freeciv 1.14 - en to no translation catalogue (2922 entries)

en: 
    
    Note that discovering %s or %s will obsolete any existing %s.
no: 
    
    Husk at å få kunnskap om %s eller %s vil forelde eksisterende %s.

en: 
    
    The discovery of %s will make %s obsolete.
no: 
    
    Å få kunnskap om %s vil forelde %s.

en: 
    (%d turn/advance) | 
    (%d turns/advance)
no[0]: 
    (%d runder/fremskritt)
no[1]: 
    (%d runder/fremskritt)

en: 
    (no research)
no: 
    (ingen forskning)

en: 
    Total trade %d Trade/Year
no: 
    Total handel %d Handel/År

en: u8Improvementsn
no: u8Forbedringern

en: u8Unitsn
no: u8Enhetern

en: u8Worklistsn
no: u8Arbeidslistern

en:       A traderoute already exists between %s and %s!
no:       En handelsrute eksisterer allerede mellom %s og %s!

en:       The city of %s already has %d trade routes!
no:       Byen %s har allerede %d handelsruter!

en:      Of course, the owner of that city can still give it to you, in which case the area around the city is shown on your map.  One important thing to note: any units in the field and supported by that city are also transfered (but not those sitting in other cities).  So make sure the other player isn't getting a better deal than you expect.
no:      Naturligvis kan byens eier fortsatt gi deg den; da blir området rundt byen synlig. Et viktig poeng er at alle enheter i felten som tilhører den byen også inngår i overføringen (ikke de som befinner seg i andre byer). Så man bør sjekke at den andre spilleren ikke får en bedre avtale enn man hadde tenkt seg.

en:     A couple of notes:
    
       - You can't give away your capital.
    
       - If you can't see a city on your map, then you can't request it.
no:     Noen anmerkninger:
    
       - Man kan ikke gi bort sin hovedstad.
    
       - Om man ikke kan se en by på sitt kart, kan man ikke få den.

en:     If too much food is being generated, a citizen can be taken off the farmland by clicking on the occupied farmland square.  This citizen can then be transferred to the other duties mentioned previously.
no:    Hvis det blir produsert for mye mat kan en borger bli tatt av landskapet ved å klikke på den okkuperte ruten. Denne borgeren kan deretter bli overført til en av de andre oppgavene som nevnt tidligere.

en:     If you have established an embassy with another human player, then you can arrange a diplomatic meeting. This is done by going to the `Game' menu, selecting players and clicking on the player with whom you wish to meet.  If you actually have an embassy (denoted by an X) and the other player is connected then a diplomacy menu will pop up.
no:       Dersom du har opprettet en ambassade hos en annen menneskelig spillet så kan du arrangere en diplomatisk møte. Dette gjøres ved å gå til 'Spill' menyen, og velge spillere og klikke på den spilleren som du ønsker å møte. Dersom du virkelig har en ambassade (merket med en X) og den andre spilleren er tilkoblet så vil en diplomati meny vises.

en:     If you move all of your citizens into the city and right-click on the central tile of the farmland, the citizens will be rearranged to maximise food production.
no:     Dersom du flytter alle dine borgere inn til byen og høyreklikker på den sentrum av jordbruks landet, så vil borgerne bli flyttet rundt for å maksimere matproduksjonen.

en:     In this menu you can choose to:
    
       - Trade Maps (Sea or entire map),
    
       - Trade advances,
    
       - Trade Cities,
    
       - and Give Gold.
no:     I denne menyen kan man velge å:
    
       - Handle med kart (sjøkart eller hele verdenskartet),
    
       - Handle med teknologier,
    
       - Handle med byer,
    
       - og gi gull.

en:     Keep in mind that with some types of government, military units inside or outside cities can reduce or create unhappiness. Also remember that when a unit is inside a city, it gets a 50% defensive bonus, as if fortified.  When a new city is built, the city starts to build the best available defensive unit from the above list.
no:       Husk at med enkelte styresett så kan militære enheter inni eller utenfor byer redusere eller øke lykkeligheten i byen. Dessuten, når en enhet er inne i en by, får den 50% forsvars bonus, som om den var befestet. Når en ny by blir bygget, begynner byen å alltid å bygge den beste tilgjengelige forsvarsenheten fra listen over.

en:     The golden rule of taking care of a city is that there should be at least as many happy citizens as unhappy citizens.  A city where this is not so is labelled with a lightning bolt.  Take care not to let this happen to any of your cities, as unhappy cities produce nothing, and will soon revolt.
no:      NB! Det burde være minst så mange lykkelige borgere som ulykkelige borgere. En by hvor det ikke er slik blir merket med en lynstråle. Vær forsiktig og la ikke det skje i noen av dine byer, for ulykkelige innbyggere produserer ingen ting og vil raskt gjøre opprør.

en:     There is no need to trade like for like, by trading say, an advance or city for gold - you can can consider this buying and selling.
no:     Man behøver ikke bytte likt mot likt, man kan for eksempel handle et fremskritt eller en by mot gull - man kan betrakte det som kjøp og salg.

en:   %s from %s (command access level %s), bufsize=%dkb
no:   %s fra %s (kommando tilgangsnivå: %s), buffer størrelse=%dkb

en:   (%d more)
no:   (%d flere)

en:   - Messages starting with '/' are interpreted as server commands (if the server is recent enough; regular 1.8.0 servers are not) and executed, if you have the required access rights.
no:   - Meldinger som starter med '/' blir tolket som server kommandoer (hvis serveren er nyere enn 1.8.0) og vil bli utført, hvis du har rettigheter til det.

en:   - Messages starting with 'foo:' are private messages to the player named 'foo'; player names can be abbreviated.
no:   - Meldinger starter med 'foo:' er private meldinger til spilleren med navnet 'foo'; spiller navn kan forkortes.

en:   -M, --Metaserver ADDR	Set ADDR as metaserver address
no:   -M, --Metaserver ADDR Sett adressen for Metaserveren.

en:   -P, --Plugin PLUGIN	Use PLUGIN for sound output %s
no:   -P, --Plugin PLUGIN	Benytter PLUGIN for lydstøtte %s

en:   -S, --Sound FILE	Read sound tags from FILE
no:   -s, --sound FIL	Les lyd-informasjon fra FIL

en:   -a, --autoconnect	Skip connect dialog
no:   -a, --autoconnect	Hopper over Koble til dialogen

en:   -d, --debug NUM	Set debug log level (0 to 3)
no:   -d, --debug NUM	Sett debug-loggnivå (0-3)

en:   -d, --debug NUM	Set debug log level (0 to 4, or 4:file1,min,max:...)
no:   -d, --debug NUM	Sett debuggings-loggnivå (0-4, eller 4:fil1,min,max:...)

en:   -f, --file FILE	Load saved game FILE
no:   -f, --file FILE	Last inn lagret spill FILE

en:   -g, --gamelog FILE	Use FILE as game logfile
no:   -g, --gamelog FILE	Bruk FILE som loggfil for spillet

en:   -h, --help		Print a summary of the options
no:   -h, --help		Skriv ut sammendrag av alternativene

en:   -i, --info INFO	Extra info for the metaserver
no:   -i, --info INFO	Ytterligere informasjon for metaserveren

en:   -l, --log FILE	Use FILE as logfile
no:   -l, --log FILE	Bruk FILE som loggfil.

en:   -m, --meta		notify metaserver and send server's info
no:   -m, --meta		Informer metaserveren og send serverens info

en:   -m, --meta HOST	Connect to the metaserver at HOST
no:   -m, --meta HOST	Koble til metaserveren på HOST

en:   -n, --name NAME	Use NAME as name
no:   -n, --name NAVN	Bruk NAVN som navn

en:   -p, --port PORT	Connect to server port PORT
no:   -p, --port PORT	Koble til PORT.

en:   -p, --port PORT	Listen for clients on port PORT
no:   -p, --port PORT	Koble til PORT.

en:   -q, --quitidle TIME	Quit if no players for TIME seconds
no:   -q, --quitidle TIME   Avslutt hvis ingen spillere innen TIME sekunder

en:   -r, --read FILE	Read startup script FILE
no:   -r, --read FILE	Les oppstartsmanus i FILE

en:   -s, --server HOST	Connect to the server at HOST
no:   -s, --server S	Koble til serveren S

en:   -t, --tiles FILE	Use data file FILE.tilespec for tiles
no:   -t, --tiles FIL	Bruk datafile FIL.tilespec for feltgrafikk

en:   -v, --version		Print the version number
no:   -v, --version		Skriv ut versjonsnummeret

en:   Original authors:
        (they are no longer involved, please don't mail them!)
no:   Opprinnelige forfattere:
        (de gjør ikke noe lengre, vennligst ikke send epost!)

en:   Pillaging
no:   Plyndring

en:   Present administrators:
no:   Nåværende administratorer:

en:   Rivers
no:   Elver

en:  %d connection: |  %d connections:
no[0]:  %d tilkobling:
no[1]:  %d tilkoblinger:

en:  (connection incomplete)
no:  (tilkobling ikke fullført)

en:  (observer mode)
no:  (observatør modus)

en:  (observer)
no:  (observatør)

en:  (player %s)
no:  (spiller %s)

en:  (total %d repeat) |  (total %d repeats)
no[0]:  (totalt %d gjentakelse)
no[1]:  (totalt %d gjentakelser)

en:  (with
no:  (med

en:  (worklist)
no:  (arbeidsliste)

en:  - "Exhausted" attackers are weaker: if the attacker has only 1/3 movement point left, its strength is divided by 3; if it has 2/3 movement point, its strength is multiplied by 2/3.  If the attacker has 1 or more movement points left, no further modifications occur.
no:  - "Utmattede" angripere er svakere: hvis angriperen bare har 1/3 flyttpoeng igjen, blir dens styrke dividert på 3; dersom den har 2/3 flyttpoeng igjen blir styrken multiplisert med 2/3. Dersom angriperen har 1 eller flere flyttpoeng igjen skjer det ingen endringer.

en:  - A railroad increases the shield resources produced by a square by 50%.  (Depending on server options, railroads may also increase food and trade resources, or may increase shield resources by an amount other than 50%.)
no:  - En jernbane øke skjold-ressursene produsert på en rute med 50%. (Avhengig av serveralternativene, kan jernbanen også øke mat og handel ressurser, eller kan øke skjoldressursene med en mengde forskjellig fra 50%.)

en:  - A road may increase the trade resources produced by some types of terrain.
no:  - En vei kan øke handelsressursene som blir produsert av enkelte terrengtyper.

en:  - Against land units (other than Howitzers) and Helicopters, defending units in a city with City Walls have their strength tripled.
no:  - Forsvaret tredobles for forsvarende enheter i en by med bymurer mot landenheter (utenom Howitzer) og helikopter.

en:  - An SDI Defense doubles the defender's strength yet again against missile attacks.
no:  - SDI Forsvar dobler forsvarerens styrke enda en gang mot missile angrep.

en:  - DISORDER
no:  - OPPRØR

en:  - Finally, if the defender is a ground unit, and is either fortified or inside a city, its strength is multiplied by 1.5.
no:  - Til slutt, hvis forsvareren er en landenhet og den er befestet eller i en by, så vil dens styrke multipliseres med 1.5.

en:  - If a Fighter is attacking an Helicopter the firepower of the Helicopter is set to 1.
no:  - Dersom en jager angriper et helikopter blir ildkraften til helikopteret 1.

en:  - If a ship is attacking a ground unit on land the firepower of both is set to 1.
no:  - Dersom et skip angriper en landenhet på land blir ildkraften til begge enhetene 1.

en:  - If the attacker is a ship and the defender is in a city with a Coastal Defense, the defender's strength is doubled.
no:  - Dersom angriperen er et skip og forsvareren er i en by med Kystforsvar så vil forsvarerens styrke dobles.

en:  - If the attacker is a veteran, its strength is multiplied by 1.5.
no:  - Hvis angriperen er veteran blir dens styrke multiplisert med 1,5.

en:  - If the defender is a ship and is inside a city the firepower of the attacker is doubled and the firepower of the ship is set to 1.
no:  - Dersom forsvareren er et skip som er inne i en by vil ildkraften til angreperen dobles og ildkraften til skipet settes til 1.

en:  - If the defender is a veteran, then its strength is multiplied by 1.5.
no:  - Dersom forsvareren er veteran, vil dens styrke multipliseres med 1.5.

en:  - If the defender is an AEGIS Cruiser defending against airborne units (including missiles and Helicopters), the defense is quintupled.
no:  - Dersom forsvareren er en AEGIS Cruiser som forsvarer mot en flygende enhet (inkludert missiler og helikopter) femdobles forsvaret.

en:  - If the defender is in a fortress (and not a city), its strength is doubled.
no:  - Dersom forsvareren er i et fort (og ikke i en by) blir dens styrke doblet.

en:  - Next, the defender's strength is doubled if it is a Pikeman unit defending against a mounted unit.
no:  - Deretter dobles forsvarerens styrke dersom det er en Pikeman enhet som forsvarer mot en ridende enhet.

en:  - The defender's strength is doubled again if it is in a city with a SAM Battery and the attacker is an air unit (other than an Helicopter) or a missile.
no:  - Forsvarerens styrke blir doblet igjen dersom den er i en by med et SAM batteri og angriperen er en flyenhet (unntatt helikopter) eller en missil.

en:  - Then the defender's strength is multiplied by the defense factor of the terrain it occupies.
no:  - Så vil forsvarerens styrke bli multiplisert med forsvarsfaktoren til terrenget den okkuperer.

en:  - Under Anarchy or Despotism, you will not suffer the normal production penalty for squares which produce more than 2 units of any resource (food, shields or trade).
no:  - Under Anarki eller Despotisme, lider man ikke av de vanlige produksjonsreduksjonene for ruter som gir > 2 enheter av noe slags tilgang.

en:  - Under Monarchy or Communism, your city will gain the trade bonus of Republican/Democratic governments: 1 bonus trade in any square which already produces at least 1 trade.
no:  - Under monarki eller kommunisme får byen samme handelsbonus som under republikk/demokrati: 1 handelsbonus i hver rute som allerede gir minst 1 handel.

en:  - Under a Republic or a Democracy, your city's population will increase by 1 each turn until there is no excess food or until the number of happy citizens is no longer sufficient for celebration.
no:  - Under republikk eller demokrati øker byer innbyggertall med 1 hver runde inntil det ikke lenger er matoverskudd eller at antallet lykkelige borgere ikke lenger er tilstrekkelig for feiring.

en:  - Units expend no movement points when moving along a railroad. You may ride a railroad indefinitely.
no:  - Enheter forbruker ingen bevegelsespoeng dersom de beveger seg langs en jernbane. Du kan bevege deg på en jernbane uendelig.

en:  - Units use only one third of a movement point when going from one square to an adjacent square, if both squares have a road.
no:  - Enheter bruker bare en tredjedel av et bevegelsespoeng når den går fra en rute til en motstående rute dersom begge rutene har vei.

en:  - celebrating
no:  - feirer

en:  - farmland
     - irrigation
     - mining
     - a fortress
     - an airbase
     - a railroad
     - a road
no:  - dyrket mark
     - irrigering
     - en gruve
     - et fort
     - en flybase
     - en jernbane
     - en vei

en:  - happy
no:  - lykkelige

en:  0. Choosing the first city site.
    
        Start the game by wandering around BRIEFLY to find a good place to build the first city.  Don't feel tempted to investigate any yellow-roofed villages yet - they might contain barbarian tribes.  Build the city close to resources and perhaps close to the sea.  Keep in mind that the city you build first will be your capital!  The idea is to balance the quality of the site you find against getting your first city established as early as possible.
no:  0. Velge plassen til den første byen.
    
          Start spillet med å gå LITT omkring for å finne et bra sted å bygge den første byen. Ikke bli fristet til å utforske hyttene enda - de kan inneholde barbarer. Bygg byen i nærheten av ressurser og kanskje i nærheten av sjøen. Husk at den første byen du bygger blir hovedstaden! Poenget er å balansere kvaliteten av stedet du finner mot å få etablert den første byen så tidlig som mulig.

en:  0. Choosing the first city site.
     1. Mapping the countryside.
     2. Defending the cities.
     3. Deciding which units to build first.
     4. Building agriculture improvements.
     5. Deciding where to build cities.
     6. Taking care of the cities.
     7. Exploring the world.
     8. Things to keep in mind.
     9. Making your own strategy for the game.
    10. Interacting with other players (Diplomacy).
no:  0. Velge plassen til den første byen.
     1. Utforske landområdet.
     2. Forsvare byene.
     3. Bestemme hvilke enheter som skal bygges først.
     4. Jordbruksforbedringer
     5. Bestemme hvilke byer som skal bygges.
     6. Passe på byene.
     7. Utforske verden.
     8. Ting å huske på.
     9. Lage sin egen strategi for spillet.
    10. Kommunisere med andre spillere (Diplomatvirksomhet)

en:  1. Mapping the countryside.
    
        After the capital city has been founded, it will start producing a warrior unit.  These units can be used to rove around exploring the countryside.  Remember, it is risky to leave a city undefended, so perhaps keep the first warrior in the city, and use the following one to explore.  If you started the game with an explorer unit, use that to explore, obviously!
no:  1. Utforske landområdet.
    
          Etter at hovedstaden er grunnlagt vil den bygge en krigerenhet. Disse enhetene kan brukes til å flytte rundt for å utforske landområdet rundt byen. Husk at det er risikabelt å forlate byen uten forsvar, så du burde kanskje beholde den første krigeren i byen, og bruke den neste til å utforske med. Dersom du startet spillet med en utforsker enhet kan du selvfølgelig bruke den til å utforske med!

en:  10. Interacting with other players (Diplomacy).
    
        Humans and AI differ in many ways, but the most significant is the additional diplomacy that you can take part in with other humans - and no, we are not talking about using spies and diplomats to incite and steal.
no:  10. Samarbeid med andre spillere (Diplomati).
    
         Mennesker og AI er ulike på mange måter, men den viktigste forskjellen er diplomatiet som du kan ha med andre mennesker - og det er ikke bare snakk om å bruke spioner og diplomater til å infiltrere og stjele.

en:  2. Defending the cities.
    
        At this point, defend your cities by always leaving a warrior unit in them.  As your civilization develops units with a greater defense strength, replace the obsolete units with new ones to ensure your cities have maximum defense.  The units most often used for defense are (in order of strength):  Warrior, Phalanx, Pikemen, Musketeers, and Riflemen.
no:  2. Forsvare byene.
    
          Nå er det på tide å forsvare byene dine, ved alltid å ha en krigerenhet til å forsvare byen. Etterhvert som sivilisasjonen utvikler enheter med bedre forsvarsstyrke, så kan du erstatte de gammel enhetene med nye for å forsikre at byene har best mulig forsvar. Enhetene som oftest blir brukt til forsvar (sortert etter styrke): kriger, Falanks, Spydbærere, Musketerer og Riflemenn.

en:  3. Deciding which units to build first.
    
        After building one or two Warrior units, start building Settlers.  The second Settler can be used to build roads and irrigate the farmland close to the city, and the third can be used to build a new city.  Or, you can use the second Settler to build another city, and use the third Settler for agricultural improvements in the farmland around the cities.  Keep in mind that a large population increases both the amount of productivity and your civilization's research rate.
no:   3. Bestemme hvilke enheter som først skal bygges.
    
          Etter du har bygget et par krigerenheter, så kan du bygge nybyggere. Den andre nybyggeren kan brukes til å bygge veier eller irrigere det dyrkede landet i nærheten av byen, og den tredje kan brukes til å bygge en ny by. Eller du kan bruke den andre nybyggeren til å bygge en ny by, og den tredje nybyggeren til jordbruksforbedringer. Husk at en stor befolkning øker produktiviteten og sivilisasjonens forskningsfart.

en:  4. Building agriculture improvements.
    
        Each city has an area of farmland around it that can be used for growing food, producing goods, and generating trade.  This can be increased by using Settlers to improve the farmland. The land can be improved with roads, irrigation, mines, and others.
no:  4. Bygge jordbruksforbedringer.
    
         Hver by har et område rundt seg som kan brukes til å dyrke mat, produsere varer og generere handel. Dette kan økes ved å bruke en nybygger til å forbedre landskapet. Landet kan forbedres med veier, irrigasjon, gruver og annet.

en:  5. Deciding where to build cities.
    
        The best location for a city is a matter of taste.  A city which is placed near the sea is easier to spot by opponents, but can also serve as a port for sea-going units.  (They also usually need a coastal defense later on.)  The best strategy is to build a few of both, but keep in mind that your opponents will find it harder to locate your city if you don't build it by the sea.
no:  5. Å Avgjøre hvor man skal bygge byer.
    
         Den beste plasseringen for en by er det din egen smak som styrer. En by plassert nær sjøen er enklere å oppdage av motstandere, men kan også fungere som havn for sjøgående enheter. (De trenger vanligvis kystforsvar senere i spillet.) Den beste strategien er å bygge et par av begge, men husk at dine motstandere vil har vanskeligere for å finne byene dine dersom du ikke bygger de i nærheten av havet.

en:  6. Taking care of the cities.
    
        Every city has a band of citizens.  The number of citizens depends on the city's population.  When you click on a city, you can see how the farmland around the city is being used.  You can assign your citizens to the farmland, or they can be scientists, entertainers or taxmen.  Especially at the start of the game, care should be taken to ensure that the citizens are employed so that they maximise growth, trade and production.
no:  6. Å ta hånd om byene.
    
         Hver by har en rekke borgere. Antallet borgere avhenger av byens innbyggertall. Når du klikker på en by, så kan du se hvordan den dyrkede maken rundt byen blir brukt. Du kan sette borgerne til å drive jordbruk, eller de kan være forskere, underholdere eller skattefuter. Spesielt i starten av spillet er det viktig at innbyggerne jobber slik at de øker veksten, handelen og produksjonen.

en:  7. Exploring the world.
    
        After you have fortified your cities with troops, build Triremes in the cities near the sea.  Use the Triremes to map the world in search of opponents and new lands.  If you are on an island, you should spend less on military and more on expansion.  Or if you are located close to an opponent, it is truly a good idea to make a peace treaty and share the advances you have made. Diplomatic units are very useful here, and WILL pay off later.
no:  7. Utforske verden.
    
         Etter at du har forsvart dine byer med tropper, bygg triremer i byene i nærheten av sjøen. Bruk triremer for å kartlegge verden i søken etter motstandere og nytt land. Dersom du er på ei øy, burde du bruke mindre tid på militæret og mer tid på ekspansjon. Eller hvis du er plassert i nærheten av en motstander, er det en god ide å inngå en fredsavtale og dele de fremskrittene dere har gjordt. Diplomat enheter er nyttige her, og VIL lønne seg senere.

en:  8. Things to keep in mind.
    
      - What the next advance you'll need is.
    
      - What your tax, luxury and research rates are currently set to.
    
      - Treaties are often broken, so don't neglect defense...
    
      - Some wonders can be made obsolete by the development of certain advances.
no:  8. Ting å huske på.
    
      - Hva som er det neste fremskrittet du trenger.
    
      - Hva ditt nivå for skatt, luksus og forsknings er satt til nå.
    
      - Avtaker blir ofte brutt, så ikke glem forsvar....
    
      - Noen underverk blir foreldet ved oppdagelsen av enkelte fremskritt.

en:  9. Making your own strategy for the game.
    
        These basic concepts will allow you to play the game pretty well, especially in the beginning of the game.  But to improve, you need to study the various units and advances, and PRACTICE, PRACTICE, PRACTICE!  Freeciv has many twists, so if you haven't played a similar game before, try consulting the Freeciv WWW pages at http://www.freeciv.org/
    You'll find more tips for playing, and details of how to contact other players.
no: 9. Lag din egen strategi for spillet.
    
         Disse enkle konseptene lar deg spille spillet ganske bra, spesielt i begynnelsen av spillet. Men for å bli bedre må du studere de ulike enhetene og fremskrittene, og ØVELSE GJØR MESTER! Freeciv har mange muligheter, så hvis du ikke har prøvd et lignende spill før, så burde du sjekke Freevic WWW siden på http://www.freeciv.org/
    Der finner du flere tips for å spille, og dessuten detaljer for hvordan du kontakter andre spillere.

en:  Buy
no:  Kjøp

en:  Choose Your Diplomat's Strategy
no:  Velg din diplomats strategi

en:  Civil War
no:  borgerkrig

en:  Combat example 1
no:  Kampeksempel 1

en:  Combat example 2
no:  Kampeksempel 2

en:  Connect to Freeciv Server
no:  Koble til Freeciv server

en:  M goods
no:  M produkt

en:  M tons
no:  M t

en:  Ok
no:  OK

en:  Out Mes Pop
no: Txt Bsk Eget

en:  Sell
no:  Selg

en:  Terrain Alterations
no:  Terreng forbedringer

en:  This number may vary depending on what other players will research.
no: Nummeret kan variere i forhold til hva andre spillere forsker på.

en:  and
no:  og

en:  at %s
no:  ved %s

en:  from the worklist
no:  fra arbeidslisten

en:  happy
no:  lykkelig

en:  improvement
no:  forbedringer

en:  in %s
no:  i %s

en:  month |  months
no[0]:  måned
no[1]:  måneder

en:  near %s
no:  nær %s

en:  or
no:  eller

en:  outside %s
no:  utenfor %s

en:  sq. mi.
no:  kkm

en:  ton |  tons
no[0]:  tonn
no[1]:  tonn

en:  unit
no:  enhet

en:  wonder
no:  underverk

en: %-*s value   (min,max)
no: %-*s verdi  (min,maks)

en: %-20svalue  (min , max)
no: %-20sverdi (min , maks)

en: %2d: The %s %s
no: %2d: %s %s

en: %2d: The %s %s scored %d point
     | %2d: The %s %s scored %d points
no[0]: %2d: De %s %s verdsettes til %d
no[1]: %2d: De %s %s verdsettes til %d

en: %2d: The %s City of %s of size %d,
no: %2d: %s by %s med størrelse %d,

en: %32s: %2d Trade/Year
no: %32s: %2d Handel/År

en: %3d gold per turn
no: %3d gull per runde

en: %3d turn | %3d turns
no[0]: %3d runde
no[1]: %3d runder

en: %5d
    %5d %%
    %5d %%
    %5d tons
    %5.1f years
    %5d %%
    %8s
no: %5d
    %5d %%
    %5d %%
    %5d tonn
    %5.1f år
    %5d %%
    %8s

en: %d AD
no: %d e.Kr

en: %d BC
no: %d f.Kr

en: %d additional unhappy citizens.
no: %d ulykkelige innbyggere.

en: %d content before penalty with
no: %d fornøyd før straff med

en: %d per unit).
no: %d per enhet).

en: %d turn | %d turns
no[0]: %d runder
no[1]: %d runder

en: %d unit maximum,  | %d units maximum,
no[0]: %d enhet maksimalt,
no[1]: %d enheter maksimalt,

en: %d/%d %d turns
no: %d/%d %d runder

en: %d/turn
no: %d/runde

en: %s
    %s of the %s
    %s %s: %s
no: %1$s
    %3$ss %2$s
    %4$s %5$s: %6$s

en: %s
    %s of the %s
    %s %s: %s%s
no: %s
    %s av %s
    %s %s: %s%s

en: %s
    (%d turn/advance) | %s
    (%d turns/advance)
no[0]: %s
    (%d runder/fremskritt)
no[1]: %s
    (%d runder/fremskritt)

en: %s
    (no research)
no: %s
    (ingen forskning)

en: %s (%d) %d turn | %s (%d) %d turns
no[0]: %s (%d) %d runde
no[1]: %s (%d) %d runder

en: %s (%i, %i) disbanded into %s by the %s
no: %s (%i, %i) oppløses til %s av %s

en: %s (%i, %i) founded by the %s
no: %s (%i, %i) grunnlagt av %s

en: %s (%s) (%i,%i) conquered by %s
no: %s (%s) (%i,%i) erobret av %s

en: %s (%s) (%i,%i) destroyed by %s
no: %s (%s) (%i,%i) ødelagt av %s

en: %s (%s) (%i,%i) liberated by %s
no: %s (%s) (%i,%i) befridd av %s

en: %s (%s) (worklist)
no: %s (%s) (arbeidsliste)

en: %s (XX) %d/turn
no: %s (XX) %d/runde

en: %s - %s citizens
no: %s - %s innbyggere

en: %s - %s citizens%s
no: %s - %s borgere%s

en: %s F/R/T:
no: %s F/P/H:

en: %s People
    Year: %s
    Gold: %d
    Tax:%d Lux:%d Sci:%d
no: %s Mennesker
    År: %s
    Gull: %d
    Skatt:%d Lux:%d Forsk:%d

en: %s People
    Year: %s Turn: %d
    Gold: %d
    Net Income: %d
    Tax:%d Lux:%d Sci:%d
    Researching %s: %d/%d
    Government: %s
no: %s Innbyggere
    År: %s Runde: %d
    Gull: %d
    Nettoinntekt: %d
    Skatt:%d Luksus:%d Forskning:%d
    Forsker på %s: %d/%d
    Styresett: %s

en: %s Trireme lost at sea
no: %s Trireme forsvunnet på havet

en: %s acquire %s (Treaty) from %s
no: %s fik %s (Avtale) fra %s.

en: %s and %s agree to a treaty
no: %s og %s inngår en avtale

en: %s are first to learn %s
no: %s er de første som lærer %s

en: %s build %s in %s
no: %s bygger %s i %s

en: %s build %s in %s (%i,%i)
no: %s bygger %s i %s (%i,%i)

en: %s citizens%s
no: %s borgere%s

en: %s civilization destroyed
no: %s sivilisasjon ødelagt

en: %s costs %d gold.
    Treasury contains %d gold.
no: %s koster %d gull.
    Skattkammeret har %d gull.

en: %s discover %s
no: %s oppdager %s

en: %s discover %s (Hut)
no: %s oppdager %s (Hytte)

en: %s discover %s (Library)
no: %s oppdager %s (bibliotek)

en: %s discover Future Tech %d
no: %s har oppdaget Framtidsteknologi %d.

en: %s establish an embassy in %s (%s) (%i,%i)
no: %s oppretter en ambassade i %s (%s) (%i,%i)

en: %s file appears incompatible:
no: %s filen ser inkompatibel ut:

en: %s file claims required option(s) which we don't support:
no: %s filen krever alternativ vi ikke støtter:

en: %s form a %s
no: %s fra en %s

en: %s from %s
no: %s fra %s

en: %s has been DESTROYED
no: %s har blitt ØDELAGT

en: %s has been added as an AI-controlled player.
no: %s har blitt lagt til som en AI-kontrollert spiller.

en: %s has client version %d.%d.%d%s
no: %s har klientversjon %d.%d.%d%s

en: %s has joined as player %s.
no: %s deltar nå som spiller %s.

en: %s in %s (%s)
no: %s i %s (%s)

en: %s is not controlled by the AI.
no: %s er ikke kontrollert av AIen.

en: %s is now under AI control.
no: %s er nå under AI-kontroll.

en: %s is now under human control.
no: %s er nå under menneskelig kontroll.

en: %s lose %s (%i,%i)
no: %s mister %s (%i,%i)

en: %s lose %s (famine)
no: %s mister %s (sult)

en: %s lose %s to the %s
no: %s mister %s til %s

en: %s lose %s when %s lost
no: %s mister %s når %s mistes

en: %s lose a %s (fuel)
no: %s mister en %s (tom for drivstoff)

en: %s lose a %s (out of hp)
no: %s mister en %s

en: %s max rate: %d%%
no: %s maks nivå: %d%%

en: %s no longer gives us shared vision!
no: %s gir oss ikke lengre delt utsyn!

en: %s report on the HAPPIEST Civilizations in the World.
no: %s rapport om de LYKKELIGSTE sivilisasjonene i verden.

en: %s report on the LARGEST Civilizations in the World.
no: %s rapport om de STØRSTE sivilisasjonene i verden.

en: %s report on the RICHEST Civilizations in the World.
no: %s rapport om de RIKESTE sivilisasjonene i verden.

en: %s report on the most ADVANCED Civilizations in the World.
no: %s rapport om de mest AVANSERTE sivilisasjonene i verden.

en: %s report on the most MILITARIZED Civilizations in the World.
no: %s rapport om de mest MILITARISERTE sivilisasjonene i verden.

en: %s steal %s from %s
no: %s stjeler %s fra %s

en: %s steals %s from the %s
no: %s stjal %s fra %s

en: %s steals Future Tech. %d from the %s
no: %s stjal framtidsteknologi %d fra %s

en: %s to allies: %s
no: %s til allierte: %s

en: %s view:
no: %s vises:

en: %s was rejected: %s already connected.
no: %s ble bortvist: %s er allerede tilkoblet.

en: %s was rejected: Game running and unknown name %s.
no: %s ble bortvist: Spill i gang og ukjent navn %s.

en: %s was rejected: Maximum number of players reached.
no: %s ble bortvist: Maksimalt antall spillere nådd.

en: %s was rejected: Mismatched capabilities.
no: %s ble bortvist: Ikke-kompatible egenskaper.

en: %s was rejected: Name %s already used.
no: %s ble bortvist: Navnet %s er allerede brukt.

en: %s was rejected: No connections as new player.
no: %s ble bortvist: Nye tilkoblinger ikke tillatt.

en: %s was rejected: No observation of AI players.
no: %s ble bortvist: Ingen observering av AI-spillere.

en: %s was rejected: No observation of barbarians.
no: %s ble bortvist: Ingen observasjon av barbarer.

en: %s was rejected: No observation of dead players.
no: %s ble bortvist: Ingen observasjon av døde spillere.

en: %s was rejected: No reconnection to human players.
no: %s ble bortvist: Ingen re-tilkoblinger til menneskelige spillere.

en: %s%d food
no: %s%d mat

en: %s%d gold
no: %s%d gull

en: %s%d shield
no: %s%d skjold

en: %s%d unhappy
no: %s%d ulykkelig

en: %s: Fatal error: you're trying to run me as superuser!
no: %s: Fatal feil: du forsøker å kjøre meg som superbruker!

en: 'Cause civilization should be free!
no: Fordi Civilization burde være fritt!

en: 'metaconnection ?' reports on the status of the connection to metaserver.
    'metaconnection down' or 'metac d' brings the metaserver connection down.
    'metaconnection up' or 'metac u' brings the metaserver connection up.
no: "metaconnection ?" viser statusen for tilkoblingen till metaserveren.
    "metaconnection d" eller "metac d" stenger av tilkoblingen til metaserveren.
    "metaconnection u" eller "metac u" setter på tilkoblingen till metaserveren.

en: (%d step) | (%d steps)
no[0]: (%d steg)
no[1]: (%d steg)

en: (%d steps)
no: (%d steg)

en: (%d,%d) land created from ocean
no: (%d,%d) land erstatter hav

en: (%d,%d) ocean created from land
no: (%d,%d) hav erstatter land

en: (%ld steps)
no: (%ld steg)

en: (Never)
no: (Aldri)

en: (Railroads and fortresses require 3 turns, regardless of terrain.)
no: (Jernbane og festning krever 3 runder, uansett terreng.)

en: (Stock,Target,Turns,Buy)
no: (Oppsamlet,Mål,Runder,Kjøpekostnad)

en: (The %s improvement is also required for a city to grow larger than size %d.)
no: (Forbedringen %s er nødvendig for å la en by vokse seg større enn %d.)

en: (Unknown)
no: (Ukjent)

en: (ambiguous)
no: (uklar)

en: (beta version)
no: (beta-versjon)

en: (building %s in %s (%s))
no: (bygger %s i %s (%s))

en: (idle %d turn) | (idle %d turns)
no[0]: (stille %d runde)
no[1]: (stille %d runder)

en: (in prog.)
no: (i gang)

en: (is empty)
no: (er tom)

en: (server prompt)
no: (server kommandolinje)

en: (unknown)
no: (ukjent)

en: (worklist)
no: (arbeidsliste)

en: * A field unit: one unhappiness applies even when non-aggressive.
no: * En kampenhet: medfører 1 ulykkelig selv når den er ikke-aggressiv.

en: * A missile unit: gets used up in making an attack.
no: * En rakettenhet: blir brukt opp idet den angriper.

en: * A non-military unit (cannot attack; no martial law).
no: * En ikke-militær enhet (kan ikke angripe; ingen unntakstilstand).

en: * Attacks with full strength even if less than one movement left.
no: * Angriper med full styrke selv om det er mindre enn ett flytt igjen.

en: * Can attack enemy air units.
no: * Kan angripe fiendtlige luftenheter.

en: * Can attack from aboard sea units: against enemy cities and onto land squares.
no: * Kan fra sjøenheter, angripe fiendens byer og landenheter på felt på land

en: * Can be paradropped from a friendly city (Range: %d).
no: * Kan gjøre fallskjermhopp fra vennlig by (Rekkevidde: %d).

en: * Can build new cities.
no: * Kan bygge nye byer.

en: * Can carry %d ground unit across water.
     | * Can carry %d ground units across water.
no[0]: * Kan transportere %d landenhet over vann.
no[1]: * Kan transportere %d landenheter over vann.

en: * Can carry and refuel %d air unit.
     | * Can carry and refuel %d air units.
no[0]: * Kan frakte og fylle drivstoff på %d flyenhet.
no[1]: * Kan frakte og fylle drivtoff på %d flyenheter.

en: * Can carry and refuel %d missile unit.
     | * Can carry and refuel %d missile units.
no[0]: * Kan transportere og fylle drivstoff på %d rakettenhet.
no[1]: * Kan transportere og fylle drivstoff på %d rakettenheter.

en: * Can establish trade routes.
no: * Kan etablere handelsruter.

en: * Can help build wonders.
no: * Kan hjelpe til å bygge underverk.

en: * Can only attack units on ocean squares (no land attacks).
no: * Kan kunne angripe enheter på havet (ingen angrep mot land).

en: * Can perform diplomatic actions, plus special spy abilities.
no: * Kan utføre diplomatiske forhandlinger, samt spesielle spion-egenskaper.

en: * Can perform diplomatic actions.
no: * Kan utføre diplomatiske forhandlinger.

en: * Can perform settler actions.
no: * Kan utføre nybygger-egenskaper.

en: * Counts as 'mounted' against certain defenders.
no: * Teller som 'til hest' mot enkelte forsvarere.

en: * Gets double defense against units specified as 'mounted'.
no: * Får dobbelt forsvar mot enheter som er 'til hest'.

en: * Gets quintuple defence against missiles and aircraft.
no: * Får femdoblet forsvar mot raketter og fly.

en: * Ignores terrain effects (treats all squares as roads).
no: * Bryr seg ikke om terreng (alle felt tilsvarer veier).

en: * Ignores the effects of city walls.
no: * Bryr seg ikke om bymurer.

en: * Ignores zones of control.
no: * Bryr seg ikke om kontrollsoner.

en: * Is invisible except when next to an enemy unit or city.
no: * Er usynlig unntatt når den er ved siden av en fremmed enhet eller by.

en: * Making an attack ends this unit's turn.
no: * Et angrep avslutter denne enhetens runde.

en: * Must end turn in a city or next to land, or has a 50%% risk of being lost at sea.
no: * Må avslutte runden i en by eller ved kysten, ellers har den en 50%% sjanse for å gå tapt på havet.

en: * This unit's attack causes a nuclear explosion!
no: * Denne enhetens angrep skaper en atomeksplosjon!

en: * Unit has to be in a city, or on a %s after %d turn.
     | * Unit has to be in a city, or on a %s after %d turns.
no[0]: * Enheten må være i en by, eller på en %s etter %d runde.
no[1]: * Enheten må være i en by, eller på en %s etter %d runder.

en: + means you may change the option
no: + betyr at du kan endre alternativet

en: +%d Food / %d
no: +%d Mat / %d

en: +%d Res. / %d
no: +%d Prod. / %d

en: +%d Trade / %d
no: +%d Handel / %d

en: , Dead
no: , Død

en: , difficulty level %s
no: , vanskelighetsgrad %s

en: , nation %s
no: , nasjon: %s

en: - A Diplomat can establish embassies with other civilizations by moving into another player's city.
    
    - Diplomats can also try to sabotage enemy production, or steal an advance from an enemy city.  (An advance can only be stolen once per city).
    
    - A Diplomat can also bribe an enemy unit, if that unit is the only unit on its square.
    
    - Diplomats can even start a revolution in an enemy city and turn it into your own, if you have the money!
    
    - In some game strategies, hordes of Diplomats can be used to wreak havoc on the enemy.  Little wonder that Diplomats are often viewed with suspicion and fear!
no: - En diplomat kan opprette ambassader hos andre sivilisasjoner ved å flytte inn i en annen spillers by.
    
    - Diplomater kan også sabotere fiendens produksjon, eller stjele et fremskritt fra en fiendtlig by. (Kun et fremskritt kan stjeles fra en by).
    
    - En diplomat kan også bestikke en fiendtlig enhet, dersom den enheten er den eneste enheten på sin rute.
    
    - Diplomater kan også starte en revolusjon i en fiendtlig by og gjøre den til din egen, dersom du kan betale!
    
