: The number of cities an empire needs before it can erupt into civil war is by default 10.  That is, empires with fewer than 10 cities are immune from civil war.  However, this is a server option, and may vary upwards from a minimum of 6.
fi: Oletusarvoisesti alle kymmenen kaupungin valtakunnat ovat turvassa sisällissodalta. Tämä palvelinkohtainen asetus saattaa kuitenkin vaihdella. Sen pienin sallittu arvo on 6.

en: The parties agree on a cease-fire
fi: Osapuolet sopivat tulitauosta

en: The parties agree on a peace
fi: Rauhansopimuksesta sovitaan

en: The parties create an alliance
fi: Osapuolet muodostavat liiton

en: The player who owns it gets an embassy with all players.
fi: Tämän rakentanut pelaaja saa lähetystön kaikkien muiden pelaajien kaupunkeihin.

en: The same seed will always produce the same map; for zero (the default) a seed will be chosen based on the time, to give a random map.
fi: Sama arvo tuottaa aina saman kartan; valinnalla 0 (oletus) arvo valitaan kellonajan perusteella sattumanvaraisen kartan luomiseksi.

en: The save file contains incomplete map data.  This can happen with old saved games, or it may indicate an invalid saved game file.  Proceed at your own risk.
fi: Tallennustiedoston karttatiedot ovat puutteelliset. Tämä voi tapahtua jos tallennettu peli on vanha, tai tiedosto voi olla viallinen. Jatka omalla vastuullasi.

en: The savegame uses the classic terrain ruleset which is no longer supported.
fi: Tallennettu peli käyttää 'klassista' maastosäännöstöä, jota ei enää tueta.

en: The senate passes your bill because of the constant provocations of the %s.
fi: Senaatti hyväksyy esityksesi - %s ovat provosoineet jo tarpeeksi.

en: The server is missing a capability that the client needs.
    Server version: %d.%d.%d%s Client version: %d.%d.%d%s.  Upgrading may help!
fi: Palvelimesta puuttuu client-ohjelman vaatima ominaisuus.
    Palvelimen versio: %d.%d.%d%s Client-ohjelman versio: %d.%d.%d%s.
    Päivittäminen saattaa auttaa!

en: The server you tried to connect is too old (1.12.0 or earlier). Please choose another server next time. Good bye.
fi: Palvelin johon yritit yhdistää on liian vanha (1.12.0 tai vanhempi versio). Ole hyvä ja valitse toinen palvelin. Heippa.

en: The string '%s' is not valid: %s. Ruleset files must
    be encoded as %s; you can change this by setting
    $FREECIV_DATA_ENCODING.
fi: Merkkijono '%s' on epäkelpo: %s. Sääntökokoelmatiedostojen
    koodituksen pitää olla %s; voit muuttaa tätä asettamalla
    ympäristömuuttujan $FREECIV_DATA_ENCODING.

en: The turn timeout has exceeded its maximum value, fixing at its maximum
fi: Vuoron aikaraja on liian suuri ja palautetaan maksimiarvoon

en: The turn timeout is smaller than zero, fixing at zero.
fi: Vuoron aikaraja on nollaa pienempi ja muutetaan nollaksi.

en: The worklist editor is used to edit both worklists for each city (from the city dialog) and global worklists. Using this editor You can create lists specifying what to build in the turns to come.
fi: Työlistan hallintaa käytetään sekä kaupunkikohtaisten (kaupungin hallintoikkunasta) että maanlaajuisten työlistojen muunteluun. Käyttämällä tätä voit luoda listoja joissa määrätään tulevat rakennusprojektit.

en: Theology
fi: Teologia

en: Theory of Gravity
fi: Painovoimateoria

en: There are four general types of unit: Land, Sea, Air, and Helicopter.  (Helicopters are sufficiently different from other air units that it is easiest to think of them as a separate unit type.)
fi: Yksiköitä on neljä päätyyppiä: maa-, meri-, ilma- ja helikopteriyksiköt (Helikopterit poikkeavat niin merkittävästi muista ilmayksiköistä, että on helpointa ajatella ne aivan omaksi yksikkötyypikseen).

en: There is a trade penalty in all cities smaller than this. The penalty is 100% (no trade at all) for sizes up to notradesize, and decreases gradually to 0% (no penalty except the normal corruption) for size=fulltradesize.  See also notradesize.
fi: Jos kaupunki on tätä pienempi, se ei tuota täyttä kauppaa. Jos kaupunki on pienempi kuin minimi, 'notradesize', se ei tuota lainkaan, ja tuotanto kasvaa vähitellen kunnes tässä koossa kohtaa maksiminsa (lukuunottamatta tavallista korruptiota). Ks. myös 'notradesize'.

en: There must be at least this many players (connected players or AI's) before the game can start.
fi: Peli ei voi alkaa ennen kuin vähintään näin moni (ihmis- tai AI-) pelaaja on liittynyt.

en: There was an error while auto connecting; aborting.
fi: Automaattisen liittymisen aikana tapahtui virhe, lopetan.

en: These rules differ slightly from previous versions of Freeciv (release 1.8.0 and before) in the following ways:
    - Enemy cities with no units in them no longer impose ZOC.
    - The special case for land units disembarking is new.
fi: Nämä säännöt poikkeavat hieman pelin aikaisemmista versioista (1.8.0 ja varhaisemmat) seuraavin tavoin:
    - Tyhjät viholliskaupungit eivät enää luo valvottuja alueita.
    - Maihinnousua koskeva erikoistapaus on uusi.

en: These steps may vary depending upon the server options, but in general, the steps are:
fi: Nämä vaiheet saattavat vaihdella riippuen palvelimen asetuksista, mutta yleensä ne ovat seuraavat:

en: These trade routes have been established with %s:
fi: Nämä vakiintuneet kauppareitit meillä on kaupunkiin %s:

en: This *completely* removes a player from the game, including all cities and units etc.  Use with care!
fi: Tämä poistaa pelaajan *täydellisesti* pelistä - mukaanlukien kaikki kaupungit ja yksiköt jne. Käytä varoen!

en: This Eternal Treaty
    marks the results
    of the diplomatic work between
    The %s %s %s
    and
    The %s %s %s
fi: Tämä ikuisiksi ajoiksi solmittu sopimus olkoon merkkinä
    suuresta diplomaattisesta saavutuksesta joka saatiin 
    seuraavien kansojen välille:
    %s %s %s
    ja
    %s %s %s

en: This Eternal Treaty
    marks the results of the diplomatic work between
    The %s %s %s
    and
    The %s %s %s
fi: Tämä ikuinen sopimus
    on solmittu niiden neuvottelujen pohjalta, jotka kävivät
    %s %s %s
    ja
    %s %s %s

en: This Misc. Settings page
fi: Tämä asetussivu

en: This Settings page
fi: Tämä asetussivu

en: This affects how quickly players can research new technology.
fi: Tämä vaikuttaa nopeuteen jolla pelaajat voivat kehittää uutta teknologiaa.

en: This command ends the game immediately.
fi: Tämä komento lopettaa pelin välittömästi.

en: This command is not currently implemented.
fi: Ikävä kyllä tämä komento ei vielä ole käytettävissä.

en: This command may only be used before the game has started.
fi: Komento on käytettävissä vain ennen pelin alkua.

en: This command starts the game.  When starting a new game, it should be used after all human players have connected, and AI players have been created (if required), and any desired changes to initial server options have been made.  After 'start', each human player will be able to choose their nation, and then the game will begin.  This command is also required after loading a savegame for the game to recommence.  Once the game is running this command is no longer available, since it would have no effect.
fi: Peli aloitetaan tällä komennolla. Kun uusi peli alkaa, sitä tulee käyttää kun kaikki ihmispelaajat ovat avanneet yhteyden ja AI-pelaajat, jos tarpeen, on luotu, sekä halutut muutokset palvelimen alkuasetuksiin on tehty. 'Startin' jälkeen ihmispelaajat voivat valita kansallisuutensa, minkä jälkeen peli alkaa. Tämä komento vaaditaan myös pelin jatkamiseen tallennetun pelin lataamisen jälkeen. Kun peli on käynnissä, komento ei enää ole käytettävissä - sillä ei enää olisi vaikutusta.

en: This flag indicates if city population is reduced after successful attack of enemy unit, depending on its movement type (OR-ed):
      1 = land
      2 = sea
      4 = heli
      8 = air
fi: Tämä määrittelee, väheneekö kaupungin väestö onnistuneen vihollishyökkäyksen jälkeen, hyökkääjän liikkumistyypistä riippuen (esim. 1+2=3: maa JA meri).
      1 = maa
      2 = meri
      4 = heli
      8 = ilma

en: This is half the length of a side of the square within which the initial units are dispersed.
fi: Tämän arvon tulisi olla puolet aloitusyksiköiden hajonta-alueen (neliö) sivun pituudesta  - yksiköt päätyvät tämän neliön sisälle.

en: This is not a normal improvement.  Instead, setting a city's production to Capitalization means its shield production is converted to tax output (money).
fi: Tämä ei ole normaali peursparannus.  Sen sijaan kaupungin tuotanto muutetaan rahaksi muualla tapahtuvaa hyödyntämistä varten.

en: This is not a normal improvement.  Instead, setting a city's production to Coinage means its shield production is converted to tax output (money, coins!).
fi: Tämä ei ole normaali rakennushanke. Sen sijaan kaupungin tuotanto muutetaan suoraan rahaksi, joka voidaan käyttää muualla.

en: This is the server for %s
fi: Tällä palvelimella toimii %s.

en: This setting can't be modified after the game has started.
fi: Tätä asetusta ei voida muuttaa pelin alettua.

en: This setting is protected from being modified after the game has started.
fi: Tätä asetusta ei voida muuttaa pelin alettua.

en: This should be a string of characters, each of which specifies a type or status of a civilization, or "player".  Clients will only be permitted to connect to those players which match one of the specified letters.  This only affects future connections, and existing connections are unchanged.  The characters and their meanings are:
        N   = New players (only applies pre-game)
        H,h = Human players (pre-existing)
        A,a = AI players
        d   = Dead players
        b   = Barbarian players
    The first description from the _bottom_ which matches a player is the one which applies.  Thus 'd' does not include Barbarians, 'a' does not include dead AI players, and so on.  Upper case letters apply before the game has started, lower case letters afterwards.
    Each character above may be followed by one of the following special characters to allow or restrict multiple and observer connections:
       * = Multiple controlling connections allowed;
       + = One controller and multiple observers allowed;
       = = Multiple observers allowed, no controllers;
       - = Single observer only, no controllers;
       (none) = Single controller only.
    Multiple connections and observer connections are currently EXPERIMENTAL.
fi: Tämän listan pitäisi olla merkkijono, jossa eri merkit viittaavat sivilisaation tai "pelaajan" tyyppiin tai tilaan. Yhteydenotot sallitaan vain pelaajiin, jotka sopivat kuvaukseen. Asetus ei vaikuta jo muodostettuihin yhteyksiin. Merkit ja niiden merkitykset ovat:
        N   = uudet pelaajat (vaikuttaa vain ennen peliä)
        H,h = ihmispelaajat (jo olemassaolevat)
        A,a = tekoälypelaajat
        d   = kuolleet pelaajat
        b   = barbaaripelaajat
    Tarkkuus lisääntyy listalla ylöspäin mentäessä, esimerkiksi 'd' ei kata barbaaripelaajia ja 'a' ei kata kuolleita tekoälypelaajia. Isot kirjaimet vaikuttavat ennen pelin alkua, pienet kirjaimet pelin jo alettua.
    Jokaisen yllämainitun merkin jälkeen voidaan lisätä yksi seuraavista merkeistä, mikäli halutaan sallia tai rajoittaa monipeluu- ja tarkkailijayhteyksiä:
        * = useampi kuin yksi 'ohjaava' yhteys sallitaan
        + = vain yksi 'ohjaaja', mutta useampi tarkkailija sallitaan
        = = useampi tarkkailija sallitaan, ei ohjausta
        - = vain yksi tarkkailija sallitaan, ei ohjausta
        (ei mitään) = vain yksi ohjaaja sallitaan.
    Monipeluu- ja tarkkailijayhteydet ovat tällä hetkellä KOKEILUASTEELLA.