    - I visse spillstrategier kan horder av diplomater brukes til å overta mange byer på veldig kort tid. Ikke rart at diplomater ofte blir sett på med mistenksomhet og frykt!

en: 0 - no barbarians 
    1 - barbarians only in huts 
    2 - normal rate of barbarian appearance 
    3 - frequent barbarian uprising 
    4 - raging hordes, lots of barbarians
no: 0 - ingen barbarer 
    1 - barbarer kun i mindre hytter 
    2 - normal barbarfrekvens 
    3 - høy barbarfrekvens 
    4 - vandrende horder, massevis av barbarer

en: 0 = continents may attach to poles; 1 = poles will be separate
no: 0 = kontinenter kan tilsluttes polene, 1 = polene er separate

en: 0 = no 1x1 islands; 1 = some 1x1 islands
no: 0=ingen 1x1 øyer; 1=noen 1x1 øyer

en: 1 = standard, with random continents;
    2 = equally sized large islands with one player each, and twice that many
        smaller islands;
    3 = equally sized large islands with one player each, and a number of other
        islands of similar size;
    4 = equally sized large islands with two players on every island (or one
        with three players for an odd number of players), and additional
        smaller islands.
    5 = one or more large earthlike continents with some scatter.
    Note: values 2,3 and 4 generate "fairer" (but more boring) maps.
    (Zero indicates a scenario map.)
no:   1 = standard, med tilfeldige kontinent;
      2 = like store øyer med en spiller på hver, og dobbelt så mange mindre øyer;
      3 = like store øyer med en spiller på hver, og et tilsv. antall andre øyer av tilsv. størrelse;
      4 = like store øyer med to spillere på hver øy
          (eller en med tre spillere hvis ulikt antall spillere), og tilsvarende små øyer.
    5 = en eller flere store verdenskontinenter spredt rundt.
      Merk: verdiene 2, 3 og 4 genererer "mer rettferdige" (men kjedeligere) kart.
      (0 indikerer kart for spesielt scenario.)

en: <no connections>
no: <ingen tilkoblinger>

en: <no players>
no: <ingen spillere>

en: = means the option is on its default value
no: = betyr at alternativet har standardverdi

en: ?and:,
no: ?og:,

en: ?animals:Game
no: ?dyr:Jakt

en: ?city:Name
no: ?city:Bynavn

en: ?city_state:Disorder
no: ?city_state:Uro

en: ?city_state:Peace
no: ?city_state:Fred

en: ?city_state:Rapture
no: ?city_state:Feiring

en: ?corruption:Cor
no: ?corruption:Kor

en: ?diplomatic_state:Alliance
no: ?diplomatic_state:Allianse

en: ?diplomatic_state:Cease-fire
no: ?diplomatic_state:Våpenhvile

en: ?diplomatic_state:Neutral
no: ?diplomatic_state:Nøytral

en: ?diplomatic_state:No Contact
no: ?diplomatic_state:Ingen kontakt

en: ?diplomatic_state:Peace
no: ?diplomatic_state:Fred

en: ?diplomatic_state:War
no: ?diplomatic_state:Krig

en: ?duration:overflow
no: ?duration:overflod

en: ?dys/hrs:%02dd %02dh
no: ?dys/hrs:%02dd %02dt

en: ?embassy:Both
no: ?embassy:begge

en: ?embassy:With Us
no: ?embassy:hos oss

en: ?embassy:Yes
no: ?embassy:ja

en: ?entertainers/scientists/taxmen:E/S/T
no: ?entertainers/scientists/taxmen:U/F/S

en: ?filler:XXX/XXX XXX turns
no: ?filler:XXX/XXX XXX runder

en: ?food/prod/trade:F/P/T
no: ?food/prod/trade:M/P/H

en: ?gold/lux/sci:G/L/S
no: ?gold/lux/sci:G/L/F

en: ?happy/content/unhappy/angry:H/C/U/A
no: ?happy/content/unhappy/angry:L/F/U/S

en: ?hrs/mns:%02dh %02dm
no: ?hrs/mns:%02dt %02dm

en: ?obsolete:O
no: ?obsolete:f

en: ?or:,
no: ?eller:,

en: ?plural:Americans
no: ?plural:amerikanerne

en: ?plural:Arabs
no: ?plural:araberne

en: ?plural:Argentines
no: ?plural:argentinerne

en: ?plural:Australians
no: ?plural:australierne

en: ?plural:Aztecs
no: ?plural:aztekerne

en: ?plural:Babylonians
no: ?plural:babylonerne

en: ?plural:Barbarians
no: ?plural:barbarene

en: ?plural:Bavarians
no: ?plural:bayere

en: ?plural:Boers
no: ?plural:boere

en: ?plural:Brazilians
no: ?plural:brasilianere

en: ?plural:Canadians
no: ?plural:kanadierne

en: ?plural:Carthaginians
no: ?plural:karthagenerne

en: ?plural:Catalans
no: ?plural:katalanere

en: ?plural:Chileans
no: ?plural:chilenere

en: ?plural:Chinese
no: ?plural:kineserne

en: ?plural:Cornish
no: ?plural:kornvallere

en: ?plural:Croatians
no: ?plural:kroatene

en: ?plural:Czechs
no: ?plural:tsjekkerne

en: ?plural:Danes
no: ?plural:danskene

en: ?plural:Dunedan
no: ?plural:dúnedain

en: ?plural:Dutch
no: ?plural:hollenderne

en: ?plural:Egyptians
no: ?plural:egypterne

en: ?plural:English
no: ?plural:engelskmennene

en: ?plural:Estonians
no: ?plural:esterne

en: ?plural:Filipinos
no: ?plural:filipinerne

en: ?plural:Finns
no: ?plural:finnene

en: ?plural:French
no: ?plural:franskmennene

en: ?plural:Germans
no: ?plural:tyskerne

en: ?plural:Greeks
no: ?plural:grekerne

en: ?plural:Hungarians
no: ?plural:ungarerne

en: ?plural:Incas
no: ?plural:inkaene

en: ?plural:Indians
no: ?plural:inderne

en: ?plural:Irish
no: ?plural:irene

en: ?plural:Israelis
no: ?plural:israelerne

en: ?plural:Italians
no: ?plural:italienere

en: ?plural:Japanese
no: ?plural:japanerne

en: ?plural:Kenyans
no: ?plural:kenyanere

en: ?plural:Koreans
no: ?plural:koreanerne

en: ?plural:Latvians
no: ?plural:latviere

en: ?plural:Lithuanians
no: ?plural:litauere

en: ?plural:Mongols
no: ?plural:mongolerne

en: ?plural:Mordors
no: ?plural:mordorianere

en: ?plural:Persians
no: ?plural:perserne

en: ?plural:Polish
no: ?plural:polakkene

en: ?plural:Portuguese
no: ?plural:portugiserne

en: ?plural:Romans
no: ?plural:romerne

en: ?plural:Russians
no: ?plural:russerne

en: ?plural:Scots
no: ?plural:skottene

en: ?plural:Serbians
no: ?plural:serberne

en: ?plural:Silesians
no: ?plural:silesiere

en: ?plural:Singaporeans
no: ?plural:singaporeanere

en: ?plural:Sioux
no: ?plural:sioux'ene

en: ?plural:Slovenians
no: ?plural:slovenerne

en: ?plural:Spanish
no: ?plural:spanjolene

en: ?plural:Swedes
no: ?plural:svenskene

en: ?plural:Thai
no: ?plural:thai

en: ?plural:Turks
no: ?plural:tyrkerne

en: ?plural:Ukrainians
no: ?plural:ukrainerne

en: ?plural:Vietnamese
no: ?plural:vietnamesere

en: ?plural:Vikings
no: ?plural:vikingene

en: ?plural:Welsh
no: ?plural:waliserne

en: ?plural:Zulus
no: ?plural:zuluene

en: ?pollution:Pol
no: ?pollution:For

en: ?size:Sz
no: ?size:St

en: ?timeout:off
no: ?timeout:av

en: ?trade_routes:T
no: ?trade_routes:H

en: ?trade_routes:n
no: ?trade_routes:#

en: ?vision:Both
no: ?vision:begge

en: ?vision:To Them
no: ?vision:for dem

en: ?vision:To Us
no: ?vision:for oss

en: ?wonder:w
no: ?wonder:u

en: A Cathedral makes 3 unhappy citizens content in a city, making it easier to maintain order in that city.  The discovery of Theology increases the effect of a Cathedral, making an additional unhappy citizen content.  The discovery of Communism lessens the effect of a Cathedral, reducing by one the number of unhappy citizens made content.
no: En katedral gjør 3 ulykkelige borgere fornøyde i en by, og gjør det enklere å holde ro og orden i den byen. Oppdagelsen av teologi øker effekten av en katedral, ved å gjøre enda en ulykkelig borger fornøyd. Oppdagelsen av kommunisme reduserer effekten av en katedral, ved å redusere antallet ulykkelige borgere som blir fornøyde med 1.

en: A Cathedral makes 4 unhappy citizens content in a city, making it easier to maintain order in that city.
no: En katedral gjør 4 ulykkelige borgere fornøyde i en by, som gjør det lettere å holde ro og orden i den byen.

en: A Communist government is based on the ideal that all people are equal.  All goods are owned by the state, rather than by private citizens.  Communism gives a balance between military and commercial styles of government.
    
    Under Communism, corruption does not vary by distance from the capital; all cities (including the capital) have a modest amount of corruption.  In addition, Communist cities more than 10 squares away from the capital are considered to be only 10 squares away when computing the cost of inciting a revolt (see Units, Diplomat).
    
    Settlers consume 1 food per turn under Communism.
    
    If a city governed by Communism is celebrating, it will receive a bonus of 1 trade in each square which already produces at least 1 trade.  See Happiness for details.
    
    The maximum rate you can set for science, tax or luxuries is 80%.
    
    Diplomats and Spies created under Communism are always veterans.
    
    Under Communism, your cities can support up to 3 military units without paying shields for upkeep.  (Additional units require 1 production shield each.)
    
    You impose limited but efficient martial law under Communism.  Each military unit inside a city, up to a maximum of 3, will keep 2 unhappy citizens content.
no: En kommunistisk regjering baserer seg på idealet om at alle mennesker er like. Alt eies av staten, i stedet for av enkelte borgere. Kommunisme gir en balanse mellom krigersk og økonomisk styresett.
    
    Under kommunisme endres ikke korrupsjonen i forhold til avstanden fra hovedstaden; alle byer (også hovedstader) har lite korrupsjon.Dessuten betraktes kommunistiske byer som er mer enn 10 ruter bort fra hovedstaden som bare 10 ruter borte, ved beregning av kostnaden for å starte opprør (se enheter, diplomat).
    
    Nybyggere koster 2 mat hver runde under kommunisme.
    
    Dersom en by feirer under kommunisme, får den en bonus på 1 handel i hver rute som allerede gir minst 1 hande. Se "Lykkelighet" for detaljer.
    
    Det høyeste nivået du kan sette for forskning, skatt eller luksus er 80%.
    
    Diplomater og spioner som bygges under kommunismen er alltid veteraner.
    
    Under kommunismen kan byer forsørge opp til 3 krigsenheter uten å betale for det. (Hver ekstra koster 1 skjold.)
    
    Man kan innføre begrenset, men effektiv unntakstilstand under kommunisme. Hver krigsenhet i en by, opp til 3, holder 2 ulykkelige borgere fornøyd.

en: A Communist government is based on the ideal that all people are equal.  All goods are owned by the state, rather than by private citizens.  Communism gives a balance between military and commercial styles of government.
    
    Under Communism, corruption does not vary by distance from the capital; all cities (including the capital) have a modest amount of corruption.  In addition, Communist cities more than 10 squares away from the capital are considered to be only 10 squares away when computing the cost of inciting a revolt (see Units, Diplomat).
    
    Settlers consume 2 food per turn under Communism.
    
    If a city governed by Communism is celebrating, it will receive a bonus of 1 trade in each square which already produces at least 1 trade.  See Happiness for details.
    
    The maximum rate you can set for science, tax or luxuries is 80%.
    
    Diplomats and Spies created under Communism are always veterans.
    
    Under Communism, your cities can support up to 3 military units without paying shields for upkeep.  (Additional units require 1 production shield each.)
    
    You impose limited but efficient martial law under Communism.  Each military unit inside a city, up to a maximum of 3, will keep 2 unhappy citizens content.
no: En kommunistisk regjering baserer seg på idealet om at alle mennesker er like. Alt eies av staten, i stedet for av enkelte borgere. Kommunisme gir en balanse mellom krigersk og økonomisk styresett.
    
    Under kommunisme endres ikke korrupsjonen i forhold til avstanden fra hovedstaden; alle byer (også hovedstader) har lite korrupsjon.Dessuten betraktes kommunistiske byer som er mer enn 10 ruter bort fra hovedstaden som bare 10 ruter borte, ved beregning av kostnaden for å starte opprør (se enheter, diplomat).
    
    Nybyggere koster 2 mat hver runde under kommunisme.
    
    Dersom en by feirer under kommunisme, får den en bonus på 1 handel i hver rute som allerede gir minst 1 hande. Se "lykkelighet" for detaljer.
    
    Det høyeste nivået du kan sette for forskning, skatt eller luksus er 80%.
    
    Diplomater og spioner som bygges under kommunismen er alltid veteraner.
    
    Under kommunismen kan byer forsørge opp til 3 krigsenheter uten å betale for det. (Hver ekstra koster 1 skjold.)
    
    Man kan innføre begrenset unntakstilstand under monarki: hver krigsenhet i en by, opp til 3, holder 2 ulykkelige borgere fornøyd.

en: A Diplomat or Spy acting against a city which has one or more defending Diplomats or Spies has a diplchance (percent) chance to defeat each such defender.  Also, the chance of a Spy returning from a successful mission is diplchance percent.  (Diplomats never return.)  Also, a basic chance of success for Diplomats and Spies. Defending Spys are generally twice as capable as Diplomats, veteran units 50% more capable than non-veteran ones.
no: En diplomat eller spion som handler mot en by som har en eller flere forsvarende diplomater eller spioner har "diplchance" hundredelers sjanse for å beseire en slik forsvarer. Sannsynligheten for at en slik enhet returnerer fra et vellykket oppdrag er også diplchance prosent. (Diplomat returnerer aldri) "diplchance" er også en grunnleggende sannsynlighet for fremgang hos Diplomater og Spioner. Forsvarende spillere er vanligvis dobbelt så sterke som diplomater, veteraner er 50% bedre enn vanlige enheter.

en: A Spy is a full time professional and as such is much more skilled in the arts of espionage than her Diplomat predecessor.
    
    The most inoffensive skills in a Spy's repertoire are her ability to investigate cities - revealing detailed information, and the establishment of embassies.  However, if your Spy has gained herself a reputation for clandestine behaviour she will be executed if she tries to establish an embassy.
    
    She can also be used to: poison the water supply of an enemy city (reducing the population); steal specific technology; and sabotage predetermined city targets (note: sabotaging improvements in a capital or sabotaging City Walls increases the risks of capture). A Spy can also infiltrate a city and ferment a revolt.
    
    A Spy can also be of aid on the battlefield - sabotaging enemy units as well as bribing them to change allegiance.
no: En spion er profesjonell og er bedre til å drive med spionasje enn sin forgjenger, diplomaten.
    
    Den fredeligste evnen til en spion er å undersøke byer; finner detaljert informasjon om byen, og å opprette ambassader. Men om spionen har fått et rykte på seg for å gjøre ting i smyg, blir den henrettet dersom den forøker å opprette en ambassade.
    
    Spionen kan også brukes til å forgifte vannforsyningen til en fiendtlig by (som minsker innbyggertallet); stjele teknologier; sabotere mål i byen (merknad: sabotasje på byforbedringer i hovedstaden eller å sabotere bymurer øker sjansen for å bli oppdaget). En spion kan også infiltrere en by og gjøre opprør.
    
    En spion kan også hjelpe til på slagmarken - sabotere fiendtlige enheter såvel som å beskikke dem til å skifte lederskap.

en: A civil war is triggered if a player has at least this many cities and the player's capital is captured.  If this option is set to the maximum value, civil wars are turned off altogether.
no: Borgerkrig utløses dersom en spiller har minst dette antallet byer og hovedstaden faller. Hvis dette alternativet er satt til sin største verdi kommer til aldri borgerkrig.

en: A number of Partisans are granted free when an enemy conquers your city, but only under these conditions:
    
     - Guerilla Warfare must be known by at least 1 player.
    
     - You must be the player who originally built the city.
    
     - You must know about Communism and Gunpowder.
    
     - You must run either a Democracy or a Communist government.
no: Man får et antall partisaner gratis dersom man mister en by til fienden, men bare etter disse vilkårene:
    
     - Geriljakrigføring må være kjent av minst 1 spiller.
    
     - Man må være den spilleren som opprinnelig grunnla byen.
    
     - Man må ha oppdaget kommunisme og krutt.
    
     - Man må ha demokrati eller kommunisme som styreform.

en: A player already exists by that name.
no: Der finnes allerede en spiller med det navnet.

en: A poorly-named city
no: En by med dårlig navn

en: A.Smith's Trading Co.
no: Adam Smiths Handelsselskap

en: A:%d D:%d FP:%d HP:%d/%d%s%s
no: A:%d F:%d FP:%d TK:%d/%d%s%s

en: A:%d D:%d FP:%d HP:%d0%%
no: A:%d F:%d FP:%d TK:%d0%%

en: AEGIS Cruiser
no: AEGIS Krysser

en: AI Mode is now %s.
no: AI modus er nå %s.

en: AI controlled players cannot participate in diplomatic meetings.
no: AI styrte spillere kan ikke delta i diplomatiske forhandlinger.

en: AI is controlling the %s ruled by %s.
no: AIen kontrollerer %s styrt av %s.

en: About
no: Om

en: Accept
no: Aksepter

en: Accept _treaty
no: _Aksepter avtale

en: Accept treaty
no: Aksepter avtale

en: Acti_vate present units
no: Akti_ver nåværende enheter

en: Activate
no: Aktiver

en: Activate Units
no: Aktiver enheter

en: Activate unit
no: Aktiver enhet

en: Activate unit, _close dialog
no: Aktiver enhet, _lukk dialogboks

en: Activate unit, close dialog
no: Aktiver enhet, lukk dialogboks

en: Active
no: Aktiv

en: Activity:
no: Aktivitet:

en: Add preset
no: Legg til forhåndsvalg

en: Add to City
no: Legg til by

en: Add to City (_B)
no: Legg til by (_B)

en: Adds 1 extra shield resource on all Ocean squares in a city.  The city needs to be coastal to build this improvement.
no: Legger til 1 ekstra skjold ressurs på alle sjøruter i byen. Byen må være en kystby for å bygge denne forbedringen.

en: Adds one extra shield resource on every square around the city where it is built.
no: Legger til en ekstra skjoldressurs på hver rute rundt byen hvor den bygges.

en: Advanced Flight
no: Avansert flyteknikk

en: Advances
no: Fremskritt

en: After these preliminaries, combat occurs, as long as both units are still alive (i.e., hit points are greater than 0).  Each round, a random number between 1 and the sum of the attacker's and defender's strengths is generated.  If this number is greater than the defender's strength, the defender loses hit points equal to the attacker's firepower.  Otherwise, the attacker loses hit points equal to the defender's firepower. The first unit to reach 0 hit points (or negative hit points) loses.
no: Etter de innledende sammenligningene, så begynner kampen og holder på så lenge begge enhetene fortsatt er i live. (dvs. begge har mer enn 0 treffpoeng).Hver runde lages det et tilfeldig tall mellom 1 og summen av angriperens og forsvarerens styrke. Dersom det tilfeldige tallet er større enn forsvarerens styrke, mister forsvareren like mange treffpoeng som angriperens ildkraft. Ellers mister angriperen like mange treffpoeng som forsvarerens ildkraft.Den første enheten som får 0 treffpoeng (eller negative treffpoeng) taper.

en: Air units
no: Flyenheter

en: Air units can move on any square not occupied by an enemy unit or enemy city.  The movement rate of air units is not affected by loss of hitpoints.  Air units require fuel, which is obtained by ending their turn in a friendly city, Airbase or Carrier (or a Submarine for missile units).  The number of turns an air unit can last without fuel varies by the unit type (see the individual units). Like sea units, air units are unable to enter an empty enemy city to capture it.  When outside cities, air units can only be attacked by Fighters (or Stealth Fighters).  Air units cannot be used to explore villages; depending upon server options, an overflown village may disband.
no: Fly enheter kan bevege seg på alle ruter som ikke er okkupert av en fiendtlig enhet eller by. Lengden en flyenhet kan bevege seg påvirkes ikke av reduksjon av treffkapasiteten. Flyenheter må fylle drivstoff, som kan gjøres ved å avslutte runden i en vennlig by, flybase eller hangarskip (eller ubåt for missilenheter). Antallet runder en enhet varer uten drivstoff avhenger av enhettypen (se info om de individuelle enhetene). Som sjøenheter, kan fly enheter ikke overta tomme fiendtlige byer. Utenfor byer kan fly enheter bare angripes av kampfly. Flyenheter kan ikke bli brukt for å utforske hytter, men dersom serveren er innstilt for det, kan hytter som blir overflydd bli ødelagt.

en: Air_lift
no: _Flytransport

en: Airbase
no: Flystripe

en: Airlift
no: Flytransport

en: Airport
no: Lufthavn

en: All Cities
no: Alle byer

en: All cities on the map become visible for the player who owns it.  It allows all players to start building spaceship parts (assuming they have researched the necessary technologies).
no: Alle byer på kartet blir synlig for spilleren som eier det. Det lar alle spillere begynne å bygge romskipdeler (dersom de har forsket på de nødvendige teknologiene).

en: All ground units have the ability to destroy terrain alterations, by pillaging.  Pillaging removes 1 terrain alteration per turn per unit.  Depending upon server settings, you may be given a choice of which terrain alteration to pillage, or they will be pillaged in the following order:
no: Alle landenheter har evnen til å ødelegge terreng forbedringer, ved å plyndre terrenget. Plyndring ødelegger 1 terrengforbedring per runde per enhet. Avhengig av serverens innstillinger, kan du velge mellom hvilken forbedring du ønsker å ødelegge, ellers blir de ødelagt i følgende rekkefølge:

en: All the cities of smaller or equal size to this do not produce trade at all. The produced trade increases gradually for cities larger than notradesize and smaller than fulltradesize.  See also fulltradesize.
no: Alle byer mindre eller like store som dette har ingen handel. Handelen øker gradvis for byer større enn notradesize og mindre enn fulltradesize. Se også fulltradesize.

en: All your new ground units become veterans (for all cities).  The chance of a unit becoming a veteran after a battle increases from 50% to 100%.
no: Alle din nye landenheter blir veteraner (i alle byer). Sjansen for at en enhet blir veteran etter en kamp øker fra 50% til 100%.

en: Allowed city names
no: Tillatte bynavn

en: Allowed connections string contains invalid
    characters.  Try "help allowconnect".
no: Tekststrengen for tillatte tilkoblinger inneholder ugyldige bokstaver. Prøv "help allowconnect".

en: Allows
no: Tillater

en: Allows
no: Tillater

en: Allows %s (with %s).
no: Tillater %s (med %s).

en: Allows %s to build airbases.
no: Tillater %s å bygge flybaser.

en: Allows %s to build fortresses.
no: Tillater %s å bygge fort.

en: Allows %s to build roads on river squares.
no: Tillater %s å bygge veier på elve-felt

en: Allows %s to upgrade irrigation to farmland.
no: Tillater %s å oppgradere irrigert land til jordbruksland.

en: Allows %s to upgrade roads to railroads.
no: Tillater %s å oppgradere veier til jernbane.

en: Allows %s.
no: Tillater %s.

en: Allows a city to build veteran sea units.  Also, damaged sea units which stay in town for one full turn without moving are completely restored.
no: Tillater en by å bygge veterane sjøenheter. Dessuten blir skadede sjøenheter som blir i byen en hel runde uten å bevege seg helt reparert.

en: Allows a city to grow larger than size %d.
no: Tillater en by å vokse seg større enn %d.

en: Allows a city to grow larger than size 12.  An Aqueduct is first required for a city to grow larger than size 8.
no: Tillater en by å vokse seg større enn størrelse 12. Akvedukt er først nødvendig for at en by skal vokse seg større enn 8.

en: Allows a city to produce veteran air units.  Also, damaged air units which stay in town for one full turn without moving are completely restored.
    
    Two cities with Airports can airlift one unit per turn.  Airlifting instantly transports the unit from one city to another and will use all of the unit's movement points.  A unit must have some movement points left to be airlifted.
no: Tillater produksjon av veterane flyenheter. Dessuten blir skadede flyenheter som forblir i byen en hel runde uten å forflytte seg helt reparert.
    
    To byer med flyplasser kan flyforflytte en enhet per runde. Flyforflytning forflytter enheten øyeblikkelig fra en by til en annen, og vil forbruke alle enhetens bevegelsespoeng. En enhet må ha noen bevegelsespoeng igjen for å flyforflyttes.

en: Allows all players with knowledge of %s to build %s units.
no: Tillater alle spillere med kunnskap om %s å bygge %s enheter.

en: Allows changing government to %s.
no: Tillater å endre styreform til %s.

en: Allows you to choose any government, including those that have not yet been researched by your civilization, and without the transition period of Anarchy.
no: Lar deg velge hvilket som helst styresett, inkludert de som du ikke har forsket frem enda, uten overgangstid med anarki.

en: Alphabet
no: Alfabetet

en: Alpine Troops
no: Gurkha tropper

en: Ambiguous option name.
no: Alternativet har flere betydninger.

en: American
no: amerikansk

en: Amount of "special" resource squares
no: Mengde felt med "spesielle" ressurser

en: Amount of desert squares
no: Mengde ørkenområder

en: Amount of forest squares
no: Mengde skogsområder

en: Amount of grass squares
no: Mengde gresskledde områder

en: Amount of hills/mountains
no: Mengde åser/fjell

en: Amount of huts (minor tribe villages)
no: Mengde hytter (mindre stammelandsbyer)

en: Amount of land vs ocean
no: Mengde land vs hav

en: Amount of river squares
no: Mengde elveområder

en: Amount of swamp squares
no: Mengde myr/sump områder

en: Amphibious Warfare
no: Amfibisk krigføring

en: An improved Bomber, with improved attack and a higher movement radius.
no: Et forbedret bombefly, med forbedret angrep og større rekkevidde.

en: An improved Fighter, with improved attack and a higher movement radius.
no: Et forbedret jagerfly med forbedret angrep og lengre rekkevidde.

en: Anarchy
no: Anarki

en: Anarchy is simply the absence of any recognizable government. Citizens are disorganized and unproductive, and will spend all income as quickly as possible, rather than paying taxes or conducting research.
    
    Anarchy offers slightly less corruption than Despotism, but slightly more unhappiness.
    
    Settlers consume 1 food per turn under Anarchy.  Squares which would normally yield more than 2 units of food, shields or trade suffer a 1-unit penalty (e.g., an irrigated grassland square which would normally yield 3 food only yields 2 food while you are in Anarchy). (This penalty is removed if the city is celebrating; see Happiness.)
    
    Under Anarchy, each of your cities can support a number of military units equal to its size without paying shields for upkeep. (Additional units require 1 production shield each.)
    
    You may impose martial law under Anarchy: each military unit inside a city will keep one unhappy citizen content.  (Or at least, unhappy citizens will act content, and will not cause disorder.)
no: Anarki er helt enkelt fravær av en regjering. Innbyggere er uorganiserte og uproduktive, og kvitter seg med all inntekt så fort som mulig, i stedet for å betale skatt og forske.
    
    Uten regjering blir korrupsjonen noe mindre enn med despotisme, men ulykkeligheten blir noe større.
    
    Nybyggere koster 1 mat hver runde uten regjering. Ruter som ellers skulle gi > 2 enheter mat, skjold eller handel, rammes av en reduksjon med 1. (f.eks en gressrute med irrigering som normalt skulle gi 3 mat gir 2 mat uten regjering). (Denne reduksjonen oppheves dersom byen feirer, se "lykkelighet".)
    
    Når man ikke har en regjering kan hver by forsørge et antall krigsenheter like stort som byens størrelse, uten å betale for det (Hver ekstra enhet koster 1 skjold hver runde.)
    
    Man kan innføre unntakstilstand når man ikke har regjering: hver krigsenhet i en by holder 2 ulykkelige borgere fornøyde. (Eller ulykkelige borgere opptrer som fornøyde, og gjør ikke opprør.)

en: Another player already has the name '%s'.  Please choose another name.
no: En annen spiller kalt '%s' deltar allerede.  Velg et annet navn.

en: Any terrain type (except Ocean) may have a River on it.  A River adds 1 trade to the resources produced by that tile.  It also increases a tile's defense factor by 50%.  Finally, land units may move along a River (but not diagonally); movement along a River costs only 1/3 of a movement point.
    
    Roads and railroads can only be built on River squares if your civilization has learned Bridge Building technology.
no: Alle landskapstyper (unntatt sjø) kan ha elv på seg. En elv legger til 1 handel på ressursene som blir produsert på den ruten. Den øker også rutens forsvarsfaktor med 50%. Land enheter kan forflytte seg lands en elv (men ikke diagonalt), bevegelse langs en elv koster kun 1/3 av et forflytningspoeng.
    
    Veier og jernbaner kan bare bygges på en rute med elv dersom din sivilisasjon har oppdaget brobygging.

en: Apollo Program
no: Apollo Programmet

en: Apply onc_e
no: Beny_tt en gang

en: April
no: april

en: Aqueduct
no: Akvedukt

en: Arab
no: arabisk

en: Archbishop
no: Erkebiskop

en: Archers
no: Bueskyttere

en: Arctic
no: Arktisk

en: Arctic squares are found only in the most northerly or southerly reaches of the world.  They are very cold, and hence difficult to work with.
no: Arktiske felt er funnet kun helt nord eller syd.  Feltene er meget kalde og derfor meget vanskelig å få gjort noe med.

en: Area where initial units are located
no: Området hvor startenheter er

en: Argentine
no: argentinsk

en: Argh! ran out of nations!
no: Argh! gikk tom for nasjoner!

en: Argument must be 'u', 'up', 'd', 'down', or '?'.
no: Argumentet må være 'u', 'up', 'd', 'down', eller '?'.

en: Armor
no: Tanks

en: Arquebisbe
no: Erkebiskop

en: Artillery
no: Artilleri

en: Astronomy
no: Astronomi

en: At Spy's Discretion
no: La spionen velge

en: Atomic Theory
no: Atomteori

en: Atrocious
no: grusom

en: Attack:
no: Angrep:

en: August
no: august

en: Australian
no: australsk

en: Auto Attack
no: Autoangrep

en: Auto Center on Combat
no: Autosentrer på kamp

en: Auto Center on Units
no: Autosentrer på enheter

en: Auto E_xplore
no: Auto utfors_k

en: Auto Explore
no: Auto utforsk

en: Auto Settler
no: Autonybygger

en: Auto attack vs
no: Autoangrep mot

en: Auto-attack vs air units
no: Auto-angrep mot luftenheter

en: Auto-attack vs air units:
no: Auto-angrep mot luft enheter:

en: Auto-attack vs helicopters
no: Auto-angrep mot helikoptre

en: Auto-attack vs helicopters:
no: Auto-angrep mot helikoptre:

en: Auto-attack vs land units
no: Auto-angrep mot land-enheter

en: Auto-attack vs land units:
no: Auto-angrep mot land enheter:

en: Auto-attack vs sea units
no: Auto-angrep mot sjøenheter

en: Auto-attack vs sea units:
no: Auto-angrep mot sjø enheter:

en: Auto-connecting to server "%s" at port %d as "%s" every %d.%d second(s) for %d times
no: Auto-tilkobler server "%s" på port %d som "%s" hvert %d.%d sekund  %d ganger

en: Auto-save name prefix
no: Autolagrings prefiks

en: Automatically saved games will have name "<prefix><year>.sav".
    This setting sets the <prefix> part.
no: Automatisk lagrede spill vil ha navnet "<forstavelse><år>.sav"
    Denne innstillingen endrer <forstavelse> delen.

en: Automobile
no: Bilen

en: Available Improvements
no: Tilgjengelige Forbedringer

en: Available Targets
no: Tilgjengelige mål

en: Available To Build
no: Tilgjengelig for bygging

en: Available Units
no: Tilgjengelige enheter

en: Available Wonders
no: Tilgjengelige underverker

en: Available Worklists
no: Tilgjengelige arbeidslister

en: Available items
no: Tilgjengelige objekter

en: Available targets
no: Tilgjengelige mål

en: Available worklists
no: Tilgjengelige arbeidslister

en: Aztec
no: aztekisk

en: Babylonian
no: babylonsk

en: Bad list argument: '%s'.  Try '%shelp list'.
no: Ulovlig listeargument: '%s'.  Forsøk '%shelp list'.

en: Bad log level "%s".
no: Feil loggnivå  "%s".

en: Bad log level %d in "%s".
no: Feil loggnivå %d i "%s".

en: Bad team name.
no: Ugyldig lag navn.

en: Badly formed log level argument "%s".
no: Feil formet loggnivå argument "%s".

en: Banking
no: Bankvesen

en: Barbarian
no: barbarsk

en: Barbarian Leader
no: Barbarleder

en: Barbarian appearance frequency
no: Hvor ofte barbarene dukker opp

en: Barbarian onset year
no: År for barbarer

en: Barbarians will not appear before this year.
no: Barbarer vil ikke dukke opp før dette året

en: Barracks
no: Brakker

en: Barracks II
no: Brakker II

en: Barracks III
no: Brakker III

en: Basic Upkeep:
no: Vedlikeholdskostnad

en: Battleship
no: Slagskip

en: Bavarian
no: bayersk

en: Before a game is started, anyone can connect to the server by supplying its hostname and port number (5555 by default). If the server is started with the -m flag, it will report to the metaserver,
no: Innen et spill er satt i gang kan hvem som helst koble til serveren ved å angi sitt hostname og port (5555 standard). Hvis serveren startes med -m flagget, vil den rapportere seg til metaserveren.

en: Before other adjustments, the first unhappysize citizens in a city are content, and subsequent citizens are unhappy.  See also cityfactor.
no: Føre andre faktorer har innvirkning er de første unhappysize innbyggerne i en by fornøyde, deretter er innbyggerne tilfreds. Se også cityfactor.

en: Before you can build spaceship parts, the Apollo Program wonder must have been built by any player.  You also need specific technologies to build the different spaceship parts: see the help texts for Space Structural, Space Component, and Space Module, under City Improvements.  (If there are no help texts for these items, it probably means the spacerace server option is off for your game.)
no: Før man kan bygge romskipdeler må en spiller ha bygget underverket Apolloprogrammet. Man må dessuten ha spesielle teknologier for å bygge de ulike romskipsdelene: se hjelpetekstene for Romstrukturer, Romkomponenter og Rom-moduler under Byforbedringer.Dersom det ikke finnes hjelpetekster for disse objektene betyr det at servermuligheten "spacerace" er slått av.)

en: Boer
no: boer

en: Bomber
no: Bombefly

en: Boosts science production by 100% in the city where it is built.
no: Øker forskningen i byen det er bygget med 100%.

en: Boosts science production by 50% in the city where it is built.
no: Øker forskningsproduksjonen med 50% i byen den er bygget.

en: Boosts science production in each city by 50%.
no: Øker forskningen i hver by med 50%.

en: Boosts science production in each city with a Library by 50%.  (Counts as having a Research Lab in all of your cities.)
no: Øker forningen i hver by med bibliotek med 50%. (Teller som å ha forknings-lab. i alle dine byer.)

en: Both units keep their firepower of 1 unchanged.
no: Begge enheter beholder ildkraften 1 uendret.

en: Brazilian
no: brasiliansk

en: Bribe Enemy Unit
no: Bestikk fiendens enhet

en: Bribe unit for %d gold?
    Treasury contains %d gold.
no: Bestikk enhet for %d gull?
    Skattkammeret har %d gull.

en: Bribing the unit costs %d gold.
    Treasury contains %d gold.
no: Å bestikke enheten koster %d gull.
    Skattkammeret har %d gull.

en: Bridge Building
no: Brobygging

en: Bronze Working
no: Bronsearbeid

en: Bu_ild Farmland
no: D_yrk opp landet

en: Buffalo
no: Bøfler

en: Build Airbas_e
no: Bygg flystrip_e

en: Build Airbase
no: Bygg flystripe

en: Build City
no: Bygg by

en: Build Farmland
no: Dyrk opp landet

en: Build Fortress
no: Bygg festning

en: Build Irrigation
no: Lag kunstig vanning

en: Build Mine
no: Bygg gruve

en: Build New City
no: Bygg ny by

en: Build Railroad
no: Bygg jernbane

en: Build Road
no: Bygg vei

en: Build _Fortress
no: Bygg _festning

en: Build _Irrigation
no: Lag kunstig vann_ing

en: Build _Mine
no: Bygg gr_uve

en: Build _Railroad
no: Bygg je_rnbane

en: Build _Road
no: Bygg _vei

en: Building Improvement
no: Bygger byforbedring

en: Building Improvements
no: Bygger byforbedringer

en: Building Name
no: Bygning

en: Building Name       Count Cost Total
no: Bygning            Teller Koster Total

en: Building Unit
no: Bygger enhet

en: Building Units
no: Bygger enheter

en: Building Wonder
no: Bygger underverk

en: Building Wonders
no: Bygger underverk

en: Building a recycling center reduces the amount of pollution generated by production in a city by 66%.
no: Å bygge et resirkuleringssenter reduserer mengden forurensning som blir laget i en by med 66%.

en: Buildings:
no: Bygninger:

en: Built
no: Bygget

en: Buy
no: Kjøp

en: Buy %s for %d gold?
    Treasury contains %d gold.
no: Kjøpe %s for %d gull?
    Skattkammeret har %d gull.

en: Buy It!
no: Kjøp det!

en: CMA
no: Byforvaltning

en: CMA and presets
no: Byforvaltning og forhåndssatte innstillinger

en: CMA page
no: Byforvaltning

en: CMA: %s has changed and the calculated result can't be applied. Will retry.
no: Byforvaltning: %s er endret og det beregnede resultatet kan ikke b

en: CMA: %s has changed multiple times. This may be an error in freeciv or bad luck. Please contact <freeciv-dev@freeciv.org>. The CMA will detach itself from the city now.
no: Byforvaltning: %s er blitt endret flere ganger. Dette er trolig en feil! Vennligst ta kontakt med <freeciv-dev@freeciv.org> Byforvaltning er deaktivert.

en: CMA: The agent can't fulfill the requirements for %s. Passing back control.
no: Byforvaltning: Vi kan ikke oppfylle kravene for %s. Gir kontrollen tilbake til deg.

en: CMA: You lost control of %s. Detaching from city.
no: Byforvaltning: Du mistet kontrollen over %s. Fjernes fra byen.

en: CM_A
no: _Byforvaltning

en: C_MA
no: _Byforvaltning

en: C_hange permanent
no: E_ndre permanent

en: C_hatline
no: _Snakkekanal

en: C_lauses:
no: _Klausul:

en: C_lose
no: _Lukk

en: C_ontrols
no: K_ontroller

en: Ca_ncel
no: _Avbryt

en: Caliph
no: Kalif

en: Can't add AI players once the game has begun.
no: Kan ikke legge til AI spillere når spillet er startet.

en: Can't add more players, server is full.
no: Kan ikke legge til flere spillere, serveren er full.

en: Can't load a game while another is running.
no: Kan ikke fortsette et spill mens et annet er i gang.

en: Can't use an empty name.
no: Kan ikke bruke et tomt navn

en: Canadian
no: kanadisk

en: Cancel
no: Avbryt

en: Cancel Treaty
no: Avbryt avtale

en: Cancel meeting
no: Avlys møte

en: Cancel pact
no: Avbryt pakt

en: Cannon
no: Kanon

en: Cannot change teams once game has begun.
no: Kan ikke endre lagene når spillet er startet.

en: Cannot create pipe
no: Kan ikke lage kobling

en: Cannot decrease command access level '%s' for connection '%s'; you only have '%s'.
no: Kan ikke redusere tilgangsnivå '%s' for tilkobling '%s'; du har kun '%s'.

en: Cannot end the game: no game running.
no: Kan ikke avslutte spill: det er ikke noe spill igang.

en: Cannot find audio file %s
no: Klarer ikke å finne lydfilen %s

en: Cannot find sound spec-file "%s".
no: Kunne ikke finne lydoppsett i filen "%s".

en: Cannot find your home directory
no: Klarer ikke finne din hjemmekatalog

en: Cannot increase command access level to '%s'; you only have '%s' yourself.
no: Kan ikke øke kommando tilgangsnivå til '%s'; du har kun '%s' selv.

en: Cannot read command line scriptfile '%s'.
no: Kunne ikke lese kommando manusfilen "%s".

en: Cannot start the game: it is already running.
no: Kan ikke starte spill: det er allerede i gang.

en: Cannot toggle a barbarian player.
no: Kan ikke endre en 'barbar'-spiller.

en: Capital: %s
no: Hovedstad: %s

en: Capitalization
no: Profittmaksimering

en: Captain General
no: Kaptein-General

en: Caravan
no: Karavane

en: Caravel
no: Karavell

en: Cardinal
no: Kardinal

en: Carrier
no: Hangarskip

en: Carthaginian
no: karthagensk

en: Catalan
no: katalansk

en: Catapult
no: Katapult

en: Cathedral
no: Katedral

en: Cavalry
no: Kavalri

en: Celebrate
no: Feiring

en: Cen_ter
no: Sen_trer

en: Center
no: Sentrer

en: Center View
no: Sentrer Kartvindu

en: Center map when Popup city
no: Sentrer kart ved visning av by

en: Ceremonial Burial
no: Begravelsesrituale

en: Chairman
no: Formann

en: Chairperson
no: Forkvinne

en: Chan_ge
no: _Endre

en: Chance for conquered building destruction
no: Sjanse for ødeleggelse av bygning ved erobring

en: Chance in diplomat/spy contests
no: Sjanse (1 av N) for diplomat/spion kjemper

en: Chance of moving into tile after attack
no: Sjanse for å flytte inn i felt efter angrep

en: Chance to win: A:%d%% D:%d%%
no: Sjanse for seier: A:%d%% F:%d%%

en: Chancellor
no: Kansler

en: Change
no: Endre

en: Change All
no: Endre alle

en: Change All...
no: Endre alle...

en: Change Production
no: Endre produksjon

en: Change Production Everywhere
no: Endre produksjon alle steder

en: Change in:
no: Vokser om:

en: Change to %s
no: Forandre til %s

en: Change to %s (_I)
no: Endre til %s (_I)

en: Change to %s (_M)
no: Forandre til %s (_M)

en: Change, add or remove a player's team affiliation.
no: Endre, legg til eller fjerne en spillers lagtilhørighet.

en: Chariot
no: Kampvogn

en: Charles Darwin's voyage sparked the discovery of the evolution of the species, which inspired greater confidence in science. Gives two immediate technology advances.
no: Charles Darwins reise utløste oppdagelsen av artsutviklingen, som økte troen på forskning. Gir to umiddelbare teknologiske fremskritt.

en: Chatline
no: Snakkekanal

en: Chemistry
no: Kjemi

en: Chief
no: Høvding

en: Chilean
no: chilensk

en: Chinese
no: kinesisk

en: Chivalry
no: Riddersk oppførsel

en: Choose Your Diplomat's Strategy
no: Velg din diplomats strategi

en: Choose Your New Government
no: Velg din nye styreform

en: Choose Your Spy's Strategy
no: Velg spionens strategi

en: Choose new ruleset directory or modpack. Calling this
     without any arguments will show you the currently selected ruleset.
no: Velg en nytt katalog for regeloppsett eller modifikasjonspakke. 
    Å kalle denne uten argument vil vise deg det nåværende regeloppsettet.

en: Choose player to be
no: Velg din spiller

en: Choose unit activity:
no: Velg enhet aktivitet:

en: Ci_ties:
no: _Byer:

en: Cities
no: Byer

en: Cities: %d total, %d over threshold of %d cities.
no: Byer: %d totalt, %d over terskelen %d byer.

en: Citizen Management Agent
no: Byforvaltning

en: Citizen _Management
no: Byforvalt_ning

en: Citizens may be either happy, content or unhappy.  Keeping your citizens happy (or at least content) is one of the most important objectives in Freeciv.  When your citizens become unhappy, your cities will fall into disorder (which disrupts production); but when your citizens are happy, your cities will celebrate, and your production will increase greatly.
no: Borgere kan enten være lykkelige, fornøyde eller ulykkelige. Å holde dine borgere lykkelige (eller i hvertfall fornøyde) er en av de viktigste målene i Freeciv. Dersom dine borgere blir ulykkelige gjør byene opprør (som forstyrrer produksjonen); men når dine borgere er lykkelige, vil dine byer feire, og produksjonen øker vesentlig.

en: City
no: Bykart

en: City %s
no: By %s

en: City Advisor
no: Byrådgiver

en: City Improvements
no: Byforbedringer

en: City Management Agent
no: Byforvaltning

en: City Name
no: Bynavn

en: City Names
no: Bynavn

en: City Options
no: Bytilpassning

en: City Output
no: By resultat

en: City Overview
no: Byoversikt

en: City Overview page
no: Byoversikt

en: City Production
no: Byproduksjon

en: City Productions
no: Byproduksjon

en: City Report
no: Byrapport

en: City Report...
no: Byrapport...

en: City Walls
no: Bymur

en: City Walls make it easier to defend a city.  They triple the defence strength of units within the city against ground and helicopter units.  They are ineffective against airborne and sea units as well as Howitzers.  City Walls also prevent the loss of population which occurs when a defending unit is destroyed by a land unit.
no: Bymurer gjør det lettere å forsvare en by. De tredobler forsvarsstyrken til enheter i byen mot landenheter og helikopter. De er ikke effektive mot flyenheter, sjøenheter og Howitzere. Bymurer forhindrer av befolkningen minker som følge av at en forsvarende enhet blir ødelagt av en landenhet.

en: City Walls make it easier to defend a city.  They triple the defence strength of units within the city against ground, sea, and helicopter units.  They are ineffective against non-helicopter airborne units as well as Artillery.  City Walls also prevent the loss of population which occurs when a defending unit is destroyed by a land unit.
no: Bymurer gjør det lettere å forsvare en by. De tredobler forsvarsstyrken til enheter i byen mot helikoptre, land- og sjø-enheter. De er ikke effektive mot ikke-helikopter flyenheter og artilleri. Bymurer forhindrer av befolkningen minker som følge av at en forsvarende enhet blir ødelagt av en landenhet.

en: City _Improvements
no: Byforbedr_inger

en: City _Names
no: By_navn

en: City _Overview
no: By_oversikt

en: City _Productions
no: By_produksjon

en: City can't be incited!
no: Byen kan ikke bli infiltrert!

en: City grows:
no: Byvekst:

en: City improvements
no: Byforbedringer

en: City improvements are built in each of your cities to improve trade revenue, science production, etc.  Most improvements require you to pay an upkeep every turn.  If you can't afford the upkeep for a building, then it'll be automatically sold.
no: Byforbedringer kan bygges i hver by for å øke for eksempel handelen eller forskningen. Noen forbedringer krever at man betaler vedlikehold hver omgang. Dersom man ikke har råd til vedlikehold for en bygning vil den selges!

en: City improvements which would normally have an upkeep of 1 are free of upkeep, for all cities.
no: Byforbedringer som normalt vil ha utgifter på 1 vil bli gratis i alle byer.

en: City info
no: By info

en: City map
no: Bykart

en: City name
no: Byens navn

en: City no. %d
no: By nr. %d

en: City of %s
no: %s

en: City options
no: Byalternativ

en: City size before people become unhappy
no: Bystørrelse før folk blir ulykkelige

en: City you are trying to give no longer exists, you can't accept treaty.
no: Byen du forsøker å gi bort eksisterer ikke lengre, du kan ikke akseptere avtalen.