en: This should be a string of characters, each of which specifies the the inclusion of a line of information in the Demographics report.
    The characters and their meanings are:
        N = include Population           P = include Production
        A = include Land Area            E = include Economics
        S = include Settled Area         M = include Military Service
        R = include Research Speed       O = include Pollution
        L = include Literacy
    Additionally, the following characters control whether or not certain columns are displayed in the report:
        q = display "quantity" column    r = display "rank" column
        b = display "best nation" column
    (The order of these characters is not significant, but their case is.)
fi: Tämän tulisi olla kirjainjono. Kirjaimet määrittävät, mitkä tiedot väestökatsaukseen sisällytetään.
    Kirjaimet merkityksineen:
        N = väkiluku mukaan             P = tuotanto mukaan
        A = pinta-ala mukaan            E = talous mukaan
        S = asutettu ala mukaan         M = asepalvelus mukaan
        R = tutkimuksen nopeus mukaan   O = saasteet mukaan
        L = lukutaitoisuus mukaan<
    Lisäksi seuraavat kirjaimet määrittävät, mitkä vertailuarvot kullekin tiedolle näytetään:
        q = näytä 'määrä' ('quantity')  r = näytä 'sijoitus'
        b = näytä 'paras valtio'
    (Kirjainten järjestyksellä ei ole merkitystä, mutta niiden koolla (P/p) on.)

en: This stunning technological achievement makes one unhappy citizen content in all cities.
fi: Tämä hämmästyttävä lääketieteellinen saavutus muuttaa yhden tyytymättömän asukkaan rauhalliseksi kaikissa kaupungeissa.

en: This unit may be built from the start of the game.  It is the weakest unit.
fi: Näitä yksiköitä voi valmistaa heti pelin alussa. Se on kaikkein heikoin sotilasyksikkö.

en: Thucydides'
fi: Juhani Suomi

en: Tile %s
fi: Ruutu %s

en: Tiles that do not have terrain alterations (farmland, irrigation, mining, fortress, airbase, railroad or road) cannot be pillaged. In addition, terrain conversions and transformations cannot be undone by pillaging.  For example, if you have irrigated a Forest tile to convert it into a Plain, pillaging will not convert it back into a Forest -- to do so, you would have to convert the tile again with a Settler or Engineer.
fi: Turmeleminen ei vaikuta ruutuihin, joilla ei ole yllämainittuja muutoksia. Myöskään pysyviä maastonmuutoksia ei voi turmella; esimerkiksi tasangoksi muutettu metsämaa ei palaa metsäksi turmelemalla, vaan tehtävään tarvitaan uudisraivaaja tai teknikko, joka istuttaa metsän takaisin.

en: To add an item to the worklist, double-click the desired item in the list of available items. You can also press the Help button to get help on the selected item. Pressing Help with no item selected will display this page.
fi: Lisätäksesi jotakin työlistaan, kaksoisklikkaa sitä saatavilla olevien projektien listalla. Voit myös painaa Apua-nappia saadaksesi lisätietoa projektista. Jos painat Apua-nappia valitsematta ensin projektia, näet tämän sivun.

en: To get sound you need to download a sound set!
fi: Ääntä saadaksesi sinun pitää hakea äänisetti!

en: To reach %s we need to obtain %d other technologies first. The whole project will require %d bulbs to complete.
fi: Jotta %s saavutettaisiin, %d muuta teknologiaa pitää keksiä ensin. Koko projekti vaatii %d lamppua.

en: To remove an item from the worklist simply double-click the item to remove. Use the buttons below the worklist to move items up and/or down in the list.
fi: Poistaaksesi projektin työlistalta kaksoisklikkaa sitä. Käytä nappeja listan alla siirtääksesi projektia ylös ja/tai alas listalla.

en: To:
fi: Mihin:

en: Together with a Factory, a Manufacturing Plant increases the shield production in a city by 100%.
fi: Yhdessä Tehtaan kanssa Teollisuuskompleksi lisää tuotantoa kaupungissa 100%.

en: Together with a Library , a Research Lab increases the science production of a city by 100%. Together with a Library and a University, a Research Lab increases the science production of a city by 150%.
fi: Yhdessä Kirjaston kanssa lisää tutkimuspanosta kaupungissa 100%. Yhdessä Kirjaston ja Yliopiston kanssa lisää tutkimuspanosta 150%.

en: Together with a Library, a University increases the science production of a city by 100%.
fi: Yhdessä Kirjaston kanssa lisää tutkimuspanosta kaupungissa 100%

en: Together with a Marketplace and a Bank, a Stock Exchange boosts tax and luxury production in a city by 150%.
fi: Yhdessä Torin ja Pankin kanssa lisää luksuksen ja verojen tuottoja kaupungissa 150%.

en: Together with the Marketplace improvement, a Bank increases the luxury and tax production within a city by 100%.
fi: Yhdessä Torin kanssa Pankki lisää luksuksen ja verojen tuottoa kaupungissa 100%.

en: Toggle AI status of player.
fi: Muuta pelaajan AI-tilaa.

en: Top Five Cities
fi: Viisi parasta kaupunkia

en: Total Cost:
fi: Kokonaiskustannus:

en: Total players (fill with AIs)
fi: Lopullinen pelaajamäärä (AI-täydennysten jälkeen)

en: Total trade from trade route %d
fi: Kauppareitin %d anti kaikkiaan

en: Total trade from trade routes: %d
fi: Kauppareittien anti kaikkiaan: %d

en: Totals
fi: Yhteensä

en: Totals:
fi: Yhteensä:

en: Totals:                     %9d%9d%9d%9d
fi: Yhteensä:                     %9d%9d%9d%9d

en: Totals:                     %s%9d%s%9d%s%9d%s%9d
fi: Yhteensä:                     %s%9d%s%9d%s%9d%s%9d

en: Totals: ...
fi: Yhteensä: ...

en: Toynbee's
fi: Edwin Linkomies

en: Trade
fi: Kauppa

en: Trade Advisor
fi: Kaupan neuvonantaja

en: Trade Report
fi: Kaupan raportti

en: Trade Report...
fi: Kaupan raportti...

en: Trade Routes
fi: Kauppareitit

en: Trade Routes page
fi: Kauppareittisivu

en: Trade with %s gives %d trade.
fi: Kauppakumppanilta %s saadaan %d kauppaa.

en: Trade:
fi: Kauppaa:

en: Traitors Demand Too Much!
fi: Kapinalliset ovat liian ahneita!

en: Trans. Result/Time:
fi: Muunnostyön lopputulos/aika:

en: Trans. Rslt/Time:
fi: Muunna lopputulos/aika:

en: Transf_orm Terrain
fi: Muokkaa maastoa

en: Transf_orm to %s
fi: Muunna tästä %s

en: Transf_orm to Hills
fi: Muunna kukkul_oiksi

en: Transform
fi: Muokkaa

en: Transform Terrain
fi: Muokkaa maastoa

en: Transform terrain
fi: Muokkaa maastoa

en: Transform to %s
fi: Muokkaa tästä %s

en: Transport
fi: Rahtilaiva

en: Travel time:        N/A
fi: Matka-aika:     ei tiedossa

en: Travel time:     %5.1f years
fi: Matka-aika:     %5.1f vuotta

en: Traveler's Report:
fi: Matkamies kertoo:

en: Treaty: Alliance
fi: Sopimus: Liittouma

en: Treaty: Broken
fi: Sopimus: Rikottu

en: Treaty: Ceasefire
fi: Sopimus: Aselepo

en: Treaty: Peace
fi: Sopimus: Rauha

en: Treaty: Shared Vision
fi: Sopimus: Jaettu näkymä

en: Trireme
fi: Kaleeri

en: Trying "%s" tileset.
fi: Testataan "%s" kuvitusta.

en: Trying alternative ruleset filename syntax.
fi: Yritän vaihtoehtoista muotoa sääntökokoelman tiedostonimelle.

en: Trying to alloc nation outside of SELECT_RACES_STATE!
fi: Yritettiin valita kansa eikä palvelin ollut "SELECT_RACES_STATE"-tilassa!

en: Trying to write invalid map data: '%c' %d
fi: Yritän kirjoittaa epäkelpoa karttaa: '%c' %d

en: Tundra
fi: tundra

en: Tundra are broad, cold regions, fit for some agriculture and little else.
fi: Tundra on laajaa, kylmää aluetta, joka sopii pienviljelyyn, mutta ei juuri muuhun.

en: Turk
fi: turkkilaisten

en: Turn
    Done
fi: Vuoro
    Valmis

en: Turn Done
fi: Vuoro valmis

en: Turn-blocking game play mode
fi: Kierroksen vaihtumisen esto

en: Turn-blocking game play: waiting on %s to finish turn...
fi: %s ei ole valmis vuoronsa kanssa, peli odottaa...

en: Turns
fi: Vuoroa

en: Turns per auto-save
fi: Vuoroja automaattista tallennusta kohden

en: Type
fi: Yksikön tyyppi

en: U
fi: Y

en: U Total
fi: Yhteensä

en: Ukrainian
fi: ukrainalaisten

en: Undefined argument.  Usage: set <option> <value>.
fi: Argumenttia ei ole määritelty. Käyttö: set <asetus> <arvo>.

en: Undefined argument.  Usage: team <player> [team].
fi: Argumenttia ei ole määritelty. Käyttö: team <pelaaja> [joukkue].

en: Under Democracy, citizens govern directly by voting on issues. Democracy offers the highest possible level of trade, but also offers the most potential for unhappiness.  There is no corruption during Democracy, but citizens become very upset during wars.
    
    Settlers consume 2 food per turn under Democracy.  Squares with at least 1 trade resource get a trade bonus of 1 under Democracy.
    
    Democratic cities which are celebrating grow at a rate of 1 citizen per turn; see Happiness for details.
    
    There are no taxation limits under Democracy; you can set science, tax or luxuries to 100%.
    
    Under Democracy, military units require 1 production shield each for upkeep.  In addition the following units generate unhappiness:
    
    - Units with an attack strength greater than 0 which are not inside a city, or inside a fortress within 3 squares of a friendly city, generate 2 unhappy citizens.
    