en: City: %s(%s)
no: By: %s(%s)

en: City: %s(%s) %s
no: By: %s(%s) %s

en: City: Building Unavailable Item
no: By: Bygger utilgjengelig objekt

en: City: Captured/Destroyed
no: By: fanget/ødelagt

en: City: Celebrating
no: By: Feirer

en: City: Civil Disorder
no: By: Urolighet

en: City: Famine
no: By: Hungersnød

en: City: Famine Feared
no: By: Hungersnød fryktet

en: City: Growth
no: By: Tilvekst

en: City: May Soon Grow
no: By: Kan vokse snart

en: City: Needs Aqueduct
no: By: Trenger akvedukt

en: City: Needs Aqueduct Being Built
no: By: Trenger akvedukt, som bygges

en: City: Normal
no: By: Normal

en: City: Nuked
no: By: Atomangrep

en: City: Released from CMA
no: By: Løslatt fra Byforvaltning

en: City: Suggest Growth Throttling
no: By: Forslag om stanset vekst

en: City: Transfer
no: By: Overføring

en: City: Was Built
no: By: bygget

en: City: Worklist Events
no: By: Arbeidsliste hendelser

en: City_name
no: By_navn

en: Citymap
no: Bykart

en: Civ: Barbarian Uprising
no: Civ: Barbaropprør

en: Civ: Civil War
no: Civ: Borgerkrig

en: Civ: Collapse to Anarchy
no: Civ: Kollaps til anarki

en: Civ: First Contact
no: Civ: Første kontakt

en: Civ: Learned New Government
no: Civ: Lærte om ny styreform

en: Civ: Low Funds
no: Civ: Lite gull

en: Civ: Pollution
no: Civ: Forurensning

en: Civ: Revolt Ended
no: Opprør over

en: Civ: Revolt Started
no: Opprør startet

en: Civ: Spaceship Events
no: Civ: Romskip hendelser

en: Civil war is devastating to any empire, and is triggered by the loss of your capital (palace).  Up to half of your cities will rebel and declare allegiance to a new (AI) leader, who will loot half of your treasury and retain all of your scientific advances.
no: Borgerkrig er ødeleggende for ethvert rike, og utløses ved tap av din hovedstad (palass). Opp til halvparten av dine byer vil gjøre opprør og inngå allianse med en ny (AI) leder, som vil røve halvparten av pengene dine og ta alle de vitenskapelige fremskrittene.

en: Classical
no: Klassisk

en: Clean Nuclear Fallout
no: Fjern atomavfall

en: Clean Pollution
no: Fjern forurensning

en: Clean _Nuclear Fallout
no: Fjern _atomavfall

en: Clean _Pollution
no: Fjern _forurensning

en: Clear Log
no: Rens logg

en: Cleared output window.
no: Renset utskriftsvindu.

en: Cleared output window.
no: Renset utskriftsvindu.

en: Client capability string: %s
no: Klient egenskapsstreng: %s

en: Client does not support isometric tilesets. Using default tileset instead.
no: Klienten støtter ikke isometrisk grafikk.  Bruker alminnelig grafikk istedet.

en: Client does not support overhead view tilesets. Using default tileset instead.
no: Klienten støtter ikke grafikk sett ovenfra. Benytter standard grafikk i stedet.

en: Client for Freeciv
no: Klient for Freeciv

en: Close
no: Lukk

en: Close dialog
no: Lukk dialog

en: Close metaserver connection to [%s].
no: Lukk metaserver-tilknytningen til [%s].

en: Co_nnecting
no: Ko_bler til

en: Coal
no: Kull

en: Coastal Cities
no: Byer ved kysten

en: Coastal Defense
no: Kystforsvar

en: Coastline
no: Kystlinje

en: Code of Laws
no: Lovverk

en: Coinage
no: Kapitalisering

en: Collapse All
no: Slå sammen alle

en: Colosseum
no: Kolosseum

en: Colossus
no: Kolossen

en: Com_bat
no: Kam_p

en: Combat
no: Kamp

en: Combined Arms
no: Militærkombinasjoner

en: Combustion
no: Forbrenning

en: Command access level '%s' has been grabbed by connection %s.
no: Kommando tilgangsnivå '%s' har blitt tildelt tilkobling %s.

en: Command access level could not be set to '%s' for connection %s.
no: Kommando tilgangsnivå kunne ikke settes til '%s' for tilkobling %s.

en: Command access level for first player to take it: %s
no: Kommando tilgangsnivå for første spiller: %s.

en: Command access level for new connections: %s
no: Kommando tilgangsnivå for nye tilkoblinger: %s

en: Command access level set to '%s' for connection %s.
no: Kommando tilgangsnivå satt til '%s' for tilkobling %s.

en: Command access level set to '%s' for first player to grab it.
no: Kommando tilgangsnivå tildeles '%s' første spiller som kobler til.

en: Command access level set to '%s' for new players.
no: Kommando tilgangsnivå satt til '%s' for nye spillere.

en: Command access levels in effect:
no: Kommando tilgangsnivå i bruk:

en: Command:
no: Kommando:

en: Comment
no: Kommentar

en: Communism
no: Kommunisme

en: Computers
no: Datamaskiner

en: Comrade
no: Kamerat

en: Con_figure
no: _Tilpass

en: Con_figure...
no: _Tilpass...

en: Concise *=Rapture, X=Disorder
no: Kort *=Feiring, X=Uroligheter

en: Concise City Production
no: Sammenfattet byproduksjon

en: Configure
no: Innstillinger

en: Configure Cities Report
no: Tilpass byrapport

en: Configure City Report
no: Tilpass byrapport

en: Connect
no: Koble til

en: Connect to Freeciv Server
no: Koble til Freeciv server

en: Connect to this location
no: Koble til dette stedet

en: Connecting
no: Kobler til

en: Connection name prefix '%s' is ambiguous.
no: Spillernavn-prefikset '%s' er ikke-entydig.

en: Connection request from %s from %s
no: Forespørsel om tilkobling fra %s fra %s

en: Connection request from %s from %s (connection named %s)
no: Forespørsel om tilkobling fra %s fra %s (tilkoblingsnavn %s)

en: Connection to server refused. Please start the server.
no: Tilkobling til serveren nektet. Vennligst start serveren.

en: Conscription
no: Tvungen verneplikt

en: Construction
no: Konstruksjon

en: Consul
no: Konsul

en: Control c_ity
no: For_valt by

en: Control metaserver connection.
no: Kontroller metaserver tilkobling.

en: Controls
no: Kontroll

en: Copernicus' Observatory
no: Copernicus observatorium

en: Copying
no: Kopiering

en: Cornish
no: kornvallsk

en: Corruption
no: Korrupsjon

en: Corruption is the loss of trade due to inefficiency and greed. Under most forms of government, the farther away from the capital a city is, the more trade will be lost to corruption.  (If you do not have a capital, your cities will suffer extremely high levels of corruption.)  A Courthouse will reduce the level of corruption in a city.
no: Korrupsjon er tap av handel som følge av ineffektivitet og gjerrighet. Under de fleste styresett blir korrupsjonen større desto lenger bort fra hovedstaden man kommer. (Dersom man ikke har noen hovedstad, rammes man av ekstrem korrupsjon.) En rettssal minsker korrupsjonen i en by.

en: Corruption:
no: Korrupsjon:

en: Cost
no: Kostnad

en: Cost:
no: Kostnad:

en: Cost: %ld
no: Kostnad: %ld

en: Could not find a readable "%s" ruleset file.
no: Kunne ikke finne en lesbar regeloppsettfil med navnet "%s".

en: Could not get the mask although there must be one (%s)! Graphics may look corrupt.
no: Kan ikke skaffe masken, men det må være en(%s)! Grafikken kan se korrupt ut

en: Could not load ruleset file "%s".
no: Klarte ikke å laste inn regeloppsettfilen "%s".

en: Could not load sound spec-file: %s
no: Klarte ikke å laste inn lydoppsettet i filen: %s

en: Could not open "%s".
no: Klarte ikke å åpne "%s".

en: Could not read data directory %s: %s.
no: Klarte ikke å lese fra datakatalogen %s: %s.

en: Could not read script file '%s'.
no: Klarte ikke å lese manusfilen '%s'.

en: Could not write script file '%s'.
no: Klarte ikke å skrive til manusfilen '%s'.

en: Couldn't find a supported gfx file extension for %s
no: Klarte ikke å finne en støttet grafikk-fil utvidelse for %s

en: Couldn't find soundset "%s" trying "%s".
no: Klarte ikke å finne lydsettet "%s" forsøker "%s".

en: Couldn't load gfx file for the spec file %s
no: Klarte ikke å laste inn grafikk-fil for spesifikasjonsfilen %s

en: Couldn't load savefile: %s
no: Klarte ikke laste inn lagret spill i: %s

en: Couldn't open gamelogfile "%s" for appending.
no: Klarte ikke å åpne spill-loggfilen "%s" for tilføyelser.

en: Couldn't open logfile: %s for appending.
no: Klarte ikke å åpne loggfil: %s for tilføying.

en: Couldn't open the main window (Gfx memory problem or screensize too small)
no: Kunne ikke åpne hovedvinduet (Grafikkminneproblem eller skjermstørrelse for liten)

en: Count
no: Antall

en: Counts as a Police Station in every city.  (That is, for each city, reduces unhappiness for military units outside the city by 2 under Democracy and 1 under Republic.  This wonder has no effect under other governments.)
no: Teller som en politistasjon i hver by. (Dvs. i hver by reduseres ulykkeligheten fra militære enheter utenfor byen med 2 under demokrati og 1 under republikk. Dette underverket har ingen effekt under andre styresett.)

en: Counts as having a Cathedral in each of your cities.  This makes 3 unhappy citizens content in each city.  The discovery of Theology increases the effect of a Cathedral, making an additional unhappy citizen content.  The discovery of Communism lessens the effect of a Cathedral, reducing by one the number of unhappy citizens made content.
no: Regnes som å ha en katedral i alle dine byer. (Dette gjør 3 ulykkelige borgere fornøyde i hver by. Oppdagelsen av teologi øker virkningen av en katedral ved å gjør ytterligere en ulykkelig borger fornøyd. Oppdagelsen av kommunisme minsker antallet med 1.

en: Counts as having a Granary in every city.
no: Teller som å ha kornlager i alle byer.

en: Courthouse
no: Rettssal

en: Create an AI player with a given name.
no: Opprett en AI spiller med gitt navn.

en: Croatian
no: kroatsk

en: Cruise Missile
no: Krysserrakett

en: Cruiser
no: Krysser

en: Crusaders
no: Korsfarere

en: Cure For Cancer
no: Løsning på kreftgåten

en: Currency
no: Myntenhet

en: Current Targets
no: Nåværende mål

en: Current data path is: "%s"
no: Nåværende datasti er: "%s"

en: Current ruleset directory is "%s"
no: Nåværende katalog for regeloppsettet er: "%s"

en: Current worklist
no: Nåværende arbeidsliste

en: Currently Building
no: Bygger nå

en: Cut a client's connection to server.
no: Avbryt en klients tilkobling til server.

en: Cut specified client's connection to the server, removing that client from the game.  If the game has not yet started that client's player is removed from the game, otherwise there is no effect on the player.  Note that this command now takes connection names, not player names.
no: Kobler fra den angitte klienten fra serveren og fjerner den fra spillet. Dersom spillet ikke er satt i gang tas klientens spiller bort fra spillet. Ellers påvirkes ikke spilleren. Legg merke til at denne kommandoen nå tar imot tilkoblingsnavn, ikke spillernavn.

en: Cutting connection %s.
no: Avbryter tilkobling til %s.

en: Czar
no: Tsar

en: Czarina
no: Tsarina

en: Czech
no: tsjekkisk

en: Danish
no: dansk

en: Dark Lord
no: Mørkets herre

en: Darn
no: Synd

en: Darwin's Voyage
no: Darwins reise

en: December
no: desember

en: Decent
no: gode

en: Default AI skill level set to '%s'.
no: Standard AI vanskelighetsgrad er satt til '%s'.

en: Default metaserver
no: Standard metaserver

en: Default name of sound set
no: Standard navn på lydsett

en: Default player's username
no: Standard spillers brukernavn

en: Default server
no: Standard server

en: Default server's port
no: Standard server port

en: Default sound plugin
no: Standard lydplugin

en: Default tileset
no: Standard tileset

en: Defense:
no: Forsvar:

en: Defense: %ld.%ld
no: Forsvar: %ld.%ld

en: Delete
no: Slett

en: Delete preset
no: Slett forhåndsvalg

en: Democracy
no: Demokrati

en: Demographics
no: Demografi

en: Demographics Report:
no: Landsoversikt:

en: Demography string contains invalid characters. Try "help demography".
no: Demografi tekststrengen inneholder ugyldige bokstaver. Prøv "help demography".

en: Depending upon server options, any set of unit types may reduce the population of a City without City Walls by one point upon a successful attack.
no: Avhengig av serveralternativene kan alle enheter redusere byens innbyggertall i en by uten bymurer med 1 ved et vellykket angrep.

en: Description:
no: Beskrivelse:

en: Desert
no: Ørken

en: Deserts are regions of extreme dryness, making agriculture and trade very difficult.
no: Ørkener er områder med ekstrem tørke, noe som gjøre jordbruk og handel vanskelig.

en: Despicable
no: motbydelig

en: Despotism
no: Despotisme

en: Detail level for logging game events
no: Detaljnivå for logging av spill-hendelser

en: Dictador
no: Diktator

en: Dictadora
no: Diktator

en: Dictator
no: Diktator

en: Dictatrix
no: Diktator

en: Difficulty:
no: Vanskelighetsgrad:

en: Dipl.State
no: Dipl. status

en: Diplomacy meeting
no: Diplomatisk møte

en: Diplomat Action: Bribe
no: Diplomataktivitet: Bestikkelse

en: Diplomat Action: Caused Incident
no: Diplomatisk hendelse: Forårsaket ulykke

en: Diplomat Action: Embassy
no: Diplomataktivitet - Ambassade

en: Diplomat Action: Escape
no: Diplomataktivitet - Unnslapp

en: Diplomat Action: Failed
no: Diplomataktivitet - Mislykket

en: Diplomat Action: Incite
no: Diplomataktivitet - Infiltrert

en: Diplomat Action: Poison
no: Diplomataktivteter - Forgiftning

en: Diplomat Action: Sabotage
no: Diplomataktivitet - Sabotasje

en: Diplomat Action: Theft
no: Diplomataktivitet - Tyveri

en: Diplomat/Spy Actions
no: Diplomat/Spion - Forhandlinger

en: Diplomat\/Spy Actions
no: Diplomat\/Spion - Forhandlinger

en: Diplomat|Spy Actions
no: Diplomat|Spion Forhandlinger

en: Director-President
no: President

en: Disband
no: Oppløs

en: Disband Unit
no: Oppløs enhet

en: Disband if build settler at size 1
no: Oppløs dersom det bygges nybygger på størrelse 1

en: Disband if build settler at size 1:
no: Oppløs hvis en bygger nybygger på størrelse 1:

en: Disband unit
no: Oppløs enhet

en: Disconnect
no: Koble fra

en: Disconnecting from server.
no: Kobler fra serveren.

en: Dishonorable
no: uærlig

en: Done
no: Fullført

en: Double effects of Cathedrals, in all cities.
no: Dobler effekten av katedraler, i alle byer.

en: Doubles the defense of all units inside the city when attacked by non-nuclear air units.
no: Dobler forsvaret til alle enheter inne i en by når de blir angriper av flyenheter uten atomkraft.

en: Doubles the effect of Temples, in all cities.
no: Dobler effekten av templer, i alle byer.

en: Down
no: Ned

en: Dragoons
no: Dragoner

en: Draw Diagonal Roads/Rails
no: Tegn diagonale veier/skinner

en: Dunedain
no: dúnedain

en: Dutch
no: hollandsk

en: Dyktator
no: Diktator

en: Dyktatorka
no: Diktator

en: Dynamic timeout set to %d %d %d %d
no: Dynamisk rundetidsbegrensning satt til %d %d %d %d

en: Each round of combat, a random number between 1 and 282 is generated.  If the number is greater than 202 (about a 28% chance), the defender loses 1 hit point.  Otherwise (about a 72% chance), the attacker loses 1 point.
no: Hver kamprunde blir et tilfeldig tall mellom 1 og 282 generert. Dersom tallet er større enn 202 (omtrent 28% sjanse), så taper forsvareren 1 treffpoeng. Ellers (omtrent 72% sjanse), så mister angriperen 1 treffpoeng.

en: Each round, a random number from 1 to 405 is generated.  If it is greater than 225 (about a 44% chance) the defender loses 1 hit point.  Otherwise, the attacker loses 1 hit point.
no: Hver runde blir et tilfeldig tall mellom 1 og 405 generert.  Hvis det er større enn 225 (ca 44% sjanse) så taper forsvareren 1 treffkapasitet. Hvis ikke taper angriper 1 av sin treffkapasitet.

en: Each square around the city where this wonder is built that is already generating some trade produces one extra trade resource.
no: Hver rute rundt byen som underverket er bygget som allerede genererer noe handel produserer en ekstra handelsressurs.

en: Each wonder has specific benefits for your civilization. Each wonder is unique and is placed in the city which constructed it.
no: Hvert underverk har spesielle fordeler for din sivilisasjon. Det er unikt og plassert i byen som det ble bygget.

en: Economics
no: Økonomi

en: Economy
no: Økonomi

en: Economy: Gold, Luxuries, Science
no: Økonomi: Gull, Luksus, Forskning

en: Edit
no: Endre

en: Edit worklists
no: Endre arbeidslister

en: Egyptian
no: egyptisk

en: Eiffel Tower
no: Eiffeltårnet

en: Electricity
no: Elektrisitet

en: Electronics
no: Elektronikk

en: Elephants
no: Elefanter

en: Eliminates all pollution generated by production in a city.  It also increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in the city: a Factory and a Solar Plant together give a 100% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Solar Plant together give a 150% production bonus.
    
    A city can only have one Solar Plant, Hydro Plant, Power Plant, or Nuclear Plant.
no: Fjerner all forurensning fra produksjon i en by. Det øker også skjoldproduksjonen fra en fabrikk eller et fabrikk-kompleks i byen: en fabrikk og solcellekraftverk gir tilsammen 100% produksjonsbonus, og en fabrikk, fabrikk-kompleks og solcellekraftverk gir tilsammen 150% produksjonsbonus.
    
    En by kan bare ha ett solcellekraftverk, vannkraftverk, kraftverk eller atomkraftverk.

en: Eliminates all pollution generated by production in a city.  It also increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in the city: a Factory and a Solar Plant together give a 75% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Solar Plant together give a 150% production bonus.
    
    A city can only have one Solar Plant, Hydro Plant, Power Plant, or Nuclear Plant.
no: Fjerner all forurensning fra produksjon i en by.Det øker også produksjonen av skjold fra en fabrikk eller et fabrikk-kompleks i en by: en fabrikk og et fabrikk-kompleks gir til sammen 75%  produksjonsbonus, og en fabrikk, et fabrikk-kompleks og et solkraftverk gir tilsammen 150% produksjonsbonus.
    
    En by kan kun ha et vannkraftverk, kraftverk eller atomkraftverk.

en: Elvises
no: Artister

en: Embassy
no: Ambassade

en: Emperor
no: Keiser

en: Empress
no: Keiserinne

en: Empty argument for "%s".
no: Mangler argument for "%s".

en: Empty filename in log level argument "%s".
no: Tomt filnavn i loggnivå argument "%s".

en: End Game
no: Avslutt

en: End Turn when done moving
no: Avslutt runde efter flytt

en: End the game.
no: Avslutt spillet.

en: Enemy Diplomat: Bribe
no: Fiendtlig diplomat: Bestikk

en: Enemy Diplomat: Embassy
no: Fiendtlig diplomat: Ambassade

en: Enemy Diplomat: Failed
no: Fiendtlig Diplomat: Mislykkes

en: Enemy Diplomat: Incite
no: Fiendtlig diplomat: Infiltrert

en: Enemy Diplomat: Poison
no: Fiendtlig diplomat: Forgiftning

en: Enemy Diplomat: Sabotage
no: Fiendtlig diplomat: Sabotasje

en: Enemy Diplomat: Theft
no: Fiendtlig diplomat: Tyveri

en: Engineering
no: Ingeniørkunst

en: Engineers
no: Ingeniører

en: Engineers are similar to Settlers, but they work twice as fast and move twice as fast.  Engineers may also perform major terrain transformations (for example, converting Tundra into Desert) which are beyond the capabilities of Settlers.
    
    TIP 1:  Upgrade Settlers to Engineers when possible, as Engineers require the same resources as ordinary Settlers.
    
    TIP 2:  If you manage to build Leonardo's Workshop, research Explosives before the Workshop becomes obsolete.  This way, your Settler units will be upgraded for free.
no: Ingeniører ligner nybyggere, men de arbeider dobbelt så fort og forflytter seg dobbelt så fort. Ingeniører kan også utføre større landskapsforandringer (f.eks forvandling av tundra til ørken) som er mye bedre enn det en nybygger er i stand til.
    
    Tips 1: Oppgrader nybyggere til ingeniører når det er mulig, siden ingeniører krever de samme ressursene som nybyggere.
    
    Tips 2: Dersom du klarer å bygge Leonardo's verksted, så forsk på eksplosiver før verkstedet blir foreldet. Da blir nybyggerne oppgraderte helt gratis.

en: English
no: engelsk

en: Entertainers
no: Underholdere

en: Entertainers, Scientists, Taxmen
no: Artister, Forskere, Skattefuter

en: Entertains the citizens of a city, making 3 unhappy citizens content.
no: Underholder borgerne i en by, ved å gjøre 3 ulykkelige borgere fornøyd.

en: Entertains the citizens of a city, making 3 unhappy citizens content.  (Four after the discovery of Electricity.)
no: Underholder innbyggerne i byen, gjør 3 ulykkelige borgere fornøyd. (Fire etter oppdagelsen av elektrisitet.)

en: Entertains the citizens of a city, making 3 unhappy citizens content.  (Four after the discovery of Electronics.)
no: Underholder borgerne i en by, ved å gjøre 3 ulykkelige borgere fornøyde. (Fire etter oppdagelsen av elektronikk.)

en: Entire map becomes visible for the player who owns it.  It allows all players to start building spaceship parts (assuming they have researched the necessary technologies).
no: Hele kartet blir synlig for spilleren som eier det. Det lar alle spillere begynne å bygge romskipsdeler (dersom de har forsket på de nødvendige teknologiene).

en: Environmentalism
no: Miljøbevissthet

en: Erase clause
no: Fjern punkt

en: Error contacting server "%s" at port %d as "%s":
     %s
no: Kunne ikke kontakte server "%s" på port %d som "%s":
     %s

en: Error creating new AI player: %s.
no: Feil ved opprettelse av ny AI spiller: %s.

en: Error creating new ai player: %s
no: Feil ved opprettelse av ny AI spiller: %s

en: Error opening OpenTransport (Id: %g)
no: Feil ved åpning av OpenTransport (Id: %g)

en: Error while caching sample <%d>: confirm value != music_id
no: Feil ved behandling av lydsekvensen <%d>: bekreft verdi != music_id

en: Error while caching sample <%d>: confirm value != samples[].id
no: Feil ved behandling av lydsekvensen <%d>: bekreft verdi != samples[].id

en: Error: command access level must be one of 'none', 'info', 'ctrl', or 'hack'.
no: Feil: kommando tilgangsnivå må være en av 'none', 'info', 'ctrl', eller 'hack'.

en: Error: unknown option '%s'
no: Feil: ukjent alternativ '%s'

en: Espionage
no: Spionasje

en: Establish Embassy
no: Etabler ambassade

en: Establish _Embassy
no: _Etabler ambassade

en: Establish _Traderoute
no: Etabler handelsru_te

en: Establish traderoute
no: Etabler handelsrute

en: Established trade routes
no: Etablerte handelsruter

en: Estonian
no: estisk

en: European
no: Europeisk

en: Event
no: Hendelse

en: Every <turn> turns, add <value> to timeout timer, then add <turninc> to <turn> and multiply <value> by <valuemult>.  Use this command in concert with the option "timeout". Defaults are 0 0 0 1
no: Utfør følgende hver <runde>te runde:
    1. Øke rundens tidsfrist med <verdi>.
    2. Øke <runde> med <rundetillegg>.
    3. Gange <verdi> med faktoren <faktor>.
    
    Bruk denne kommandoen sammen med "timeout". Standardverdiene er 0 0 0 1.

en: Every Caravan that is used to build a wonder will add 50 shields towards the production of the wonder.
    
    TIP:  You can stockpile a stack of Caravans in advance and bring them all into a city where you have started to build a wonder, and finish it in only one turn!
no: Hver karavane som brukes til å bygge et underverk bidrar med 50 skjold til byggverket.
    
    Tips: Du kan stable en haug med karavaner på forhånd og ta inn alle i en by når man har begynt å bygge et underverk, også bygge det ferdig på kun en runde!

en: Excellent
no: utmerket

en: Expand All
no: Utvid alle

en: Expand Unknown
no: Utvid ukjent

en: Explain server options.
no: Forklar server alternativ.

en: Explanations are available for the following server options:
no: Forklaringer er tilgjengelige for følgende serveralternativ:

en: Explode Nuclear
no: Utløs atomeksplosjon

en: Explore
no: Utforske

en: Explorer
no: Utforsker

en: Explorers are very useful for mapping unknown territory.
no: Utforskere er nyttig til å kartlegge ukjent territorie.

en: Explosives
no: Eksplosiver

en: Export Log
no: Eksporter logg

en: Export complete.
no: Eksport fullført.

en: Export failed, couldn't write to file.
no: Klarer ikke skrive til fil.

en: Exporting output window to civgame.log ...
no: Eksporterer utskriftsvindu til civgame.log ...

en: Extra vision range for units in a fortress
no: Ekstra sikt lengde for enheter i festninger.

en: FREECIV_PATH is set but empty; using default path instead.
no: FREECIV_PATH er satt til å være tom, benytter standard PATH i stedet.

en: Factor
no: Faktor

en: Factory
no: Fabrikk

en: Failed loading font: %s
no: Klarte ikke laste inn font: %s

en: Failed looking up host
no: Feilet i forsøk på å finne server

en: Failed reading XPM file: %s
no: Klarte ikke lese XPM fil: %s

en: Failed saving game as %s
no: Klarte ikke å lagre spill som %s

en: Failed to contact server "%s" at port %d as "%s" after %d attempts
no: Kunne ikke koble til serveren "%s" på port %d som "%s" etter %d forsøk

en: Falling back to generator 2.
no: Faller tilbake på generator 2.

en: Fallout
no: Atomavfall

en: Fanatics
no: Fanatikere

en: Farmland
no: Dyrket land

en: February
no: februar

en: Female
no: Kvinne

en: Feudalism
no: Føydalisme

en: Fighter
no: Jager

en: Filipino
no: filipinsk

en: Final Report:
no: Endelig rapport:

en: Find City
no: Finn by

en: Find City...
no: Finn by...

en: Finnish
no: finsk

en: FirePower:
no: Ildkraft:

en: Firepower:
no: Ildkraft:

en: First Minister
no: Førsteminister

en: First, the attacker's strength is modified.
no: Først blir angriperens styrke kalkulert.

en: Fish
no: Fisk

en: Fixed-length turns play mode
no: Fast-lengde runder (spill-modus)

en: Flag
no: Flagg

en: Flight
no: Fly

en: Focus Unit
no: Fokus på enhet

en: Focus on Awakened Units
no: Fokus på vekkede enheter

en: Fog of War
no: Krigståke

en: Food
no: Mat

en: Food Stock
no: Matbeholdning

en: Food required for a city to grow
no: Mat nødvendig for å få vekst i en by

en: Food/Prod/Trade: %s
no: Mat/Prod/Handel: %s

en: Food/Res/Trade:
no: Mat/Prod/Handel

en: Food/Resources/Trade:
no: Mat/Produksjon/Handel:

en: Food:
no: Mat:

en: Food:    %2d (%+2d)
    Prod:    %2d (%+2d)
    Trade:   %2d (%+2d)
no: Mat:     %2d (%+2d)
    Prod:    %2d (%+2d)
    Handel:  %2d (%+2d)

en: Food:   %d
    Shield: %d
    Trade:  %d
no: Mat:    %d
    Prod:   %d
    Handel: %d

en: Food:  %3d (%+-4d)
    Prod:  %3d (%+-4d)
    Trade: %3d (%+-4d)
no: Mat:    %3d (%+-4d)
    Prod:   %3d (%+-4d)
    Handel: %3d (%+-4d)

en: For each advance you gain "for free" (other than covered by diplcost or conquercost: specifically, from huts or from the Great Library), you lose research points equal to this percentage of the cost to research a new advance.  You can end up with negative research points if this is non-zero.
no: For hvert fremskritt man får uten direkte kostnad (utenom diplcost eller conquercost), det vil si fra hytter eller Verdensbiblioteket, så mister man en del av sin forskningsverdi tilsvarende så mange prosent av kostnaden ved å utvikle et nytt fremskritt. Forskningsverdien kan bli negativ dersom dette er ulik null.

en: For each advance you gain by conquering an enemy city, you lose research points equal to this percentage of the cost to research an new advance.  You can end up with negative research points if this is non-zero.
no: For hvert fremskritt man får ved å erobre en fiendtlig by mister man en del av sin forskningsverdi tilsvarende dette antallet prosent av kostnaden av å utvikle en ny teknologi. Forskningsverdien kan bli negativ dersom dette er ulik null.

en: For each advance you gain from a diplomatic treaty, you lose research points equal to this percentage of the cost to research an new advance.  You can end up with negative research points if this is non-zero.
no: For hvert fremskritt man får gjennom diplomatiske avtaler mister man en del av sin forskningsverdi tilsvarende dette antallet prosent av kostnaden for å forske på et nytt fremskritt. Forskningsverdien kan bli negativ dersom dette er ulik null.

en: For each connected client, pops up a window showing the current player scores.
no: For hver tilknyttede klient, åpner opp et vindu som viser nåværende spillers poengsum.

en: For each connected client, pops up a window showing the message entered.
no: For hver klient, vises et vindu med den angitte meldingen.

en: For information on:
no: For informasjon om:

en: For introductory help, type 'help'.
no: For en introduksjon til spillet, skriv 'help'.

en: For more information about submitting bug reports see the file BUGS in the Freeciv distribution.  For more information in general, visit the Freeciv website, at:
no: For mer info om å gi tilbakemelding om feil/svakheter/'bugs' se i filen BUGS i Freeciv distribusjonen. For mer info generelt, besøk Freeciv websiden på:

en: For sound support, install either esound or SDL_mixer
no: For å få lyd må du installere esound eller SDL_mixer

en: For zero (the default) a seed will be chosen based on the time.
no: For 0 (standardverdi) vil 'seed' bli valgt basert på klokkeslett.

en: Foreign Intelligence Report
no: Etterretningsrapport for utlandet

en: Forest
no: Skog

en: Forests are densely wooded, making agriculture somewhat problematic.
no: Skogen har svært tett vegetasjon, som gjør jordbruk noe problematisk.

en: Fortified
no: Befestet

en: Fortify
no: Befest posisjon

en: Fortify unit
no: Befest posisjon

en: Fortifying
no: Befester posisjon

en: Fortress
no: Festning

en: Fortress & Airbase
no: Festning & Flybase

en: Fortress and Airbase
no: Festning og Flybase

en: Freeciv - Cityproduction
no: Freeciv - Byproduksjon

en: Freeciv - Cityview
no: Freeciv - Bybilde

en: Freeciv - Connect
no: Freeciv - Tilkobling

en: Freeciv - Edit Worklist
no: Freeciv - Endre arbeidslister

en: Freeciv - Edit Worklists
no: Freeciv - Endre arbeidslister

en: Freeciv - Pillage
no: Freeciv - Plyndring

en: Freeciv - Select a Nation
no: Freeciv - Velg nasjon

en: Freeciv - Select an unit
no: Freeciv - Velg enhet

en: Freeciv Client
no: Freeciv klient

en: Freeciv Help Browser
no: Freeciv Hjelp

en: Freeciv Server Selection
no: Freeciv server valg

en: Freeciv is a turn-based strategy game, in which each player becomes the leader of a civilization, fighting to obtain the ultimate goal: the extinction of all other civilizations.
no: Freeciv er et rundebasert strategispill, hvor hver spiller leder en nasjon som slåss for å oppnå det ultimate målet: utryddelse av alle andre nasjoner.

en: Freeciv is covered by the GPL, which is included here:
no: Freeciv er dekket av GPL, som er inkludert her:

en: Freeciv is free software and you are welcome to distribute copies of it
    under certain conditions; See the "Copying" item on the Help menu.
    Now.. Go give'em hell!
no: Freeciv er fri programvare og du kan distribuere kopier av det under spesielle vilkår;
    Se "Kopiering" i hjelpmenyen for mer informasjon om lisensen.
    
    Besøk http://www.freeciv.org/ for oppdaterte versjoner av Freeciv, 
    og for å rapportere feil ved Freeciv eller den norske oversettelsen.

en: Freeciv must be compiled with the DEBUG flag to use debug level %d.
no: Freeciv må kompileres med DEBUG alternativ for å benytte debug nivå %d.

en: Freeciv supports several local languages.  See the Native Language Support section of the README file for instructions on how to use one of these languages.
    
    If you would like to add a localization (translation) for your language, please see the instructions at:
    
      http://www.freeciv.org/l10n.phtml
    
    (Check here first to see if a localization is already in progress for your language.)
    
    You are also welcome to send any questions to the freeciv-dev mailing list:
    
      freeciv-dev@freeciv.org
no: Freeciv er oversatt til mange språk. For å benytte et annet språk, se på "Native Language Support" i README filen.
    
    Tilbakemeldinger til den norske oversettelsen kan sendes til den 
    nåværende oversetteren Andreas Røsdal - andrearo@stud.ntnu.no
    
    For mer informasjon om oversettelser av Freeciv, gå til
    http://www.freeciv.org/l10n.phtml
    Du kan også sende inn spørsmål til mailinglisten 
    Freeciv International:  freeciv-i18n@freeciv.org

en: Freeciv version %s
no: Freeciv versjon %s

en: Freeciv version %s %s
no: Freeciv versjon %s %s

en: Freight
no: Frakteskip

en: French
no: fransk

en: Frigate
no: Fregatt

en: From:
no: Fra:

en: Fruit
no: Frukt

en: Fully remove player from game.
no: Fjern spilleren fullstendig fra spillet.

en: Fundamentalism
no: fundamentalisme

en: Fundamentalism is a form of government organized around a central set of beliefs. The beliefs, usually religious in nature, form a rigid guideline for actions and reactions of both the rulers and the people.
    
    In a fundamentalist society, the people and the rulers are entirely devoted to their beliefs, and are usually willing to die to preserve them.
    
    Under Fundamentalism, your cities can support up to 10 military units without paying shields for upkeep. (Additional units require 1 production shield each. Fanatics units need no upkeep.
    
    Settlers consume 2 food per turn under Fundamentalism.
    
    If a city governed by Fundamentalism is celebrating, it will receive a bonus of 1 trade in each square which already produces at least 1 trade.  See Happiness for details.
    
    The maximum rate you can set for science, tax or luxuries is 80%.
    
    The maximum effective rate for science is 50%, the surplus is used for collecting tax, and furthermore the science production is halved.
    
    Cities under Fundamentalism suffer a small amount of corruption.
    
    Improvement that normally convert unhappy citizens to content citizens, produces `tithes' (gold) equivalent to the number of people they would convert, and require no maintenance.
no: Fundamentalisme er en styreform organisert omkring en sterk tro, vanligvis av religiøs natur, som former en fast veiledning for handlinger og reaksjoner for ledere og folket.
    
    I et fundamentalistisk samfunn er folket og lederne helt overbevist av sine trosforestillinger og er vanligvis forberedt på å dø for å bevare de.
    
    Under fundamentalisme kan dine byer støtte opp til 10 militære enheter uten å betale utgifter for det. (Ekstra enheter koster 1 skjold per runde. Fanatiske enheter har ingen utgifter.
    
    Nybyggere forbruker 2 mat per runde under fundamentalisme.
    
    Dersom en by feirer som er under fundamentalistisk styre får den 1 ytterligere handel i hver rute som allerede gir minst 1 handel. Se lykkelighet for mer detaljer.
    
    Den høyeste satsen for forskning, skatt og luksus er 80%.
    
    Den høyeste virksomme satsen for forskning er 50%, siden overskuddet blir brukt til å hente inn skatt. Dessuten er forkningssatsen halvert.
    
    En liten mengde korrupsjon forekommer i fundamentalistiske byer.
    
    Byforbedringer som vanligvis gjør ulykkelige borgere fornøyde, gjør i stedet offergaver (gull) tilsvarende innbyggertallet de skulle ha omvendt, og krever ingen utgifter.

en: Furs
no: Pels

en: Fusion Power
no: Fusjonskraft

en: Future Tech. %d
no: Forsker på Framtidsteknologi %d

en: Game
no: Spill

en: Game Control
no: Spill Kontroll

en: Game ended in a draw
no: Spillet endte uavgjordt

en: Game ended in a draw as end year exceeded
no: Spillet ble uavgjordt siden sluttårstallet ble oversteget

en: Game ended in allied victory
no: Spillet endte med lagseier

en: Game ended in victory for %s
no: Spillet endte med seier til %s

en: Game over
no: Spillet over

en: Game saved as %s
no: Spill lagret som %s

en: Game started.
no: Spillet har startet.

en: Game version does not match Resource version.
no: Spillversjon ikke samme som ressursversjon.

en: Game version: %s - Resource version: %s
no: Spillversjon: %s - Ressursversjon: %s

en: Game:
no: Spill:

en: Game:  %s cancelled the diplomatic agreement! The diplomatic state between the %s and the %s is now %s.
no: Spill: %s avbrøt den diplomatiske avtalen! Det diplomatiske forholdet mellom %s og %s er nå %s.

en: Game: %d %s upgraded to %s for %d gold.
no: Spill: %d %s oppgradert til %s for %d gull.

en: Game: %s
no: Spill: %s

en: Game: %s aborted GOTO as there are units in the way.
no: Spill: %s avbrøt GÅ-TIL da der er enheter i veien.

en: Game: %s acquired from The Great Library!
no: Spill: %s hentet fra Verdensbiblioteket!

en: Game: %s added to aid %s in growing.
no: Spill: %s lagt til for å hjelpe %s å vokse.

en: Game: %s boosts research, you gain 2 immediate advances.
no: Spill: %s gir kjempeøkning av forskningen.
           Du får 2 umiddelbare fremskritt.

en: Game: %s bought in %s for %d gold.
no: Spill: %s kjøpt i %s for %d gull.

en: Game: %s can only move into your own zone of control.
no: Spill: %s kan kun bevege seg i din kontrollsone.

en: Game: %s can't build %s from the worklist.  Purging...
no: Spill: %s kan ikke bygge %s fra arbeidslisten.  Sletter fra liste...

en: Game: %s can't build %s from the worklist; Reason unknown!  Postponing...
no: Spill: %s kan ikke bygge %s fra arbeidslisten; Ukjent grunn! Utsetter.....

en: Game: %s can't build %s from the worklist; need to have %s first.  Postponing...
no: Spill: %s kan ikke bygge %s fra arbeidslisten; behøver %s først.  Utsetter...

en: Game: %s can't build %s from the worklist; tech not yet available.  Postponing...
no: Spill: %s kan ikke bygge %s fra arbeidslisten; har ikke tilstrekkelig teknologi.  Utsetter...

en: Game: %s can't build %s yet, and we can't disband our only city.
no: Spill: %s kan ikke bygge %s ennå, og vi kan ikke forlate vår eneste by.

en: Game: %s can't build %s yet.
no: Spill: %s kan ikke bygge %s ennå.

en: Game: %s can't upkeep %s, unit disbanded.
no: Spill: %s klarer ikke å opprettholde %s, enhet oppløst.

en: Game: %s canceled the meeting!
no: Spill: %s avbrøt møtet!

en: Game: %s conquered %s and looted %d gold from the city.
no: Spill: %s har erobret %s og plyndret %d gull fra byen.

en: Game: %s costs %d gold and you only have %d gold.
no: Spill: %s koster %d gull og du har kun %d gull.

en: Game: %s declares allegiance to %s.
no: Spill: %s proklamerer allianse med %s.

en: Game: %s detonated a nuke!
no: Spill: %s detonerte en atombombe!

en: Game: %s gives you shared vision.
no: Spill: %s gir deg delt utsyn.

en: Game: %s grows to size %d.
no: Spill: %s vokser til størrelse %d.

en: Game: %s has been added as an AI-controlled player.
no: Spill: %s har blitt lagt til som en AI-kontrollert spiller.

en: Game: %s has been destroyed by %s.
no: Spill: %s har blitt ødelagt av %s.

en: Game: %s has been removed from the game.
no: Spill: %s har blitt fjernet fra spillet.

en: Game: %s has caused an incident while bribing your %s.
no: Spill: %s har forårsaket en skandale ved å bestikke din %s.

en: Game: %s has caused an incident while stealing tech from you.
no: Spill: %s har forårsaket en skandale ved å stjele teknologi fra deg.

en: Game: %s has finished building %s.
no: Spill: %s har fullført byggingen av %s.

en: Game: %s has revolted, %s influence suspected.
no: Spill: %s gjør opprør, %s er mistenkt for å ha en finger med i spillet.

en: Game: %s has upgraded %s to %s%s.
no: Spill: %s har oppgradert %s til %s%s.

en: Game: %s have caused an incident while inciting a revolt in %s.
no: Spill: %s har forårsaket en skandale ved å oppmuntre til opprør i %s.

en: Game: %s is an ambiguous connection name-prefix.
no: Spill: %s er et ikke-entydig prefiks for tilkoblingsnavn.

en: Game: %s is an ambiguous player name-prefix.
no: Spill: %s er et ikke-entydig prefiks for spillernavn.

en: Game: %s is building %s%s.
no: Spill: %s bygger nå %s%s.

en: Game: %s is building %s, which is no longer available.
no: Spill: %s bygger %s, som ikke lengre er tilgjengelig.

en: Game: %s is building %s.
no: Spill: %s bygger nå %s.

en: Game: %s is disbanded into %s.
no: Spill: %s er oppløst i %s.

en: Game: %s is finished building %s.
no: Spill: %s har fullført byggingen av %s.

en: Game: %s is not a valid name.
no: Spill: %s er ikke et gyldig navn.

en: Game: %s is not connected.
no: Spill: %s er ikke tilkoblet.

en: Game: %s is selling %s (not needed) for %d.
no: Spill: %s selger %s (ikke nødv.) for %d.

en: Game: %s is selling %s (obsolete) for %d.
no: Spill: %s selger %s (foreldet) for %d.

en: Game: %s is suspected of poisoning the water supply of %s.
no: Spill: %s er mistenkt for å ha forgiftet vanntilførselen til %s.

en: Game: %s is the %s ruler %s.
no: Spill: %s er den %se herskeren %s.

en: Game: %s is too big to add %s.
no: Spill: %s er for stor til å legge til %s.

en: Game: %s liberated %s and looted %d gold from the city.
no: Spill: %s har frigjort %s og plyndret %d gull fra byen.

en: Game: %s lost to an attack by %s's %s%s.
no: Spill: %s gikk tapt i et angrep fra %ss %s%s.

en: Game: %s lost to an attack from %s's %s.
no: Spill: %s gikk tapt i et angrep fra %ss %s.

en: Game: %s lost when %s was lost.
no: Spill: %s gikk tapt da %s gikk tapt.

en: Game: %s may soon grow to size %i.
no: Spill: %s vokser snart til størrelse %i.

en: Game: %s needs %s (being built) to grow any further.
no: Spill: %s trenger %s for fortsatt vekst. (Det blir bygget)

en: Game: %s needs %s to grow any further.
no: Spill: %s trenger %s for fortsatt vekst.

en: Game: %s needs %s to grow, so you cannot add %s.
no: Spill: %s trenger %s for å vokse, så du kan ikke legge til %s.

en: Game: %s now governs the %s as a %s.
no: Spill: %s styrer nå %s med styresettet %s.

en: Game: %s rate exceeds the max rate for %s.
no: Spill: %s nivået er større enn maks-nivået for %s.

en: Game: %s rules the %s.
no: Spill: %s styrer %s.

en: Game: %s transported succesfully.
no: Spill: %s ble transportert trygt fram.

en: Game: %s unit has no moves left to add to %s.
no: Spill: %s enhet har ikke flere flytt å legge til %s.

en: Game: %s unit has no moves left to build city.
no: Spill: %s enhet har ingen flytt igjen til å bygge by.

en: Game: %s upgraded to %s for %d gold.
no: Spill: %s oppgradert til %s for %d gull.

en: Game: %s was nuked by %s.
no: Spill: %s ble utsatt for atomangrep fra %s.

en: Game: %s's %s failed to steal technology from %s.
no: Spill: %ss %s mislyktes på å stjele teknologi fra %s.

en: Game: %s's %s stole %s from %s.
no: Spill: %ss %s stjal %s fra %s.