    - Air units with an attack strength greater than 0 which are inside a city generate only 1 unhappy citizen.  Fighters generate no unhappiness.
    
    If a city remains in disorder more than 2 turns under Democratic rule, the citizens will spontaneously revolt and plunge your civilization into Anarchy.
    
    Because (happy) citizens of Democracy believe strongly in the government, their loyalty is unswerving.  Military units of Democratic civilizations cannot be bribed, and Democratic cities cannot be incited to revolt by enemy Diplomats and Spies.
fi: Demokratiassa kansalaiset päättävät asioista suoraan äänestämällä. Kaupankäynti on kaikkein tehokkainta, mutta väestö tulee myös helposti tyytymättömäksi. Lahjontaa ei esiinny, mutta kansa järkyttyy suuresti sotatilasta.
    
    Uudisraivaajat kuluttavat 2 yksikköä ruokaa pelikierrosta kohti. Kauppaa käyvät ruudut saavat yhden yksikön suuruisen bonuksen.
    
    Juhlivat kaupungit kasvavat yhden asukkaan pelivuorovauhtia; katso lisätietoja kohdasta onnellisuus.
    
    Tulonjako tieteen, hallintokulujen ja luksuksen välillä voidaan tehdä vapaasti.
    
    Sotilasyksiköt kuluttavat ylläpitoonsa yhden tuotantopanosyksikön verran. Lisäksi seuraavat yksiköt aiheuttavat tyytymättömyyttä:
    
    - Yksiköt joiden hyökkäysvoima on suurempi kuin 0 jos ne eivät ole kaupungissa tai linnakkeessa kolmen ruudun säteellä ystävällisestä kaupungista, aiheuttavat 2 tyytymätöntä asukasta.
    
    - Kaupungeissa olevat ilma-alukset aiheuttavat vain yhden tyytymättömän asukkaan. Hävittäjät eivät aiheuta tyytymättömyyttä.
    
    Jos kaupungissa on levottomuuksia kauemmin kuin 2 pelivuoroa, kansalaiset kapinoivat ja ajavat koko kansakuntasi anarkiaan.
    
    Koska tyytyväiset kansalaiset uskovat lujasti tasavaltaan, ovat he lojaalisia hallitukselle. Sotilasyksiköitä ei voi lahjoa, eikä kaupungeita voida yllyttää kapinoimaan.

en: Under Democracy, citizens govern directly by voting on issues. Democracy offers the highest possible level of trade, but also offers the most potential for unhappiness.  There is no corruption during Democracy, but citizens become very upset during wars.
    
    Settlers consume 2 food per turn under Democracy.  Squares with at least 1 trade resource get a trade bonus of 1 under Democracy.
    
    Democratic cities which are celebrating grow at a rate of 1 citizen per turn; see Happiness for details.
    
    Under Democracy, military units require 1 production shield each for upkeep.  In addition the following units generate unhappiness:
    
    - Units with an attack strength greater than 0 which are not inside a city, or inside a fortress within 3 squares of a friendly city, generate 2 unhappy citizens.
    
    - Air units with an attack strength greater than 0 which are inside a city generate only 1 unhappy citizen.
    
    If a city remains in disorder more than 2 turns under Democratic rule, the citizens will spontaneously revolt and plunge your civilization into Anarchy.
    
    Because (happy) citizens of Democracy believe strongly in the government, their loyalty is unswerving.  Military units of Democratic civilizations cannot be bribed, and Democratic cities cannot be incited to revolt by enemy Diplomats and Spies.
fi: Demokratiassa kansalaiset hallitsevat suoraan äänestämällä asioista. Demokratiassa kaupan mahdollisuudet ovat kaikkein parhaat, mutta kansalaiset ovat myös erittäin herkästi tyytymättömiä. Lahjonta on täysin tuntematonta, mutta kansalaiset järkyttyvät syvästi sodasta.
    
    Uudisraivaajat kuluttavat kaksi yksikköä ruokaa pelivuoroa kohti. Ruudut, jotka jo ennestään tuottavat vähintään yhden yksikön kauppaa, saavat yhden ylimääräisen kauppayksikön.
    
    Demokraattiset kaupungit kasvavat juhliessaan yhdellä kansalaisella joka pelivuoro; katso ohjeen kohtaa onnellisuus.
    
    Sotilasyksiköt kuluttavat ylläpitoon yhden raaka-aineyksikön. Lisäksi seuraavat yksiköt aiheuttavat tyytymättömyyttä:
    
    - Yksiköt, joiden hyökkäyskyky on suurempi kuin 0 eivätkä ole kaupungissa tai linnakkeessa kolmen ruudun säteellä ystävällismielisestä kaupungista, aiheuttavat kaksi tyytymätöntä kansalaista.
    
    - Ilma-alukset, joiden hyökkäyskyky on suurempi kuin 0, aiheuttavat kaupungissa ollessaan vain yhden tyytymättömän asukkaan.
    
    Jos kaupunki on sekasortoisessa tilassa kauemmin kuin kaksi pelivuoroa, syntyy vallankumous ja sivilisaatiosi syöksyy anarkiaan.
    
    Koska (onnelliset) demokratian kansalaiset luottavat loputtomasti hallitukseen, heidän uskollisuutensa on vankka. Demokraattisen sivilisaation sotilasyksiköitä ei voi lahjoa, eikä vihollisen diplomaatit ja vakoojat voi yllyttää kaupunkeja kapinaan.

en: Under Despotism, you are the absolute ruler of your people.  Your control over your citizens is maintained largely by martial law.
    
    Despotism suffers the highest level of corruption of all forms of government.
    
    Settlers consume 1 food per turn under Despotism.  Squares which would normally yield more than 2 units of food, shields or trade suffer a 1-unit penalty (e.g., an irrigated grassland square which would normally yield 3 food only yields 2 food while you are under Despotic rule).  (This penalty is removed if the city is celebrating; see Happiness.)
    
    The maximum rate you can set for science, tax or luxuries is 60%.
    
    Under Despotism, each of your cities can support a number of military units equal to its size without paying shields for upkeep.  (Additional units require 1 production shield each.)
    
    You may impose martial law under Despotism: each military unit inside a city will keep one unhappy citizen content.  (Or at least, unhappy citizens will act content, and will not cause disorder.)
fi: Yksinvaltias on kansansa ehdoton hallitsija. Valtaa pidetään yllä pääasiassa vahvemman oikeudella.
    
    Lahjonta on yleisempää kuin missään muussa hallitusmuodossa.
    
    Uudisraivaajat kuluttavat yhden yksikön ruokaa pelivuorossa. Ruutujen, jotka normaalisti tuottaisivat enemmän kuin kolme yksikköä ruokaa, tuotantopanoksia tai kauppaa, tuotanto vähenee yhdellä yksiköllä. Juhlivan kaupungin ruudut eivät kärsi tästä rangaistuksesta.
    
    Tieteen, luksuksen tai hallintokulujen osuus tuloista ei voi ylittää 60 prosenttia.
    
    Yksinvaltiaan on hallittava kovalla kädellä: jokainen sotilasyksikkö kaupungissa pystyy rauhoittamaan yhden tyytymättömän asukkaan niin, ettei tämä aiheuta epäjärjestystä.

en: Under Despotism, you are the absolute ruler of your people.  Your control over your citizens is maintained largely by martial law.
    
    Despotism suffers the highest level of corruption of all forms of government.
    
    Settlers consume 1 food per turn under Despotism.  Squares which would normally yield more than 2 units of food, shields or trade suffer a 1-unit penalty (e.g., an irrigated grassland square which would normally yield 3 food only yields 2 food while you are under Despotic rule).  (This penalty is removed if the city is celebrating; see Happiness.)
    
    Under Despotism, each of your cities can support a number of military units equal to its size without paying shields for upkeep.  (Additional units require 1 production shield each.)
    
    You may impose martial law under Despotism: each military unit inside a city will keep one unhappy citizen content.  (Or at least, unhappy citizens will act content, and will not cause disorder.)
fi: Yksinvaltias on kansansa ehdoton johtaja. Valtaa pidetään yllä pääasiassa vahvemman oikeudella.
    
    Yksinvaltainen hallitusmuoto kärsii kaikkein pahimmin korruptiosta.
    
    Uudisraivaajat kuluttavat yhden yksikön ruokaa pelivuoroa kohti. Ruudut, jotka normaalisti tuottaisivat enemmän kuin kaksi yksikköä ruokaa, raaka-aineita tai kauppaa, tuottavat yhden yksikön normaalia vähemmän. Juhliva kaupunki ei kuitenkaan kärsi tästä rajoituksesta, katso ohjeen kohtaa onnellisuus.
    
    Kaikki kaupunkisi voivat ylläpitää kokoaan vastaavan määrän sotilasyksiköitä ilman kustannuksia; lisäyksiköt kuluttavat yhden raaka-aineyksikön verran pelivuoroa kohti.
    
    Vahvemman laki toimii tehokkaasti: Jokainen kaupungissa oleva sotilasyksikkö pystyy rauhoittelemaan yhden tyytymättömän asukkaan.

en: Under Monarchy, a king or queen serves as a hereditary figurehead for your government.
    
    Monarchy suffers the same small amount of corruption that the Republic does.
    
    Settlers consume 1 food per turn under Monarchy.
    
    If a city governed by a Monarchy is celebrating, it will receive a bonus of 1 trade in each square which already produces at least 1 trade.  See Happiness for details.
    
    The maximum rate you can set for science, tax or luxuries is 70%.
    
    Under Monarchy, your cities can support up to 3 military units without paying shields for upkeep.  (Additional units require 1 production shield each.)
    
    You may impose limited martial law under Monarchy: each military unit in a city, up to a maximum of 3, will keep one unhappy citizen content.
fi: Kuningas tai kuningatar on hallituksensa kunnioitettu keulakuva.
    
    Monarkiassa korruptio on yhtä vähäistä kuin tasavallassa.
    
    Uudisraivaajat kuluttavat yhden yksikön ruokaa pelivuorossa.
    
    Jos joku kuningaskunnan kaupungeista juhlii, se saa yhden yksikön verran ylimääräistä kauppaa jokaiselta ruudulta, jolla on ennestään kaupankäyntiä.
    
    Tieteen, luksuksen ja hallintokulujen maksimiosuus on 70%.
    
    Kaupungit voivat ylläpitää enintään kolmea sotilasyksikköä ilman kuluja (lisäyksiköt kuluttavat tuotantopanoksia yhden yksikön kukin).
    
    Vahvemman valtaa on monarkiassa rajoitettu: kolme sotilasyksikköä kussakin kaupungissa voi pitää yhden asukkaan kukin rauhallisena.

en: Under Monarchy, a king or queen serves as a hereditary figurehead for your government.
    
    Monarchy suffers the same small amount of corruption that the Republic does.
    
    Settlers consume 1 food per turn under Monarchy.
    
    If a city governed by a Monarchy is celebrating, it will receive a bonus of 1 trade in each square which already produces at least 1 trade.  See Happiness for details.
    
    Under Monarchy, your cities can support up to 3 military units without paying shields for upkeep.  (Additional units require 1 production shield each.)
    