en: Game: %s's %s was nuked.
no: Spill: %ss %s ble utsatt for atomangrep.

en: Game: %s's worklist is now empty.
no: Spill: %s sin arbeidsliste er nå tom.

en: Game: A band of friendly mercenaries joins your cause.
no: Spill: En gjeng med leiesoldater som ikke har sett penger på lenge slutter seg til dine rekker.

en: Game: A city called %s already exists.
no: Spill: En by som heter %s eksisterer allerede.

en: Game: A treaty containing %d clause was agreed upon. | Game: A treaty containing %d clauses was agreed upon.
no[0]: Spill: Det ble enighet om en avtale som inneholdt %d punkt.
no[1]: Spill: Det ble enighet om en avtale som inneholdt %d punkter.

en: Game: An abandoned village is here.
no: Spill: En forlatt landsby er her.

en: Game: Anyone can assume command access level '%s' now by issuing the 'firstlevel' command.
no: Spill: Alle kan få kommando tilgangsnivå '%s' nå ved å bruke 'firstlevel' kommandoen.

en: Game: Auto-Attack: %s's %s attacking %s's %s
no: Spill: Anto-angrep: %ss %s angriper %ss %s

en: Game: Auto-Attack: %s's %s found a too tough enemy (%s)
no: Spill: Auto-Angrep: %ss %s fant en for sterk fiende (%s)

en: Game: Barbarian leader captured, %d gold ransom paid.
no: Spill: Barbarleder fanget, %d gull betalt i løsepenger.

en: Game: Broadcast Report
no: Spill: Kringkaster Rapport

en: Game: CIVIL DISORDER CONTINUES in %s.
no: Spill: UROLIGHETENE FORTSETTER i %s.

en: Game: Can't add %s to %s.
no: Spill: kan ikke legge til %s til %s.

en: Game: Can't add to a city.
no: Spill: Kan ikke legge til på en by her.

en: Game: Can't afford to maintain %s in %s, building sold!
no: Spill: Har ikke råd til å opprettholde %s i %s, bygningen er blitt solgt!

en: Game: Can't attack %s's unit in the city of %s because you are not at war with %s.
no: Spill: Kan ikke angripe %s enhet i byen %s da du ikke er i krig med %s.

en: Game: Can't build a city.
no: Spill: Kan ikke grunnlegge en by.

en: Game: Can't buy units when city is in disorder.
no: Spill: Kan ikke kjøpe enheter når det er uroligheter i byen.

en: Game: Can't place city here.
no: Spill: Kan ikke plassere by her.

en: Game: Can't use %s as a city name. It is reserved for %s.
no: Spill: Kan ikke kalle byen %s. Det er reservert for %s.

en: Game: Cancel treaty in the players dialog first (F3).
no: Spill: Avbryt avtale i spillerdialog først (F3).

en: Game: Cannot attack from sea.
no: Spill: Kan ikke angripe fra sjøen.

en: Game: Cannot attack unless you declare war first.
no: Spill: Kan ikke angripe hvis du ikke erklærer krig først.

en: Game: Cannot buy in city created this turn.
no: Spill: Kan ikke kjøpe i by grunnlagt denne runden.

en: Game: Cannot change rates before game start.
no: Spill: Kan ikke endre prioritering/nivå før spillstart.

en: Game: Cannot paradrop into ocean.
no: Spill: Kan ikke ta fallskjermhopp ut i havet.

en: Game: Changed homecity of %s in %s.
no: Spill: Forandret hjemby for %s i %s

en: Game: Changed homecity of %s to %s.
no: Spill: Endret hjemby for %s til %s

en: Game: Changing production of every %s into %s.
no: Spill: Endrer produksjon for hver %s til %s.

en: Game: Civil disorder in %s.
no: Spill: Uroligheter i %s.

en: Game: Coastlines have been flooded and vast ranges of grassland have become deserts.
no: Spill: Kyststriper har blitt oversvømt og enorme områder gresskledde enger har blitt til ørken.

en: Game: Concerned citizens point out that the cease-fire with %s will run out soon.
no: Spill: Bekymrede borgere påpeker at våpenhvilen med %s snart utløper.

en: Game: Connection %s from %s has joined as player %s.
no: Spill: Tilkobling %s fra %s deltar som spiller %s.

en: Game: Didn't find a route to the destination!
no: Spill: Fant ingen rute til målet.

en: Game: Disbanded your %s at (%d, %d).
no: Spill: Oppløste din %s ved (%d, %d).

en: Game: Disbanded your %s due to changing land to sea at (%d, %d).
no: Spill: Oppløste din %s på grunn av transformasjon fra land til sjø ved (%d, %d).

en: Game: Disbanded your %s due to changing sea to land at (%d, %d).
no: Spill: Oppløste din %s pga transformasjonen fra sjø til land ved (%d, %d).

en: Game: Discovery of %s OBSOLETES %s in %s!
no: Spill: Oppdagelsen av %s FORELDER %s i %s!

en: Game: Discovery of %s makes the government form %s available. You may want to start a revolution.
no: Spill: Oppdagelsen av %s gjør styreformen %s tilgjengelig. Du vil kanskje starte en revolusjon.

en: Game: Docked your %s due to changing sea to land at (%d, %d).
no: Spill: Landsatte din %s på grunn av transformasjon fra sjø til land ved (%d, %d).

en: Game: Eliminated %s %s while infiltrating %s.
no: Spill: En %s %s ble eliminert i et forsøk på å infiltrere %s.

en: Game: Embarked your %s due to changing land to sea at (%d, %d).
no: Spill: Sjøsatte din %s på grunn av transformasjon fra land til sjø ved (%d, %d).

en: Game: Famine causes population loss in %s.
no: Spill: Hungersnød fører til befolkningstap i %s.

en: Game: Famine feared in %s, %s lost!
no: Spill: Hungersnød fryktet i %s, %s tapt!

en: Game: Friendly nomads are impressed by you, and join you.
no: Spill: Vennligsinnede nomader er imponert av at du kan spille munnspill under vann og slutter seg til dine rekker.

en: Game: Future Tech. %d stolen by %s %s from %s.
no: Spill: Fremtidsteknologi %d stjålet av %s %s fra %s.

en: Game: Game Ended
no: Spill: Spillet er slutt

en: Game: Game Started
no: Spill: Spillet er igang

en: Game: Global warming has occurred!
no: Spill: Det har skjedd en global oppvarming!

en: Game: Great scientists from all the world join your civilization: you get an immediate advance.
no: Spill: Kloke forskere fra hele verden flytter til din sivilisasjon; du får et umiddelbart gjennombrudd.

en: Game: Illegal move, unit not in city!
no: Spill: Ulovlig trekk, enhet ikke i en by!

en: Game: Illegal package, can't upgrade %s (yet).
no: Spill: Ulovlig pakke, kan ikke oppgradere %s (ennå).

en: Game: Illegal packet, can't upgrade %s (yet).
no: Spill: Ulovlig pakke, kan ikke oppgradere %s (ennå).

en: Game: Insufficient funds, upgrade costs %d.
no: Spill: Utilstrekkelig med gull, oppgradering koster %d.

en: Game: Invalid amount of gold specified.
no: Spill: Ugyldig mengde gull spesifisert

en: Game: Learned %s.
no: Spill: Du har lært %s.

en: Game: Learned %s.  Our scientists focus on %s, goal is %s.
no: Spill: Oppdaget %s.  Våre forskere fokuserer på %s, målet er %s.

en: Game: Learned %s.  Scientists choose to research %s.
no: Spill: Lærte %s.  Forskerne valgte å forske på %s.

en: Game: Let's not build a city with such a stupid name.
no: Spill: La oss ikke bygge en by med et så tåpelig navn.

en: Game: Lost connection: %s.
no: Spill: Mistet tilkobling: %s.

en: Game: Luxury rate exceeded the max rate for %s; adjusted.
no: Spill: Luksusnivået er høyere enn maksnivået for %s; justert.

en: Game: Meeting with %s canceled.
no: Spill: Møtet med %s avlyst.

en: Game: Message from Server Operator
no: Spill: Melding fra Server Operatør

en: Game: Moved %s out of disbanded city %s to avoid being landlocked.
no: Spill: Flyttet %s ut av forlatt by %s for å unngå å bli låst fast.

en: Game: Moved your %s due to changing land to sea at (%d, %d).
no: Spill: Flyttet din %s pga transformasjon fra land til sjø ved (%d, %d).

en: Game: Moved your %s due to changing sea to land at (%d, %d).
no: Spill: Flyttet din %s på grunn av transformasjon fra sjø til land ved (%d, %d).

en: Game: Nation Selected
no: Spill: Nasjon valgt

en: Game: New hope sweeps like fire through the country as the discovery of railroad is announced.
          Workers spontaneously gather and upgrade all cities with railroads.
no: Spill: Nytt håp sprer seg som varmt hvetebrød i tørt gress når oppdagelsen av jernbanen blir kunngjort.
          Arbeiderne samler seg til dugnad og bygger jernbane i samtlige byer.

en: Game: No diplomat action possible.
no: Spill: Ikke mulig å utføre diplomattjenester.

en: Game: No new technology found in %s.
no: Spill: Ingen ny teknologi funnet i %s.

en: Game: No units could be upgraded.
no: Spill: Ingen enheter kunne oppgraderes.

en: Game: No war declared against %s, cannot attack.
no: Spill: Er ikke i krig med %s, kan ikke angripe.

en: Game: No war declared against %s, cannot take over city.
no: Spill: Er ikke i krig med %s, kan ikke ta over by.

en: Game: Notice: Wonder %s in %s will be finished next turn.
no: Spill: Notis: Underverk %s i %s vil bli fullført neste runde.

en: Game: Nuclear winter has occurred!
no: Spill: Atomvinter har oppstått!

en: Game: One of the cities %s is giving away is destroyed! Treaty canceled!
no: Spill: En av byene %s gir bort er rasert!  Avtale brutt!

en: Game: Only %s can add to a city.
no: Spill: Kun %s kan legge til på en by.

en: Game: Only %s can attack from sea.
no: Spill: Kun %s kan angripe fra sjøen.

en: Game: Only %s can build a city.
no: Spill: Kun %s kan grunnlegge en by.

en: Game: Only ground troops can take over a city.
no: Spill: Kun bakkestyrker kan ta over en by.

en: Game: Only nuclear units can do this.
no: Spill: Kun atombombe-enheter kan gjøre dette.

en: Game: Only paratrooper units can do this.
no: Spill: Kun fallskjermjegere kan gjøre dette.

en: Game: Only settler units and military units in cities can be put in auto-mode.
no: Game: Kun nybyggere og militære enheter i byer kan plasseres i auto-modus.

en: Game: Only transporter units can be unloaded.
no: Spill: Kun transportenheter kan lastes av.

en: Game: Order restored in %s.
no: Spill: Lov og orden er gjeninnført i %s.

en: Game: Player Destroyed
no: Spill: Spiller knust

en: Game: Pollution near %s.
no: Spill: Forurensning nær %s.

en: Game: Production of %s is upgraded to %s in %s.
no: Spill: Produksjon av %s er oppgradert til %s i %s.

en: Game: Report
no: Spill: Handelsrapport

en: Game: Revolt incited in %s, you now rule the city!
no: Spill: Opprør startet i %s, du styrer nå byen!

en: Game: Revolution finished
no: Spill: Revolusjonen er over.

en: Game: Science rate exceeded the max rate for %s; adjusted.
no: Spill: Forskningsnivået er høyere enn maksnivået for %s; justert.

en: Game: Select a unit or improvement to change production from.
no: Spill: Velg en enhet eller forbedring å endre produksjon fra.

en: Game: Select a unit or improvement to change production to.
no: Spill: Velg en enhet eller forbedring å endre produksjon i.

en: Game: Sorry, airunit patrol not yet implemented.
no: Spill: Beklager, luftpatruljering er ikke implementert.

en: Game: Sorry, there are no nations left.
no: Spill: Beklager, der er ikke flere nasjoner å velge blant.

en: Game: Sorry, your %s cannot establish a trade route here!
no: Spill: Beklager, din %s kan ikke etablere en handelsrute her!

en: Game: Spaceship action received, but you don't have a spaceship!
no: Spill: Romskip-kommando mottatt, men du har ikke noe romskip!

en: Game: Suggest throttling growth in %s to use %s (being built) more effectively.
no: Spill: Foreslår å stanse veksten i %s for å benytte %s (under bygging) mer effektivt.

en: Game: Tax rate exceeded the max rate for %s; adjusted.
no: Spill: Skattenivået er høyere enn max nivå for %s; justert.

en: Game: Technology goal is %s.
no: Spill: Teknologimålet er %s.

en: Game: Teleported your %s from (%d, %d) to %s.
no: Spill: Teleportet din %s fra (%d, %d) til %s.

en: Game: That Space Structural would not be connected!
no: Spill: Romstrukturen kunne ikke kobles til!

en: Game: That's the same thing!
no: Spill: Det er den samme tingen!

en: Game: The %s are no more!
no: Spill: %s finnes ikke lengre!

en: Game: The %s destroyed the %s in %s.
no: Spill: %s ødela %s i %s.

en: Game: The %s don't have the promised amount of gold! Treaty canceled!
no: Spill: %s har ikke så mye gull som de lovet! Avtalen kansellert!

en: Game: The %s have acquired %s and %s from %s.
no: Spill: %s har skaffet %s og %s fra %s.

en: Game: The %s have acquired %s from ancient scrolls of wisdom.
no: Spill: %s har tilegnet seg %s fra eldgamle skriftruller med kunnskap.

en: Game: The %s have acquired %s from the %s.
no: Spill: %s har skaffet %s fra %s.

en: Game: The %s have acquired %s from the Great Library.
no: Spill: %s har hentet %s fra Verdensbiblioteket.

en: Game: The %s have established an embassy in %s.
no: Spill: %s har etablert en ambassade i %s.

en: Game: The %s have finished building %s in %s.
no: Spill: %s har fullført byggingen av %s i %s.

en: Game: The %s have incited a revolt!
no: Spill: %s har satt i gang en revolusjon!

en: Game: The %s have launched a spaceship!  It is estimated to arrive on Alpha Centauri in %s.
no: Spill: %s har sendt av gårde et romskip!  Beregnet ankomst på Alpha Centauri er %s.

en: Game: The %s have researched %s.
no: Spill: %s har forsket fram %s.

en: Game: The %s have researched Future Tech. %d.
no: Spill: %s har forsket fram Framtidsteknologi %d.

en: Game: The %s have started building The %s in %s.
no: Spill: %s har startet byggingen av %s i %s.

en: Game: The %s have started building a spaceship!
no: Spill: %s har startet byggingen av et romskip!

en: Game: The %s have stolen %s from the %s.
no: Spill: Din %s stjal %s fra %s.

en: Game: The %s have stopped building The %s in %s.
no: Spill: %s har stoppet byggingen av %s i %s.

en: Game: The %s no longer control %s! Treaty canceled!
no: Spill: %s kontrollerer ikke lengre %s!  Avtalen brutt!

en: Game: The %s spaceship has arrived at Alpha Centauri.
no: Spill: %s romskip har landet på Alpha Centauri.

en: Game: The %s stole %s from you!
no: Spill: %s stjal %s fra deg!

en: Game: The capture of %s's capital and the destruction of the empire's administrative
          structures have sparked a civil war.  Opportunists have flocked to the rebel cause,
          and the upstart %s now holds power in %d rebel provinces.
no: Spill: Erobringen av %ss hovedstad og ødeleggelsen av rikets administrative
           strukturer har utløst en borgerkrig. Opportunister har sluttet seg til
           opprørene, og oppkomlingen %s har nå makten i %d fylker.

en: Game: The cease-fire with %s has run out. You are now neutral towards the %s.
no: Spill: Våpenhvilen med %s har utløpt. Du er nå nøytral til %s.

en: Game: The destination location is not known.
no: Spill: Bestemmelsesstedet er ukjent.

en: Game: The diplomatic state between the %s and the %s is now %s.
no: Spill: Den diplomatiske status mellom %s og %s er nå %s.

en: Game: The distance to the target (%i) is greater than the unit's range (%i).
no: Spill: Lengden til målet (%i) er større enn enhetens rekkevidde (%i).

en: Game: The game is over...
no: Spill: Spillet er over...

en: Game: The nuclear attack on %s was avoided by your SDI defense.
no: Spill: Atomangrepet på %s ble unngått av ditt SDI-forsvar.

en: Game: The people are pleased to hear that your scientists finally know about railroads.
          Workers spontaneously gather and upgrade all cities with railroads.
no: Spill: Folket er glad for å høre at dine forskere endelig har kunnskap om jernbanen.
          Arbeiderne samler seg til dugnad og bygger jernbane i samtlige byer.

en: Game: The people have overthrown your %s, your country is in turmoil.
no: Spill: Folket har kastet %s. Hele landet er opprørt.

en: Game: The people in %s are stunned by your technological insight!
          Workers spontaneously gather and upgrade the city with railroads.
no: Spill: Folket i %s lar seg forbløffe over din enorme teknologiske innsikt!
           Arbeiderne samler seg til dugnad og oppgraderer byen med jernbaner.

en: Game: The production of %s was destroyed in %s, %s are suspected.
no: Spill: Produksjonen av %s i %s ble ødelagt, %s er mistenkt.

en: Game: The senate decides to dissolve rather than support your actions any longer.
no: Spill: Senatet oppløser seg selv framfor å støtte dine handlinger.

en: Game: There is no connection by the name %s.
no: Spill: Der er ingen tilkobling med navn %s.

en: Game: There is no player nor connection by the name %s.
no: Spill: Der er ingen spiller eller tilkobling med navn %s.

en: Game: This unit has no moves left.
no: Spill: Denne enheten har ingen flytt igjen.

en: Game: This unit type can not be paradropped.
no: Spill: Denne enheten kan ikke gjøre fallskjermhopp.

en: Game: Too far for this unit.
no: Spill: For langt for denne enheten.

en: Game: Transfered %s from %s to %s.
no: Spill: Overførte %s fra %s til %s.

en: Game: Transfered %s in %s from %s to %s.
no: Spill: Overførte %s i %s fra %s til %s.

en: Game: Turn Bell
no: Spill: Rundeklokke

en: Game: Unit must be on land to perform diplomatic action.
no: Spill: Enheten må være på land for å utføre diplomatiske forhandlinger.

en: Game: WARNING, we're LOW on FUNDS sire.
no: Spill: ADVARSEL, STATSKASSEN er snart TOM.

en: Game: Warning: Famine feared in %s.
no: Spill: Advarsel: Hungersnød fryktet i %s.

en: Game: We Love The %s Day canceled in %s.
no: Spill: Feiring av %ss fødselsdag avlyst i %s.

en: Game: We Love The %s Day celebrated in %s.
no: Spill: Den nasjonale %s-dagen feires i %s.

en: Game: Wetlands have dried up and vast ranges of grassland have become tundra.
no: Spill: Våtområder har tørket opp og enorme gresskledde områder har blitt tundra.

en: Game: When %s was disbanded your %s could not get out, and it was therefore stranded.
no: Spill: Da %s ble oppløst klarte ikke %s å flykte og gikk derfor tapt.

en: Game: Without guidance from the capital, the %s spaceship is lost!
no: Spill: Uten veiledning fra hovedstaden er %s romskipet tapt!

en: Game: Year Advance
no: Spill: Året går

en: Game: You agree on a cease-fire with %s.
no: Spill: Du blir enig om våpenhvile med %s.

en: Game: You agree on a peace treaty with %s.
no: Spill: Du slutter fred med %s.

en: Game: You agree on an alliance with %s.
no: Spill: Du inngår allianse med %s.

en: Game: You already have a city called %s
no: Spill: Du har allerede en by som heter %s

en: Game: You are dead!
no: Spill: Du er død!

en: Game: You are taught the knowledge of %s.
no: Spill: Du får kunnskap om %s.

en: Game: You can't attack there.
no: Spill: Du kan ikke angripe der.

en: Game: You can't bribe a unit from this nation.
no: Spill: Du kan ikke bestikke en enhet fra denne nasjonen.

en: Game: You can't modify your spaceship after launch!
no: Spill: Du kan ikke endre romskipet etter at det er sendt ut!

en: Game: You can't subvert a city from this nation.
no: Spill: Du kan ikke vende byer fra denne nasjonen til din side.

en: Game: You can't subvert the capital of a nation.
no: Spill: Du kan ikke vende en hovedstad fra en nasjon til din side.

en: Game: You cannot sabotage a wonder or a %s!
no: Spill: Du kan ikke sabotere et underverk eller en %s!

en: Game: You caught %s %s attempting sabotage in %s!
no: Spill: Du avslørte og fanget en %s %s som forsøkte på sabotasje i %s!

en: Game: You caught %s %s attempting to incite a revolt in %s!
no: Spill: Du avslørte og fanget %s %s som forsøkte å lage opprør i %s!

en: Game: You caught %s %s attempting to sabotage the %s in %s!
no: Spill: Du avslørte og fanget en %s %s som forsøkte å sabotere %s i %s!

en: Game: You conquer %s, your lootings accumulate to %d gold!
no: Spill: Du erobrer %s og plyndringene summerer seg til %d gull!

en: Game: You destroy %s completely.
no: Spill: Du ødelegge %s fullstendig.

en: Game: You don't buy %s!
no: Spill: Du kjøper ikke %s!

en: Game: You don't have any unplaced Space Components!
no: Spill: Du har ingen uplasserte Romkomponenter!

en: Game: You don't have any unplaced Space Modules!
no: Spill: Du har ingen uplasserte Rommoduler!

en: Game: You don't have any unplaced Space Structurals!
no: Spill: Du har ingen uplasserte Romstrukturer!

en: Game: You don't have enough gold to bribe %s's %s.
no: Spill: Du har ikke nok gull til å bestikke %ss %s.

en: Game: You don't have enough gold to subvert %s.
no: Spill: Du har ikke nok gull til å vende %s til din side.

en: Game: You don't have enough gold, you can't accept treaty.
no: Spill: Du har ikke nok gull, kan ikke akseptere avtalen.

en: Game: You don't have tech %s, you can't accept treaty.
no: Spill: Du har ikke teknologien %s, du kan ikke akseptere avtalen.

en: Game: You found %d gold.
no: Spill: Du fant %d gull.

en: Game: You found %s in ancient scrolls of wisdom.
no: Spill: Du fant %s i eldgamle skriftruller med kunnskap.

en: Game: You found a friendly city.
no: Spill: Du fant en vennlig by.

en: Game: You get %d gold.
no: Spill: Du får %d gull.

en: Game: You give city of %s to %s.
no: Spill: Du gir bort byen %s til %s.

en: Game: You give shared vision to %s.
no: Spill: Du gir delt utsyn til %s.

en: Game: You have already bought this turn.
no: Spill: Du har allerede kjøpt denne runden.

en: Game: You have already sold something here this turn.
no: Spill: Du har allerede solgt noe her denne runden.

en: Game: You have bought this turn, can't change.
no: Spill: Du har kjøpt denne runden, kan ikke endre.

en: Game: You have caused an incident while bribing %s's %s.
no: Spill: Du har forårsaket en skandale ved å bestikke %ss %s.

en: Game: You have caused an incident while inciting a revolt in %s.
no: Spill: Du har forårsaket en skandale ved å oppmuntre til opprør i %s.

en: Game: You have caused an incident while stealing tech from %s.
no: Spill: Du har skapt en skandale ved teknologityveriet fra %s.

en: Game: You have established an embassy in %s.
no: Spill: Du har etablert en ambassade i %s.

en: Game: You have founded %s
no: Spill: Du har grunnlagt %s.

en: Game: You have liberated %s!! lootings accumulate to %d gold.
no: Spill: Du har frigjort %s!! plyndringene summerer seg til %d gull

en: Game: You have made contact with the %s, ruled by %s.
no: Spill: Du har oppnådd kontakt med %s, styrt av %s.

en: Game: You have unleashed a horde of barbarians!
no: Spill: Du har fremprovosert en fiendtlig barbarhorde!

en: Game: You lost %d unit to an attack from %s's %s%s. | Game: You lost %d units to an attack from %s's %s%s.
no[0]: Spill: Du mistet %d enhet under angrep fra %ss %s%s.
no[1]: Spel: Du mistet %d enheter under angrep fra %ss %s%s.

en: Game: You lost your capital %s. A new palace was built in %s.
no: Spill: Du mistet din hovedstad %s. Et nytt palass er bygd i %s.

en: Game: You need an embassy to establish a diplomatic meeting.
no: Spill: Du trenger en ambassade for å ha et diplomatisk møte.

en: Game: You need to have a capital in order to launch your spaceship.
no: Spill: Du må ha en hovedstad for å sende opp et romskip.

en: Game: You nuked %s.
no: Spill: Du utførte et atomangrep mot %s.

en: Game: You receive %s's seamap.
no: Spill: Du får %ss sjøkart.

en: Game: You receive %s's worldmap.
no: Spill: Du får %ss verdenskart.

en: Game: You receive city of %s from %s.
no: Spill: Du får byen %s av %s.

en: Game: You sell %s in %s (now landlocked) for %d gold.
no: Spill: Du selger %s i %s (nå uten havn) for %d gull.

en: Game: You sell %s in %s for %d gold.
no: Spill: Du selger %s i %s for %d gull.

en: Game: You steal %s from the %s.
no: Game: Du stjeler %s fra %s.

en: Game: You've been removed from the game!
no: Spill: Du har blitt fjernet fra spillet!

en: Game: Your %s cancelled patrol order because it encountered a foreign unit.
no: Spill: Din %s avsluttet patruljeringsordren da den støtte på en fremmed enhet.

en: Game: Your %s could not find anything to sabotage in %s.
no: Spill: Din %s kunne ikke finne noe å sabotere i %s.

en: Game: Your %s could not find the %s technology to steal in %s.
no: Spill: Din %s kunne ikke finne %s teknologien den skulle stjele i %s.

en: Game: Your %s could not find the %s to sabotage in %s.
no: Spill: Din %s kunne ikke finne %s som skulle saboteres i %s.

en: Game: Your %s could not poison the water supply in %s.
no: Spill: Din %s klarte ikke å forgifte vanntilførselen til %s.

en: Game: Your %s could not sabotage %s's %s.
no: Spill: Din %s klarte ikke å sabotere %ss %s.

en: Game: Your %s destroyed the %s in %s.
no: Spill: Din %s ødela %s i %s.

en: Game: Your %s from %s has arrived in %s, and revenues amount to %d in gold and research.
no: Game: Din %s fra %s har ankommet %s, og overskuddet utgjør %d i gull og forskning.

en: Game: Your %s has been eliminated defending against a %s in %s.
no: Spill: Din %s har blitt eliminert idet den forsvarte seg mot en %s i %s.

en: Game: Your %s has been killed by barbarians!
no: Spill: Dine %s har blitt slaktet av en gjeng med pinglete barbarer.

en: Game: Your %s has been lost on the high seas.
no: Spill: Din %s har gått tapt på havet.

en: Game: Your %s has returned to refuel.
no: Spill: Din %s har returnert for drivstoffpåfyll.

en: Game: Your %s has run out of fuel.
no: Spill: Din %s har gått tom for drivstoff.

en: Game: Your %s has run out of hit points.
no: Spill: Din %s har gått tom for treffkapasistet.

en: Game: Your %s has successfully completed her mission and returned unharmed to %s.
no: Spill: Din %s har klart sitt oppdrag og har returnert uskadet til %s.

en: Game: Your %s helps build the %s in %s (%d remaining).
no: Spill: Din %s hjelper å bygge %s i %s (%d gjenstående).

en: Game: Your %s paradropped into the ocean and was lost.
no: Spill: Dine %s utførte et fallskjermhopp ut i øde hav og druknet alle sammen.

en: Game: Your %s poisoned the water supply of %s.
no: Spill: Din %s forgiftet vanntilførselen til %s.

en: Game: Your %s stole %s from %s.
no: Spill: Din %s stjal %s fra %s.

en: Game: Your %s stole Future Tech. %d from %s.
no: Spill: Din %s stjal Framtidsteknologi %d fra %s.

en: Game: Your %s succeeded in bribing %s's %s.
no: Spill: Din %s lyktes i å bestikke %ss %s.

en: Game: Your %s succeeded in destroying the production of %s in %s.
no: Spill: Din %ss forsøk på å ødelegge produksjonen av %s i %s var vellykket.

en: Game: Your %s succeeded in sabotaging %s's %s.
no: Spill: Din %s lyktes i å sabotere %ss %s.

en: Game: Your %s was bribed by %s.
no: Spill: Din %s ble bestukket av %s.

en: Game: Your %s was captured after completing her mission in %s.
no: Spill: Din %s ble fanget efter å ha fullført sitt oppdrag i %s.

en: Game: Your %s was captured after completing her mission.
no: Spill: Din %s ble fanget etter å ha fullført sitt oppdrag.

en: Game: Your %s was caught in the attempt of inciting a revolt!
no: Spill: Din %s ble fanget i forsøket på å lage opprør!

en: Game: Your %s was caught in the attempt of industrial sabotage!
no: Spill: Din %s ble fanget i forsøket på industriell sabotasje!

en: Game: Your %s was caught in the attempt of sabotage!
no: Spill: Din %s ble avslørt og fanget i et forsøk på sabotasje!

en: Game: Your %s was caught in the attempt of stealing technology from %s.
no: Spill: Din %s ble fanget i forsøket på å stjele teknologi fra %s.

en: Game: Your %s was eliminated by a defending %s in %s.
no: Spill: Din %s ble eliminert av en forsvarende %s i %s.

en: Game: Your %s was executed in %s by primitive %s.
no: Spill: Din %s ble henrettet i %s av primitive %s.

en: Game: Your %s was executed in %s on suspicion of spying.  The %s welcome future diplomatic efforts providing the Ambassador is reputable.
no: Spill: Din %s ble henrettet i %s på mistanke om spionasje. %s ønsker velkommen framtidige diplomatiske forsøk gitt at Ambassadøren er anstendig.

en: Game: Your %s was killed by enemy units at the paradrop destination.
no: Spill: Dine %s ble slaktet på hoppstedet.

en: Game: Your %s was nuked by %s.
no: Spill: Din %s ble utsatt for atomangrep fra %s.

en: Game: Your %s was sabotaged by %s!
no: Spill: Din %s ble sabotert av %s!

en: Game: Your %s%s survived the pathetic attack from %s's %s.
no: Spill: Din %s%s overlevde det feige angrepet fra %s %s.

en: Game: Your Nuclear missile was shot down by SDI defences, what a waste.
no: Spill: Din atomrakett ble skutt ned av SDI forsvar. For en sløsing.

en: Game: Your attacking %s failed against %s's %s%s!
no: Spill: Din %s mislykkes i sitt angrep mot %ss %s%s!

en: Game: Your attacking %s succeeded against %s's %s%s!
no: Spill: Din %s lykkes i sitt angrep mot %ss %s%s!

en: Game: Your capital (%s) is requested, you can't accept treaty.
no: Spill: Din hovedstad (%s) er forlangt, du kan ikke akseptere avtalen.

en: Game: Your nation is thrust into civil war,  %s is declared the leader of the rebel states.
no: Spill: Din nasjon er splittet i en borgerkrig.
           %s er proklamert leder for de opprørske fylkene.

en: Game: Your overflight frightens the tribe; they scatter in terror.
no: Spill: Din overflyvning skremmer stammen; de sprer seg i frykt.

en: Game: Your reputation is now %s.
no: Spill: Ditt rykte er nå %s.

en: Game: Your spaceship already has the maximum number of Fuel Components!
no: Spill: Romskipet ditt har allerede maksimalt antall Drivstoffskomponenter!

en: Game: Your spaceship already has the maximum number of Habitation Modules!
no: Spill: Romskipet ditt har allerede maksimalt antall Passasjermoduler

en: Game: Your spaceship already has the maximum number of Life Support Modules!
no: Spill: Romskipet ditt har allerede maksimalt antall Overlevelsesmoduler!

en: Game: Your spaceship already has the maximum number of Propulsion Components!
no: Spill: Romskipet ditt har allerede maksimalt antall Fremdriftskomponenter!

en: Game: Your spaceship already has the maximum number of Solar Panel Modules!
no: Spill: Romskipet ditt har allerede maksimalt antall Solcelle-moduler!

en: Game: Your spaceship can't be launched yet!
no: Spill: Romskip ditt kan ikke sendes ennå!

en: Game: Your spaceship is already launched!
no: Spill: Romskipet ditt er allerede sendt av gårde!

en: Game: you don't have a worker here.
no: Spill: du har ingen arbeider her.

en: Gems
no: Edelstener

en: General random seed
no: Vanlig 'seed' for tilfeldighetsfunksjon

en: Generator 3 didn't place all big islands.
no: Generator 3 plasserte ikke alle de store øyene.

en: Generator 3 left %li landmass unplaced.
no: Generator 3 forlot %li landmasse uplassert.

en: Genetic Engineering
no: Gen manipulering

en: German
no: tysk

en: Get Score
no: Vis Poengsum

en: Get sound sets from <%s>.
no: Det kan lastes ned fra <%s>.

en: Gibbon's
no: Gibbons

en: Give shared vision
no: Gi delt utsyn

en: Gives all sea units 1 additional movement point and eliminates the risk of losing Triremes on the high seas.  Makes all new sea units veterans (for all cities).
no: Gir alle sjø enheter 1 ekstra forflytningspoeng og eliminerer risikoen for å miste Triremer på sjøen. Gjør alle nye sjøenheter til veteran (i alle byer).

en: Gives all sea units 1 additional movement point.
no: Gir alle sjøenheter et ekstra bevegelsespoeng

en: Gives all sea units 2 additional movement points.
no: Gir alle sjøenheter 2 ekstra forflytningspoeng.

en: Gives one extra food resource on all Ocean squares.  The city needs to be coastal to build this improvement.
no: Gir en ekstra mat ressurs på alle sjøruter. Byen behøver å være i nærheten av sjø for å bygge denne forbedringen.

en: Gives sea units one extra move.
no: Gir sjøenheter et ekstra flytt.

en: Glacier
no: Isbre

en: Glaciers are found only in the most northerly or southerly reaches of the world.  They are very cold, and hence difficult to work with.
no: Isbreer finnes kun i de nordligste og sørligste kantene av verden. De er veldig kalde, og veldig vanskelig å arbeide med.

en: Global: Eco-Disaster
no: Globalt: øko-katastrofe

en: Global: Nuke Detonated
no: Globalt: Atombombe detonert

en: Glorious
no: heltemodige

en: Go to
no: Gå til

en: Go/Air_lift to City
no: Gå/F_ly til by

en: Go/Airlift to City
no: Gå/Fly til by

en: Go\/Airlift to City
no: Gå\/Fly til by

en: Goal
no: Mål

en: Goal: %s (%d steps)
no: Mål: %s (%d steg)

en: Gold
no: Gull

en: Gold(max %d)
no: Gull(maks %d)

en: Gold:
no: Gull:

en: Gold:    %2d (%+2d)
    Luxury:  %2d
    Science: %2d
no: Gull:      %2d (%+2d)
    Luksus:    %2d
    Forskning: %2d

en: Gold:  %3d (%+-4d)
    Lux:   %3d
    Sci:   %3d
no: Gull:  %3d (%+-4d)
    Lux:   %3d
    Forsk: %3d

en: Gold: %d
no: Gull: %d

en: Goodbye.
no: Adjø.

en: Got a packet of type %d from a dead or observer player
no: Mottok en nettpakke av type %d fra en død eller observatør spiller

en: Goto
no: Gå til

en: Goto and Close
no: Gå til og lukk

en: Goto location
no: Gå til

en: Goto this location
no: Gå til dette stedet

en: Goto/Airlift Unit
no: Gå til/Flyflytt enhet

en: Government
no: Styreform

en: Government: %s
no: Styreform: %s

en: Go|Airlift to City
no: Gå|Flytransport til b_y

en: Grab the 'first come' command access level.
no: Ta 'first come' kommando tilgangsnivå.

en: Gran Bruixa
no: Storbruxia

en: Granary
no: Kornlager

en: Granary:
no: Kornlager:

en: Granary: %3d/%-3d
no: Kornlager: %3d/%-3d

en: Granary: %c%3d/%-3d
no: Kornlager: %c%3d/%-3d

en: Grassland
no: Gresskledd land

en: Grasslands afford exceptional agricultural opportunities.
no: Gresskledd land muliggjør svært effektivt og produktivt jordbruk.

en: Great
no: store

en: Great Chief
no: Store Høvding

en: Great Duchess
no: Storfyrstinne

en: Great Duke
no: Storfyrste

en: Great Khan
no: Store Khan

en: Great Library
no: Verdensbiblioteket

en: Great Pharaoh
no: Mektige Farao

en: Great Wall
no: Den Enorme Muren

en: Great philosophers from all the world join your civilization: you get an immediate advance.
no: Kloke filosofer fra hele verden flytter til din sivilisasjon; du får et umiddelbart gjennombrudd.

en: Greek
no: gresk

en: Guerilla Warfare
no: Geriljakrigføring

en: Gunpowder
no: Krutt

en: Hanging Gardens
no: Hengende Haver

en: Happin_ess
no: Lykk_e

en: Happiness
no: Lykke

en: Happiness page
no: Lykkelighet

en: Harbour
no: Havn

en: Helicopter
no: Helikopter

en: Helicopters
no: Helikopter

en: Help
no: Hjelp

en: Help Build Wonder
no: Hjelp bygging av underverk

en: Help _Build Wonder
no: Hjelp _bygging av underverk

en: Help argument '%s' is ambiguous.
no: Hjelpeargument '%s' er ikke entydig.

en: Help build Wonder
no: Hjelpe til å bygge underverk

en: Help build _Wonder
no: Hjelpe til å bygge _underverk

en: Help:
no: Hjelp:

en: Herodotus'
no: Herodots

en: Hetman
no: Hetmann

en: High Priest
no: Høyeste prest

en: High Priestess
no: Høyeste prestinne

en: High landmass - this may take a few seconds.
no: Mye landmasse - dette kan ta noen sekunder.

en: Hilarious
no: latterlige

en: Hills
no: Åser

en: Historian Publishes!
no: Nytt historisk verk!

en: Hitpoints:
no: Treffkapasitet:

en: Honorable
no: ærefull

en: Hoover Dam
no: Altavassdraget

en: Horseback Riding
no: Hestehold

en: Horsemen
no: Ryttere

en: Horses
no: Hester

en: Host
no: Server

en: Host:
no: Server:

en: However, if the number of happy citizens in a city is at least as great as the number of content citizens, and you have no unhappy citizens in that city, and the city has at least 3 citizens, then the city celebrates.  This is designated by the term "Rapture" on the City Report.  The effects of celebration vary depending on your government type:
no: Når derimot antallet lykkelige borgere er >= antallet fornøyde borgere i en by, og det ikke finnes noen ulykkelige borgere, og byen ha rminst 3 borgere, da feirer byen. Dette begrepet kannles "Feiring" i byrapporten. Effektene av feiring kan variere i forhold til styresettet:

en: Human
no: Menneske

en: Hungarian
no: ungarsk

en: Hut
no: Hytte

en: Hut: Barbarians in a Hut Roused
no: Hytte: Barbarer sluppet fra en hytte

en: Hut: City Founded from Hut
no: Hytte: By grunnlagt fra en hytte

en: Hut: Gold Found in Hut
no: Hytte: Gull funnet i en hytte

en: Hut: Killed by Barbarians in a Hut
no: Hytte: Drept av barbarer i en hytte

en: Hut: Mercenaries Found in Hut
no: Hytte: Leiemordere funnet i en hytte

en: Hut: Settler Found in Hut
no: Hytte: Nybygger funnet i en hytte

en: Hut: Tech Found in Hut
no: Hytte: Teknologi funnet i en hytte

en: Hut: Unit Spared by Barbarians
no: Hytte: Enhet reddet fra barbarer

en: Hydro Plant
no: Vannkraftverk

en: Idle
no: Stille

en: Idle Turns
no: Stille runder

en: If 'cmdlevel first come' has been used to set a special 'first come'
    command access level, this is the command to grab it with.
no: Dersom 'cmdlevel first come' er brukt for å sette et bestemt 'first come'
    kommando tilgangsnivå, så er dette kommandoen for å kontrollere den med.

en: If a TCP connection is blocking for a time greater than this value, then the TCP connection is closed. Zero means there is no timeout beyond that enforced by the TCP protocol implementation itself.
no: Dersom en TCP-tilkobling sperrer for en lengre periode enn denne verdien, stenges den. 0 betyr at det ikke finnes noen tidsbegrensning uten den som finnes i selve TCP protokollen.

en: If a city would expand, but it can't because it needs an Aqueduct (or Sewer System), it loses this percentage of its foodbox (or half that amount if it has a Granary).
no: Dersom en by skulle vokse, men ikke kan fordi den behøver Akvedukt (eller Kloakksystem),  mister den dette antallet prosent av sin mat (eller halvparten dersom den har Kornlager).

en: If all players have not hit "Turn Done" before this time is up, then the turn ends automatically. Zero means there is no timeout. In DEBUG servers, a timeout of -1 sets the autogame test mode. Use this with the command "timeoutincrease" to have a dynamic timer.
no: Hvis ikke alle spillerne har trykket på "Runde over" før tidsbegrensningen er gått ut, vil runden slutte automatisk. Null betyr ingen tidsbegrensning. I DEBUG servere vil en tidsbegrensning på -1 kjøre spillet selvstendig i testmodus. Benytt dette med "timeoutincrease" for å få en dynamisk tidsbegrensning.

en: If all players have not hit "Turn Done" before this time is up, then the turn ends automatically. Zero means there is no timeout. Use this with the command "timeoutincrease" to have a dynamic timer.
no: Hvis ikke alle spillerne har trykket på "Runde over" før tidsbegrensningen er gått ut vil runden avsluttes av seg selv. Null betyr at det ikke er tidsbegrensning. Bruk dette med kommandoen "timeoutincrease" for å få en dynamisk tidsbegrensning.

en: If enabled, the default city names will be determined based on the surrounding terrain.
no: Om dette er valgt styrer bynavnene etter landskapet rundt byen.

en: If non-zero, saved games will be compressed using zlib (gzip format).  Larger values will give better compression but take longer.  If the maximum is zero this server was not compiled to use zlib.
no: Hvis ulik null, vil lagrede spill bli komprimert med gzip. Høyere tall vil gi høyere komprimering, men ta lenger tid.

en: If set to 0, combat is Civ1/2-style (when you attack, you remain in place).  If set to 100, attacking units will always move into the tile they attacked if they win the combat (and no enemy units remain in the tile).  If set to a value between 0 and 100, this will be used as the percent chance of "occupying" territory.
no: Dersom satt til 0, er kampen i stil med Civ1/2 (når man angriper, blir man stående). Om satt til 100, flytter angriperens enhet alltid i den ruten som blir angrepet om de vinner over den siste fiendtlige enheten. Verdier mellom 0 og 100 gir varierende sannsynlighet for at området blir "okkupert".

en: If set to 0, there are no restrictions: players can have multiple cities with the same names. If set to 1, city names have to be unique to a player: one player can't have multiple cities with the same name. If set to 2 or 3, city names have to be globally unique: all cities in a game have to have different names. If set to 3, a player isn't allowed to use a default city name of another nations.
no: Dersom denne er satt til 0, er det ingen restriksjoner: spillere kan ha mange byer med det samme navnet. Dersom denne er satt til 1, må alle byene til en spiller ha unike navn: en spiller kan ikke ha flere byer som heter det samme. Dersom denne er satt til 2 eller 3, må alle byene globalt ha unikt navn: alle byer i spillet må ha ulike navn. Dersom denne er satt til 3, får ikke spillerne lov til å benytte standardnavnene til en annen nasjons byer.

en: If the attacker is a ground unit and wins, and the defender is in a city without City Walls, the city is reduced in size by 1.
no: Dersom angriperen er en land enhet og den vinner, og forsvareren er i en by uten bymurer, så blir byens størrelse redusert med 1.

en: If the capital of a civilization is captured, a spaceship that has been launched will be lost, so defend your capital well!
no: Dersom hovedstaden i en sivilisasjon blir erobret, blir eventuelle romskip som er sendt opp tapt; så forsvar hovedstaden godt!

en: If the defender loses, and is not inside a city or fortress, all other units at the defender's location are destroyed along with the defender.
no: Dersom forsvareren taper, og den ikke er i en by eller er befestet, så blir alle andre enheter på forsvarerens posisjon ødelagt også.

en: If the number of unhappy citizens in a city exceeds the number of happy citizens, the city falls into disorder.  When a city falls into disorder, it produces nothing.  Cities which are in disorder are easier for enemy Diplomats and Spies to incite to revolt. Prolonged disorder under Democracy can lead to a spontaneous revolution, overthrowing your government.
no: Dersom antaller ulykkelige borgere i en by overstiger antallet lytkkelige innbyggere, gjør byne opprør. Når en by gjør opprør produserer den ingenting og det er lettere for fiendtlige diplomater og spioner å starte opprør. Lange opprør under demokrati kan føre til revolusjon og regjeringen styrtes.

en: If the success probability is below 100%, some fraction of the people on board may not survive the journey.  This reduces the score bonus from the spaceship, but it still counts as a win.
no: Dersom sannsynligheten for suksess er under 100%, kan det hende at en brøkdel av befolkningen ombord ikke overlever reisen. Dette minsker poengsum-bonusen fra romskipet, men det teller fortsatt som en seier.

en: If there are fewer than this many players when the game starts, extra AI players will be created to increase the total number of players to the value of this option.
no: Hvis der er færre enn dette antallet spillere når spillet starter, vil ekstra AI-spillere bli supplert.

en: If this is set to 1 the game turn is not advanced until all players have finished their turn, including disconnected players.
no: Hvis denne er satt til 1 spillet så går ikke spillet videre til alle
    spillerne har avsluttet deres runde, inkludert avkoblede spillere.

en: If this is set to 1 the game turn will not advance until the timeout has expired, irrespective of players clicking on "Turn Done".
no: Hvis denne er satt til 1 så går ikke spill-runden videre før tiden har gått ut, uansett spillernes klikking på 'Runde ferdig'.

en: If this is set to 1 when the capital is conquered, palace is automatically rebuilt for free in another randomly choosed city, regardless on the knowledge of Masonry.
no: Dersom denne er satt til 1 bygges et nytt slott uten kostnad i en ny hovedstad dersom hovedstaden mistes. Den nye hovedstaden velges tilfeldig av de byene som er igjen. Man behøver ikke å ha kunnskap om Murkunst for å få nytt slott.

en: If this is set to 1, AI status is turned off when a player connects, and on when a player disconnects.
no: Dersom denne er satt til 1 stenges datastyring av en tilkoblet spillet, og settes på når en spiller kobler fra.

en: If this is set to 1, only those units and cities within the sightrange of your own units and cities will be revealed to you. You will not see new cities or terrain changes in squares not observed.
no: Dersom denne settes til 1 kan man kun se de enheter som er innom synsfeltet til sine egne enheter og byer. Man kan ikke se nye byer, byer som har vokst eller landskapsforandringer.

en: If this is set to 1, player statistics are appended to the file "civscore.log" every turn.  These statistics can be used to create power graphs after the game.
no: Hvis denne er satt til 1 så blir spillerstatistikk tilføyd filen
    "civscore.log" hver runde. Disse statistikkene kan benyttes til å
    lage "power graphs" efter spillet er over.

en: If this option is 1, players can build spaceships.
no: Hvis dette alternativet er 1, kan spillerne bygge romskip

en: If we would now start with %s we would need %d bulbs.
no: Dersom vi hadde startet med %s ville vi trengt %d forskningspoeng.

en: If you add a preset by hand, also update "number_of_presets"
no: Dersom man legget til en forhåndsvalgt verdi manuelt, skal man også oppdatere "number_of_presets"

en: If you change your current research technology, and you have positive research points, you lose this percentage of those research points.  This does not apply if you have just gained tech this turn.
no: Dersom man endrer forskningsretning fra en teknologi til en annen og har overskudd av forskningsverdi mister man denne prosentandelen av det. Dette gjelder ikke om man akkurat har gjort et fremskritt denne omgangen.

en: If you find any bugs, then please send us a bug report.  This is best done by visiting the Freeciv Bug Tracking System, at:
    
      http://www.freeciv.org/cgi-bin/bugs
    
    or by sending email to:  bugs@cvs.freeciv.org
no: Hvis du finner noen feil ved spillet, vennligst send oss en rapport. Dette gjøres mest hensiktsmessig ved å besøke Freeciv Bug Tracking System, på:
    
      http://www.freeciv.org/cgi-bin/bugs
    
    eller ved å sende epost til:  bugs@cvs.freeciv.org

en: If, after these modifications, the attacker has a strength of 0, it automatically loses.  Otherwise, if the defender has a strength of 0, the defender loses.
no: Etter disse modifikasjonene, hvis angriperen har en styrke på 0, så taper den automatisk. Eller hvis forsvareren har en styrke på 0, så taper den.

en: Imperatrix
no: Imperatix

en: Improvement
no: Forbedring

en: Improvement: Bought
no: Byforbedring: Kjøpt

en: Improvement: Built
no: Byforbedring: Bygd ferdig

en: Improvement: Forced to Sell
no: Byforbedring: Tvangssolgt

en: Improvement: New Improvement Selected
no: Byforbedring: Ny forbedring valgt

en: Improvement: Sold
no: Byforbedring: Solgt

en: Improvements
no: Forbedringer

en: Improvements in City
no: Forbedringer i by

en: Improves the effect of Cathedrals.
no: Øker effekten av katedraler.

en: Improves the effect of Colosseums.
no: Øker effekten av kolosseum.

en: Improves the effect of Temples.
no: Øker effekten av templer.

en: In addition to being amenable to agriculture, Hills are frequently rich in resources.
no: Foruten å være tilgjengelige for jordbruk er åser ofte rike på ressurser.

en: In addition to providing for fishing, Rivers make for excellent lines of communications and trade.
    
    Roads and railroads can only be built on River squares if your civilization has learned Bridge Building technology.
no: Foruten å tilby fiske, er elver utmerket til samferdsel og handelsruter.
    
    Veier og jernbaner kan kun bygges på ruter med elv dersom sivilisasjonen har oppdaget brobygging.

en: In addition, the form of government directly contributes to the chance of civil war.  Governments with universal franchise are far less likely to revolt than those more despotic in nature.
no: I tillegg kan styresettet direkte ha innvirkning på sjansen for borgerkrig. Styresett med allmenn stemmerett har minste sjanse for å gjøre opprør enn de styresettene med enevelde.

en: In all cities, the unhappiness effect of every unit is reduced by 1. This means that in a Republic, units do not cause unhappiness, and in a Democracy, aggressive units cause only 1 unhappy citizen each.
no: Minsker hver enhets innvikning på ulykkeligheten i hver by med 1. Det innebærer at i en republikk forårsaker enheter ingen ulykkelighet, og under demokrati forårsaker enheter kun 1 ulykkelig borger hver.

en: In order to offset unhappiness, you may build city improvements that make unhappy citizens content  (such as, a Temple, a Colosseum, or a Cathedral - or even a Courthouse if your government is a Democracy), and/or relevant wonders of the world, and/or convert part of your trade into luxuries.  For every two luxuries produced in a city, one content citizen is made happy.  After converting all content citizens to happy citizens, unhappy citizens are converted to happy and/or content.  Some wonders of the world have also effects on citizens' happiness (see the appropriate sections for details).
no: For å bekjempe ulykkelighet kan man bygge byforbedringer som gjør ulykkelige borgere fornøyde (feks. tempel, kolosseum, katedraler (og rettssal under demokrati), og/eller relevante underverker, og/eller konvertere handel til luksus. For annenhver avsatt enhet luksus blir 1 fornøyd borger lykkelig. Etter forvandling av alle fornøyde borgere til lykkelige borgere, forvandles borgere til lykkelige og/eller fornøyde.Til og med visse underverk har innvirkning på borgernes lykkelighet (se på hjelpsiden for underverker og andre relevante seksjoner for mer info.)

en: In the following special cases ZOC does not apply:
    - A unit moving directly into or out of a city.
    - A unit moving onto a square occupied by a friendly unit.
    - A unit moving from an ocean square (disembarking from a boat).
    - A unit type which explicitly ignores ZOC, eg Diplomats and Spies.
no: I de følgende tilfellene har ikke kontrollsoner noen effekt:
     - En enhet forflytter seg direkte inn eller ut av en by.
    - En enhet flytter til en rute som er okkupert av en vennlig enhet.
    - En enhet flytter fra en sjørute (fra en båt)
    - En enhet type som eksplisitt ignorerer kontrollsoner, f.eks diplomater og spioner.

en: In this case, the odds greatly favor the attacker winning.  The Battleship is 25% less likely to score a hit in any given round, but the Battleship has twice as many hit points. The Battleship should expect to lose about 60% of its hit points during the fight, and should expect to have no movement points left.
no: I dette tilfellet er det mest sannsynlig at angriperen vinner. Slagskipet har 25% mindre sjanse for å treffe på en runde, men slagskipet har dobelt så mange treffpoeng.Slagskipet burde forvente å miste omtrent 60% av sine treffpoeng i løpet av kampen, og ikke ha noen flyttpoeng igjen.

en: In-Prog
no: I gang

en: Inca
no: inka

en: Incite a Revolt
no: Oppildne opprør

en: Incite a Revolt!
no: Start opprør!

en: Incite a _Revolt
no: Oppildne opp_rør

en: Incite a _revolt
no: Start opp_rør

en: Incite a revolt for %d gold?
    Treasury contains %d gold.
no: Start opprør for %d gull?
    Skattkammeret har %d gull.

en: Inciting a revolt costs %d gold.
    Treasury contains %d gold.
no: Å skape et opprør koster %d gull.
    Skattkammeret har %d gull.

en: Income: %d    Total Costs: %d
no: Inntekt: %d   Total Kostnad: %d

en: Income:%6d    Total Costs: %6d
no: Inntekt: %6d   Total Kostnad: %6d

en: Increases the defence strength of units within a city by a factor of 2 when defending against bombardments from enemy ships.
no: Øker forsvarsstyrken til enheter i byen med 2 når de forsvarer mot bombardement fra fiendtlige skip.

en: Increases the food resources by 50% on each farmland square which is being used around the city.  Farmland squares are those which have been irrigated a second time.
no: Øker matressursene med 50% på hver rute med dyrket mark som blir brukt rundt byen. Dyrket mark er de rutene som har blitt irrigert en ekstra gang.

en: Increases the luxury and tax output in a city by 50%.
no: Øker byens luksus- og skatte-bidrag med 50%.

en: Increases the pollution generated by the population.
no: Øker forurensningen skapt av befolkningen.

en: Increases the science output in a city by 50%.
no: Øker byen forskningsbidrag med 50%.

en: Increases the shield production in a city by 50%.  This increase may also contribute significantly to pollution.
no: Øker produksjonen av skjold i en by med 50%. Det fører også til at forurensningen øker betraktelig.

en: Increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in a city: a Factory and a Power Plant together give a 100% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Power Plant together give a 150% production bonus.  The extra production may lead to the city generating more pollution.
    
    A city can only have one Hydro Plant, Power Plant, or Nuclear Plant.
no: Øker skjoldproduksjonen fra en fabrikk eller fabrikk-kompleks i en by: en fabrikk og et fabrikk-kompleks gir tilsammen 100% produksjonsbonus, og fabrikk, fabrikk-kompleks og kraftverk gir tilsammen 150% produksjonsbonus. Den ekstra produksjonen kan føre til at byen forurenser mer.
    
    En by kan kun ha et vannkraftverk, kraftverk eller atomkraftverk.

en: Increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in a city: a Factory and a Power Plant together give a 75% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Power Plant together give a 150% production bonus.  The extra production may lead to the city generating more pollution.
    
    A city can only have one Hydro Plant, Power Plant, or Nuclear Plant.
no: Det øker produksjonen av skjold fra en fabrikk eller et fabrikk-kompleks i en by: en fabrikk og et fabrikk-kompleks gir til sammen 75%  produksjonsbonus, og en fabrikk, et fabrikk-kompleks og et kraftverk gir tilsammen 150% produksjonsbonus.
    
    En by kan kun ha et vannkraftverk, kraftverk eller atomkraftverk.

en: Increases trade resources by 50% on all squares with roads or railroads.
no: Øker handels ressursene med 50% på alle ruter med veier eller jernbaner.

en: Indian
no: indisk

en: Industrial
no: Industriell

en: Industrial Sabotage
no: Industrisabotasje

en: Industrial _Sabotage
no: Industri_sabotasje

en: Industrial _sabotage
no: Industri_sabotasje

en: Industrialization
no: Industrialisering

en: Infrastructure:
no: Infrastruktur:

en: Insert
no: Sett inn

en: Intelligence
no: Etterretning

en: Intelligence Information for the %s Empire
no: Etterretningsinfo om det %se riket

en: Internally, the values used for attacker and defender strength are 180 and 225, respectively.
no: Internt brukes verdiene 108 og 205 henholdsvis for angriperens og forsvarers styrke.

en: Introduces angry citizens like civilization II. Angry citizens have to become unhappy before any other class of citizens may be considered. See also unhappysize, cityfactor and governments.
no: Introduserer sinte innbyggere som civilization II. Sinte innbyggere må bli tilfreds før noen andre innbyggere kan bli med i beregningen. Se også unhappysize, cityfactor og governments.

en: Invalid $http_proxy value, cannot find separating '/'
no: Ugyldig $http_proxy verdi, kan ikke finne skilletegn '/'

en: Invalid $http_proxy value, must start with 'http://'
no: Ugyldig $http_proxy verdi, må starte med 'http://'

en: Invalid argument %d.
no: Ugyldig argument %d

en: Invalid metaserver URL, must start with 'http://'
no: Ugyldig metaserver URL, må starte med 'http://'

en: Invalid name '%s'
no: Ugyldig navn '%s'

en: Invention
no: Oppfinning

en: Invert Selection
no: Snu valg

en: Investigate City
no: Inspiser by

en: Investigate City (free)
no: Inspiser byen (gratis)

en: Irish
no: irsk

en: Iron
no: Jern

en: Iron Working
no: Jernarbeid

en: Ironclad
no: Panserskip

en: Irrig. Result/Time:
no: Irrig. Resultat/Tid:

en: Irrig. Rslt/Time:
no: Irrig. Rslt/Tid:

en: Irrigation
no: Irrigert land

en: Isaac Newton's College
no: Isak Newtons Universitet

en: Israeli
no: israelsk

en: Italian
no: italiensk

en: Ivory
no: Elfenben

en: J.S. Bach's Cathedral
no: J.S. Bachs katedral

en: January
no: januar

en: Japanese
no: japansk

en: Join Game
no: Koble til server

en: July
no: juli

en: June
no: juni

en: Jungle
no: Jungel

en: Jungles are densely overgrown, making agriculture somewhat problematic.
no: Jungel er overgrodd og gjør det vanskelig å drive med jordbruk der.

en: Keep dialogs on top (GTK+ 2.0 only)
no: Hold dialoger øverst (kun GTK+ 2.0)

en: Keep moving
no: Fortsett

en: Kenyan
no: kenyansk

en: Keyboard shortcuts: Home to focus the worklist, End to focus the available list, Up/Down arrows to select previous/next item in worklist or available list, PageUp/Down to move items up/down in the worklist, Insert to insert items from the available list into the worklist and Delete to delete the selected item from the worklist.
no: Tastatur snarveier:
     
    Home, flytter fokus til arbeidslisten
    End, flytter fokus til listen over den tilgjengelige listen
    Pil opp/ned, velger forrige/neste objekt i listen
    PageUp/PageDown, flytter objekt i arbeidslisten
    Insert, sette inn objekt fra listen over tilgjengelige objekt i arbeidslisten
    Delete, ta bort det valgte objektet fra arbeidslisten.

en: Keyboard:
    =========
      a: (a)uto-settler  (settler units)
      a: (a)uto-attack  (military units)
      b: (b)uild city  (settler units)
      b: help (b)uild wonder  (caravan units)
      c: (c)enter view on unit
      C: unit (c)onnect  (then left-click mouse to select destination)
      d: (d)iplomat/spy actions  (diplomat/spy units)
      D: (D)isband unit
      e: build airbas(e)  (airbase units)
      f: (f)ortify unit  (military units)
      f: build (f)ortress  (settler units)
      F: open (F)ind City dialog
      g: unit (g)oto  (then left-click mouse to select destination)
      h: change (h)omecity  (to city at current location)
      i: build (i)rrigation/farmland  (settler units; may convert terr)
      l: go/air(l)ift to city
      L: open Work(L)ists dialog
      m: build (m)ine  (settler units; may convert terrain)
      n: clean (n)uclear fallout
      N: explode (N)uclear
      o: transf(o)rm terrain
      p: clean (p)ollution  (settler units)
      p: (p)aradrop  (paratroop units)
      P: (P)illage terrain alteration
      q: unit patrol  (then left-click mouse to select destination)
      r: build (r)oad/railroad  (settler units)
      r: establish trade (r)oute  (caravan units)
      R: incite a (R)evolution
      s: (s)entry unit
      t: show (t)iles city is using  (mouse over or near city)
      T: open (T)ax/Lux/Sci Rates dialog
      u: (u)nload boat
      w: (w)ait until later in turn
      W: (W)ake up other units on tile
      x: auto-e(x)plore
    
      1: move south-west                  F1: open City Report
      2: move south                       F2: open Unit Report
      3: move south-east                  F3: open Players dialog
      4: move west                        F5: open Economy Report
      5: focus on next unit               F6: open Science Report
      6: move east                        F7: open World Wonders
      7: move north-west                  F8: open Top Five Cities
      8: move north                      F10: open Messages dialog
      9: move north-east                 F11: open Demographics
                                         F12: open Spaceship
    
      arrows: move unit            Control-g: grid lines on/off
       space: unit stay put        Control-n: city names on/off
         tab: focus on next unit   Control-p: city production on/off
      return: turn done
no: Tastatur:
    ==========
      a: (a)uto-nybygger  (nybyggere)
      a: (a)uto-angrep  (militære enheter)
      b: (b)ygg ny by (nybyggere)
      b: hjelp til å (b)ygge underverk (karavanneenheter)
      c: sentrere fokus på enheten
      C: forbind (venstreklikk for å velge destinasjon)
      d: (d)iplomat/spion forhandlinger  (diplomat/spion enheter)
      D: Oppløs enhet
      e: bygg flybase (flybase enheter)
      f: befest enhet (krigsenheter)
      g: (g)å til (venstreklikk deretter på målet)
      h: endre (h)jemby (til byen på nåværende plass)
      i: bygg irrigasjon/dyrket land (nybyggere kan endre landskapet)
      l: gå/f(l)y til en by
      L: åpne arbeidslisten
      m: bygge gruve (nybyggere kan endre landskapet)
      n: rense radioaktivt avfall
      N: utløse atomvåpen
      o: endre landskapet
      p: rense forurensning (nybyggere)
      p: hoppe i fallskjerm (fallskjermhoppere)
      P: plyndre landskapsforbedring
      q: gå vaktrunde (venstreklikk deretter på målet)
      r: bygg vei/jernbane (nybyggere)
      r: opprette handelsrute (karavanenheter)
      R: ha en (R)evolusjon
      s: (s)ette enhet på vakt
      t: vise ruter som byen bruker (muspeker over eller nær byen)
      T: åpne ska(T)te-/luksus-/forsknings-dialogen
      U: laste (u)t av båt
      w: vente til senere i samme runde
      W: vekk andre enheter på denne ruten
      x: utforske selvstendig
    
      1: flytte sørvest                   F1: åpne By rapporten
      2: flytte sør                       F2: åpne Enhet rapporten
      3: flytte sørøst                    F3: åpne Spillere dialogen
      4: flytte vest                      F5: åpne økonomi rapporten
      5: fokusere på neste enhet          F6: åpne forsknings rapporten
      6: flytte øst                       F7: åpne Verdens Underverker
      7: flytte nordvest                  F8: åpne de 5 beste byene
      8: flytte nord                     F10: åpne Meldinger dialogen
      9: flytte nordøst                  F11: åpne demografi
                                         F12: åpne Romkappløp
    
           piler: flytte enhet              Control-g: rutenett av/på
       mellomrom: la enheten bli stående        Control-n: bynavn av/på
             tab: fokusere på neste enhet   Control-p: by produksjon av/påreturn/Enter: avslutte runde

en: King
no: Konge

en: King Richard's Crusade
no: Kong Rikard Løvehjertes Korstog

en: Kingdom
no: Kongedømme

en: Knights
no: Riddere

en: Korean
no: koreansk

en: Labor Union
no: Fagforening

en: Land Area
no: Landområde

en: Land units
no: Landenheter

en: Land units move on land, and suffer the movement effects of terrain, but benefit from roads and railroads.  They cannot move on ocean squares except when carried by an appropriate sea unit.  When at sea, they cannot attack or defend for themselves, but rely on the sea unit carrying them.  Land units are the only units subject to zones of control.  On land, land units can fortify to get a 50% defensive bonus; land units in cities automatically get this bonus, whether fortified or not.  When a land unit successfully attacks a city without City Walls, the city is reduced by one population point.  Land units with zero attack strength are non-military units: they require no upkeep, have no happiness effects, and cannot attack enemy units or capture enemy cities.
no: Landenheter beveger seg på land, og forsinkes av landskapets bevegelsesmuligheter, mens det går fortere på veier og jernbaner. De kan ikke bevege seg på havsruter utenom hvis de bæres av en passende sjøenhet. Når landenheter er til sjøs, kan de ikke angripe eller forsvare seg, det er det enheten som bærer de som avgjør. Landenheter er de eneste som kontrollområdet har innvirkning på. På land kan landenheter befeste seg og får da 50% forsvarsbonus; landenheter i byer for alltid denne bonusen, uansett om de er befestet eller ikke. Nå ren landenhet lykkes med et angrep mot en by uten bymurer, minker innbyggertallet med 1. Landenheter med angrepsstyrke 0 er ikke-militære enheter: de krever ingen utgifter, har ingen effekt på lykken i byen, og kan ikke angripe fiender eller byer.

en: Language_s
no: _Språk

en: Languages
no: Språk

en: Last active page
no: Forrige aktive side

en: Last player has disconnected: will need to restart.
no: Siste spiller har koblet fra - start serveren på nytt.

en: Latvian
no: latvisk

en: Launch
no: Oppskytning

en: Leader:
no: Leder:

en: Leadership
no: Lederskap

en: Leonardo's Workshop
no: Leonardos Arbeidsværelse

en: Level: %s
no: Nivå: %s

en: Library
no: Bibliotek

en: Lighthouse
no: Fyrtårn

en: Like air units, Helicopters can move on any square not occupied by an enemy unit or enemy city, and their movement rate is not affected by loss of hitpoints.  Helicopters do not require fuel, but they lose a small amount of health for every turn not spent in a city or an Airbase, unless you have the United Nations wonder.  Unlike other air units, Helicopters can capture enemy cities.
no: Som fly enheter, kan helikopter bevege seg på alle ruter som ikke er okkupert av en fiendtlig enhet eller by, og  lengden en helikopterenhet kan bevege seg påvirkes ikke av reduksjon av treffkapasiteten. Helikopter bruker ikke drivstoff, men de mister litt liv for hver runde de ikke er i en by eller flybase, med mindre du har De Forente Nasjoner underverket. Helikopter kan overta fiendtlige byer.

en: List all units
no: List opp enheter

en: List of connections to server:
no: List opp tilkoblinger til server:

en: List of players:
no: Liste over spillere:

en: Literacy
no: Utdannelse

en: Lithuanian
no: litausk

en: Livy's
no: Livys

en: Load Game
no: Fortsette et spill

en: Load Scenario
no: Spill et scenario

en: Load a game from <file-name>. Any current data including players, rulesets and server options are lost.
no: Fortsette et spill fra <filnavn>. Eventuelle nåværende data inkludert spillere, regeloppsett og serveralternativ vil forsvinne.

en: Load game from file.
no: Fortsette et spill fra fil.

en: Loading rulesets
no: Laster inn regeloppsett

en: Loading saved game: %s...
no: Fortsetter lagret spill: %s....

en: Loading script file: %s
no: Laster inn manus filen: %s

en: Local Options
no: Lokale alternativ

en: Location: (%d, %d)
no: Posisjon: (%d, %d)

en: Lock
no: Lås

en: Lost connection to server!
no: Mistet kopling til serveren!

en: Lost connection: %s.
no: Mistet tilkobling: %s.

en: Luxury
no: Luksus

en: Luxury:
no: Luksus:

en: Luxury: %d total (maximum %d usable).
no: Luksus: %d totalt (maksimum %d tilgjengelig)

en: Luxury: %d total.
no: Luksus: %d totalt

en: Luxury: %d%%
no: Luksus: %d%%

en: Machine Tools
no: Industriautomatisering

en: Magellan's Expedition
no: Magellans ekspedisjon

en: Magnetism
no: Magnetisme

en: Magnificent
no: utrolige

en: Make Homecity
no: Gjør til hjemby

en: Make Trade Route
no: Lag handelsrute

en: Make Trade _Route
no: Lag handels_rute

en: Make _Homecity
no: Gjør til _hjemby

en: Make new _homecity
no: Lag ny _hjemby

en: Make new citizens into:
no: Lag nye innbyggere i:

en: Make new homecity
no: Lag ny hjemby

en: Make server option changeable during game.
no: Gjør at server alternativ kan endres mens spillet er i gang.

en: Make server option unchangeable during game.
no: Gjør at server alternativ ikke kan endres mens et spill er i gang.

en: Makes a city the capital and the center of your government.  Corruption in other cities is related to how far away from the capital they are, except when the government is Democracy or Communism.  The cost of inciting a revolt in a city also depends upon the city's distance from the capital (under all forms of government).
    
    Take good care of your capital, as its loss may result in your empire plunging into civil war. Losing your current palace also results in losing whatever spaceship you might have.
no: Gjør byen til hovedstad og sentrum for din regjering. Korrupsjon i andre byer er avhengig av hvor langt de ligger fra hovedstaden, unntatt når styresettet er demokrati eller kommunisme. Kostnaden av å skape opprør i en by avhenger også av hvor langt byen ligger fra hovedstaden. (under alle styresett).
    
    Pass godt på hovedstaden, dersom du mister den kan hele riket ditt bli i borgerkrig. Dersom du mister ditt palass så mister du også et eventuelt romskip.

en: Makes all unhappy citizens content, in the city where it is located.
no: Gjør alle ulykkelige borgere fornøyde i byen hvor den er plassert.

en: Makes one content citizen happy in every city. Makes two extra content citizens happy in the city containing the Hanging Gardens (that is, a total of 3).  In the unlikely event where there are no content citizens to get the effect of Hanging Gardens, the wonder applies to unhappy citizens (making them content instead).
no: Gjør en fornøyd borger lykkelig i hver by. Gjør to ekstra fornøyde borgere lykkelige i byen med Hengende Hager (totalt 3). I den usannsynlige situasjonen hvor det er ingen fornøyde borgere som kan ta effekten av Hengende Hager gjelder underverket i stedet ulykkelige borgere (og gjør de fornøyde i stedet).

en: Makes one unhappy citizen content.  Both the Mysticism advance and the Oracle wonder double this effect.  With both Mysticism and the Oracle, 4 citizens are made content.
no: Gjør en ulykkelig borger fornøyd. Både Mystisisme og Orakel underverket dobler denne effekten. Med Mystisisme og Orakel blir 4 borgere fornøyd.

en: Makes two unhappy citizens content in every city of yours on the same continent where the wonder is built.
no: Gjør to ulykkelige borgere fornøyd i enhver av dine byer som er på samme kontinent som underverket er bygget.

en: Makes two unhappy citizens content in every city.
no: Gjør to ulykkelige innbyggere fornøyde i hver by.

en: Male
no: Mann

en: Male
no: Mann

en: Manhattan Project
no: Manhattan prosjektet

en: Manual Turn Done in AI Mode
no: Avslutt runde manuelt i AI modus

en: Map Grid
no: Kart-ruter

en: Map Making
no: Kartografi

en: Map _Grid
no: Kartr_uter

en: Map generation random seed
no: 'Seed' for tilfeldig generering av kart

en: Map generator: not enough start positions, fixing.
no: Kartgenerator: Ikke nok startposisjoner, fikser.

en: Map height in squares
no: Karthøyde i kvadrat

en: Map width in squares
no: Kartbredde i kvadrat

en: Maps
no: Kart

en: March
no: mars

en: Marco Polo's Embassy
no: Marco Polos ambassade

en: Marines
no: Marinejegere

en: Marketplace
no: Markedsplass

en: Martial law in effect (
no: Unntakstilstand (

en: Masonry
no: Murkunst

en: Mass Production
no: Masseproduksjon

en: Mass Transit
no: Kollektivtrafikk

en: Mass:            %5d ton | Mass:            %5d tons
no[0]: Masse:  %5d tonn
no[1]: Masse:  %5d tonn

en: Mathematics
no: Matematikk

en: Matriarch
no: Matriark

en: Max seconds for TCP buffers to drain
no: Maks sekunder for tømming av TCP-buffere

en: Maximum number of players
no: Maksimalt antall spillere

en: Maximum seconds between PINGs
no: Maksimalt antall sekunder mellom PING

en: Maximum seconds per turn
no: Maksimalt antall sekunder pr runde

en: Maximum size of a city without trade
no: Største størrelse på en by uten handel

en: Maxplayers smaller than aifill; aifill reduced to %d.
no: Antall spillere mindre enn 'aifill'; 'aifill' redusert til %d.

en: May
no: mai

en: Mech. Inf.
no: Mekanisert Infanteri

en: Mechanized Infantry; this unit has the strongest defence strength of any land unit, but is only available near the end of the technology tree.
no: Mekanisert infanteri; denne enheten har sterkest forsvarsstyrke av alle landenheter, men den er kun tilgjengelig nær slutten på teknologitreet.

en: Medicine
no: Medisin

en: Mediocre
no: middelmådige

en: Meet
no: Møt

en: Mes
no: B

en: Mes:
no: Bsk:

en: Messa_ge Options
no: Beskjed_innstillinger

en: Message Options
no: Beskjed innstillinger

en: Message Options...
no: Beskjed innstillinger...

en: Message...
no: Beskjed...

en: Message:
no: Beskjed:

en: Messages
no: Beskjeder

en: Metallurgy
no: Metallurgi

en: Metaserver List
no: Metaserver liste

en: Metaserver connection is already closed.
no: Metaserver-tilknytning er allerede lukket.

en: Metaserver connection is already open.
no: Metaserver-tilknytning er allerede åpen.

en: Metaserver connection is closed.
no: Metaserver-tilknytning er lukket.

en: Metaserver connection is open.
no: Metaserver-tilknytning er åpen.

en: Metaserver infostring set to '%s'.
no: Metaserver infostreng satt til '%s'.

en: Metaserver is now [%s].
no: Metaserver er nå [%s].

en: Metaserver: bad address: [%s].
no: Metaserver: addressefeil: [%s].

en: Method used to generate map
no: Metode brukt for å generere kart

en: Mfg. Plant
no: Fabrikk-kompleks

en: Michelangelo's Chapel
no: Det Sixtinske Kapell

en: Military Report
no: Militærrapport

en: Military Report...
no: Militærrapport...

en: Military Service
no: Militærtjeneste

en: Military units have no happiness effect.
no: Militære enheter har ingen innvirkning på lykkeligheten.

en: Military units in the field may cause unhappiness.
no: Militære enheter i felten kan føre til ulykkelighet.

en: Militia
no: Krigere

en: Milling
no: Vindmøllen

en: Mine
no: Gruve

en: Mine Result/Time:
no: Gruve Resultat/Tid:

en: Mine Rslt/Time:
no: Gruve Rslt/Tid:

en: Mines
no: Gruver

en: Miniaturization
no: Mikroprosessor

en: Minimal Surplus
no: Minste overskudd

en: Minimum city size to get full trade
no: Miste størrelse på by for å få full handel

en: Minimum distance between cities (move distance)
no: Minste avstand mellom byer

en: Minimum number of cities for civil war
no: Minimum antall byer for borgerkrig

en: Minimum number of players
no: Minimum antall spillere

en: Minor Tribe Village
no: Mindre stammelandsbyer

en: Misc. Settings
no: Diverse Innstillinger

en: Missing argument for "%s".
no: Mangler argument for "%s".

en: Mobile Warfare
no: Mobil krigføring

en: Modern
no: Moderne

en: Monarchy
no: Monarki

en: Mongol
no: mongolsk

en: Monotheism
no: Monoteisme

en: Mordor
no: mordorsk

en: Mountains
no: Fjell

en: Mountains are regions of extreme altitude, making agriculture and trade very difficult.
no: Fjell er områder med ekstreme høyder, som gjør jordbruk og handel vanskelig.

en: Mouse:
    ======
      Left-click:  (on city):  Pop up city window
                   (on unit):  Activate unit
      Center-click or
         Control-right-click:  Show tile info
      Right-click:             Center tile in view
      Shift-click:             Adjust city workers from main map
no: Mus:
    ====
      Venstreklikk: (på by):   Åpner byvinduet
      Venstreklikk: (på enhet):    Gjør enheten aktiv
      Middelklikk eller
      Control-høyreklikk:   Vis ruteinformation
      Høyrerklikk:   Sentrere ruten i fokus
      Shift-klikk:   Justere byens arbeidere fra kartvinduet

en: Move/Defense:
no: Flytt/Forsvar

en: Move:
no: Flytt:

en: Movecost: %ld
no: Flyttekostnad: %ld

en: Movement/Defense:
no: Bevegelse/Forsvar:

en: Moves
no: Flytt

en: Mr.
no: Herr

en: Ms.
no: Fru

en: Musketeers
no: Musketerer

en: Mysticism
no: Mystisisme

en: NONE
no: INGEN

en: Name
no: Navn

en: Name             Nation       Embassy  Dipl.State      Vision   Reputation    State    Host
no: Navn             Nasjon        Ambassade  Dipl. status  Utsyn    Rykte         Stat     Host

en: Name is empty, so cannot be a connection.
no: Navnet er tomt, så det kan ikke være en tilkobling.

en: Name is empty, so cannot be a player.
no: Navnet er tomt, så det kan ikke være en spiller.

en: Name is too long, so cannot be a connection.
no: Navnet er for langt, så det kan ikke være en tilkobling.

en: Name is too long, so cannot be a player.
no: Navnet er for langt, så det kan ikke være en spiller.

en: Name new preset
no: Navngi ny innstilling

en: Name of Worklist
no: Arbeidslistens navn

en: Name:
no: Navn:

en: Name: %s
    Food:       %10s Gold:    %10s
    Production: %10s Luxury:  %10s
    Trade:      %10s Science: %10s
    
        People (W/E/S/T): %s
              City grows: %s
    Production completed: %s
no: Navn: %s
    Mat:        %10s Gull:      %10s
    Produksjon: %10s Luksus:    %10s
    Handel:     %10s Forskning: %10s
    
    Folk (A/U/F/S): %s
    Befolkningsvekst: %s
    Produksjon fullført: %s

en: Nation
no: Nasjon

en: Nation count smaller than aifill; aifill reduced to %d.
no: Nasjonstall mindre enn 'aifill'; 'aifill' redusert til %d.

en: Nation:
no: Nasjon:

en: Native unrest near %s led by %s.
no: Uroligheter nær %s, ledet av %s.

en: Navigation
no: Navigasjon

en: Need an argument.  Usage: %s <option-name>.
no: Et argument nødvendig.  Bruk: %s <alternativsnavn>.

en: Neutralizes the pollution generated by the population.  The population simply has no effect on the pollution generated in the city.
no: Nøytraliserer forurensningen generert av befolkningen.  Befolkningen har absolutt ingen effekt på forurensningen fra byen.

en: New Game
no: Nytt spill

en: New citizens are
no: Nye innbyggere er

en: Next time open
no: Neste gang åpnes

en: Next, the defender's strength is modified.
no: Deretter blir forsvarerens styrke kalkulert.

en: No
no: Nei

en: No %s could be sold
no: Ingen %s kunne selges

en: No Buildings Available
no: Ingen bygninger tilgjengelig

en: No Cities
no: Ingen byer

en: No Units Available
no: Ingen enheter tilgjengelige

en: No Wonders Available
no: Ingen underverk tilgjengelig

en: No city
no: Ingen by

en: No connection by the name of '%s'.
no: Ingen tilkobling med navn '%s'.

en: No explanation for that yet.
no: Ingen forklaring på det ennå.

en: No match for help argument '%s'.
no: Ingen treff funnet for hjelpeargument '%s'.

en: No nations left: Removing player %s.
no: Tom for nasjoner: Fjerner spiller %s.

en: No player by the name of '%s'.
no: Ingen spiller med navn '%s'.

en: No real audio plugin present, Proceeding with sound support disabled
no: Ingen lydplugin funnet, fortsetter med lyd deaktivert.

en: No real audio subsystem managed to initialize!
no: Ingen lydsystemer klarte å starte!

en: No sound spec-file given!
no: Ingen lydoppsett er spesifisert!

en: No technology
no: Ingen teknologi

en: No trade routes exist.
no: Ingen handelsruter eksisterer.

en: No trade routes exist.
no: Ingen handelsruter eksisterer.

en: No useable default tileset found, aborting!
no: Ingen brukbare tileset funnet, avbryter!

en: No version number in resources.
no: Intet versjonsnummer i ressursene.

en: None
no: Ingen

en: None.
no: Ingen.

en: Not an integer: '%s'
no: Ikke et heltall: '%s'

en: Not enough players, game will not start.
no: Ikke nok spillere, spillet vil ikke starte.

en: Not reporting to the metaserver in this game.
no: Rapporterer ikke til Metaserver i dette spillet.

en: Not reporting to the metaserver.
no: Rapporterer ikke til metaserver.

en: Notes:
    
    - Only land units are restricted by ZOC.
    
    - Non-land units can impose ZOC (that is, count as enemy occupied squares), but only if they are on a land square.  So effectively sea units cannot impose ZOC (unless they are in a city), and air units (including helicopters) do not impose ZOC if they are over ocean squares.
    
    - ZOC does not restrict unit attacks, only movement.
    
    - An enemy city counts as an enemy occupied square if there are any units inside the city, but not if the city is empty. (This is the same rule as for any other square).
    
    - Moving from an ocean square is a special case; moving _to_ an ocean square (moving back onto a boat) is also permitted, by the special case of moving onto a friendly unit (the boat).
no: Anmerkninger:
    
      - Kun landenheter er begrenset av kontrollsoner.
    
    - Ikke-landenheter kan forårsake kontrollsoner (dvs. tellende som om en fiende okkuperer ruten), men bare hvis de er på en landrute. Dermed kan sjøenheter ikke forårsake kontrollsoner (med mindre de er i en by), og flyenheter (inkludert helikoptre) kan ikke forårsake kontrollsoner hvis de er over sjøruter.
    
    - Kontrollsoner begrenser ikke angrep, kun forflytning.
    
    - En fiendtlig by teller som om en fiende okkuperer ruten dersom det er er enheter inne i byen, men ikke dersom byen er tom. (Dette er den samme regelen som for andre ruter.)
    
    - Å forflytte seg fra en sjørute er et spesialtilfelle; å flytte seg _til_ en sjørute (til en båt) er også tillatt, i det spesielle tilfellet når en flytter ombord en vennlig enhet (båten).

en: November
no: november

en: Now accepting new client connections.
no: Aksepterer nå nye klient-tilkoblinger.

en: Nuclear
no: Atombombe

en: Nuclear Fission
no: Atomfisjon

en: Nuclear Plant
no: Atomkraftverk

en: Nuclear Power
no: Atomkraft

en: Number of Trade Routes
no: Antall handelsruter

en: Number of cities for higher unhappiness
no: Antall byer for øket ulykkelighet

en: Number of initial advances per player
no: Antall vitenskapelige fremskritt pr spiller ved start

en: Number of initial explorers per player
no: Antall utforskere pr spiller ved start

en: Number of initial settlers per player
no: Antall nybyggere pr spiller ved start

en: Number of players is higher than requested value, keeping old value
no: Antallet spillere er høyere enn den ønskede verdien, beholder den gamle verdien

en: Number of players to fill to with AI's
no: Antall spillere som skal være AIer

en: Number of starts (%d) are lower than max_players (%d), lowering max_players.
no: Antall påmeldte (%d) er lavere enn max_players (%d), senker max_players.

en: Number of turns between rapture effect
no: Antallet runder mellom hver feiring

en: OFF
no: AV

en: ON
no: PÅ

en: Oasis
no: Oase

en: Obsolete
no: Foreldet

en: Obsolete by:
no: Foreldet av:

en: Obsoletes
no: Forelder

en: Obsoletes
no: Forelder

en: Obsoletes %s.
no: Forelder %s.

en: Ocean
no: Hav

en: Oceans cover much of the world, and only sea units (Triremes and other boats) can travel on them.
    
    Ocean squares can never be polluted or subjected to fallout.
no: Sjø dekker store deler av verden, og bare sjøenheter (Triremer og andre båter) kan ferdes på der.
    
    Sjøruter kan aldri forurenses eller ødelegges av avfall.

en: October
no: oktober

en: Offshore Platform
no: Oljeplattform

en: Oil
no: Olje

en: Ok. RFC-style set.
no: Ok. RFC-stil valgt.

en: Ok. Standard style set.
no: Ok. Standard stil valgt.

en: Only Fundamentalist nations can build Fanatic units.
    
    Fundamentalist nations can maintain Fanatic units without having to pay any shields for upkeep.
no: Bare fundamentalistiske nasjoner kan bygge fanatiske enheter.
    