    You may impose martial law under Monarchy: each military unit in a city will keep one unhappy citizen content.
fi: Kuningas tai kuningatar on hallituksensa kunnioitettu keulakuva.
    
    Kuningaskunnassa lahjonta on yhtä harvinaista kuin tasavallassakin.
    
    Uudisraivaajat kuluttavat yhden yksikön ruokaa pelivuoroa kohti.
    
    Jos joku kuningaskunnan kaupunki juhlii, se saa yhden ylimääräisen yksikön kauppaa jokaiselta ruudulta, joka ennestään tuottaa vähintään yhden yksikön kauppaa. Katso ohjeen kohtaa onnellisuus.
    
    Kaupunkisi voivat ylläpitää kolmea sotilasyksikköä ilman ylläpitokustannuksia; lisäyksiköt kuluttavat kukin yhden raaka-aineyksikön pelivuorossa.
    
    Monarkki voi käyttää vahvemman lakia edukseen: kukin kaupungissa oleva sotilasyksikkö pitää yhden tyytymättömän asukkaan rauhallisena.

en: Under a Republican government, citizens hold an election to select a representative who will govern them; since elected leaders must remain popular to remain in control, citizens are given a greater degree of freedom.  Citizens under the Republic become unhappy easily, but the self-sufficiency of your citizens allows high levels of trade.
    
    Cities under the Republic suffer a small amount of corruption.
    
    Settlers consume 2 food per turn under the Republic.  Squares with at least 1 trade resource get a trade bonus of 1 under the Republic.
    
    Republican cities which are celebrating grow at a rate of 1 citizen per turn; see Happiness for details.
    
    The maximum rate you can set for science, tax or luxuries is 80%.
    
    Under the Republic, military units require 1 production shield each for upkeep.  In addition the following units are considered aggressive units:
    
    - units with an attack strength greater than 0 which are not inside a city or inside a fortress within 3 squares of a friendly city
    
    - air units (including missiles and helicopters, but not fighters) with an attack strength greater than 0, regardless of their location
    
    The citizens of a city will tolerate 1 aggressive unit; subsequent units will generate 1 unhappy citizen each.
fi: Tasavallassa johtaja valitaan vaaleilla. Säilyttääkseen suosionsa hänen on annettava kansalaisilleen enemmän vapauksia. Tasavallan asukkaat tulevat helposti onnettomiksi, mutta itsenäisyys tuo myös paljon kauppatuloja.
    
    Tasavallan kaupungeissa esiintyy vain vähän lahjontaa.
    
    Uudisraivaajat kuluttavat kaksi yksikköä ruokaa pelivuoroa kohti. Kauppaa käyvät ruudut saavat yhden yksikön suuruisen bonuksen.
    
    Juhliva tasavallan kaupunki kasvaa yhden asukkaan vuorovauhtia; katso lisätietoja kohdasta onnellisuus.
    
    Tieteen, hallintokulujen ja luksuksen maksimiosuus tuloista on 80%.
    
    Tasavallassa sotilasyksiköt kuluttavat yhden yksikön verran tuotantopanoksia. Lisäksi seuraavat yksiköt katsotaan agressiivisiksi:
    
    - yksiköt joiden hyökkäysvoima on suurempi kuin 0 ja jotka eivät ole kaupungissa tai linnoituksessa kolmen ruudun säteellä ystävällismielisestä kaupungista
    
    - ilma-alukset (ohjukset ja helikopterit mukaanluettuna, poislukien hävittäjät), joiden hyökkäysvoima on suurempi kuin 0, riippumatta sijainnistaan
    
    Kaupungin asukkaat suvaitsevat yhden aggressiivisen sotilasyksikön; muut yksiköt aiheuttavat yhden asukkaan muuttumisen tyytymättömäksi kukin.

en: Under a Republican government, citizens hold an election to select a representative who will govern them; since elected leaders must remain popular to remain in control, citizens are given a greater degree of freedom.  Citizens under the Republic become unhappy easily, but the self-sufficiency of your citizens allows high levels of trade.
    
    Cities under the Republic suffer a small amount of corruption.
    
    Settlers consume 2 food per turn under the Republic.  Squares with at least 1 trade resource get a trade bonus of 1 under the Republic.
    
    Republican cities which are celebrating grow at a rate of 1 citizen per turn; see Happiness for details.
    
    Under the Republic, military units require 1 production shield each for upkeep.  In addition the following units are considered aggressive units:
    
    - units with an attack strength greater than 0 which are not inside a city or inside a fortress within 3 squares of a friendly city
    
    - air units (including missiles and helicopters) with an attack strength greater than 0, regardless of their location
    
    The citizens of a city will tolerate 1 aggressive unit; subsequent units will generate 1 unhappy citizen each.
fi: Tasavallassa kansalaiset valitsevat keskuudestaan edustajat johtamaan maata. Koska vaaleilla valittujen johtajien on säilytettävä suosionsa pysyäkseen vallan syrjässä kiinni, kansalaisilla on enemmän vapauksia. He tulevat myös tyytymättömiksi helpommin, mutta yksilönvapaus ja yritteliäisyys takaavat korkean kauppataseen.
    
    Lahjonta ei ole suuri ongelma tasavallassa.
    
    Uudisraivaajat kuluttavat kaksi yksikköä ruokaa pelivuoroa kohti. Ruudut, jotka jo ennestään tuottavat vähintään yhden yksikön kauppaa, saavat yhden ylimääräisen kauppayksikön.
    
    Tasavaltaiset kaupungit kasvavat juhliessaan yhdellä kansalaisella joka pelivuoro; katso ohjeen kohtaa onnellisuus.
    
    Tasavallan sotilasyksiköt kuluttavat yhden yksikön verran raaka-aineita kukin. Lisäksi seuraavat yksiköt tulkitaan aina aggressiivisiksi yksiköiksi:
    
    - yksiköt, joiden hyökkäyskyky on suurempi kuin 0 ja jotka eivät ole kaupungissa tai linnakkeessa kolmen ruudun säteellä ystävällismielisestä kaupungista
    
    - ilma-alukset (myös ohjukset ja helikopterit) joiden hyökkäyskyky on suurempi kuin 0, riippumatta sijainnistaan
    
    Kaupungin asukkaat suvaitsevat yhden aggressiivisen yksikön; seuraavat yksiköt aiheuttavat yhden onnettoman asukkaan kukin.

en: Under many forms of government, the presence of military units in a city can create contentment by imposing martial law.  Under a Republic or a Democracy, however, military units can cause unhappiness (see Government for details).  It is noted that, in this case, city improvements, such as those mentioned above, do not have any effect on citizens' unhappiness.  This form of unhappiness can be offset by building a Police Station, relevant wonders of the world (such as the Hanging Gardens, J.S. Bach's Cathedral, the Cure for Cancer, Shakespeare's Theatre, and, of course, the Women's Suffrage; note, however, that the Michelangelo's Chapel will not have an effect in this case, since it counts as a Cathedral in every city or double effects of Cathedrals, depending on ruleset), or converting part of your trade into luxuries.
fi: Monissa hallitusmuodoissa läsnäolevat sotilasyksiköt luovat tyytyväisyyttä (vahvemman valta). Tasavaltaisessa ja demokraattisessa hallinnossa sotilasyksiköt voivat kuitenkin aiheuttaa tyytymättömyyttä (katso hallitusmuotojen ohjeita). On huomattava, että tässä tapauksessa esim. edellä mainitut rakennushankkeet eivät vaikuta asukkaiden tyytymättömyyteen. Tämänkaltaista tyytymättömyyttä voidaan torjua rakentamalla poliisiasema, vastaavia ihmeitä (esimerkiksi riippuvat puutarhat, J.S. Bachin katedraali, Syövän parannus, Shakespearen teatteri, ja tietysti naisten oikeudet; huomaa, että tässä tilanteessa Sikstuksen kappeli ei vaikuta asukkaisiin, koska se lasketaan tuomiokirkoksi joka kaupungissa (tai tuplaavan tuomiokirkkojen vaikutuksen, riippuen palvelimen asetuksista), tai muuttamalla kauppaa luksukseksi.

en: Undo
fi: Peru

en: Unexpected match_result %d (%s) for '%s'.
fi: Odottamaton match_result (osumatulos) %d (%s) haulle '%s'.

en: Unit %s
fi: Yksikkö %s

en: Unit Commands
fi: Yksikön komennot

en: Unit List
fi: Yksikköluettelo

en: Unit Type
fi: Yksikön tyyppi

en: Unit Type            Upgrade  In-Prog   Active   Shield     Food
fi: Yksikkö             Ajanmukaista tuotannossa aktiivina kustannukset elintarvikkeet

en: Unit selection
fi: Valitse yksikkö

en: Unit: %s(%s%s)
fi: Yksikkö: %s(%s%s)

en: Unit: Attack Failed
fi: Yksikkö: Hyökkäys epäonnistui

en: Unit: Attack Succeeded
fi: Yksikkö: Hyökkäys onnistui

en: Unit: Bought
fi: Yksikkö: Ostettu

en: Unit: Built
fi: Yksikkö: Valmistunut

en: Unit: Defender Destroyed
fi: Yksikkö: Puolustaja tuhottu

en: Unit: Defender Survived
fi: Yksikkö: Puolustaja selviytyi

en: Unit: Production Upgraded
fi: Yksikkö: Tuotanto ajanmukaistettu

en: Unit: Relocated
fi: Yksikkö: Siirretty

en: United Nations
fi: Yhdistyneet Kansakunnat

en: Units
fi: Yksiköt

en: Units Present
fi: Läsnäolevat yksiköt

en: Units can be used for three purposes: attack, defense, and reconnaissance.  How useful a particular unit is for each of these roles depends on the unit's strength in attack and defense, and its ability to move.
fi: Yksiköillä on kolme käyttötarkoitusta: hyökkäys, puolustus ja tiedustelu. Eri yksiköt sopivat eri tavalla näihin tarkoituksiin riippuen niiden puolustus- ja hyökkäyskyvystä sekä liikkumiskyvystä.

en: Units page
fi: Yksikkösivu

en: Units present
fi: Läsnäolevat yksiköt

en: Units present:
fi: Läsnäolevat yksiköt:

en: Units regain two extra hitpoints per turn.
fi: Yksiköidesi palautumisnopeus kiihtyy kahdella pisteellä pelivuoroa kohti.