    Fundamentalistiske nasjonen kan opprettholde fanatiske enheter uten å betale skjold i vedlikehold.

en: Only applies if the game log feature is enabled (with the -g command line option).  Levels: 0=no logging, 20=standard logging, 30=detailed logging, 40=debuging logging.
no: Gjelder kun hvis spillets logg-funksjon er slått på (-g kommandolinje alternativ).
    Nivå: 0=ingen logging, 20=standard logging, 30=detaljert logging og 40=debug logging.

en: Only color displays are supported for now...
no: Kun farveskjermer er støttet for øyeblikket...

en: Open metaserver connection to [%s].
no: Åpne metaserver kobling til [%s].

en: Option
no: Alternativ

en: Option '%s' can never be modified after the game has started.
no: Innstillingen '%s' kan aldri endres etter at spillet har startet.

en: Option:
no: Alternativ:

en: Option: %s has been set to "%s".
no: Alternativ: %s har blitt satt til "%s".

en: Option: %s has been set to %d.
no: Alternativ: %s har blitt satt til %d.

en: Option: '%s' may now be modified after the game has started.
no: Innstillingen '%s' kan nå endres etter at spillet har startet.

en: Option: '%s' now cannot be modified after the game has started.
no: Innstillingen '%s' kan nå ikke endres etter at spillet har startet.

en: Options
no: Alternativ

en: Options...
no: Alternativ...

en: Oracle
no: Orakel

en: Order
no: Ordrer

en: Orders
no: Ordrer

en: Out
no: T

en: Out = Output window, Mes = Messages window,
    Pop = Popup individual window
no: Txt = Tekstvindu, Bsk = Beskjedvindu, 
    Eget = Eget vindu

en: Out of memory trying to %s %lu bytes at line %d of %s.
no: Tomt for minne ved forsøk på %s %lu bytes på linje %d i %s.

en: Out:
no: Txt:

en: Overlord
no: Overherre

en: Overview page
no: Byoversikt

en: Pacts
no: Avtaler

en: Palace
no: Slott

en: Pan Ku's
no: Pan Kus

en: Paradrop
no: Fallskjermhopp

en: Paratroopers
no: Fallskjermjegere

en: Partisan
no: Partisaner

en: Pathetic
no: patetiske

en: Patriarch
no: Patriark

en: Patrol
no: Patruljer

en: Patrol (_Q)
no: Patruljer (_Q)

en: Peat
no: Torv

en: Penalty when getting a free tech
no: Tap av forskningspoeng når du får gratis teknologi

en: Penalty when getting tech from conquering
no: Tap ved anskaffelse av teknologi fra erobring

en: Penalty when getting tech from treaty
no: Tap ved anskaffelse av teknologi fra diplomati

en: People (W/E/S/T):
no: Folk (A/U/F/S):

en: Percentage food lost when need aqueduct
no: Prosentandel mat som går tapt når det er behov for akvedukt

en: Percentage penalty when changing tech
no: Prosentvis "straff" ved endring av forskning

en: Perhaps there is some misconfigurationg or bad permissions
no: Kanskje det er feil ved konfigurasjonen

en: Persian
no: persisk

en: Phalanx
no: Falanks

en: Pharaoh
no: Farao

en: Pheasant
no: Fasaner

en: Philosophy
no: Filosofi

en: Physics
no: Fysikk

en: Pick Name
no: Velg navn

en: Pierwszy Sekretarz
no: Generalsekretær

en: Pikemen
no: Spydbærere

en: Pillage
no: Plyndre

en: Plains
no: Sletter

en: Plains are very broad, sparse regions, which makes trade slightly inconvenient.
no: Sletter er veldig store, litt øde områder, som gjør det vanskelig å drive med handel.

en: Plastics
no: Plast

en: Player %d
no: Spiller %d

en: Player %s is made teamless.
no: Spiller %s er gjort lagløs.

en: Player %s set to team %s.
no: Spiller %s er med i laget %s.

en: Player '%s' now has AI skill level '%s'.
no: Spiller '%s' har nå AI vanskelighetsgrad '%s'.

en: Player name prefix '%s' is ambiguous.
no: Spillernavn prefikset '%s' er ikke entydig.

en: Players
no: Spillere

en: Players cannot be removed once the game has started.
no: Spillere kan ikke fjernes efter at spillet har startet.

en: Players remain in the civil war state for just one turn, after which the empire enters a state of anarchy.
no: Spillere forblir i borgerkrig kun i en runde; etterpå faller riket i anarki (regjeringsløst).

en: Players...
no: Spillere...

en: Playing
no: Spiller

en: Please choose a non-blank name.
no: Vennligst velg et ikke-blankt navn.

en: Pliny the Elder's
no: Pliny den Eldres

en: Plugin %s found but can't be initialized.
no: Plugin %s funnet, men kan ikke startes.

en: Plugin '%s' is now selected
no: Plugin '%s' er nå valgt

en: Plugin '%s' isn't available. Available are %s
no: Plugin '%s' er ikke tilgjengelig. Følgende plugin er tilgjengelig %s

en: Points required to gain a new advance
no: Poeng som trengs for nytt fremskritt

en: Poison City
no: Forgift byens drikkevann

en: Police Station
no: Politistasjon

en: Polish
no: polsk

en: Pollution
no: Forurensning

en: Pollution & Fallout
no: Forurensning & Atomavfall

en: Pollution:
no: Forurensning:

en: Pollution:    %3d
no: Forurensning:  %3d

en: Pollution:   %3d
no: Forurensning:   %3d

en: Polytheism
no: Polyteisme

en: Poor
no: fattig

en: Pop
no: E

en: Pop:
no: Eget:

en: Population
no: Befolkning

en: Population:
    Support:
    Energy:
    Mass:
    Travel time:
    Success prob.:
    Year of arrival:
no: Befolkning:
    Support:
    Energi:
    Vekt:
    Reisetid:
    Suksess sanns.:
    Ankomstår:

en: Population:       1234
    Support:           100 %
    Energy:            100 %
    Mass:            12345 tons
    Travel time:      1234 years
    Success prob.:     100 %
    Year of arrival:  1234 AD
no: Befolkning:       1234
    Support:           100 %
    Energi:            100 %
    Vekt:            12345 tonn
    Reisetid:         1234 år
    Suksess sanns.:    100 %
    Ankomstår:        1234 e.Kr

en: Population:      %5d
    Support:         %5d %%
    Energy:          %5d %%
    %s
    %s
    Success prob.:   %5d %%
    Year of arrival: %8s
no: Befolkning:      %5d
    Støtte:       %5d %%
    Energi:          %5d %%
    %s
    %s
    Sann. for å lykkes:%5d %%
    Ankomst:       %8s

en: Population: %s
no: Befolkning: %s

en: Population: %s
    Year: %s
    Gold %d
    Tax: %d Lux: %d Sci: %d
no: Befolkning: %s
    År: %s
    Gull %d
    Skatt: %d Luks: %d Fors: %d

en: Popup
no: Vis

en: Popup City
no: Vis by

en: Popup Request
no: Popup spørsmål

en: Popup dialogs in AI Mode
no: Vis dialoger i AI modus

en: Port Facility
no: Havneområde

en: Portuguese
no: portugisisk

en: PostModern
no: Postmoderne

en: Pottery
no: Keramikk

en: Power Plant
no: Kullkraftverk

en: Pregame
no: Oppstart

en: Prepend
no: Tilføy først

en: Presence or absence of 1x1 islands
no: Om 1x1 øyer skal være med eller ikke

en: Present units %d
no: Enheter tilstede %d

en: Present units (%d)
no: Enheter tilstede(%d)

en: Presets
no: Forhåndsvalg

en: Press ENTER or double-click to sell an improvement.
no: Trykk på ENTER eller dobbeltklikk for å selge en byforbedring.

en: Prezydent
no: President

en: Prime Minister
no: Statsminister

en: Primer Ministre
no: Statsminister

en: Primera Ministre
no: Statsminister

en: Prince
no: Prins

en: Princebishop
no: Erkebiskop

en: Princess
no: Prinsesse

en: Private colormap ran out of entries -  exiting.
no: Privat farvekart gikk tom for plasser - avslutter.

en: Pro_duction
no: Pro_duksjon

en: Proceeding with sound support disabled
no: Fortsetter med lydstøtte deaktivert.

en: Process server commands from file.
no: Utfør serverkommandoer fra fil.

en: Production
no: Produksjon

en: Production Worklist
no: Arbeidsliste for produksjon

en: Production completed:
no: Produksjon fullført:

en: Production page
no: Produksjon

en: Production worklist
no: Produksjons arbeidsliste

en: Production:
no: Produksjon:

en: Progress Scores:
no: Utviklingspoeng:

en: Prophetess
no: Spåkvinne

en: Protects a city from attacks from Nuclear units.  Nuclear attacks simply have no effect on the city.  Also, doubles defence against non-nuclear missiles.
no: Beskytter en by mot angrep fra atomenheter. Atomangrep har ingen effekt i byen. Og den dobler forsvaret mot ikke-atombaserte missiler.

en: Pyramids
no: Pyramidene

en: Queen
no: Dronning

en: Query or set command access level access.
no: Be om eller sett kommando tilgangsnivå.

en: Questionable
no: tvilsom

en: Quit
no: Avslutt

en: Quit Game
no: Avslutt spillet

en: Quit the game and shutdown the server.
no: Avslutt spillet og serveren.

en: RATE CHANGE: %s %i %i %i
no: SKATT ENDRET: %s %i %i %i

en: REVOLUTION...
no: REVOLUSJON...

en: Railroad
no: Jernbane

en: Ran out of colors -  trying with a private colormap.
no: Gikk tom for farver - forsøker med et privat farvekart.

en: Ran out of nations.  AI controlled player %s not created.
no: Gikk tom for nasjoner.  AI kontrollert spiller %s ikke opprettet.

en: Range of vision for units in a fortress
no: Siktens lengde for enheter i festning.

en: Rapture/Peace/Disorder
no: Feiring/Fred/Uroligheter

en: Rates
no: Nivå

en: Ready all
no: Klargjør alle

en: Reason: line not found
no: Begrunnelse: linjen ble ikke funnet

en: Reason: line too short (expected %d got %lu
no: Begrunnelse: linjen er for kort (forventet %d, men fikk %lu

en: Rebuild palace if capital is conquered
no: Bygg nytt palass dersom hovedstaden er erobret

en: Recycling
no: Resirkulering

en: Recycling Center
no: Resirkuleringsstasjon

en: Reduce city population after attack
no: Reduser bybefolkning efter angrep

en: Reduces the amount of pollution generated by production in a city by 50%.  It also increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in the city: a Factory and a Hydro Plant together give a 100% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Hydro Plant together give a 150% production bonus.
    
    A city can only have one Hydro Plant, Power Plant, or Nuclear Plant.  A city can only build a Hydro Plant if it is next to (or on) a Mountain or River tile.
no: Reduserer mengden forurensning fra produksjon i en by med 50%.Det øker produksjonen av skjold fra en fabrikk eller et fabrikk-kompleks i en by: en fabrikk og et fabrikk-kompleks gir til sammen 75%  produksjonsbonus, og en fabrikk, et fabrikk-kompleks og et vannkraftverk gir tilsammen 150% produksjonsbonus.
    
    En by kan kun ha et vannkraftverk, kraftverk eller atomkraftverk. En by kan kun bygge et vannkraftverk dersom det er ved siden av (eller på) et fjell eller ei elv.

en: Reduces the amount of pollution generated by production in a city by 50%.  It also increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in the city: a Factory and a Hydro Plant together give a 75% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Hydro Plant together give a 150% production bonus.
    
    A city can only have one Hydro Plant, Power Plant, or Nuclear Plant.  A city can only build a Hydro Plant if it is next to (or on) a Mountain or River tile.
no: Reduserer mengden forurensning generert av en by med 50%.  Det øker produksjonen av skjold fra en fabrikk eller et fabrikk-kompleks i byen: en fabrikk og et fabrikk-kompleks gir til sammen 75% produksjonsbonus, og en fabrikk, et fabrikk-kompleks og et vannkraftverk gir tilsammen 150% produksjonsbonus.
    
    En by kan kun ha et vannkraftverk, kraftverk eller atomkraftverk. En by kan kun bygge vannkraftverk dersom den er ved siden av (eller på) et fjell eller en elv.

en: Reduces the amount of pollution generated by production in a city by 50%.  It also increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in the city: a Factory and a Nuclear Plant together give a 100% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Nuclear Plant together give a 150% production bonus.
    
    A city can only have one Hydro Plant, Power Plant, or Nuclear Plant.
no: Reduserer forurensningen fra produksjon i en by med 50%. Det reduserer også skjoldproduksjonen fra fabrikker eller fabrikk-kompleks i en by: en fabrikk og et atomkraftverk gir tilsammen 100% produksjonsbonus, og en fabrikk, et fabrikk-kompleks og et atomkraftverk får tilsammen 150% produksjonsbonus.
    
    En by kan kun ha et vannkraftverk, kraftverk eller atomkraftverk.

en: Reduces the amount of pollution generated by production in a city by 50%.  It also increases the shield production of a Factory or Mfg. Plant in the city: a Factory and a Nuclear Plant together give a 75% production bonus, and a Factory, Mfg. Plant and Nuclear Plant together give a 150% production bonus.
    
    A city can only have one Hydro Plant, Power Plant, or Nuclear Plant.
no: Reduserer mengden forurensning fra produksjon i en by med 50%. Det øker også skjoldproduksjonen fra en fabrikk eller et fabrikk-kompleks i byen: en fabrikk og et atomkraftverk gir tilsammen 75% produksjonsbonus, og en fabrikk, et fabrikk-kompleks og et atomkraftverk gir tilsammen 150% produksjonsbonus.
    
    En by kan kun ha et vannkraftverk, kraftverk eller atomkreftverk.

en: Reduces the corruption in a city by 50%.  Under a Democracy, a Courthouse makes 1 unhappy citizen content.  Also halves the effective distance to the capital, for the purpose of calculating revolt cost.
no: Reduserer korrupsjonen i en by med 50%. Under et demokrati vil en rettssal gjøre en ulykkelig borger fornøyd. Dessuten halveres den effektive avstanden til hovedstaden, med hensikt i å kalkulere opprørskostnader.

en: Reduces the effect of Cathedrals.
no: Reduserer effekten av katedraler.

en: Reduces the unhappiness caused by military units outside the city by 2 under Democracy and 1 under Republic.  This improvement has no effect under other governments.
no: Reduserer ulykkeligheten som skapes av militære enheter utenfor byen med 2 under demokrati og 1 under republikk. Denne forbedringen har ingen effekt under andre styresett.

en: Refining
no: Raffinering

en: Refresh
no: Oppfrisk

en: Refrigeration
no: Nedkjøling

en: Rejected connection from %s with invalid name.
no: Nektet tilkobling fra %s med ugyldig navn.

en: Remove
no: Fjern

en: Remove this preset?
no: Fjern denne innstillingen?

en: Removed
no: Fjernet

en: Removed player %s from the game.
no: Fjernet spiller %s fra spillet.

en: Removing player %s.
no: Fjernet spiller %s.

en: Rename
no: Endre navn

en: Rename City
no: Omdøp by

en: Rename Worklist
no: Omdøp arbeidsliste

en: Rename worklist
no: Omdøp arbeidsliste

en: Report
no: Rapporter

en: Report bugs to <%s>.
no: Rapporter feil, unoter og/eller 'bugs' til <%s>.

en: Reports
no: Rapporter

en: Republic
no: Republikk

en: Reputation
no: Rykte

en: Requirement:
no: Krav:

en: Research Lab
no: Forskningslaboratorium

en: Research Speed
no: Forskingstempo

en: Research into technology is a necessity for improving the ability of your civilization to develop new military units and city improvements.
no: Forskning er en nødvendighet for å forbedre en sivilisasjons evne til å bygge nye militære enheter og byforbedringer.

en: Research speed: %d turn/advance | Research speed: %d turns/advance
no[0]: Forskningsfart: %d runder/fremskritt
no[1]: Forskningsfart: %d runder/fremskritt

en: Research speed: no research
no: Forskingstempo: ingen forskning

en: Researching
no: Forsker på

en: Researching %s.
no: Forsker på %s

en: Researching %s: %d/%d
no: Forsker på %s: %d/%d

en: Researching: %s(%d/%d)
no: Forsker på: %s(%d/%d)

en: Reset Tree
no: Rensk tre

en: Resources
no: Ressurser

en: Results
no: Resultat

en: Revolution
no: Revolusjon

en: Revolution!
no: Revolusjon!

en: Riflemen
no: Moderne infanteri

en: Riflery
no: Moderne infanteri

en: River
no: Elv

en: Road
no: Vei

en: Road & Rails
no: Vei & Togskinner

en: Road Result/Time:
no: Vei Resultat/Tid:

en: Road Rslt/Time:
no: Vei Rslt/Time:

en: Roads & Rails
no: Veier & Togskinner

en: Roads and Rails
no: Veier og togskinner

en: Roads and railroads can be built on any square except Ocean.  (To build a road or railroad on a River square, though, you must know Bridge Building.)  Roads and railroads allow your units to move more quickly, and they increase the resources produced in cities.
no: Veier og jernbaner kan bygges på alle ruter utenom på sjøen. (For å bygge vei eller jernbane på elv, må du ha forsket på brobygging.) Veier og jernbaner lar dine enheter flytte raskere og de øker produksjonen av ressurser i byer.

en: Robotics
no: Roboter

en: Rocketry
no: Raketter

en: Roman
no: romersk

en: Rounds
no: Runder

en: Ruler: %s %s
no: Hersker: %s %s

en: Ruleset datafile appears incompatible:
no: Datafilen til regeloppsettet ser inkompatibel ut:

en: Ruleset datafile claims required option(s) which we don't support:
no: Regeloppsett datafil krever alternativ(er) som ikke er støttet:

en: Ruleset directory "%s" not found
no: Kunne ikke finne regeloppsettskatalogen "%s"

en: Ruleset directory set to "%s"
no: Regeloppsettkatalogen er "%s"

en: Running
no: I gang

en: Russian
no: russisk

en: SAM Battery
no: SAM rakettbatteri

en: SDI Defense
no: SDI forsvar

en: SETI Program
no: SETI programmet

en: S_how
no: Vi_s

en: S_paceship
no: _Romskip

en: Sabotage
no: Saboter

en: Sabotage City
no: Saboter by

en: Sabotage Enemy Unit
no: Saboter fiendtlig enhet

en: Sabotage Improvements
no: Saboter Forbedringer

en: Sail
no: Seilskute

en: Same Island
no: Samme øy

en: Sanitation
no: Sanitet

en: Save Game
no: Lagre Spill

en: Save Settings
no: Lagre innstillinger

en: Save failed, cannot find a filename.
no: Lagring av spillet gikk ikke, kan ikke finne et filnavn

en: Save failed, cannot write to file %s
no: Lagring avbrutt; Klarer ikke skrive til fil %s

en: Save game to file.
no: Lagre spill til fil.

en: Save the current game to file <file-name>.  If no file-name argument is given saves to "<auto-save name prefix><year>m.sav[.gz]".
    To reload a savegame created by 'save', start the server with the command-line argument:
        --file <filename>
    and use the 'start' command once players have reconnected.
no: Lagrer det nåværende spillet til filen <filnavn>. Hvis det ikke gis noe filnavn lagres spillet til "<auto-lagrings-prefiks><år>m.sav[.gz]"
    For å fortsette et lagret spill laget med 'save' kommandoen, start serveren med kommandolinje-argumentet: 
           -f <filnavn>
    og bruk 'start' kommandoen når alle spillerne har koblet til på nytt.

en: Saved settings to file %s
no: Lagrer oppsett til filen %s

en: Savegame compression level
no: Komprimeringsnivå på lagret spill

en: Savegame too old, at least version 1.9.0 required.
no: Den lagrede filen er for gammel, versjoner fra og med 1.9.0 er støttet.

en: Science
no: Forskning

en: Science Advisor
no: Vitenskapsrådgiver

en: Science Report
no: Forskningsrapport

en: Science Report...
no: Forskningsrapport...

en: Science:
no: Forskning:

en: Science: %d%%
no: Forskning: %d%%

en: Scientists
no: Forskere

en: Scottish
no: skotsk

en: Sea raiders seen near %s!
no: Pirater sett nær %s!

en: Sea units
no: Sjøenheter

en: Sea units move on Ocean squares and into cities next to Ocean squares.  They can only be built by such cities.  The movement rate of sea units is affected by several wonders (Lighthouse, Magellan's Expedition) and by the advance of Nuclear Power.  Most sea units can attack units on the coast and in coastal cities, but they cannot enter an enemy city to capture it, even if the city is undefended.
no: Sjø enheter beveger seg på sjøruter og inn i byer ved siden av sjøruter. De kan bare bygges i slike byer. Lengden en sjøenhet kan bevege seg styres av flere underverk (Fyrtårn, Magellans Ekspedisjon) og av oppdagelsen av Atomkraft. De fleste sjø enheter kan angripe enheter på kysen og i kystbyer, men de kan ikke overta en fiendtlig by, selv ikke om den er uforsvart.

en: Sea-Map
no: Sjøkart

en: Sea-map
no: Sjøkart

en: Seafaring
no: Sjøfart

en: Seals
no: Seler

en: Seconds to let a client connection block
no: Maksimal klient-blokkering (sekunder)

en: See "help timeoutincrease".
no: Se "help timeoutincrease".

en: Select
no: Velg

en: Select Advance to Steal
no: Velg fremskritt som skal stjeles

en: Select Improvement to Sabotage
no: Velg forbedring å sabotere

en: Select Unit(s)
no: Velg enhet(er)

en: Select a city
no: Velg en by

en: Select a city:
no: Velg en by:

en: Select a nation
no: Velg en nasjon

en: Select city style:
no: Velg stil for byene:

en: Select connection
no: Velg tilkobling

en: Select destination
no: Velg destinasjon

en: Select destination:
no: Velg destinasjon:

en: Select government type:
no: Velg styreform:

en: Select nation and name
no: Velg nasjon og navn

en: Select nation and name:
no: Velg nasjon og navn:

en: Select new production
no: Velg ny produksjon

en: Select tax, luxury and science rates
no: Velg skatt, luksus og forskningsnivå

en: Select tax, luxury and science rates:
no: Velg skatt, luksus og forskningsnivå:

en: Select what to pillage:
no: Velg hva som skal plyndres:

en: Select your city style
no: Velg stil for byene

en: Select your sex
no: Velg kjønn

en: Select your sex:
no: Velg kjønn:

en: Sell
no: Selg

en: Sell %s for %d gold?
no: Selg %s for %d gull?

en: Sell (worth %d gold)
no: Selg (verdt %d gull)

en: Sell All
no: Selg alle

en: Sell It!
no: Selg!

en: Sell Obsolete
no: Selg foreldede

en: Sell _All
no: Selg _alle

en: Sell _Obsolete
no: Selg f_oreldede

en: Sell-Off:
no: Salg:

en: Sell-Off: Results
no: Salg: Resultater

en: Send message to all connections.
no: Sender meldingen til alle klientene.

en: Sending info to metaserver [%s]
no: Sender info til metaserver [%s]

en: Sentry
no: Hold stand

en: Sentry unit
no: Hold stand

en: September
no: september

en: Serbian
no: serbisk

en: Server Name
no: Servernavn

en: Server Name                         Port  Version     Status  Players  Comment
no: Server Navn                         Port  Versjon     Status  Spillere Kommentar

en: Server Operator: %s
no: Server Operatør: %s

en: Server Opt _initial
no: _Initielle serveralternativ

en: Server Opt _ongoing
no: _Pågående serveralternativ

en: Server Opt initial
no: Initielle serveralternativ

en: Server Opt ongoing
no: Pågående serveralternativ

en: Server Options (initial)
no: Serveralternativ (initielle)

en: Server Options (ongoing)
no: Serveralternativ (pågående)

en: Server Selection
no: Server valg

en: Server cannot read standard input. Ignoring input.
no: Serveren kan ikke lese fra tastaturet. Ignorerer det.

en: Server capability string: %s
no: Server egenskapsstreng: %s

en: Server opt initial...
no: Initielle serveralternativ...

en: Server opt ongoing...
no: Pågående serveralternativ...

en: Set address for metaserver to report to.
no: Sett adresse metaserveren skal rapportere til.

en: Set columns shown
no: Sett ant. kolonner som blir vist

en: Set local options
no: Sett lokale tilpasninger

en: Set metaserver info line.
no: Sett metaserver infolinje.

en: Set one or all AI players to 'easy'.
no: Sett en eller alle AI spillere til 'lett'.

en: Set one or all AI players to 'experimental'.
no: Setter en eller alle AI spillerne til 'experimental'.

en: Set one or all AI players to 'hard'.
no: Sett en eller alle AI spillere til å være vanskelig (hard).

en: Set one or all AI players to 'normal'.
no: Sett en eller alle AI-spillere til 'normal'.

en: Set server option.
no: Sett server alternativ.

en: Set tax, luxury and science rates
no: Velg skatt, luksus og forskningsnivå

en: Sets a player as member of a team. If no team specified, the player is set teamless. Use "" if names contain whitespace. A team is a group of players that start out allied, with shared vision and embassies, and fight together to achieve team victory with averaged individual scores.
no: Setter en spiller som medlem av et lag. Dersom det ikke er spesifisert et lag,vil spilleren bli lagløs. Bruk "" dersom navn inneholder mellomrom. Er lag er en gruppe spillere som starter spiller som allierte, med delt utsyn og ambassader, og sloss sammen for å oppnå lagseier med snittet av de individuelle poengsummene.

en: Sets some basic rules; 1 means style of Civ1, 2 means Civ2.
    Currently this option affects the following rules:
      - Apollo shows whole map in Civ2, only cities in Civ1.
    See also README.rulesets.
no: Setter noen grunnleggende regler; 1 betyr stil som i Civ1, 2 betyr Civ2. 
    Dette alternativet har innvirkning på følgende regler: 
      - Apolloprogrammet viser hele kartet i Civ2, men kun byer i Civ1.
     Se også README.rulesets

en: Sets the number of turns between rapture growth of a city. If set to n a city will grow after rapturing n+1 turns.
no: Setter antallet runder mellom vekst fra feiring i en by. Når satt til n vil byen vokse med etter å ha feiret i n+1 runder.

en: Settled Area
no: Befolket område

en: Settlers
no: Nybyggere

en: Settlers and Engineers have the ability to alter terrain squares in several ways.
no: Nybyggere og Ingeniører har enven til å endre terrenget på ulike måter.

en: Settlers and Engineers may also build a fortress.  Units inside a fortress defend at twice their normal strength; also, units inside a fortress must be destroyed one at a time.  See the Combat help section for further details.
no: Nybyggere og ingeniører kan også bygge festning. Enheter i en festning forsvarer seg dobbelt så bra som normalt; dessuten må enheter i en festning ødelegges en om gangen. Se på hjelpavsnittet om kamp for mer informasjon.

en: Settlers are one of the key units in the game.  They can be used to found new cities, irrigate land, build roads, railroads, fortresses and mines, and clean up pollution and nuclear fallout.  Upkeep for Settlers is in food as well as production, and a Settler can die if its supporting city runs out of food.
    
    Settlers may work together to decrease the amount of time required for long projects.  If two or more Settlers are both working on the same task in the same square, their efforts will be added together each turn until the task is finished.  Be careful not to dedicate too many workers to one task, though; excess effort can be wasted, and a group of Settlers is highly vulnerable to enemy attacks.
no: Nybyggere er en av nøkkelenhetene i spillet. De kan anvendes til å grunnlegge nye byer, bygge irrigering, veier, jernbaner, festninger, flybaser og gruver, og rense forurensning og radioaktivt avfall. Utgifter for nybyggere koster både mat og skjold, og en nybygger kan dø om byen som forsørger den går tom for mat.
    
    Nybyggere og ingeniører kan arbeide sammen for å redusere tiden det tar å fullføre store prosjekter. Dersom to eller flere nybyggere og/eller ingeniører arbeider på samme oppgave på samme plass, legges deres innsats sammen hver runde til oppgaven er ferdig. Ikke sett for mange nybyggere på en oppgave, for da kan innsatsen sløses bort, og en stor gruppe nybyggere/ingeniører er veldig utsatt for angrep.

en: Settlers are one of the key units in the game.  They can be used to found new cities, irrigate land, build roads, railroads, fortresses, airbases and mines, and clean up pollution and nuclear fallout.  Upkeep for Settlers is in food as well as production, and a Settler can die if its supporting city runs out of food.
    
    Settlers and Engineers may work together to decrease the amount of time required for long projects.  If two or more Settlers and/or Engineers are both working on the same task in the same square, their efforts will be added together each turn until the task is finished.  Be careful not to dedicate too many workers to one task, though; excess effort can be wasted, and a group of Settlers and/or Engineers is highly vulnerable to enemy attacks.
no: Nybyggere er en av nøkkelenhetene i spillet. De kan anvendes til å grunnlegge nye byer, bygge irrigering, veier, jernbaner, festninger, flybaser og gruver, og rense forurensning og radioaktivt avfall. Utgifter for nybyggere koster både mat og skjold, og en nybygger kan dø om byen som forsørger den går tom for mat.
    
    Nybyggere og ingeniører kan arbeide sammen for å redusere tiden det tar å fullføre store prosjekter. Dersom to eller flere nybyggere og/eller ingeniører arbeider på samme oppgave på samme plass, legges deres innsats sammen hver runde til oppgaven er ferdig. Ikke sett for mange nybyggere på en oppgave, for da kan innsatsen sløses bort, og en stor gruppe nybyggere/ingeniører er veldig utsatt for angrep.

en: Sewer System
no: Kloakksystem

en: Shakespeare's Theatre
no: Shakespeares teater

en: Shared vision
no: Delt utsyn

en: Shield
no: Skjold

en: Shields
no: Skjold

en: Show Map Scrollbars (GTK+ only)
no: Vis scrollbar på kart (kun GTK+)

en: Show _All Cities
no: Vis _alle byer

en: Show _Future Targets
no: Vis _fremtidige mål

en: Show a list of players or connections.
no: Vis en liste over spillerne eller tilkoblingene.

en: Show a list of players, or a list of connections to the server.  The argument may be abbreviated, and defaults to 'players' if absent.
no: Viser en liste over spillere, eller en liste over tilkoblinger til serveren.Argumentet kan forkortes, og er "players" som standard dersom det mangler.

en: Show combat animation
no: Vis kampanimasjon

en: Show current scores.
no: Vis poengsummene slik det ligger an nå.

en: Show future targets
no: Vis framtidige mål

en: Show future targets:
no: Vis framtidige mål:

en: Show help about server commands and server options.
no: Vis hjelp for serverkommandoer og serveralternativ.

en: Show server options.
no: Vis server alternativ.

en: Silesian
no: silesisk

en: Silk
no: Silke

en: Since both units have 20 hit points, the odds favor a victory for the defender.  The defender will probably lose somewhere around 40% of its hit points during the fight.  But the outcome is never certain as long as both units have non-zero strengths; the defender might emerge untouched, or it might lose most of its hit points, or it might even lose the battle.
no: Siden begge enhetene har 20 treffpoeng er det mest sannsynlig at forsvareren vinner. Forsvareren kommer antageligvis til å tape omtrent 40% av sine treffpoeng under kampen. Men utfallet er aldri sikkert så lenge begge enhetene har stryke større enn null;
    forsvareren kan komme unna uskadd, eller tape de fleste av sine treffpoeng, eller til og med tape kampen.

en: Singaporean
no: singaporsk

en: Sioux
no: sioux

en: Sir, the diplomat is waiting for your command
no: Deres høyhet, diplomaten avventer deres ordre

en: Sir, the spy is waiting for your command
no: Deres høyhet, spionen avventer deres ordre

en: Size
no: Størrelse

en: Slovenian
no: slovensk

en: Small values give flat maps, higher values give more hills and mountains.
no: Små verdier gir flate kart, høye verdier gir flere åser og fjell.

en: Smooth unit move steps
no: Pene enhetsflytt (skritt)

en: Smooth unit moves
no: Pene enhetsflytt

en: Solar Plant
no: Solbasert kraftverk

en: Sold %d %s for %d gold
no: Solgte %d %s for %d gull

en: Solid unit background color
no: Helfarget bakgrunn for enheter

en: Some types of terrain can be mined, which increases the number of resources (shields) produced by that square.
no: Enkelte terrengtyper kan ha gruvedrift, som øker antallet ressurser (skjold) som blir produsert på den ruten.

en: Someone else already has command access level '%s' or better.
no: Noen andre har allerede tilgangsnivå '%s' eller bedre.

en: Sorry, %s is already connected.
no: Beklager, %s er allerede tilkoblet.

en: Sorry, no help topic for %s.
no: Beklager, ikke noe hjelpeemne for %s.

en: Sorry, no help topic for %s.
    This page was auto-generated.
no: Beklager, ingen hjelp for %s.
    Denne siden ble auto-generert.

en: Sorry, no new players allowed in this game.
no: Beklager, nye spillere ikke tillatt.

en: Sorry, no observation of AI players in this game.
no: Beklager, en kan ikke observere AI-spillere i dette spillet.

en: Sorry, no observation of barbarians in this game.
no: Beklager, ingen observasjon av barbarer i dette spillet.

en: Sorry, no observation of dead players in this game.
no: Beklager, kan ikke observere døde spillere.

en: Sorry, no reconnections to human-mode players in this game.
no: Beklager, ingen re-tilkoblinger til mennesklige spillere.

en: Sorry, someone else already has that name.
no: Beklager, noen andre bruker allerede det navnet.

en: Sorry, the '%s' command is not implemented yet.
no: Beklager, kommandoen '%s' er ikke implementert ennå.

en: Sorry, the Demographics report is unavailable.
no: Beklager, landsoversikten er ikke tilgjengelig.

en: Sorry, the game is already running.
no: Beklager, spillet er allerede i gang.

en: Sorry, the game is full.
no: Beklager, du kan ikke delta. Spillet er fullt.

en: Sorry, you are not allowed to use server commands.
no: Beklager, du har ikke lov å benytte kommandoer på serveren.

en: Sorry, you do not have access to view option '%s'.
no: Beklager, du har ikke tilgang til å se alternativ '%s'.

en: Sorry: cannot upgrade %s.
no: Beklager: kan ikke oppgradere %s.

en: Sound bell at new turn
no: Ring en bjelle ved ny runde

en: Source _Tasks:
no: _Kilde oppgaver:

en: Sp1 F/R/T:
no: Sp2 M/P/H

en: Sp2 F/R/T:
no: Sp2 M/P/H

en: Space Component
no: Romkomponent

en: Space Components can be differentiated into Propulsion and Fuel Components.  Each pair of them reduces your spaceship's travel time.  You can build up to 8 pairs.
    
    Before you can build any spaceship parts, the Apollo Program wonder must have been built by any player.
no: Romkomponenter kan deles i fremdrifts- og drivstoff-komponenter. Hvert par kan redusere ditt romskips reisetid. Du kan bygge opp til 8 par.
    
    Før du kan bygge noen romkomponenter må en spiller ha bygget Apolloprogrammet.

en: Space Flight
no: Romfart

en: Space Module
no: Rom-modul

en: Space Modules are the most expensive parts of spaceships.  There are three different types of Space Module:
    
    - Habitation Module: provides living space for 10,000 people.
    
    - Life Support Module: provides food and water for the population of  one Habitation Module.
    
    - Solar Panels: provides the energy needed for any two of the other  Modules.
    
    You can build up to 4 Space Modules of each kind.
    
    Before you can build any spaceship parts, the Apollo Program wonder must have been built by any player.
no: Rom-moduler er de dyreste delene av et romskip. Det finnes 3 slags rom-moduler:
    
    - Boligmodul: har boliger til 10000 mennesker.
    
    - Overlevelsesmoduler: har mat og vann til innbyggere i en boligmodul.
    
    . - Solcellepanelmodul: produserer energi til de to andre modulene.
    
    Man kan bruke opp til 4 rom-moduler av hvert slag.
    
    Før du kan bygge noen romskipsdeler må en spiller ha bygget underverket Apolloprogrammet.

en: Space Race
no: Romkappløp

en: Space Structural
no: Romstruktur

en: Space Structurals form the base of your spaceship.  All other spaceship parts need to be connected to Structurals in order to function.  You can build up to 32 Space Structurals.
    
    Before you can build any spaceship parts, the Apollo Program wonder must have been built by any player.
no: Romstrukturer danner fundamentet i romskipet. Alle andre romskipsdeler må være festet til strukturene for å fungere. Du kan bygge opp til 32 romstrykturer.
    
    Før du kan bygge noen romskipsdeler må en spiller ha bygget underverket Apolloprogrammet.

en: Space _Race
no: _Romkappløp

en: Spaceship
no: Romskip

en: Spanish
no: spansk

en: Special
no: Spesial

en: Special resources improve the basic terrain type they are on.  The server variable's scale is parts per thousand.
no: Spesielle ressurser forbedrer terrenget de er på. Serverens variabelskala er deler pr. tusen.

en: Special1
no: Spesial1

en: Special2
no: Spesial2

en: Specials
no: Spesielle

en: Spice
no: Krydder

en: Spotless
no: uklanderlig

en: Spy
no: Spion

en: Ssu-ma Ch'ien's
no: Ssu-ma Ch'iens

en: Start Game
no: Start spill

en: Start New Game
no: Start Nytt Spill

en: Start a game
no: Start et spill

en: Start game automatically?
no: Start spillet automatisk?

en: Start of turn %d
no: Runden begynner %d

en: Start the game, or restart after loading a savegame.
no: Start spillet, eller start på nytt efter å ha lastet inn lagret spill.

en: Starting game.
no: Starter spill.

en: Starting gold per player
no: Antall gull pr spiller ved start

en: Starting new log
no: Starter ny logg

en: State
no: Status

en: Statue of Liberty
no: Frihetsstatuen

en: Steal
no: Stjel

en: Steal Technology
no: Stjel teknologi

en: Steal _Technology
no: Stjel _teknologi

en: Steal _technology
no: Stjel _teknologi

en: Stealth
no: Kamuflering

en: Stealth Bomber
no: Stealth bombefly

en: Stealth Fighter
no: Stealth jagerfly

en: Steam Engine
no: Dampmaskinen

en: Steel
no: Stål

en: Stock
no: Beholdning

en: Stock Exchange
no: Børs

en: Strategy and tactics
no: Strategi og taktikk

en: Strength values inside the game are actually multiplied by 10, with fractions dropped, so the attacker's strength is 80, and the defender's strength is 202.
no: Styrke verdier i spiller er i virkeligheten multiplisert med 10, desimaltall blir droppet, slik at angriperens styrke er 80, og forsvarerens styrke er 202.

en: String conversion from %s not possible.  You may
    want to set your local encoding manually by setting
    the environment variable $FREECIV_LOCAL_ENCODING.Proceeding anyway...
no: Det er ikke mulig å konvertere tekststrengen fra %s
    Du kan prøve å sette den lokale kodingen manuelt ved å
    endre variablen $FREECIV_LOCAL_ENCODING. Fortsetter likevel.

en: String value too long.  Usage: set <option> <value>.
no: Streng verdi for lang.  Bruk: set <alternativ> <verdi>.

en: Style of Civ rules
no: Civ regel-stil

en: Submarine
no: Ubåt

en: Submarines have a very high strategic value, but have a weak defence.
no: Ubåter har en svært høy strategisk verdi, men dårlig egetforsvar.

en: Subvert Enemy Unit
no: Vend om fiendtlig enhet

en: Suitable types of terrain can be irrigated.  This requires a nearby source of water: an Ocean or River square, or another square which is irrigated, must be directly adjacent to the target square, to the north, south, east or west.  Irrigating a square causes it to produce some extra food each turn.  In addition, given sufficient technology, you may irrigate a square a second time, turning it into even more productive Farmland.
no: Egnede terrengtyper kan irrigeres. Dette krever en vannkilde i nærheten: en sjø eller ei elv, eller en annen irrigert rute, må være direkte motstående, nord, sør, øst eller vest. Å irrigere en rute fører til at den produserer ekstra mat hver runde. Dessuten, med nødvendig teknologi, kan du irrigere ruten enda en gang, og gjøre den om til enda mer produktivt dyrket land.

en: Sun Tzu's War Academy
no: Sun Tzus Krigsakademi

en: Super Highways
no: Motorveier

en: Superconductors
no: Superledere

en: Supermarket
no: Supermarked

en: Supported Units
no: Støttede enheter

en: Supported units
no: Støttede enheter

en: Supported units %d
no: Støttede enheter %d

en: Supported units (%d)
no: Støttede enheter (%d)

en: Supported units:
no: Støttede enheter:

en: Suppose a veteran Battleship (A:12, D:12, HP:40, F:2) with 3 movement points attacks a veteran Alpine Troops (A:5, D:5, HP:20, F:1) inside a city built on a Grassland tile, with City Walls and a Coastal Defense.
no: Anta at et veteran slagskip (A:12, F:12, TP:40, F:2) med 3 flyttpoeng igjen angriper veterane Gurkha tropper (A:5, F:5, TP:20, F:1) inne i en by som er bygget på en gresskledd rute, med bymurer og kystforsvar.

en: Suppose a veteran Cannon (A:8, D:1, HP:20, F:1) with 2/3 movement points left attacks a non-veteran Musketeer (A:3, D:3, HP:20, F:1) inside a city with City Walls built on a Forest tile.
no: Anta at en veteran kanon (A:8, F:1, TP:20, F:1) med 2/3 flyttpoeng igjen angriper en ikke-veteran Musketer (A:3, F:3, TP:20, F:1) inne i en by (med bymur) på en skogsrute.

en: Supreme Director
no: Overdiktator

en: Surplus
no: Overskudd

en: Surplus: Food, Production, Trade
no: Overskudd: Mat, Produksjon, Handel

en: Swamp
no: Sump

en: Swamps suffer from an over-abundance of water, making agriculture somewhat problematic.
no: Sumper har overflod av vann, som gjør jordbruk vanskelig.

en: Swedish
no: svensk

en: Switch server output between 'RFC-style' and normal style.
no: Endre server-utskrifter mellom 'RFC-style' og vanlig.

en: Synopsis:
no: Betydning:

en: THIS IS A BETA VERSION
    Freeciv %s will be released in
    %s, at %s
no: DETTE ER EN BETA VERSJON
    Freeciv %s vil snart bli utgitt i
    %s, på %s

en: TIP 1:  Offensive military campaigns are difficult under Republican and Democratic governments unless you give your citizens lots of luxuries to keep them happy.  When conquering other civilizations, it may be helpful to switch to one of the more militant styles of government.
no: Tips 1: Offensive militærkampanjer er vanskelig under republikker og demokratier med mindre du gir dine innbyggere mye luksus for å gladgjøre de. Når du erobrer andre sivilisasjoner kan det være nyttig å bytte til en av de mer militante styresettene.

en: TIP 2:  Scientific advancement requires high levels of trade, which are much easier to achieve under Republican and Democratic governments.  Consider switching to the Republic as soon as you can; gaining advanced technology early in the game puts you at an advantage.
no: Tips 2: Vitenskapelige fremskritt krever store mengder handel, som er mye lettere å oppnå under republikk eller demokrati. Vurder å bytte til republikk så tidlig som mulig, for det er viktig å skaffe seg teknologi så tidlig som mulig for å få et forsprang.

en: TIP:  A handful of these can successfully keep the waters around your treasured homeland free of enemy ships.
no: Tips: Et par av disse kan holde sjøen rundt ditt hjemland fritt for fiendtlige skip.

en: TIP:  A very fast unit, which is very useful for hunting down enemy Transports.
no: TIPS:  En meget kjapp enhet som er svært nyttig i jakten på fiendtlige transportskip.

en: TIP:  Guard Carriers with a handful of fast-moving ships and a battleship, as losing a fully-equipped Carrier is VERY painful and expensive.
no: Tips: Beskytt hangarfartøy med en håndfull raske skip og et slagskip siden det er veldig plagsomt og dyrt å miste et fullt utstyrt hangarskip.

en: TIP:  If an enemy civilization has launched a spaceship, try to quickly build a light spaceship with many propulsion units that will arrive earlier.  The only other option is to capture their capital.
no: Tips: Dersom en fiendtlig sivilisasjon har sendt opp en romskip, så kan du forsøke å bygge et lett romskip med mange fremdriftsenheter som ankommer først. Det andre alternativet er å erobre deres hovedstad.

en: TIP:  You can infiltrate enemy zones by first moving in a Diplomat (or some other unit which ignores ZOC), and then moving regular units onto the square now occupied by the Diplomat. By repeating this process (and optionally leaving some units behind to keep squares occupied), you can make a path through enemy territory.
no: Tips: Du kan infiltrere fiendtlige soner ved å først flytte inn en diplomat (eller en annen enhet som ignorerer kontrollsoner), og så flytte inn vanlige enheter til ruten som diplomaten okkuperer. Ved å gjenta prosessen (og eventuelt sette igjen enheter for å okkupere rutene), så kan du lage en vei gjennom fiendens territorium.

en: Tactics
no: Taktikk

en: Target _Worklist:
no: _Mål arbeidsliste:

en: Tax
no: Skatt

en: Tax Rate...
no: Skattenivå...

en: Tax Rates
no: Skattenivå

en: Tax:
no: Skatt:

en: Tax: %d%%
no: Skatt: %d%%

en: Tax:%d Lux:%d Sci:%d
no: Skatt:%d Luks%d Forsk:%d

en: Taxmen
no: Skattefuter

en: Team
no: Lag

en: Team victory to %s
no: Lagseier til %s

en: Tech: Learned From Great Library
no: Teknologi: Lært fra Verdensbiblioteket

en: Tech: Learned New Tech
no: Ny teknologi oppdaget

en: Techno_logy
no: Tekno_logi

en: Technology
no: Teknologi

en: Temple
no: Tempel

en: Terrain
no: Terreng

en: Terrain     Road   Irrigation     Mining         Transform
no: Terreng     Vei    Irrigasjon     Gruvedrift     Endring

en: Terrain: %s
no: Terreng: %s

en: Thai
no: thai

en: That name exceeds the maximum of %d chars.
no: Det navnet er lengre enn det maksimale som er %d tegn.

en: The "%s" file is required ... aborting!
no: Den nødvendige filen "%s" mangler...   avslutter!

en: The %s give %d gold
no: %s gir deg %d gull

en: The %s give %s
no: %s gir %s

en: The %s give their seamap
no: %s gir deg sine sjøkart

en: The %s give their worldmap
no: %s gir deg sine verdenskart

en: The %s give unknown city.
no: %s gir bort ukjent by.

en: The %s gives shared vision
no: %s gir deg utsyn

en: The %s of the %s
no: %2$ss %1$s

en: The %s offerings
no: %s gaver

en: The %s revolt!
no: %s gjør opprør!

en: The %s spaceship has arrived at Alpha Centauri.
no: %s romskipet har landet på Alpha Centauri.

en: The 'create' command is only available before the game has been started.
no: 'create' kommandoen er kun tilgjengelig før spillet har startet.

en: The 'explain' command gives a subset of the functionality of 'help', and is included for backward compatibility.  With no arguments it gives a list of options (like 'help options'), and with an argument it gives help for a particular option (like 'help <option-name>').
no: Kommandoen "explain" har en delmengde av funksjonaliteten til kommandoen "help", og er til for bakoverkompabilitet. Uten argument gir det en liste over argument (som "hjelp options"), og med et argument gir det hjelp for en valgmulighet (som "help <alternativsnavn>").

en: The 'firstlevel' command makes no sense from the server command line.
no: 'Førstenivå'-kommandoen gir ikke mening på server-kommandolinje.

en: The Citizen Management Agent (CMA) helps you manage your cities. It deploys the available workers on the free tiles around the city to achieve maximal city output. It also changes workers to scientists, taxmen, or entertainers, if appropriate. And the CMA has another astonishing ability: whenever possible, it keeps your cities content.
    
    There are various means to tell the CMA what kind of output you would like. Open the city window and click on the CMA tab. There are two kinds of sliders: On the left, you can set a Minimal Surplus for each kind of production; e.g. Gold = +3 means the city earns 3 gold more than it needs to upkeep its improvements. On the right, the sliders let you define by how much you prefer one kind of production to another; setting science to 3 means you prefer a single bulb to three shields (or gold, trade,...). You can set different factors for each kind of production, according to your needs.
    