en: Units which have been damaged in combat will regain hit points each turn in which they are not moved.  Normally, a unit which has not moved will regain one hit point per turn.  A land unit in a city with Barracks, or a sea unit in a city with a Port Facility, or an air unit in a city with an Airport, will regain all lost hit points if a full turn is spent (without moving) in the city. Otherwise, a unit which spends a turn in a city regains one third of its base hit points.  A unit which spends a turn on a fortress regains an extra one quarter of its base hitpoints.  Units which are fortified regain an extra hit point.  If a player has the United Nations wonder, that player's units regain an extra two hit points per turn, even for units which have moved.  In addition to all other effects, Helicopters lose two hit points (or gain two hit points less than they otherwise would) each turn that they do not end in a city.  Damaged units in Sentry mode will wake up when they have regained all of their hit points.
fi: Taistelussa vahingoittuneet yksiköt saavat voimapisteitään takaisin jokaisella vuorolla, jotka ne ovat liikkumatta. Tavallisesti yksikkö, joka ei liiku, saa takaisin yhden voimapisteen joka kierroksella. Maavoimien yksikkö kaupungissa, jossa on kasarmi, tai merivoimien yksikkö kaupungissa, jossa on satamalaitos, tai ilma-alus kaupungissa, jossa on lentokenttä, saa takaisin kaikki voimapisteensä, jos se on liikkumatta kokonaisen vuoron. Muutoin yksikkö, joka on kaupungissa, liikkumatta, yhden vuoron, saa takaisin kolmanneksen voimapisteistään. Yksikkö, joka viettää vuoronsa linnakkeessa, saa takaisin neljänneksen voimapisteistään. Linnoittautuneet yksiköt saavat takaisin yhden ylimääräisen voimapisteen. Jos pelaajalla on Yhdistyneet Kansakunnat -ihme, hänen yksikkönsä saavat takaisin kaksi ylimääräistä voimapistettä, vaikka ne liikkuisivatkin. Kaiken kukkuraksi helikopterit menettävät kaksi ylimääräistä voimapistettä jokaisella pelikierroksella, joka ei niiden osalta pääty kaupunkiin. Vahingoittuneena leiriytyneet yksiköt aktivoituvat kun ne ovat saaneet kaikki voimapisteensä takaisin.

en: Units:
fi: Yksiköt:

en: University
fi: Yliopisto

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Unknown command.  Try '%shelp'.
fi: Tuntematon käsky. Ks. '%shelp'.

en: Unknown option '%s'.
fi: Tuntematon asetusparametri '%s'.

en: Unknown option name.
fi: Tuntematon asetusparametri.

en: Unload
fi: Pura lasti

en: Unrecognized option: "%s"
fi: Tunnistamaton asetus: "%s"

en: Up
fi: Ylös

en: Update
fi: Päivitä

en: Upgrade
fi: Ajanmukaista

en: Upgrade %s to %s for %d gold?
    Treasury contains %d gold.
fi: Ajanmukaista %s yksiköksi %s hintaan %d ?
    Valtion kassassa on %d.

en: Upgrade Obsolete Units
fi: Ajanmukaista vanhentuneet yksiköt

en: Upgrade Unit!
fi: Ajanmukaista!

en: Upgrade as many %s to %s as possible for %d gold each?
    Treasury contains %d gold.
fi: Ajanmukaista mahdollisimman monta %s -yksikköä %s -yksiköiksi hintaan %d ?
    Valtion kassassa on %d .

en: Upgrade unit
fi: Ajanmukaista yksikkö

en: Upgrades one obsolete unit per game turn.
fi: Nykyaikaistaa yhden vanhentuneen yksikön joka pelivuorolla.

en: Upgrading %s to %s costs %d gold.
    Treasury contains %d gold.
fi: Ajanmukaistaminen %s -> %s maksaa %d.
    Valtion kassassa on %d.

en: Upkeep
fi: Ylläpitokustannus:

en: Upkeep (Total: %d)
fi: Ylläpitokulut (kaikkiaan %d)

en: Upkeep:
fi: Ylläpito:

en: Usage: %s [option ...]
    Valid options are:
fi: Käyttö: %s [valinta ...]
    Sallitut valinnat:

en: Usage: load <filename>
fi: Käyttö: load <tiedosto>

en: Usage: timeoutincrease <turn> <turnadd> <value> <valuemult>.
fi: Käyttö: timeoutincrease <vuoro> <vuorolisä> <arvo> <arvokerroin>.

en: Use Alt/Meta for accelerators (GTK+ only)
fi: Käytä Alt/Meta-näppäimiä kiihdyttimille (vain GTK+)

en: Use a non-privileged account instead.
fi: Käytä mieluummin tavallista käyttäjätiliä.

en: Useless
fi: kelvottomat

en: Using fallback resources - which is OK
fi: Käytetään vanhoja resursseja - mikä on ihan okei

en: Value must be an integer.
fi: Arvon pitää olla kokonaisluku.

en: Value out of range (minimum: %d, maximum: %d).
fi: Virhe: Arvon tulee olla välillä %d - %d.

en: Value out of range (minimum: 0, maximum: 1).
fi: Arvon tulee olla välillä 0 - 1.

en: Value: "%s", Default: "%s"
fi: Arvo: "%s", oletus: "%s"

en: Value: %d, Minimum: %d, Default: %d, Maximum: %d
fi: Arvo: %d, alaraja: %d, oletus: %d, yläraja: %d

en: Value: %d, Minimum: 0, Default: %d, Maximum: 1
fi: Arvo: %d, alaraja: 0, oletus: %d, yläraja: 1

en: Variant:
fi: Vaihtoehto:

en: Version
fi: Versio

en: Vietnamese
fi: vietnamilaisten

en: View
fi: Näytä

en: Viking
fi: viikinkien

en: Vision
fi: Näkymä

en: Vision:
fi: Näkökyky:

en: Wait
fi: Odota

en: Waiting
fi: Odottaa

en: Wake up
fi: Herätä

en: Wake up o_thers
fi: Herätä toiset

en: Wake up others
fi: Herätä muut

en: Warlord
fi: Sotapäällikkö

en: Warning: '%s' interpreted as '%s', but it is ambiguous.  Try '%shelp'.
fi: Varoitus: Kirjoitit '%s', tulkitsin sinun tarkoittaneen '%s', mutta muitakin vaihtoehtoja olisi. Ks. '%shelp'.

en: Warning: Different rulesetdirs ('%s' and '%s') are no longer supported. Using '%s'.
fi: Varoitus: Eri säännöstöhakemistoja ('%s' ja '%s') ei enää tueta. Käytetään hakemistoa '%s'.

en: Warning: the %s option is obsolete.  Use -m to enable the metaserver.
fi: Varoitus: %s ei enää ole käytössä. Valitse -m käyttääksesi välipalvelinta.

en: Warrior Code
fi: Sotaoppi

en: Warriors
fi: Soturit

en: Welcome - this is the introductory help text for the Freeciv server.
    
    Two important server concepts are Commands and Options.
    Commands, such as 'help', are used to interact with the server.
    Some commands take one or more arguments, separated by spaces.
    In many cases commands and command arguments may be abbreviated.
    Options are settings which control the server as it is running.
    
    To find out how to get more information about commands and options,
    use 'help help'.
    
    For the impatient, the main commands to get going are:
      show   -  to see current options
      set    -  to set options
      start  -  to start the game once players have connected
      save   -  to save the current game
      quit   -  to exit
fi: Tervetuloa - tässä hieman neuvoja Freeciv-palvelimen kanssa alkuun pääsemiseksi.
    
    Kaksi tärkeää käsitettä ovat 'komennot' ja 'asetukset'.
    Komentoja, kuten 'help', käytetään palvelimen kanssa vuorovaikuttamiseen.
    Joidenkin komentojen kanssa käytetään yhtä tai useampaa parametriä, jotka
    erotetaan toisistaan välilyönnillä. Monissa tapauksissa komennot tai niiden 
    parametrit voidaan lyhentää.
    Asetuksilla määrätään palvelimen toimintaa sen ollessa käynnissä.
    
    Komennolla 'help help' saat apua lisätiedon löytämiseen.
    
    Kärsimättömille listaamme tässä pääkomennot alkuun pääsemiseksi: <
      show   -  näytä tämänhetkiset asetukset
      set    -  muuta asetuksia
      start  -  aloita peli, kun pelaajat ovat liittyneet
      save   -  tallenna tämänhetkinen peli
      quit   -  poistu ohjelmasta

en: Welcome to the %s Server at port %d.
fi: Tervetuloa %s-palvelimelle portissa %d.

en: Welcome to the %s Server running at %s port %d.
fi: Tervetuloa %s -palvelimelle, osoitteessa %s:%d.

en: Welsh
fi: waleslaisten

en: Whales
fi: valaita

en: What Nation Will You Be?
fi: Mitä kansakuntaa haluat johtaa?

en: What To Pillage
fi: Mitä turmellaan

en: What connections are allowed
fi: Mitä yhteyksiä sallitaan

en: What do you wish to to?
fi: Mitä haluat tehdä?

en: What is in the Demographics report
fi: Mitä väestökatsaus sisältää

en: What nation will you be?
fi: Mitä kansakuntaa haluat johtaa?

en: What should the new name be?
fi: Mikä annetaan uudeksi nimeksi?

en: What should we call our new city?
fi: Mikä annetaan uudelle kaupungille nimeksi?

en: What should we name the preset?
fi: Minkä niminen tämän mallin tulisi olla?

en: What should we rename the city to?
fi: Mikä annetaan kaupungin uudeksi nimeksi?

en: Wheat
fi: vehnää

en: When a player conquers a city, each City Improvement has this percentage chance to be destroyed.
fi: Kun pelaaja valloittaa kaupunkin, jokaisella Kaupungin parannuksella on näin monen prosentin todennäköisyys tuhoutua.

en: When a player founds a new city, it is checked if there is no other city in citymindist distance. For example, if citymindist is 3, there have to be at least two empty fields between two cities every direction. If it is set to 0 (default), it is overwritten by the current ruleset when the game starts.
fi: Kun pelaaja perustaa uuden kaupungin, peli tarkastaa ettei tätä lähempänä ole muita kaupunkeja. Esim. jos tämä 'citymindist'-arvo on 3, vähintään 2 tyhjää ruutua pitää olla jokaisen kaupunkiparin välissä joka suunnassa. Jos arvo on 0 (oletus), se määräytyy pelin alkaessa senhetkisen säännöstökokoelman mukaiseksi.

en: When barbarian leader is killed on a tile without any defending units, the 100 gold ransom is paid, but only to land units and helicopters.
fi: Kun barbaarijohtaja siepataan ruudulta, jolla ei ole lainkaan puolustavia yksiköitä, maksetaan hänestä 100 yksikön lunnaat kultana, mutta vain maavoimien yksiköille ja helikoptereille.

en: When barbarian leader is killed on a tile without any defending units, the 100 gold ransom is paid, but only to land units.
fi: Kun barbaarijohtaja siepataan ruudulta, jolla ei ole puolustavia yksiköitä, maksetaan hänestä sadan yksikön lunnaat, mutta vain maavoimien yksiköille.

en: When built, every civilization's attitude toward you is improved by 25%.
fi: Kaikki kansakunnat kunnioittavat sinua 25% enemmän, kun rakennat tämän.

en: When one unit attacks another unit, either the attacker will be destroyed, or the defender will be destroyed -- never both (unless the attacker was a missile).  The outcome depends on several factors, including chance.
fi: Kun yksikkö hyökkää toisen yksikön kimppuun, vain toinen niistä tuhoutuu (paitsi jos hyökkääjä on ohjus, jolloin molemmat tuhoutuvat). Lopputulos riippuu useista eri tekijöistä, myös sattumasta.