    If you set up some Minimal Surpluses which are impossible to fulfill, the CMA can't be activated. Whenever the CMA can't fulfill its task in the ongoing game, it passes back control to you. So you'd better not define too high a surplus; instead, use factors to achieve your goals.
    
    The Celebrate checkbox lets your city - celebrate. This will work only with a high luxury rate. See help about 'Happiness'.
    
    Clicking on 'Control city' puts the city under control of the CMA, 'Release city' passes control back to you.
    
    For ease of use, you can save your slider setting as a preset with a name. Click on 'add preset' and enter a name for your setting. You can use this preset in every city by just clicking on its name. Also, you can control your setting from within the city report, in the CMA column. And you can change it from there (use 'change' --> 'CMA'), if you have saved it as a preset.
    
    Use 'Game' --> 'Save Settings' to store your presets permanently.
    
    But beware! If you use the CMA for some of your cities, you will encounter some difficulties with managing cities nearby, by hand. It's best to manage all cities on an island either by hand or by CMA. Read more hints, some background information, and some preset examples in the file README.cma, included with Freeciv.
no: Byforvaltning hjelper deg å holde styr på byene dine. Den bruker de tilgjengelige arbeiderne omkring byen for å oppnå størst mulig utbytte. Den endrer også arbeidere til vitenskapsmenn, skattefuter eller underholdere ved behov. Dessuten holder Byforvaltnings Argenten befolkningen fornøyd hvis den kan. 
    Man kan styre Byforvaltningen på ulike måter. Først kan du åpne Byforvaltnings siden i bydialogen. Der finnes det 2 typer lister. Til venstre stiller man inn minste overskudd for hver type produksjon, feks Gull = +3 betyr at byen tjener 3 gull mer enn den behøver for å betale sine utgifter.Til høyre finnes det lister der man stiller inn den relative verdien for ulike produksjoner; å sette forskning til 3 betyr at man foretrekker 1 enhet forskning like mye som 3 enheter produksjon (eller gull, handel, ......). Man kan sette sammen ulike faktorer for hver slags produksjon etter sine egne ønsker. 
    
    Dersom man setter noe minimum overskudd som det ikke er mulig å oppnå, vil ikke Byforvaltningen bli benyttet. Dersom byforvaltningen under spillets gang oppdager at den ikke kan oppnå et minste overskudd så slutter den å styre.Derfor; sett ikke for høye minste overskudd. Bruk faktorene i stedet. 
    
    Kryssruten "Feire" lar byen feire. Det går kun med høy luksus. Se hjelp om "Luksus".
    
    Man kan spare lagre listeinnstillingene med et navn. Klikk på 'Legg til forhåndsinnstilt valg' og angi et navn for innstillingen. Man kan bruke denne innstillingen i hver by ved å klikke på det navnet senere. Man kan også styre sine innstillinger fra byalternativenes byforvaltningskolonne. Derifra kan man endre det (bruk "endre"-->"Byforvaltning"), om man har lagret det som et forhåndsinnstilt valg.
    Bruk "Spill"-->"Lagre innstillinger" for å lagre forhåndsinnstillingne permanent.
    Advarsel! Dersom man bruker Byforvaltningen på noen byer kan man få problem med å håndtere byer som ligger i nærheten som styres manuelt. Det beste er å styre alle byer enten med byforvaltning eller manuelt. Se også README.cma

en: The Corporation
no: Byråkrati

en: The Five Greatest Cities in the World!
no: De fem mest enestående byer i verden!

en: The Freight unit replaces the Caravan, and moves at twice the speed.
no: Frakt-enheten erstatter karavanen, og beveger seg dobbelt så raskt.

en: The Greatest Civilizations in the world.
no: De viktigste sivilisasjonene i verden.

en: The Helicopter is a very powerful unit, as it can both fly and conquer cities.  Care must be exercised, because Helicopters lose a small amount of health for every turn not spent in a city, unless you have the United Nations wonder.
no: Helikopter er en veldig kraftig enhet, da den både kan fly og erobre byer. Det er viktig å passe på, siden helikoptre mister en liten mengde helse for hver runde som de ikke er i en by, om man ikke har underverket De Forente Nasjoner.

en: The Republic
no: Republikk

en: The Space Race is a second option to win the game, besides eliminating all other civilizations.  If your spaceship arrives first at Alpha Centauri, the game is over and you have won. (However it is possible for this option to be off as a server option.)
no: Romkappløpet er en annen måte å vinne spillet på, ved siden av å eliminere alle de andre sivilisasjonene. Dersom ditt romskip ankommer Alpha Centauri først er spillet over, og du har vunnet. (Men det er mulig å slå av denne muligheten som et serveralternativ.)

en: The Wheel
no: Hjulet

en: The amount of stored food will be set to half full whenever a city with a Granary shrinks or grows. This helps a city to grow faster and more easily withstand famine.
no: Med kornlager blir mengden lagret mat satt til halvparten av maks når en by vokser eller minker. Dette hjelper en by å vokse raskere og enklere motstå sult.

en: The attacker's base strength is 8.  Veteran status makes this 12, but because it only has 2/3 movement points its final strength is 8.
no: Angriperens grunnstyrke er 8. Veteran statusen gjør dette til 12, men fordi den bare har 2/3 flytt igjen blir den endelige styrken 8.

en: The attacker's strength is 12, raised to 18 because of veteran status.
no: Angriperens styrke er 12, øket til 18 grunnet veteran status.

en: The capture of your capital does not always lead to civil war.  If you have treated your people with kindness, you are more likely to retain their loyalty.  Each city that is celebrating reduces the chance of civil war, while each revolting city increases the likelihood.
no: Å miste hovedstaden fører ikke alltid til borgerkrig. Dersom du har behandlet ditt folk med godhet, er sjansene større for at folket er lojale mot deg. Hver by som feirer reduserer sjansene for borgerkrig, mens hver by med opprør øker sjansene.

en: The civilization which builds the Great Library gets every advance that at least two other civilizations have achieved.
no: Sivilisasjonen som bygger Verdensbiblioteket får alle fremskritt som minst to andre sivilisasjoner har oppdaget.

en: The civserver will poll the clients with a PING request each time this period elapses. If a client doesn't reply with a PONG before the next server PING request the client is disconnected.
no: Civserver kommer til å kontakte klientene med PING forespørsler etter dette intervallet. Dersom klienten ikke svarer med PONG ør neste PING blir den koblet fra.

en: The civserver will wait for upto the value of this parameter in seconds, for all client connection TCP buffers to unblock. Zero means the server will not wait at all.
no: Civserveren kommer til å vente i opp til så mange sekunder på at alle klient-tilkoblinger TCP-buffer skal usperres. 0 betyr at serveren ikke kommer til å vente.

en: The client can fetch this page, too: use the Metaserver button in the connection dialog.  If it never shows any results, check if your WWW browser is using a HTTP proxy; to make civclient use the same proxy, set the $http_proxy environment variable to
    
      http://proxyhost:proxyportnumber/
    
    before starting civclient.
no: Klienten kan hente denne siden også: bruk Metaserver knappen i Tilkoblingsdialogen. Hvis den aldri viser noe resultat, kontroller om din nettleser bruker en HTTP-proxy; for å å klienten til å bruke samme proxy; sett $http_proxy systemvariablen til 
    http://proxyhost:proxyportnummer/
    før du starter civclient.

en: The client has a primitive chat interface.  The lines you type are sent to all players, except:
no: Klienten har et primitivt snakke grensesnitt. Linjene du skriver blir sendt til alle spillerne, unntatt:

en: The client is missing a capability that this server needs.
    Server version: %d.%d.%d%s Client version: %d.%d.%d%s.  Upgrading may help!
no: Klienten mangler en egenskap som denne serveren trenger.
    Server versjon: %d.%d.%d%s  Klient versjon: %d.%d.%d%s.  Det kan hjelpe å oppgradere!

en: The command access level controls which server commands are available
    to users via the client chatline.  The available levels are:
        none  -  no commands
        info  -  informational commands only
        ctrl  -  commands that affect the game and users
        hack  -  *all* commands - dangerous!
    With no arguments, the current command access levels are reported.
    With a single argument, the level is set for all existing connections,
    and the default is set for future connections.
    If 'new' is specified, the level is set for newly connecting clients.
    If 'first come' is specified, the 'first come' level is set; it will be
    granted to the first client to connect, or if there are connections
    already, the first client to issue the 'firstlevel' command.
    If a connection name is specified, the level is set for that connection only.
    Command access levels do not persist if a client disconnects, because some untrusted person could reconnect with the same name.  Note that this command now takes connection names, not player names.
no: Kommando tilgangsnivået styrer hvilke kommandoer som er tilgjengelige 
    for brukere gjennom klientens chattelinje. De tilgjengelige nivåene er:
        none  -  ingen kommandoer
        info  -  kun informasjonsgivende kommandoer
        ctrl  -  kommandoer som styrer spillet og spillerne
        hack  -  *alle* kommandoer - farlig!
    Uten argument viser denne kommandoen det nåværende tilgangsnivået.
    Med et argument settes nivået for alla nåværende tilkoblinger, og standardnivået settes for framtidige tilkoblinger.
    Om "new" angis, settes nivået for nye tilkoblinger.
    Om "first come" angis, settes nivået "first come"; det gis til den første klienten som tilkobles. Om det allerede er tilkoblinger gis det til den førsta klienten som gir kommandoen "firstlevel".
    Om et tilkoblingsnavn angis, settes nivået for bare denne tilkoblingen.
    Kommandonivået bevares ikke om en spillet kobler fra, fordi en ukjent person kan koble til med det samme navnet. Legg merke til at denne kommandoen nå tar imot tilkoblingsnavn, ikke spillernavn.

en: The data path may be set via the environment variable FREECIV_PATH.
no: Datastien kan settes via (environment) miljøvariablen FREECIV_PATH.

en: The defender's base strength is 3.  Because it is on a Forest tile, its strength becomes 4.5.  It is behind City Walls, so its strength is tripled, to 13.5.  It is a ground unit inside a city, so its strength is increased to 20.25.
no: Forsvarerens grunstyrke er 3. Fordi den står på en skogsrute blir styrken 4.5. Den er bak en bymur, så styrken tredobles til 13.5. Det er en landenhet inne i en by, så styrken økes til 20.25.

en: The defender's strength is 5, raised to 7.5 due to veteran status. The terrain's defense factor is 1 (no effect).  The Coastal Defense doubles the defender's strength to 15. (The City Walls have no effect against attacking sea units.) The defender is a ground unit inside a city, so its total strength is 22.5.
no: Forsvarerens styrke er 5, som øker til 7.5 pga. veteran status. Terrengets forsvars-faktor er 1 (ingen effekt). Kystforsvaret dobler forsvarerens styrke til 15. (Bymurer har ingen effekt mot sjøenheter.) Forsvareren er en landenhet inne i en by, så dens totale styrke blir 22.5

en: The different types of terrain each have different strengths and drawbacks.  When choosing a place for a new city, make sure there are enough food-producing squares nearby to support your growing population.
no: De ulike typene terreng har hver sine fordeler og ulemper. Når du velger plassering for en ny by, så bør du forsikre deg om at det er nok matproduserende ruter i nærheten til å forsørge den voksende befolkningen.

en: The firepower of the Battleship is set from 2 to 1.
no: Ildkraften til slagskipet reduseres fra 2 til 1.

en: The firepower of the attacker and defender are also modified.
no: Ildkraften til angreperen og forsvareren er også modifisert.

en: The first player to research %s gets an immediate advance.
no: Den første spilleren som forsker på %s får et umiddelbart fremskritt.

en: The following clauses have been agreed upon:
no: Følgende punkt er det oppnådd enighet om:

en: The following server commands are available:
no: Følgende serverkommandoer er tilgjengelige:

en: The following table shows the number of turns required for one unit of Settlers to complete an activity. These numbers are reduced to half (rounded up) for Engineers, and they can be reduced further by stockpiling several Settlers/Engineers, doing teamwork.
no: Den følgende tabellen viser antallet runder det vil ta for en nybygger å fullføre sin aktivitet. Disse tallene blir redusert til halvparten (rundet opp) for ingeniører, og de kan reduseres ytterligere ved å bruke flere nybyggere/ingeniører som samarbeider.

en: The game cannot be saved before it is started.
no: Spillet kan ikke lagres før det er startet.

en: The game is already running.
no: Spillet er allerede i gang.

en: The game is over!
no: Spillet er slutt!

en: The game must be running before you can see the score.
no: Spillet må være igang for å se poengene.

en: The game will be automatically saved per this number of turns.
    Zero means never auto-save.
no: Spillet vil automagisk lagres med så mange runders mellomrom.
    0 betyr at en ikke ønsker auto-lagring.

en: The general rule is that a land unit which is adjacent to an enemy occupied square cannot move directly to another square which is also adjacent to an enemy occupied square.  Here an enemy occupied square means a land square with an enemy unit on it.  Adjacency means any of the eight squares surrounding a unit.
no: Generelt vil en landenhet som er på en rute som grenser til en rute med en fiendtlig enhet på ikke kunne forflytte seg direkte til en annen rute som også grenser til en rute med en fiendtlig enhet på. Hver rute har 8 grensende ruter.

en: The maximal number of human and AI players who can be in the game. When this number of players are connected in the pregame state, any new players who try to connect will be rejected.
no: Det største antallet menneskelige og datastyrte spillere som kan være med i spillet. Når så mange spillere er tilkoblet under forspillet avvises alle ytterligere spillere som forsøker å tilkoble.

en: The net benefit of a square for your city depends on your government type as well as city improvements and wonders.
no: Nettofortjenesten fra en rute avhenger på styresett, byforbedringer og underverk.

en: The normal state of a citizen is contentment.  However, as your cities grow larger, crowding causes citizens to become unhappy. Each citizen in a city after the 4th (that is, the default value of the option unhappysize in the server) will be generated unhappy, instead of content.  If you have a large number of cities (depending on your government as well as the server option cityfactor), the limit on content citizens is reduced to 3.
no: En borgers grunntilstand er fornøyd. Men når en by vokser seg større gjør trangboddhet at innbyggerne blir missfornøyde. Hver borger i en by etter den fjerde (det er std. verdien på servermuligheten "unhappysize") skapes som ulykkelig i stedet for fornøyd. Dersom man har mange byer (avhenger av styresettet og servermuligheten "cityfactor"), minskes grensen til 3.

en: The number of cities an empire needs before it can erupt into civil war is by default 10.  That is, empires with fewer than 10 cities are immune from civil war.  However, this is a server option, and may vary upwards from a minimum of 6.
no: Antallet byer som et rike kan ha før det bryter ut borgerkrig er vanligvis 10. Dvs riker med mindre enn 10 byer er immune mot borgerkrig. Dette er et serveralternativ, og kan variere oppover fra minimum 6.

en: The parties agree on a cease-fire
no: Partene blir enig om en våpenhvile

en: The parties agree on a peace
no: Partene slutter fred

en: The parties create an alliance
no: Partene allierer seg

en: The player who owns it gets an embassy with all players.
no: Spilleren som eier det får en ambassade hos alle spillerne.

en: The same seed will always produce the same map; for zero (the default) a seed will be chosen based on the time, to give a random map.
no:   Den samme verdien ('seed') vil alltid produsere samme kartet; for 0 (standardverdi)
      vil en verdi velges basert på klokkeslettet for å gi et tilfeldig kart.

en: The save file contains incomplete map data.  This can happen with old saved games, or it may indicate an invalid saved game file.  Proceed at your own risk.
no: Den lagrede filen inneholder feil ved kartdataene. Dette kan skje med gamle lagrede spill, eller det kan tyde på feil ved selve filen. Fortsett på eget ansvar.

en: The savegame uses the classic terrain ruleset which is no longer supported.
no: Den lagrede filen bruker det klassiske terreng regeloppsettet som ikke lenger er støttet.

en: The senate passes your bill because of the constant provocations of the %s.
no: Senatet vedtar lovforslaget ditt pga de konstante provokasjonene fra %s.

en: The server is missing a capability that the client needs.
    Server version: %d.%d.%d%s Client version: %d.%d.%d%s.  Upgrading may help!
no: Serveren mangler en egenskap som denne klienten trenger.
    Serverversjon: %d.%d.%d%s Klientversjon: %d.%d.%d%s.
    En oppgradering kan hjelpe!

en: The server you tried to connect is too old (1.12.0 or earlier). Please choose another server next time. Good bye.
no: Serveren som du prøvde å koble til er for gammel (1.12.0 eller tidligere). Prøv en annen server neste gang. Adjø.

en: The string '%s' is not valid: %s. Ruleset files must
    be encoded as %s; you can change this by setting
    $FREECIV_DATA_ENCODING.
no: Tekststrengen '%s' er ikke gyldig: %s. Regeloppsettet må
    være kodet som %s; du kan endre dette ved å sette
    $FREECIV_DATA_ENCODING.

en: The turn timeout has exceeded its maximum value, fixing at its maximum
no: Rundens tidsfrist har oversteget sin maksimale verdi, setter til maksimum

en: The turn timeout is smaller than zero, fixing at zero.
no: Rundens tidsfrist er mindre enn null, setter den til null.

en: The worklist editor is used to edit both worklists for each city (from the city dialog) and global worklists. Using this editor You can create lists specifying what to build in the turns to come.
no: Arbeidsliste editoren brukes for å endre arbeidslisten både en by og globalt. Med denne editoren kan man lage lister over hva som skal bygges i kommende omganger.

en: Theology
no: Teologi

en: Theory of Gravity
no: Gravitasjonsteorien

en: There are four general types of unit: Land, Sea, Air, and Helicopter.  (Helicopters are sufficiently different from other air units that it is easiest to think of them as a separate unit type.)
no: Det er fire generelle typer enheter: Land, Sjø, Luft og Helikopter.

en: There is a trade penalty in all cities smaller than this. The penalty is 100% (no trade at all) for sizes up to notradesize, and decreases gradually to 0% (no penalty except the normal corruption) for size=fulltradesize.  See also notradesize.
no: Det finnes en handelsbegrensning for alle byer mindre en denne verdien. Begrensningen er 100% (ingen handel) for byer opp til notradesize og minker gradvis til 0% (ingen begrensning utenom normal korrupsjon) for byer med størrelse fulltradesize. Se også notradesize.

en: There must be at least this many players (connected players or AI's) before the game can start.
no: Der må være minimum så mange spillere (tilkoblede spillere eller AIer)
    før spillet kan starte.

en: There was an error while auto connecting; aborting.
no: Det oppstod en feil under automatisk tilkobling, avbryter.

en: These rules differ slightly from previous versions of Freeciv (release 1.8.0 and before) in the following ways:
    - Enemy cities with no units in them no longer impose ZOC.
    - The special case for land units disembarking is new.
no: Disse reglene er forskjellige fra tidligere versjoner av Freeciv (versjon 1.8.0 og eldre) på følgende måte:
    - Fiendtlige byer uten enheter forårsaker ikke lenger kontrollsoner.
    - Spesialtilfellet for landenheter som flytter fra land er nytt.

en: These steps may vary depending upon the server options, but in general, the steps are:
no: Disse stegene kan variere i forhold til serverens innstillinger, men generelt er stegene:

en: These trade routes have been established with %s:
no: Disse handelsruten har vi etablert med %s:

en: This *completely* removes a player from the game, including all cities and units etc.  Use with care!
no: Dette fjerner en spiller fullstendig fra spillet, inkludert alle byer og enheter.  Brukes med måte!

en: This Eternal Treaty
    marks the results
    of the diplomatic work between
    The %s %s %s
    and
    The %s %s %s
no: Denne Evige Avtalen
    markerer resultatet
    av det diplomatiske arbeidet mellom
    %s %s %s
    og
    %s %s %s

en: This Eternal Treaty
    marks the results of the diplomatic work between
    The %s %s %s
    and
    The %s %s %s
no: Denne Evige Avtalen
    markerer resultatet av det diplomatiske arbeidet mellom
    %s %s %s
    og
    %s %s %s

en: This Misc. Settings page
no: Dette er innstillingssiden

en: This Settings page
no: Denne innstillingssiden

en: This affects how quickly players can research new technology.
no: Dette påvirker hvor fort spillere kan forske fram ny teknologi.

en: This command ends the game immediately.
no: Denne kommandoen avslutter spillet umiddelbart.

en: This command is not currently implemented.
no: Beklager, den kommandoen er ikke implementert ennå.

en: This command may only be used before the game has started.
no: Denne kommandoen kan kun brukes før spillet har startet.

en: This command starts the game.  When starting a new game, it should be used after all human players have connected, and AI players have been created (if required), and any desired changes to initial server options have been made.  After 'start', each human player will be able to choose their nation, and then the game will begin.  This command is also required after loading a savegame for the game to recommence.  Once the game is running this command is no longer available, since it would have no effect.
no: Denne kommandoen setter igang spillet. Når et nytt spill startes, skal kommandoen benyttes etter alle menneskelige spillere er tilkoblet, alle eventuelle datastyrte spillere er opprettet, og alle ønskede endringer av innstillinger utført.Etter "start", kan hver spiller velge sitt folkeslag, deretter begynner spillet. Når spiller er i gang er ikke denne kommandoen lenger tilgjengelig.

en: This flag indicates if city population is reduced after successful attack of enemy unit, depending on its movement type (OR-ed):
      1 = land
      2 = sea
      4 = heli
      8 = air
no: Dette flagget styrer om en bys befolkning reduseres etter et vellykket angrep fra fiendtlige enheter, avhengig av deres type (ELLER-av):
      1 = land
      2 = sjø
      4 = heli
      8 = luft

en: This is half the length of a side of the square within which the initial units are dispersed.
no: Dette er halve lengden av siden på firkanten hvor startenhetene er utspredd.

en: This is not a normal improvement.  Instead, setting a city's production to Capitalization means its shield production is converted to tax output (money).
no: Dette er ikke en vanlig forbedring. Å sette en bys produksjon til kapitalisering betyr at skjoldproduksjonen blir konvertert til skatt (penger!).

en: This is not a normal improvement.  Instead, setting a city's production to Coinage means its shield production is converted to tax output (money, coins!).
no: Dette er ikke en vanlig forbedring. Å sette en bys produksjon til kapitalisering betyr at skjoldproduksjonen blir konvertert til skatt (penger!).

en: This is the server for %s
no: Dette er serveren for %s

en: This setting can't be modified after the game has started.
no: Denne innstillingen kan ikke endres etter at spillet har startet.

en: This setting is protected from being modified after the game has started.
no: Denne innstillingen er beskyttet mot endringer etter at spillet har startet.

en: This should be a string of characters, each of which specifies a type or status of a civilization, or "player".  Clients will only be permitted to connect to those players which match one of the specified letters.  This only affects future connections, and existing connections are unchanged.  The characters and their meanings are:
        N   = New players (only applies pre-game)
        H,h = Human players (pre-existing)
        A,a = AI players
        d   = Dead players
        b   = Barbarian players
    The first description from the _bottom_ which matches a player is the one which applies.  Thus 'd' does not include Barbarians, 'a' does not include dead AI players, and so on.  Upper case letters apply before the game has started, lower case letters afterwards.
    Each character above may be followed by one of the following special characters to allow or restrict multiple and observer connections:
       * = Multiple controlling connections allowed;
       + = One controller and multiple observers allowed;
       = = Multiple observers allowed, no controllers;
       - = Single observer only, no controllers;
       (none) = Single controller only.
    Multiple connections and observer connections are currently EXPERIMENTAL.
no: Dette skal være en bokstavstreng. Hvert tegn endrer en type eller status for en sivilisasjon, eller "spiller". Klienter kan bare tilkobles de spillerne som hvor en av bokstavene er like. Dette påvirker bare fremtidige tilkoblinger, så nåværende tilkoblinger er uendret. Bokstavene og deres betydning er: 
        N   = Ny spiller (gjelder kun forspillet)
        H,h = Menneskelig spiller (allerede tilstede)
        A,a = datastyrt spiller
        d   = Død spiller
        b   = Barbarisk spiller
    Den første beskrivelsen fra _bunnen_ som passer på en spiller gjelder. Derfor gjelder ikke "d" barbarerm "a" gjelder ikke døde datastyrte spillere osv.Store bokstaver gjelder før spillet har startet, små bokstaver etterpå.
    Hvert tegn over kan etterfølges av ett av de følgende spesialtegnene:
        * = Flere kontrollerende tilkoblinger er tillatt;
        + = 1 kontrollerende og flere observerende tilkoblinger tillatt;
        = = Ingen kontrollerende, kun en observatør;
        (ingen) = Kun en kontrollerende tilkobling.
    
    Flere tilkoblinger og observatørtilkoblinger er EKSPERIMENTELT!

en: This should be a string of characters, each of which specifies the the inclusion of a line of information in the Demographics report.
    The characters and their meanings are:
        N = include Population           P = include Production
        A = include Land Area            E = include Economics
        S = include Settled Area         M = include Military Service
        R = include Research Speed       O = include Pollution
        L = include Literacy
    Additionally, the following characters control whether or not certain columns are displayed in the report:
        q = display "quantity" column    r = display "rank" column
        b = display "best nation" column
    (The order of these characters is not significant, but their case is.)
no: Dette skal være en tekststreng, hvor hver bokstav angir visningen av en rad med informasjon i demografiredegjørelsen.
        N = vis befolkning                  P = vis produksjon
        A = vis landareal                    E = vis økonomi
        S = vis bosatt areal                M = vis militærtjeneste
        R = vis forsknings hastighet   O = vis forurensning
        L = vis lesekyndighet
    Dessuten angir følgende bokstaver om visse kolonner skal vises i rapporten:
        q = vis kolonnen "mengde"       r = visa kolonnen "rang"
        b = vis kolonnen "beste stat"
    (Rekkefølgen betyr ingenting, men størrelsen på bokstavene gjør det)

en: This stunning technological achievement makes one unhappy citizen content in all cities.
no: Denne imponerende teknologiske prestasjonen gjør en ulykkelig borger fornøyd i alle byer.

en: This unit may be built from the start of the game.  It is the weakest unit.
no: Denne enheten kan bygges helt fra starten av spillet.  Det er den svakeste enheten.

en: Tile %s
no: Grafikkfelt: "%s"

en: Tiles that do not have terrain alterations (farmland, irrigation, mining, fortress, airbase, railroad or road) cannot be pillaged. In addition, terrain conversions and transformations cannot be undone by pillaging.  For example, if you have irrigated a Forest tile to convert it into a Plain, pillaging will not convert it back into a Forest -- to do so, you would have to convert the tile again with a Settler or Engineer.
no: Ruter som ikke har landskapsforbedringer (åker, irrigering, gruve, festning, flybase, jernbane eller vei) kan ikke plyndres. Heller ikke landskapsforvandlinger kan oppheves gjennom plyndring. Dersom man for eksempel har bygget irrigering på en skogsrute slik at den forvandles til slette så kan ikke plyndring forvandle landskapet tilbake til skog. For å gjør det må man forvandle tilbake med nybygger eller ingeniør.

en: To add an item to the worklist, double-click the desired item in the list of available items. You can also press the Help button to get help on the selected item. Pressing Help with no item selected will display this page.
no: For å legge til et objekt til en arbeidsliste dobbeltklikker man på det ønskede objektet i listen over tilgjengelige objekt. Man kan også trykke på hjelpknappen for å få hjelp om det valgte objektet. Dersom man trykker på hjelpknappen uten at et objekt er valgt vises denne hjelpen.

en: To get sound you need to download a sound set!
no: For å få lyd må du installere et lydoppsett.

en: To reach %s we need to obtain %d other technologies first. The whole project will require %d bulbs to complete.
no: For å nå %s trenger vi å anskaffe %d andre teknologier først. Hele prosjektet krever %d forskningspoeng for å fullføres.

en: To remove an item from the worklist simply double-click the item to remove. Use the buttons below the worklist to move items up and/or down in the list.
no: For å fjerne et objekt fra arbeidslisten dobbeltklikker man på objektet som skal tas bort. Bruk knappene nedenfor arbeidslisten for å flytte objektet opp eller ned i listen.

en: To:
no: Til:

en: Together with a Factory, a Manufacturing Plant increases the shield production in a city by 100%.
no: Sammen med en fabrikk øker et fabrikk-kompleks skjoldproduksjonen i en by med 100%.

en: Together with a Library , a Research Lab increases the science production of a city by 100%. Together with a Library and a University, a Research Lab increases the science production of a city by 150%.
no: Sammen med et bibliotek øker et forskningslaboratorium forskningen i en by med 100%. Sammen med en bibliotek og et universitet øker et forskningslaboratorium forskningen i en by med 150%.

en: Together with a Library, a University increases the science production of a city by 100%.
no: Sammen med bibliotek vil et universitet øke forskningsproduksjonen i en by med 100%.

en: Together with a Marketplace and a Bank, a Stock Exchange boosts tax and luxury production in a city by 150%.
no: Sammen med en markedsplass og en bank, så øker børsen skatte- og luksus-produksjonen i en by med 150%.

en: Together with the Marketplace improvement, a Bank increases the luxury and tax production within a city by 100%.
no: I tillegg til markedsplass forbedringen øker en bank produksjonen av luksus og skatt i en by med 100%.

en: Toggle AI status of player.
no: Bytt spillers AI-status.

en: Top Five Cities
no: Topp fem byer

en: Total Cost:
no: Total kostnad:

en: Total players (fill with AIs)
no: Antall spillere (fyller opp med datastyrte spillere)

en: Total trade from trade route %d
no: Total handel fra handelsruter %d

en: Total trade from trade routes: %d
no: Total handel fra handelsruter: %d

en: Totals
no: Totalt

en: Totals:
no: Totalt:

en: Totals:                     %9d%9d%9d%9d
no: Totalt:                     %9d%9d%9d%9d

en: Totals:                     %s%9d%s%9d%s%9d%s%9d
no: Totalt:                     %s%9d%s%9d%s%9d%s%9d

en: Totals: ...
no: Totalt: ...

en: Toynbee's
no: Toynbees

en: Trade
no: Handel

en: Trade Advisor
no: Handelsrådgiver

en: Trade Report
no: Handelsrapport

en: Trade Report...
no: Handelsrapport...

en: Trade Routes
no: Handelsruter

en: Trade Routes page
no: Handelsruter

en: Trade with %s gives %d trade.
no: Handel med %s gir %d handel.

en: Trade:
no: Handel:

en: Traitors Demand Too Much!
no: Forrædere krever for mye!

en: Trans. Result/Time:
no: Trans. Resultat/Tid:

en: Trans. Rslt/Time:
no: Trans. Rslt/Tid:

en: Transf_orm Terrain
no: Endre terr_eng

en: Transf_orm to %s
no: Transf_ormere til %s

en: Transf_orm to Hills
no: En_dre til åser

en: Transform
no: Endre

en: Transform Terrain
no: Endre terreng

en: Transform terrain
no: Endre terreng

en: Transform to %s
no: Endre til %s

en: Travel time:        N/A
no: Reisetid:           N/A

en: Travel time:     %5.1f years
no: Reisetid:        %5.1f år

en: Traveler's Report:
no: Reisende forteller:

en: Treaty: Alliance
no: Avtale: Allianse

en: Treaty: Broken
no: Avtale: Brutt

en: Treaty: Ceasefire
no: Avtale: Våpenhvile

en: Treaty: Peace
no: Avtale: Fred

en: Treaty: Shared Vision
no: Avtale: Delt utsyn

en: Trying "%s" tileset.
no: Forsøker "%s" feltsett.

en: Trying alternative ruleset filename syntax.
no: Prøver med alternativ syntaks for filnavnet til regelfilen.

en: Trying to alloc nation outside of SELECT_RACES_STATE!
no: Forsøker å allokere en nasjon utenom SELECT_RACES_STATE!

en: Trying to write invalid map data: '%c' %d
no: Prøver å lagre alternativt kart data: '%c' %d

en: Tundra are broad, cold regions, fit for some agriculture and little else.
no: Tundra er store, kalde områder, som passer for noe jordbruk og lite annet.

en: Turk
no: tyrkisk

en: Turn
    Done
no: Runde
    over

en: Turn Done
no: Runde over

en: Turn-blocking game play mode
no: Rundeblokkerende spillmodus

en: Turn-blocking game play: waiting on %s to finish turn...
no: Ventende spillestil: venter på at %s skal bli ferdig...

en: Turns
no: Runder

en: Turns per auto-save
no: Runder pr auto-lagring

en: U
no: E

en: U Total
no: K Sum

en: Ukrainian
no: ukrainsk

en: Undefined argument.  Usage: set <option> <value>.
no: Udefinert argument.  Bruk: set <alternativ> <verdi>.

en: Undefined argument.  Usage: team <player> [team].
no: Udefinert argument.  Bruk: team <spiller> [lag].

en: Under Democracy, citizens govern directly by voting on issues. Democracy offers the highest possible level of trade, but also offers the most potential for unhappiness.  There is no corruption during Democracy, but citizens become very upset during wars.
    
    Settlers consume 2 food per turn under Democracy.  Squares with at least 1 trade resource get a trade bonus of 1 under Democracy.
    
    Democratic cities which are celebrating grow at a rate of 1 citizen per turn; see Happiness for details.
    
    There are no taxation limits under Democracy; you can set science, tax or luxuries to 100%.
    
    Under Democracy, military units require 1 production shield each for upkeep.  In addition the following units generate unhappiness:
    
    - Units with an attack strength greater than 0 which are not inside a city, or inside a fortress within 3 squares of a friendly city, generate 2 unhappy citizens.
    
    - Air units with an attack strength greater than 0 which are inside a city generate only 1 unhappy citizen.  Fighters generate no unhappiness.
    
    If a city remains in disorder more than 2 turns under Democratic rule, the citizens will spontaneously revolt and plunge your civilization into Anarchy.
    
    Because (happy) citizens of Democracy believe strongly in the government, their loyalty is unswerving.  Military units of Democratic civilizations cannot be bribed, and Democratic cities cannot be incited to revolt by enemy Diplomats and Spies.
no: Under demokrati styrer innbyggerne direkte ved å stemme på sakene. Demokrati tilbyr det høyeste handelnivået, men også størst mulighet for misfornøyde innbyggere. Det forekommer ingen korrupsjon i et demokrati, men innbyggerne blir veldig opprørt under krig.
    
    Nybyggere forbruker 2 mat hver runde under demokrati. Ruter med minst 1 handel får 1 handel ekstra under demokrati.
    
    Byer som feirer under demokrati vokser med 1 borger hver runde, se "lykkelighet" for detaljer.
    
    Det er ingen grense for hvordan mye skatt, luksus eller forskning demokratiet kan ha.
    
    Under demokrati krever militæreenheter 1 skjold hver runde i vedlikehold. Dessuten krever fører de følgende enhetene til ulykkelighet:
    
    - Enheter med angrepsstyrke større enn 0 som ikke er i en by eller i en festning innenfor 3 ruter fra en egen eller alliert by gir 2 ulykkelige borgere.
    
    - Flyenheter med angrepsstyrke større enn 0 som er i byer gir kun 1 ulykkelig borger. Kampfly gir ingen ulykkelighet.
    
    Dersom en by forblir i opprør for mer enn 2 runder under demokrati gjør alle innbyggerne opprør og sivilisasjonen faller i anarki.
    
    De lykkelige borgerne i et demokrati har stor tro på styresettet. Krigsenheter som tilhører demokratiske regjeringer kan ikke bestikkes, og fiendtlige diplomater og spioner kan ikke starte opprør i demokratiske byer.

en: Under Democracy, citizens govern directly by voting on issues. Democracy offers the highest possible level of trade, but also offers the most potential for unhappiness.  There is no corruption during Democracy, but citizens become very upset during wars.
    
    Settlers consume 2 food per turn under Democracy.  Squares with at least 1 trade resource get a trade bonus of 1 under Democracy.
    
    Democratic cities which are celebrating grow at a rate of 1 citizen per turn; see Happiness for details.
    
    Under Democracy, military units require 1 production shield each for upkeep.  In addition the following units generate unhappiness:
    
    - Units with an attack strength greater than 0 which are not inside a city, or inside a fortress within 3 squares of a friendly city, generate 2 unhappy citizens.
    
    - Air units with an attack strength greater than 0 which are inside a city generate only 1 unhappy citizen.
    
    If a city remains in disorder more than 2 turns under Democratic rule, the citizens will spontaneously revolt and plunge your civilization into Anarchy.
    
    Because (happy) citizens of Democracy believe strongly in the government, their loyalty is unswerving.  Military units of Democratic civilizations cannot be bribed, and Democratic cities cannot be incited to revolt by enemy Diplomats and Spies.
no: Under demokrati styrer innbyggerne direkte ved å stemme på sakene. Demokrati tilbyr det høyeste handelnivået, men også størst mulighet for misfornøyde innbyggere. Det forekommer ingen korrupsjon i et demokrati, men innbyggerne blir veldig opprørt under krig.
    
    Nybyggere forbruker 2 mat hver runde under demokrati. Ruter med minst 1 handel får 1 handel ekstra under demokrati.
    
    Byer som feirer under demokrati vokser med 1 borger hver runde, se "lykkelighet" for detaljer.
    
    Under demokrati krever militæreenheter 1 skjold hver runde i vedlikehold. Dessuten krever fører de følgende enhetene til ulykkelighet:
    
    - Enheter med angrepsstyrke større enn 0 som ikke er i en by eller i en festning innenfor 3 ruter fra en egen eller alliert by gir 2 ulykkelige borgere.
    
    - Flyenheter med angrepsstyrke større enn 0 som er i byer gir kun 1 ulykkelig borger. Kampfly gir ingen ulykkelighet.
    
    Dersom en by forblir i opprør for mer enn 2 runder under demokrati gjør alle innbyggerne opprør og sivilisasjonen faller i anarki.
    
    De lykkelige borgerne i et demokrati har stor tro på styresettet. Krigsenheter som tilhører demokratiske regjeringer kan ikke bestikkes, og fiendtlige diplomater og spioner kan ikke starte opprør i demokratiske byer.

en: Under Despotism, you are the absolute ruler of your people.  Your control over your citizens is maintained largely by martial law.
    
    Despotism suffers the highest level of corruption of all forms of government.
    
    Settlers consume 1 food per turn under Despotism.  Squares which would normally yield more than 2 units of food, shields or trade suffer a 1-unit penalty (e.g., an irrigated grassland square which would normally yield 3 food only yields 2 food while you are under Despotic rule).  (This penalty is removed if the city is celebrating; see Happiness.)
    
    The maximum rate you can set for science, tax or luxuries is 60%.
    
    Under Despotism, each of your cities can support a number of military units equal to its size without paying shields for upkeep.  (Additional units require 1 production shield each.)
    
    You may impose martial law under Despotism: each military unit inside a city will keep one unhappy citizen content.  (Or at least, unhappy citizens will act content, and will not cause disorder.)
no: Under despotisme er du den absolutte lederen for folket. Din kontroll over innbyggerne skjer oftest gjennom unntakstilstand.
    
    Despotisme er mest rammet av korrupsjon av alle styresettene.
    
    Nybyggere koster 1 mat hver runde under despotisme. Ruter som ellers skulle gi > 2 enheter mat, skjold eller handel, rammes av en reduksjon med 1 (f.eks en gressrute med irrigering som normalt skulle gi 3 mat gir 2 mat under despotisme). (Denne reduksjonen oppheves dersom byen feirer, se "lykkelighet".)
    
    Den høyeste satsen som kan settes for skatt, luksus eller forskning er 60%.
    
    Under enevelde kan hver by forsørge et antall krigsenheter som er like stort som byens størrelse, uten å betale for det. (Hver ekstra enhet koster 1 skjold hver runde.)
    
    Man kan innføre unntakstilstand under despotisme: hver krigsenhet i en by holder 1 ulykkelig borger fornøyd. (Eller i det minste opptrer de fornøyd, og vil ikke gjør opprør.)

en: Under Despotism, you are the absolute ruler of your people.  Your control over your citizens is maintained largely by martial law.
    
    Despotism suffers the highest level of corruption of all forms of government.
    
    Settlers consume 1 food per turn under Despotism.  Squares which would normally yield more than 2 units of food, shields or trade suffer a 1-unit penalty (e.g., an irrigated grassland square which would normally yield 3 food only yields 2 food while you are under Despotic rule).  (This penalty is removed if the city is celebrating; see Happiness.)
    
    Under Despotism, each of your cities can support a number of military units equal to its size without paying shields for upkeep.  (Additional units require 1 production shield each.)
    
    You may impose martial law under Despotism: each military unit inside a city will keep one unhappy citizen content.  (Or at least, unhappy citizens will act content, and will not cause disorder.)
no: Under despotisme er du den absolutte lederen for folket. Din kontroll over innbyggerne skjer oftest gjennom unntakstilstand.
    
    Despotisme er mest rammet av korrupsjon av alle styresettene.
    
    Nybyggere koster 1 mat hver runde under despotisme. Ruter som ellers skulle gi > 2 enheter mat, skjold eller handel, rammes av en reduksjon med 1 (f.eks en gressrute med irrigering som normalt skulle gi 3 mat gir 2 mat under despotisme). (Denne reduksjonen oppheves dersom byen feirer, se "lykkelighet".)
    
    Under enevelde kan hver by forsørge et antall krigsenheter som er like stort som byens størrelse, uten å betale for det. (Hver ekstra enhet koster 1 skjold hver runde.)
    
    Man kan innføre unntakstilstand under despotisme: hver krigsenhet i en by holder 1 ulykkelig borger fornøyd. (Eller i det minste opptrer de fornøyd, og vil ikke gjør opprør.)

en: Under Monarchy, a king or queen serves as a hereditary figurehead for your government.
    
    Monarchy suffers the same small amount of corruption that the Republic does.
    
    Settlers consume 1 food per turn under Monarchy.
    
    If a city governed by a Monarchy is celebrating, it will receive a bonus of 1 trade in each square which already produces at least 1 trade.  See Happiness for details.
    
    The maximum rate you can set for science, tax or luxuries is 70%.
    
    Under Monarchy, your cities can support up to 3 military units without paying shields for upkeep.  (Additional units require 1 production shield each.)
    
    You may impose limited martial law under Monarchy: each military unit in a city, up to a maximum of 3, will keep one unhappy citizen content.
no: Under monarki tjener kongen eller dronningen som statsoverhode for regjeringen.
    
    Monarki har like mye korrupsjon som republikk.
    
    Nybyggere koster 1 mat hver runde under monarki.
    
    Dersom en by feirer under monarki, får den bonus på 1 handel i hver rute som allerede gir minst 1 handel. Se "lykkelighet" for detaljer.
    
    Det høyeste nivået du kan sette for forskning, skatt eller luksus er 70%.
    
    Under monarki kan byer forsørge opp til 3 krigsenheter uten å betale for det. (Hver ekstra koster 1 skjold per runde.)
    
    Man kan innføre en begrenset unntakstilstand under monarki: hver krigsenhet i en by opp til 3 holder 1 ulykkelig borger fornøyd.

en: Under a Republican government, citizens hold an election to select a representative who will govern them; since elected leaders must remain popular to remain in control, citizens are given a greater degree of freedom.  Citizens under the Republic become unhappy easily, but the self-sufficiency of your citizens allows high levels of trade.
    
    Cities under the Republic suffer a small amount of corruption.
    
    Settlers consume 2 food per turn under the Republic.  Squares with at least 1 trade resource get a trade bonus of 1 under the Republic.
    
    Republican cities which are celebrating grow at a rate of 1 citizen per turn; see Happiness for details.
    
    The maximum rate you can set for science, tax or luxuries is 80%.
    
    Under the Republic, military units require 1 production shield each for upkeep.  In addition the following units are considered aggressive units:
    
    - units with an attack strength greater than 0 which are not inside a city or inside a fortress within 3 squares of a friendly city
    
    - air units (including missiles and helicopters, but not fighters) with an attack strength greater than 0, regardless of their location
    
    The citizens of a city will tolerate 1 aggressive unit; subsequent units will generate 1 unhappy citizen each.
no: I en republikk velger innbyggerne en representant som skal regjere; ettersom valgte ledere må holde seg populære for å beholde makten har innbyggerne større frihet. Innbyggerne i en republikk blir lett ulykkelige, men innbyggernes selvstendighet tillater mye handel.
    
    Det forekommer lite korrupsjon i en republikk.
    
    Nybyggere koster 2 mat hver runde under republikk. Ruter med minst 1 handel gir 1 handel ekstra i bonus under republikk.
    
    En feirende by i en republikk vokser med 1 borger hver runde; se "lykkelighet" for detaljer.
    
    Det høyeste nivået du kan sette for skatt, luksus eller forskning er 80%.
    
    Under republikk krever militærenheter 1 skjold hver runde i vedlikehold. Dessuten regnes følgende enheter som krigsenheter:
    
    - Enheter med angrepsstyrke > 0 som ikke er i en by eller i en festning innenfor 3 ruter fra en egen by eller alliert by
    
    - flyenheter (inkludert missiler og helikopter, men ikke kampfly) med en angrepsstyrke større enn 0, uansett plassering
    
    Innbyggerne i en by vil tolerere 1 aggressiv enhet; hver ekstra enhet gjør en borger ulykkelig.

en: Under a Republican government, citizens hold an election to select a representative who will govern them; since elected leaders must remain popular to remain in control, citizens are given a greater degree of freedom.  Citizens under the Republic become unhappy easily, but the self-sufficiency of your citizens allows high levels of trade.
    
    Cities under the Republic suffer a small amount of corruption.
    
    Settlers consume 2 food per turn under the Republic.  Squares with at least 1 trade resource get a trade bonus of 1 under the Republic.
    
    Republican cities which are celebrating grow at a rate of 1 citizen per turn; see Happiness for details.
    
    Under the Republic, military units require 1 production shield each for upkeep.  In addition the following units are considered aggressive units:
    
    - units with an attack strength greater than 0 which are not inside a city or inside a fortress within 3 squares of a friendly city
    
    - air units (including missiles and helicopters) with an attack strength greater than 0, regardless of their location
    
    The citizens of a city will tolerate 1 aggressive unit; subsequent units will generate 1 unhappy citizen each.
no: I en republikk velger innbyggerne en representant som skal regjere; ettersom valgte ledere må holde seg populære for å beholde makten har innbyggerne større frihet. Innbyggerne i en republikk blir lett ulykkelige, men innbyggernes selvstendighet tillater mye handel.
    
    Det forekommer lite korrupsjon i en republikk.
    
    Nybyggere koster 2 mat hver runde under republikk. Ruter med minst 1 handel gir 1 handel ekstra i bonus under republikk.
    
    En feirende by i en republikk vokser med 1 borger hver runde; se "lykkelighet" for detaljer.
    
    Under republikk krever militærenheter 1 skjold hver runde i vedlikehold. Dessuten regnes følgende enheter som krigsenheter:
    
    - Enheter med angrepsstyrke > 0 som ikke er i en by eller i en festning innenfor 3 ruter fra en egen by eller alliert by
    
    - flyenheter (inkludert missiler og helikopter, men ikke kampfly) med en angrepsstyrke større enn 0, uansett plassering
    
    Innbyggerne i en by vil tolerere 1 aggressiv enhet; hver ekstra enhet gjør en borger ulykkelig.

en: Under many forms of government, the presence of military units in a city can create contentment by imposing martial law.  Under a Republic or a Democracy, however, military units can cause unhappiness (see Government for details).  It is noted that, in this case, city improvements, such as those mentioned above, do not have any effect on citizens' unhappiness.  This form of unhappiness can be offset by building a Police Station, relevant wonders of the world (such as the Hanging Gardens, J.S. Bach's Cathedral, the Cure for Cancer, Shakespeare's Theatre, and, of course, the Women's Suffrage; note, however, that the Michelangelo's Chapel will not have an effect in this case, since it counts as a Cathedral in every city or double effects of Cathedrals, depending on ruleset), or converting part of your trade into luxuries.
no: Under mange styresett kan nærværet av krigsenheter skape fornøyde borgere ved å innføre unntakstilstand. Under republikk eller demokrati derimot, kan krigsenheter skape ulykkelighet (se mer info om de enkelte styresettene). I dette tilfellet hjelper det ikke med de overnevnte byforbedringene.Denne formen for ulykkelighet kan bekjempes gjennom å bygge politistasjoner, passende underverk (f.eks De Hengende Haver, Johann Sebastian Bachs Katedral, Løsning på kreftgåten, Shakespeares Teater, og selvfølgelig Stemmerett for kvinner; merk at Michelangelos Kapell ikke har innvirkning på dette tilfellet, siden det regnes som en katedral i hver by, eller dobler katedralens virkning, avhengig av regeloppsettet), eller sette av en del handel til luksus.

en: Undo
no: Angre

en: Unexpected match_result %d (%s) for '%s'.
no: Uventet match_result %d (%s) for '%s'.

en: Unit %s
no: Enhet %s

en: Unit Commands
no: Enhet kommandoer

en: Unit List
no: Enhetsliste

en: Unit Type
no: Enhets-type

en: Unit Type            Upgrade  In-Prog   Active   Shield     Food
no: Enhet-type        Oppgrader  Framdr.   Aktiv    Skjold     Mat

en: Unit selection
no: Valg av enheter

en: Unit: %s(%s%s)
no: Enhet: %s(%s%s)

en: Unit: Attack Failed
no: Enhet: Angrep mislykket

en: Unit: Attack Succeeded
no: Enhet: Angrep vellykket

en: Unit: Bought
no: Enhet: Kjøpt

en: Unit: Built
no: Enhet: Bygget ferdig

en: Unit: Defender Destroyed
no: Enhet: Forsvarer ble knust

en: Unit: Defender Survived
no: Enhet: Forsvarer overlevde

en: Unit: Production Upgraded
no: Enhet: Produksjon oppgradert

en: Unit: Relocated
no: Enhet: Omplassert

en: United Nations
no: Forente Nasjoner

en: Units
no: Enheter

en: Units Present
no: Enheter tilstede

en: Units can be used for three purposes: attack, defense, and reconnaissance.  How useful a particular unit is for each of these roles depends on the unit's strength in attack and defense, and its ability to move.
no: Enheter kan bli brukt til tre funksjoner: angrep, forsvar eller utforskning.  Hvor nyttig en enhet er for disse rollene kommer ann på dens styrker innen angrep, forsvar og flytt.

en: Units page
no: Enheter

en: Units present
no: Enheter tilstede

en: Units present:
no: Enheter tilstede:

en: Units regain two extra hitpoints per turn.
no: Enheten får to ekstra treffkapasitet per runde.

en: Units which have been damaged in combat will regain hit points each turn in which they are not moved.  Normally, a unit which has not moved will regain one hit point per turn.  A land unit in a city with Barracks, or a sea unit in a city with a Port Facility, or an air unit in a city with an Airport, will regain all lost hit points if a full turn is spent (without moving) in the city. Otherwise, a unit which spends a turn in a city regains one third of its base hit points.  A unit which spends a turn on a fortress regains an extra one quarter of its base hitpoints.  Units which are fortified regain an extra hit point.  If a player has the United Nations wonder, that player's units regain an extra two hit points per turn, even for units which have moved.  In addition to all other effects, Helicopters lose two hit points (or gain two hit points less than they otherwise would) each turn that they do not end in a city.  Damaged units in Sentry mode will wake up when they have regained all of their hit points.
no: Enheter som er blitt skadet i kamp vil få tilbake treffpoeng hver runde som de ikke forflytter seg. Vanligvis vil en enhet som ikke har forflyttet seg få tilbake ett treffpoeng hver runde. En landenhet i en by med brakker, eller en sjøenhet i en by med havneområde eller en flyenhet i en by med flyplass, vil få tilbake alle treffpoengene dersom de oppholder seg en hel runde i byen uten å forflytte seg. Ellers får en enhet som oppholder seg en runde i en by tilbake en tredjedel av sine treffpoeng En enhet som oppholder seg en runde i en festning tilbake en firedel av sine treffpoeng. Enheter som er befestet får tilbake et ekstra treffpoeng. Dersom en spiller har De Forente Nasjoner underverket får spilleren tilbake to ekstra treffpoeng hver runde, det gjelder også enheter som har forflyttet seg. I tillegg til alle andre endringer, mister helikoptre to treffpoeng (eller får to treffpoeng mindre enn de ellers ville ha fått) hver runde som de ikke avslutter i en by. Skadede enheter i som holder stand vill våkne opp når de har fått tilbake alle sine treffpoeng.

en: Units:
no: Enheter:

en: University
no: Universitet

en: Unknown
no: Ukjent

en: Unknown command.  Try '%shelp'.
no: Ukjent kommando.  Forsøk '%shelp'.

en: Unknown option '%s'.
no: Ukjent alternativ '%s'.

en: Unknown option name.
no: Ukjent alternativsnavn.

en: Unload
no: Last av

en: Unrecognized option: "%s"
no: Ukjent alternativ: "%s"

en: Up
no: Opp

en: Update
no: Oppdater

en: Upgrade
no: Oppgrader

en: Upgrade %s to %s for %d gold?
    Treasury contains %d gold.
no: Oppgrader %s til %s for %d gull?
    Skattkammeret har %d gull.

en: Upgrade Obsolete Units
no: Oppgrader foreldede enheter

en: Upgrade Unit!
no: Oppgrader enhet!

en: Upgrade as many %s to %s as possible for %d gold each?
    Treasury contains %d gold.
no: Oppgrader så mange %s til %s som mulig for %d gull hver?
    Skattkammer har %d gull.

en: Upgrade unit
no: Oppgrader enhet

en: Upgrades one obsolete unit per game turn.
no: Oppgraderer en foreldet enhet hver spillrunde.

en: Upgrading %s to %s costs %d gold.
    Treasury contains %d gold.
no: Å oppgradere %s til %s koster %d gull.
    Skattkammeret har %d gold.

en: Upkeep
no: Vedlikehold

en: Upkeep (Total: %d)
no: Utgifter(Totalt: %d)

en: Upkeep:
no: Vedlikehold:

en: Usage: %s [option ...]
    Valid options are:
no: Bruk: %s [alternativ ...]
    Gyldige alternativ er:

en: Usage: load <filename>
no: Bruk: load <filnavn>

en: Usage: timeoutincrease <turn> <turnadd> <value> <valuemult>.
no: Bruk: timeoutincrease <runde> <rundetillegg> <verdi> <faktor>

en: Use Alt/Meta for accelerators (GTK+ only)
no: Bruker Alt/Meta for hurtigtaster (kun GTK+)

en: Use a non-privileged account instead.
no: Bruk en ikke-priviligert konto istedet.

en: Useless
no: ubrukelige

en: Using fallback resources - which is OK
no: Bruker reserveressurser - det er OK

en: Value must be an integer.
no: Verdien må være heltall

en: Value out of range (minimum: %d, maximum: %d).
no: Verdi utenfor område (minimum: %d, maksimum: %d).

en: Value out of range (minimum: 0, maximum: 1).
no: Verdi utenfor område (minimum: 0, maksimum: 1).

en: Value: "%s", Default: "%s"
no: Verdi: "%s", Std.verdi: "%s"

en: Value: %d, Minimum: %d, Default: %d, Maximum: %d
no: Verdi: %d, Minimum: %d, Std.verdi: %d, Maksimum: %d

en: Value: %d, Minimum: 0, Default: %d, Maximum: 1
no: Verdi: %d, Minimum: 0, Std.verdi: %d, Maksimum: 1

en: Version
no: Versjon

en: Vietnamese
no: vietnamesisk

en: View
no: Kartvindu

en: Viking
no: viking

en: Vision
no: Utsyn

en: Vision:
no: Siktrekkevidde

en: Wait
no: Vent

en: Waiting
no: Venter

en: Wake up
no: Våkne

en: Wake up o_thers
no: Vekk _andre

en: Wake up others
no: Vekk andre

en: Warlord
no: Krigsherre

en: Warning: '%s' interpreted as '%s', but it is ambiguous.  Try '%shelp'.
no: Advarsel: '%s' tolket som '%s', men dette er ikke nødv. riktig.  Forsøk '%shelp'.

en: Warning: Different rulesetdirs ('%s' and '%s') are no longer supported. Using '%s'.
no: Advarsel: Ulike regeloppsett kataloger ('%s' og '%s') er ikke lenger støttet. Bruker '%s'.

en: Warning: the %s option is obsolete.  Use -m to enable the metaserver.
no: Advarsel: alternativet %s er foreldet. Bruk -m for å benytte metaserveren.

en: Warrior Code
no: Krigsetikk

en: Warriors
no: Krigere

en: Welcome - this is the introductory help text for the Freeciv server.
    
    Two important server concepts are Commands and Options.
    Commands, such as 'help', are used to interact with the server.
    Some commands take one or more arguments, separated by spaces.
    In many cases commands and command arguments may be abbreviated.
    Options are settings which control the server as it is running.
    
    To find out how to get more information about commands and options,
    use 'help help'.
    
    For the impatient, the main commands to get going are:
      show   -  to see current options
      set    -  to set options
      start  -  to start the game once players have connected
      save   -  to save the current game
      quit   -  to exit
no: Velkommen - dette er den innledende hjelpeteksten for Freecivserveren.
    
    To viktige serverbegrep er kommandoer og alternativ.
    Kommandoen, f.eks "help", brukes for å kommunisere med serveren.
    Visse kommandoer tar ett eller flere alternativ, adskilt av mellomrom.
    I mange tilfeller kan kommandoen og alternativet forkortes. Alternativ er innstillinger som styrer serveren mens den er i gang.
    Husk at kommandoer og alternativer skrives på engelsk.
    
    For å finne ut hvordan man får mer informasjon om kommandoer og 
    alternativer, bruk "help help"
    
    De viktigste kommandoene er:
      show   -  se nåværende alternativ
      set    -  sett alternativ
      start  -  sett i gang spillet når spillerne er tilkoblet
      save   -  lagre det nåværende spillet
      quit   -  avslutte

en: Welcome to the %s Server at port %d.
no: Velkommen til serveren %s på port %d.

en: Welcome to the %s Server running at %s port %d.
no: Velkommen til serveren %s som kjører på %s port %d.

en: Welsh
no: walisisk

en: Whales
no: Hvaler

en: What Nation Will You Be?
no: Hvilken nasjon vil du være?

en: What To Pillage
no: Hva skal plyndres

en: What connections are allowed
no: Hvilke tilkoblinger er tillatt

en: What do you wish to to?
no: Hva ønsker du å gjøre?

en: What is in the Demographics report
no: Hva er i demografi-rapporten

en: What nation will you be?
no: Hvilken nasjon vil du være?

en: What should the new name be?
no: Hva skal det nye navnet være?

en: What should we call our new city?
no: Hva skal vi kalle vår nye by?

en: What should we name the preset?
no: Hva skal vi kalle forhåndsvalget?

en: What should we rename the city to?
no: Hva skal vi omdøpe byen til?

en: Wheat
no: Hvete

en: When a player conquers a city, each City Improvement has this percentage chance to be destroyed.
no: Når en spiller erobrer en by, så har hver byforbedring denne
    prosentsjansen for å bli ødelagt.

en: When a player founds a new city, it is checked if there is no other city in citymindist distance. For example, if citymindist is 3, there have to be at least two empty fields between two cities every direction. If it is set to 0 (default), it is overwritten by the current ruleset when the game starts.
no: Når en spiller grunnlegger en ny by kontrolleres det om det finnes en by i avstand citymindist. For eksempel hvis citymindist er 3 så må det være minst 2 ruter mellom 2 byer. Hvis det er satt til 0 (standard) så benyttes verdien i regelsettet i stedet.

en: When barbarian leader is killed on a tile without any defending units, the 100 gold ransom is paid, but only to land units and helicopters.
no: Når en barbarhøvding drepes på en rute uten forsvarende enheter, betales 100 gull i løsepenger, men bare til landenheter og helikopter.

en: When barbarian leader is killed on a tile without any defending units, the 100 gold ransom is paid, but only to land units.
no: Når en barbarhøvding drepes på en rute uten forsvarende enheter, betales 100 gull i løsepenger, men bare til landenheter og helikopter.

en: When built, every civilization's attitude toward you is improved by 25%.
no: Når det bygges ferdig vil hver sivilisasjons innstilling til deg forbedres med 25%.

en: When one unit attacks another unit, either the attacker will be destroyed, or the defender will be destroyed -- never both (unless the attacker was a missile).  The outcome depends on several factors, including chance.
no: Når en enhet angriper en annen enhet, blir enten angriperen ødelagt, eller så blir forsvareren ødelagt -- aldri begge to (unntatt hvis angriperen var en missil). Utfallet avhenger av forskjellige faktorer, inkludert flaks.

en: When the game has started, everyone can connect as any player who isn't already connected, including AI players.  Merely connecting to an AI player doesn't make it human controlled; this is an independent server setting.  If you lose connection early in the game and reconnect, use the name you chose for your ruler, not your original nickname!  If the server is reporting on the metaserver, the player names can be found there.
no: Når et spill er satt igang kan alle koble til som en spiller som ikke allerede er tilkoblet, inkludert datastyrte spillere. Å koble til en datastyrt spiller gjør den ikke menneskestyrt, dette er en egen serverinnstilling. Hvis du mister tilkoblingen tidlig i spillet og kobler til på nytt, må du bruke navnet du valgte som leder, ikke ditt originale kallenavn! Hvis serveren rapporterer til metaserveren kan navnet på spillerne bli funnet der.

en: When the number of cities a player owns is greater than cityfactor, one extra citizen is unhappy before other adjustments; see also unhappysize.  This assumes a Democracy; for other governments the effect occurs at smaller numbers of cities.
no: Når antallet byer som en spiller kontrollerer er større enn cityfactor, blir ytterligere en innbygger tilfreds før andre faktorer har innvirkning. Se også unhappysize. Dette forutsetter Demokrati, for andre regjerninger er effekten mindre.

en: When you have started building your spaceship, you can see it with the "Spaceship" command in the Report menu.  To see spaceships of other players, select the player in the Players dialog and click "Spaceship".
no: Når man har begynt å bygge romskipdeler kan man se det med kommandoen "Romskip" i menyen for "Rapporter". For å se andre spilleres romskip, velg en annen spiller i spillerdialogen og klikk på "Romskip".

en: Where to Display Messages
no: Hvor beskjeder skal vises

en: Where to Display Messages
    Out = Output window, Mes = Messages window,
    Pop = Popup individual window
no: Hvor skal beskjeder vises
    T = Tekstvindu, B = Beskjed vindu,
    E = Eget vindu

en: Where to Display Messages
    Out = Output window, Mes = Messages window, Pop = Popup individual window
no: Hvor skal beskjeder vises
    Txt = Tekstvindu, Bsk = Beskjed vindu, Eget = Eget vindu

en: Where to display messages?
    <b>Out</b>put window ; <b>Mes</b>sages window ; <b>Pop</b>up individual window
no: Hvor skal meldingene vises?
    <b>T</b>ekst vindu ; <b>B</b>eskjed vindu ; <b>E</b>get vindu

en: Whether AI-status toggles with connection
no: Automatisk AI-status

en: Whether angry citizens are enabled
no: Om sinte innbyggere er mulig

en: Whether the poles are separate continents
no: Om polene er separate kontinenter

en: Whether to allow space race
no: Hvorvidt romkappløp tillates

en: Whether to enable fog of war
no: Hvorvidt 'fog of war' skal tillates

en: Whether to log player statistics
no: Hvorvidt spillerstatistikk skal logges

en: Whether to use natural city names
no: Hvorvidt naturlige bynavn skal benyttes

en: Whichever unit survives the fight has a chance of becoming a veteran, if it was not a veteran already.  If the winner's civilization has the Sun Tzu's War Academy (and if it isn't obsolete), the unit will always become a veteran.  Otherwise, the chance of becoming a veteran is 50%.
no: Den enheten som overlever kampen har mulighet til å bli veteran, dersom den ikke allerede er det. Dersom vinnerens sivilisasjon har Sun Tzus Krigsakademi (og det ikke er foreldet), blir enheten alltid veteran. Ellers er sjansen for å bli veteran 50%.

en: While every game is different, there's a basic strategy which most players follow, especially at the start of the game.
no: Selv om alle spill er forskjellige så er det en grunnleggende strategi som de fleste spillere følger, spesielt i begynnelsen av spillet.

en: Will continue with disabled sounds.
no: Fortsetter uten lyd.

en: Wine
no: Vindruer

en: With a Barracks, each new land unit built in a city will automatically have Veteran status, which means that its attack and defence strengths are increased by 50%.  Also, damaged land units which stay in town for one full turn without moving are completely restored.
no: Med brakker blir alle nye landenheter veteraner. Det betyr at deres angreps og forsvars styrke øker med 50%. Skadede land enheter som blir i byen for en hel runde uten å forflytte seg blir helt reparert.

en: With a Barracks, each new unit built in a city will automatically have Veteran status, which means that its attack and defence strengths are increased by 50%.  Also, damaged units which stay in town for one full turn without moving are completely restored.
no: Med brakker får alle nye enheter i byen automatisk veteran status, som betyr at deres angreps- og forsvars-styrke økes med 50%. Dessuten blir skadede enheter som forblir i byen en hel runde uten å forflytte seg helt reparert.

en: With no arguments gives some introductory help.  With argument "commands" or "options" gives respectively a list of all commands or all options.  Otherwise the argument is taken as a command name or option name, and help is given for that command or option.  For options, the help information includes the current and default values for that option.  The argument may be abbreviated where unambiguous.
no: Uten noen argument kommer det innledende hjelp. Med argumentet "commands" eller "options" kommer det en liste over alle kommandoer med respektive argumenter. Ellers tolkes argumentet som et kommandonavn eller alternativsnavn, og hjelp gis da for denne kommandoen eller alternativet. For alternativ inneholder hjelpen informasjon om den nåværende verdien og standardverdien. Forkortelser for argument kan benyttes dersom det ikke er tvetydig.

en: With no arguments, sets all AI players to skill 'experimental', and sets the default level for any new AI players to this.  With an argument, sets the skill level for that player only. THIS IS ONLY FOR TESTING OF NEW AI FEATURES! For ordinary servers, this option has no effect.
no: Uten argument setter denne kommandoen alle datastyrte spilleres vanskelighetsgrad til 'experimental', og setter setter standardvanskelighetsgraden til alle nye datastyrte spillere til dette. Som et argument setter kommandoen vanskelighetsgraden kun for den spilleren. DETTE ER KUN FOR TESTING AV NYE AI FUNKSJONER! For vanlige brukere har denne innstillingen ingen effekt.

en: With no arguments, sets all AI players to skill level 'easy', and sets the default level for any new AI players to 'easy'.  With an argument, sets the skill level for that player only.
no: Uten argument sette denne kommandoen alle datastyrte spilleres vanskelighetsgrad til "easy", og setter setter standardvanskelighetsgraden til alle nye datastyrte spillere til "easy". Som et argument setter kommandoen vanskelighetsgraden kun for den spilleren

en: With no arguments, sets all AI players to skill level 'hard', and sets the default level for any new AI players to 'hard'.  With an argument, sets the skill level for that player only.
no: Uten argument sette denne kommandoen alle datastyrte spilleres vanskelighetsgrad til "hard", og setter setter standardvanskelighetsgraden til alle nye datastyrte spillere til "hard". Som et argument setter kommandoen vanskelighetsgraden kun for den spilleren

en: With no arguments, sets all AI players to skill level 'normal', and sets the default level for any new AI players to 'normal'.  With an argument, sets the skill level for that player only.
no: Uten argument sette denne kommandoen alle datastyrte spilleres vanskelighetsgrad til "normal", og setter setter standardvanskelighetsgraden til alle nye datastyrte spillere til "normal". Som et argument setter kommandoen vanskelighetsgraden kun for den spilleren

en: With no arguments, shows all server options (or available options, when used by clients).  With an argument, show only the named option, or options with that prefix.
no: Uten argument vises alle server alternativene (eller de tilgjengelige alternativene, når den er benyttet av klientene). Med et argument, vises kun de valgte alternativene, eller alternativ med det prefikset.

en: Withdraw vision
no: Fjern utsyn

en: Women's Suffrage
no: Stemmerett for kvinner

en: Won_ders
no: Un_derverk

en: Wonder
no: Underverk

en: Wonder: Finished
no: Underverk: Fullført

en: Wonder: Made Obsolete
no: Underverk: Foreldet

en: Wonder: Started
no: Underverk: Startet

en: Wonder: Stopped
no: Underverk: Arbeid på underverk stanset

en: Wonder: Will Finish Next Turn
no: Underverk: Blir fullført neste runde

en: Wonders
no: Underverk

en: Wonders in City
no: Underverk i byen

en: Wonders of the World
no: Verdens underverk

en: Wonders:
no: Underverk:

en: Work_lists
no: _Arbeidsliste

en: Workers
no: Arbeidere

en: Workers: Happy, Content, Unhappy, Angry
no: Arbeidere: Lykkelig, Fornøyd, Ulykkelig, Sinte

en: Worklist
no: Arbeidsliste

en: Worklist Editor
no: Arbeidsliste

en: Worklist for city
no: Arbeidsliste for by

en: Worklist page
no: Arbeidsliste

en: Worklists
no: Arbeidslister

en: Worklists...
no: Arbeidslister...

en: Works as a City Wall in all cities.
no: Fungerer som bymur i alle byer.

en: Works as if you had a Hydro Plant in every city on the same continent where the wonder is built.  (This reduces pollution and increases the effects of Factories and Mfg. Plants.)
no: Fungerer som om du hadde vannkraftverk i alle byer på de samme kontinentet som underverket er bygget på. (Dette reduserer forurensning og øker effekten av fabrikker og fabrikk-kompleks.)

en: Works as if you had a Hydro Plant in every city.  (This reduces pollution and increases the effects of Factories and Mfg. Plants.)
no: Fungerer som om du hadde et vannkraftverk i hver by. (Dette reduserer forurensningen og øker effekten av fabrikker og fabrikk-komplekser.)

en: World-Map
no: Verdenskart

en: World-map
no: Verdenskart

en: Worthless
no: verdiløse

en: Write current settings as server commands to file.
no: Skriv oppsettet som blir brukt nå til en fil som serverkommandoer.

en: Writing
no: Skrivekunst

en: Year the game ends
no: År spillet slutter

en: Year: %s
no: År: %s

en: Yes
no: Ja

en: You already had a city called %s. The city was renamed to %s.
no: Du har allerede en by som heter %s. Byen ble omdøpt til %s.

en: You already have command access level '%s' or better.
no: Du har allerede tilgangsnivå '%s' eller bedre.

en: You are not allowed to set option '%s', so you may not allow it to be set, either.
no: Du har ikke lov til å endre alternativet '%s', dermed kan du ikke tillate at det blir endret.

en: You are not allowed to set option '%s', so you may not prevent it from being set, either.
no: Du har ikke lov til å endre alternativet '%s', dermed kan du ikke forhindre at det blir endret.

en: You are not allowed to set this option.
no: Du har ikke lov å sette dette alternativet.

en: You are not allowed to use this command.
no: Du har ikke lov å bruke denne kommandoen.

en: You are not owner of %s, you can't accept treaty.
no: Du er ikke eier av %s, du kan ikke akseptere avtalen.

en: You are running Freeciv without using iconv.  Unless
    you are using the latin1 character set, some characters
    may not be displayed properly.  You can download iconv
    at http://gnu.org/.
no: Du kjører Freecuv uten å bruke iconv.
    Dersom du ikke bruker latin1 tegnsett, så vil
    ikke alle tegn bli vist riktig. Last ned iconv
    fra http://gnu.org.

en: You can build Nuclear units when you have the required advance, and the Manhattan Project wonder has been built by any player.
    
    On impact, the blast will destroy any unit in a 3x3-square area, including friendly units.  When striking a city, the city size is halved, and the surrounding squares are subject to nuclear fallout.
    
    TIP 1:  Nuking the ocean will not generate fallout, and is a most effective (but expensive!!) way of getting rid of enemy ships.
    
    TIP 2:  You may be involved in a situation where you've invaded an enemy country en masse, but the enemy cities are too strong. Before using a Nuclear unit, assemble a gang of Settlers and/or Engineers next to the city and have them ready to fix the fallout on the same turn it occurs!  This minimizes the chance of nuclear winter.  Eco-friendly nukes!
no: Man kan bygge atomvåpenenheter når man har den nødvendige teknologien, og en spiller har bygget Manhattanprosjektet.
    
    Ved detonasjon ødelegger eksplosjonen alle enheter i et 3x3-ruters kvadrat, inkludert vennlige enheter. Dersom du angriper en by, blir størrelsen halvert og området rundt blir rammet av radioaktivt avfall.
    
    Tips 1: Å sende atombomber på havet vil ikke føre til radioaktivt utslipp, og er den mest effektive (med også dyreste) måten å bli kvitt fiendtlige skip på.
    
    Tips 2: I en situasjon hvor man har fått sterkt feste i en fiendes land, men ikke kan innta byene, samler man på forhånd noen nybyggere/ingeniørerinntil byene, som vil være klare til å rense det radioaktive avfallet som kommer når du angriper med atomvåpen. Det reduserer sjansene for atomvinter!

en: You can build Nuclear units when you have the required advance, and the Manhattan Project wonder has been built by any player.
    
    On impact, the blast will destroy any unit in a 3x3-square area, including friendly units.  When striking a city, the city size is halved, and the surrounding squares are subject to nuclear fallout.
    
    TIP 1:  Nuking the ocean will not generate fallout, and is a most effective (but expensive!!) way of getting rid of enemy ships.
    
    TIP 2:  You may be involved in a situation where you've invaded an enemy country en masse, but the enemy cities are too strong. Before using a Nuclear unit, assemble a gang of Settlers next to the city and have them ready to fix the fallout on the same turn it occurs!  This minimizes the chance of nuclear winter.  Eco-friendly nukes!
no: Man kan bygge atomvåpenenheter når man har den nødvendige teknologien, og en spiller har bygget Manhattanprosjektet.
    
    Ved detonasjon ødelegger eksplosjonen alle enheter i et 3x3-ruters kvadrat, inkludert vennlige enheter. Dersom du angriper en by, blir størrelsen halvert og området rundt blir rammet av radioaktivt avfall.
    
    Tips 1: Å sende atombomber på havet vil ikke føre til radioaktivt utslipp, og er den mest effektive (med også dyreste) måten å bli kvitt fiendtlige skip på.
    
    Tips 2: I en situasjon hvor man har fått sterkt feste i en fiendes land, men ikke kan innta byene, samler man på forhånd noen nybyggerinntil byene, som vil være klare til å rense det radioaktive avfallet som kommer når du angriper med atomvåpen. Det reduserer sjansene for atomvinter!

en: You can learn a lot about Freeciv at %s
no: Mer informasjon om Freeciv finnes på %s

en: You can't incite a revolt in %s.
no: Du kan ikke starte opprør i %s.

en: You executed a %s the %s had sent to establish an embassy in %s for being untrustworthy
no: Du henrettet en %s som %s sendte for å etablere ambassade i %s for ikke å ha vært troverdig.

en: You may also build Airbases, at which your air units may land and refuel.
no: Du kan også bygge flybaser, hvor luftenheter kan lande og fylle drivstoff.

en: You might have an old Freeciv resourcefile in /usr/lib/X11/app-defaults
no: Du kan ha en gammel Freeciv ressursfil i /usr/lib/X11/app-defaults

en: You must select a nation.
no: Du må velge en nasjon

en: You must select your city style.
no: Du må velge stil for byene din.

en: You must select your sex.
no: Du må velge kjønn.

en: You must type a legal name.
no: Du må skrive et gyldig navn.

en: You probably have an old (circa V1.0) Freeciv resource file somewhere.
no: Du har trolig en eldre (ca v1.0) Freeciv ressursfil et sted.

en: You say you wanna revolution?
no: Så du vil ha revolusjon?

en: You were rejected from the game: %s
no: Du ble vist bort fra spillet: %s

en: You're not associated with a player and the game is starting. Bye.
no: Du er ikke forbundet med en spiller og spillet starter. Adjø.

en: Your %s has arrived at %s.
    What is your command?
no: Din %s har ankommet %s.
    Hva er din ordre?

en: Your Caravan Has Arrived
no: Din karavane har kommet fram

en: Your New Government
no: Din nye styreform

en: Your caravan from %s reaches the city of %s.
    What now?
no: Karavanen din fra %s når %s.
    Hva nå?

en: Your civilization starts out under a Despotism.  As your technology improves, you can select other forms of government (listed below). In order to change your form of government, you must start a revolution.  This will cause your civilization to undergo a period of Anarchy (lasting 1-5 turns); at the end of this time, you will be able to choose your new government.
no: Din sivilisasjon begynner med despotisme (enevelde). Etterhvert som teknologien din blir bedre, kan du velge andre styreformer (listet opp nedenfor). For å endre styreform, må du starte en revolusjon. Dette fører til at din sivilisasjon går inn i en periode (1-5 runder) med anarki (regjeringsløshet); når denne perioden er over kan du velge ditt nye styresett.

en: Your government type influences your cities' productivity and commerce, your citizens' happiness, and many other game factors.
no: Ditt styresett har innvirkning på dine byers produktivitet og handel, dine innbyggeres lykkelighet og mange andre faktorer i spillet.

en: Your leader name
no: Din leders navn

en: Your name:
no: Ditt navn:

en: ZOC
no: Kontrollsone

en: Zones of Control
no: Kontrollsoner

en: Zones of Control, abbreviated as ZOC, is a game concept which prevents you moving freely in zones controlled (or partially controlled) by enemy forces.
no: Kontrollsoner, forkortet til ZOC, er et spillkonsept som hindrer deg ifra å bevege deg fritt i soner som er kontrollert (eller delvis kontrollert) av fiendtlige styrker.

en: Zulu
no: zulu

en: _About
no: O_m

en: _Accept treaty
no: _Aksepter avtale

en: _Activate unit
no: _Aktiver enhet

en: _Add Clause...
no: _Ny klausul...

en: _Add Global Worklist
no: _Ny global arbeidsliste

en: _Add preset
no: _Legg til innstilling

en: _Advances
no: _Fremskritt

en: _Advances:
no: _Fremskritt:

en: _Airlift
no: Flytr_ansport

en: _Auto Attack
no: _Autoangrep

en: _Auto Settler
no: _Autonybygger

en: _Bribe Enemy Unit
no: _Bestikk fiendens enhet

en: _Build City
no: _Bygg by

en: _Buy
no: _Kjøp

en: _Cancel
no: _Avbryt

en: _Cancel Treaty
no: _Avbryt avtale

en: _Cancel meeting
no: Avlys mø_te

en: _Center View
no: Sentrer _Kartvindu

en: _Change
no: _Endre

en: _Change...
no: _Endre...

en: _Cities
no: _Byer

en: _City Style
no: _Bystil

en: _City Styles:
no: _Bystiler:

en: _Clear Log
no: Re_ns logg

en: _Close
no: _Lukk

en: _Connect
no: _Koble til

en: _Copying
no: _Kopiering

en: _Darn
no: _Oops

en: _Delete preset
no: _Slett forhåndsvalg

en: _Demographics
no: _Demografi

en: _Diplomat/Spy Actions
no: _Diplomat/Spion - Forhandlinger

en: _Disband if build settler at size 1
no: _Oppløs hvis en bygger nybygger på størrelse 1

en: _Disband unit
no: _Oppløs enhet

en: _Disconnect
no: _Koble fra

en: _Economy
no: _Økonomi

en: _Edit
no: _Endre

en: _Establish embassy
no: _Etabler ambassade

en: _Establish traderoute
no: _Etabler handelsrute

en: _Export Log
no: _Eksporter logg

en: _Female
no: _Kvinne

en: _Find City
no: _Finn by

en: _Fortify
no: Be_fest posisjon

en: _Fortify unit
no: Be_fest posisjon

en: _Game
no: _Spill

en: _Give shared vision
no: _Gi delt utsyn

en: _Go to
no: _Gå til

en: _Goal
no: Må_l

en: _Gold:
no: _Gull:

en: _Goto
no: _Gå til

en: _Goto Location
no: _Gå til

en: _Goto and Close
no: _Gå til og lukk

en: _Goto location
no: _Gå til

en: _Government
no: St_yreform

en: _Happiness
no: Ly_kke

en: _Help
no: _Hjelp

en: _Help build Wonder
no: _Hjelpe til å bygge underverk

en: _Host
no: _Server

en: _Host:
no: _Server:

en: _Improvements:
no: _Forbedringer:

en: _Intelligence
no: _Etterretning

en: _Investigate City
no: _Inspiser by

en: _Investigate City (free)
no: _Inspiser byen (gratis)

en: _Investigate city
no: _Inspiser by

en: _Investigate city (free)
no: _Inspiser byen (gratis)

en: _Keep moving
no: _Fortsett

en: _Kingdom
no: _Kongedømme

en: _Launch
no: _Oppskytning

en: _Leader Name
no: _Leders navn

en: _Leader:
no: _Leder:

en: _List present units
no: _List opp enheter

en: _List present units...
no: _List opp enheter...

en: _Local Options
no: _Lokale innstillinger

en: _Male
no: _Mann

en: _Maps
no: _Kart

en: _Meet
no: _Møte

en: _Messages
no: _Beskjeder

en: _Misc. Settings
no: _Innstillinger

en: _Name
no: _Navn

en: _Name:
no: _Navn:

en: _Nations:
no: _Nasjoner:

en: _New
no: _Ny

en: _Next city
no: _Neste by

en: _No
no: _Nei

en: _Orders
no: _Ordrer

en: _Overview
no: _Byoversikt

en: _Pacts
no: _Avtaler

en: _Paradrop
no: _Fallskjermshopp

en: _Player
no: _Spiller

en: _Players
no: _Spillere

en: _Playing
no: _Strategier

en: _Poison City
no: For_gift byens drikkevann

en: _Poison city
no: For_gift byens drikkevann

en: _Popup
no: Vis _By

en: _Popup City
no: Vis b_y

en: _Prev city
no: _Forrige by

en: _Quit
no: _Avslutt

en: _Ready All
no: Kla_rgjør alle

en: _Ready all
no: _Klargjør alle

en: _Refresh
no: _Oppfrisk

en: _Release city
no: F_rigi byen

en: _Remove
no: Fje_rne

en: _Rename...
no: _Endre navn...

en: _Reports
no: _Rapporter

en: _Research
no: Fors_ker på

en: _Revolution
no: _Revolusjon

en: _Sabotage
no: _Saboter

en: _Sabotage City
no: _Saboter by

en: _Sabotage Enemy Unit
no: _Saboter fiendtlig enhet

en: _Sabotage city
no: _Saboter by

en: _Save Settings
no: La_gre innstillinger

en: _Science
no: _Forskning

en: _Select
no: _Velg

en: _Select...
no: _Velg...

en: _Sell
no: _Selg

en: _Sentry
no: Hold _stand

en: _Sentry idle
no: Inaktive enheter hold _stand

en: _Sentry idle units
no: Inaktive enheter hold _stand

en: _Sentry unit
no: Hold _stand

en: _Settings
no: _Innstillinger

en: _Spaceship
no: _Romskip

en: _Steal
no: _Stjel

en: _Tax Rates
no: _Skattenivå

en: _Terrain
no: _Terreng

en: _Top Five Cities
no: _Topp fem byer

en: _Trade Routes
no: _Handelsruter

en: _Units
no: _Enheter

en: _Unload
no: Last a_v

en: _Upgrade
no: _Oppgrader

en: _Upgrade unit
no: _Oppgrader enhet

en: _View
no: Kart_vindu

en: _Wait
no: _Vent

en: _Withdraw vision
no: Trekk tilbake delt _utsyn

en: _Wonders of the World
no: _Verdens underverk

en: _Worklist
no: _Arbeidsliste

en: _Worklist Editor
no: _Arbeidsliste

en: _Worklists:
no: _Arbeidslister:

en: _Yes
no: _Ja

en: _ZOC
no: _Kontrollsone

en: aitoggle <player-name>
no: aitoggle <spillernavn>

en: ambiguous
no: uklar

en: betatest version
no: beta-test versjon

en: blocked
no: blokkert

en: changeable
no: kan endres

en: cmdlevel
    cmdlevel <level>
    cmdlevel <level> new
    cmdlevel <level> first
    cmdlevel <level> <connection-name>
no: cmdlevel
    cmdlevel <nivå>
    cmdlevel <nivå> new
    cmdlevel <nivå> first
    cmdlevel <nivå> <tilkoblingsnavn>

en: create <player-name>
no: create <spillernavn>

en: custom
no: egendefinert

en: cut <connection-name>
no: cut <tilkoblingsnavn>

en: description
no: beskrivelse

en: done
no: ferdig

en: easy
no: lett

en: easy
    easy <player-name>
no: easy
    easy <spillernavn>

en: empty
no: tom

en: empty worklist
no: tom arbeidsliste

en: entry | entries
no[0]: felt
no[1]: felter

en: error %d (compiled without strerror)
no: feil %d (kompilert uten 'strerror')

en: exact match
no: eksakt treff

en: experimental
    experimental <player-name>
no: experimental
    experimental <spiller-navn>

en: explain
    explain <option-name>
no: explain
    explain <alternativ-navn>

en: file options: %s
no: fil alternativ: %s

en: file: "%s"
no: fil: "%s"

en: fix <option-name>
no: fix <alternativsnavn>

en: fixed
no: fastsatt

en: fulltradesize must be always bigger than notradesize, keeping old value.
no: fulltradesize må alltid være større enn notradesize, beholder den gamle verdien.

en: hard
no: vanskelig

en: hard
    hard <player-name>
no: hard
    hard <spillernavn>

en: help
    help commands
    help options
    help <command-name>
    help <option-name>
no: help
    help commands
    help options
    help <kommandonavn>
    help <alternativsnavn>

en: including sample presets,
no: inkludert eksempel innstillinger,

en: last message repeated %d time | last message repeated %d times
no[0]: siste beskjed gjentatt %d gang
no[1]: siste beskjed gjentatt %d ganger

en: load
    load <file-name>
no: load
    load <filnavn>

en: medium
no: middels

en: metainfo <meta-line>
no: metainfo <metalinje>

en: metaserver <address>
no: metaserver <addresse>

en: more
no: mer

en: moving
no: flytter

en: n/a
no: -

en: nd
no: .

en: never
no: aldri

en: new
no: ny

en: new preset
no: Nytt forhåndsvalg

en: no extra / %d
no: ingen ekstra / %d

en: no maximum,
no: ingen maksimum,

en: non-match
no: ikke treff

en: none
no: ingen

en: normal
    normal <player-name>
no: normal
    normal <spillernavn>

en: notradesize must be always smaller than fulltradesize, keeping old value.
no: notradesize må alltid være mindre enn fulltradesize, beholder den gamle verdien.

en: off
no: av

en: only match
no: eneste treff

en: rd
no: .

en: read <file-name>
no: read <filnavn>

en: remove <player-name>
no: remove <spillernavn>

en: rulesetdir <directory>
no: rulesetdir <katalog>

en: save
    save <file-name>
no: save
    save <filnavn>

en: see README.cma.
no: se README.cma

en: set <option-name> <value>
no: set <alternativsnavn> <verdi>

en: show
    show <option-name>
    show <option-prefix>
no: show
    show <alternativsnavn>
    show <alternativsprefiks>

en: sound spec-file appears incompatible:
no: lydoppsettet i filen ser inkompatibel ut:

en: sound spec-file claims required option(s) which we don't support:
no: lydoppsettet krever alternativ som vi ikke støtter:

en: st
no: .

en: supported options: %s
no: støttede alternativ: %s

en: team <player> [team]
no: team <spiller> [lag]

en: th
no: .

en: timeoutincrease <turn> <turninc> <value> <valuemult>
no: timeoutincrease <runde> <rundetillegg> <verdi> <faktor>

en: too long
no: for lang

en: unfix <option-name>
no: unfix <alternativsnavn>

en: username %s,
no: brukernavn %s,

en: version
no: versjon

en: wall <message>
no: wall <beskjed>

en: watchtower extra vision range: If set to 0, it has no effect. If larger than 0, the visionrange of a unit is raised by this value, if the unit is inside a fortress and the invention determined by the flag 'Watchtower' in the techs ruleset has been made. Always the larger value of wtowervision and wtowerevision will be used. Also see wtowervision.
no: Ekstra siktslengde i festninger: Dersom satt til 0 har denne ingen effekt. 
    Dersom den nødvendige teknologien er funnet øker siktlengden i forhold til 
     denne verdien. Teknologien bestemmes av flagget "Watchtower"
    i regelfilen for teknologier. Den største verdien på wtowervision og 
    wtowerrevision kommer til å benyttes. Se også wtowervision.

en: watchtower vision range: If set to 1, it has no effect. If 2 or larger, the vision range of a unit inside a fortress is set to this value, if the necessary invention has been made. This invention is determined by the flag 'Watchtower' in the techs ruleset. Also see wtowerevision.
no: Utsiktstårnet sikt lengde: Har ingen virkning om satt til 1. Dersom den er satt til 2 eller høyere
    vil enheter i festninger få denne sikt lengden forutsatt at den nødvendige 
    teknologien er oppfunnet. Denne teknologien bestemmes av flagget "Watchtower"
    i regeloppsettet for teknologier. Se også wtowerevision.

en: with
no: med

en: with %d wonder
     | with %d wonders
no[0]: med %d underverk
no[1]: med %d underverk

en: with City Walls
no: med bymurer

en: with no wonders
no: uten underverk

en: write <file-name>
no: write <filnavn>

en: yourself
no: deg selv