en: When the game has started, everyone can connect as any player who isn't already connected, including AI players.  Merely connecting to an AI player doesn't make it human controlled; this is an independent server setting.  If you lose connection early in the game and reconnect, use the name you chose for your ruler, not your original nickname!  If the server is reporting on the metaserver, the player names can be found there.
fi: Kun peli on aloitettu, kuka tahansa voi yhdistyä millä nimellä tahansa, jos kyseinen pelaaja ei ole jo yhdistetty (Tämä koskee myös AI-pelaajia). Yhdistäminen AI-pelaajana ei yleensä tee siitä käsinohjattua; kyseessä on itsenäinen palvelimen asetus. Jos yhteytesi katkeaa pelin aikaisessa vaiheessa, käytä uudelleenkirjautuessasi valitsemaasi hallitsijan nimeä, älä omaa lempinimeäsi! Jos palvelin raportoi välipalvelimelle, pelaajien nimet löytyvät sieltä.

en: When the number of cities a player owns is greater than cityfactor, one extra citizen is unhappy before other adjustments; see also unhappysize.  This assumes a Democracy; for other governments the effect occurs at smaller numbers of cities.
fi: Kun pelaajan omistamien kaupunkien lukumäärä kohoaa tätä suuremmaksi, yksi asukas enemmän on tyytymätön (ennen muita muunnoksia), ks. myös kaupungin koon merkitys. Tämä olettaa hallitusmuodon olevan Demokratia, muissa jo pienempi kaupunkien lukumäärä aiheuttaa saman.

en: When you have started building your spaceship, you can see it with the "Spaceship" command in the Report menu.  To see spaceships of other players, select the player in the Players dialog and click "Spaceship".
fi: Aloitettuasi avaruusaluksen rakentamisen, voit nähdä sen komennolla "Avaruusalus" valikossa Raportit. Nähdäksesi toisten pelaajien avaruusalukset, valitse pelaaja valikosta Peli/Pelaajat ja klikkaa kohtaa "Avaruusalus".

en: Where to Display Messages
fi: Missä viestit näytetään?

en: Where to Display Messages
    Out = Output window, Mes = Messages window,
    Pop = Popup individual window
fi: Miten viestit näytetään
    Tek = Tekstiruudussa, Vie = Viesti-ikkunassa,
    Eri = Erillisessä ikkunassa

en: Where to Display Messages
    Out = Output window, Mes = Messages window, Pop = Popup individual window
fi: Miten viestit näytetään
    Tek = Tekstiruudussa, Vie = Viesti-ikkunassa, Eri = Erillisessä ikkunassa

en: Where to display messages?
    <b>Out</b>put window ; <b>Mes</b>sages window ; <b>Pop</b>up individual window
fi: Missä viestit näytetään?
    <b>Tek</b>sti-ikkunassa; <b>Vie</b>sti-ikkunassa; <b>Eri<b>llisessä ikkunassa

en: Whether AI-status toggles with connection
fi: Muuttuuko AI-tila yhteyden mukaan

en: Whether angry citizens are enabled
fi: Sallitaanko vihaiset kansalaiset

en: Whether the poles are separate continents
fi: Ovatko navat erillisiä mantereita

en: Whether to allow space race
fi: Sallitaanko avaruuden kilpajuoksu

en: Whether to enable fog of war
fi: Rajoita näkyvyyttä ("fog of war")

en: Whether to log player statistics
fi: Pidetäänkö pelaajatilastoista kirjaa

en: Whether to use natural city names
fi: Käytetäänkö luonnollisia kaupunkien nimiä

en: Whichever unit survives the fight has a chance of becoming a veteran, if it was not a veteran already.  If the winner's civilization has the Sun Tzu's War Academy (and if it isn't obsolete), the unit will always become a veteran.  Otherwise, the chance of becoming a veteran is 50%.
fi: Taistelusta selvinneestä yksiköstä saattaa tulla konkari, jos se ei jo ollut sellainen. Jos voittajan sivilisaatiolla on Sun Tzun sotilasakatemia (eikä se ole vanhentunut), yksiköstä tulee aina konkari. Muussa tapauksessa, todennäköisyys tulla konkariksi on 50%.

en: While every game is different, there's a basic strategy which most players follow, especially at the start of the game.
fi: Vaikka jokainen peli on erilainen, useimmat pelaajat noudattavat tiettyä perusstrategiaa etenkin pelin alussa.

en: Will continue with disabled sounds.
fi: Jatkan ilman ääniä.

en: Wine
fi: viiniköynnöksiä

en: With a Barracks, each new land unit built in a city will automatically have Veteran status, which means that its attack and defence strengths are increased by 50%.  Also, damaged land units which stay in town for one full turn without moving are completely restored.
fi: Jokainen uusi maavoimien yksikkö, joka valmistuu kaupungissa, jossa on Kasarmi, on automaattisesti konkari, eli sen hyökkäys- ja puolustuskyky lisääntyy 50%.  Vahingoittuneet maavoimien yksiköt, jotka pysyvät kaupungissa kokonaisen vuoron liikkumatta, palautuvat täysin alkuperäiseen kuntoon.

en: With a Barracks, each new unit built in a city will automatically have Veteran status, which means that its attack and defence strengths are increased by 50%.  Also, damaged units which stay in town for one full turn without moving are completely restored.
fi: Jokainen uusi yksikkö, joka valmistuu kasarmein varustetussa kaupungissa, on valmiiksi konkari, joka tarkoittaa, että sen puolustus- ja hyökkäyskyky lisääntyy 50%. Vahingoittuneet yksiköt, jotka viipyvät kaupungissa kokonaisen pelivuoron liikkumatta, paranevat kokonaan.

en: With no arguments gives some introductory help.  With argument "commands" or "options" gives respectively a list of all commands or all options.  Otherwise the argument is taken as a command name or option name, and help is given for that command or option.  For options, the help information includes the current and default values for that option.  The argument may be abbreviated where unambiguous.
fi: Ilman argumentteja: ohjeita alkuun pääsemiseksi. Argumentilla 'commands' tai 'options': vastaavasti lista sallituista komennoista tai parametreistä. Muussa tapauksessa argumentti tulkitaan komennon tai parametrin nimeksi, ja kyseiseen aiheeseen liittyvä ohje näytetään. Parametrien ohjeet sisältävät parametrin tämänhetkisen ja oletusarvon. Argumentin saa lyhentää jos lyhenne on yksiselitteinen.

en: With no arguments, sets all AI players to skill 'experimental', and sets the default level for any new AI players to this.  With an argument, sets the skill level for that player only. THIS IS ONLY FOR TESTING OF NEW AI FEATURES! For ordinary servers, this option has no effect.
fi: Ilman argumentteja komento asettaa kaikki AI-pelaajat vaikeustasolle 'kokeellinen' ja asettaa tason uusien AI-pelaajien oletustasoksi. Muussa tapauksessa vain kyseisen pelaajan vaikeustasoa muutetaan. TÄMÄ ON VAIN UUSIEN AI-OMINAISUUUKSIEN TESTAAMISTA VARTEN! Tavallisilla palvelimilla tämä asetus ei tee mitään.

en: With no arguments, sets all AI players to skill level 'easy', and sets the default level for any new AI players to 'easy'.  With an argument, sets the skill level for that player only.
fi: Ilman argumentteja komento asettaa kaikki AI-pelaajat vaikeustasolle helppo ja asettaa tason uusien AI-pelaajien oletustasoksi. Muussa tapauksessa vain kyseisen pelaajan vaikeustasoa muutetaan.

en: With no arguments, sets all AI players to skill level 'hard', and sets the default level for any new AI players to 'hard'.  With an argument, sets the skill level for that player only.
fi: Ilman argumentteja komento asettaa kaikki AI-pelaajat vaikeustasolle vaikea ja muuttaa sen uusien AI-pelaajien oletustasoksi. Muussa tapauksessa vai kyseisen pelaajan vaikeustasoa muutetaan.

en: With no arguments, sets all AI players to skill level 'normal', and sets the default level for any new AI players to 'normal'.  With an argument, sets the skill level for that player only.
fi: Ilman argumentteja komento asettaa kaikki AI-pelaajat vaikeustasolle tavallinen ja muuttaa sen uusien AI-pelaajien oletustasoksi. Muussa tapauksessa vain kyseisen pelaajan vaikeustasoa muutetaan.

en: With no arguments, shows all server options (or available options, when used by clients).  With an argument, show only the named option, or options with that prefix.
fi: Ilman argumentteja, tämä näyttää kaikki palvelimen asetusparametrit (tai saatavilla olevat asetukset, jos se ajetaan client-ohjelmista käsin. Muussa tapauksessa show näyttää vain kyseisen asetuksen, tai asetukset jotka alkavat annetulla tavalla.

en: Withdraw vision
fi: Irtisano jaettu näkymä

en: Women's Suffrage
fi: Naisasialiike

en: Won_ders
fi: I_hmeet

en: Wonder
fi: Ihme

en: Wonder: Finished
fi: Ihme: Valmistunut

en: Wonder: Made Obsolete
fi: Ihme: Vanhentunut

en: Wonder: Started
fi: Ihme: Aloitettu

en: Wonder: Stopped
fi: Ihme: Luovuttu

en: Wonder: Will Finish Next Turn
fi: Ihme: Valmistuu seuraavalla vuorolla

en: Wonders
fi: Ihmeet

en: Wonders in City
fi: Kaupungin ihmeet

en: Wonders of the World
fi: Maailman ihmeet

en: Wonders:
fi: Ihmeet:

en: Work_lists
fi: Työ_listat

en: Workers
fi: Työläiset

en: Workers: Happy, Content, Unhappy, Angry
fi: Työläiset: Onnellisia, Rauhallisia, Tyytymättömiä, Vihaisia

en: Worklist
fi: Työlista

en: Worklist Editor
fi: Työlistan hallinta

en: Worklist for city
fi: Kaupungin työlista

en: Worklist page
fi: Työlistasivu

en: Worklists
fi: Työlistat

en: Worklists...
fi: Työlistat...

en: Works as a City Wall in all cities.
fi: Vaikuttaa kuin kaupunginmuuri kaikissa kaupungeissa.

en: Works as if you had a Hydro Plant in every city on the same continent where the wonder is built.  (This reduces pollution and increases the effects of Factories and Mfg. Plants.)
fi: Vaikuttaa kuin vesivoimalaitos kaikissa kaupungeissasi samalla mantereella, jolle ihme on rakennettu (Vähentää saastepäästöjä ja lisää tehtaiden ja teollisuuskompleksien tuotantoa).

en: Works as if you had a Hydro Plant in every city.  (This reduces pollution and increases the effects of Factories and Mfg. Plants.)
fi: Aivan kuin sinulla olisi vesivoimala joka kaupungissa (vähentää saastumista ja lisää tehtaiden ja teollisuuskompleksien tehoa).

en: World-Map
fi: Maailmankartta

en: World-map
fi: Maailmankartta

en: Worthless
fi: arvottomat

en: Write current settings as server commands to file.
fi: Tallenna tämänhetkiset palvelinkomentojen asetukset tiedostoon.

en: Writing
fi: Kirjoitus

en: Year the game ends
fi: Pelin päättymisvuosi

en: Year: %s
fi: Vuosi: %s

en: Yes
fi: Kyllä

en: You already had a city called %s. The city was renamed to %s.
fi: Sinulla on jo kaupunki nimeltään %s. Kaupungin uudeksi nimeksi tuli %s.

en: You already have command access level '%s' or better.
fi: Sinulla on jo käytettävissäsi vähintään tason '%s' komennot.

en: You are not allowed to set option '%s', so you may not allow it to be set, either.
fi: Et voi muuttaa asetusta '%s', joten et myöskään voi sallia sen muuttamista.

en: You are not allowed to set option '%s', so you may not prevent it from being set, either.
fi: Et voi muuttaa asetusta '%s', joten et myöskään estää sen muuttamista.

en: You are not allowed to set this option.
fi: Sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia tämän asetuksen muuttamiseen.

en: You are not allowed to use this command.
fi: Sinulla ei ole lupaa käyttää tätä komentoa.

en: You are not owner of %s, you can't accept treaty.
fi: %s ei ole sinun, et voi hyväksyä sopimusta.

en: You are running Freeciv without using iconv.  Unless
    you are using the latin1 character set, some characters
    may not be displayed properly.  You can download iconv
    at http://gnu.org/.
fi: Käytät Freeciviä ilman iconv:tä. Ellet käytä latin1-merkistöä,
    jotkin merkit eivät välttämättä näy oikein. Iconv:n voi 
    ladata osoitteesta http://gnu.org/.

en: You can build Nuclear units when you have the required advance, and the Manhattan Project wonder has been built by any player.
    
    On impact, the blast will destroy any unit in a 3x3-square area, including friendly units.  When striking a city, the city size is halved, and the surrounding squares are subject to nuclear fallout.
    
    TIP 1:  Nuking the ocean will not generate fallout, and is a most effective (but expensive!!) way of getting rid of enemy ships.
    
    TIP 2:  You may be involved in a situation where you've invaded an enemy country en masse, but the enemy cities are too strong. Before using a Nuclear unit, assemble a gang of Settlers and/or Engineers next to the city and have them ready to fix the fallout on the same turn it occurs!  This minimizes the chance of nuclear winter.  Eco-friendly nukes!
fi: Voit valmistaa ydinohjuksia, kun olet saavuttanut tarpeellisen teknologisen tason, ja joku pelaajista on rakentanut Manhattan-projekti -ihmeen.
    
    Räjähtäessään ydinlataus tuhoaa kaikki yksiköt 3x3 ruudun alueelta, myös ystävällismieliset yksiköt. Jos ydinohjus räjähtää kaupungissa, kaupunki pienenee puolella ja sitä ympäröivät ruudut kärsivät ydinlaskeumasta.
    
    VIHJE 1: Valtameren ydinpommittaminen ei aiheuta laskeumaa, ja se on kaikkein tehokkain (joskin myös kallein) tapa päästä eroon vihollisen laivoista.
    
    VIHJE 2: Saatat joutua tilanteeseen, jossa olet miehittänyt laajalti vihollisen maa-alueita, mutta kaupungit ovat liian vahvoja. Ennen ydinaseiskua järjestä kaupungin lähelle joukko uudisraivaajia ja/tai teknikkoja, jotka puhdistavat laskeuman samalla pelivuorolla kuin se syntyy! Tämä minimoi ydintalven syntymahdollisuuden, joten käytät ydinaseitasi ympäristöystävällisesti!

en: You can build Nuclear units when you have the required advance, and the Manhattan Project wonder has been built by any player.
    
    On impact, the blast will destroy any unit in a 3x3-square area, including friendly units.  When striking a city, the city size is halved, and the surrounding squares are subject to nuclear fallout.
    
    TIP 1:  Nuking the ocean will not generate fallout, and is a most effective (but expensive!!) way of getting rid of enemy ships.
    
    TIP 2:  You may be involved in a situation where you've invaded an enemy country en masse, but the enemy cities are too strong. Before using a Nuclear unit, assemble a gang of Settlers next to the city and have them ready to fix the fallout on the same turn it occurs!  This minimizes the chance of nuclear winter.  Eco-friendly nukes!
fi: Voit valmistaa ydinohjuksia, kun olet saavuttanut tarpeellisen teknologisen tason, ja joku pelaajista on rakentanut Manhattan-projekti -ihmeen.
    
    Räjähtäessään ydinlataus tuhoaa kaikki yksiköt 3x3 ruudun alueelta, myös ystävällismieliset yksiköt. Jos ydinohjus räjähtää kaupungissa, kaupunki pienenee puolella ja sitä ympäröivät ruudut kärsivät ydinlaskeumasta.
    
    VIHJE 1: Valtameren ydinpommittaminen ei aiheuta laskeumaa, ja se on kaikkein tehokkain (joskin myös kallein) tapa päästä eroon vihollisen laivoista.
    
    VIHJE 2: Saatat joutua tilanteeseen, jossa olet miehittänyt laajalti vihollisen maa-alueita, mutta kaupungit ovat liian vahvoja. Ennen ydinaseiskua järjestä kaupungin lähelle joukko uudisraivaajia ja/tai koneenkäyttäjiä, jotka puhdistavat laskeuman samalla pelivuorolla kuin se syntyy! Tämä minimoi ydintalven syntymahdollisuuden. Käytät siis ydinaseitasi ympäristöystävällisesti!

en: You can learn a lot about Freeciv at %s
fi: Voit oppia paljon Freecivistä osoitteessa %s

en: You can't incite a revolt in %s.
fi: Et voi lietsoa kapinaa kaupungissa %s.

en: You executed a %s the %s had sent to establish an embassy in %s for being untrustworthy
fi: Luihunoloinen %s, jonka %s lähettivät kaupunkiin %s lähetystöä perustamaan, on teloitettu käskystäsi.

en: You may also build Airbases, at which your air units may land and refuel.
fi: Voit rakentaa myös lentokenttiä, joille ilma-aluksesi voivat laskeutua tankkaamista varten.

en: You might have an old Freeciv resourcefile in /usr/lib/X11/app-defaults
fi: Hakemistosta /usr/lib/X11/app-defaults saattaa löytyä vanha resurssitiedosto

en: You must select a nation.
fi: Sinun on valittava kansakunta.

en: You must select your city style.
fi: Sinun on valittava kaupunkiesi rakennustyyli.

en: You must select your sex.
fi: Kaikki ovat jotain sukupuolta.

en: You must type a legal name.
fi: Kirjoita jokin järkevä nimi.

en: You probably have an old (circa V1.0) Freeciv resource file somewhere.
fi: Sinulla on luultavasti vanha (esim. v1.0) Freeciv-resurssitiedosto jossain.

en: You say you wanna revolution?
fi: Haluat siis vallankumouksen?

en: You were rejected from the game: %s
fi: Sinut poistettiin pelistä: %s

en: You're not associated with a player and the game is starting. Bye.
fi: Sinua ei ole yhdistetty pelaajaan ja peli on alkamassa. Heippa.

en: Your %s has arrived at %s.
    What is your command?
fi: %s on saapunut kaupunkiin %s.
    Mikä on komentosi?

en: Your Caravan Has Arrived
fi: Karavaanisi on saapunut perille

en: Your New Government
fi: Uusi hallitusmuotosi

en: Your caravan from %s reaches the city of %s.
    What now?
fi: Karavaanisi kaupungista %s saapuu kaupunkiin %s.
    Mitä nyt?

en: Your civilization starts out under a Despotism.  As your technology improves, you can select other forms of government (listed below). In order to change your form of government, you must start a revolution.  This will cause your civilization to undergo a period of Anarchy (lasting 1-5 turns); at the end of this time, you will be able to choose your new government.
fi: Sivilisaatiosi aloittaa yksinvaltana. Kun teknologiasi kehittyy, voit valita muita hallitusmuotoja (lueteltu alempana). Vaihtaaksesi hallitusmuotoa sinun on tehtävä vallankumous. Tämä johtaa sivilisaatiosi anarkiaan, jota kestää 1-5 pelivuoroa. Tämän jakson lopulla voit valita uuden hallitusmuotosi.

en: Your government type influences your cities' productivity and commerce, your citizens' happiness, and many other game factors.
fi: Hallitusmuotosi vaikuttaa kaupunkiesi tuottavuuteen ja talouteen, kansalaistesi tyytyväisyyteen ja moniin muihin pelin kulkuun vaikuttaviin seikkoihin.

en: Your leader name
fi: Johtajanimesi

en: Your name:
fi: Nimesi:

en: ZOC
fi: Valvonta-alue

en: Zones of Control
fi: Valvonta-alueet

en: Zones of Control, abbreviated as ZOC, is a game concept which prevents you moving freely in zones controlled (or partially controlled) by enemy forces.
fi: Valvonta-alueet, lyhyesti ZOC, ovat pelin ominaisuus, joka estää sinua vapaasti liikkumasta alueilla, jotka ovat kokonaan tai osittain vihollisen joukkojen valvomia.

en: Zulu
fi: zulujen

en: _About
fi: _Pelistä

en: _Accept treaty
fi: Hyväksy sopimus

en: _Activate unit
fi: _Aktivoi yksikkö

en: _Add Clause...
fi: Lisää ehto...

en: _Add Global Worklist
fi: Lisää m_aailmanlaajuinen työlista

en: _Add preset
fi: Lisää m_alli

en: _Advances
fi: Edistys_askeleet

en: _Advances:
fi: Edistys_askeleet:

en: _Airlift
fi: Lentokuljetus

en: _Auto Attack
fi: Autom. hyökkäys

en: _Auto Settler
fi: Automaattinen uudisraivaaja

en: _Bribe Enemy Unit
fi: Lahjo vihollisen _yksikkö

en: _Build City
fi: Perusta kaupunki

en: _Buy
fi: Osta

en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Cancel Treaty
fi: Pura sopimus

en: _Cancel meeting
fi: Peruuta tapaaminen

en: _Center View
fi: Keskitä näyttö

en: _Change
fi: _Vaihda

en: _Change...
fi: _Vaihda

en: _Cities
fi: Kaupungit

en: _City Style
fi: Kaupunkien rakennustyyli

en: _City Styles:
fi: Kaupunkien rakennustyyli:

en: _Clear Log
fi: Tyhjennä lokitiedosto

en: _Close
fi: Sulje

en: _Connect
fi: Yhdistä

en: _Copying
fi: _Kopiointi

en: _Darn
fi: Pa_hus

en: _Delete preset
fi: _Poista malli

en: _Demographics
fi: Tilastotietoa

en: _Diplomat/Spy Actions
fi: _Diplomaatin ja vakoojan tehtävät

en: _Disband if build settler at size 1
fi: Hylkää kaupunki jos valmistaa uudisraivaajia koossa 1

en: _Disband unit
fi: Lakkauta

en: _Disconnect
fi: Katkaise yhteys

en: _Economy
fi: Talous

en: _Edit
fi: Muokkaa

en: _Establish embassy
fi: Perusta lähetystö

en: _Establish traderoute
fi: Vakiinnuta kauppareitti

en: _Export Log
fi: Vie lokitiedosto

en: _Female
fi: Nainen

en: _Find City
fi: _Etsi kaupunki

en: _Fortify
fi: Linnoittaudu

en: _Fortify unit
fi: Linnoittaudu

en: _Game
fi: _Peli

en: _Give shared vision
fi: _Jaa näkymä

en: _Go to
fi: Mene

en: _Goal
fi: Tavoite

en: _Gold:
fi: _Rahaa:

en: _Goto
fi: Mene

en: _Goto Location
fi: Mene

en: _Goto and Close
fi: Siirry ja sulje

en: _Goto location
fi: Mene

en: _Government
fi: _Hallitusmuoto

en: _Happiness
fi: O_nnellisuus

en: _Help
fi: O_hje

en: _Help build Wonder
fi: Auta ihmeen valmistelussa

en: _Host
fi: Palvelin

en: _Host:
fi: Palvelin:

en: _Improvements:
fi: Rakennushankkeet:

en: _Intelligence
fi: Tiedustelupalvelu

en: _Investigate City
fi: Tutk_i kaupunkia

en: _Investigate City (free)
fi: Tutk_i kaupunkia (ei kuluja)

en: _Investigate city
fi: Tutki kaupunkia

en: _Investigate city (free)
fi: Tutki kaupunkia (ilmaiseksi)

en: _Keep moving
fi: Jatka mat_kaa

en: _Kingdom
fi: _Valtakunta

en: _Launch
fi: _Laukaisu

en: _Leader Name
fi: Johtajan nimi

en: _Leader:
fi: Johtaja:

en: _List present units
fi: Luetteloi kaikki yksiköt

en: _List present units...
fi: _Luetteloi yksiköt täällä

en: _Local Options
fi: Paik. aset.

en: _Male
fi: _Mies

en: _Maps
fi: Kartat

en: _Meet
fi: Tapaa

en: _Messages
fi: Viestit

en: _Misc. Settings
fi: _Sekal. asetukset

en: _Name
fi: _Nimi

en: _Name:
fi: _Nimi:

en: _Nations:
fi: Kansaku_nnat:

en: _New
fi: Uusi

en: _Next city
fi: Seuraava kaupunki

en: _No
fi: _Ei

en: _Ok
fi: _OK

en: _Orders
fi: _Komennot

en: _Overview
fi: Kaupunkikatsaus

en: _Pacts
fi: So_pimukset

en: _Paradrop
fi: Pudota laskuvarjolla

en: _Player
fi: _Pelaaja

en: _Players
fi: Pelaajat

en: _Playing
fi: _Pelaaminen

en: _Poison City
fi: Myrkytä kau_pungin juomavesi

en: _Poison city
fi: Myrkytä kaupungin juomavesi

en: _Popup
fi: Näytä kaupungin tiedot

en: _Popup City
fi: Näytä kaupunki

en: _Port
fi: _Portti

en: _Port:
fi: _Portti:

en: _Prev city
fi: Edellinen kaupunki

en: _Quit
fi: Lopeta

en: _Ready All
fi: Herätä kaikki

en: _Ready all
fi: Aktivoi kaikki

en: _Refresh
fi: Päivitä

en: _Release city
fi: Luovu - siirrä käsinhallintaan

en: _Remove
fi: Poista

en: _Rename...
fi: Nimeä uudelleen...

en: _Reports
fi: _Raportit

en: _Research
fi: Tutki

en: _Revolution
fi: _Vallankumous

en: _Sabotage
fi: _Sabotoi

en: _Sabotage City
fi: _Sabotoi kaupunkia

en: _Sabotage Enemy Unit
fi: _Sabotoi vihollisen yksikköä

en: _Sabotage city
fi: _Sabotoi kaupunkia

en: _Save Settings
fi: Tallenna asetukset

en: _Science
fi: Tiede

en: _Select
fi: Valitse

en: _Select...
fi: Valit_se

en: _Sell
fi: _Myy

en: _Sentry
fi: Leiriydy

en: _Sentry idle
fi: _Leiriydy odotellessa

en: _Sentry idle units
fi: _Leiriydy

en: _Sentry unit
fi: Leiriydy

en: _Settings
fi: Tallenna a_setukset

en: _Spaceship
fi: Avaruusalus

en: _Steal
fi: Varasta

en: _Tax Rates
fi: Vero_asteet

en: _Terrain
fi: _Maasto

en: _Top Five Cities
fi: Tärkeimmät kaupungit

en: _Trade Routes
fi: Kauppa_reitit

en: _Units
fi: _Yksiköt

en: _Unload
fi: Pura lasti

en: _Upgrade
fi: Ajanmukaista

en: _Upgrade unit
fi: Ajanmukaista yksikkö

en: _View
fi: _Näytä

en: _Wait
fi: Odota

en: _Withdraw vision
fi: Lopeta näkymä

en: _Wonders of the World
fi: Maailman ihmeet

en: _Worklist
fi: Työ_lista

en: _Worklist Editor
fi: _Työlista

en: _Worklists:
fi: Työ_listat:

en: _Yes
fi: _Kyllä

en: _ZOC
fi: _Valvonta-alueet

en: aitoggle <player-name>
fi: aitoggle <pelaajan nimi>

en: ambiguous
fi: epäselvä

en: betatest version
fi: beta-kokeiluversio

en: blocked
fi: estynyt

en: changeable
fi: on muutettavissa

en: cmdlevel
    cmdlevel <level>
    cmdlevel <level> new
    cmdlevel <level> first
    cmdlevel <level> <connection-name>
fi: cmdlevel
    cmdlevel <taso>
    cmdlevel <taso> new
    cmdlevel <taso> first
    cmdlevel <taso> <yhteyden nimi>

en: create <player-name>
fi: create <pelaajan nimi>

en: custom
fi: oma valinta

en: cut <connection-name>
fi: cut <yhteysnimi>

en: description
fi: kuvaus

en: done
fi: valmis

en: easy
fi: helppo

en: easy
    easy <player-name>
fi: easy
    easy <pelaajan nimi>

en: empty
fi: tyhjä

en: empty worklist
fi: tyhjä työlista

en: entry | entries
fi[0]: kohta
fi[1]: kohtaa

en: error %d (compiled without strerror)
fi: virhe %d (käännetty (compiled) ilman 'strerror'ia)

en: exact match
fi: täysosuma

en: experimental
    experimental <player-name>
fi: experimental
    experimental <pelaajan nimi>

en: explain
    explain <option-name>
fi: explain
    explain <parametrin nimi>

en: file options: %s
fi: tiedostoasetukset: %s

en: file: "%s"
fi: tiedosto: "%s"

en: fix <option-name>
fi: fix <asetuksen nimi>

en: fixed
fi: kiinteä

en: fulltradesize must be always bigger than notradesize, keeping old value.
fi: 'fulltradesizen' tulee aina olla suurempi kuin 'notradesize' - säilytän vanhan arvon.

en: hard
fi: vaikea

en: hard
    hard <player-name>
fi: hard
    hard <pelaajan nimi>

en: help
    help commands
    help options
    help <command-name>
    help <option-name>
fi: help
    help commands
    help options
    help <komennon nimi>
    help <parametrin ('option') nimi>

en: including sample presets,
fi: ja esimerkkejä toimintamalleista:

en: last message repeated %d time | last message repeated %d times
fi[0]: viimeinen viesti toistettu %d kerran
fi[1]: viimeinen viesti toistettu %d kertaa

en: load
    load <file-name>
fi: load
    load <tiedosto>

en: medium
fi: keskitaso

en: metainfo <meta-line>
fi: metainfo <metateksti>

en: metaserver <address>
fi: metaserver <osoite>

en: more
fi: jatkuu

en: moving
fi: liikkuu

en: n/a
fi: -

en: nd
fi: .

en: never
fi: ei koskaan

en: new
fi: uusi

en: new preset
fi: uusi malli

en: no extra / %d
fi: ei lisiä / %d

en: no maximum,
fi: ei maksimia,

en: non-match
fi: huti

en: none
fi: ei mitään

en: normal
    normal <player-name>
fi: normal
    normal <pelaajan nimi>

en: notradesize must be always smaller than fulltradesize, keeping old value.
fi: 'notradesizen' tulee aina olla pienempi kuin 'fulltradesize' - säilytän vanhan arvon.

en: off
fi: pois päältä

en: only match
fi: ainoa osuma

en: rd
fi: .

en: read <file-name>
fi: read <tiedosto>

en: remove <player-name>
fi: remove <pelaajan nimi>

en: rulesetdir <directory>
fi: rulesetdir <hakemisto>

en: save
    save <file-name>
fi: save
    save <tiedostonimi>

en: see README.cma.
fi: ks. README.cma.

en: set <option-name> <value>
fi: set <asetusparametrin nimi> <arvo>

en: show
    show <option-name>
    show <option-prefix>
fi: show
    show <parametrin nimi>
    show <parametrin nimen alku>

en: sound spec-file appears incompatible:
fi: ääniasetustiedosto on ilmeisesti yhteensopimaton:

en: sound spec-file claims required option(s) which we don't support:
fi: ääniasetustiedosto vaatii toiminnon/toja, jo(i)ta me emme tue:

en: st
fi: .

en: supported options: %s
fi: tuetut asetukset: %s

en: team <player> [team]
fi: team <pelaaja> [joukkue]

en: th
fi: .

en: timeoutincrease <turn> <turninc> <value> <valuemult>
fi: timeoutincrease <vuoro> <vuorolisä> <arvo> <arvokerroin>.

en: too long
fi: liian pitkä

en: unfix <option-name>
fi: unfix <asetuksen nimi>

en: username %s,
fi: käyttäjänimi %s,

en: version
fi: versio

en: wall <message>
fi: wall <viesti>

en: watchtower extra vision range: If set to 0, it has no effect. If larger than 0, the visionrange of a unit is raised by this value, if the unit is inside a fortress and the invention determined by the flag 'Watchtower' in the techs ruleset has been made. Always the larger value of wtowervision and wtowerevision will be used. Also see wtowervision.
fi: Vartiotorneista näkee paremmin: Jos arvo on 0, tornilla ei ole vaikutusta. Jos arvo on suurempi kuin 0, se lisätään linnoituksessa olevan yksikön näkökenttään jos tähän liittyvä edistysaskel (ks. 'Watchtower' tekniikkasääntkoelmassa) on otettu. Jos arvo on pienempi kuin näkökenttä 'wtowervision'-kohdassa, se jätetään huomiotta.

en: watchtower vision range: If set to 1, it has no effect. If 2 or larger, the vision range of a unit inside a fortress is set to this value, if the necessary invention has been made. This invention is determined by the flag 'Watchtower' in the techs ruleset. Also see wtowerevision.
fi: Näkyvyys vartiotorneista: Jos arvo on 1, tornilla ei ole vaikutusta. Jos arvo on 2 tai suurempi, yksikön näkökenttä asetetaan tämänkokoiseksi, mikäli asiaankuuluva (ks. 'Watchtover' tekniikkasäännöstökokoelmassa) edistysaskel on otettu. Ks. myös 'wtowerevision'.

en: with
fi: (yhdessä askeleen

en: with %d wonder
     | with %d wonders
fi[0]: jossa %d ihme
fi[1]: jossa %d ihmettä

en: with City Walls
fi: jota ympäröi muuri

en: with no wonders
fi: ilman ihmeitä

en: write <file-name>
fi: write <tiedosto>

en: yourself
fi: sinä itse
